FRANSE NATIONALEN LIEPEN SPITSROEDEN IN PARIJS De Tour in cijfers Samenwerking in cle Nelux-ploeg was ver te zoeken Slechts gejuich voor Bahamontes en Anglade Groussard won laatste etappe Een wonder, dat een openlijke uitbarsting is uitgebleven MAANDAG 20 JULI 1959 Loei-record van Pare des Princes ruim gebroken Ergens op propvolle tribunes van het in de zon stovende Pare des Princes in Parijs zat zaterdag middag een jonge aantrekkelijke Spaanse. Een wielerenthousiaste en bepaald geen ondeskundige bewonderaarster van de fietserij ook. Maar gedu rende het gehele baanprogramma, dat op het beton rond de kersverse, onlangs uit Nederland geïm porteerde grasmat werd gepresenteerd, had zij onrustig zitten schuiven op haar plaats. De grote kampioenen van de baan, die aan de wedstrijden deelnamen, interesseerden haar niet. Want Fermina Aguilar Sanchez, sedert 2*^ jaar mevrouw Bahamontes, was niet naar Parijs geko men om naar Rousseau en Derksen, noch naar Gaignard te kijken. En zelfs had zij nauwelijks aandacht voor haar landgenoot Guillermo Timo- ner, die de rit achter grote motoren won. Zij was met enkele vrienden van haar man naar Parijs gereisd voor haar Federico, voor haar enige grote kampioen. Af en toe gaf de man aan de microfoon de stand van zaken in het peloton door, dat al vanaf kwart voor zeven in de ochtend op weg was naar de Franse hoofdstad. Fermina wist dus, dat haar gade, ondanks de Franse dreiging, aan de voor avond van deze laatste tourdag nog altijd letterlijk en figuurlijk vast in het zadel zat, dat zijn voor sprong op de naaste concurrenten gehandhaafd bleef, en dat de eer en het fortuin steeds dichterbij kwamen. Zij zat daar met enkele landgenoten temidden der Fransen, die teleurgesteld waren in hun aanvankelijk zo grote verwachtingen omtrent het resultaat van de Tour. Verwachtingen, die in de eerste week van la Grande Bouclé nog meer grond hadden gekregen door het machtsvertoon, dat de tricolores in de eerste ritten ten toon had den gespreid. Als goede Fransen waren zij zaterdag naar het Pare des Princes gegaan met ergens in hun hart de hoop op het wonder. Het wonder, dat Roger Riviere of Jacques Anquetil met alle hulp en toestemming die daarvoor nodig zouden zjjn, in de allerlaatste etappe, het anders altjjd zo vredige slotdefilé, de Spaanse illusies zou vernietigen. Maar steeds klonk dezelfde mededeling door de luid spreker: het peloton is nog steeds gesloten. En het bleef gesloten tot op de baan van het Pare. In het PaTC des Princes waren uit gebreide maatregelen getroffen om een herhaling van het trieste einde van de tour van 1958 te voorkomen. Een jaar geleden had André Darrigade in de laatste bocht de official Wouters, die zich voorover had gebogen, getorpe deerd. De gevolgen waren vreselijk. De official werd met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen, waar hij later overleed. Nu was het gehele middenterrein door hekken afgezet, toen Jean Grac- zyk als eerste de wielerbaan opkwam. ..Dedé" Darrigade, de lieveling van het Parijse publiek, zat ergens op de ach terste plaats, werd ln de laatste bocht Ingesloten en kreeg geen vinger ln de pap. Even nog werd er fel gevochten aan de kop en toen eiste de regionaal Groussard de laatste zege voor zich op. Met een banddikte verschil vóór de Italiaan Padovan verzekerde hij zich van een ereronde. Fietsclubs Dit was het gebruikelijke slot van de laatste etappe, waarin het peloton zich als een op vakantie zijnde fiets club had gedragen. Door de graan schuur van Frankrijk met zijn onaf zienbare golvende goudgele velden sukkelde de karavaan in de richting Parijs. Het werd zo saai en verve lend, dat radiotour voor het eerst opgewekte muziek ging uitzenden. Af en toe werden de wijsjes ondemro- ken voor de een of andere medede ling. Bijvoorbeeld, dat de Italiaan Falasehi na 80 km was afgestapt en Dotto en Risilliat de dokter wensten te spreken. In de volgerskaravaan zag men al spoedig ln, dat het door Goddct gehoopte offensief tenslotte toch niet zou komen en steeds meer auto's verdwem op topsnelheid ln de richting van het Parijse stadion, waar de spanning over het verloop van de slotrit allang was verdwenen, maar waar andere spanningen groei den. Wraak op tricolores De duizenden konden hun gram over het uitblijven van het succes der na tionale groten nog beheersen, toen de dolgelukkige Federico Bahamontes, na door zijn ploe*ggenoten te zijn om helsd, zijn ereronde reed. Eerst was de Spanjaard op het daartoe speciaal ge bouwde platform aan het publiek voor gesteld en vervolgens reed hij lachend en zwaaiend met een enorme bos bloe men zijn ronde, terwijl het publiek hem een ovatie bracht. Henri Anglade. de Franse kampioen, die op zo'n schitterende wijze de tweede plaats had veroverd en behou den. viel een zo mogelijk nog grotere ontvangst ten deel. Deze hulde aan de regionaal was het voorspel van de re actie op de verschijning van de Franse nationalen. Men voelde het aankomen, het onweer naderde, de sfeer werd wel haast tastbaar. Het publiek wilde zich wreken op de renners, die. na de eerste week. vrijwel elke dag hadden teleur gesteld. Ineens barstte het tumult los. de ereronde van nummer drie ln het eindklassement werd aangekondigd, de ereronde van Jacques Anquetil. Met een verkrampt glimlachje reed de man, die nog niet zo erg lang ge leden de afgod van het Franse wie lerpubliek was, zijn ronde. De voor malige tourwinnaar werd uitgefloten en uitgejouwd. Het geloei, dat het applaus van de enkelen veelvuldig overstemde, volgde hem op zijn rit langs de tribunes. Tourwinnaar Bahamontes niet bloemen en manager Fausto Coppi. Voor Roger Rivière, die toch op In drukwekkende wijze twee tijdritten had gewonnen, doch die al even medeplich tig werd beschouwd aan het totale fa len, de luiheid en de lusteloosheid van de tricolores, volgde dezelfde straf. Toen de ploeg in haar geheel in de volgorde van het ploegenklassement werden gepresenteerd, werden alle re cords in loeien, gillen en fluiten en die records stonden voor het Pare des Princes toch al zeer scherp verbe terd. Het moet bepaald tot de onge schreven verplichtingen van de ploegen en hun leiders behoren, om aan de op roep voor de ereronde gehoor te geven. Dit is tenminste de enige verklaring, waarom de nationalen en hun ploeg leider Marcel Bi-bot de fietsen niet aan de kant hebben gesmeten en de ere ronde de ereronde hebben gelaten. Ontstelldend tumult In een ontstellend en beschamend tumult reed het zestal met Bidot voorop rond de pelöuse, af en toe angstig omhoogkijkend of de prop pen papier, waarmee werd gegooid, niet door lege bierflessen of lijpe perziken zouden worden gevolgd Het was het allesbehalve waardige einde van de Tour de France 1959. De tour, die volkomen mislukte De uitslag van de laatste etappe Dyon-Parijs <331 km.) luidt: 1. Groussard (West Zuid West) 9 uur 55 min. 52 sec. (met bonificatie 9.54.52»; 2. Padovan (Italië) 9.55.52 (met bonifi catie 9.55.22); 3. Bruni (It.) 9.55.52; 4. Hoevenaers (België) 9.55.52; 5. Darriga de (Fr.); 6. Van Aerde (Belg.); 7. Van Geneugden (Belg.); 8. Ernzer (Nelux). Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Groussard. EINDKLASSEMENT 1. Bahamontes (Spanje) 123 uur 46 min. 45 sec.; 2. Anglade (Centr. Zuid- Frankrijk) 123.50.46. op 4 min. 1 sec.; 3. Anquetil (Fr.) 123.51.50. op 5.05; 4. Ri vière (Fr.) 123.52.02, op 5.17; 5. Mahé (West-Zuid-West) 123.55.07, op 8.22; 6. ex aequo: Baldini (It.) en Adriaenssens (België) 123.57.03, op 10.18; 8. Hoeve naers (België) 123.57.47, op 11.02; 9. Saint (West-Zuid-West) 124.04.25, op 17.40; 10. Brankart (België) 124.07.23, op 20.38; 11. Pauwels (België) 124.09.05. op 22.20; 12. Gaul (Nelux) 124.10.44. up 23.59, 13. Bergaud (Centr.-Zuid-Fr.) 124.23.39, op 36.54; 14. Manzaneque (Sp.) 124.44.14 op 57.29; op méér dan één uur: 15. Dotto (Centr.-Zuid-Fr.) 124.46.49, op 1.00.04; 16. Darrigade (Fr.) 124.49.46. op 1.03.01: 17. Planckaert (Belg.) 124.51.45, op 1.05.00; 18. Robinson (Int. ploeg) 124,58.26. 19. Friedrich (Zwits./Dld.) 124.58.36; 20. Vermeulin (Parys-Noord- Oost) 125.02.55; 27. Damen (Nelux) 125.29.11 (op 1 uur 42 min. 26 sec.)j 33. Evnzer (Nelux) 125.37.18 (op 1.50.33)45. Bolzan (Nelux) 126.02.05 (op 2.15.20); 50. Kersten (Nelux) 126.11.23 (op 2.24.38). PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de laatste etappe was: 1. West-Zuid-West 29.46.36; 2. Italië 29.47.06. Alle overige ploegen ex aequo in 29.47.36. Het eindklassement der ploegen ziet er als volgt uit: 1. België (Adriaenssens, Hoevenaers en Brankart) 372 uur 2 min. 13 sec.; 2. Frankrijk 372.33.38; 3. Centraal-Zuid- Frankrijk 373.01.14; 4. West-Zuid-West 373.19.51; 5. Spanje 374.19.33; 6. Italië 375.13.40; 7. Nelux (Gaul, Damen en Ernzer) 375.17.13; 8. Zwitserland/Duits land 376.13.03; 9. Internationale ploeg 376.36.40; 10. Parijs-Noord-Oost 376.47.32 PUNTENKLASSEMENT De eindstand van het puntenklasse ment luidt: 1. Darrigade (Frankrijk) 613 pnt., 2. Saint (WZW) 524 pnt., 3. Anquetil (Fr.) 503 pnt.; 4. Gaul (Nelux) en Bahamon tes (Spanje) beiden 425 pnt.; 6. Graf (Zwits./Duitsl.) 394 pnt.; 7. Rivière (Fr.) 39C pnt.; 8. Hoevenaers (Belg.) 387 pnt., 9. Anglade (Centr.-Zuid-Fr.) 383 pnt., 10. Van Aerde (België) 366 pnt. De prijs voor de meest ongelukkige renner ging in de laatste etappe naar de Italiaan Falasehi, die ziek op de fiets Strijd om wereldtitel Nederlandse schermsters op een onfortuinlijke wijze uitgeschakeld Op een vril ongelukkige wijze is de Nederlandse dames floretéquipe voor de kwartfinales van het toernooi om het wereldkampioenschap te Boedapest uit geschakeld. Danie van Rossem, Nina Kleyweg, Elly Botbijl en Lenie Kokkes- Hanepen waren beter op dreef dan in de individuele wedstrijden. Nadat zij van Hongarije met 106 hadden verlo ren, hetgeen tegen de sterke Hongaarse schermsters niet verwonderlijk is, kwa men de Nederlandse meisjes tegen Frankrijk uit. En deze wedstrijd is op onfortuinlijke wijze verloren gegaan. Beide ploegen noteerden 8 gewonnen partijen met 1 touché verschil trad Frankrijk zegevierend uit de strijd. Het Nederlandse team had ni. 13 treffers ontvangen en Frankrijk 12. Op deze wel zeer teleurstellende manier werd Neder land uitgeschakeld. De beste prestatie heeft Nina Kleyweg geleverd. In de wedstrijd tegen Honga rije won zij 2 partijen en tegen Frank rijk bracht het Rotterdamse meisje het tot 3 gewonnen partijen. Elly Botbijl noteerde tegen Hongarije 1 overwinning en tegen Frankrijk 3. Daarna volgt Lenie KokkesHanepen met 2 en 1 gewon nen partij. Danie van Rossem boekte in elke wedstrijd slechts één overwinning. Het wereldkampioenschap werd ten slotte veroverd door de Hongaarse ploeg. In de finale wonnen de Hongaarse meisjes met 86 van de Russische ploeg, die het vorig jaar te Philadelphia op de titel beslag had gelegd. West-Duitsland bezette in het eind klassement de derde plaats door een 9-2 overwinning op Frankrijk, dat als vierde eindigde. Het wereldkampioenschap flore'téquipe voor heren werd veroverd door Rusland. Volleybaltoernooi te Amersfoort In de finales van het internationale volleybaltoernooi in de markthallen te Amersfoort luiden de uitslagen: heren: DES (Voorburg)Rotation (Did) 0—2, DES—Bakirkoy (Turkije) 12, BakirkoyRotation 20. Dames: RotationPUC (Fr.) 20. ZEILEN Nederlanders oppermachtig op het Gardameer De internationale zeilwedstrijden op het Gardameer (Italië) zyn zondag voortgezet. Na de derde dag luidt het officieuze algemene klassement in de Flying Dutchmanklasse: 1. Waterdanser stuurman F. Laag- water (Amsterdam); 2. Good Luck stuurmah U. Jager (Lemmer); 3. ex aequo Amazone stuurman Jongkind (Aalsmeer) en Fontessa stuurman Bier man (Amsterdam); 5. Zilvermeeuw stuurman U. de Vries (Grouw). TENNIS Om de Galea-beker Te Vught zijn de tenniswedstrijden voor het toernooi om de Galeabeker (Nederlandse zone) voortgezet. De uit slagen luiden: RuslandSpanje 50; Nederland Luxemburg 41. Het eindklassement luidt: 1. Rusland, 2. Spanje, 3. Nederland, 4. Luxemburg. In de andere zones werden winnaar: Frankrijk, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slo- wakije. De slechtste De man, die waarschijnlijk het sterkst teleurgesteld is in deze Tour, is Jacques Goddet. „Het had met al die kwaliteit aan groothe den de tour van de eeuw kunnen worden. En het is de slechtste ge worden", heeft hij uitgeroepen. „De oude" Jacques kan opnieuw gaan studeren. Want hoe de for mule volgend jaar ook zal zijn, landenploegen öf, als concessie aan de Italianen, merkenploegen, een nieuwe opzet in de bouw van het parkoers is noodzakelijk dat heeft deze Ronde van Frankrijk wel bewezen. Het team versloeg in de finale West- Duitsland met de sprekende cijfers: 93. De strijd om de derde plaats tussen Hongarije en Frankrijk werd gewonnen door de Hongaren. Fortuiia '54 koopt Luxemburger De Luxemburgse international Kohn, die reeds 15 maal voor de nationale ploeg van het Groot Hertogdom uit kwam en om. in de op 11 september 1957 te Rotterdam gespeelde wedstrijd NederlandLuxemburg meedeed, zal volgend seizoen voor Fortuna '54 gaan spelen. De besturen van de Geleense ere divisie-club en F.C. Basel, waarvoor Kohn het laatste jaar uitkwam, heb ben over de transfer van de 25-jarige Luxemburger, die op alle plaatsen in de voorhoede kan spelen, vereenstem- ming bereikt. Op zijn zeventiende jaar debuteerde Kohn in het Luxemburgse elftal, vier jaar later werd hij semi-prof bij Karls- ruher SC, in 1958 ging hij over naar FC. Basel. De mogelijkheid bestaat dat nog een tweede niet-Nederlandse international voor Fortuna '54 gaat spelen. FC Luik en Fortuna '54 onderhandelen nog steeds over de transfer van de Belgi sche vleugelspeler Piters. ZWEMMEN Corrie Schimmel breekt opnieuw Europees record Tijdens de voortgezette zwemkam- pioenschappen van de kring Midden van Nederland van de KNZB in het 50 meterbad de Liesbosch te Utrecht heeft Corrie Schimmel voor de tweede maal in één week een Euro pees record verbeterd. Brak ze woensdag het 1500 meter record nu zwom ze de 400 meter vrije slag in 4 min. 58,1 sec, vier-tiende seconde on der het oude record dat sinds 27 juni van dit jaar met 4.58.5 reeds op haar naam stond. De tijd van de Gooi- zwemster betekent uiteraard ook een verbetering van het Nederlands re cord op deze afstand. De verdere uitslag van de race luidt: 2. Judith de Nijs (KNZB), 5 min. 5,2 sec: 3. Jans Koster (het Gooi, Bussum) 5 min. 7.1 sec; 4. Mary Kok (De Rob ben, Hilversum), 5 min. 10,3 sec. Record voor Verburgt De Eindhovenaar Leo Verburgt heeft zaterdagavond tijdens de kringkam- pioensohappen van Noord-Brabant in het zwembad Molenwijk te Boxtel een de ENIGE Halfzware die ZACHT EN TOCH PITTIG is. Nederlands record gevestigd op de 200 meter vrije slag met een tijd van 2 min. 10,2 sec. De voor de KNZB vast gestelde limlettijid voor 50 meterbanen voor de 200 meber vrije slag heren was 2 min. 12,5 sec. Wereldrecords Carin Cone, het 19-jarige Ameri kaanse zwemstertje, dat in Melbourne de zilveren medaille op de 100 meter rugslag veroverde, heeft te Redding (Cal.) tijdens de Amarikaaase zwern- kampioenschappen het wereldrecord op de 220 yards rugslag verbeterd. Zij maakte een tijd. van 2 min. 37.9 sec, en bleef dus 0.6 sec, onder het oude re cord, dat sinds 17 mei 1957 (Blackpool) met 2 min. 38,5 sec. op naam stond van Lenie de Niis. Tijdens deze kampioenschappen sneuvelden nog enkele wereldrecords. Sylvia Ruuska verbeterde het wereld record op de 440 yards wisselslag per soonlijk door de finale van dit num mer te winnen in 5 min. 40.2 sec. Het oude record stond sinds 24 februari Jl. op haar naam met 5 min. 41.1 sec. En de vijftienjarige Berky Collins verbeterde het wereldrecord op de 110 yards vlinderslag, dat sinds 16 augus tus 1957 met 1 min. 11.3 sec. op naam stond van haar landgenote Nancy Ra- mey, en bracht het op 1 min. 11,2 sec. De recordverbetering geschiedde in de finale, waarin Nancv Ramey door de nieuwe recordhoudster en kampioene in een fascinerend duel werd versla gen. Nancy Ramey werd tweede in 1.11.8. Corrie Schimmel verbeterde voor de tweede maal in één week een Europees record. V.l.n.r. Corrie Schimmel, Judith de Nijs en Jans Koster. Eén zwaluw maakt nog geen zomer en evenmin heeft één Tour zege van Charly Gaul van de Nelux-ploeg een hechte combinatie gemaakt. Allen, die deze Tour van dichtbij hebben meegemaakt, zijn was gestapt maar zelfs het wandeltempo niet meer kon bijhouden en de strijd staakte. De „super peclivogelprijs" werd toegekend aan de Ier Elliott, die in de Internationale ploeg reed. Elliott offerde zijn persoonlijke kansen op om zijn ploeggenoot Brian Robinson voor dis kwalificatie te behoeden. Hij kwam daardoor zelf te laat binnen en werd uit de koers genomen De prjjs voor de meest strijdlustigste renner werd voor de laatste etappe niet uitgereikt. Slechts de Franse regionaal Le Buhotel kreeg 4 pnt. De Franse regionaal Gerard Saint mag zich de strijdlustigste renner van de hele Tour noemen. In het eindklasse ment bezet hjj de eerste plaats met 243 pnt., vóór Anglade (Centr.-Zuid-Fr.) met 169 pnt, Bahamontes (Sp.) met 102 pnt. en Gismondi (It.) en Graf (Zwits.- Duitsl.) beiden met 101 pnt. Een prijs van 200.000 fr. (twee dagpre mies, die niet waren toegekend) viel ten deel aan de Centr.-Zuidelijke ploeg, die tot de strijdlustigste equipe van de ron de werd uitgeroepen. het er over eens, dat het moment gekomen is om een eind te maken aan de Nederlands-Luxemburgse samenwerking. Een samenwerking, die in feite vrijwel niet heeft be staan. zeker niet in de leiding. Nog voordat de karavaan uit Mulhouse vertrok, werd het duidelijk dat er van een hechte band tussen Gold- schmidt en Buchly geen sprake was. Van het moment af, dat de ploeg bij elkaar was, rezen er ver schillen van mening en het kan slechts een wonder genoemd wor den, dat het niet tot een openlijke uitbarsting is gekomen. Sinds jaren heeft de ronde niet zo'n teleurstellend resultaat voor de Neder landers opgeleverd als thans. Het zal be slist onjuist zijn dit falen van de oran jehemden alleen toe te schrijven aan de wijze van selecteren. Natuurlijk zijn er bij de keuze van de Nederlandse ploeg fouten gemaakt. Er zijn renners uitver koren, van wie men had kunnen weten, dat hun zwakke moreel een deprimeren de invloed op de ploeg zou hebben. Men had echter gehoopt op een herhaling van de successen van de vorige ronde, toen de Nederlanders vóór de bergen een belangrijk deel van de prijzenpot in de wacht hadden gesleept. En als er geld wordt verdiend veranderen zelfs de moreel zwakste renners in tijgers. Voor een groot deel mag men de ineenstor ting van het Nederlandse element in de ploeg dan ook met een gerust hart toe schrijven aan het uitblijven van de fi nanciële resultaten. Vooral toen in de etappe van Albi naar Aurillac Charly Gaul door een enorme inzinking 20 mi nuten aan de concurrentie verloor en kansloos voor de eindzege geacht mocht v/orden. Rampzalig De 8ste juli werd een rampzalige dag voor de combinatie. Want terwijl juist Gaul op deze dag dc Tour verloor,, raakte de Neluxploeg na Daan de Groot en Jempie Schmitz opnieuw twee leden kwijt: Martin van den Borgh en Piet v. Est, die beiden al enkele dagen niet fit waren geweest. De zekerheid, dat zij, wat de verdiensten betrof, nu ook niet meer op Gaul konden bouwen, maakte in Clermont Ferrand een einde aan het Touravontuur van Gerrit Voorting, Piet de Jongh en Bram Kool. Zy stapten s avonds laat nog op de trein naar huis. En is het niet opmerkelijk, dat Piet Damen en Jaap Kersten pas goed op dreef kwamen toen Charly Gaul door zijn etappezege in Grenoble ruim een half miljoen in het laatje bracht? Zakenman boven Hoe moeilyk het is in één jaar de Giro en de Tour te winnen heeft Charly Gaul aan den lijve ondervonden. Het is in de wielerhistorie pas aan twee ren ners gelukt: Hugo Koblet en Fausto Coppi, twee super-kampioenen. Toen Gaul in Aurillac wist, dat zijn kansen verkeken waren, kwam de zakenman in hem boven. Op de toppen van het hoog land van Auvergne werd de basis gelegd voor het pact van St. Etienne tussen Gaul en Bahamontes. Uit dank voor de geboden hulp zal Gaul beslist een groot aantal aantrekkelijke contracten hebben gekregen voor de huldigingscyclus, die een feestend Spanje heeft opgesteld om de nationale held Bahamontes te eren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4