WESTEN DREIGT GESPREK IN GENEVE TE ZULLEN AFBREKEN Onrust in Noord-Irak duurt nog altijd voort VEERTIG MINUTEN WEERBERICHT Hevige druk op de Russische minister Gromyko iviens rede van heden beslissend werd geacht Breuk lieeft ernstige risico's WATERINGSE MESSENSTEKER BEKENDE AL ZES WANDADEN Communistische aanvallen op 'ii tweeted wijken van Bagdad Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 JULI 1959 No. 29801 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 22 juli De Geneefse conferentie is haar beslissende crisis ingegaan. Nadat de partijen in zeven en een halve week onderhandelen en drie weken verdaging haar wederzijdse standpunten van alle franje hebben ontdaan, blijven zij onverzoenbaar op de twee punten waar het werkelijk om gaat: 1) de door het Westen geëiste regeling van de Berlijnse crisis en 2) het al-Duitse beraad over de kwesties van Duitse hereniging en een vredesverdrag met de daarin besloten verdere erkenning van de Oostduitse republiek, die de Sovjet-Unie als prijs voor zo'n regeling eist. Gisteren, op een lunch in de Russische residentie, legde het Westen Gromyko het vuur nader aan de schenen en zei in feite: „Ofwel laat uw voorwaarden omtrent het al-Duits beraad vallen en regelt terstond met ons de Berlijnse crisis, ofwel u praat verder met ons op basis van ons nieuwe voorstel". De Rus bleek ook in het tafelgesprek volkomen ongrijpbaar. Hij ontweek alle pogin gen om hem in het nauw te drijven, verwees slechts naar zijn eerder gedane uitlatingen, zei niet nee en niet ja, zei in feite in het geheel niets behalve dat hij vandaag in de plenaire zitting met een volledige verklaring zou komen, die volgens oostelijke bronnen nieuwe tegen voorstellen zou bevatten. afsluiting van een vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. dat de Westelijke positie in West-Berlijn zo onmogelijk kan maken, dat men op den duur het afslaan van het Russische voorstel om van West-Berlijn een vrije gedemilitariseerde stad onder V.N.- garantie te maken wel eens bitter zou kunnen betreuren. Het laatste ivoord Het Westelijk geduld, zo zeggen de Westelijke woordvoerders nu, is uitgeput. Zelfs Selwyn Lloyd, zo verklaren de in antracietgrijs geklede Britse diplomaten met de rode Foreign Office-aktentassen, is bijzonder geprikkeld geraakt. Afgezien van de theoretische mogelijkheid, dat Gromyko op instructie van Moskou als nog bijdraait, kan men de conferentie binnen enkele dagen als afgelopen be schouwen, zo hoort men verklaren. De Westelijke ministers zijn bezig de laat ste hand te leggen aan hun afscheids redes. die het afbreken der conferentie voor de openbare mening moeten recht vaardigen. Dat zal wel nodig zijn, want men kan niet zonder meer van die open bare mening verlangen, dat zij de be langrijke diplomatiek-technische kwes ties begrijpt, die een eventuele breuk veroorzaakt zouden hebben, een breuk, die de volgende risico's met zich mee zal brengen: Een crisis in Berlijn die uit de hand kan lopen en een wereldoorlog kan ver oorzaken: Een crisis in Berlijn die een topcon ferentie onder ongunstiger omstandig heden dan thans noodzakelijk kan ma ken; Een verharding van de Oost-West grens, die door Duitsland loopt, dooreen Ben Goerion geeft zij ïi pogingen op Ben Goerion heeft gisteren president Ben-Zwi van Israël ervan in kennis ge steld dat hij zijn poging heeft opgege ven om een nieuwe regering te vormen, omdat hij er niet in geslaagd is de steun van de politieke partijen te krij gen. Zoals bekend is Ben Goerion op 5 juli afgetreden als premier, nadat er onenigheid in het kabinet was ont staan over een wapentransactie met West-Duitsland. Hij zal nu aanblijven als premier van het demissionaire kabi net tot de verkiezingen, die op 3 no vember zullen worden gehouden. Dit houdt in, dat hij moet blijven samen werken met de vier ministers, die wei gerden hem te steunen bij de kwestie van de wapenleveranties aan West- Duitsland. Bij zijn poging om een nieuwe rege ring te vormen is Ben Goerion gestuit op de weigering der religieuze en ge matigde Zionistische partij om aan een coalitiekabinet deel te nemen. Het Israëlische kabinet kwam giste ren in spoedzitting bijeen om de rel letjes die in verschillende delen van het land zijn uitgebroken, te bespreken. In Beersjeba hebben straatschenders maandagavond winkelruiten ingeslagen, auto's omvergeworpen en een poging gedaan om het plaatselijke belasting kantoor in brand te steken. De politie heeft meegedeeld, dat er 26 mensen zijn gearresteerd en dat de relletjes georganiseerd waren door mis dadige elementen. Eerder hadden zich al relletjes voorgedaan in Haifa en een dorp in het dal van Jezreel. De relletjes stonden los van elkaar. Zij zijn ontstaan in kringen van Joodse immigranten uit Noord-Afrika, waar men zich achtergesteld gevoelt bij Europese immigranten. Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 JULI Zon op-4.47. onder 20.45 uur. Maan op 22.08, onder 8.56 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.11 en 17.39 uur. Laagwater 104 en 13.27 uur. Dit oommer bestaat nlt 12 pagina's. Men moet niet denken, dat die som bere voorspellingen uitsluitend uit Britse koker komen. Risico nummer drie werd gisteren ook door een lid van de West- duitse delegatie ineens genoemd. Het Westen verklaarde zich gisteren nochtans bereid al die kwade eventuali teiten van een breuk in de Geneefse conferentie onder de ogen te zien, onder meer uit de niet geheel ongerechtvaar digde overweging dat niets ter wereld zo gevaarlijk is als de Westduitse bond genoot een onbewaakt gesprek te laten beginnen met de uit Moskou op afstand bestuurde Oostduitsers. Niet alleen de Amerikanen, Britten en Fransen, maar ook de Westduitse regering zelf vrezen dat de Bondsrepubliek op den duur niet bestand zal blijken tegen de combinatie van drukmiddelen en verleiding, die Moskou dan op Bonn zou kunnen uit oefenen. Het Westen probeerde gisteren met alle middelen Gromyko de indruk te ge ven, dat het ditmaal ernst is met het „laatste woord". Herter verscheen zelfs niet op de lunch by Gromyko, maar noenmaalde met de Zwitserse president van het Rode Kruis en kwam pas na de koffie het ministerieel samenzijn bij Gromyko completeren. Herter nam ook een uitnodiging van Westberlijns burge meesters Willy Brandt aan om aanstaan de zondag in West-Berlijn een straat naar John Foster Dulles te noemen, een symbolisch bewijs dat het Westen zijn egelstelling achter het ijzeren gordijn niet in de steek wil laten. Zal de Geneefse conferentie met sle pende pas voortgaan op zoek naar een beperkte overeenkomst of zal er inder daad een nieuwe periode van spanning in Europa te wachten staan. Stortvloed van bewijsmateriaal Zeker te Maarheeze, W assenaar en Katwijk De dader van de moordaanslag te Maarheeze, een 35-jarige tuin der uit Wateringen, heeft tot dus verre onder de druk van een stortvloed van bewijsmateriaal en herkenning zes wandaden bekend. Zijn laatste en ernstigst ver wonde slachtoffer, een 21-jarige monteur uit Rotterdam, die zon dagnacht in de bossen van Maar heeze in Brabant werd neerge stoken, verkeert nog steeds in levensgevaar. De tuinder heeft thans erkend in de afgelopen maanden op het Wassenaar- se strand een Haagse dame en een paar jongens met het mes te hebben be dreigd. De dames en de jongens kon den door hard weg te rennen aan het gevaar ontsnappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk, die eveneens onverhoeds voor het blanke lemmet stonden. Vingers gewond Op 18 april j.l. heeft de man op dit zelfde strand een 19-jarige Rotter damse jongeman aangesproken en plot seling het mes op de keel gezet. Dit slachtoffer weerde het mes af en werd daarbij zodanig aan twee vingers ver wond, dat hij lange tijd niet heeft kun- nen werken. De thans genezen vingers zullen onbruikbaar blijven. Een lapje stof, aanwezig in het kost huis van de verdachte te Wateringen, bracht nieuw bewijsmateriaal. Deze stof behoorde tot het pak van een 20-jarige marinier uit Vlaardingen, die op 5 juni bij het zwemmen en zonnen te Schip luiden door een man. die met een bromfiets langs kwam rijden, werd aangesproken. Zij praatten wat en rook ten een sigaret, waarna de marinier zijn burgerpak wilde aantrekken. „Laat dat hemd maar uit", zei toen plotseling de vreemdeling, trok een mes en wilde de marinier te lijf. Deze sprong het water in om het vege lijf te redden. De vreem deling rolde daarna de kleren op, bond ze op zijn bromfiets en reed weg. Lapje stof Het in het kosthuis gevonden lapje stof werd herkend door de moeder van de marinier te Vlaardingen. Te Budel bleek bovendien, dat de dader van de aanslag te Maarheeze het gestolen pak, dat wat vermaakt was, aanhad. De Rotterdamse jongeman, die in april werd aangevallen, is gistermorgen op verzoek van de Wassenaarse politie meegegaan naar Eindhoven, waar hij in het politie-archief de foto van zijn aan valler herkende. Confrontatie volgde, waarna de dader alle Wassenaarse ge vallen heeft bekend en kort nadien ook de messenstekerij te Maarheeze. De po litie beschouwt de man, die lang bui tenslands is geweest en ook al in een psychiatrische inrichting werd ver pleegd. als een notoir zedendelinquent en kennelijk ook als messenmaniak. Meer surveillance De aanslagen in Wassenaar, die steeds tijdens weekeinds plaats vonden, waren aanleiding tot zorgvuldiger versterkte strandssurveillance door de Katwijkse, de Wassenaarse en de Rijkspolitie in sa menwerking met de duinwachters, vaak met behulp van het eerste Rotterdamse slachtoffer, op zaterdagen en zondagen. Dankzij hechte samenwerking tussen de Rijksrecherche en de politie van Wassenaar, Eindhoven, Den Haag en van andere gemeenten is het gelukt de man snel in te rekenen en zoveel be wijsmateriaal te verzamelen, dat hij ontmaskerd werd. Thans wordt onderzocht of nog onge veer gelijke gevallen onopgehelderd zijn gebleven, teneinde na te gaan of de ar restant hierin ook de hand heeft ge had. Minister Luns: ,,Een stap verder" De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Joseph Luns, heeft gisteren tijdens een lunch in Ge nève met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano van gedachten gewisseld over de ministers conferentie en over de Nederlands- Duitse kwesties. Minister Luns verklaarde tegenover Reuter, dat de onderhandelingen over deze kwesties langzamerhand naar overeenstemming toe gaan. Minister Luns zai, dat zijn bespre kingen de ondertekening van een Ne derlands-Duitse overeenkomst „een stap verder" heeft gebracht. „Er zijn geen besluiten genomen", aldus mi nister Luns, „doch dr. Von Brentano en ik zijn verheugd over de resulta ten van de besprekingen". Wat de Geneefse conferentie be treft verklaarde de Nederlandse mi nister dat er geen reden voor opti misme was. „Tenzij de Russen een compromis aanbieden kan ik niet in zien hoe de conferentie kan slagen", zei hij. Minister Luns heeft gisteravond ge dineerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Hij verklaarde dat hij buiten de be sprekingen inzake de ministerconfe rentie ook overleg zal voeren over de komende besprekingen in Brussel over de Europese gemeenschappelijke markt op zaterdag. Minister Luns verwachtte, dat hierbij ook zijn collega's Couve de Murville, Von Brentano en Pella van Italië aanwezig zullen zijn. De Nederlandse minister zal morgen uit Genève naar Den Haag vertrekken om vrijdag een zitting van de Neder landse raad van ministers bij te wo nen. Vrijdagavond zal hij naar Brussel vertrekken. Vanavond zal hij aanzitten bij een diner, dat door de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken in Genève wordt aangeboden. Democratische melk niet naar liet rode Oost-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) Een aanbod van het Westduitse mi nisterie van Landbouw om melk te le veren aan communisbisch Oost-Duits land. waar tengevolge van de grote droogte een ernstig melktekort is ont staan. is gisteren door het communis tische partij-orgaan „Neues Deutsch- land", van de hand gewezen. Het blad schreef om.: „Onze bevolking is niet ge inberesseerd in de melk van Lemmer (de Wesbduitse minister voor al-Duitse zaken), want zij is radio-actief. Onze melkbepalingen zijn goed. Zij zullen verhinderen, dat onze bevolking door Lemmer-melk in gevaar wordt ge bracht". Neues Deutschland beweert dan dat de melkvoorziening van de Westduitse en Westberlijnse bevolking zelf in ge vaar is gekomen en zegt tenslotte, dat men te Bonn over melk praat om over atoombewapening te kunnen zwijgen. Het Westduitse ministerie van Land bouw heeft desondanks nog altijd be reidheid getoond melk aan Oost-Duits land te leveren en met nadruk is giste ren te Bonn verklaard, dat men bij dit aanbod geen politieke bijgedachten heeft. Inmiddels duurt het melktekort in Oost-Duitsland voort en is de melk op nieuw op de bon gekomen. Er is een enorme vraag naar dit produkt, die tengevolge van de droogte niet beant woord kan worden. Reeds is verordend dat de melkvoorziening in de eerste plaats ten dienste moet komen van kinderen, moeders, zieken en bepaalde arbeidersgroepen. Ook op ander agrarisch gebied is er sprake van een noodtoestand in Oost- Duitsland. Van de haver- en gerst- oogst zal, zo vreest men, niet veel te recht komen. Verder wordt geklaagd over een tekort aan onkruidbestrij dingsmiddelen en de daarvoor beno digde apparatuur. De boeren zijn voorts aangemaand ook te helpen het groente tekort te bestrijden en spinazie, bloem kool e.d thans nog aan te planten. De toestand in Noord-Irak en het gebied van Kirkoek, dat een be langrijk oliecentrum is, schijnt nog steeds verward te zijn. Volgens het semi-officiële Egyptische blad Al Gomhoeria zou een brigade van het Iraakse leger, die deelgenomen heeft aan de opstand, nog steeds weigeren de bevelen van premier Kassem op te volgen. Volgens het Egyptische blad is het grootste deel van de officieren van deze brigade communist. Kassem zou voorts de arrestatie van 80 officieren en het ontslag van 400 reserve-officieren bevolen hebben. „Al Ahram" zegt dat er in de afgelopen dagen in Bagdad, Kirkoek, Najaf, El Nasserija, Massib en Samawa gevochten is. Alleen al in Kirkoek zouden meer dan 100 officieren gesneuveld zijn. „Al Ahram" meldt voorts dat de commu nisten de bureaus van een dagblad in Bagdad hebben aangevallen. Onrustbarend nieuws van Egyptische zijde Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat geleid wordt door de regering van de Verenigde Arabische Republiek, meldde gisteravond, dat ge wapende communisten door de straten van Bagdad trékken en burgers aan vallen. In Damascus (Syrië) werd maandag vernomen dat communisten aanvallen hebben ondernomen op de wijken Azamieh en Karch in Bagdad. Leger en politie hadden de aanvallen afgeslagen en de aanvallers uiteengedre ven. In het noorden zouden 850 mensen bij gevechten zijn omgekomen. Invitatie van Kroesjtsjef Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft premier Kassem van Irak Eén van de teruggevonden schiet stoelen van de straaljager, die gis- eren bij Nieuwkoop verongelukte, >p een jeep, waarmee vele ver spreid gevonden brokstukken an het toestel werden verzameld uitgenodigd voor een bezoek aan Rus land, zo werd gisteren officieel in Bag dad meegedeeld. De mededeling werd gedaan door Koeznetsof, een van Rus- lands vice-ministers van Buitenlandse Zaken, in de Russische ambassade in Bagdad. Koeznetsof zei dat de uitnodi ging vervat was in een brief van Kroesjtsjef die hij had overhandigd aan Kassem. Op de vraag of de Sovjet-Unie aan Irak kernwapens had geleverd, ant woordde Koeznetsof dat de Sovjet-Unie haar politiek in het algemeen baseert op uitbanning van de kernwapens. Doch op de vraag of dit betekende dat Rus land zou weigeren aan Irak kernwapens te leveren als dit land er om vroeg, antwoordde hy, dat een dergelijk ver zoek in overweging zou worden geno men Doch hij kon niet zeggen of het zou worden ingewilligd. De vice-mimster. die aan net hoofd staat van een delegatie van vijf man die voor de eerste verjaardag van de Iraakse revolutie naai Bagdad was gekomen, zei voorts dat de wapenleveranties aan Irak geschiedden volgens de onlane-, gesloten economische en technische overeen komst. Hij had helaas geen lijst bij zich van andere goederen die aan Irak zullen worden geleverd, zodat hij verder geen mededelingen kon doen. Deze militairen, die meelopen in de Nijmeegse Vierdaagse, hadden zich reeds op de eerste dag van genoeg lijk gezelschap voorzien. Overstromingen in Oostenrijk (Van onze correspondent in Wenen) In de laatste dagen heeft het in geheel Oostenrijk zo geweldig en voortdurend geregend, dat de enorme watermassa's niet meer door de rivieren en beken kunnen worden verwerkt, zodat nu vele uitgestrekte dalen onder water staan. Vooral het Alpenvoorland van Beneden-Oostenrijk en van Noord-Stiermarken zijn gisteren het slachtoffer geworden van een watersnood, zoals men die aldaar nog niet heeft meegemaakt. In de omgeving van de bedevaartplaats Mariazell moest de noodtoestand worden afgekondigd, terwijl de streek rond Bruck am Mur tot noodgebied werd verklaard. Het Oostenrijkse leger heeft afdelin gen pioniers naar deze gebieden gediri geerd en zes helikopters in dienst ge steld om de mensen te redden en le vensmiddelen af te werpen. Totnutoe zijn bij deze catastrofe vier mensen om het leven gekomen, onder wie twee bruiloftsgasten, die door de watervloe den werden verrast. Op verschillende trajecten in Bene den-Oostenrijk en Stiermarken zijn de spoorverbindingen onderbroken, vooral in de omgeving van Mariazell, in het Traisendal en in het gebied rondom Melk en Amstetten. Mariazell is nage noeg van de wereld afgesloten, ook de telefoonverbindingen zijn op veel pun ten onderbroken. Binnen enkele minuten werden de dalen aldaar veranderd in kolkende meren, waarin veel vee is omgekomen. Op vele punten moest de bevolking worden geëvacueerd, o.a. in de industrie steden Kapfenberg en in Mtirzzuschlag. De staalfabrieken en houtzagerijen in Stiermarken staan grotendeels onder water. De schade, die werd aangericht, is niet te overzien, maar loopt in de miljoenen. Intussen komen nieuwe berichten bin nen over een dreigende watersnood in Opper-Oostenrijk, voornamelijk in de omgeving van Mauthausen, waar de Donau zeer sterk is gestegen. Charles Maugham, squadron commandant bij de Britse lucht macht. heeft in de Blériot-race een nieuw record gevestigd. Hij vol bracht de tocht van de Are de Triomphe naar Marble Arch in veertig minuten en 44 seconden. Hij maakte gebruik van motorfiet sen. helikopters en een Hunter- straalvliegtuig. (Voor eer verslag van de stand van zaken vóór de vestiging van dit nieuwe record zie men elders in dit Blad). Directeur: E. A. E. van DlsAoec* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte sm8el L<adeD Olro no 61055 Hoofdredacteur: J. Brouwer £7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; £0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1