NOG SNELLERNU IN 42% MINUUT! Cubaanse president Urrutia 11a een conflict met Castro afgetreden De drie P.v.d.A.- moties in de Kamer verworpen WEERBERICHT Volgens de premier zou hij de revolutie hebben gesaboteerd Fa. D. KREI Zn. Debat huren en lonen besloten Regeringsprogram ligt nu vast LUCHTRACE LONDEN-PARIJS Genève kan nog 5 weken duren! Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 JULI 1959 No. 29798 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Urrutia van Cuba is gisteren afgetreden; hij zal worden opgevolgd door minister Oswaldo Dorticos. Dit ontslag kwam op hetzelfde ogenblik, dat de Cubaanse premier, de oud-rebellenleider Fidel Castro in een televisie-uitzending een aanval deed op de pre sident, die zijn ontslag indiende terwijl Castro nog aan het spreken was. De president verzocht de opperbevelhebber van het Cubaanse leger, majoor Raul Castro, een broer van de premier, een wacht ter beschikking te stellen om hem en zijn gezin naar zijn particuliere woning over te brengen en daar hun veiligheid te waarborgen. Dr. Urrutia verklaarde niet voornemens te zijn uit Cuba te vertrekken. Batista wil naar de Verenigde Staten In zijn t.v.-toespraak had Fidel Cas tro medegedeeld, dat hij zou aftreden wegens meningsverschillen met de pre sident. Tegelijkertijd liepen er grote groepen betogers door de straten van Twee Amerikanen in gevangenis Djakarta Naar UPI meldt, zitten in de ge vangenis te Djakarta sinds begin mei twee Amerikanen, die beweren, dat zij in opdracht van een Indonesisch parlementslid zowel als de vroegere adviseur van president Eisenhower, Sherman Adams, getracht hebben een „eervolle vrede" te bereiken tussen de opstandelingen en de Indonesische re gering. Zij zijn Frank Starr en Wesley Broce, resp. 41 en 22 jaar. Zij hebben omtrent een en ander schriftelijke verklaringen afgelegd en een scherpe aanval gedaan op de legerbevelhebber Nasoetion. Vol gens hen heeft Nasoetion in 1957 een Moslem-eed afgelegd, dat hij de Indo nesische regering met geweld zou om ver werpen. De Amerikanen beweren voorts, dat zij een contract hebben af gesloten met de opstandelingen voor de levering van wapens voor acht bataljons Indien zulks juist is, kunnen zij hier voor tot de doodstraf veroordeeld wor den. In Amerikaanse kringen wordt Starr als een avonturier beschouwd. Niette min kan de gevangenschap van de twee Amerikanen voor de V.S. een delicate zaak worden. Temeer, omdat de affaire Pope, die ervan beschuldigd wordt, dat hij bombardementen voor de Indone sische opstandelingen uitvoerde, nog steeds niet is afgehandeld. Paniek in stadion: tientallen vrouwen en kinderen gedood In het stadion van de Zuid- koreaanse stad Poesan zijn 67 vrouwen en kinderen om het leven gekomen, doordat zij onder de voet werden gelopen toen de dui zenden toeschouwers een schuil plaats zochten tegen een plotselinge opgekomen onweersbui. Volgens de Zuidkoreaanse radio liepen 76 mensen verwondingen op. Van enkelen is de toestand kritiek. In het stadion werd een revue gegeven, waarin de drie bekendste komieken van het land optraden. De voorstelling was gefinancierd door een dagblad en de toegang was kosteloos. Honderden belang stellenden hadden geen plaats kun nen krijgen. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Minder vast De Bilt deelde vanmorgen om tien uur mede, dat het hogedrukgebied in onze omgeving in betekenis afneemt, terwijl de luchtdruk op het aan Ierland grenzende oceaangebied hoger wordt. Door deze ontwikkeling kan een kou front, dat hedenochtend boven Ierland, zuidwest Engeland en West-Frankrijk lag, vorderingen maken in de richting van ons land. Samenhangend daarmee zijn er de komende dertig uur enkele regen- of onweersbuien mogelijk, die ge paard zullen gaan met afkoeling. 19 JULI Zon op: 4.41 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 19.56 uur; onder: 4.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.03 en 14.37 uur. Laagwater te 10.16 en 22.48 uur. (20/7 hoogwater te 2.55 en 15.28 uur, laagwater te 11.08 en 23.37 uur). Havanna, die spandoeken meevoerden, waarop vermeld stond: „Fidel, wij heb ben je lief", „Fidel, ga niet van ons weg" en „Fidel, zwicht niet voor buiten landse druk". In Amerikaanse politieke kringen zag men in Fidel Castro's aan kondiging, dat hij zou aftreden een manoeuvre om te bewijzen, dat hij nog steeds op de steun van de grote meer derheid der Cubanen kan rekenen. Blijkbaar heeft de president dit ook zo ingezien, vandaar zijn heengaan. Deze gebeurtenissen hebben een einde gemaakt aan een periode van toene mende wrijving tussen Castro en Urru tia. Castro heeft verklaard dat de pre sident de revolutie saboteerde door de ondertekening van nieuwe revolutionaire wetten uit te stellen en ook door het te doen voorkomen alsof hij (Castro) com munist was. Het kabinet heeft Castro's ontslag aanvrage verworpen en hem verzocht in functie te blijven. Intussen heeft de Cubaanse ex-presi dent Batista, die in februari door Fidel Castro werd verdreven, een inreisvisum voor de Verenigde Staten aangevraagd. Dit verzoek is in Washington in studie. Batista verblijft in de Dominicaanse republiek. De autoriteiten maakten daar vrijdag bekend, dat donderdag een po ging van Batista om clandestien met een 'vliegtuig naar Amerika te gaan, door de politie is verhinderd. De Domi nicaanse republiek wil Batista niet zon der Amerikaans visum laten vertrekken, omdat zij geen ongenoegen met de Ver. Staten wil krijgen. W. van der Lee benoemd tor directeur van „Keukenhof" De heer W van der Lee, de man die de nationale bloemententoonstelling „Keu kenhof" aanlegde en fraaier wist te maken is benoemd tot directeur van „Keukenhof" te Lisse. (Van onze parlementaire redacteur) De drie moties» die de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer had ingediend bij de behandeling van de regeringsnota, zijn gisteren met 47 tegen 87 stemmen verwor pen. Voor stemden P. v. d. A., PSP en de communisten. Tegen waren KVP, AR, CHU, WD en SGP. Aan het slot van het debat zei minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, dat het overleg een vruchtbaar resul taat heeft gehad. De regering is er van overtuigd, dat de grondslag is gelegd voor de uitvoering van het door haar essentieel geachte program. Dat is voor iedereen nu een vast gegeven. De eerste socialistische motie nodigde de regering uit de Kamer tijdig de nodige gegevens omtrent de loonont wikkeling te verstrekken teneinde daar door de Kamer in staat te stellen te beoordelen of, en met ingang van welke datum, een huurverhoging mogelijk zou zijn zonder een by voorrang noodzake lijk geachte welvaartsverbetering voor de arbeiders in gevaar te brengen. Tegen die motie had de minister president De Quay het overwegend be zwaar, dat daardoor de door de rege ring noodzakelijk geachte maatregelen per 1 april op losse schroeven zouden worden gezet. Ook de heer Andriessen (KVP) voerde als bezwaar aan: de motie maakt onvast, wat vast behoort te zijn. Minister Van Rooy verklaarde, dat hij een overzicht zal geven van de loonontwikkeling bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in november of december. Bij de stemming werd de motie ver worpen met 47 tegen 87 stemmen. Melkmotie De motie van de PvdA met het doel de subsidie op consumptiemelk niet af te schaffen noemde prof. De Quay in strijd met het doel van het regerings beleid: het verminderen van de subsi- dielast op de Rijksbegroting. Bij zitten en opstaan werd de melk motie verworpen. Voor- en tegenstem mers waren dezelfden als bij de stem ming over de eerste motie. Over de motie van de PvdA, waarin de regering wordt uitgenodigd overleg met het georganiseerde bedrijfsleven te openen teneinde tot afschaffing van de vijfde gemeenteklasse te komen, zei prof. De Quay, dat in de vrijere loon vorming van de gemeenteklassificatie kan worden afgeweken. Het probleem is in studie bij de Stichting van de Arbeid en het zou onjuist zijn van de Kamer thans een uitspraak te doen. Ook deze motie werd bij zitten en opstaan verworpen. Investeringsaftrek In antwoord op de replieken heeft minister Zijlstra nog meegedeeld, dat er geen aanleiding is tot opheffing van de investeringsaftrek over te gaan om overspanning te voorkomen. De sugges tie tot opheffing had de heer Koopman (PvdA) gedaan. Het is niet mogelijk de grondbelasting niet te verhogen voor huizen, waarvan de huur niet wordt verhoogd. Bij de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp kan de heer Andriessen (KVP) echter op die kwestie nog terugkomen. Nieuwe wonin gen uit te zonderen van de grondbelas ting, zoals de heer Bommer (PvdA) had gewenst, zou wel heel moeilijk zijn. Staatssecretaris Roolvink deelde mee, dat de duurtetoeslag van 10 cent kin derbijslag ook zal worden verwerkt in de kinderbijslag voor de kleine zelf standigen. Het is de bedoeling de kin derbijslag voor de kleine zelfstandigen als compensatie voor de stijging van de melkprijs ook weer te verhogen, maar het is nog niet uitgemaakt of die ver hoging de helft of meer zal bedragen van de verhoging, die de werknemers krijgen. De Tweede Kamer is gisteren met vakantie gegaan tot de derde dinsdag in september. Artis heeft er een nieuwe attractie bij gekregen. Iedere middag maakt het met Pinksteren geboren tijger tje met zijn oppasser een wande ling door het park, waarbij af en toe tot groot vermaak van het pu bliek, een flink robbertje stoeien wordt weggegeven. Harde gevechten in Algerijnse bergen Franse troepen hebben in de afgelo pen week bij gevechten in de bergketen van Hodna in Midden-Algerije 418 ver zetstrijders gedood of gevangen geno men. Een woordvoerder van het Franse le ger verklaarde, dat de operatie, die de codenaam „Vonk" draagt, op 9 juli is begonnen en zich nu beweegt naar het oostelijke einde van de bergketen. De verzetsstrijders hebben vooral gebruik gemaakt van de route door de bergke ten om voorraden en manschappen uit het oosten van Algerije naar Midden - Algerije en het kustgebied van Kabylië te brengen. Aan Franse zijde zouden 34 man gesneuveld zijn. Spaanse economie wordt hervormd Als voorwaarde voor het lidmaatschap OEES Een woordvoerder van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king heeft medegedeeld, dat maandag de toelating van Spanje tot de OEES en een ingrijpende hervorming van de Spaanse economie bekend zullen worden gemaakt. In de Franse pers is voorspeld, dat devaluatie van de peseta een van de voorwaarden is. „Le Monde" opperde de mogelijkheid, dat de nieuwe wisselkoers van de peseta 58 peseta's voor een dol lar zal worden. De huidige koers is 42 peseta's. Volgens dit blad betalen toeris ten, die hun peseta's buiten Spanje kopen, reeds ongeveer een koers van 58 peseta's voor een dollar. Van de zijde der OEES wordt mede gedeeld, dat de prijs voor Spanje toela ting tot de organisatie een fundamentele wijziging van zijn economie zal zijn. Met name zal worden verlangd, dat Spanje zijn markten opent voor buitenlandse produkten en dat er een einde komt aan de strenge beperkingen op buitenlandse deelneming in Spaanse ondernemingen. Spanje zal bij wijze van steun voor de versoberingsmaatregelen, die geëist zul len worden, waarschijnlijk ongeveer 400 miljoen dollar aan kredieten ontvangen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bjjvoegsel Dit is het moderne fraaie Aruba- Inter continental Hotel, dat een dezer dagen op dit eiland in de West zal worden geopend. De mo- aernste snufjes op het gebied \un hotelbouw en -inrichting zijn hierin toegepast, en men verwacht dan ook het bezoek van vele Amerika nen, aie iuer ook kunnen genieten van een schitterende natuur. Het kon nóg sneller! Gisteren hebben drie deelnemers aan de luchtrace tussen Londen en Parijs een felle aanval gedaan op het record, dat squadron-leader Charles Maugham van de Royal Air Force donderdag vestigde (43 min 36). Eén poging slaagde. De 20-jarige John Volkers, die bij de Britse luchtmacht in opleiding is, raasde gebruik makend van de inmiddels vertrouwd geworden combinatie motorfiets-helikopter straaljager in 42 minuten en 34 seconden van Parijs naar Londen... Kadet Volkers kon slechts de linker hand gebruiken, toen hij bij de Marble Arch in de Britse hoofdstad arriveerde. Zijn andere hand bloedde hevig. Toen hij zijn controlekaart had laten afstem pelen viel hij bijna flauw. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis overge bracht. De jonge luchtmachtkadet was met zijn hand in een lier verward ge raakt, toen men hem te Chelsea uit de helikopter op de oever van de Theems trok. Twee vingers waren daarbij lelijk In de knel gekomen. Men hoopt, dat de Jongeman deze vingers zal kunnen be houden. Geen vorderingen bij lunch in „Barakat" (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 18 juli De ministers der Grote Vier zijn gistermiddag begonnen aan de eerste ronde van de partij Ja pans worstelen, die de beslissing in de Geneefse ministersconferentie moet brengen. Het geheime overleg, dat aan vankelijk geblokkeerd leek door Gromy- ko's eis om Oost- en Westduitsers op de privé-bijeenkomsten toe te laten, werd namelijk hervat aan een lunch in de oude lievelingsvilla van de vorige Aga Kahn „Le Barakat", waar de Franse mi nister Couve de Murville nu zijn tenten heeft opgeslagen. De ministers, ieder vergezeld van twee tóp-adviseurs, sloe gen zich in een uur door de lunch heen en confereerden toen nog zeven kwar tier bij koffie, cognac en sigaren voort over de twee punten, waar het nu om gaat: een tussentijdse regeling voor Berlijn, die het Westen wil, en het al- Duitse overleg, dat Gromyko daarvoor als prijs bedingt. De eerste ronde eindigde onbeslist: een enkele schijnbeweging, maar geen heupworp, beenklem of dubbele Nelson. Althans men kon in delegatiekringen vernemen, dat er geen enkele vooruit gang was geboekt. Gromyko hield ste vig vast aan de koppeling van de Ber- lijnse kwestie aan een al-Duitse com missie of een alternatief daarvoor en men kon hem evenmin een geschreven garantie voor de Westelijke aanwezig heid in Berlijn ontfutselen. Dat was alles wat men te horen kreeg. Vanwege de officiële zwijgzaamheid be ginnen wij ons nu te bekwamen in het gezichten lezen: een frons van een woordvoerder betekent ..vervelende Rus sen"; een glimlach van een ambassa deur „we zijn weer een paar centime ter opgeschoten"; een achter het oor krabbelen van een minister „we zitten hier nog wel een week of drie". De schattingen voor de tijdsduur van de conferentie beginnen inderdaad wat pessimistischer te worden. Men meent nu dat het nog best drie tot vijf weken zal duren. De Russen hanteren het ge duld als een sterk diplomatiek wapen, het Westen kan dus zijn ongeduld niet laten bljjken en moet zich bovendien flink tonen om de Westduitsers, die nog steeds nerveuzer worden, een hart on der de riem te steken. Verwoede pogingen Hij moet schreeuwende pijn hebben gehad, maar is desondanks doorgegaan met zijn tocht en slaagde er in de Mar ble Arch te bereiken, die hij eerder op de dag had verlaten, toen hij begon aan de overtocht in de richting Parijs. Vol kers werd de snelste in die richting: 44 minutenen 14 seconden, maar naar Lon den waren anderen als nelier geweest. Gisterochtend had Maugham nog het record in zijn bezit. De Britse Marine slaagde er ondanks twee verwoede po gingen niet in sneller van de ene naar de andere hoofdstad te komen. Ian Martin, een officier van de Brit se Marine-luchtvaartdienst, die op de ruim 50.000 gulden mikte, die als hoog ste prijs voor de Bleriot-race beschik baar is gesteld door de „Daily Mail" kwam 43 minuten en 58 seconden nadat hij van de Are de Triomph was vertrok ken bij de Marble Arch aan. Na hem startte de Marineman William C. Car ter. Deze had er zestien seconden meer voor nodig. Toen vertrok John Volkers uit Londen. Zijn eerste poging faalde, maar op de terugreis werd de kadet tot nutoe de snelste. Hopelijk niet ten koste van enige vingers! Originaliteit De Brit Derek Mott deed er heel wat langer over. Hij gokte op de „prijs voor originaliteit". De ritten op de grond maakte hij in zelf gefabriceerde auto's. Hij deed over de tocht bijna vijf uur. De oudste deelnemer was donderdag de 71- jarige Brit Vivian Hewitt. Hij maakte de reis per auto en lijnvliegtuig in 4 uur, 13 minuten en 21 seconden. De heer en mevrouw Dixon uit Lon den maakten gisteren voor de tweede maal de overtocht naar Parijs. Ze gin gen per invalidenwagen naar Lydd, vlo gen daarna naar Le Tourquet en werden vandaar weer per invalidenwagen naar de Are de Triomph gereden. Daar kwa men ze 9% uur na het vertrek in Lon den aan. Billy Butlin, de man van de vakantie kampen, heeft gisteren weer een poging gedaan in zijn Spitfire, die hij ergens heeft opgedopen. Zijn tijd was een uur, drie minuten en 36 seconden, ruim zes minuten sneller dan de vorige keer. De cracks onder de deelnemers zetten er thans alles op om het record tot 40 minuten omlaag te haler Morgen is de belangrijkste dag van de race. Een armada van vliegtuigen zal worden gebruikt, waarbij het Engelse Kanaal 51 maal zal worden overgesto ken. Ook onze landgenoot Hugenholtz, directeur van het Circuit te Zandvoort, zal dan zyn eerste poging wagen. GEEN TOUR EN GEEN AIX-EN-PROVENCE OP TV Door de staking van televisieperso- neel in Frankrijk kan de Nederlandse Televisie Stichting evenmin als vanmid dag de finish van de Ronde van Frank rijk, morgenavond de reportage van het festival te Aix-en-Provence met op treden van het Nederlands Kamerorkest uitzenden. Nasoetion dringt aan op soberheid Generaal Nasoetion, stafchef van het leger en onderminister in de nieuwe regering-Soekarno, heeft in een bood schap, wehte tijdens een militaire plechtigheid in Djakarta voorgelezen werd, opgeroepen tot soberheid in geheel Indonesië en verklaard, dat het leger hierin dient voor te gaan, door eenvoud en efficiency tot zijn kenmerken te maken. De revolutionaire geest van 1945 is vervangen door een hang naar het materiële, door oneerlijke handelingen, corruptie en ander ongewenste prak tijken op de terreinen van de economie, sociale aangelegenheden, in de politiek en in de strijdkrachten, aldus Nasoetion.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1