ïrote bezorgdheid in Bonn over de kleine vrijhandelszone der Zeven Miljoeneiiopdraclit voor Boot-Leiden verwacht De Franse luchtmacht neemt handschoen op e Zes van de Euromarkt zullen thans snel moeten handelen Gevaar van twee vijandige blokken „Gekke majoor" landt in Knokke sluiper „vriendelijke Richard" fldelijk tegen de lamp gelopen Weer vele verkeerszondaars voor Leidse kantonrechter pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 juli 1959 Derde blad no. 29800 an onze correspondent in Bonn) de Westduitse hoofdstad nt men zich ten zeerste gealar- erd door de spoed, die Enge- id, Denemarken, Zweden. Noor- gen, Oostenrijk, Zwitserland en rtugal betrachten om te komen de oprichting van een ,,Euro- ie vrijhandelsgemeenschap". De ste berichten over de maandag Stockholm gehouden eerste listersvergadering dezer zeven den, hebben de bezorgde stem- ig er bepaald niet beter op ge- akt. De Europese Economische meenschap (de zes van de romarkt) te Brussel, zo kan te Bonn vernemen, moet snel idelen! en wijst er te Bonn op, dat men wel lp kan hebben voor de landen, die zgn. kleine vrijhandelszone willen chten, maar van diverse kanten ;en daarbij de grootste gevaren: de Westduitse en ook Neder- dse buitenlandse handel zijn be- d niet gebaat bij de vorming van tweede economisch blok in Europa st of zelfs tegen de Europese Econo- he Gemeenschap. Van de Westduit- iport gaat 27 naar de genoemde a landen, van Nederland zelfs 30%. ekeerd zijn landen als Denemarken, seriand en Oostenrijk weer ten te aangewezen op export naar de SEG-landen, in het bijzonder West sla nd; in theorie zou, na de vorming van leine vrijhandelsgemeenschap der een handelsoorlog tussen deze tenschap en de EEG (Frankrijk, [-Duitsland, Italië en de drie Bene nden) kunnen ontstaan. In de tijk zal dat wel meevallen, omdat eide blokken elkaar zo hard nodig en en omdat de groei van de han- rijheid in elk der blokken vele ja- tal vergen. Maar er zullen grote te- ellingen ontstaan, die politieke en rnische invloed zullen hebben. Bonn meent men nu dat terstond n moeten worden gezocht om tot vergelijk te komen met de zeven in, die thans te Stockholm bijeen Daarbij staan evenwel twee Duitse ngen lijnrecht tegenover elkaar: de mening-Erhard: de Westduitse ter van Economische Zaken meent et noodzakelijk is te komen tot een .eventien OEES-landen omvattende vrijhandelszone, waarin de zes van EG overigens een afzonderlijk ver zouden kunnen blijven vormen, dit niet, dan pleit Erhard voor een idere verbinding tussen kleine vrij- elszone en de EEG, waarbij ook de de Europese periferie liggende en Hnisch gezien onderontwikkelde m Turkse, Griekenland, Ierland en ad worden opgenomen, de mening-Adenauerin de offi- Bonner „diplomatische Korres- tnz" werd dezer dagen een mening indigd, die lijnrecht in tegenstel- Jtaat tot de Ideeën van Erhard en aen toeschrijft aan Bondskanselier auer en het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn. Hierbij wordt gepleit voor een integraal vasthouden te allen tijde aan de EEG en voor het op nemen van Turkije en Griekenland en dergelijke staten in de kleine vrijhan delszone en wel uit politieke en strate gische overwegingen. Op dit moment ziet men te Bonn nog geen mogelijkheid voor een vergelijk met de zeven van Stockholm. Men vreest evenwel dat de vaart, die er ach ter de nieuwe vrijhandelsgemeenschap wordt gezet, zal leiden tot een spoedig naast elkaar bestaan van twee blokken, hetgeen onvermijdelijk gepaard zal gaan met controversen. Ter andere zijde legt men toch ook enig optimisme in de groep-Erhard aan de dag, niet het minst omdat van Rus sische zijde druk op Finland wordt uit geoefend om niet tot de „Kleine Groep" (de zeven) toe te treden, waaruit men concludeert dat Moskou de kleine vrij handelszone niet beschouwt als een wig in de Europese eenheid. Aanval op Brits record (Van onze Londense correspondent) Eric Rylands de direceteur van een Britse particuliere luchtvaartmaat schappij, is nog steeds in het bezit van bet record van 41 minuten 41 seconden in de luchtrace Londen-Parijs. Het wordt als de grootste uitdaging be schouwd, zowel door de Royal Air Force als door de Franse luchtmacht, w'elke totnutoe verstek liet gaan, maar op het Iaatsc ogenblik besloten heeft haar organisatie ter beschikking te stellen van de 27-jarige slanke brunette Colette Duval, de Parijse mannequin- parachutiste en nationale heldin. Zij zou vanochtend een aanval op de door de Engelsen behaalde records doen, welke de zo gevoelige eer van de Fransen te na komen. Colette Duval zal de tocht maken in de enige Franse machine, welke in staat is het tegen de Hunters op te nemen, namelijk de straaljachtbommenwerper Vautour. Ver der zal zij de snelste eenmotorige heli kopter ter wereld, de van straalaan drijving voorziene Alouette, gebruiken. Er komen verder motorfietsen en een raceboot aan te pas. Colette, die haar witte parachutistenoveral zal dragen, wil het hoogstens in 45 minuten doen, maar hoopt dat het enkele minuten minder zal* zijn. Donderdag zal de Fransman Jacques le Bailly eveneens met een Vautour de sprong maken. Britse pogingen De cracks van de Royal Air Force, Norman Ryder en Oharles Maugham, zullen morgen en donderdag nieuwe pogingen doen om Rylands record te breken. De laatste zal waarschijnlijk donderdag eveneens in de lucht zijn. Hij lijdt op het ogenblik aan stijfheid. De race heeft aanleiding gegeven tot een motie in de Londense graafschaps- raad waarin de oprichting van vol doende helikopterstations in Londen wordt geëist, want zoals duidelijk is aangetoond, kunnen alleen door de hefschroefvliegtuigen de hindernissen van en naar de vliegvelden worden overwonnen, zodat de totale reisduur van de luohtverbindingen kan worden verkort. De 50-jarige Christiane Blériot, een ver familielid van de man. die een halve eeuw geleden voor het eerst het Kanaal overvloog, maakte gisteren de tocht in een kléin vliegtuig voor drie personen. Per trein en taxi begaf zij •ankforts gentleman-inbreker bestal de jken en keek naar slapende meisjes.... hoffelijkheid bracht hem tenslotte ten val i onze correspondent in Bonn) politie te Frankfort aan de Main een 25-jarige Oostberlijner gear- ïd, die wel op zeer zonderlinge het onmaatschappelijke beroep Inbreker uitoefende. „Vriendelijke d", zoals men de man heeft ge- bestal namelijk slechts rijken en erd week als ik slapende mooie es zag", bekende hij na zyn arres- fendelijke Richard" pleegde overi- zestien inbraken te Frankfort, »|j hij alleen uit was op geld, sie- en horloges. De buit had tenslot- waarde van 10.000 mark. Q werd zyn vriendelijkheid de -inbreker noodlottig. Hy was irburg een hotelkamer blnnenge- had daar een portefeuille van hpende gast gestolen en kwam on- «n straatlantaarn tot de ontdek- iat de portefeuille slechts een pas een rijbewijs en dergelijke iden- ipapieren bevatte. Richard besloot stolene niet te duperen en sloop iw hotel en hotelkamer binnen hij een portefeuille op de juiste i teruglegde. Helaas voor hemzelf I hij daarbij de fout per ongeluk ifcen portefeuille mèt persoonsbe- verwisselen voor die van de sla- 1 hotelgast, die de volgende morgen illtie van de verwisseling op de stelde, waarna Richard kon gearresteerd!! ijjn arrestatie kwam de vriende- tabreker los met een reeks prettig Jende verhalen, die alle waar ble- zijn. De 25-jarige, die als met- werkzaam was, maar een middel- school in Oost-Berlijn had bezocht, 'slechts rijke mensen. Zag hij in lis, waarin hij was binnengedron- dat het er niet zo florissant voor met de bewoner, dan at hij bijv. 'tuk worst en ging weg zonder iets 'len. Geen villa of hij ging eerst - het roven van horloges of geld - naar de meisjeskamer om daar Schouwen hoe meisjes sliepen, ïigens deed hij noch de meisjes haar eigendom iets kwaad Debat in de nacht k verder ging „vriendelijke Ri- bijzonder zonderling te werk. zich naar het eindpunt, dat zij in 3 uur 19 minuten en 23 seconden be reikte- Het- was haar niet om een re cord te doen, maar zij vond. dat er een Blériot aan deze race behoorde deel te nemen. Parachutist De Britse onder-officier John Wis- ley was de eerste paraohutist in de wedstrijd die boven een militair vlieg veld in het graafschap Essex omlaag sprong. Enkele seconden na zijn lan ding was hij achterop een motorfiets op weg naar Marble Arch. Zestig ka- debten stonden in Londen op strate gische punten om hem door het ver keer te loodsen. Zijn tijd was twee uur 39 minuten 2 seconden. De 67-jarige majoor Ohristopher Draper, bijge naamd „de gekke majoor", die na ver mist te zijn geweest zondag in België bleek te zijn geland, is in Engeland te ruggekeerd. waar men allerminst inge nomen was met het feit. dat hij bewust de boel in de war schijnt te hebben ge stuurd. Het Britse departement van Luchtvaart heeft een onderzoek inge steld. Mr.joor Draper vertelde zelf, dat hij besloten had van verdere deelne ming af te zien, omdat volgens hem, particuliere mededingers geen kans hadden tegenover de militaire deelne mers. Toen hij met de publiciteitsagent Matthews in zijn „Tiger Moth" op weg was naar Parijs, was deze gedachte bij hem opgekomen en prompt had hij een zwenking naar het noorden gemaakt en zijn toestel bij Knokke aan de grond gezet. Daar had hij zich bij de ver keerstoren gemeld, maar men had wei nig acht op hem geslagen, doordat men op het punt stond naar huis te gaan. De heer Matthews was woest, maar er had niets anders opgezeten dan on- cierdak te zoeken. Volgens de majoor waren zij nu echter alweer de beste vrienden. Was hij een grote villa binnengedron gen waarvan de inwoners boven in rui me fraaie bedden sliepen, dan deed hij eerst zijn „werk" (geld en altijd horlo ges) en ging vervolgens een uiltje knap pen op een divan of bank in een der kamersals of het het hoogste genot is te slapen zoals de rijken slapenEenmaal werd de jonge inbreker gestoord door een klein hondje, juist terwijl hij bezig was een karbonaadje te verorberen. Hij was wel zo goed om het beestje mee te laten eten, dat evenwel de volgende dag stierf van de al te uitgebreide vlees maaltijd. Opwindend was ook het avontuur, dat 'n jong student in z'n ouderlijk huis met Richard beleefde. De student zat des nachts om een uur of drie nog wat te lezen, toen de deur van zijn kamer werd geopend: Richard stond op de drempel! De student, een jongeman met uitzonderlijke tegenwoordigheid van geest, schrok niet, maar bood de inbre ker een stoel aan. En midden in de nacht heeft het tweetal vervolgens een hoogst interessant gesprek gevoerd over de waarde van het leven Waarbij Richard zo vriendelijk was de student te tonen wat hij zojuist uit de slaapkamer van diens ouders had gestolen. Het ge sprek duurde een half uur. Richard gaf tenslotte zijn gastheer enige raadgevin gen betreffende het weren van inbre kers! Hij bekende de student voorts slechts over een wapen te beschikken: een wa terpistool! De heren sloten bij het schei den van de markt een compromis: Ri chard zag af van de gestolen spullen en zou de telefoonleiding niet doorsnijden, de student zou pas laat op de morgen de politie waarschuwenAldus geschied de! Is het een wonder dat te Frankfort zelfs de politie haar sympathie voor de vriendelijke dief niet onder stoelen of banken heeft gestoken? En dat er heel wat Frankforters zijn die het jammer voor Richard vinden dat hij op bepaald ongelukkige wijze kon worden gearres teerd? Maar aan de andere kant: 10.000 mark aan geld, juwelen en horloges vor men nu juist geen buit om voortdurende bewondering in stand te houden voor een nog zo vriendelijk lid van het on edele gilde der insluipers Vader ven Anneke naar Duitsland uitgeweken Interpol is ingeschakeld (Speciale berichtgeving) Het staat thans vast, dat de vader van de Ui-jarige Anneke te Gendrln- gen, het meisje dat zondagavond bij thuiskomst van de moeder dood in haar bedje werd aangetroffen, naar Duits land is uitgeweken. Hy wordt ervan ver dacht het kind, dat de verstikkingsdood is gestorven, om het leven te hebben gebracht. Interpol is thans ingeschakeld en de door deze instantie ingelichte Westduit se politie probeert de man thans op het spoor te komen. Het is evenwel niet ze ker. of hij nog in Duitsland vertoeft. Zijn rijwiel, waarmee hij de grens is ge passeerd, is op het station in Bocholt aangetroffen. Voor zijn verdwijning zijn verschillende uitleggingen mogelijk. Een daarvan is, dat de man die aan psychi sche stoornissen lijdt, en een jaar gele den voor het laatst in Wolfheze ver pleegd werd, het kind dood in bed heeft aangetroffen en daardoor zo overstuur is geraakt, dat hij in allerijl de wijk heeft genomen. Anderzijds zijn de aanwijzingen dat hij zelf de hand in de dood van het kind heeft gehad, zo sterk,, dat er een zware verdenking op hem rust. De sectie, die gisteren op het lijkje is verricht, heeft geen enkel spoor van geweldpleging aangetoond. Wel werd de dood door ver stikking bevestigd. Treinbotsing tussen Den Bosch en Zaltbommel Geen persoonlijke ongelukken Tussen Zaltbommel en 's-Hertogen. bosch zijn door nog onbekende oor zaak vanmorgen om even over half- vflf twee goederentreinen op elkaar gereden De twee betrokken goederentreinen waren trein 7034, die van Den Bosch naar Utrecht reed en trein 4042, van Utrecht naar Den Bosch. Bij de aan sluiting op een enkel spoor aan de zuidzyde van de brug by Hedel reed de trein uit Den Bosch in de linker flank van zijn tegenligger en daarbij ontspoorde zijn locomotief en zes wa gens. Acht rijtuigen van de „aangere den trein" kwamen eveneens naast de rails te staan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Inmid dels is men met een werktrein uit Utrecht en een kraanwagen uit Eind hoven begonnen de schade te herstel len. Ook de bovenleiding moet gere pareerd worden. Het reizlgersvervoer geschiedde intussen met bussen. Aangezien het hier een uitstekend beveiligd baanvak betreft, kan het on geluk slechts veroorzaakt zijn óf door dat een of beide treinen door een rood signaal gereden zijn. öf doordat de bloktoestellen ter plaatse geheel of ge deeltelijk gestoord zijn geweest, waar door een seinhuiswacther genoodzaakt kan zijn geweest één of meer vensters (sloten op seinpalen) te ontzegelen. Zo'n handelwijze, niet verbonden met strikte nakoming van de dan geldende voorsohriften. kan catastrofale gevolgen hebben. Commercieel adviseur voor Defensie De minister van Defensie heeft met Ingang van 1 augustus benoemd tot al gemeen commercieel adviseur van het departement van Defensie de heer J. Ph. van de Water, oud-lid van de di rectie Verre Oosten en laatstelijk on derdirecteur inkoop van de directie van de Borneo Sumatra Handelmaatschap pij N.V. Aan de algemeen commercieel advi seur van het departement van Defensie is opgedragen, de minister en de staats secretarissen van Defensie van advies te dienen over het aanschaffingsbeleid, de aanschaffingsprocedure en de orga nisatie van de aanschaffingsdiensten. De heer Van de Water, die zijn maatschappelijke loopbaan in 1914 is begonnen als jongste bediende bij de Nederlandsche Stoomboot Reederij v/h Sohlesing en Co. te Rotterdam, is in 1920 in dienst getreden bij de Borsu- mij. die hem in 1932 naar het Verre Oosten uitzond. In 1939 werd hij ma nager in Japan, waar hij bij het uit breken van de oorlog werd gearres teerd. In 1942 werd hij uitgewisseld naar Engeland, vanwaar hij In 1943 naar Australië werd gedirigeerd. Hij organiseerde in Merauke (Ned. Nieuw - Guinea) een levensmiddelen distributie, een ruilhandel en een ver zorging van de financiële behoeften van lokale overheid en bezettingstroe pen. In februari 1944 werd hij als „civil supply officer" in de rang van majoor toegevoegd aan het Amerikaanse 6e leger bij de bezettingsactie Hollandia, caarna belast met bëvoorradingswerk- zaamiheden ten behoeve van het bur gerlijk bestuur en bevorderd tot luite nant-kolonel en kolonel voor speciale diensten. In december 1944 keerde hij terug naar Australië voor uitwerking bevoor radingsplannen voor herbezetting van Ned. Indië en in 1945 werd hij belast met de leiding van de inkoop van de Ned. Indische Gouvernements Import en Export Organisatie (NIGEO). De heer Van de Water kwam in 1949 terug bij de Borsumij. onder benoeming tot lid van de direotie Verre Oosten met standplaats Djakarta. In 1954 nam hij ontslag uit deze functie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde ieeftijd. Hij aanvaardde toen echter op verzoek van de directie der Borsumij. een functie als onder-directeur inkoop. In 1946 werd de heer Van de Water benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Canada wil Nederlandse treiters Gunning proeforder vrijwel zeker Dc scheepswerf Boot in Leiden gaat zeer waarschijnlijk grote moderne motortreilers bouwen voor de „National Sea Products" in Canada. De onderhandelingen over een miljoenenorder zijn reeds in een vergevorderd stadium. Het is zo goed als zeker, dat deze werf eerst een proeforder voor de Canadese Visserijmaatschappij zal uit voeren: de bouw van een 1000 pk. treiler van het type „Amster dam" IJm. 28. Dit „proefschip" zal, wanneer de „Na tional Sea Products" tevreden is over de resultaten, die men met dit vaartuig op de visgronden by Nova Scotia en New-Foundland hoopt te behalen, het proto-type worden voor een groot aan tal treilers voor deze maatschappij. De „National Sea Products" is geves tigd in Luneburg in Canada, maar de treilers van deze maatschappij (thans 23 schepen) varen vanuit Halifax op Nova Scotia ter visserij. BEPROEFD TYPE Oorspronkelijk was de werf Boot van plan om hektreilers voor deze Canadese maatschappij te gaan bouwen. Gezien het ontbreken van ervaring met de bouw van deze schepen in Nederland, is de keuze tenslotte toch gevallen op Twee doden te Arnhem Een zeer ernstig verkeersongeval heeft zich gistermiddag voorgedaan bij het Bronbeek-viaduct op de Velperweg te Arnhem, waarby de 58-jarige landbou wer W. Aalderkamp uit Velp en de 79- jarige De Haas uit Arnhem het leven hebben verloren en een paard dermate gewond werd, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Tegen vermeld tijdstip reed in de richting Arnhem een trekker met opleg ger. Kort nabij het viaduct wilde de bestuurder een bespannen wagen inha len. Op het moment dat hij deze ma noeuvre wilde uitvoeren, naderde van de andere zijde echter een tegenligger. De bestuurder van de trekker moest toen weer uitwijken naar de rechterkant, met als gevolg dat hij tegen de bespannen wagen reed. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De voerman en de berijder die op de aangereden wagen zaten, werden op slag gedood. Het paard werd, zoals ge zegd, dermate gewond dat het moest worden afgemaakt. Een wielrijder, die als gevolg van de botsing ook werd ge raakt, bracht er gelukkig het leven af, evenals het kind, dat in de cabine zat by de chauffeur van de trekker, welke tegen een hek tot stilstand kwam. De chauffeur van de trekker, die ge heel overstuur was en door de politie kon worden gehoord, had geen letsel opgelopen. Ventilatie in de spoorwegrijtuigen Het ventileren in de rijtuigen van de Ned. Spoorwegen geeft vaak aanleiding tot klachten. Dit komt meestal doordat men vlak bij het geopende raam de tocht of windstoot niet voelt, maar verderop in het rijtuig wel. Bij wijze van proef zal nu in de loop van dit jaar in een aantal elektrische treinstel len een nieuwe constructie van het bo vengedeelte van de ramen worden toe gepast. Deze constructie heeft de eigen schap, dat bij het gedeeltelijk openen van de ramen de luoht uit het compar timent naar buiten wordt gezogen. Daardoor wordt geventileerd zonder dat dit tot tocht aanleiding geeft, aldus is gisteren meegedeeld op een persconfe rentie van de N.S. in Nijmegen, een beproefd type motortreiler. De „Amsterdam" IJm. 28 van de Rederij D. Joh. Krijger is bij Boot in Leiderdorp gebouwd. Deze werf bouwt thans ook drie moderne treilers voor de Scheve- ningse Verre Visserij Maatschappij en een treiler voor J. J. van der Toorn in Scheveningen. De Canadese order zal de werf jaren lang werk verschaffen. Het is niet on mogelijk, dat ook andere scheepswerven van de Canadese belangstelling voor Nederlandse vissersvaartuigen zullen kunnen profiteren. Deze belangstelling kan daarnaast als een nieuw bewys worden beschouwd voor het vakman schap van de Nederlandse scheeps bouwers. Een zware brand verwoestte giste ren een boerderij aan de Spaarn- wouderdijk in Amsterdam. Een kalf, dat uit de vlammenzee gered kon worden, trok zich van al het gedoe om zich heen weinig aan en vond het maar het beste, zich te goed te doen aan het gras, waarop men hem voorlopig had geparkeerd BENOEMINGEN Bij beschikking van de staatssecreta- ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen (G. C. Stubenrouch)zijn benoemd tot lid van de examencommis sie natuurkunde en scheikunde m.o. 1959 dr. W. L. Groeneveld, te Oegst- geest; prof. dr. E. Havinga, te Leiden: dr. H. C. Kramers, te Leiden; dr. J. P. Murre, te Leiden; prof. dr. W. Stevens, te Leiden; prof. dr. K. W. Taconis, te Leiden, en prof. dr. C. Visser, te Voor schoten. Onze stadgenoot, de heer H. R. Ver- wers is alsnog benoemd tot lid van de commissie 1959 tot het afnemen van examens voor de akte l.o. in de licha melijke oefening. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het jaar 1959 alsnog benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste- klasse bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden mejuffrouw mr. J. J. Marsman, thans sociaal werkster bij de gemeente Moordrecht. Naar aanleiding van onze publika- tie over het zestigjarig predikantsjubi leum van prof. dr. A. J. de Sopper deelt deze ons mede, dat hy ter gelegenheid van dit jubileum niet recipieert. Voor overtredingen van allerlei aard Een 56-jarige drukker uit Leiden was in Den Haag en omgeving tot diep in de nacht aan de zwier geweest en keer de in de prille ochtend met zijn auto huiswaarts, hoewel de alcohol en de slaap hem parten speelden. Op de Haagweg onder de gemeente Voor schoten (het was inmiddels 5 uur in de ochtend) overmande de slaap hem en hij reed pardoes de wegberm in. Hij schrok wakker, zag een opstakel voor zich, gooide zijn stuur om en stak dwars de weg over. Op de linkerberm stonden twee auto's voor het huis van de eigenaar geparkeerd en deze werden door de auto van verd. totaal tot wrakken gereden. Daaik zij het feit, dat er op dit vroege uur weinig of geen verkeer was bleef het hierbij en kwa men persoonlijke ongelukken niet voor. Verdachte zelf liep slechts enige lichte verwondingen op. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse en constateerde, dat verd. niet helemaal nuchter was. Ver dachte verscheen thans niet ter zitting van de Leidse kantonrechter en werd dus bij verstek veroordeeld. De officier noemde het een hoogst ernstig feit en eiste dan ook f. 100 boete subs. 20 dgn, alsmede de onvoorwaardelijke intrek king van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. Het vonnis werd iets milder en luidde f. 100 boete subs. 20 dgn. met een voorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proef tijd van een jaar. Een 19-jarige Noordwijker had de vrachtwagen van zijn vader bestuurd, zonder daartoe de bevoegdheid te be zitten. Verd. was niet verschenen, doch zijn moeder kwam hem vertegenwoor digen. „Het was bittere noodzaak, dat mijn zoon reed, omdat mijn man plot seling naar het ziekenhuis moest en de zaak moet blijven draaien" aldus de moeder. „De veiligheid van de weg kan niet worden opgeofferd aan Uw privé belangen" aldus de officier. Toen de plv. kantonrechter, conform de eis. de boete van f. 50 subs. 10 dagen oplegde, verliet de moeder zichtbaar woedend de zaal en ook hoorbaar, want zij gooide met een harde klap de deur achter zich dicht. Twee achttienjarige bromfietsers stonden terecht omdat zij op de Sta tionsweg geen richting hadden aange geven bij het linksaf slaan. Verd. no 1 deelde mede. dat zij op dezelfde dag ook nog waren bekeurd, omdat zij te hard hadden gereden en verzocht dus of de andere zaak niet tegelijk kon worden behandeld. Dat ging niet en nu werden zij beiden, na een zeer ernstige vermaning, conform de eis, veroordeeld tot f.5 boete subs. 2 dagen, 's Middags verschenen zij weer voor de balie in zake het racen op de bromfiets. „Ja het was die dag moederdag en het was al over zes, dus moesten zij hard rijden anders waren de bloemenwinkels ge sloten. Het werd een duur bloemetje, want beiden werden, conform de els, veroordeeld tot f.25 boete subs. 5 dgn. Een 48-jarige plaatwerker uit Leiden had op 18 mei op een motorrijwiel ge reden, zonder een rijbewijs te bezitten. „U is hiervoor reeds eerder veroordeeld en wel tot f. 35 boete". Dat was waar, want de dag daarvoor dus op 17 mei was verd. ook bekeurd voor dit geval. „U is wel halsstarrig en daarom moet U maar eens gevoelig worden gestraft", aldus de officier, die f. 75 boete subs. 10 dgn eiste. Verd. schrok zichtbaar en mompelde enige verontschuldigingen. Het werd uiteindelijk f. 50 boete subs. 10 dgn met een ernstige waarschuwing. Een 29-jarige bromfietser uit Oegst- geest had met een snelheid van 40 km/u op de Rijnsburgerweg gebromd en stond dus terecht. „Ik ben agent van de reserve-politie en dus weet ik wel hoe het hoort, maar de bromfiets was pas ontkoold, dus was de snelheid wat hoger dan anders". „Uw functie houdt in, dat dc straf hoger moest zijn dan de eis. die ik heb gesteld en deze was f.20 subs. 5 dgn". „Ja, maar ik heb dat nog niet op de cursus gehad over de snelheid van de bromfietsen" aldus verd. Uiteindelijk bleek, dat verd. hele maal nog geen cursus had gehad, het geen tot gevolg had. dat de officier de opmerking maakte: „U is eigenlijk nog geen reservepolitieman en geeft hier dus uit voor iets. dat U niet bent". De plv. kantonrechter vond een en ander wel ernstig en verhoogde de boete tot f 25 subs. 5 dgn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7