LEIDSE RAAD GING AKKOORD MET DE ZWEMBADPLANNEN Groenoord-jengel was dankbare gast van volkstuinders in Ons Buiten Nadruk op behoefte aan meer VIII ONDERWIJSBESLUITEN Bestuur stichting exploitatie bejaardencentra geïnstalleerd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 juli 1959 Tweede blad no. 29800 In zeer onvoltallige zitting Voorgestelde restauratie Maresingelschool is een eindplan, niet een beginfase Er zijn in Leiden weinig zaken zo wisselvallig als het verloop van een gemeenteraadszitting. Dat bleek ook gistermiddag weer tijdens de teer onvoltallige zomervergadering. Vrijwel onmiddellijk na de aan vang 9tng men onverwachts discussiëren achter gesloten deuren. Na heropening van de openbare zitting kwamen eerst vele schriftelijke stemmingen aan de orde over onderwijsbenoemingen, en pas daarna, bijna twee uur na de aanvang, begon men aan het openbaar debat. Het belangrijkste wat besproken werd was het voorstel tot inrich ting van een openluchtzwembad in Leiden Zuidwest. Over dit voorstel van B. en W., dat zonder wijzigingen werd aanvaard, schreven wij onlangs uitvoerig. Overigens behoedde slechts de huidige redactie van de gemeente wet de raadsleden voor ten dele vergeefse discussies. De raad kan namelijk slechts besluiten nemen wanneer blijkens de presentielijst de helft van het aantal leden aanwezig is. Op deze lijst prijkten gisteren 24 namen van de 37 leden, maar tegen het einde van de vergadering waren er slechts 18 aanwezig, d.w.z. niet de helft. Vroeger schreef de gemeentewet voor dat meer dan de helft van het wettelijk aantal leden „tegenwoordig" diende te zijn voor het nemen van besluiten. Wethouder J. C. van Schaik bevond zich gistermiddag onder de afwezigen. Wel moesten er vele onderwijsbesluiten worden genomen en wel bekleedt deze wethouder het voorzitterschap van de commissie van advies voor de bouw van een zweminrichting, maar eerstge noemde voorstellen behoefden geen verdediging en de discussies over het zwembad bewogen zich op technisch terrein, zodat wethouder A. J. Jongeleen zich kon kwijten van de verdediging van het betref fende voorstel. Bad open in 1960 De Zijl wordt duplicaat Het voorstel tot Inrichting van het eerste Leidse openluchtzwembad tussen Vliet en Voorschoterweg in Leiden-Zuid- west werd zonder hoofdelijke stemming maar niet zonder discussie aanvaard. Uit discussie en mededelingen van B. en W. bleek, dat men hoopt door voort varende arbeid dit openluchtbad nog komende zomer te kunnen openstellen, en dat op zo kort mogelijke termijn ook een vernieuwing van De Zijl in gelijke stijl doorgevoerd kan worden. Wethou der A. J. Jongeleen verklaarde, dat het thans opgestelde plan is gebaseerd op twee baden, d.w.z. het nieuwe thans te verwezenlijken bad en het bad dat in plaats komt van de bestaande bepaald inefficiënte inrichting De Zijl. I Na tien jaar De heer L. Questroo (Prot. Chr.) be toogde, na door burgemeester Van Kin schot uitgenodigd te zijn „er maar fors in te duiken", dat het wel erg lang ge duurd heeft voordat dit concrete voor stel aan de raad werd voorgelegd. In 1954 nam hij een voorstel terug. B. en W. tot spoed te manen nadat hij van dit college had vernomen dat sinds 1949 een diepgaande studie gemaakt werd van het Leidse zwemprobleem, en dat op basis van het in november van 1954 ver schenen rapport van een studiecom missie „zeer binnenkort" voorstellen te verwachten waren. Hij verheugde er zich echter over, dat het dan nu na tien jaar studie en voorbereiding eindelijk zover was, dat er een goed plan ter tafel werd gebracht. De situatie van thans, waarbij oogluikend wordt toegelaten dat Leiden zwemt in grachten en kanalen is uit het oogpunt van volksgezondheid on aanvaardbaar en onverantwoordelijk. „Seizoenverlenging' De heer H. M. J. W. J. Kortmann (KVP), sprekend mede als lid van de commissie geneeskundige en gezond heidsdienst, juichte het plan op zichzelf evenzeer toe, doch vroeg naar de finan ciële consequenties van een door deze commissie gewenst geachte mogelijke tijdelijke overkapping van de bassins teneinde het „seizoen" te verten gen. Mr. P. Portheine (WD) prees de spoed waarmee dit plan in de raad was gebracht na aanneming van het urgen tieprogramma op 2 maart j.l. en noemde het plan kloek en de voorgestelde finan ciering aantrekkelijk. Ook hij vroeg naar de kosten van een „seizoenverlenging" door de mogelijkheid van overkapping. De heer C. J. Piena (PvdA) betoonde zich eveneens erkentelijk voor het ont werp en was bovendien nadrukkelijk dankbaar voor het feit, dat het ontwor pen bad zal voldoen aan de eisen, die gesteld worden aan de erkenning van internationale records, hetgeen de at tractiviteit in sterke mate verhoogt. De heer H. van Weizen (CPN) deelde de reeds uitgesproken blijdschap over het ontwerp en verbond daaraan de overbo dige wens, dat ook De Zijl fcbaps aan de beurt zal eljn yoo* Keraiftt? Overkapping mogelijk maar ongewenst Wethouder Jongeleen behoefde in zijn antwoord niet veel te verdedigen. Hij wees erop, dat overkapping slechts de zwemmers in het bad ten goede zou kun nen komen. Maar die wensen dat niet in de eerste plaats. Verlenging van het sei zoen door overkapping zou slechts zin hebben, wanneer de luchttemperatuur rondom het bad zou worden verhoogd, niet de temperatuur van het water zelf. Met overkapping van de bassins is men er dus niet. (Foto LD/Van Vliet) 60p vele plaatsen rond de stadsbe- bouwing wordt het buitenwater nu als zwembad gebruikt, zoals b.v de Zijl bij de Driegatenbrug. Dat mag niet meer wanneer het nieuwe zwembad is geopend. Dat er nu door de politie een oogje wordt dicht gedaan is begrijpelijk. Men kan moeilijk (in een zomer als de huidige) een stad van 100.000 in woners zonder openluchtbad laten zitten! Er werden voorts wel belangrijke be sluiten genomen, maar zij volgden niet op belangwekkende discussies, of hadden daarmede althans niet direct mee te maken. Er waren nog wel enkele scherpe dis cussies, die echter niet de aard van de voorstellen raakten. Redactioneel conflictje Vooral over de door B. en W. voorge stelde gemeenschappelijke regeling voor het regionaal woonwagenkamp aan de Broekweg werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Dr. J. P. Duyverman van de VVD achtte de redactie van een van de onjuist. Het ging hier om een zuiver re dactionele aangelegenheid van juridische aard. De heren Duyverman, Hagens en Woudstra (resp. VVD, VVD en Prot. Chr.) achtten de formulering van deze regeling waarbij meerdere gemeenten be trokken zijn van groot belang, omdat zij afgezien van omstandigheden de vorm van een juridische overeenkomt zo ideaal mogelijk wensten te zien. Wethou der S. Menken voerde in zijn verdedi ging aan, dat deze gemeenschappelijke regeling reeds zo dikwijls is verbeterd, dat thans, nu de regeling reeds door twee andere gemeenteraden in haar huidige redactie is aanvaard, een nieu we zuiver redactionele wijziging niet meer verantwoord is. Enigszins geïrri teerd werd nog gesproken over de vraag, of men het de betrokken ambtenaren zou kunnen aandoen, thans wederom de redactie te wijzigen en de goedkeurings procedure ook door andere raden op nieuw te laten voorbereiden. Tenslotte legden de opposanten met een onbevre digd gevoel het hoofd in de schoot. Hoe ver met subsidies Vermeldenswaard was voorts, dat de heer J. G. Hagens (VVD) zich naar aanleiding van subsidievoorstellen af vroeg, of de gemeente maar steeds door moet gaan met hogere bedragen beschik baar te stellen voor op zichzelf goede doeleinden, alleen maar op basis van dekking van exploitatietekorten. Hij had hier onder meer de schooltandverzorging op het oog. Hij meende, dat dit een on juiste mentaliteit aankweekte en vroeg zich af, hoever B. en W. in deze zaken denken te gaan. Wethouder S. Menken antwoordde, dat de kosten van de schooltandverzorging sterk zijn gestegen, mede doordat jaar lijks een nieuw schooljaar bij deze zorg gevoegd werd. Thans eerst is deze zorg over alle in aanmerking komende leer lingen (12.000) uitgebreid, zodat in de toekomst niet meer zulk een sterke stij ging verwacht behoeft te worden. Het is ook B. en W. gebleken, dat men niet door kan gaan zoals het nu gegaan is. Er zijn besprekingen gaande om tot een efficientere en wellicht goedkopere ver zorging te komen. Belangwekkende discussies werden verder niet geleverd. Besluiten Besloten werd, de beslissing omtrent het ontwerp tot herziening van het uit breidingsplan Leiden Zuidwest te ver dagen, het krediet te verhogen voor de verruiming van het viaduct in de Rijks weg 4A over de spoorbaan LeidenAl phen, gelden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van terreinen in Leiden-Zuidwest grond te verkopen en aan te kopen in verband met bouw plannen, gelden beschikbaar te stellen voor voorzieningen aan het regionaal woonwagenkamp waarvoor een gemeen schappelijke regeling met andere ge meenten werd aanvaard, subsidies te verlenen aan sociaal-medische instellin gen en het huurtoeslagenfonds op te heffen. Over al deze voorstellen schre ven wij onlangs uitvoerig. Ir. M. C. de Jong te Oegstgeest werd benoemd tot gemeentelijk commissaris bij de N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij en als kandidaat voor de func tie van commissaris bij de LDM werd artikelen van de voorgestelde regeling aangewezen de heer P. C. A. ten Broek. Tijdelijk directrice van meisjes h.b.s. Eervol ontslag werd door de raad ver leend aan mej. H. van der Vliet als di rectrice van de hogere burgerschool voor meisjes en de middelbare meisjesschool. Als tijdelijk opvolgster van mej. Van der Vliet werd met ingang van 1 sept. a.s. voor ten hoogste een jaar benoemd mevr. H. A. M. Nijweide-Vintgens, lera res aan het Thorbecke Lyceum te Den Haag. Aan het Rembrandt Lyceum werd be noemd tot leraar in de natuurkunde ir. M. C. van Damme en tot tijdelijke leer krachten voor uiterlijk tot het einde van komende cursus de heer M. J. J. Bik (aardrijkskunde), Joh. van Haga (wis kunde, mechanica en kosmografie) en J. L. M. van Heugten (Ned. taal en letter kunde) Tot hoofd van de Mythylschool werd benoemd de heer T. Tieleman en tot leerkrachten mej. S. Kamstra en mej. J. de Boer, zulks ingevolge het besluit van de raad van april j.l. tot instelling van deze gemeentelijke school. Tot leraren in vaste dienst aan de Gemeentelijke Bedrijfstechnische School werden benoemd K. H. de Bruin te Den Haag (metaalbewerken), A. Kruit te Bussum (schilderen) en J. Koopman te Goor (metselen), en tot tijdelijke do centen W. Schuitema te Leiden hout- bewerken», B. P. Uittenbogaard te Al phen a. d. Rijn (vaktekenen en prot. chr. godsdienstonderwijs), H. Kors te Leiden (handtekenen en algemeen vor mende vakken), G. W. Lemmers te Le den (r.-k. godsdienstonderwijs) en tot leraar met een proeftijd van-een jaar A. van Woerekom te Den Haag (algemeen vormende vakken). Aan mej. A. C. Gaykema werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als kleu teronderwijzeres aan de openbare lagere school voor buitengewoon lager onder wijs aan de Marnixstraat. Voorts werd aan mej. J. M. A. A. scholen. Schaap op haar verzoek eervol ontslag verleend uit haar betrekking van hoofd leidster van de openbare Montessori- kleuterschool aan het Schuttersveld. Aan een groot aantal bijzondere scho len voor glo, vglo en ulo werden voor schotten verleend op de extravergoedin gen ingevolge de Lageronderwijswet art. 101 lid 4 met betrekking tot de vijfjarige periode 1953-1957 tot een totaal bedrag van f. 311.890.89. Ter dekking van deze kosten is reeds drie ton gereserveerd, zodat de begroting 1959 nog met het resterende bedrag van bijna twaalfdui zend gulden zal moeten worden belast. Vastgesteld werden de vergoedingen in de kosten voor beloning van vakon derwijzers, waarop de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinde ren over 1955 aanspraak hebben. De raad stelde voorts vast de totaal bedragen van de exploitatievergoedin gen ten behoeve van de bijzondere scho len voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen te Leiden over de jaren 1955 t.m. 1957 en de an dere vergoedingen en verrekeningen met betrekking tot die scholen, evenals de overeenkomstige vergoedingen voor de Leidse bijzondere scholen voor buitenge woon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en aan lichamelijk gebrekkige kinderen over de periode der genoemde vijf jaren. Aangezien de gemeenterekening over 1957 nog niet door G.S. is gesloten kon eerst voorlopig worden overgegaan tot vaststelling van de exploitatiekosten voor het openbaar kleuteronderwijs over 1957 (f. 68.461,54 waarvan f. 40.991.70 voor Rijksvergoeding in aanmerking komt en derhalve f. 27.469.84 door de ge meente moet worden bekostigd). Aan de Vereniging voor Chr. Onder wijs werd medewerking toegezegd tot stichting van een kleuterschool met drie lokalen in de Fortuinwijk, terwijl voorts gelden beschikbaar werden gesteld voor materiële voorzieningen in een aantal Bouwplannen kunnen worden gerealiseerd Gisteravond werd in het stadhuis het bestuur van de stichting tot exploitatie van Bejaardencentra te Leiden geïn stalleerd. Door deze installatie is de kwestie van bejaardencentra in Leiden in het stadium gekomen, dat de be staande bouwplannen geheel verwezen lijkt kunnen worden. In zijn welkom tot de leden van het stichtingsbestuur greep de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, terug naar cie tijd van de klassieken. Zij kenden niet een „oudenlieden-vraagstuk", zoals wij: bij hen werden de bejaarden be schouwd als mensen met wijsheid en er varing en vormden zij raden, die hun beslissing moesten geven over allerlei plannen. In de Middeleeuwen was de Een dergelijke overkapping heeft geen zin. Betekenis zou alleen hebben de over- I kapping van het gehele terrein. En zelfs i overkapping van de bassins alleen zou 'n opbouw ter grootte van een warenhuis I vergen. B. en W. hebben zich dus zelfs niet verdiept in de vraag, wat een dergelijke I beperkte of omvangrijker overkapping I zou kosten. Burgemeester Van Kinschot deelde als j aanvulling hiervan mede, dat de thans voor dit bad uitgetrokken bedragen het maximum zijn van wat is op te brengen en waarvoor goedkeuring van G.S. ver zekerd lijkt. Het leek hem juist om thans met dit voorstel te komen en eventuele perfectionistischer oplossingen te laten schieten terwille van de spoed, die be tracht moet worden met oplossing al thans van een gedeelte van de Leidse zwemproblemen. Overigens ligt het in de bedoeling, wanneer het zwembad zal zijn voltooid, het zwemmen in kanalen en grachten niet meer toe te staan, zoals thans (oogluikend) het geval is. Het voorstel van B. en W. werd daar- na zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Binnenkort begint men dus met de aanleg van het eerste Leidse open luchtzwembad, dat de gemeente ruim acht ton kost. Schoolrestauratie Een ander kostbaar project, waarover de raad gistermiddag sprak, was de res tauratie van de Maresingelschool voor openbaar lager onderwijs. Deze school moet mettertijd het veld ruimen voor de noord-zuidverbinding voor het verkeer, maar kan vermoedelijk nog een geruime tijd mee wanneer er thans bijna zeven tigduizend gulden aan restauratie wordt besteed. De raad voelde daar wel voor, maar de heer Questroo (Prot. Chr.) vroeg zich af of dit krediet niet een aan loop zou zijn voor wat er eigenlijk nodig is om deze school grondig te restaureren twee ton! De voorzitter stelde echter na drukkelijk, dat B. en W. de restauratie waarvoor thans krediet werd gevraagd als een eindfase beschouwen. Wethouder A. J. Jongeleen kon zich blijkens zijn commentaar en zijn tegen stemmen niet met het voorstel vereni gen. Hij achtte de verkeersverbinding noord-zuid zo urgent, dat zeventigdui zend gulden voor restauratie van een schoolgebouw dat aan deze verbinding ten offer moet vallen, thans niet meer verantwoord is. Men kan, volgens zijn toelichting deze verbinding van het Levendaal uit zien, maar ook hetgeen hij efficiënter achtte als één geheel dat in onder delen te verwezenlijken valt, ook al sluiten die onderdelen niet op ^Jyaan. Naarmate de steden groeien wordt het pro bleem van het contact met de vrije natuur groter en groter. Dat probleem groeit zelfs sneller dan de steenwoestijn. Een stad als Leiden heeft slechts schaarse ter reinen, waar de jeugd kan leren zien hoe mooi de natuur kan schenken. Een van die weinige terrei- natuur kan schenken. Een van die weinig terrei nen is het volkstuincomplex Ons Buiten: een unieke strook van tuinen, die door honderden stedelingen met een liefderijk hart is omgetoverd tot een lustoord aan de voet van massale flat gebouwen. ,,Ons Buiten" streeft er geenszins naar, deze weelde voor zichzelf te houden, voor de volkstuin ders die dit alles hebben opgebouwd. De vereni ging wil ook anderen van deze rijkdom doen genieten. Zo was zij gisteren gastvrouwe van ongeveer 120 kinderen yqfl BwfrV en Speel- twintig werden rondwandelingen over het terrein ge maakt onder leiding van mevr. Koudijzer, mevr. Hofman en de heer Lagerberg van de Leidse Bond van Volkstuinverenigingen en de heren Hofman, Dongelmans, Haarlem en Den Harfcog van het bestuur van Ons Buiten. De kinderen, die genoten van de natuur en honderd-uit vroegen, beloonden met dit enthousiasme het initiatief en de arbeid van de volkstuinders, die er zich van bewust werden met dit bezoek weer nieuwe mede- vrienden van de natuur verworven te hebben. De kinderen kregen een bloemetje mee vc thuis en een ernstig woord over de zorgen, die zijzelf moeten besteden aan de schaarse natuur die ons in Leiden rest. Mevr. P. J. de Groot dankte na mens Groenoord voor een voortreffelijke middag. Bijgaande foto toont de heer M. den Hartog, secretaris van Ons Buiten, in gesprek met de kinpl££en, die geboeid luisteren. (Foto L.D./yani yifetT situatie al sterk gewijzigd. Toen schon ken particulieren geld ten behoeve van de bejaarden. In het begin van de zes tiende en ook in de zeventiende eeuw werd een groot aantal hofjes gesticht. Maar niet alleen voor particulieren was in de bejaardenzorg een grote taak weg gelegd: ook en vooral de Kerk kan hier met vrucht werken. In de laatste jaren hebben bovendien de gemeenten meer en meer oog gekregen voor de proble men van de ouden van dagen. Daarom werd in Leiden op 22 decem ber 1958 een krediet verleend van twee miljoen gulden voor de bouw van een bejaardentehuis. De opzet was, het huis te doen bouwen met gemeentegeld, waar na de exploitatie zou plaatsvinden door een stichting. Nu ook de Leidsche Spaarbank het benodigde krediet heeft geschonken, kan met de verwezenlijking van het project begonnen worden. De burgemeester wenste het stichtingsbestuur met Gods zegen een succesrijk werk toe. Het stichtingscomité bestaat uit de heren W. A. Kasteleijn, voorzitter, A. J. Jongeleen en S. Menken, mr. J. Bool, D. van Eek, B. G. Hilgersom en A. J. Schoneveld en voorts uit de dames A. J. van Nienes, M, Noordman, mevr. mr. B. G. von Meyenfeldt-Bakker en mevr. M. Buurman-Den Hollander. De voorzitter, de heer Kasteleijn. sprak er zijn vreugde over uit, dat thans de ouden van dagen een betere behan deling kunnen genieten doordat het so ciale element van de bejaardenzorg meer de aandacht krijgt. Hij sprak de belofte uit, dat de stich ting het door het college van B. en W. begonnen werk dat niet te voltooien is zal voortzetten in de geest, die ook B. en W. hebben nagestreefd. Hij zeide voorts dankbaar te zijn voor de steun van het college, dat hij achter zich weet. Na deze installatie vond de eerste werkvergadering plaats. Diploma's voor de middenstand Voor het middenstandsdiploma zijn geslaagd: J. v. Aarle Nieuw-Vennep; Th. Adriaanse Leiden, Th. v. d. Akker Zoe- terwoude, J. Alkemade Noordwljk aan Zee, A. Ammerlaan Zoeterwoude, G. An- genent Aarlanderveen, A. Angevare Voorhout, H. A. Theunis Voorschoten, Th. Knijnenburg Voorschoten, J. v. d. Assem Voorschoten, W. Baalbergen Noordwijk aan Zee, Th. Baars Abbenes, J. Witteman Noordwijk, J. Belt Alphen aan den Rijn, A. v. Bennekom Zoeter woude, G. v. d. Berg Leiden, D. de Best Rijnsburg, C. Bevaart Alphen aan den Rijn, J. Boer Alphen aan den Rijn, N. Bolmeijer Nieuwkoop, D. Bonnet Leiden, A. Boot Lisse, C. Boot Leiden, J. v. d. Born Leiden, C. Bos Nieuwveen, J. Bos Zoetermeer, Mart Bos Leiden, H. Bos boom-Korrelboom Wassenaar, J. Bou- ckaert Lisse, W. den Braven Alphen aan den Rijn, A. Broekhuizen Rijnsaterwou- de, P. de Bruyn Voorschoten. A. P. v. d. Mark Leiden, P. Cardol Hoofddorp, J. v. Cassel Voorschoten, A. Dobbe Roelof- arendsveen, C. Doelman Alphen aan den Rijn, P. Doeven Leiden, F. Dol Leiden, D. Dompeling Wassenaar, H. v. Dongen Lisse, D. Dool Benthuizen, J. Dool Lei den, C. Doornekamp Alphen aan den Rijn, A. v. Dorp Woubrugge, J. v. Dorp Hazerswoude, J. Dorrepaal Zoeterwoude, W. Dorrepaal Zoeterwoude, T. v. Drunen Voorschoten, C. Duivenvoorden Leiden, A. Dijk Alphen aan den Rijn, C. v. Eg- mond Alphen aan den Rijn, G. v. Eg- mond Rijnsburg, B. v. d. Elzen Voor schoten, A. v. Es Abbenes, G. v. Es Ab benes, P. v. Es Abbenes, L. Feelens Sas- senheim, J. Fles Leiden, J. Göbel Alphen aan den Rijn, J. Gordijn Leiden. Mulo-diploma's Voor het mulo-diploma A zijn ge- sl- gd de dames: M. E. Kroon Leiden, M. Rejneveld Leiderdorp, A. Loeve Leiden, J. J. M. Werner Oegstgeest, A. C. Ou- werkerk Leiden, I. I. Verhoop Leiden. K. I. Kromhout Rijnsburg (m), L. E. v. d. Oever Katwijk (m), H. van der Lee Bo degraven (m), L. N. Martens Bodegra ven (m), C. Ouwehand, Katwijk aan Zee (m), M. C, Rodenburg Oegstgeest (m), J. J. Schaap Katwijk (m) en de heren: K. van Steenwljk Leiden, L. Neuteboom Leiden, B. C. de Nobel Leiden, E. F. R. Faber Leiderdorp, P. de Leeuw Rijns- burg (m>, A. C. P L. Poortman Katwijk (m>, R. W. F. van den Hoofdakker Bo degraven. Afgewezen werden 7 kandida ten. De kandidaten achter wier naam een <m) staal tfaag^èo fcosendien voor

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3