WESTDUITSE LEGERLEIDING KIEST VOOR SAMENZWEERDERS Heusinger noemde de rebellen martelaren tegen tiran Hitier Branden op vele plaatsen NOORDSE KRITIEK TEVEEL VOOR DE RUSSISCHE TROTS MONTEUR NA NACHTELIJKE FIETSTOCHT NEERGESTOKEN Met een enkel woord Agenda DINSDAG 21 JULI 1959 VIJFTIEN JAAR NA AANSLAG OP HITLER (Van onze correspondent In Bonn) Het afgelopen weekeinde en gisteren heeft men zich in West-Duitsjand dan eindelijk toch in alle geledingen van staat en maatschappij uitgesproken voor de 20ste juli 1944: de dag waarop rond 200 later geëxecuteerde Duitse officieren, vakbondsleiders en politici poogden via een revolutie tegen en een aanslag op Hitler zich van het nazisme te bevrijden. Vijftien jaar nadat de bom van de kolonel Claus Graf Schenk van Stauffenberg in het Oostprulsische „Führer- hauptkwartier" explodeerde, maar Hitler in het leven liet, is met deze algemene herdenking een streep gezet onder het debat, waaronder vooral het nieuwe West- duitse leger, de Bundeswehr, leed. de Gestapo gearresteerd, maar ten slotte toch weer vrijgelaten. Zyn partij kiezen voor de plegers van de aanslag heeft in West-Duitsland opzien ge baard. Tot dusverre bestond er onder de officieren van het nieuwe leger een kloof tussen hen, voor wie Stauffenberg en de andere samenzweerders in de grond van de zaak verraders waren, omdat zij hun officierseed aan Hitier hadden gebroken, en anderen, die de menselijke eer hoger stelden dan die eed en de kadaverdiscipline, de gehoorzaam- heidsdwang. Voor de eerste groep bleef de opofferende samenzwering van hoge officieren als Beek, Höpner, Von Witz- leben, Olbricht, Von Stiilpnagel en an deren een soort dolksteek in de rug ook al moesten de samenzweerders allen voor hun daad met de dood boeten, soms op gruwelijke wijze, soms door President Heuss gaf de doorslag Zaterdagavond sprak de Westberlijnse burgemeester Brandt op de binnen plaats van de gevangenis te Berlijn- Plötzensee, waar de meeste deelnemers aan de opstand tegen Hitler in juli en augustus 1944 zijn onthoofd of doodge schoten; gistermorgen legde Bondskan selier Adenauer een krans te Bonn ter ere van de verzetslieden tegen de nazi's uit naam van de regering. De meest uitgebreide plechtigheid vond evenwel gisterochtend te Berlijn plaats in de vroegere Bendlerstrasse, thans Stauffen- bergstrasse geheten, waarin de oorlogs jaren het voormalige oppercommando van het Duitse leger zijn zetel had, waar de draden van de opstand tegen Hitier samenkwamen en waar verscheidene officieren doodgeschoten werden op die 20ste juli. Aan deze plechtigheid nam voor het eerst in het bestaan van het nieuwe Westduitse leger een delegatie van de „Bundeswehr" deel, bestaande uit vertegenwoordigers van het ministe rie van Defensie te Bonn en ondermeer de zoon van de terechtgestelde Stauf fenberg. Aan deze plechtigheid is de vo rige week voorafgegaan een op zienbarende oproep tot het leger van de hoogste militair in den lande, inspecteur-generaal Adolph Heusinger. In die oproep verklaart Heusinger: ,,De daad van de 20ste juli 1944 een daad tegen het onrecht en tegen de onvrijheid is een lichtstraal in de donkerste tijd van Duitsland". Hij noemt de deelnemers aan de opstand .mar telaren tegen de tiran Hitier" en zegt tenslotte: ,,Wij, soldaten van de Bundeswehr, staan in eerbied voor het offer, van die mannen wier geweten door hun kennis werd opgeroepen. Zij zijn de voor naamste getuigen tegen de collec tieve schuld van het Duitse volk Hun geest en hun houding zijn ons voorbeeld". Twee partijen Heusinger, die zelf bij de aanslag aanwezig was en daarbij zwaar gewond werd, werd in de herfst van 1944 door Van Nelle bestellen I Advertentie. Op diverse plaatsen in ons land heeft er gisteren weer brand gewoed. Gister middag omstreeks twee uur brak brand uit in een kolenopslagplaats van de psy chiatrische inrichting „Wolfheze" te Wolfheze. De eigen brandweer van de inrichting en enkele uit de omgeving hebben enorme moeite gehad om de vlammen te bedwingen, maar konden toch niet voorkomen dat de helft van de ongeveer honderd ton kolen, die lagen opgeslagen in een houten loods met pannen gedekt en een hoeveelheid oud papier, bestemd voor de verkoop, verlo ren gingen. In de ochtenduren had op het terrein van de inrichting, die in stand wordt gehouden door de Haagse vereniging tot christelijke verzorging van geestelijk gestoorden en zenuwzieken, ook al een klein brandje gewoed op een stortplaats voor afval. BOERDERIJBRAND Een felle uitslaande brand heeft gis termiddag de boerderij van de heer W. van de Broek aan de Scharrenburgsteeg tussen Barneveld en Lunteren geheel in de as gelegd. Het huisraad uit het voor huis kon worden gered. Een dichtbij staande grote schuur met stallen, waarin zich vee bevond bleef behouden. De oor zaak is onbekend. Het Edese brandweerkorps is voorts gisteren driemaal uitgerukt voor bos branden op de Veluwe. Een van deze branden ontstond ,toen een personen auto van Duitse vakantiegangers in brand vloog, en de bestuurder, in paniek geraakt, het brandende voertuig het bos in reed Een brand in het Apeldoornse Order- bos heeft in totaal ongeveer negen hec tare jonge aanplant vernield. Voorts heeft brand gewoed in het restaurant van de echoput aan de Amersfoortseweg te Apeldoorn, waar een deel van het rie tendak door tot nu toe onbekende oor zaak vlam vatte. Het bedrijf draaide nor maal door. GRANATEN In de omgeving van Kootwijk is gis termiddag ongeveer anderhalve hectare hei en vliegdennen verbrand. Enkele handgranaten, die daar nog lagen als restant van een reeds eerder tot ont ploffing gebrachte partij munitie, vlo gen de lucht in. Men tast ook in het duister omtrent de oorzaak van een brand, die gistermiddag gewoed heeft op een bouwland van de landbouwer J. van Hoeve te Sluiskil. Naar schatting 15.000 kilo gerststro ging daarbij verloren. Om het ernaast gele gen veld met papaver enerzijds en erw ten anderzijds voor brandoverslag te vrijwaren werd met een vorentrekkende machine om het brandveld heen een sleuf getrokken. De brandweer kon door gebrek aan water weinig doen en tracht te toen het vuur door het slaan met stokken te bezweren. Nelle bestellen l Advertentie zelfmoord, soms door een haastige exe cutie in het licht van autoschijnwerpers in de Bentlerstrasse, zoals Stauffenberg op die 20ste Juli. Eindelijk 1° In de Bundeswehr heeft de invloed van deze officieren er tot dit jaar voor gezorgd, dat het nieuwe leger het niet over zijn hart kon krijgen een onom wonden „ja" tegen de samenzweerders te zeggen. Dit is thans eindelijk ge schied, ongetwijfeld, zo meent men te Bonn, ten gevolge van de invloed van Bondspresident Heuss, die enige tijd ge leden in Hamburg en Kiel sprak over het nog niet overwonnen verleden. Men neemt aan, dat de Invloed van Heuss er in is geslaagd in het leger het normale menselijke geweten te laten zegevieren over het strikte militaire gehoorzamen. De mannen van de 20ste juli zijn thans van vandaag op morgen een voorbeeld geworden voor de soldaten van het nieuwe leger. De kadaverdiscipline moet daarmede voor eens en altijd afgezwo ren zijn. Opnieuw heeft men een brok taai levend verleden overwonnen Maar hoezeer de daad van de 20ste juli 1944 nog altijd een betwiste daad vormt, blijkt uit allerlei commentaren, waarin de nadruk erop wordt gelegd, dat de 20ste juli zowel opstand van het ge weten als formeel het verbreken van een eed was. En men omzeilt voorts de vraag waar om de verantwoordelijke officieren on der Hitier niet vroeger, maar pas toen de nederlaag definitief in zicht kwam de nazi-tiran uit de weg wilden ruimen. In elk geval kan men de houding van de Bundeswehr-leiders, die het gehele officierskorps over de kloof van de 20ste juli laten springen, toejuichen, ook al is hun verklaring bepaald aan de late kant. Moskou „verbazingwekkend onwetend over het democratische politieke leven het blad, dat de Russen nog „ver bazingwekkend onwetend" zijn, wat het liberale democratische politieke leven betreft. In dit ver band noemt het blad de Russiche klacht, dat het verscheidene Noorse bladen werd „toegestaan" aanvallen op Rusland en Kroesj- tsjef te doen! Ook blijkt uit de Russische verklaring, dat het Kremlin de functies van de rege ring en het parlement verwart, aldus de „Manchester Guardian". Kroesjtsjef niet bang voor kritiek, maar toch.... Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft, zoals gisteren nog in een deel van onze oplage werd bericht, zijn bezoeken aan Denemarken, Zweden, Noorwegen en Finland afgezegd wegens de ongunstige reactie in deze landen, zo is gisteren te Moskou meegedeeld. De premier had de reis volgende maand wil len maken. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend De Times schrijft, dat Kroesjtsjef niet bang is voor kritiek, zoals zyn reis naar Engeland heeft bewezen en dat ook blijkt uit zijn verlangen om de Verenigde Sta ten te bezoeken. In grote landen vindt hij het niet erg om in het openbaar op de vingers te worden getikt maar van kleine landen verdraagt hij dat niet. Kroesjtsjef is bereid overal heen te gaan, mits het publiek groot genoeg is en hij er zeker van kan zijn politieke winst te boeken. Hy heeft de betekenis van de landen rond de Oostzee en langs NAVO's noordelijke flank erkend en hjj was er min of meer van overtuigd, dat hij ze kon overtuigen van zyn vriend schappelijke gezindheid. De Russische bladen hebben het bezoek met grote zorg voorbereid. Maar nu de kritiek gewaagt van de noodzaak van een Kroesjtsjef- vrije zone schijnt dit teveel geweest te zijn voor de Russische trots. De Sovjetrussische premier zou ech ter waarschijnlijk toch gegaan zijn, om dat hij dacht dat zijn voorstel om de Oostzee tot een atoomvrije zone te ver klaren een kans had. De teleurstelling kwam aan het einde van de vorige maand. De Zweedse minister van Buiten landse Zaken verklaarde toen dat de Oostzee absoluut vrij behoort te blijven. Hij zette voorts uiteen dat Rusland de enige Oostzeemacht is met kernwapens. Waren de Russen bereid, zo vroeg hij, deze van een deel van het front terug te trekken en op die manier een reële betekenis te geven aan hun voorstel? Kroesjtsjefs antwoord van vorige week. waarin deze vraag onlogisch en zinloos wordt genoemd, is er aanwijzing voor, dat hij erkent dat het plan waarschijn lijk op niets zal uitlopen. Niet op de hoogte De liberale „Manchester Guar dian" gaat in op de Russische verklaring, die aan de Zweedse vertegenwoordiger te Moskou is overhandigd. Hieruit blijkt volgens Bladen zoals de Britse „Daily Mail", de Noorse „Aftenposten" en de Franse bladen „L'Aurore", „Paris Journal" en „Combat" zien een verband tussen het besluit van Kroesjtsjef en de conferentie van Genève. Enerzijds wordt de moge lijkheid geopperd dat de Sovjetrussische leider de handen vrij wil hebben met het oog op een eventuele topconferentie, anderzijds acht men het niet uitgesloten dat het Kremlin een onverzetterlijker houding tegenover het Westen zal inne men. De „Daily Mail" verwacht dat de Europese crisis in het najaar haar hoog tepunt zal bereiken. De „Washington Post" en de „New Herald Tribune" brengen Kroesjtsjefs weigering om naar Scandinavië te ko men ook in verband met de onderhande lingen te Stockholm over de vorm van een „kleine vrijhandelszone" waartegen de Russen sterk gekant zyn. Van Nelle bestellen I Advertentie Diefstal van 10 mille werd spoedig opgelost Dank zjj de aanwijzingen van een oplettend landbouwer heeft de Bar- neveldse politie de vorige week ge pleegde diefstal van f. 10.000, gelijk kort geleden gameid, opgelost. De da ders, een 20-jarige elektromonteur uit Biaricum, en een 20-jarige schil der uit Laren, hebben reeds bekend. Zij waren getipt door een 22-jarige jongeman uit Huizen, die goed met de gedragingen van de bestolene, de 40-jarige kaashandelaar Westland, uit Huizen, op de hoogte was. De jongelui hadden de f. 10.000.— uit de vrachtauto van de heer Westland ge stolen, toen deze in een café in Barne veld een kop koffie was gaan drinken en zijn auto had geparkeerd. Zij konden wérden opgespoord, toen een Barneveldse landbouwer, na het lezen van persberiohten over de diefstal In de bossen van Maarheeze DADER GEPAKT Een 21-jarige Rotterdamse mon teur, die zondagochtend omstreeks half tien, ernstig gewond door drie messteken in de borst, bewusteloos in de bossen van Maarheeze langs de autoweg te Eindhoven-Weert werd aangetroffen, heeft in het St.- Jozefziekenhuis te Eindhoven aan zijn moeder, de enige die gezien zijn toestand bij hem werd toegelaten, 'verteld wat hem is overkomen. Zijn ouders verbleven in een kampeer- kamp bij Weert, waar de jongeman zich bij hen wilde voegen. Daartoe was hij omstreeks middernacht per fiets uit Rotterdam vertrokken, hij moest des nachts dus een afstand van ongeveer 140 km. afleggen. Na vijftig kilometer had hij omstreeks twee uur in Breda een man van ongeveer 35 jaar oud met een kale schedel ontmoet, die op een brom fiets reed en die hem vertelde dat hy in het Westland woonde en de weekein den in Eindhoven placht door te bren gen, omdat hij daar ongeveer 25 jaar zou hebben gewoond. Aangezien de Rot terdammer dezelfde kant uit moest bood hij hem aan hem met zijn bromfiets voort te trekken, hetgeen geschiedde. In Eindhoven aangekomen besloot deze onbekende zelfs de Rotterdamse mon teur nog verder weg te brengen. Uitrusten Op nog slechts 10 km. afstand van Weert, waarschijnlijk na deze lange tocht inderdaad vermoeid, besloot het tweetal in het bos langs de weg wat te gaan uitrusten. Hier bracht de onbe kende bromfietser de jonge monteur de drie messteken in de borst toe. Zwaar gewond strompelde de Rotterdammer, wiens fiets iets verderop in het bos is teruggevonden, naar de weg toe, doch zeeg bewusteloos ineen nog voor hij deze bereikt had. Hoogstwaarschijnlijk zou de monteur daar aan zijn verwondingen zijn bezwe ken, wanneer twee motorrijders hem niet kort daarop (om ca. 9.30 uur) toe vallig hadden zien liggen. Het toeval wilde, dat bijna gelijktijdig enkele kom miezen van de douane-recherche langs kwamen rijden. Dankzij hun optreden werd de gewonde zeer snel naar Eindho ven gebracht, waar men hem met een bloedtransfusie in leven wist te houden. Soortgelijk De Rijkspolitie te Budel stelde een on derzoek in en kwam daarbij tot de ont- Van Nelle bestellen Advertentie Eli Asser weer voor t.v. Eli Asser is weer terug. Een Grieks te levisiedrama noemde hij zijn kolderstuk „De brieven van Penelope", dat de KRO- televisie met muziek van Harry Bannink zondagavond a.s. uitzendt. Het drama voltrekt zich in een hedendaags Euro pees hotel, waar rijke dames en hotel- ratten hun eigen besognes hebben. De medewerkenden zijn Mimi Boesnach, Joop Doderer, Rob Milton, Rijk de Gooyer, Guus Verstraete, Bernard Droog, Conny Stuart en Joke van den Berg. Het gezamenlijk vragenspel „Tele Dubbel" van het Belgische NIR en de KRO- televisie wordt die avond in gewijzigde vorm voortgezet. De Belgische denker (de 18-jarige student Guido Dirick) zal niet driemaal in successie, doch slechts eenmaal optreden. De medewerking, die hij bij onjuiste beantwoording der vra gen kan inroepen zal zich niet beperken tot een Nederlandse sportman, maar uit strekken over twee sportlieden (kegelen) en twee deskundigen op het onderwerp (Hellenistische cultuur) nJ. een Neder landse en een Belgische. Van elk van deze vier mogelijkheden mag hij slechts eenmaal gebruik maken. De prijstoeken ning is op deze nieuwe opzet afgestemd. Dodelijk ongeval in Hillegom Het 4-jarig zoontje van de familie N. H. M. Tjoelker stak gisteravond om streeks 7 uur onverwachts de Stations weg te Hillegom over. Hij werd toen ge grepen door een motorrijder, die naar later bleek geen rijbewijs bezat. Dokter C. M. Wijkmans verleende de eerste hulp. Na aankomst in de Maria Stichting te Haarlem bleek het ventje te zijn over leden. het autonummer aan de politie ver strekte van een auto, die ten tijde van de diefstal op verdachte wijze bij zijn erf was geparkeerd. Deze auto bleek in Laren gehuurd te zijn. De portefeuille, waarin de bankbil jetten hadden gezeten, was bij Amers foort met stenen verzwaard in de Eem geworpen, doch de politie heeft dit be wijsstuk weten op te duiken. Het grootste gedeelte van de buit kon worden achterhaald, ofsohoon de da ders reeds een tweede hands-auto had den gekocht om er een vakantiereis mee te maken. BINNENLAND - Gistermiddag is de 9-Jarige Frans Papma^ die logeerde bij zijn oom P. Jan- sma te Holwerd, van een met klei gela den aanhangwagen gevallen, die gekop peld was achter een tractor. Het knaapje kreeg het rechtervoorwiel over het li chaam en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Dokkum vervoerd, waar het gisteravond is overleden. De ouders van het jongetje zijn met vakantie naar De nemarken. De te Den Haag gevestigde stichting ,Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité" heeft f. 40.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe leprozerie te Kai- mana in Ned. Nleuw-Gulnea. De helft van dit bedrag is geschonken door de vereni ging Slmavl. - Gisteravond is de 52-Jarige boots man A. O. Elshout, uit de Cothenstraat te Rotterdam aan boord van het in de Waalhaven liggende Duitse ms. ..Berkers- heim" bekneld geraakt. HIJ werd met in wendige kneuzingen naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Met Ingang van 1 Juli Jl. werd de heer R. J. Kirchhofer benoemd tert presi dent directeur van de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) NV. Met in gang van dezelfde datum is naast de heer Kirchhofer als mededirecteur benoemd, de heer mr. J. R. Smits, directeur van de eveneens tot de Caltex groep behorende NV. Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij, welke functie hy zal blU- ven vervullen. Prof. dr. W. R. Heere is benoemd tot rector magnificus aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg voor het cursusjaar 1959/'60. Als secretaris van de senaat zal optreden prof. dr. C. F. Schef- fer. BUITENLAND Een kennelijk zeer wilde beer heeft gisterochtend vroeg bij Hamburg een per sonenauto aangevallen. Het beest rende zo hard tegen de wagen op dat deze on dersteboven op de tweede rijbaan van de verkeersweg terecht kwam! De drie inzit tenden liepen vrij ernstige verwondingen op. De wat gekalmeerde beer verdween, ogenschijnlijk onbeschadigd, op een suk keldrafje in het bos langs de weg. De 31-Jarige Italiaanse immigrant Giuseppe Nasato, die gisterochtend in Syndey bezig was met reparaties aan de elektrische trelnleidlng kon zich nog met aan een draad vastklampen toen zijn lad der door een trein omvergereden werd. Daarna viel hij half bewusteloos van de draad op het dak van een rijdende trein en wist met zijn laatste krachtsinspan ning te voorkomen, dat hij er af viel. De Italiaan is er tenslotte levend, met slechts enkele brandwonden afgekomen. De Amerikaanse admiraal Willam Leahy die in de oorlog stafchef van pre sident Roosevelt was. is gisteren op 84- Jarige leeftijd in het marinecentrum te Bethesda, Maryland, overleden aan een beroerte. Leahy was meer dan iemand anders verantwoordelijk voor de opbouw van de Amerikaanse Marine om de bedrei ging van de as-mogendheden te weer staan. In 1941 en 1942 was hij ambassa deur in Vlchy. De nazi's verwierpen hem als ,,d© man die samenwerking van Vlchy met Duitsland onmogelijk maakte". Drie mannen, vermoedelijk Cyprio ten, hebben gisteravond In Camden een noordwesten van Londen vanuit een rij dende auto geschoten op een Grieks res taurant. Een man die Juist bezig was het restaurant te kopen, werd gewond. De daders wisten te ontsnappen. De Spaanse oud-minister van Finan ciën Indalecio Prleto heeft in een open brief aan president Eisenhower geprotes teerd tegen de Amerikaanse economische hulp aan het bewind van generaal Fran co. ..Elke maal dat Francisco Franco op de rand van de economische ruïne staat, openen de VS de kluizen van de schat kisten de banken om hem te helpen en doen op deze wijze de hoop teniet, dat hij van de troon valt", aldus de oud-minis ter. Tengevolge van de droogte zijn de laatste dagen in Frankrijk duizenden ha. bos door brand verwoest. Intussen duurt de hittegolf in vele delen van het land voort. In Montpellier in het zuiden werd maandag een temperatuur van ruim 38 graden celclus gemeten. In het bos van Rouvray, ten zuiden van Rouaan, ging in twee dagen 600 ha in vlammen op. Ook in de Provence bij Salon en Martiques, en in het gebied van Nice en Toulon gingen grote stukken bos verloren. Stanley Johnson, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press in Warschau, heeft van het minis terie van Buitenlandse Zaken bevel ge kregen het land binnen 24 uur te verla ten. Volgens het blad ..Tribuna Ludu". orgaan van de Poolse communistische par- zou Johnson partlijlelder Gomoelka ten onrechte beledigende woorden aan het adres van president De Gaulle van Frank rijk in de mond hebben gelegd. Hij zou dit hebben gedaan om de Frans-Poolse be trekking slechter te maken. dekking, dat in april j.l. in de duinen van Wassenaar een soortgelijk misdrijf is gepleegd. Ook daar had een nog steeds niet gevonden dader een jonge man ernstig toegetakeld, al vertoonde deze slechts steekwonden aan de han den en de polsen. De Rotterdamse mon teur zegt echter, dat hij zondagochtend ln de bossen langs de autoweg is gaan slapen en onverhoeds in zijn borst is gestoken. In het geval-Wassenaar raak te het slachtoffer, dat zich bedreigd ge voelde, uit zelfverdediging in gevecht. Noch in Wassenaar noch in Maar heeze werd het slachtoffer van enig geld of ander eigendom beroofd. Intussen is thans aan de hand van de verklaringen van de Rotterdammer een vry nauwkeurig signalement van de dader opgesteld. Vele uiterlijke kente kenen van deze dader stemmen overeen met het signalement, dat het Wasse- naarse slachtoffer in april heeft ver strekt: Gearresteerd Later werd bericht, dat de Rijksre cherche te Wateringen een 35-jarige man uit Wateringen had gearresteerd. HU heeft bekend de 21-jarige monteur te hebben neergestoken. Hij kwam bü de Rijkspolitie eerst met het verhaal aan, dat hij de steekpartij had meegemaakt, maar al spoedig viel hij door de mand en bekende de Rotterdammer te hebben gestoken, toen deze in het bos by Maar heeze wilde rusten. Toen de monteur wilde gaan slapen, trok de man plotse ling een mes en takelde de jongeman deerlijk toe. Het is nog niet bekend of de arrestant Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig ook de dader is van een dergelijke aan slag in Wassenaar. Ook wordt nog uit gezocht of hij mogelijkerwijs betrokken kan zijn geweest bij een poging tot een steekpartij in het Westland, waarbij een marinier ternauwernood aan het drei gende mes kon ontkomen door in het water te springen. Het onderzoek wordt voortgezet. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. v. d. sold. 20.55 Hoorsp. 22.00 22.15 Journ. 22.30 Kamermuz. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York calling. 23.22 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Vakantie-(we- tensw) aardigheden. 21.00 Operatie Waak zaamheid. of: De vergeten schildwacht, hoorsp. 22.20 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nou veauté's. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weekoverz. 20.20 Documentaire film. 20.2521.35 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 22 JULI Hilversum I, 402 m. VARA7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantie, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbmeded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muz. caus. 15.00 V. d. Jeugd. 16.15 Gram. 16.40 Jazzmuz. 17.00 Vakantletips. 17.50 Regerlngsuitz. Rijksdelen over zee. Jeugd- uitz Nuttige planten ln Suriname door C. Butner. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Sociologie door prof. dr. J. A. A. v. Doorn: eerste lezing: Meningen en misverstanden. 19.00 V.d. kind. 19.10 Mau- Mau en Missiekruis, caus. 19.25 Vara-Va- ria en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en soliste. 20.45 Het schoolopstel, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 De weg naar vol wassenheid. caus. 22.30 Strijkork. en sol. Van Nelle bestellen Advertentie. DINSDAG Burcht: Afscheidsavond examenkandi daten Middenstandsdiploma. 7.30 u. nam. Prediker. Jan Vossesteeg 17: Opwek kingssamenkomst Volle Evangeliezending. 8 uur nam. Wassenaar „Parousla" (Rijks straatweg 426)Alliance Zendingsland dag. 10 uur voorm. WOENSDAG Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 u. nm. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. VRIJDAG Stationsweg 32Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Duinwater Mij. 12 uur nam. Speeltuinver. .Westerkwartier" (ten Katestr.)Tuinkermis. 711.30 uur nam. ZATERDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersverg. N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brlll, 11 uur voorm. Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Speeltuinver. ..Westerkwartier" (ten Katestr.): Tuinkermis. 711.30 uur nam. ZONDAG TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.—5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szondags van 15 uur) t.em. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo- fle van Nederland Op werkdagen van 012 en 2—4 Zoo- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen (t/m 15 augustus) BIOSCOPEN Trianon: ..Alleen op de wereld". A.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9 15 uur. Lldo. ,J)e vlerkante rekruut", a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jerry als babysitter", a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De circusheid", a.l. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Casino: „Brokkenpiloten", a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.30 uur. Zondag 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der Leld.se apotheken wordt tot zaterdagmorgen a s. 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. By geen gehoor by Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op doklerstelefoon 22222. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Idem. 23.50— 2400 Soc. nws. in Esperanto. Hilversum II. 298 m. NORV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gr. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 1230 Land. en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Gram. 13.40 Omr.ork. en solist. 15.25 Vocale polyfo nie,. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Interscholair Jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Ka mermuz. NCRV: 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven,, caus. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.55 Holland Festival: Ra- dlophilharm. ork. en solist. 20.45 Theolo gie studeren? caus. 21.00 Lichte muz. 21.30 Muzikale luisterwedstr. 22,00 Dag boek uit de wildernis, rep. 22.15 Sopr. en §iano. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en .O.S.-ber. 23.15—24.00 Platennleuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Rep. 21.00 Toneel- en filmkritieken. 21.30 Televitrlne. 21.50 Spotlicht. 22.15 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 33ft m. 12.00 Gram. 12.30 Landb.caus. 12.55 Weer- ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Caus. 13.55 Cricketultsl. 14.00 Strijkork. en cel lo. 15.00 Hoorsp. 15.25 Hoorsp. 16 00 Ves pers. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Inter mezzo. 19.30 Ballade-opera. 21.00 Nws. 21.15 Radioportretten. 22.15 Intern, con cours hlpplque 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Viool, cello en piano. Engeland. BBC Light Programme, 1.700 en ?47 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gram. (Om 13 30 Nws.) 13 45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws 15.00 Verz.progr. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs Dale's dag boek. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18 00 Muz. ka- leldoscoop. 18.20 Weerber. en Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19 30 Nws. en gevar. progr. 20 00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21 30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. (Om 23.30 Nws.) 23 55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m.— 12 00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz. 1415 Ork.ccmc. 16.00 Klass. muz. 17.00 Nws. 17.35 Onera conc. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.45 Don Carlos, opera. 2145 Nws. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05—13.25—14.20 Gram. 15.10 Gev. muz. 20.1122.45 Gram. 23.10 Concretemuz. 23.30 Gram. 23.5324 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 nu: 12.00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13 00 Nws. 13.11 Gr. 14 00 Idem 15 00 en 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Orkestconcert. 17 00 Nws. 17.10 17.45 Gram. 17.50 Boe kenmarkt. 18.00 Vlaamse muz. 18.10 Le- kenmoraal en filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Veronique. onerette 22.00 Nws. 22.15 en 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 in.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 Idem. 14.15 Kamermuz. 15.15 Koorzang. 15 30 Gram. 16.05 Dansmuz. 1700 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18 55 Gram. 19 30 Nws. 20 00 Hoorsp. 21.00 Festival van Alx-en-Provence: Ork. conc. 22.55 Nws. Van Nelle bestellen 1 Advertentie. WFPRRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2 2 O p 2 3 s a si s s53 G N Den Helder onbew. n. 4 22 16 0 Ypenburg onbew. wlndst. 22 13 0 Vlissingen onbew. ono 22 14 0 Eelde half bew. nnw 2 19 12 0 De Bilt licht bew. nnw 2 23 9 0 Twente zw. bew. windst. 24 15 0 Eindhoven mist windst. 26 8 0 Zd.-Limburg geh. bew. n 2 27 13 0 Helsinki onbew. windst. 14 12 0 Stockholm geh. bew. ono 26 15 0 Oslo geh. bew. zzw 29 18 0 Kopenhagen geh. bew. nnw 4 21 15 0.4 Aberdeen licht bew. windst. 22 12 0 Londen onbew. nw 2 26 13 0 Amsterdam onbew. nnw 2 23 9 0 Brussel onbew. nnw 2 26 11 0 Luxemburg onbew. nno 5 28 15 0 Parijs mist n 2 29 13 0 Bordeaux onbew. n 1 32 15 0 Grenoble onbew. windst. 30 15 0 Nice onbew. nnw 3 28 22 0 Berlijn regen nw 4 22 17 0.2 Frankfort onbew. ono 4 31 18 0 München licht bew. zzw 2 26 15 0 Zürich geh. bew. windst. 27 13 0 Genève onbew. windst. 28 14 0 Locarno onbew. o 2 30 16 0 Wenen geh. bew. nw 4 21 17 21 Innsbruck licht bew. w 2 24 11 0 Belgrado zw. bew. zw 2 27 17 0 Athene onbew. W 3 25 0 Rome onbew. ono 4 34 20 0 Alaccio zw. bew. ono 2 29 16 0 Madrid zw. bew. no 4 35 22 0 Mallorca onbew. windst. 29 27 0 Lissabon onbew. nnw 6 33 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2