Nijmegen is weer Vierdaagse-stad Spannend duel in Regenbogen tussen Hofland en Hoekstra Sfeervolle vlaggenparade in het Goffert-stadion Nog witter. stralend wit.. zó wast... „Roomburg'" generale repetitie voor nationale titelstrijd Friezen begonnen niet best DINSDAG 21 JULI 1959 Ze zijn er allemaal weer.... Het Vierdaagse-leger van ma joor Breunese heeft weer bezit genomen van Nijmegen. Vijf dagen lang zal het Vierdaagse- legioen de Keizer-Karelstad weer beheersen. Extra treinen, een ontelbaar aantal bussen en talloze militaire trucks hebben de vele tienduizen den die dat Vierdaagse-legioen vormen naar Nijmegen gebracht. Inderdaad, vele tienduizenden, want tot dat legioen behoren niet alleen de bijna 15.000 deelnemers aan de marsen. Ook de vele „oud gedienden" maken daar deel van uit. Evenals de vele duizenden, die, sinds jaar en dag, de laatste week van juli „zomaar" naar Nij megen komen, omdat het dan „Vierdaagse" is. Ze zijn er allemaal weer: de stram me Britse sergeant-majoor met zijn vervaarlijke knevel, de Zwitserse Al penjagers die er nog aan moeten wen nen dat er ook nog vlakke wegen be staan op deze wereld, de Israëlische militairen met hun zelfbewuste zang. Ja. Nijmegen heeft weer wat weg van een metropool. In vele talen wordt er meestal ndet al te vlot... ge converseerd Vooral de binnenstad waar het druk is van de mensen, die weinig meer doen dan lopen en kijken, doet feestelijk aan. De groene vlag met het oranjekruis, al dan niet voorzien van de klimmende leeuw het embleem van de KNBVLO beheerst weer het stadsbeeld. PARA-TROOPERS Voor de „ouverture" van deze 43ste vierdaagse zorgden weer de Belgische para-troopers. Even na half drie land de de eerste groep Belgische parachu tisten in de Oov-polder. Tot. drie maal toe kwam het toestel van de Belgische luchtmacht terug om van betrekkelijk geringe hoogte de parachutisten 'te droppen. De vierde maal zagen de dui zenden toeschouwers op de machtige Waalbrug en aan de voet van het his torische Valkhof het vliegtuig op grote hoogte over komen. Drie kleine stipjes maakten zich las In angstige span ning wachtte een ieder af. Na een vijf- PAARDESPORT Kortebaandraverij te Stompwijk Voor de donderdag te houden korte baandraverij te Stompwijk zijn de vol gende paarden ingeschreven": Wings, William Hanover K, William Axkit, Wish you were here. Why Not, X Nan cy Hollandia, Ubina, Unica, Unita Bre wer, Ureka, Uil, Uhlan Erebus, O Mc Gregor, Quaestor Trabant., Sun Rise, Tarzan Hollandia, Quick Magowan S, Rolandus, Trekduif S, Radbout, River, Truax. Sonja Zora. Vlaamsohe Gaai S, Tea, Upi Scott P, Royal Hcnie, Titan Hanover Morning Star, Rudolf G. Sou- veraine Maire, Redloff WB, Sirene, Santos, Torero, Quick Bongersliof, Sun- nv Williams, Tassel Friezin, Q Bas- com, Oscar, O Brewer, Quirinus, Thea Cornelia, Klingsor, Partout. Bijna begon de Vierdaagse met een tragisch ongeval, maar alles liep nog goed af. Volgens traditie lieten de Belgische parachutisten, die aan de tochten deelnemen, zich droppen bij Nijmegen. Eén van de parachu tes scheurde en de parachutist viel als een blok naar beneden. Geluk kig kon hij tijdig zijn nood-para chute openen, die hem veilig op de grond bracht. Eerlijk gezegd: het was maar een stunt je! tiental wel heel lange seconden ging er een zucht van verlichting op: de de monstratie van de vrije val was volko men geslaagd. De parachutes openden zich en bijna statig zweefden de drie Belgen in de richting van de Ooy-pol- der. Zodat de toeschouwers met een verlicht hart huiswaarts konden keren. SHOW Een van de dertig Belgische para's scheen by zUn landing in grote moei lijkheden te geraken. Zijn gele para chute was gescheurd. Achteraf bleek ook dat een onderdeel van de show te zijn. En zonder veel moeite kwam de Belg dan ook behouden aan de grond. K N A U selecteert voor Rome Met het oog op de Olympische Spelen 1960 te Rome heeft de nationaal tech nische commissie van de KNAU een groep atleten aangewezen als voorlopige kandidaten. Deze atleten komen voor wat betreft de training en verzorging onder speciale leiding van de KNAU, uiteraard in samenwerking met de club trainers en -leiders. Naast bovengenoemde groep is de aan dacht gevestigd op een aantal jonge atleten, wier verrichtingen van dien aard zijn, dat zh eventueel in verband met de Europese kampioenschappen 1962 te Belgrado, doch wellicht ook reeds voor de Spelen te Rome, deel zullen uit maken van de Nederlandse ploeg. Op deze lyst zien wy o.a. de namen van de dames Els Nieuwpoort, Jo Knaap, Cor- rie van Wijk en Loes Bohling en Jan van Uden. Marius Bos en Frans Beker (Leiden) bü de heren. De lüst van voorlopige kandidaten ziet er als volgt uit: dames. Joke Bijleveld, Hannie Bloemhof. Nannie Haase, Helen Ort, Ine Terlaak-Spyk, Gerda Kraan (Leiden), Wemmy Spierenburg-Scholt- meyer en Nel Zwier. Heren: Eef Kamerbeek. Kees Koch, Hans Smit en Jan Parlevliet. Res. 2e divisie B Voor het komende seizoen ziet de in deling van de Reserve 2e divisie B (be taald voetbal) er als volgt uit: Baronie 2. DHC 2. EB OH 2, EDO 2, Fortuna VI. 2, Haarlem 2, RBC 2, Schev. Holl. Sport 2, Stormvogels 2, UVS 2, VSV 2, Xerxes 2. VLAGGENPARADE In de avond volgde een kleurrijke en sfeervolle vlaggenparade in het Gof- fertstadion. Na een, door zijn eenvoud indrukwekkend vlaggenspel, waarin de burgergroepen hun deel kregen, werden de volksliederen van de dertien verte genwoordigende landen gespeeld. Zelfs die ene Italiaan die overigens in Nijmegen woont en een ijsco-man is kreeg zijn nationale hymne te horen. Tot slot maakten de groepen hun ere- ronde langs de tot de laatste plaats be zette tribunes waarvan het applaus van de dertigduizend toeschouwers steeds weer op de voorbij marcherende groe pen neerdaalde. PECH Voor de vrijwillige brandweer van Brakkenstein is deze 43e vierdaagse wel zeer onprettig begonnen. Amper hadden de amateur-spuitlieden hun plaatsen in het Goffertstadion inge nomen of door de luidspreker klonk de mededeling „willen de leden van de vrijwillige brandweer van Brakkenstein zich onmiddellijk naar him posten be geven aangezien er in htm gebied een bosbrand is ontstaan". Om wereldtitel in F.D.-klasse In de baai van Whistable aan de kust van Zuid-Engeland is gisteren de eerste van de in totaal 6 wedstrijden gezeild, die tellen voor het wereldkampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. Behalve dat het by deze races gaat om de eer 's werelds beste F. D. zeiler te zyn, kan men de uitslag van Whitstable beschou wen als een graadmeter voor de Olym pische Spelen van 1960. Veertien deelnemers uit 14 laden ver schenen aan de start. Wereldkampioen asker (Australië), die aangekondigd had zijn titel niet te zullen verdedigen, ont brak. De Nederlandse zeiler, Ben Ver hagen, eindigde in de eerste race, die door de Italiaan Marlo Capio werd ge wonnen, als zevende. Hij legde de baan van 11 èeemülen af in 3 uur 3 minuten 12 seconden. Verha gen finishte nog vóór ex-wereldkampi- oen Rolf Mulka (Did) die bij de start slecht wegkwam. Capio lag met zijn Eldebaran 2 het grootste gedeelte van de race in derde positie. In het laatste rak, waar men de spin-akker kon hijsen, liep hij verreweg het snelste en won met 59 seconden ver schil. De uitslag was: 1. Mario Capio (Italië) 2 uur 58 min. 17 sec.; 2.A. Jardine (Eng) 2.59.16; 3. G. Pagell (Oost-Did) 2.59.29; 4. R. Tiriau (Frankrijk) 3.00.09; 5. I. He- lenyi (Hongarije) 3.02.20; 6. J. Renevier (Zwits); 7. B. Verhagen (Ned.) 3.03.12; 8. H. Fogh i Denemarken) 3.03.26; 9 R. Mulka W.-Dld) 3.03.33; 10. L. Hellmann (Zweden) 3.04.27. Tegelijkertijd met het wereldkampioen schap Flying Dutchmanklasse worden in Whitstable wedstrijden gehouden ter gelegenheid van de Flying Dutchman- week. Onze landgenoot Jongeneel (Boskoop) bezette daarin met zijn jacht „Wervel wind" de vierde plaats achter drie En gelsen. De dag tevoren was hij reeds tweede geworden In een internationale wedstrijd achter de Brit David Court-Hampton. SCHAKEN In de tweede ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken Jeugd te Mlinchenstein speelde onze landgenoot Kuypers remise tegen Phil lips (Nw.-Zeeland). DUIVENSPORT Zaterdagvliegers De Kring Leiden en Omstreken (N. B. v. Z.) hield een wedvlucht vanuit Or leans. In concours 224 duiven. De uitslag luidt: 1. L. v. d. Plas; 2-21 M. de Vreugd; 3-15-16-17 L. de Ridder; 4 A. Hus; 5-20-23 L. J. Drost; 6 B. G. J. ter Beek; 7 A. de Wit: 8-13 K.v. d.Berg; 9 C. v. d. Veek; 10-22 C. v. d. Zwart; 11 W. v. d. Zwart; 12-18 Gebr. Baart- man; 14 J. Plug; 19 Gebr. Pauw; 24 Barnhoorn; 25 J. Flippo. Tevens werd een laatste Midfondvlucht gehouden vanuit St.-Denis, waarvoor in concours 203 vogels waren. Hiervan is de uitslag: 1-10 J. Drost; 2-11 Gebr. Pauw; 3 K.v.d. Berg; 4 Th. v. d. Krogt; 5 W. v. d. Zwart; 6-15 L. de Ridder; 7-23 v. Duyvenbode; 8 D. Son- nega; 9-12 C. v. d. Zwart; 13-14 C. Vonk; 16 J. M. v. d. Hulst; 17-20 M. de Vreugd; 18-19 J. G. R. Langhout; 21-22 v. d.Veek; 24 K. Schaap; 25 Kleen. De eindstand voor de Midfond is: 1. M. de Vreugd, Lisse 1370 pnt.; 2. J. G. R. Lanhout, Leiderdorp 1302 pnt.; 3. L. J. Drost, Sassenheim 1190 pnt.; 4. J. Smits, Leiden 1130 pnt.; 5. J. v. d. Krogt, Sassenheim 1112 pnt. P.V. „De Blauwkras" hield een wed vlucht met jonge duiven vanaf Duffel. Gelost om 8.10 uur. In concours 179 vo gels. Aankomst le vogel 10.09.22 uur. Uitslag: A. Rysbergen 1—4; W. Ra- vensbergen 23—5; H. Lefebre 6; A. Kop 7; J. Franken 8; A. v. Weeren 9; P. v. Hansen 10. Leidse tenniskampioenschappen (Van onze tennismedewerker) Ja, wanneer men ziet welke spelers er volgens het wedstrijdschema deze week in de A-afdeling op „Roomburg" de rackets kruisen, dan is men ervan overtuigd dat de Leidse kampioenschappen, althans voor wat de heren betreft, inderdaad een generale repetitie zyn voor de stryd om de nationale tennistitels, die in augustus op de METS-banen te Schevenlngen verwerkt worden. Maris, v. d- Weg. Karamoy, v. Dal- sum, Sonneville, oud-wereldkampioen badminton, zullen elkaar in een onge twijfeld felle strijd de hoogste eer be twisten. En het zal met de botsing van de diverse tennisstijlen, de vé&rt van Maris, v. d. Weg, Van Dalsum tegen cie slimme manoeuvrering, spinvariatie van Karamoy en Sonneville, zeker ook in teressant zijn. Met de nationale kampioen Wim Ma- ris onder de gegadigden voor de Leidse titel zal Lex Karamoy. de titelhouder, voor hetere vuren komen te staan dan vorig jaar toen hij in de finale Henk Goris, één van de weinige topspelers, die op Roomburg 1959 ontbreken, kans loos versloeg. Tooh staat hij voor ons als favoriet, de sterke concurrentie ten spijt, omdat hij tot op heden juist al tijd in de Leidse kampioenschappen een topvorm te pakken had. De B-afdeling vertoont intussen ook bekende namen. Bij de dames zijn dat mej. A. Pino en mevr. Ubbink, beiden van Roomburgs eerste team, en bij de heren „good old" J. Noordman, vla R. F. Strop al in de derde ronde met liefst 6_3, 60. J. Monod de Froideville, O. Bando en E. Lalisang. Laatstgenoemde zette gisteren in een fraaie partij tegen B. ten Brink, een nederlaag om in een overwinning. Ten Brink stond 64, 30. Zijn sterke forehand topspin-dri- ves waren Lalisang telkens te machtig. Totdat dc Leidse Hout-captain de zwakke plek in de wapenuitrusting van zijn rivaal vond, een lage slice naar diens forehand gevolgd door een net- aanval. Spel na spel won hij daarmee. Een uiterste krachtsinspanning van Ten Brink bracht deze nog op 5—4. Lali sang hield echter bekwaam de service vast en daarna was de wedstrijd hém. 46, 6—4, 6—1. Zo spelend zal hij de no. 1 geplaatste Monod de Froideville een harde noot te kraken geven. De C-afdeling heeft geen uitgespro ken favorieten. Zo bezien zal het een „open strijd" zijn, zowel bij de dames als bij de heren. De vele drie-sets par tijen wijzen wel in die richting. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren enkelspel C: F. WolffG. J. v Aken 7—9, 6—3. 6—2; J. Temminck W. Lauers 2-6, 6-0, 6-3: C. Swart^- G. H. W. Overdykink 3—6, 6—2, 7—5; H. MeverR. Kasten 68, 62, 61; R. A. HoogervorstW. Bloemhoff 64, 6—2; H. Stemmann—J. P. v. Leeuwen 75, 75; W. KooremanF. Mever 6—2, 6—2. Tweede ronde: J. Temminck P. Lankhout 3—6, 6—4, 6—3: C. Veen- huizenTh. W. Cassa 06, 75, 62. WIELRENNEN Laatste wedstrijd veer wegkampioenschap profs. Zondag a.s. wordt de laatste beslis sende rit van het wegkampioenschap van Nederland voor professionals gere den op het circuit van Zandvoort. Deze wedstrijd zal tevens gelden ajs selectie voor de Nederlanders voor de wereldkampioenschappen. In verband hiermee is de afstand verlengd tot 250 km. Er zal een wedstrijd voor nieuwelin gen over 50 km. aan voorafgaan, met start in de ochtenduren. Klaassens naar Feijeneord (Speciale beriohtgeving) Feijenoord en VVV zijn het eens ge worden over het transferbedrag voor de international Jan Klaassens (40 maal in Nederlands elftal). Klaassens draagt dus in de komende competitie de kleuren van Feijenoord. Er komt tekening in de Kaagstrijd (Van onze zeilmedewerker) De 39ste Kaagweek wordt langzamerhand een grote uitzondering, want het weer werkt in ieder opzicht tot het welslagen mee. Op de derde dag woei er een briesje van 5 meter per sec. zodat er voldoende vaart in de velden zat. De banen werden in een zeer vlot tempo afge zeild, omdat de meeste rakken bezeild waren, ongeacht welke baan ook aangegeven werd, daar de wind steeds varieerde tussen noord en noordwest. Dat nam niet weg, dat er in verschillende klassen hete duels uitgevochten werden, die zeer het aanzien waard waren. Boven dien komt er nu tekening in de strijd om de punten in het klassement. Het grote aantal toeschouwers heeft op deze dag weer genoten van zeer spannende finishduels en prachtige starts. Dit vormt wel een grote attractie van de Kaag, waar men bij de starttoren een fraai overzicht heeft over het wedstrijdterrein. In de teamwedstrijd HollandFries land kregen de Friese Regenboogzeilers in de eerste ontmoeting een nederlaag te incasseren van 21.1 tegen 15 punten, voornamelijk door het goede zeilen van John Hofland en ir. G. A. Bakker, die na het ronden van de Zweiland boeien koplopers werden en bleven. In de teamwedstrijd Noordnederlandse 22 m2 Holland—Friesland lag de zaak net anders, want hier gingen de Friezen na de finish met 19.1 punten naar de wal, terwijl Holland slechts 17 punten vergaarde. Het Cura<jaoteam in de Pampusklasse deed het beter dan in de eerste ontmoe ting, want het kreeg 23.1 punten bij elkaar door goed zeilen van N. Dapper en T. Pellinkhof. OPEN VRAAG Overigens is het nog een open vraag wie in de Regenboogklasse in de natio nale wedstrijden met de hoofdprijs zal gaan strijken. Het gaat hier tussen John Hofland, die een tweede zege in zijn groep behaalde tegen zware tegenstan ders als ir. G. A. Bakker, J. Alberda en J. C v. d. Velde. In de andere groep had E. K. Hoekstra het gemakkelijker. Hij won vóór L. de Wit, F. P. Bos en J. de Wilde. Het gaat dus tussen Hoekstra en Hof land en de komende races zullen dus de beslissing moeten brengen. In de Vrijheidsklasse A. die gezien het grote aantal deelnemers ook in twee groepen vaart, komt eveneens enige tekening. Jan Romke de Vries heeft tweemaal een overwinning behaald en Bouw van Wijk en W. Elhorst komen in het klassement daar achter met ieder een eerste en een tweede plaats. Bij zonder interessant zal daarom de laat ste wedstrijd worden, wanneer deze drie kanshebbers in dezelfde groep uit komen. De volgorde van aankomst in groep Al was: 1. Bouw van Wijk, 2 G. de Reuver. 3. H. Schmitz jr., 4. S H. de Jong en 5. J H. Aarts: in groep 2A: 1. J. R. de Vries, 2. W. Elhorst, 3. M. de Groot, 4. F. S. Sanders, 5. Gebr. Kors- wagen. In de Pampusklasse moest Henk de Ruyter het ditmaal afleggen tegen M. Blok. De Ruyter werd tweede vóór G. Biesot, H. v. Essen en mr. W. Hoekstra. BESTE DAG De Gebr. Kraan hadden weer een beste dag, want Jacques werd met een enorme voorsprong eerste in de Flying Dutchman vóór P. Freeh en O. Steegstra, terwyl Bart in de 12 m2 won van W. Guldemond en C. Gui- demond. Ook in de tweede nationale wedstrijd in de Valken ging C. van Schie weer zeer goed en hij staat nu in punten ge lijk met H. Kirkenier, die deze wed strijd won. De goed zeilende mej. A. de Wit, een jonge kracht in de Valken klasse, werd tweede en C. van Schie derde. Kaagcrack Rolf v. d. Baumen nam genoegen met een vierde plaats. Nadat ir. J. J. de Jongh lange tijd het Drakenveld had aangevoerd, kreeg drs. Jan Bier de kans om de leiding over te nemen, hetgeen hij zonder aarzelen deed. Kort voor het einde van de wed strijd kwam Cor Groot nog juist voor ir. De Jongh. Door deze uitslag zien de kansen van Bier er zeer goed uit. De wedstrijd in de N.N. 22 m2 was een noordelijke aangelegenheid. De uitslag was: 1. A. Knol (Marrum), 2. A. Wol- ters (Kampen), 3. ir. A. Bonnema, 4. M. Bruning (Leeuwarden), 5. M. Faber tHarderagyp). Zeer spannend was de finish in de 16 m2 Streepklasse, waar wij Wim Grimm met een kleine voor sprong op Fokke Jansma, Th. Paulsen, J. Blonk en Jan Bol over de lijn zagen gaan. Grimm moest zich, na tijd lang een ruime voorsprong gehad te hebben, later sterk verdedigen. Koos de Jong won weer de strijd in de Finnjollen vóór G. Leverland en langzamerhand is de zaak ook in deze Kaagweek weer voor De Jong bekeken. Verdere uitslagen: Olympiajollen: 1. B. Tournier, 2. Jac. F. Stóp, 3. C. A. A. Visser. Sternklasse: 1. I. v. d. Waal, 2. P. v. d. Winden, 3. H. v. d. Rest. 12 Voetsjollen: 1. F. Daniëls, 2. W. v. 't Hoogerhuys, 3. J. Hulsker. Jeugdklasse: 1. D. van Wely, 2. G. L. Woortman, 3. mej. A. Vunderink. Dames enkelspel C, tweede ronde: mej. J. Tielemanmej. E. Heymans 16, 62, 64; mej. E. Engelenburg mej. O- Kruisman 64, 63. Heren enkelspel B: J. HuizingaH. J. Ubbink 6—4, 6—2; W. G. Lenstra— P. Lankhout w.o.; A. AgterhorstH. Luyk 86, 62; R. Th. PraaningW. Ekker 6—2, 6—2. Tweede ronde: B. PuntJ. T. Ubbink 7—5, 6—0; W. Koe- kebakker—W. Lauers 64. 64; P. Fet terA. P. Maassen 79, 60, 75; J. Huizinga—C. Swart 8—10, 6—2, 8—6; J. Monod de FroidevilleJ. F. Streur 62, 7—5; O. Bando—F. Bonte 6—2, 6—3; E. LalisangB. ten Brink 46, 64, 6—1. Dames enkelspel B, eerste ronde: mevr. B. F. Westerhoutmevr. J. Kra nenburg 5—7, 6—1. Tweede ronde: mej. J. A. Overdykinkmevr. C. Zandvoort 6—4, 6—2; mevr. S. B. Ubbink—mevr. Wijkerheid Bisdom 4—6, 7—5, 6—3: mej. A. Pino—mej. E. Goekoop 64, 8—6; mej. J. Zwartz—mej. J. Tieleman 6—1. 6—2. Explosie bij bunker te IJmuiden: een dode Door een grote duinbrand ten zui den van IJmuiden, zyn de Velsense recherche en de brandweer gister avond gemoeid in een onderzoek naar de activiteiten van een IJmuidenaar, eigenaar van een vuurwerkfabriekje in een bunker achter het Rokerspad in het duin. In de vooravond deed zich een felle explosie voor in de na bijheid van deze fabriek. Het vuuf greep in het duinterrein snel om zich heen en 5000 vierkante meter duin terrein gingen verloren. Bij het onderzoek verklaarde de IJmuidenaar dat zijn 18-Jarige zoon Piet bij toeval tussen een hoop afval een doos met 4000 knalkurken had ont dekt. De inhoud moet tot ontploffing zijn gekomen en de brand hebben ver oorzaakt. De zoon is in zeer zorgwekkende toe stand naar het Antoniusziekenlhuis te IJmuiden-Oost overgebracht, waar hij later op de avond is overleden. Daar de vuurwerkfabrikant uitslui tend vergunning heeft voor de vervaar diging van wonderkaarsen, heeft de reoherohe een nader onderzoek in de bunker ingesteld. Daar werden nog meer dozen knalkurken aangetroffen. Vergadering Alg. Ned. Grafische Band Zaterdag zijn 350 afgevaardigden van de leden van de Algemene Grafische Bond in Esplanade te Utrecht bijeen geweest, om hun oordeel te geven over de herziening der drie C.A.O.'s in het grafisch bedrijf. Waardering werd uit gesproken. aldus een over deze verga dering uitgegeven communiqué, over het resultaat der ruim een jaar ge duurd hebbende onderhandelingen tus sen de grafische werkgevers— en werk nemersorganisaties, welke zelfs door een contractloze periode van vier maanden werden onderbrokena. Geconstateerd werd, dat sinds 1 juli J.l. in feite opnieuw een contractloze periode is ingetreden, welke door een goedkeuring van de nieuwe C.A.O.'s door het College van Rijksbemiddelaars zou kunnen worden opgeheven. Met algemene stemmen hechtten de afgevaardigden niet alleen hun goed keuring aan de oontractvoorstellen, doch zij spraken tevens de verwachting uit, dat het College van Rijksbemidde laars deze voorstellen ongewijzigd zal goedkeuren, temeer waar deze volledig rekening houden met de tot nu toe be kend geworden inzichten der regering inzake de gedifferentieerde loonvor ming. aldus het communiqué van de A.N.G.B. Militaire patrouille -verdwaalde in Suriname Voor opname in het hospitaal zyn dezer dagen naar Paramaribo ver voerd drie leden van een militaire patrouille, die de vorige week drie dagen op de Brownsberg verdwaald is geweest. De patrouille bestond uit ser geant Wagenaar, de soldaten Boek horst en Vrede en de maresschaussee Groenewoud. Maandag vorige week was deze pa trouille op terreinverkenning naar de Mazorine-top uitgezonden; zij zou de volgende dag terug zijn in het kamp. Het terrein was zeer slecht, waardoor de patrouille diverse omwegen moest maken. Hierdoor raakte men de richting kwijt. Twee militaire zoekpatrouilles werden woensdag en donderdag erop uitgezonden. Bovendien werd medewer king verkregen van bosnegers en India nen in de buurt en ook werd met een vliegtuig van de Surinaamse Lucht vaartmaatschappij het gebied vanuit de lucht afgezocht. De patrouille werd twee dagen later met behulp van de waarne mingen uit het vliegtuig gevonden. Zü was op slechts 2 km. van het bivak door uitputting blijven steken. De vier man nen waren erg verzwakt door de drie dagen, die zij reeds zonder voedsel in het oerwoud hadden moeten doorbren gen. Valse aangifte van verduistering Een 59-jarige aannemer uit Bad hoevedorp, die deze maand door de politie werd aangehouden omdat er een klacht wegens verduistering van wellicht zelfs een miljoen gulden te gen hem was ingediend, maar die. na verhoord te zyn, door de officier van Justitie te Haarlem op vrye voeten werd gesteld, houdt vol, dat er van een valse aangifte sprake is. Hij overweegt de bouwondernemers te Amsterdam, die de aanklaoht hebben ingediend, wegens het doen van een valse aangifte te laten vervolgen. Aan gezien hij zich door publikaties over deze zaak in zijn eer en goede naam aangetast voelt, overweegt hij tevens tegen de bouwondernemers civielrech telijke maatregelen. De zaak wordt thans uitgezocht door Rijksaccountants, die de in beslag ge nomen boekhouding zullen gaan con troleren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4