Het grote Tweede Kamerdebat is vandaag begonnen: waar gaat het om? Principiële gedachtenwisseling Boer werkte zeventien jaar lang op een magnetische mijn Ministers over liet uit de markt nemen van gezouten haring Nieuwe partij der „Bruggroepen" DREESMANN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 juli 1959 Derde blad no. 29794 Het probleem van lonen en huren (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is vanmiddag het grote driedaagse debat begonnen over de plannen van de regering met de lonen, huren en melksubsidie. Er liggen nog geen vastomlijnde voorstellen ter tafel (die komen later), maar door middel van moties kan de Kamer eventueel principiële uitspraken doen ter ombuiging van het voorgenomen regeringsbeleid. De bedoeling van de regering is naar bekend met ingang van 1 januari 1960 de huren (met bepaalde uitzonderingen) met 20 te verhogen en dan tevens de consumentensubsidie van 4 cent per liter op melk af te schaffen. Als com pensatie voor deze twee maatregelen zullen de lonen van werknemers van 23 jaar en ouder met 2.5 worden verhoogd, terwijl de kinderbijslagen zullen worden verhoogd met 4 cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met 5 cent per dag voor elk volgend kind. De kinderbijslagpremie van 4.8 die de werk gevers thans betalen, zal daarvoor met 1 moeten worden verhoogd. Tevens gaat de regering ermee ak koord dat de vorige huurbijslag wordt verwerkt in het uurloon per 1 januari, waardoor de loonkosten van de werk gevers extra stijgen met ongeveer 1,7%. In totaal zullen de loonkosten van de werkgevers dus extra stijgen met 2,5 plus 1 plus 1,7% is 5.2%. Daarmee rekening houdende zullen werkgevers en arbei ders in de verschillende bedrijfstakken en ondernemingen in het kader van de vrijere loonvorming nog kunnen praten over een verdere verbetering van de arbeidsvoorwaarden, maar dit zal niet mogen leiden tot prijsverhogingen. Hoofdpunt van het debat is dat de oppositie, aangeroerd door de P.v.d.A., weinig of niets verwacht voor de ar beiders van de kans op verdere loons verhogingen via de vrijere loonvorming. Zij redeneert dat de arbeiders met 2,5% loonsverhoging en meer kinderbijslag, er niet op vooruitgaan omdat die ver hogingen nodig zijn om de hogere huur en duurdere melk te betalen. Vandaar de eis van de oppositie dat eerst de ver mindering van de koopkracht als gevolg van de bestedingsbeperking ongedaan moet worden gemaakt alvorens de hu ren te verhogen. De meningen zijn ver deeld over de vraag in hoeverre er nog van achterstand sprake is. Nu er door de nieuwe ontwikkeling van de welvaart een mogelijkheid is tot loonsverhoging zonder dat daaruit een algemene prijsstijging behoeft voort te vloeien, verlangt de oppositie een algemene loonronde zonder huur verhoging. De huren moeten dan later maar omhoog. Volgens de plannen van de regering worden van de huurverhoging uitgeslo ten de voor 1918 gebouwde woningen, waarvan de huur niet meer bedraagt Sea-week in Den Helder officieel geopend De Commandant Zeemacht G. B. Fortuyn heeft gistermiddag in Den Helder de officiële opening verricht van de sea-week 1959, die door de in ternationale militaire sportcommissie (C.I.S.M.) dit jaar aan Nederland is toegewezen. Aan de opening ging een ontvangst op het raadhuis vooraf, waar burge meester mr. G. D. Rehorst de delegatie chefs en ploegleiders van de deelnemen de landen en de leden van het uitvoe rend comité onder leiding van de kapi tein ter zee D. B. van Heuven, begroette. Na de openingsrede van de Comman dant Zeemacht werden, terwijl de Ma rinierskapel van de Kon. Marine de volksliederen speelde, achtereenvolgens de vlaggen van de deelnemende landen België, Griekenland, Italië, Noorwegen, Zweden, Nederland en de C.I.S.M.-vlag aan de vlaggemast gehesen. Na het hijsen van de vlaggen defi leerden de ploegen voor de aanwezige autoriteiten, o.w. de voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, vice-admiraal H. L. L. Pröpper, de be velhebber der zeestrijdkrachten vice- admiraal L. Brouwer en de territoriaal bevelhebber west, generaal Dijkstra. Jongen te Nijkerk gedood Gisteravond is op de Voorthuizer- weg onder de gemeente Nijkerk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 12-jarige H. A. W. van der Noordt werd gedood en een man zwaar gewond werd. Dit jaar een congres In gebouw „Marcanti" te Amsterdam hebben vertegenwoordigers van de .Bruggroepen" besloten een nieuwe poli tieke partij op te richten, die de naam zal dragen van Socialistische Werkers Partij. Er is een voorlopig partijbestuur gekozen, doch alleen de naam van de secretaris, Sjef Pieters uit Amsterdam, is bekend gemaakt. In een communiqué werd medege deeld, dat er afgevaardigden uit het ge hele land aanwezig waren. In een reso lutie is als hun mening vastgelegd, dat organisatorische eenheid van arbeiders slechts kan bestaan „wanneer ook bin nen het organisatorisch verband vrijheid van meningsuiting bestaat over de theoretische en praktische vraagstukken, die zich in de strijd van de werkende be volking telkens voordoen". Zonder die vrije meningsuiting, aldus de resolutie, groeit het gevaar van ver starring en dogmatisch conservatisme, dat tot isolement en machteloosheid leidt. „De methoden, die terecht op het 20e congres van de CPSU werden ver oordeeld, leven desondanks voort in de CPN, waardoor vrije meningsuiting in deze partij wordt verhinderd. Het 19e congres van de CPN en de leiding van deze partjj hebben ondanks herhaalde pogingen daartoe van de kant van de dan ongeveer f9,per week in de grote steden, afdalend tot f. 6,per week op het platteland. Bovendien worden uit gesloten de woningen die niet aan be paalde kwaliteitseisen voldoen. In totaal zal aldus ongeveer een kwart van de woningen in ons land (speciaal de ar beiderswoningen» van huurverhoging worden uitgesloten, zodat de daarin wonende arbeiders van de loonsverho ging tenvolle profiteren. Ook velen, die in huizen wonen, die in 1957 tot en met 1959 zijn voltooid, zullen financieel vooruitgaan, maar zij betalen reeds een hogere huur. Compensaties De compensatie voor de huurverho ging van 2,5% van het basisloon, zal ten minste f. 4,per week bedragen voor de eerste gemeenteklasse (de grote steden), f. 3,75 voor de tweede en derde gemeenteklasse en f. 3,50 voor de vierde en vijfde gemeenteklas se. Deze minimumbedragen stemmen overeen met 2,5% van weeklonen van f. 160 tot f. 140. De huurbyslag zal in vele gevallen dus meer bedragen dan 2,5% van het loon. Ook de verhoging van de kinderbijslag voor de duurdere melk is ruim bemeten en over de hoogte van de compensatie voor de arbeiders is de Kamer op zichzelf niet ontevreden. Er zit in het algemeen voor de arbeiders wel min of meer enige winst in. Alleen de niet-loon- trekkenden krügen geen enkele com- Bruggroepen geweigerd tot 'n eerlijke en openlyke discussie te komen over de politieke en organisatorische geschillen en methoden in de rijen der communis tische beweging. De pogingen werden met royement beantwoord, hetgeen vele in de strijd beproefde kameraden voor de beweging verloren dreigde te doen gaan". De nieuwe partij wordt opgericht „op de grondslag van het wetenschappelijke socialisme, zoals dat door Marx en En gels is gefundeerd en door Lenin verder is ontwikkeld". Het voorlopige partybestuur zal als eerste taak hebben een ontwerp-begin- selprogram en een ontwerp voor statu ten en reglement op te stellen en een partijcongres voor te bereiden, dat nog dit jaar gehouden zal worden. Dan zal tevens een definitief partybestuur wor den gekozen. Voorts zal het de mogelijk- heid moeten onderzoeken tot samenwer king te komen met andere socialistische en voortuitstrevende groeperingen „om op deze wijze de eenheid van optreden in de arbeidersbeweging in ons land te bevorderen". Tenslotte zal het voorlopig bestuur de communistische en socialistische partijen in het buitenland in kennis moeten stel len van de op de conferentie genomen besluiten. pensatie voor de hogere huur en duurdere melk. Verschil van mening Er is wel verschil van mening over de datum van ingang van de huurverho ging. De meerderheid van de SER had voorgesteld 25% verhoging per 1 april 1960 de regering vreest dat de drang naar loonsverhoging zo sterk is dat de huurverhoging erbij inschiet als zij wordt uitgesteld tot 1 april 1960, omdat dan in het kader van de vrijere loon vorming de samenhang met de huur verhoging verloren zou kunnen gaan. De regering is ook zeer bevreesd dat de loonsverhogingen (al of niet gepaard gaande met huurverhoging) weer zul len leiden tot te grote bestedingen. Dat dwong in 1957 tot de bestedingsbeper king. Wanneer onder invloed van de ruime bestedingen ook de geldrente weer gaat stijgen, dan betekent iedere sty ging van een kwart procent by na f. 1 meer huur per week voor een nieuwe arbeiderswoning. Men maakt zich in het algemeen bezorgd over de hoge bouwkosten, want als de nieuwe huren blijven uitlopen, wordt het evenwicht tussen oude en nieuwe huren niet bena derd. Ter beperking van de bestedingen zullen de in 1957 ingevoerde tijdelijke belastingverhogingen ook voor 1960 nog worden gehandhaafd. De toenmalige minister Hofstra had daartoe in de cember 1958 reeds willen besluiten. De meerderheid van de Tweede Kamer wilde de beslissing uitstellen tot de zo mer van 1959, nog tijdig genoeg, maar dat wilden de socialistische ministers niet. Het gevolg was de kabinetscrisis van 11 december 1958, die er tenslotte toe heeft geleid dat er geen socialis tische ministers meer zitting hebben in het kabinet. Ook deze kwestie speelt nog mee in het veelzijdige debat over de lonen, huren en melksubsidie. De oppositie wil de melksubsidie verlagen met 3 cent per liter in plaats van 4 cent. Tenslotte zal over allerlei details van de huurverhoging en de verlaging van de melksubsidie pas definitief worden beslist wanneer in oktober of november de uitgewerkte definitieve regeringsvoorstellen in de Kamer in behandeling komen. In de laatstgenoemde periode is de uit de markt genomen haring opgesla gen, teneinde deze op een later tijd stip alsnog in de consumptieve sfeer te brengen. Aangezien toen echter geble ken is, dat opslag van de in de eerste weken van de teelt aangevoerde gezou ten haring technisch niet goed moge lijk is. is dit jaar de uit de markt ge nomen haring direct naar de vismeel- fabrieken verwezen, waar zy een nut tige bestemming als veevoeder heeft verkregen. Speciaal in de eerste weken van de haringteelt welke periode als pri- meurtijd valt te beschouwen wordt van rederszijde een onderling overeen gekomen regeling gehanteerd, op grond waarvan gezouten haring, die bepaalde prijzen niet haalt, uit de markt wordt genomen. GEEN MAATREGELEN De ministers zyn van mening, dat het moet worden betreurd, dat uitste kend voedsel aan de consumptieve bestemming wordt onttrokken. Zy hebben, ge/zien de bijzondere facetten van de marktsituatie in een primeur- tyd, echter geen aanleiding gevon den om in de afgelopen periode in de genoemde regeling in te grypen. Wel is in het kader van het kartel- beleid een onderzoek gaande naar de vraag of de regeling, zowel wat betreft het niveau der gestelde prijzen als wat betreft de periode, gedurende welke zij feldt, niet in strijd met het algemeen elang is te achten. Drie Nederlandse ploegen doen mee aan de Blériot-race, een snel heidsrace, die van Londen naar Eredoctoraat van Pretoria voor prof. dr. M. W. Woerdeman Door de universiteit van Pretoria is aan prof. dr. M. W. Woerdeman, rector- magnificus van de Gemeente Universi teit van Amsterdam, het eredoctoraat in de geneeskunde verleend. NIEUW TWEEDE KAMER-LID De heer H. M. Gerbrandy, te Ny- land, die benoemd verklaard was in de vacture-Calmeyer in de Tweede Kamer, heft die benoeming niet aangenomen. In verband hiermee heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau thans benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer J. T. Mellema (C.H te Nieuw-Scheemda. De ministers zijn van mening, dat de consumentenprijzen voor gezouten ha ring in het algemeen een te geringe flexibiliteit vertonen en dat gestreefd zal dienen te worden naar een zodanige prijsvorming, dat veranderingen in de haringprijzen op de afslagen in vol doende mate tot uitdrukking komen in de consumentenprijzen. Anderzijds kun nen zij een zekere mate van stabilisatie van de consumentenprijzen, die voor een geregelde afzet van het produkt ge wenst kan zijn, wel aanvaarden. REDELIJKE VERHOUDING Zy keuren het echter af, dat in be paalde gebieden van het land onder ling overleg tussen de kleinhandela ren plaatsvindt, dat leidt tot consu mentenprijzen, welke by voortduring in geen redelijke verhouding staan tot de afslagprijzen. By een onderzoek, ingesteld medio juni. werden b.v. verkoopprijzen van 25 tot 35 cent geconstateerd, bij afslag- prijzen van 1013 cent. De ministers kunnen niet inzien, waarom in de laat ste tijd de consumentenprijs van de haring in bijvoorbeeld Amsterdam ho ger lag dan in andere grote steden. Een onderzoek zal ter zake worden inge steld. OVERLEG GEOPEND Het overleg met de betrokken be langhebbende is reeds geopend, ten einde te bevorderen, dat in meerdere mate dan thans prijsverschillen ten aanzien van de verschillende soorten haring, alsmede een grotere flexibiliteit dezer pryzen zullen ontstaan. De mi nisters zijn overigens van mening, dat een duidelijk prijsverschil tussen groe ne en jonge gezouten haring, alsmede tussen schoongemaakte en niet schoon gemaakte haring de afzet van dit pro dukt zal kunnen stimuleren. Parijs of omgekeerd wordt gehou den. Eén van de Nederlandse ploe gen startte gisteren in Londen bij DODELIJK ONGEVAL BIJ LA COURTINE De Legervoorlichtingsdienst meldt, dat gistermorgen tijdens de manoeuvres by La Courtine bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen van het Neder landse leger is omgekomen de 20-jarige dienstplichtige soldaat L. de Leeuw uit Naarden. Het slachtoffer behoorde tot het transportbataljon uit Stroe. Installatie A. Smit op 8 augustus a.s. Naar wij vernemen zal de installatie van de nieuwe burgemeester van Hazers- uoude. de heer A. Smit. plaatsvinden op zaterdag 8 augustus des middags om half drie. Marble Arch, waarbij men gebrun maakte van een uit 1904 daterende auto. Naar aanleiding van dit ongeluk, blijkt ons nog dat het hier de op 22 april 1939 geboren zoon Lucien betreft van de bekende radiomodiste Ida de Leeuw-Van Rees. Hij was opgeleid voor het textielvak, werkte voor zyn dienst tijd op een textielfabriek in Amsterdam en was een gewaardeerd lid van de roei en zeilvereniging „Naarden". DE K.L.M.-DIRECTIE ERKENT VERENIGINGEN VLIEGEND PERSONEEL De verenigingen van stewardessen, boordwerktuigkundigen en van pursers en hofmeesters, waarby de overgrote meerderheid van de leden van de ge noemde korpsen is aangesloten, hebben sinds geruime tyd bij de K.LM. erop aangedrongen cm naast de reeds erken de vakorganisaties deel te mogen nemen aan de behartiging van de belangen voor de betrokken categorieën personeel. De KLM verklaarde open te staan voor een gezameniyk overleg, waaraan zou worden deelgenomen door de directie van de maatschappij, de bestuursleden van de vakorganisaties en de besturen van de genoemde drie verenigingen. De vakbondsbest uren hebben thans, naar verder wordt vernomen, na ryp beraad verklaard om principiële rede nen niet aan een zodanige vorm van overleg deel te kunnen nemen, met het gevolg, dat thans het overleg over de arbeidsvoorwaarden van de betrokken groepen KLM-personeel zal geschieden door de directie van de KLM met de bestuursleden van de drie genoemde verenigingen. De drie betrokken vakorganisaties zfjn van mening, dat het toelaten tot het overleg van organisaties, die zich uit sluitend richten op groepsbelangen zeker by een kwetsbaar bedrijf als de KLM op zichzelf al erg riskant is. Daarby komt nog, dat de vakorganisa ties met de besturen van deze vereni gingen herhaaldelijk contact hetoben gehad over aansluiting by de vakbewe ging.. Men weigert echter ook maar een ietsje van de vrijheid prijs te geven, hetgeen noodzakelijk is wil men in het groter verband van de beweging kun nen passen. Voorts is het kleine aantal verbondsleden onder de drie korpsen wel een bewys. dat de meeste leden geen prys stellen op belangenbeharti ging door de vakorganisaties. Daarom achten de vakbonden het maar beter de uitnodiging van de KLM-directie om ook aan het overleg deel te nemen, van de hand te wyzen. Op haar beurt bleek de directie niet bereid tot separaat overleg. (Van onze Amsterdamse correspondent Met de handen in de zakken stond Cor Ho ning te kijken naar die mannen van de Hulp verleningsdienst. die na allerlei voorzorgsmaat regelen te hebben ge troffen hun peilingen de den in een weiland. „Daar ligt-ie", wees de heer T. Drenth. hoofd van de dienst. „Daar by de slootkant, een meter of zes. zeven onder de grond. Verraderlijke din gen, die magnetische mijnen". „Kan wel wezen", was het commentaar van Cor Honing, „maar wat mij betreft kun je dat ding laten liggen. Ik sjouw er al 17 jaar over heen met paard en maaimachine dat ding is zo dood als een pier" Cor Honing is een van de boeren, die hun land hebben tussen Schel- lingwoude en Ransdorp. in het landelijk gebied van Amsterdam-noord. Hij woont en werkt sdnds 1942 op en by die magnetische mijn en hy heeft dat altijd de ge woonste zaak van de we reld gevonden. Die man nen van de Hulpverle ningsdienst waren niet welkom. Moet je een paar da gen van de boerderij weg. gaan ze een gat graven in je land. wat koop je voor al dat ge doe?" Al een paar maanden geleden kreeg Cor Ho ning de mededeling, dat de mijn onschadelijk zou worden gemaakt. Hy heeft toen zyn beste pak aangetrokken en is gaan praten met de heren autoriteiten. Of hij die mijn niet mocht houden. En als het dan persé niet anders kon. of er dan niet né de hooitijd gegraven kon worden Wel. dat laatste uitstel kreeg hy gedaan. En zo loopt boer Honing nu weer over de plaats, waar de mijn is geloka liseerd. Over een paar weken is het hooi bin nen. Dan kunnen ze ko men, die lui van de Hulpverleningsdienst. Dat die mijn er ligt. is wel zeker. In maart 1942 heeft een Duits vliegtuig, dat zijn lading kwijt moest om te kunnen landen, het duizend kilo wegen de gevaarte boven het weiland laten vallen Buren hebben gezien dat de mijn in Honings land terechtkwam. Enige tijd na dit ge beuren hebben de Duit sers getracht het projec tiel tot ontploffing te brengen. Het lukte niet en men liet het zitten. En zo is het gebleven. Totdat de Hulpverle ningsdienst zich zorgen ging maken. Want zo'n magnetische mijn is een gevaarlijk ding. Als zij in zee wordt geworpen wordt zij door de in vloed van het water op scherp gesteld. klaar voor de vernietigende werking. Daar diep on der Cor Honings grond was er misschien de eerste tijd niets te vre zen. maar het is hier een zeer drassig gebied en de mogelijkheid is zeer groot, dat het projectiel inmiddels op scherp staat. De Hulpverlenings dienst zal. wanneer over enkele weken met het uitgraven wordt begon nen .dan ook omzichtig te werk gaan. Er zullen uitsluitend houten ma terialen worden ge bruikt en de mannen mogen geen metalen voorwerpen bij zich dra gen. Het wordt, zo sr.aat wel vast, een omvang rijk karwei, dat o.a. door het slaan van de nood zakelijke houten dam- wand om het slootwater buiten te sluiten enige tienduizenden guldens zal kosten. .-Als ze maar goed we ten .dat ik er niet om heb gevraagd", zegt Cor Honing. Een bestelwagen uit Nykerkerveen, kwam uit de richting Voorthuizen. Uit een van de zijwegen kwam de brom fietsrijder J. van de Biezen uit de Deu- lekampersteeg te Nijkerk, die 's-zomers een pension houdt. Een van de pen siongasten, de 12-jarige jongen, die woont in Amstelveen, zat bij hem ach terop. Doordat van de Biezen geen voorrang verleende, werd hij door de bestelauto gegrepen. Als gevolg van de botsing werd de jongen op slag gedood. De bestuurder moest naar het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort worden overgebracht. Zie de aanbiedingen in de opruimingskrant, Geen aanleiding om in te grijpen De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid ir. C. J. van Meel (KVP) het uit de markt nemen van bepaalde hoeveelheden ge zouten haring o.m. het volgende geantwoord: de aanvoer van gezouten haring bedroeg sedert het begin van de teelt op 19 mei 1959 tot 13 juni d.a.v. in totaal 35.255 kantjes. Hiervan werden, voor zover de minister bekend is, 9782 kantjes uit de markt genomen. In 1958 waren deze cijfers voor de overeenkomstige periode resp. 42.165 en 8853 kantjes. (Advertentie) LEIDEN ALPHEN Zie de aanbiedingen in de opruimingskrant, die U één dezer dagen is thuisbezorgd

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9