Reeds meer dan 200 branden werden tot nu toe op de Veluwe gemeld Minister Luns zonder optimisme teruggekeerd WEERBERICHT Gisteren iroeflde enorme vuurzee bij de Posbank en de Imbosch Half miljoen tv-toestellen Komt er ivel ooit een oplossing? Algerijnse rebellen maken het Tunesische gastheren lastig Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 JULI 1959 No. 29803 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21507 EEN RAMP STAAT VOOR DE DEUR Meer dan 100 ha. recreatiegebied verloren Hoe ideaal deze uitzonderlijk zonnige zomer ook is voor de zwem baden, voor de bereiders van verkoelende dranken en voor de duizen den vakantiegangers, die elke dag worden getrakteerd op opmonterende zonneschijn, voor de land-, bosbouw en veeteelt is de uitputtende droogte een ramp, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. De stichting van het Veluwsch Bosbrandweercomité, die gistermiddag een persconferentie heeft gehouden in hotel „De Keizerskroon" te Apel doorn, heeft daar een triest boekje over open gedaan. De felle zon, de hoge temperaturen en de schrale wind hebben de Veluwse bossen kurkdroog gemaakt. Het kleinste vonkje is al in staat om een grote brand te veroorzaken. enorme bosbrand, die nabij de burge meester Bloemcrsweg tussen Mos bank, de Imbosch en de brandtoren kop Koningsweg in de gemeente Rheden gewoed heeft. Talrijke brand weren en vele honderden militairen en burgers namen deel aan de blus sing van deze brand, die na zes uren van haast bovenmenselijke inspan ning gelocaliseerd kon worden, 's Nachts werd door de militairen een cordon getrokken om het verwoeste gebied teneinde een eventuele nieuwe vuurhaard direct te kunnen bestrij den. Omstreeks kwart over twee gister middag werd dc brand gesignaleerd bij de Lange Juffer in de Onzalige bossen en werd de Rhedense brandweer en de bosbrandweer gealarmeerd. Leek het er aanvankelijk even op dat men de door onbekende oorzaak ontstane bosbrand wel kon bedwingen, door de voortdu rend draaiende en harde wind sloegen de vlammen op een gegeven moment over de burgemeester Bloemersweg naar de daar gelegen bospercelen. Er was toen geen houden meer aan en groot alarm werd gegeven. Uit verscheidene naburige gemeenten, waaronder Am- hem, Apeldoorn. Ede en Brummen en ook van de vliegbasis Deelen kwamen de brandweren en ook militairen wer den bij honderden in allerijl gerequi- reerd. Burgers er zijn zeer vele toe risten in deze omgeving hadden de blussingswerkz aamheden intussen al ter hand genomen en met de brand weren en de militairen deed men wat men Als een orkaan waaierden de holzer^ jge vlammen echter door het droge naaldhout, van waaruit zware en zwarte rookwolken zo hoog opstegen, dat ze zelfs in Nijmegen te zien waren. Veel sterfte De droogte heeft vooral onder de jonge aanplant op de hogere gron den veel sterfte veroorzaakt, waar door een achterstand van jaren moet worden ingehaald- Jonge larïxen houden het niet meer uit, berken, die over het algemeen wel tegen een stootje kunnen, staan volkomen ver- bruind in het dorre bosgebied en sterven af. Een ramp bedreigt de Veluwe door de bosbranden en heide branden. waarvan de centrale post te Apeldoorn van de Stichting het Veluwsche Boschbrandweer Comité dagelijks melding krjjgt. Voor de efficiente bestrijding van de bosbranden op de Veluwe is het gehele grote Nederlandse reoreaitiegebied 60.000 ha bos, waarvan oa. 40.000 ha naaldhout en verder ruim 33.500 ha woeste grond verdeeld in vier ver zorgingsgebieden, nl. Apeldoorn, Am- hem, Ede en Nunspeet. Bovendien staan het VBC voor de bewaking en alarme ring op de Veluwe behalve 20 met te lefoons uitgeruste brandtorens ook mo bilofoons en portofoons ter beschikking. Ook moet gewag worden gemaakt van de doeltreffende hulp van militairen en militaire tankwagens, die dagelijks worden ingeschakeld. Zeer in het bij zonder dient melding te worden ge maakt van de diensten van een ver kenningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen, dat door middel van een korte golf zender in rechtstreeks contact staat met de centrale meldingspost in Apeldoorn en waardevolle mededelin gen over de verschillende branden heeft verstrekt, waardoor meer dan eens zelfs kleine boerderijen konden worden gered. Tot op heden zjjn zeker meer dan 200 branden op de Veluwe gemeld en is zeker meer dan 100 ha prachtig receatiegebied (ruigte, bos enz.) ver loren gegaan. En het gaat nog steeds door! Wat het VBC dwars zit, is de geringe steun van het Rijk. De bij dragen voor de bosbrandbestrijding zjjn. vooral in dit rampjaar beslist ontoereikend om de kosten te dekken- Het brandt maar voort Ruim 200 hectaren van het fraaiste recreatiegebied, dat ons land kent. zijn gisteren verloren gegaan bij een Vanavond extra-uitzending Bij de dienst luister- en kijkgelden is vandaag het 500.000ste televisietoestel geregistreerd. De naam van de half mil joenste toestelbezitter zal vanavond tus sen 19.45 en 20.20 uur in een speciaal programma van de NTS worden bekend gemaakt. De snelle groei van het aantal tv-ap- paraten blijkt uit het volgende staatje: 2 januari 1957: 100.000; 16 oktober 1957: 200.000; 16 januari 1958: 250.000; 29 april 1958: 300.000; 12 januari 1959: 400.000; 24 juli 1959: 500.000. Gemiddeld is nu van elke zes huis houdingen er één in het bezit van een televisietoestel. Tot en met gisteren, 23 juli, werden dit jaar 108.595 tv-apparaten ingeschre ven. In 1957 en 1958 bedroeg dit aantal in het corresponderende tijdvak resp. 67.559 en 84.409. Naar het zich thans laat aanzien zul len er eind 1959: 570 tot 580 duizend toestellen zijn aangegeven. Bij de tv-registratie leverde januari 1959 tot dusver het hoogste maandtotaal op In die maand kwamen er 27.048 toe stellen bij. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Meest matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zaterdag 25 juli Zon op: 4.49 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 22.56 uur; onder: 11.13 uur. Hoagwater te Katwijk te 6.38 en 19.03 uur. Laagwater te 2.29 en 14.44 uur. Dift nummer bestaat ntt 12 pagina's. Slot op pag. 2 Kroesjtsjef ergert zich aan gebedsweek Nixon op bezoek bij de president en de premier Terwijl de Amerikaanse vice- president Nixon in Moskou aan kwam, waar hij vandaag de grote Amerikaanse tentoonstelling zou openen, deed de Sovjet-Russische premier Kroesjtsjef in het Sportpa leis een aanval op de Verenigde Staten in verbant met de door de Amerikaanse regering gesteunde gebedsweek voor de „volken in communistische gevangenschap" en hun bevrijding daaruit. „Deze (door het Amerikaanse Congres goedgekeurde) gebedsweek wordt gehou den op hetzelfde tijdstip waarop een ontspanning in de internationale toe stand is ingetreden en er vooruitzichten zijn voor de totstandkoming van betere Russisch-Amerikaanse betrekkingen. Aan de ene kant openen de Verenigde Staten een tentoonstelling in Moskou en zij zenden hun vice-president hierheen om deze te openen, en aan de andere kant kondigen zy de een of andere ge bedsweek voor volken in gevangenschap af", aldus Kroesjtsjef. Hij voegde hier aan toe: „Dit optreden der Amerikaanse imperialisten en monopolisten kan slechts worden gekenschetst als een rechtstreekse inmenging in onze binnen landse aangelegenheden". Terwijl Kroesjtsjef in het Sportpaleis tegen de Verenigde Staten uitviel, ver klaarde Nixon na aankomst dat hij ge komen was om uiting te geven aan de welgemeende Amerikaanse vriendschap voor de Sovjet-Unie. Hij voegde hier echter aan toe: „Ern stige vraagstukken houden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie verdeeld. Een onopgelost blijven van deze problemen zou de vrede in gevaar kunnen brengen. Wij weten, dat een volgende oorlog geen overwinnaars, doch slechts verlie zers zal opleveren. Voor de eerste maal sinds de dageraad der beschaving is het punt bereikt waarop wij hetzij moeten leren tezamen te leven, hetzij verenigd ten onder zullen gaan", Nixon verklaarde te hopen dat een ieder, die hij in Rusland zou ontmoeten, vrijuit met hem zou spreken. Nixon en zijn gezelschap waren op het Moskouse vliegveld verwelkomd door vice-premier Kozlof, die kortgeleden de Verenigde Staten heeft bezocht. Gedurende de autorit van het vlieg veld naar de stad Moskou voerden Nixon en Kozlof een levendig gesprek. Voor hun auto reed een automobiel van de Russische staatsveiligheidsdienst, ter wijl de rij werd gesloten door twee open Brandweer in vlammen Tijdens een uitermate felle bos- en heidebrand, die ont stond tussen Ugchelen en Hoen- derloo, is een militaire brand weerwagen van het vliegveld Deelen in vlammen opgegaan. De wagen raakte in een kuil vast en de manschappen kon den niet anders doen dan haar in de steek laten en zich een uitweg banen door de hen om ringende vlammen. Aangewakkerd door de vrij straffe ivind raasde het vuur door het kurkdroge hout. De brandweren werden bij het blussingswerk geassisteerd door talrijke burgers en honderden van gasmaskers voorziene mili tairen. Ongeveer 10 tot 12 ha. i bos en heide ging bij deze brand i verloren. a wagens met Amerikaanse en Russische fotografen. Kozlof en Nixon en de andere leden der Amerikaanse delegatie reden, in prachtig zomerweer, rechtstreeks naar de woning van de Amerikaanse ambas sadeur, Thompson, waar de Amerikaanse bezoekers zullen verblijven. Snoepjes voor de kinderen Nixon en zijn vrouw maakten giste ren in de Russische hoofdstad een wan deling van een half uur, begeleid door drie leden van de Amerikaanse geheime dienst, twee mannen van de Russische veiligheidspolitie en een tolk. Nixon deelde in een winkel snoepjes uit aan kinderen en sprak met enkele klanten. Aan een jongetje vroeg de Amerikaanse vice-president of hij ook zo'n goede atleet wilde worden als Koeznetsof, de Russische wereldrecordhouder tienkamp. Het ventje bleek nooit van die man te hebben gehoord. Een al wat oudere man riep uit de menigte: „De hele Sovjet-Unie groet u. Ik ben arbeider". Nixon scheen geroerd door die groet en antwoordde: „Dat is goede praat. U moest u kandidaat stel len voor het presidentschap". Nixon bracht hedenochtend een be zoek aan president Worosjilof. Hij was vergezeld van de broer van president Eisenhower, Milton en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson. Di rect na zijn bezoek aan Worosjilof be zocht Nixon premier Kroesjtsjef. De beide bezoeken werden in het Kremlin afgelegd. De Amerikaanse vice-president reed met zyn metgezellen en de mannen van de veiligheidsdienst in een stoet van zes auto's. Het verkeer werd voor hen stop gez"' De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is gister avond met het KLM-vliegtuig uit Genève op Schiphol teruggekeerd, waar hij werd verwelkomd door de secretaris-generaal van zijn depar tement mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken. Minister Luns heeft met enkele onderbrekingen 15 dagen in Genève vertoefd. Van daag woont hij de zitting van de ministerraad bij en vanavond vertrekt hij naar Brussel voor een bijeenkomst van de ministerraad van de EEG. Minister Luns antwoordde op vragen het volgende: „Over het Genève-overleg ben ik niet optimistisch gestemd. De ministers van Buitenlandse Zaken van de andere Wes telijke mogendheden laten, naar ik heb vernomen, zelfs een pessimistisch geluid horen als het gaat om de vraag of de problemen, in Genève aan de orde ge steld, ooit tot een oplossing kunnen wor den gebracht. Natuurlijk is het niet uit gesloten, dat van Russische zijde als nog een stap van toenadering wordt ge daan, waardoor de westelijke landen als nog in staat worden gesteld tot een ak koord te komen voor het houden van een topconferentie. De zittingen van de economische en Sociale Raad van de V.N. (Ecosoc) du ren tot het einde van de volgende week. Het debat over de wereldeconomische vraagstukken was niet onbelangrijk. Wederom heb ik kunnen constateren, dat ons land een belangrijke plaats in neemt in dit orgaan van de V.N., dank zij ook het optreden van de Nederlandse delegatie. In de regevoering van Ham- marskjöld is duidelijk tot uiting geko men, dat de Ecosoc grote waarde hecht aan de Nederlandse voorstellen inzake een betere coördinatie en planning. Op merkelijk was het zeer gematigde optre den van de Russische delegatie, zowel in de economische als in de sociale com missie. Er was zelfs geen protest tegen de aanwezigheid van de nationaal- Chinese delegatie. Omtrent de besprekingen met minister Von Brentano verklaarde minister Luns het volgende: .Dinsdag heb ik een werklunch gehad met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Langzaam naderen we thans het stadium van algehele overeen stemming. Maar we zijn nog niet zover dat een overeenkomst tekenklaar is. Over enkele punten zullen nieuwe besprekin gen worden gevoerd, niet door de beide ministers, maar door andere vertegen woordigers van beide landen. De moge lijkheid bestaat dat over enkele maan den een overeenkomst zal kunnen wor den geparafeerd. Met de Zwitserse regering heb ik in Bern besprekingen gevoerd over de vrij handelszone. Het onderhoud was nuttig, leerrijk en zeker ook vruchtbaar. De zeven landen zullen geen eigen blok De zeventigjarige Opa Harmsen uit Amsterdam loopt voor de ze vende maal de Vierdaagse mee. Hij gunt zich af en toe wel wat meer rust dan de jeugd, maar hij heeft toch reeds op tijd de eindstreep gehaald. vormen, tegen de zes in. Ik hoop dat de zeven t.z.t. een brug zullen slaan naar de zes, iets waarvan de Nederlandse regering een voorstander is. Zonder twij fel zullen deze vraagstukken ook zater dag in de ministerraad van de EEG in Brussel aan de orde komen. Voorts ver trouw ik erop dat in Brussel in de be- noemingspolitiek inzake de nieuwe leden van de EGKS bevredigende besluiten zullen kunnen worden genomen". Minister Luns herinnerde er tenslotte nog aan dat maandag en dinsdag op de Hoge Veluwe de Beneluxlanden tezamen zullen komen, waarbij de landbouw vraagstukken het hoofdpunt van de agenda zullen vormen. Felle gevechten op verscheidene plaatsen Tussen Tunesische militairen en leden van het Algerijnse Bevrij dingsfront, die in Tunesië gelegerd zijn, is het tot verscheidene hevige gevechten gekomen, welke zich woensdag en gisteren hebben afge speeld. Volgens Franse legerkringen in Algiers had een groep Algerijnse opstandelingen die dus gastvrijheid genieten voor hun „opleiding" op Tunesisch grondgebied woensdagavond Tunesische posten nabij de Algerijnse grensposten Lacroix, Roem el Soek en Sakjet aangevallen. Bij Ain Draham werd een Tunesische militaire post aangevallen met mortiervuur. Het Tunesische leger zond verster kingen om de aanvallers te verdrijven. Donderdagochtend woedde een hevig gevecht te Rouai tussen Tunesische soldaten en Algerijnse rebellen. President Bourguiba van Tunesië waarschuwde gisteren in zijn wekelijkse radiopraatje de Algerijnse opstandelingen, dat zij het grondgebied van zijn land moeten eerbiedigen. Hij gaf de Algerijnen de raad de sympathie van het Tunesische volk niet te verspelen. Militairen aan het blussingswerk aan de rand van de enorme bos brand, welke gisteren de streek ten noorden van Arnhem teisterde. Even nadat deze foto genomen werd, moesten de militairen het graven van brandsleuven op deze plaats staken en overhaast de vlucht nemen. Verscheidene hunner liepen brandwonden op en werden bedwelmd, zo snel kwam de vuur linie aanrazen. Frans offensief in Groot-Kabylië Franse veiligheidspolitie heeft vijftien Algerijnen gearresteerd, die gedetail leerde plannen zouden hebben opgesteld voor sabotage aan bruggen, olie-opslag plaatsen en raffinaderijen in de haven stad Bordeaux. Vorige week werd te Lyon een aantal Algerijnen aangehou den. die ook sabotageplannen zouden hebben gehad. In de Parijse voorstad Saint Denis werden 300 Algerijnen voor ondervraging aangehouden. Ruim twin tig werden in hechtenis genomen. Volgens het onafhankelijke blad ,JPa- ris-Presse" hebben de Tunesische auto riteiten vier Algerijnen aangehouden naar aanleiding van een poging tot sabotage aan de nieuwe Franse olielei ding, die van de Sahara door Tunesië naar de kust loopt. De betrokkenen zouden hebben gehandeld in strijd met de orders van de voorlopige Algerijnse regering te Cairo. Ongeveer duizend parachutisten zijn gisteren In Groot-Kabylië, ten oosten van Algiers, neergelaten om een offen sief tegen Algerijnse opstandelingen te beginnen, zo heeft het Franse leger bekend gemaakt. In het betrokken ge bied zouden enige van de sterkste een heden van de FLN, de voornaamste Algerijnse verzetsbeweging, opereren. Franse troepen hebben, zo werd in Franse legerkringen te Algiers verno men. in een grootscheepse operatie van 8 tot 20 juli in het gebied van Hodna in het oosten van Algerije 304 opstan delingen gedood en 138 gevangen geno men. De Fransen verloren 46 man aan doden en 69 aan gewonden. De ondergrondse telefoonkabel die Algiers met. Rabat (Marokko) verbindt is gisternacht doorgesneden. Hierdoor is het gehele telefoonverkeer tussen Ma rokko en Algerije onderbroken. Hedenochtend meldde AFP uit Algiers, dat opstandelingen gisteren een werk plaats van de Algerijnse gas- en elektrici teitsbedrijven op ongeveer 150 km. ten zuidoosten van Algiers hebben aangeval len. Tien werklieden, van wie twee Euro peanen en acht mohammedanen, die bezig waren met het leggen van kabels, werden ontvoerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1