Leidse speeltuin jeugd genoot van zeer geslaagde opeiduclitvoorstelling Genoeglijke afscheidsavond van geslaagden middenstandsexamens Sapphirediep bewaard geheim Opgevicht 1 maart 1860 Woensdag 22 juli 1959 Tweede blad no. 29801 Een stralende jeugd bevolkte gistermiddag in heerlijk zomers weer het ideale „openluchttheater" in de Kikkerpolder. Ongeveer 900 kinderen van de Leidse speeltuinverenigingen waren op de groene glooiing bij het vijvertje in dit nieuwe sport- en recreatiegebied samengekomen voor de eerste openluchtvoorstelling van dit seizoen, geor ganiseerd door de Commissie Jeugdvakantiebezig- heden. Een meer volmaakte plaats voor een der gelijk festijn kan men zich moeilijk indenken. Voor de jeugd is zelfs zo'n hellend grasveld een aantrekkelijker tribune dan houten banken, die hier gebouwd zouden kunnen worden maar die de sfeer toch wel danig zouden verstoren. De jeugd genoot van het poppentheater van John van Brussel uit Den Haag, die het geestige spel ..Pepita, de rode pony" naar het boek van Mies Bouhuys liet opvoeren. Jammer was, dat een groot aantal kinderen niet aanwezig kon zijn doordat vele gezinnen elders vertoeven in verband met de bouwvakvakantie. Waarschijnlijk zal dit aanstaande dinsdag, wan neer een tweede voorstelling wordt gegeven, anders zijn, wanneer tenminste het weer net zo voortreffelijk meewerkt als gisteren het geval was. Niet alleen de jeugd was opgetogen, ook de organisatoren, die door het enthousiasme van de kinderen royaal voor hun zeer verdienstelijke arbeid werden beloond. (Foto L.D./Van Vliet) Leids theoloog maakt studie van negatieve theologie Dr. J. L. Springer, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuniversi teit te Leiden is een onderzoek begon nen naar de oorsprong en ontwikkeling van de „negatieve theologie". Deze stu die is zeer omvangrijk en zal dr. Sprin ger zeker enige jaren kosten. Dr. Sprin ger. die van 19361954 Nederlands herv. predikant is geweest en daarna nog vier jaren leraar in de oude talen aan het Coevorder Lyceum, promoveerde in 1946 cp een proefschrift over Anselmus van Canterbury, getiteld „Argumentum on- tologicum". In het begin van een onderhoud ver telde dr. Springer, dat hy tijdens het werken aan zijn proefschrift steeds meer overtuigd was geworden van de grote betekenis der „negatieve theologie". Hieronder wordt die godgeleerdheid ver staan, welke - in het besef van de prin cipiële ontoereikendheid van alle posi tieve uitspraken over God - langs de weg der negatie het goddelijke wezen tot uitdrukking tracht te brengen. Dit geschiedt dan bijvoorbeeld door te zeg gen dat God ongeworden en onzienlijk is. De negatieve theologie wordt vrijwel in alle theologisch doorgedachte wereld godsdiensten teruggevonden. Zij vloeit doorgaans voort uit een speculatieve mystiek. Wat mij het meest fascineert - al dus dr. Springer - is, dat de „Negatieve theologie" ook in het Indische denken grote opgang gemaakt heeft. De heer P. Redel alhier slaagde in Amsterdam voor het examen boekhou den M.O. Onze stadgenoot, de heer I. F. Fa- neyte is geslaagd voor het staatsexamen Gymnasium diploma B. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 10 juli 1959 de volgende verkeersmaatregelen hebben vastgesteld: 1. een wachtverbod voor het Noord- einde, voor zover gelegen tussen de Wed- desteeg en het Noordelndeplein, voor de noordelijke zijde van de rijbaan; 2. een wachtverbod voor de Morsweg, voor zover gelegen tussen de overweg der Nederlandse Spoorwegen ln de HJn Lel- den-Utrecht en het Morsviaduct voor de zijde der oneven huisnummers; 3. een wachtverbod voor de Mooi-Japik- steeg voor beide zijden van de rijbaan. Afschriften van deze besluiten zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Dozystraat, voor zover gelegen tussen de Kanaalstraat en de De Goejestraat. in verband met bestratingswerkzaamheden met ingang van 24 juli voor de duur der werkzaamheden is afgesloten voor verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. 139 diploma's Als afscheid aan de cursisten, die ge slaagd zijn voor het Middenstandsdi ploma. organiseerde het Onderwijs In stituut M.E.A.B. gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" een alles zins geslaagde afscheidsavond. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. v. d. Geest opende de avond met een hartelijk woord, van welkom en richtte zich in het bijzonder tor de cursusleider, de heer M. v. d. Horst en curatoren van het instituut, de heren J. H. v. d. Kloot en K. van Panhuijs. De heer v. d. Horst richtte vervolgens enige woorden van afscheid tot de cur sisten en deelde mede dat mej. J. Maasdijk en de heer A. J. P. van Hee ringen met de beste prestatie waren geëindigd. Beiden ontvingen een fraai boekwerk. Spr. memoreerde eveneens de bijzondere prestatie van mevr. M. v. d. Hout-Bertholet. die als moeder van een groot gezin kans heeft gezien het Mid denstandsdiploma te behalen, en die hiervoor eveneens een boekweit ont ving. Na dit officiële gedeelte heeft men zich kostelijk vermaakt met de confe rences en imitaties van Frans van Dusschoten. het optreden van „De Wi- co's", die met accordeon, zang en dans bewezen, dat zij hun populariteit ten volle verdienen en met als piece de resistance het optreden van Tobi Rix, die met zijn muzikale parodieën en zijn beroemde autotoeters een ware ovatie oogstte. Harry Broekhuizen zorg de aan de vleugel voor de nodige bege leidingen. De leiding was in handen van Tonny Steenbergen. Een luisterrijk slotbal onder leiding van de heer J. Alphenaar met muzikale medewerking van het M.E.A.B. - huisorkest „The Rhythm Boys" o.l.v. Nico Muusse sloot aeze zeer geslaagde M.E.A.B.-afscheids- avond. Hieronder vermelden wij de namen van de 139 kandidaten, die het Mid denstandsdiploma verwierven en voor wier succes boven vermeld feest gege ven werd. J. Baalbergen. Katwijk; J. C. J. Bak ker, Roelofarendsveen; J. P. van Bar- neveld, mej. H. Bavelaar. A. J. van Beek. J. Bekooy, Leiden; H. v. d. Berg, Zoeterwoude; F. H. van Berkel, Roe lof arendsveen; J. H. M. Berlemon, Lei den; D. C. de Best, Katwijk aan Zee; mej. H. M.Beuk. Leimuiden; F. J. Bos- sink, 's-Gravenhage; M. H. v. d. Burgih, Mulo-diploma's Voor het Mulo-diploma A zyn ge slaagd de dames: G. de Vos. Bodegra ven, A. E. Vijfhuizen, Bodegraven. A. Massink, Oegstgeest, C. de Mooij, Rijns burg, J. C. v. d. Oever, Oegstgeest, J. M. Bouter, Leiden, J. W. Versteeg, Oegst geest, M. Noordervliet, Katwijk, C. La- gas, Leiden, E. W. Lagerveld, Katwijk, M. Mieremet, Leiden (m), E. M. J. van Heeringen, Leiden (m), T. Kinkel, Nieuw Vennep (m) en de heren: A. Ramp, Bodegraven, C. Ouwehand, Kat wijk, A. Bakels, Voorschoten, J. R. Pro fijt. Oegstgeest, J. Kromhout, Rijns burg (m). De kandidaten, achter wier naam een (m) staat, slaagden bovendien voor het middenstandsdiploma. Afgewezen werden 9 kandidaten. mej. A. Burgy. H. Bijl, G. L. Oastelein, Leiden; J. Coliin, mej. G. C. van Delft, Rijnsburg; G. Devilee. Leiden; H. v. d. Does. Katwijk a/d Rijn; G. Domburg. Alphen a/d Rijn; M. Dreijhus, Leiden; mej. A. A. M. Droogh. Hazerswoude; mej. A. van Duyn, A. van Duyn. mej. A. Dijkdrent, A. van Egmond. Katwijk aan Zee; C. van Egmond, Rijnsburg; C. J. M. van Egmond. Warmond; J. W. van Evken. Noordwijk aan Zee; mej. E. A. v. d. Fits. Oud Ade; D. Fuohs. Lei den; mej. A. M. J. v. d. Geest, H. H. J. v. d. Geest. J. P. v. d. Geest. L. J. v. d. Geest. Oud Ade; A. J. C. Gerrit sen, Noordwijk aan Zee; A. A. M. de Groot. Oegstgeest; C. G. Haasnoot, Katwijk aan Zee: mej. A. M. E. van Haasteren. Leiden; W. Heemskerk. Katwijk aan Zee; A. J. P. v. Heeringen, mej. J. C. van Helden. Leiden; B. B. J. de Hev, Leimuiden; E. Hofstee. Kat wijk Binnen; C. Hogewoning, Oegst geest; M. J. den Hollander. Hazers woude; S. P. v. d. Horst, mevr. M. v. d. Hout-Bertholet. mej. T. J. Huschka, Leiden: A. G. Karl. Oegstgeest; J. L. M. Keonpers. Leiden; H. T. van Klink, J. T. van Klink, Roelofarendsveen; T. H. de Kluyver. Rijnsburg; Th. J. J. Knijnenburg. Voorschoten; H. J. v. d. Krogt. Zoeterwoude; J. Kromhout. Rijnsburg; D. Kroon, Katwijk a/d Rijn; D. G. Kruisheer, mej. A. C. Langen- berg, Oegstgeest: F. J. O. Langezaal, H. van Leeuwen. Leiden; mej. C. Le lieveld, Voorschoten; J. B. Lemmers, Leimuiden; mevr. C. Lepelaar-Stol, Leiden; F. van der Lip, De Kaag; F. J. A. M. Luyten, Katwijk a/d Rijn; mej. J. Maasdijk, Warmond; J. v. d. Marei, Katwijk aan Zee; F. Marijt, J. Melse. Leiden; L- W. Meyburg. Katwijk aan Zee: C. de Mooy, T. de Mooy, P. A. Mul. Rijnsburg; P. Nagtegaal. W. F. Nagtegaal. Leiden: N. v. d. Niet. Noord wijk aan Zee; L. J. Noort, Leiden; B. Nijland, Katwijk a/d Rijn: G. Oechies, H. Oechies. Leiderdorp; S. van Ofwe- gen, Hazerswoude; mej. E. Oostdam, Katwijk a/d Rijn; J. Ouwehand, Kat wijk aan Zee; A. Ouwerkerk, Leiden; J. Peursum Rijnsburg; mej. J. v. d. Plas. Katwijk aan Zee; mevr. G. v. d. Poel-Van Dorp. Leiden; J. P. B. de Prie, Roelofarendsveen; mej. B. Ra- vensbergen. Oegstgeest; H. van Rhee, H. van Rhijn. Katwijk aan Zee; mej. J. L. Ritter, C. B. de Rooij, F. de Rooij, Leiden; N. J. Rotteveel. Rijpwetering; J. N. v. d. Salm, Oegstgeest; E. San ders, A. Schilder, H. Schilder, Leiden; H. A. M. Schouten, Roelofarendsveen: J. Slegtenhorst. W. Smit, Leiden; mej. P. Snijder. Rijnsburg; T. A. Spies, Lei den: C. v. Starkenburg. Rijnsburg; J. Stavleu, A. v. Steenbergen, H. Stouten, Leiden; A. T. Straathof, Oude Wete ring: J. L. M- van Tol. Katwijk a/d Rijn: J. B. van Tol, Langeraar; O. H. van Tuyn, J. J. Uylenbroek. W. J. Uy- lenbroek. Leiden; mej. M. Valkenburg. Voorschoten; J. Varkevisser, IJ. Ver does, Katwijk aan Zee; mej. M. C. Verhaar. Roelofarendsveen, N. L. Ver hoef f. M. Vermond, H. Verver, Leiden; mej. M. Vesseur, Roelofarendsveen; J. M. Vinkesteyn, Leiden; A. J. M. Vlas veld, G. J. W. Vlasveld, Zoeterwoude; M. C. de Vogel. H. Voorzaat, Leiden; B. Vooijs, J. H. J. Vooijs, M. de Vreugd, Katwijk aan Zee; mej. J. de Vries. Leiden; A. C. Westgeest, Zoeterwoude; B. van Wezel, Leiden; C. A. de Willi gen. Katwijk a/d Rijn; mej. M. Zuyd- wijk. Koudekerk a/d Rijn; P. J. M. Zwetsloot. Voorschoten. Zesennegentig kandidaten werden af gewezen, twee trokken zich tijdens het examen terug. Kwestie - Forssmann is geregeld (Van onze correspondent in Bonn) De strijd tussen de chef-chirurg van het Dusseldorfer Evangelische Zieken huis, de Nobelprijswinnaar 1956, prof. Forssmann, en het bestuur van het zie kenhuis, is gisteravond definitief bij gelegd. Prof. Forssmann blijft chef-chi rurg van het ziekenhuis. Het bestuur heeft de aanzegging van zijn ontslag namelijk ingetrokken. Daarmee is een eind gekomen aan een bijzonder onverkwikkelijk geval in de Westduitse medische wereld. Forssmann was ervan beschuldigd, dat hij zijn werk niet op de juiste wijze verrichtte en in de grond van de zaak ongeschikt was voor de uitermate belangrijke chirur gische functie, die hij sedert VA jaar te Dusseldorf bekleedde. Het bestuur, dat hem wegens die z.g. ongeschiktheid wil de ontslaan, verzuimde evenwel aan te geven waaruit gebleken was, dat Forss- man zijn functie niet op de vereiste wijze kon bekleden. Men meende al spoedig aanwijzingen te hebben gevon den, waaruit bleek dat Forssmann te uit gebreide eisen had gesteld ten aanzien van de verbetering der hygiënische toe stand in het ziekenhuis, waardoor het bestuur zich beledigd zou hebben ge voeld. De controverse kreeg grote publiciteit toen verder bleek, dat in bepaalde krin gen twijfel was uitgesproken over de waarde van Forssmanns wetenschappe lijk werk, waarvoor hij de Nobelprijs in 1956 had gekregen. De nobelprijswinnaar bleek evenwel niet van plan het hoofd zonder strijd te buigen: hij diende zo wel bij een arbeidsgerecht als bij de rechtbank te Dusseldorf klachten in wegens belediging. Voordat deze klach ten in behandeling konden worden ge nomen, heeft men, eerst vergeefs, maar tenslotte met succes bemiddeld. Vorige week kwam het tot een voorlopig ak koord tussen de 54-jarige chirurg, die door zijn collega's en door de Westduitse artsenbond volkomen capabel werd ge acht, en het ziekenhuisbestuur. Gisteren werd een streep gezet onder het con flict: Forssmann blijft als chef-chirurg werkzaam in het Evangelische zieken huis te Dusseldorf. De samenwerking met het bestuur zal op loyale wyze wor den voortgezet. Kerkelijk Leven Nederlandse toehoorders naar communistisch Jeugdfestival te Wenen (Speciale berichtgeving) Binnenkort vertrekt een oecumenische groep studenten naar het zevende jeugd festival van de communistische wereld federatie van democratische jeugd te Wenen. Het is voor de eerste maal, dat dit jeugdfestival buitan de communis tische grenzen wordt gehouden. De bonafide internationale jeugdorganisa ties nemen niet deel aan dit festival, dat als een der propagandastunts van het communisme wordt gezien. Op verzoek van de Oostenrijkse Oecu menische Jeugdraad zullen jongeren uit de vrije wereld als toehoorders van 26 juli tot 3 augustus het festival bijwonen. Uit Nederland gaan vijftien vertegen woordigsters van de Oecumenische Jeugdraad en twintig r.-k. studenten. In samenwerking met andere buitenlandse oecumenische groepen zullen zij trach ten de communistische deelnemers op te vangen door in open huizen bijeen komsten en korte kerkdiensten buiten het festival om te houden. De Nederlanders stellen zich voor dat zij vooral met de jongeren uit Afrika gesprekken zullen voeren, tot verhelde ring van beider standpunt. Men ver wacht namelijk dat de communistische jongeren geschaduwd zullen worden, zodat zij niet veel in de gelegenheid zullen zijn met westelijken in contact te komen. Om niet geheel onvoorbereid te zijn op het festival, werden voor de Neder landse jongeren kort geleden in Woud- schoten, het centrum van de Ned. Chris ten Studenten Vereniging enkele studie dagen gehouden, waar richtlijnen wer den vastgesteld. NED. HERV. KERK: Bedankt voor Oud-Beyer land R. de Bruin te Barneveld. GEREF. KERKEN: Beroepen te Domburg-Westkapelle J. A. A. de Boer, kand. te Naarden te Wes- teremden H. Leijsen, kand. te Beverwijk te Ferwerd, 's-Graveland en te Wor- mer J. Rinzema. woonachtig te Baarn te Harmelen G. van der Veere. kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Zwee- loo J. C. VV. van 't Hoff. kand. te 's-Her- togenbosch, die bedankte voor Dirkshorn, Glessenburg. Ottoland en voor Wol- phaartsdijk naar Gorredijk J. Berger te Kootwijkerbroek naar Maassluis (vac. H. Vollenhoven) E. J. Duursema te Vor- den. CHR. GEREF. KERKEN: Tweetal te Oud-Beijerland T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Linden, kand. te Santpoort, van wie eerst genoemde is beroepen. Aangenomen naar Haarlem-Noord J. J. Rebel te Murmer- woude. Bedankt voor Werkendam G. Blom te Meerkerk. Beroepen te Amsterdam-N. M. Rebel. kand. te Hilversum te El- burg Doornspijk P. van Zonneveld, kand. te Bussum. EVANG. LUTH. KERK: Beroepen te Stadskanaal J. Happee te Groede (Z.) BAPT. GEM.: Beroepen té Enschede R. Reiling te Rot terdam. AFRIKA-CENTRUM VAN DE MISSIE In tegenwoordigheid van vele auto riteiten is gistermiddag in het Missie huis van de paters der Afrikaanse mis siën te Cadier en Keer (Limburg) het Afrika-centrum. een wetenschappelijk instituut om belangstelling te wekken voor het land en volk van Afrika, ge opend door de generale overste van de sociëteit der Afrikaanse missiën, pater- generaal H. Mondé. Raket opgegraven uit berm op vliegbasis De raket, waarmee zaterdagmiddag op de vliegbasis Eindhoven een ongeluk gebeurde, dat drie doden kostte, is nu opgegraven uit de berm, waarin hij te recht was gekomen. Gevreesd wordt ech ter, dat de raket dusdanig vernield is, dat hij weinig waarde meer heeft voor het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. De raket, die onder de rechtervleugel van het vliegtuig hing. heeft direct na het afgaan een voor die vleugel staan de man doorboord. Hij raakte daarna een wagentje, waardoor de staartvin er afbrak. Deze staartvin trof, door de achterwaartse druk van de raket, het tweede slachtoffer. Het derde slachtof fer, dat achter de vleugel stond, werd door de luchtdruk tegen de grond ge slingerd. In totaal waren er zeven militairen bij het vliegtuig toen het ongeluk ge beurde. De vier overlevenden hebben een lichte shock gekregen, zodat het nog niet mogelijk is geweest hen te ho ren. De uitvoer van siergewassen in 1958 Blijkens het jaarverslag over 1958 van het Produktschap voor Siergewassen is de uitvoer van siergewassen opnieuw gestegen en bedraagt het uitvoerbedrag thans 290 miljoen gulden. Dit wordt in het verslag een belangrijke uitvoer ge noemd omdat deze produkten dienen tot verfraaiing van tuinen of woningen en in vele landen dan ook als een luxe worden beschouwd. De reeds in 1957 ge constateerde teruggang van het aandeel van de bloembollenexport in de totale uitvoer van siergewassen heeft zich in 1958 voortgezet. De grootste afnemer van siergewassen is West-Duitsland met 27 gevolgd door Engeland met 19 en de V.S. met 15 <To. Wat de bloembollen betreft vormen de Ver. Staten en Canada nog steeds de grootste afnemers. De ontwikkeling van de Japanse bloembollenexport naar de V.S. heeft, aldus het verslag, de voort durende aandacht. De uitvoer van boomkwekerij produkten beweegt zich in stijgende lijn. Hiervan is Engeland de grootste afnemer, gevolgd door West- Duitsland en Canada. De uitvoer van snijbloemen is sedert 1957 toegenomen met ongeveer 5% en die van bloemkwe kerijplan ten met ca. 10 West-Duits land is nog steeds de grootste afnemer van bloemkweker ijprodukten met 45 van de gehele uitvoer. Vader van Anneke thans verdacht van moord Tegen de vader van de bijna aqder- jaar oude Anneke, die in Gendringen door verstikking om het leven is ge komen. zijn nu zodanige vermoedens gerezen, dat de man verdacht wordt van moord subsidiair doodslag. Dit heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem medegedeeld. Tegen de man is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Er is een telexbericht uitgegaan aan alle Nederlandse politieinstanties en ook is gelijk gemeld Interpol by de op sporing ingeschakeld. Vast is komen te staan, dat de ver dachte in Duitsland contacten heeft, die hij legde toen hij daar in (ie oorlogs jaren en later .toen hij zijn gezin eens had verlaten, vertoefde. Ook is komen vast te staan, dat de man f 100 van huis heeft meegenomen .waarvan hij onge veer f90 heeft omgewisseld in Duits geld. De Justitie heeft voorts aanwijzin gen. dat cle man psychisch gestoord is of dit althans was toen hy zijn vlucht begon. Buitenlandse handelaren in midden-Java getroffen In het bijzonder Chinezen De overheid van Midden-Java heeft bekendgemaakt dat vóór 1 januari alle buitenlandse kleinhandelaren op het platteland hun zaken moeten sluiten of o\erdragen aan Indonesiërs. Deze maat regel zal grotendeels de Chinezen betref fen die in dit gebied de kleinhandel uit oefenen. Hun aantal bedraagt om en bü 25.000, zo meldt Reuter. In mei had het ministerie van Han del deze maatregel reeds aangekondigd. De handelaren trachten hun bedrijven over te dragen aan familieleden die de Indonesische nationaliteit hebben aan genomen. teneinde aan de sluiting of overdracht aan Indonesiërs te ontko men. De inspecteur van de binnenhandel in Midden-Java, Soekarmen, heeft ver klaard, dat de buitenlandse handelaars eind september moeten bekendmaken wat zij van plan zijn met hun bedrijven. Zij kunnen kiezen tussen drie maatrege len: sluiting, overdracht aan Indonesi sche handelaars of coöperaties, of ver huizen naar plaatsen waar de maatre gel niet van kracht is. NA ONGELUKKIGE DUIK OVERLEDEN De 28-jarige W. Schelfhout, die zater dag bij een duik in het zwemwater „De 60 voet" onder Clinge in Zeeuws-Vlaan- deren een nek wervel brak, is gisteravond in het ziekenhuis te Hulst overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Schelfhout is bij de fatale duik met het hoofd op een paaltje onder water gekomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anita Geertruida, dr v. J. J. Laterveer en G. van Helden; Gerhard, zn v. S, ter Louw en A. M. den Ouden; Lidwina Josi- na Gertrulda Maria, <ir v. A. A. M. ter Meèr en K. T. M. van der Voort; Arnold Hendricus Cornells, zn v. I. Pouw en C. Webbers; Ronald, zn v. F. W. de Jonge en J. J. van der Walle; Louise Quirlne. dr v. M. van Doornlnck en A. van Genderen Stort; Renata Tamara, dr v. J. W. Kan- dou en J. A. L. Warouw; Frits, zn v. L. van Gorkum en C. Prevoo. OVERLEDEN: L. van Schie, 86 Jaar weduwe v. M. Blonk. Het was zoals men dat daar noemt „top-secret" Het geheim moest bewaard worden. Maandenlang draaiden de filmcame ra's in de Londense Pinewoodstudio's, honderden mensen moesten uit de aard der zaak min of meer in het komplot worden betrokken, maar voor de bui tenwereld moest het een diep bewaard geheim blijven, hoe die akelige moord geschiedenis van Sapphire in elkaar zat. Wie doodde Sapphire en waarom? Overal in de studio's stonden wacht posten om iedereen toch maar goed op het hart te binden, dat het komplot ver zwegen moest worden. Niemand mocht er iets van weten voor de wereldpre mière. De aardigheid zou er voor de bioscoop bezoekers afgeweest zijn, wanneer zij het geheim van deze moordgeschiede nis zouden hebben gekend. En om deze geheimzinnigheid tot het uiterste einde te kunnen bewaren hebben regisseur Basil Dearden en producer Michael Ralph voorzorgsmaatregelen genomen, die aan de oorlogsjaren deden denken. Medespelenden bijvoorbeeld ontvin gen niet het volledige draaiboek. Zij kregen slechts dat gedeelte van de tekst, dat zij voor de opnamen van die dag nodig hadden. En wanneer men weet in hoeveel brokstukken een film wordt opgenomen en hoe er met iedere chronologische volgorde gehaspeld wordt, dan kan men begrijpen hoe moeilijk het is om die kleine stukjes in elkaar te passen tot men de complete legpuzzel in elkaar heeft. De meesten zijn er dan ook niet aan begonnen. En zij, die het geheim kenden, hebben dure eden moeten zweren, dat zij het nooit en te nimmer prijs zouden geven. De Sapphire (Yvonne Buckingham) is een geheimzinnig meisje. In haar leven komt men vele duistere punten tegen. Maar één van deze zoals haar vrienschap met Johnnie Fiddle (Harry Baird) leidt toch tenslotte naar de ont knoping van het drama. filmeenheid in de studio's inclusief de timmerlieden, de lampenisten, de ca meramensen en anderen was de plicht van geheimhouding opgelegd. Zelfs Yvonne Buckingham, het meis je, dat de twijfelachtige eer genoot de geheimzinnige filmdood te moeten on dergaan. kwam niet te weten, wie haar nu precies vermoordde. Ze ging over eind zitten na haar scene, waarin zij dood woedt aangetroffen en vroeg rond uit: „En wie doodde mij nu eigenlijk". Erg onbeleefd, maar niemand gaf ant- I woord Overigens, ofschoon zij de titelrol vertolkt, is zij maar enkele seconden op het witte doek. Daarna ziet men haar niet meer. De jacht op de moordenaar is geopend en daar draait het verhaal om. Allerlei onverwachte wendingen in de geschiedenis, plotselinge onthullin gen. niet verwachte situaties en daarbij de vreemde menselijke reacties van de bij dit drama betrokken personen zor gen voor een levendige spanning, die aanhoudt tot in de laatste meters cellu loid het zo diep bewaarde geheim wordt onthuld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3