OPRUIMING Acht ton gevraagd voor een Leids openluchtzwembad in Zuid-West BULTHUIS Bestemmingsreserve moet stevig worden aangesproken Regionaal woonwagenkamp kan voor a.s. winter zijn voltooid NZH-conducteur B. van Delft Koninklijk onderscheiden Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 juli 1959 Tweede blad no. 29794 Royaal van opzet Nadat dc Lcidse gemeenteraad zich indertijd reeds had verenigd met een werkprogramma» dat voorzag in het opstellen van plannen voor de inrichting van een open zweminrichting in het Zuidwestelijke stadsdeel tussen Voorschoterweg en Vliet en de bouw van een nieuw badhuis aan de Van der Werfstraat na de tot standkoming van het instructiebad bij de nieuwe Meisjes HBS zal de raad in de vergadering van maandag a.s. moeten beslissen over een voorstel van B. en W. om f 807.750.beschikbaar te stellen voor de bouw van het genoemde openluchtbad, waarvoor de plannen thans gereed zijn. Dit plan omvat een ondiep, een halfdiep en een diep bassin met springkuil en een hoofdgebouw, omvattende een kantine met een keuken en terras, een EHBO-kamer, een kantoor, een perskamer en een loketruimte. Voorts verschillende bijgebouwen, als wisselcabines, bergruimten voor kleding en een gebouw voor de technische installatie, een grote zonneweide en een parkeerruimte, welke plaats biedt aan 50 auto's en 1000 rijwielen. De halfdiepe en diepe bassins zijn niet door een vaste wand van elkaar gescheiden en vormen tezamen één bassin van 50 meter lengte. Dit betekent, dat in dit bad tijdens wed strijden gevestigde zwemrecords voor internationale erkenning in aan merking komen. Geen overkapping Tijdens de behandeling van het plan in de Commissie voor de Geneeskundige en Gezondheidsdienst is nog het denk beeld geopperd door het treffen van bepaalde voorzieningen gedacht werd aan een overkapping van glas of plastic de periode, gedurende welke het zwembad voor het publiek kan worden opengesteld, te verlengen aldus het pre advies van B. en W. B. en W. zyn even wel tot de conclusie gekomen, dat dit denkbeeld financieel niet uitvoerbaar is terwijl bij verwezenlijking ervan een be langrijk groter bezoek niet zou zijn te verwachten. De kosten van het project, met inbe grip van de technische installatie en de inventaris, worden geraamd op f760.000, terwijl de grondkosten f 63.750.zullen bedragen. In het krediet van f 597.000. dat de raad op 30 juni 1958 beschikbaar stelde voor de voorbereiding van kapi- taalswerken, is f 16.000.begrepen voor de voorbereiding van dit plan. Hiermede is geen rekening gehouden bij de raming van de kosten van dit project, zodat thans nog een bedrag van f 760.000.h f63.750,f16.000.— f 807.750.—be schikbaar zal moeten worden gesteld. Bezwaren van G.S. Bij besprekingen, welke omtrent dit voorstel met leden van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zyn gevoerd, is B. en W. gebleken, dat zij er, met het oog op het tekort op de begroting der gemeente, bezwaar tegen maken, dat de gemeente tot een inves tering als deze overgaat, indien tegen over de daaruit voortvloeiende Jaarlijkse AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD De gemeenteraad van Leiden komt a.s. maandag om 14 uur bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: Notulen van de vorige vergadering: mededelingen; ingekomen stukken; voorstel tot het verlenen van eervol ont- j aan mejuffrouw H. van der Vliet uit haar betrekking van directrice van de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middel bare Meisjesschool; benoeming van com missarissen bij de Leidse Duinwater Maatschappijbenoeming van een direc trice in tijdelijke dienst aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjes school; benoeming van leerkrachten aan het Rembrandtlyceumbenoeming van een drietal leerkrachten aan de openbare Mytylschool; benoeming van leerkrachten aan de Gemeentelijke Be drijf stechnische school voor zwak be- fden; voorstel tot het verlenen van eerval ontslag aan mejuffrouw A. C. Gaykema uit haar betrekking van kleu teronderwijzeres aan de openbare b.l.o. school aan de Marnixstraat; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw J. M. A. A. Schaap uit haar betrekking van hoofdleidster van de openbare Montessori-kleuterschool aan het Schuttersveld; voorstel inzake het verlenen van voorschotten op de extra vergoeding bedoeld in artikel 101, lid 4 der Lager Onderwijswet-1920 aan de be sturen van de bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.1.0. en u.l.o., over de periode 1953/1957; voorstel tot het vaststellen van de vergoeding in de kosten voor de beloning van vakonderwijzers, waarop de besturen der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen voor 1955 aanspraak hebben; voorstel inzake het vaststellen van de totaalbedragen van de exploita tievergoeding ten behoeve van de bij zondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen over het tijdvak 1955/1957 en van de Voor vergoeding in aanmerking komen de uitgaven dier scholen over genoemd tijdvak; voorstel inzake het vaststellen van de totaalbedragen van de exploita tievergoeding ten behoeve van de bij zondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en aan lichamelijk gebrekkige kinderen over het tijdvak 1955/1957 en van de voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven dier scholen over genoemde jaren; voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling voor de open bare school voor buitengewoon lager on derwijs aan lichamelijk gebrekkige kin deren voor 1959 beschikbaar wordt ge steld; voorstel inzake het voorlopig vast stellen van de exploitatiekosten voor het openbaar kleuteronderwijs over 1957; preadvies op het verzoek van de Ver eniging van Christelijk Onderwijs om medewerking voor het stichten van een kleuterschool met drie speelwerklokalen in de Fortuinwijk (z.w.)preadvies op het verzoek van de Stichting Rooms Katholieke Scholen om medewerking voor het aanbrengen van een naadloze vloerbedekking in haar school voor u.l.o. aan het Vrouwenkerkhof; voorstal in zake het beschikbaar stellen van gelden Voor het verbeteren van de sanitaire Voorzieningen in een viertal openbare schoolgebouwen; voorstel inzake het be schikbaar stellen van gelden voor res tauratie en het verbeteren van de in richting van de openbare lagere school lasten geen voldoende dekking wordt gesteld. Naar verwachting zal het jaar lijkse tekort ongeveer gelijk zyn aan de jaarlijkse kapitaalslasten. Uitweg In verband hiermede hebben B. en W. gezocht naar een mogelijkheid de exploi tatie te ontlasten van de jaarlijkse kos ten van rente en afschrijving, met het gevolg, dat de gemeentebegroting nu en in de toekomst van deze lasten zou worden bevrijd. Naar hun mening be staat deze mogelijkheid in het onder havige geval, en wel door f 400.000.te putten uit de bij het raadsbesluit van 6 juni 1955 gevormde bestemmings reserve voor extra afschrijvingen op de stichtmgskosten van bepaalde kapitaals- werken, en het resterende deel van het nodige kapitaal, ad f 407.750.alsmede het bedrag van f 16.000.wegens voor- bereidingskosten, waarvoor nog geen dekking is vastgesteld, uit het Gemeen telijk Grondbedrijf. B. en W. hebben het vertrouwen, dat Gedeputeerde Staten zich met deze op lossing zullen kunnen verenigen. Het komt hen voor, dat van de boven aangegeven mogelijkheid, om tot uitvoe ring op korte termijn van het plan te komen, moet worden gebruik gemaakt. De Commissies voor de Sport- en Jeugdzaken, voor de Openbare Werken, voor de Gemeentelijke Geneeskundigeen Gezondheidsdienst en voor de Financiën kunnen zich met het plan verenigen. Laatstgenoemde commissie heeft met name ook tegen de voorgestelde wijze van financieren geen bezwaar. (Advertentie) SEIZOEN verrassende koopjes VAST TAPIJT 100 cm. breed, zuiver wol. NU 11.60 - 17.90 SMYRNA KARPETTEN 200 x 300 NU 196.-, 158.50 230 X 320 NU 239.-, 188.-. COUPONS viltzeil linoleum lopers vitrage gordijnstoffen. BOTERMARKT 23 Krediet aan raad gevraagd van f135.000 68 standplaatsen In zijn huidige toestand biedt het woonwagenkamp aan de Broekweg ruimte voor ten hoogste 48 woonwa gens. Deze capaciteit is voor een re gionaal woonwagenkamp niet toerei kend. De gegeven terreinsituatie laat echter toe het aantal standplaatsen tot 68 op te voeren. Met het oog op de regionale behoefte komt dit aan tal standplaatsen B. en W. voors hands voldoende voor. De aan de uit breiding verbonden kosten worden geraamd op f 25.600, aldus delen B. en W. mede aan de Leidse gemeente raad. Met 't oog op de te verwachten bevol kingstoename in het kamp na zijn in gebruikstelling als regionaal kamp is uitbreiding van de sanitaire voorzie ningen noodzakelijk. De bestaande la trines zullen moeten worden vervan gen door een toiletinriohting, die, of schoon eenvoudig van opzet, aan rede lijke opvattingen inzake hygiëne be antwoordt. De hiermede gemoeide kos ten worden geraamd op f 27.000.-. Het kamphoofd .aan wie de dagelijk se leiding van het regionaal woonwa genkamp zal worden opgedragen, zal voor het verrichten van zijn admini stratieve en andere werkzaamheden, zomede voor het opbergen van de kampadministratie de beschikking die nen te hebben over een eenvoudig dienstgebouwtje. Naar raming zullen de kosten van bouw en inrichting van dit gebouwtje f5.700.- bedragen. De verlichtingsinstallatie in het kamp moet worden verbeterd en uitgebreid, waarmede een bedrag van f1500,- is gemoeid en tenslotte zal als centrum aan de Maresingel; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten be hoeve van de verbouwing van de open bare school voor buitengewoon lager onderwijs aan het Pieterskerkhof; voor stel tot het beschikbaar stellen van gel den voor de bouw van een open zwem inrichting in het zuidwestelijk stadsdeel, tussen de Voorschoterweg en de Vliet; voorstel om de beslissing omtrent het ontwerp van het uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest" voor ten hoogste drie maanden te verdagen; voorstel inzake verhoging van het krediet voor het ver ruimen van het viaduct in Rijksweg 4A, over de spoorbaan Leiden—Woerden voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van terreinen in het zuidwestelijk stads deel; voorstel inzake overneming, res pectievelijk afstand om niet van stroken grond en water; voorstel inzake verkoop van grond, gelegen aan de Churchill- laan aan de Nederlandse Bouw-Maat- schappij Zaandam, n.v.; voorstel inzake verkoop van grond, gelegen aan de Bo- nairestraat in het uitbreidingsplan- Noord, aan W. van Kampenhout; voor stel inzake aankoop van grond in de ge meente Benthuizen ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit; voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake de aanwijzing van het regionaal woon wagenkamp aan de Broekweg; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gel den voor het uitvoeren van voorzienin gen aan het regionaal woonwagenkamp aan de Broekweg; voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan een drietal instellingen op sociaal-medisch gebied over 1956; voorstel inzake t toe kennen van een subsidie aan de Stich ting tot Bevordering van de Schooltand- verzorging voor 1956—1957; voorstel in zake het verhogen van het subsidie aan de Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose .voor het jaar 1959; voorstel tot het opheffen van het Huurtoeslagen- fonds en het geven van een bestem ming aan het daardoor vrijkomende kapitaal. van de maatschappelijke, geestelijke en culturele zorg voor de woonwagenbe woners een kampgebouw moeten wor den gesticht. De totale bouw- en in richtingskosten van dit gebouw worden geraamd op f75.700.—. Met inachtne ming van een Rijksbijdrage in die kos ten ten bedrage van f45.000,-. waarom trent wij van de Minister van Maat schappelijk Werk reeds geruime tijd geleden een definitieve toezegging mochten ontvangen, zal derhalve de financiering van de bouw en inrich ting van het kampgebouw tot een be drag van f30.700,- uit de gemeentekas dienen te geschieden. De totale investering in dit kamp zullen derhalve f 135.500 bedragen. Deze investeringen kunnen, behalve die voor het dienstgebouwtje voor het kamphoofd, waarvoor de afschrijvings termijn of vijf jaren dient te worden bepaald, in twintig jaren worden afge schreven. Zoals B. en W. eerder mededeelden, is door de overige deelnemende ge meenten met de voor de inrichting van het regionale kamp voorgestelde voor zieningen ingestemd en zullen de kos ten van rente en afschrijving van de hiermede gemoeide investeringen door de deelnemende gemeenten gezamenlijk worden gedragen. Wij achten het gewenst de uitvoering van de bovenomschreven voorzienin gen ten spoedigste ter hand te doen nemen, opdat de inrichting van het regionaal woonwagenkamp zo moge lijk nog vóór het einde van de ko mende herfst zal kunnen worden voltooid. B. en W. stellen de raad voor, de be nodigde kredieten voor deze werk zaamheden te verlenen. Ontslag en benoemingen leerkrachten B. en W. van Leiden hebben de vol gende voorstellen aan de raad gedaan inzake ontslag en benoeming van leer krachten aan de Leidse scholen. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen aan mej. H. van der Vliet als directrice van de Meisjes HBS met in gang van 1 september a.s., voorts eervol ontslag te verlenen aan mej. A. C. Gay kema als kleuteronderwijzeres aan de O.L. school voor buitengewoon lager on derwijs aan de Marnixstraat en tenslotte eervol ontslag te verlenen aan mej. J. M. A. A. Schaap als hoofdleidster van de openbare Montessori-kleuterschool aan het Schuttersveld. Voorgesteld wordt de volgende leer krachten te benoemen: mevr. H. A. M. Nyweide-Vintges, lerares aan het Thor- becke-Lyceum te Den Haag als tUdelyk directrice van de Meisjes HBS tot uiter lijk het einde van de cursus 1959-1960. Tot leerkrachten aan het Rembrandt- Lyceum ir. M. C. van Damme (natuur kunde). M. J. J. Bik (aardrijkskunde), J. van Hage (wiskunde, mechanica en kosmografie) en J. L. M. van Heugten (Nederlandse taal) en letterkunde). Tot leerkrachten aan de Gemeente lijke Bedrijf stechnische School K. H. de Bruin te Den Haag (metaalbewerken), J. Koopman te Goor (metselen). A. Kruit te Bussum (schilderen). W. Schui- tema te Leiden (houtbewerken), B. P. Uittenbogaard te Alphen (prot. chr. godsdienstonderwijs). H. Kors te Leiden (handtekenen en algemeen vormende vaken), G. W. Lemmers te Leiden (r.-k. godsdienstonderwijs), A. van Woerekom te Den Haag (algemeen vormende vak ken). Tot hoofd van de Mythylschool de heer T. Tieleman en tot leerkrachten mej. S. Kamstra en mej. J. de Boer. Mulo - diploma's Geslaagd zijn voor het mulo-diploma A: de dames: A. Versnel te Zoeterwoude, T. M. van der Vis te Koudekerk a. d. Rijn; J. Polderman te Leiderdorp; M. Dekker te Noordwijk; W. A. Houweling te Warmond (m)M. op 't Landt te Bo degraven (m); H. A. Ruis te Hazers- woude (m); M. H. van der Wilk te Hazerswoude (m); J. Pronk te Katwijk aan Zee (m); J. J. Schoneveld te Rijns burg (m); J. Lucas te Leiderdorp (m); H. van Rhijn (m) te Katwijk aan Zee en de heren: J. D. van Tongeren te Lei den; J. Jonk te Leiden; J. H. Nievaart te Leiderdorp; A. E. Snellink te Leiderdorp, E. W. Schuurman te Noordwijk; L. F. Noordergraaf te Noordwijk; L. van Vuurde te Noordwijk; J. R. van der Kooi te Leiden; P. M. de Groot te Leiden; D. van der Vecht te Bodegraven (m)H. D. Spruitenburg te Benthuizen (m). Afgewezen 5 kandidaten. De kandidaten achter wier naam een (m) staat, behaalden tevens het mid denstandsdiploma. V oorturnersexamens De Kring Rijnstreek van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond nam zater dag voorturners-examens af. Docenten waren de heren Barneveld en Van Oort, beiden uit Den Haag. De examencom missie stond onder leiding van de heer J. Dolleman, secretaris van de bonds technische commissie. De volgende kandidaten slaagden: Jeugdvoorturners (-sters): de dames R. van Iterson (DWS, Rijnsburg), C. R. v. d. Mey (DWS), N. v. d. Kooy (DWS), E. M. v. d. Berg (Jahn Leiden), O. Brückner (Jahn), C. W. de Gunst (Jahn), E. C. de Haan (Jahn), M. E. de Knegt (Jahn), H. J. v. Ooyen (Jahn), J. M. Stikkelorum (Jahn), W. Boelee (DOS Leiden), G. S. dè Boer (DOS), A. E. de Koning (DOS), G. Mosterd (DOS) en de heer J. S. Bredeveld (DOS). Voorturners (-sters) 2e graad: mej. N. Doornik (DOS), W. Wendt (DOS), mej. H. A. J. Eppenga (DOS), J. A. i Meerpoel (DOS), mej. E. van Houten' (DOS), C. Bakker (Jahn), mej. H. Sas burg (DOS), mej. A. Th. Verbey (DOS», mej. C. Starkenburg (DWS Rijnsburg), mej. G. M. Sjardijn (Jahn), mej. M. v. d. Tol (Jahn) en de heer P. de Knegt (Jahn). De heer W. E. Nolles verliet tie A.B. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam de heer W. E. Nolles gistermiddag afscheid van direc tie, collega's en oud-collega's, in het kantoor van de Amsterdamsche Bank, Leiden. Na afloop van de dagelijkse werkzaamheden werd hij, vergezeld van zijn echtgenote, door de directie ontvan gen en temidden van alle beambten en vele oud-beambten door één der direc teuren, de heer E. H. Moens, toegespro ken. De heer Moens sprak zijn grote waar dering en erkentelijkheid uit over de voorbeeldige wijze waarop de heer Nol les gedurende de vele jaren dat hij aan de bank verbonden was, zijn werkzaam heden heeft vervuld en stelde hem aan dc jongeren als een voorbeeld van ijver en plichtsbetrachting. Hij schetste de scheidende als een accuraat beambte die steeds met blijmoedigheid zijn taak ver vulde en ook onder moeilijke omstandig heden zijn goed humeur wist te bewaren. Ruim 39 jaren is de heer Nolles in dienst geweest van de Amsterdamsche Bank. Namens het Departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd hem de zilveren draagme- daille met bijbehorend waarderend ge tuigschrift uitgereikt. De heer M. J. Blangé sprak namens collega's en oud-collega's en dankte de heer Nolles voor de zeer prettige en vriendschappelijke omgang en wenste hem en zijn echtgenote toe, dat zij nog vele jaren in goede gezondheid van het welverdiende pensioen mogen genieten. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de oud-procuratiehouder, de heer J. Martijn die enkele beelden uit lang vervlogen tijden ophaalde. Aan de heer Nolles werden door directie, beambten en reeds gepensionneerden geschenken aan geboden en aan mevrouw Nolles bloe men. De heer Nolles dankte allen voor de prettige samenwerking en het vertrou wen dat men in hem gesteld had. Na afloop der toespraken bleef men nog geruime tijd in gezellig samenzijn bijeen. Subsidies sociaal-medische instellingen In de komende raadsvergadering ko men onder meer de volgende subsidie- voorstellen van B. en W. van Leiden ter sprake: Een bedrag van f 19.428.90 aan het Groene Kruis ter dekking van het exploitatietekort tot dit bedrag over 1956. Een bedrag van f25.746.03 aan het Wit Gele Kruis ter dekking van het exploitatietekort. De begroting 1959 zal in verband hiermede met f 8.246.03 moeten worden verhoogd. Het gebruikelijke bedrag van f2000,- aan de St. Margarita Cortonastichting. en het gebruikelijke bedrag van f 1200. aan de Vereniging Christelijke Jeugd- hulp. Een van f 16.000 tot f 24.000 veT- hoogde subsidie over 1959 aan de Ver eniging tot Tuberculose Bestrijding. Een bedrag van f32.008.68 aan de Stiohting tot Bevordering van de Schooltandverzorging ter dekking van het exploitatietekort tot dit bedrag over het schooljaar 1956-1957. ZWO-subsidie voor Leidse Hegel-studie De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. R. F. Beerling. hoogleraar in de wijsgerige sooiologie aan de Leidse Uni versiteit een subsidie verleend voor de uitgave van zijn boek ..De list der rede in de geschiedenis- fisolofie van Hegel". Prof. Beerling heeft dit werk dat bedoeld is als een Nederlandse bijdrage tot de herleefde Hegel-studie van na de oorlog in Indonesië geschreven, waar hij 11 jaar lang hoogleraar aan de Uni versiteit Indonesia" is geweest. De uit gave die van een Engelse samenvatting is voorzien, is juist dezer dagen van de pers gekomen. In 1935 was prof. Beerling begonnen met publikaties over de theorie en de filosofie der geschiedenis. Zijn eerste werk op dit gebied was een bundel van vier studies ..Antithesen". Hiervoor schreef prof. dr. J. Huizinga .wiens col leges hij gevolgd had, het voorwoord Geboeid door de figuur van Hegel had prof. Beerling reeds lang de wens ge koesterd om te publiceren over de wijs begeerte van deze denker. De moeilijke materie schrikte hem echter af en het duurde tot 1956 voor hij een werk van groter formaat het licht deed zien, waarin ook Hegel aan de orde werd ge steld. Dit was de bundel „Kratos", die Bij 40-jarig jubileum Voor langdurige trouw en ijver Een personeelslid van de NZH, die een veel breder bekendheid geniet dan in het bedrijf zelve werd vanochtend in het Leidse stadhuis gehuldigd in verband met zijn veertigjarig dienstjubileum bij deze ver voersmaatschappij en daarbij onderscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onder scheiding werd hem uitgereikt door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Het was de heer B. van Delft, wonende Hansenstraat 12 H te Leiden en thans conducteur-treingeleider en al^ zodanig bij het reizend publiek ook zeer bekend. Nadat de jubilaris, zijn echtgenote en vele andere familieleden benevens de heren Jurrissen en Den Heeten namens de directie van de NZHVM in de kof fiekamer van het stadhuis waren sa mengekomen. herinnerde burgemeester Van Kinschot aan de bijzondere datum waarop dit jubileum plaatsvindt: de veertiende juli, die in Frankrijk als feestdag wordt gevierd en die indertijd voor de gehele wereld een nieuw tijd perk inluidde. Op de veertiende juli veertig jaar ge leden trad de heer Van Delft in dienst bij de NZH zonder er zich van bewust te zijn, daarmee een belangrijke pe riode in zijn persoonlijk leven te ope nen, een periode, die hem een levens vulling zou schenken. Hij begon als wa genpoetser. werd later wagenvoerder, in 1947 conducteur en bekleedt thans de functie van conducteur-treingelei der. In die functies heeft hij zeer vele contacten ook met het publiek. Het blijkt thans dat de beroepskeuze van veertig jaar geleden een juiste geweest is, zowel van de huidige jubilaris als voor de maatschappij. Leiden is nauw met de NZH verbonden en uaarJoor ook met deze feestdag voor de heer Van Delft, die thans 62 jaar is en wellicht nog mee zal maken, dat de tram uit de Leidse straten verdwijnt. Het is nu eenmaal een noodzaak in het leven, dat ook datgene, waaraan men zijn werk- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Waspik W. S. Verploeg kand. te Utrecht. Aangenomen naar Ou denbosch W. Vons. vlc. te Capelle a d. LJs- sel. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a.d. Rijn (3e pred. pl.) en te Oegstgeest G. Rang te Vijfhul zen te Hardegarilp J. D. Kruithof te Noordbergum. die dit beroep ook aan nam en nu predikant wordt van de com binatie Hardegarijp-Noordbergum.. Aan genomen naar West-IJsselmonde M. C. Kersten Jr. te Wlssenkerke. naar Nu- mansdorp A. Velduyzen te Baarland. Be dankt voor Rldderker H. R. Zijlstra te Koudekerk a.d. Rijn CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort Idem te Bennekom J. de Jong. kand. te Rotterdam en P. v. Zonne veld. kand. te Bussum idem te Oude- kerk a.d. Amstel W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort en P. v. 2kmneveld. kand. te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar H. I. Ambacht C. Wisse, kand. te Tholen die bedankte voor 14 andere beroepen. BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Alkmaar H. v. d. Werf te Emmen. NIEUWE SYNAGOGE IN APELDOORN In Apeldoorn zal onder architectuur van de heren J. W. en C. A. W. Heu- velink een synagoge worden gebouwd voor de Israëlische gemeente. Apel doorn. De synagoge komt te staan in de Paslaan op de plaats, waar ook de vroegere synagoge stond, die door NSB- ers in het begin van de oorlog in brand werd gestoken en later door de Duit sers verder werd afgebroken. Men hoopt de synagoge nog voor het einde van het jaar in gebruik te kun nen nemen. studies over het begrip macht bevat, en waarin hij afrekende met het negen tiende eeuwse illusionsme, dat de macht gedoemd was uit de wereld te verdwijnen. In deze bundel werd onder andere de vraag behandeld, hoe Hegel als filosoof tegenover het maohtsver- schijnsel stond. Burgemeester Van Kinschot speldt de jubilaris de Koninklijke onder scheiding op. (Foto LD/Van Vliet) kracht zo lang gegeven heeft, ver nieuwt, en dat daarbij zelfs verande ringen van zo ingrijpende aard kunnen optreden. Burgemeester Van Kinschot wenste de jubilaris geluk als burgemeester en als commissaris van de NZH en reikte hem de bronzen eremedaille uit, die H-M. de Koningin hem had verleend voor zijn langdurige trouwe en ijverige dienst aan de NZH en de maatschappij. Ir. Jurrissen sprak als president directeur van de NZH een korte geluk wens uit, en overhandigde tevens de draagmedaille van de NZH. Nadat men nog enige tijd genoeglijk bijeen was geweest, dankte tot slot een zoon van de jubilaris voor de zijn va der gebrachte hulde. De huldiging zou overigens vandaag in het bedrijf wor den voortgezet. Ten huize van de heer Van Delft werd de huldiging voortgezet, waarbij onder meer aanwezig was de directeur der N.Z.H.. de heer J. J. Jurrissen. De heer Van Heeten, chef van de Ver voersdienst, sprak zijn waardering ujt voor de wijze, waarop de jubilaris zo vele aren achtereen het publiek dienst heeft verleend. Namens de directie bood hij de jubilaris een geschenk on der couvert aan. De heer Jurrissen reikte het zilveren getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Han del met bijbehorende gouden medaille uit, terwijl mevrouw Van Delft bloe men kreeg. Van het Jubileumfonds ont ving de heer Van een geschenk onder couvert en bloemen. Amsterdam weert verkeer uit drukke winkelstraat (Van onze Amsterdamse redacteur) De Nieuwendijk is de eerste drukke winkelstraat in de binnenstad van Am sterdam, waar voetgangers rustig kun nen wandelen. De winkeliers zullen zich in de ochtenduren moeten laten bevoorraden: van 1 tot 5 uur 's mid dags is de straat voor auto's verboden. De afsluiting van de Nieuwendijk is een experiment. Van de resultaten zal afhangen of straks een soortgelijk in- rijverbod voor de Kalverstraat zal wor den afgekondigd. De winkeliers zijn over het algemeen niet gekant tegen de nieuwe maatregel. Men heeft er voor deel van als de straat voor wandelaars veilig is zo redeneren zij in de hoop, dat de straat meer kopers zal trekken. Rotterdam: nette stad! De gemeente Rotterdam gaat nu actie houden om de verontreiniging van de stad tegen te gaan. Tram kaartjes. sigarettendoosjes, schillen van fruit e.d. hoeven niet op straat te liggen, zo meent men. In het centrum wordt nu in de vakantiemaanden een proef genomen met een 40 A 50 papierbakken van een nieuw type. Ze zijn groter, staan op de straat en worden gesloten met een dek sel. Dit laatste zou, volgens Amerikaan se psychologen, stimulerend werken om er iets in te stoppen. Als de proef slaagt zullen ze in de gehele stad geplaatst worden. De actie omvat voorts reclame in de bioscopen, raambiljetten, en scherper toezicht van de politie. In enkele trams is. eveneens als proef, bij de uitgang een bakje geplaatst. Wanneer deze regelmatig vol zullen zit ten, komen ze in alle trams.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3