Eensgezind Westen diende lieden een nieuw compromis-voorstel in Raket in werking: drie doden op de vliegbasis WEERBERICHT Een burger sneller dan militairen (41 min. 41) barsten in geneve eindelijk gelijmd Gromyko's onaanvaardbare eis van al-Duitse commissie met n „tegen - offensiefbeantwoord triest ongeval in eindhoven Verrassing in Blériotrace Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 JULI 1959 No. 29799 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Geneve, 20 juli De Westelijke eenheid in Genève is hersteld: nadat in zeven weken onderhandelen voortdurend nieuwe barsten in het Westelijk blok waren gekomen, is er, nu de ministersconferentie het beslissende stadium van concrete onderhandelingen over Berlijn en al-Duits overleg is ingegaan, eindelijk bij het scheiden van de markt volledige eensgezindheid bereikt tussen Britten, Amerikanen, Fransen en Westduitsers. Tezamen hebben zij een nieuw Westelijk plan uit gewerkt, dat door sommigen als een tegenoffensief en door anderen als een compromis-voorstel wordt aangeduid. Het plan omvat een alternatief voor de al-Duitse commissie met gelijke vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland, die de Russen hebben voorgesteld en die voor het Westen onaanvaardbaar is. Hoe onaanvaardbaar wordt Gromyko vandaag nauwkeurig duidelijk gemaakt, eerst op het besloten overleg tijdens een lunch bij Selwyn Lloyd, daarna op een plenaire zitting, die op verzoek van het Westen reeds heden in plaats van morgen wordt gehouden. lische plaats hij ook de Oostduitser Lo- thar Bolz aantrof! Vandaag trokken de ministers uitge rust met een nieuwe strategie ten strijde. Waaruit bestaat die strategie? Ten eerste: categorische en volledig met re denen omklede verwerping van de al- Duitse commissie, die Gromyko als prijs eist voor het bestand om Berlijn, waar het Westen op uit is. Nu begrijpt het Westen heel goed, dat het een prijs voor een tussentijdse regeling in Berlijn op tafel zal moeten leggen en het nieuwe Westelijke tegenvoorstel zal dus het al ternatief daarvoor bevatten, dat door Gromyko zeker als mogelijkheid was aangeduid. Volgens hetgeen er over is uitgelekt houdt het Westelijk plan vast aan de uiteindelijke viermogendheden- verantwoordelijkheid voor Duitsland, vooral over de kwesties van vredesver drag en hereniging. Die verantwoorde lijkheid zou belichaamd kunnen worden in een permanente viermogendheden- commissie. Maar daarnaast ziet ook het Westen ruimte voor een inter-Duits overleg, waarbij afgevaardigden van Bonn en Pankow dus aan één tafel zou den komen te zitten. Als taak voor wat bijvoorbeeld een al-Duitse subcommissie zou kunnen zijn, zou het Westen in de eerste plaats de technische contacten zien, die, op het praktische plan van het vrije verkeer voor personen en goederen, het vreedzaam naast elkaar bestaan van de twee delen van Duitsland zou kun nen vergemakkelijken. Hoe het Weste lijke plan er precies uitziet, is ondanks alle speculaties nog niet bekend. Of het direct in zijn geheel ter tafel komt of slechts een uitgangspunt stelt, dat nog een paar vervolgen kan omvatten, is evenmin bekend. Ministers ontspanden zich gisteren in het meer en op de bergen Na een zaterdag var. intensief Weste lijk beraad, waarin zelfs de Westduitsers hun achterdocht jegens de Britse soe pelheid lieten varen en waarin de eens gezinde Westelijke conferentietactiek eindelijk tot stand kwam, namen de ministers de hele zondag vrij om zich eens even te ontspannen. Lloyd ging spelevaren op het meer van Genève, Couve speelde golf en Herter besteeg per kabelbaan Europa's hoogste top, de Mont Blanc, op welke ongewild symbo- Onlusten in noorden van Irak: honderden doden en gewonden In Noord-Irak, in het gebied van Kir- koek, is het vorige week tot ernstige ongeregeldheden gekomen, waarbij veel bloed gevloeid is. Dit is uitgelekt door mededelingen van journalisten, die in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gearri veerd. Later werden deze ongeregeld heden ook door president Kassem zelf toegegeven. Het leger zou de toestand thans geheel in de hand hebben. Ook in Bagdad is het onrustig geweest. Woens dag deden communistische groepen in Bagdad een aanval op het huis van ko lonel Sjamsoeddin Abdoellah, de voor zitter van de eerste legerraad, die be kend staat als anti-communist. Dit ge beurde toen premier Kassem de parade op de eerste verjaardag van de revolutie van 14 juli gadesloeg. De kolonel vroeg telefonisch om hulp en bestreed daarna de aanvallers met zijn revolver waarbij er ten minste vier werden gewond. Later arriveerde een legereenheid die de aan valler verdreef. Het huis van de kolonel staat nu onder bewaking, aldus de cor respondenten. Volgens het semi-officiële Egyp tische blad ,,A1 Gomhoeria" dreigt er een volslagen burgeroorlog Irak te ontstaan. Bij de gevechten in Kirkoek zouden honderden doden en gewonden zijn gevallen, Eenheden van het leger zouden zich bij het verzet tegen de rege ring hebben aangesloten. Commu nisten zouden een aantal nationa listen aan lantaarns hebben opge hangen. Minister-president Kassem heeft gis teravond op een massale bijeenkomst gezegd in staat te zijn ieder te vernie tigen, die tegen de zonen van het volk in verzet komt. Wat in enkele steden en dorpen, en in het bijzonder in Kirkoek, is gebeurd, is een manifestie van wreed heid en blinde dweperij. De premier zei dat naïeve soldaten er van door zijn ge gaan. Hij gaf alle militairen, ongeacht hun rang, bevel alleen orders van het hoofdkwartier op te volgen. Londense politie zou Podola onder handen genomen hebben Volgens het Britse blad „Sunday Express" zijn er „verontrustende ge ruchten" ontstaan over de toestand van de Duitse Canadees Podola, die vorige week is gearresteerd, verdacht van moord op de Londense rechercheur Ray mond Purdy. „Men kan zich niet voor stellen dat deze geruchten (over mis handeling van de arrestant door de po litie Red. L.D.) waar zijn", aldus het blad, „doch dit is een reden te meer om er zo snel mogelijk een eind aan te maken". Het blad verzoekt de politie een door een onafhankelijke dokter onder tekende verklaring over de lichamelijke toestand van Podola uit te geven. Een groep zakenlieden heeft de advo caat Morris Williams verzocht de belan gen van Podola te behartigen. De advo caat heeft echter nog geen toestemming gekregen om Podola op te zoeken in het ziekenhuis waar hij verpleegd wordt. Volgens krantenberichten ligt hij geboeid op bed. Williams heeft van de politie de mededeling ontvangen dat hij Podola kan spreken zodra diens toestand dat toelaat. De leider van de Britse liberale partij, Grimond, gaf, evenals een aantal Lon dense bladen, hedenochtend uiting aan zijn bezorgdheid over de omstandig heden welke er toe hebben geleid, dat Podola in een ziekenhuis is opgenomen, nadat hij door de politie was onder vraagd. De liberale leider zal de minis ter van Binnenlandse Zaken, Butler, in het Lagerhuis over de kwestie interpel leren. Tegenover de pers verklaarde Gri mond: „Ik geloof dat wij allen meer bij zonderheden van deze zaak willen weten. Het is tamelijk verontrustend". Een woordvoerder van Scotland Yard heeft meegedeeld, dat Podola niet ernstig ziek is. Hij werd vrijdag, de dag na zijn arrestatie, op raad van een politie-arts naar een ziekenhuis overgebracht. Een advocaat die hem juridische bijstand wil verlenen, werd echter niet bij de ar restant toegelaten, omdat diens toestand een gesprek niet zou toestaan. De socialistische „Daily Herald" is van oordeel, dat „de bezorgdheid groeit bij een ieder die het bewaren van de goede naam van de Britse Justitie ter harte gaat". Volgens dit blad moet het publiek op de hoogte worden gesteld van Po- dola's toestand. Bovendien zou er onver wijld een advocaat bij hem moeten wor den toegelaten. De rechtsgeoriënteerde „Daily Sketch" schrijft dat er mogelijk een volkomen aanvaardbare uitleg is waardoor de arrestant thans half bewus teloos in een ziekenhuis ligt. „Als dat zo is, laat ons die uitleg dan horen", aldus het blad. Zonnig De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JULI Zon op: 4.44 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 21.12 uur; onder: 6.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.44 uur en 16.14 uur. Laagwater te 11.58 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Nog steeds zijn in Londen de won den van de oorlog niet geheeld, maar wel wordt er hard gebouwd om de gevolgen van de Duitse bombardementen te doen verdwij nen. Deze foto toont het nieuwe flatgebouw „Great Arthur House" gezien door de ruïnes van de Welsh Chapel aan de Golden Lane in het hart van de Engelse hoofdstad. (Van onze Londense correspondent) De held van de luchtrace werd gisteren Eric Rylands, de 50-jarige directeur van een particuliere luchtvaartmaatschappij. Hij lever de de geweldige prestatie door de afstand van Londen naar Parijs in 41 minuten 41 seconden af te leg gen en veroverde daarmee de top van het algemeen klassement en dat nog wel als burger-deelnemer. Het kwam omdat de leidende mili tair, de Hunter-piloot luitenant-vlieger Williams, die zaterdag met 41 minuten 14 seconden de totnutoe laagste tijd no teerde, gediskwalificeerd werd. Hij schijnt de maximum-snelheid 50 km. te hebben overschreden en bekeurd te zijn. Grondregel van de race is dat alle nor male voorschriften dienen te worden geëerbiedigd. Meestal laat de politie echter oogluikend toe, dat er hard gere den wordt. In de meeste gevallen wor den de deelnemers een eindweegs door de politie begeleid, welke ruim baan voor hen maakt. Te bont Maar Williams heeft het waarschijn lijk te bont gemaakt, hoewel hierover in de officiële mededeling wordt gezwegen. Doch de algemene mening is, dat de po litie het thans welletjes begint te vin den en veel strikter is geworden. De militairen zullen vandaag en de rest van de week de race eindigt donder dag al hun krachten inspannen niet alleen om elkaar te overtroeven, maar Kroesjtsjefs bezoek aan Zweden afgelast Het Zweedse nieuwsagentschap meldt, dat het bezoek van premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie aan Zweden, is afgelast. Kroesjtsjef zou van 15 tot 20 augustus een bezoek aan Zweden brengen. Officieel is nog niets ge zegd over de redenen voor het afgelasten van dit bezoek. Het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vandaag bekend gemaakt, dat ook het be zoek van premier Kroesjtsjef aan Denemarken eveneens is afgezegd. Van gezaghebbende zijde in Londen werd vandaag medegedeeld ,dat de Sov jet-Unie ook de regeringen van Noor wegen en Finland heeft doen weten, dat de bezoeken die Kroesjtsjef aan deze landen zou brengen zijn afgezegd. Uit genoemde bron is verder verno men, dat de Russische regering het af gelasten wijt aan de kritiek, die de voor genomen bezoeken in de Scandinavische landen hebben gewekt. Kroesjtsjef zou evenwel de mogelijkheid hebben open gelaten om later, als de sfeer verbeterd zou zijn, nog eens terug te komen op zijn voornemen, een reis door Scandina vië te maken. Kolonel Martadinata vervangt Soebiakto Kolonel Martadinata van de land strijdkrachten, is vandaag benoemd tot waarnemend chef-staf van de Indone sische Marine. HÜ volgt vice-admiraal Soebiakto op, aan wie „op zijn eigen verzoek eervol ontslag is verleend" en op een diplo matieke post in het buitenland zal wor den benoemd. vooral om de burgers achter zich te laten. Rylands blijkt op het ogenblik de meest formidabele tegenstander te zijn. Hij beschikt over dertig helpers op de grond. Daartegenover staat de Royal Air Force met zijn operatiecentrum, uit gebreide grondorganisatie, reserve-vlieg tuigen en helikopters. Op de tweede plaats staat thans group-commander Ryder van de Royal Air Fprce-ploeg, die gisteren van Parijs naar Londen een tijd maakte van 42 minuten 6 seconden. Eric Rylands had voor de terugtocht naar Londen 42 minuten 33 seconden nodig en bezet daardoor dus ook de vierde plaats in het klassement. De derde plaats is nog voor squadron-leader Charles Maugham met 42 minuten 30 seconden (Parijs—Londen) 9 Slot pag. 2 Regering bemiddelt in de staalstaking Regeringsbemiddelaarse zouden van daag afzonderlijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de direc ties van Amerikaanse staalfabrieken en met vakbondsleiders om te trachten een einde te maken aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Het hoofd van de federale dienst van bemidde laars, Finnegan, heeft gezegd, dat af zonderlijke besprekingen met de beide partijen betere resultaten zullen kun nen opleveren dan gezamenlijke verga deringen. Aan de staking wordt deelgenomen door ongeveer 500.000 arbeiders die ho gere lonen eisen. Tot dusver betekent de staking een verlies van anderhalf miljoen ton staal, terwijl de loonder ving op ongeveer vijftig miljoen dollar wordt geraamd. De stakers wensen een loonsverho ging van 15 dollar cent per uur, met handhaving van het beginsel van een glijdende loonschaal. Vóór de staking, die vijf dagen geleden begon, bedroeg het gemiddelde 3.10 dollar per uur. Leidenaar onder de slachtoffers Drie militairen onder wie de 21-jarige Leidse soldaat J. M. Hak kaart zijn zaterdagmiddag ge dood en één werd licht gewond, toen omstreeks half vijf op de vliegbasis Eindhoven de lanceer- inrichting van een oefenraket, die onder een vliegtuig was opgehan gen. op mysterieuze wijze in wer king trad. Daardoor werd de raket afgevuurd. Zij boorde zich vijftien meter verder in een berm, maar had inmiddels een dodelijk spoor over het vliegveld getrokken. De bewuste F84 F Thunderstreak was het laatste toestel van een reeks vlieg tuigen, die in gereedheid werden ge bracht voor de vandaag boven de Vlie- hors te houden oefening. Alle raketten hingen reeds aan het toestel, toen het trieste ongeluk gebeurde. Het staat nog niet vast, hoe het mogelijk was, dat de Spaanse peseta is sterk gedevalueerd Het Internationale Monetaire Fonds is met Spanje overeengekomen, dat de peseta wordt gedevalueerd tot 60 pese ta's per Amerikaanse dollar. Daar de oude koers 42 pesata's was betekent dit een aanzienlijke devaluatie. Deze maat regel maakt deel uit van een ingrij pend plan voor het stabiliseren van de Spaanse economie. Spanje verwacht onder dit plan bui tenlandse kredieten van in totaal onge veer 400 miljoen dollar te ontvangen. Men hoopt dat de Spaanse regering hierdoor in staat zal zijn de devaluatie uit te voeren zonder de economie of de werkgelegenheid in gevaar te brengen. De Spaanse pers meldde gisteren bij het vertrek van de minister van Econo mische Zaken Ullastres uit Washington naar Parijs, waar hij vandaag aan een bijeenkomst van de OEES zal deelne men, dat „Spanje zich voegt in de gro te handelsstroom van de vrije wereld" en dat de minister zeer tevreden is. Het communiqué van het Internationale Monetaire Fonds publiceerden de bla den echter nog niet. Zij legden er de nadruk op dat het monetaire program in Madrid zal worden bekendgemaakt na officiële verklaringen van de Spaanse en Amerikaanse regering, het Interna tionale Monetaire Fonds en de organi satie voor Europese Economische Sa menwerking, waarvan Spanje lid zal worden. Ned. echtpaar bij Turijn om het leven gekomen De heer en mevrouw P. J Baljeu uit Zeist z\jn in de buurt van Turijn om het leven gekomen. Zij hadden hun vakan tie in Italië doorgebracht en op de te rugweg kwam hun auto in botsing met een Italiaanse sportwagen. De heer Bal jeu vloog bij de botsing door de voor ruit en was op slag dood. De Italiaanse wagen werd beschadigd, doch de be stuurder bleef ongedeerd. lanceerinrichting in werking trad. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk na het ongeval aan het werk gegaan om het drama te reconstrueren. Men weet zelfs niet eens, hoe de slachtoffers zijn omgekomen of gewond geraakt. Dit was nog niet nauwkeurig vast te stellen, daar de enig overgebleven getuige van het tragische incident, de licht gewonde sergeant eersteklasse G. van Londen uit Meerveldhoven (34 jaar, gehuwd), een shock heeft en derhalve nog niet ge hoord kon worden. De gedachten van de deskundigen gaan uit naar de veronderstelling, dat de slachtoffers door vuur uit de lan ceerinrichting getroffen zijn of door de luchtdruk tegen de grond zijn geslagen. In ieder geval werden twee mannen ter stond gedood. Het waren sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven (26 jaar, ge huwd) en soldaat J. D. J. Maasakkers uit Nuenen (21 jaar, ongehuwd). Waar schijnlijk zijn zij door het vuur ge troffen. De Leidse soldaat J. M. Hakkaart werd zwaar gewond aangetroffen. Ver moedelijk is hij door de enorme lucht druk tegen het beton geslagen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Til burg overgebracht, maar voor men daar kon ingrijpen waren de levensgeesten reeds geweken. Soldaat Hakkaart was ongehuwd. Op de Verolmewerf te Alblasser- dam is zaterdagmiddag het 33.000 ton metende tankschip „Presidente Dutra" voor Brazilië te water ge laten. De jongens, die aan de over zijde van het water de gebeurtenis gadesloegen, vonden het raadzamer de benen te nemen, toen het ge vaarte op hen afstevende. (Foto LD/Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1