M Gromyko wil de Duitsers betrekken in liet geheim overleg van Genève Kapitein Walker nog de snelste in Bleriotrace WEERBERICHT Nieuwe Russische puzzel: ziet Moskou nu af van eenzijdige actie in Berlijnof niet? Weer rode raket met 2 honden Nationale feestdag (14-de juli) voor Parijs niet zonder zorgen H. van Overvest had geen haast Eerste crisis in nieuwe kabinet Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 JULI 1959 No. 29794 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 14 juli De conferentie van Genève is gisteren hervat met de langste zitting uit haar bestaan, maar niet de duidelijkste, want na vier uur praten in de air conditionedzaal van het Paleis der Volkeren zaten de Westelijke ministers met twee raadsels van Russische makelij: 1) waarom wenst Gromyko plotseling de Duitse delegaties te betrekken in het geheim overleg? 2) heeft hij nu beloofd, dat Moskou na het anderhalf jaar, waarin de Sovjet-Unie voorlopig de Westelijke troepen in West-Berlijn wil laten, geen eenzijdige actie zal onder nemen, of heeft hij die sleutelvraag wederom ontweken? In ieder geval heeft Gromyko met zijn wens de Duitsers in het geheim overleg te betrekken een van de irriterende procedure-kwesties die de Russen aan het begin van haast iedere conferentie met een stalen gezicht in de schoot van hun gesprekspartners plegen te deponeren het Geneefse overleg nieuwe vertraging bezorgd. Er zal vandaag dan ook geen zitting zijn. eerste instantie een tijdelijke overeen komst voor Berlijn, gekoppeld aan een of andere vorm van intern-Duits over leg (al was het maar om tijd te winnen) voort in het nog steeds tropisch hete Genève. Zou het op de top koeler zijn? het zoeken naar een oplossing, die in Russische obstructie wordt door niemand tragisch opgenomen Het Westen, dat volstrekt niet op aanwezigheid van de Oostduitser Bolz in het geheim overleg is gesteld, wenst tijd om deze kwestie onderhands te re gelen. Gromyko kwam met zijn surprise aan het einde van de zitting, toen hij inging op de Westelijke wens zo snel mogelijk het geheim overleg te hervat ten. „Akkoord", zei Gromyko, „maar dan geen discriminatie tegen enigerlei deelnemer aan de conferentie. Iedereen moet er bij zijn". Tevergeefs argumen teerde Herter dat Oost- en Westduitsers niet volwaardige deelnemers aan de conferentie zijn, maar adviseurs. Tever geefs vroeg Lloyd, waarom de Sovjet- Unie nu ineens afstapten van het tot nogtoe gevolgde systeem van plenaire zittingen der zes, afgewisseld door in formeel overleg der vier. „Wij hebben de Duitse deelneming aan het infor meel overleg al eerder voorgesteld. Nu moeten wij op vervulling van die eisen staan. Het is nooit te laat om een fout te herstellen", zei Gromyko. Niemand neemt deze Sovjetrussische obstructie overigens erg tragisch. Er zal dezer dagen wel een mouw aange past worden. Maar een vervelende noot is het wel. Veel belangrijker overigens is de andere diplomatieke puzzel, die Gromyko zijn gesprekspartners opgaf. Halverwege zijn lange, niet zeer vrien delijke heropeningsrede raakte de Rus aan het punt, waar het hele Westen op zat te wachten: wat gaat de Sovjet- Unie doen als in de achttien maanden, waarin de Westelijke troepen voor* hands in West-Berlijn zouden mogen blijven, de door Moskou voorgestelde al- Duitse commissie niet tot overeenstem ming komt over de vraag van een Duitse hereniging en een Duits vre desverdrag? Hier is Gromyko's ant woord, een denksportblad waardig: „Sommigen beweren dat na afloop van die tijdslimiet de enige weg, die de Sov jet-Unie zou openstaan, die van eenzij dige actie in Berlijn zou zijn. Maar het is bekend dat wij voorstellen dan nieuwe onderhandelingen te houden. Als de Sovjet-Unie eenzijdige actie inzake Ber lijn voor ogen zou staan, dan zou zij die reeds nu kunnen ondernemen. Wij doen dat echter niet, wij stellen voor een tij delijke status voor West-Berlijn uit te werken en een viermogendheden-or- gaan in te stellen, dat over de vervul ling van de wederzijdse verplichtingen moet waken. Zoals Kroesjtsjef bij her haling heeft gezegd, prefereren wy de Berlijnse kwestie bij een akkoord met het Westen te regelen". Niets beloofd U ziet het: Gromyko heeft de ge dachte aan die eenzijdige actie een beetje belachelijk gemaakt, maar ander zijds niet met zoveel woorden beloofd, dat de Sovjet-Unie zo'n actie niet zal ondernemen. Voorlopig liggen deze woorden bij de Westelijke delegaties nog op een goudschaaltje. Men onthoudt zich van definitief commentaar. Alleen de Westduitse delegatieleider Grewe sprak in de zitting reeds zijn voldoening erover uit, dat Gromyko van de unilate rale acties had afgezien. Voor vandaag werd intensief intern overleg verwacht, dat trouwens al gis teravond begon aan het diner ten huize van Sehvyn Lloyd, waar ook minister Luns gast was, die door zijn Westelijke collegae van de conferentie-stand op de hoogte werd gebracht. En dan gaat Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke veran derlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JULI Zon op: 4-36 uur; onder: 20.54 uur.. Maan op: 15.44 uur: onder: 0.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.14 en 22.46 uur. Laagwater te 5.41 en 18.20 uur. Volgens het Russische pers bureau Tass hebben opnieuw twee honden in een eentrapsraket een uitstapje in de ruimte gemaakt, waarvan zij behouden zijn terug gekeerd. De berichten over deze nieuwe lancering zijn uiterst sum mier. Volgens het bericht van Tass is de eentrapsraket vorige week vrijdag ge lanceerd. De twee honden en de instru menten zijn in goede conditie met para chutes naar de aarde teruggekeerd. De nuttige lading bedroeg 2200 kilo. Hoe hoog de raket is gekomen, werd evenmin als bij de lancering op 2 juli, bekend gemaakt. Zoals bekend gingen toen twee honden en een konijn met een raket de ruimte in en kwamen veilig op de aarde terug. Een van deze hon den, de „Dappere" heeft ook de vlucht van vrijdag j.l. meegemaakt. Met die lancering heeft men gegevens verkregen over de infra-rode straling van de aarde en de atmosfeer en over de elektrostatische velden. Voorts heeft men o.m. de beschikking gekregen over foto's van uitgestrekte wolkenvelden. Volgens Tass zouden de twee vluchten alle gegevens geleverd hebben, die men wilde hebben. Grootse festiviteiten, maar de regering van De Gaulle heeft het niet gemakkelijk (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk viert vandaag de nationale feestdag van de veertiende juli (quatorze juillet)de verjaardag van de inneming van de Bastille in 1789. Generaal De Gaulle, nauwelijks teruggekeerd van zijn bezoek aan de landen van de Franse gemeenschap in Afrika, nam vandaag een van de grootste parades af, welke ooit ter gelegenheid van een nationale feestdag zijn gehouden. De eerste regering van de Vijfde Republiek heeft trouwens gewenst, dat alles wat met de veertiende juli samenhangt, dit jaar „groot" zal zijn. André Malraux kreeg opdracht de feesten te organiseren, en hij heeft blijkbaar niet op een paar miljoen franken meer of minder behoeven te kijken! Op de Place de la Concorde, rondom de befaamde obelisk, heeft de architect Jean de Mailly een enorme stellage in de vorm van een reuzenschelp, laten oprichten, waarop een officiële tribune werd opgericht. Het ding meet tachtig bij veertig meter en een groot aantal van de oude gas lantaarns, die sedert de tyd van het tweede keizerrijk op* het plein zyn opgesteld, hebben er tijdelijk voor moeten wijken. De troepen, die kwamen aangemarcheerd van de Are de Triomphe, defileerden van negen uur af voor de generaal, nadat deze eerst aan de minister-presidenten van de landen van de Franse gemeen schap hun nieuwe vlaggen heeft overhandigd. Een orkest van 1500 musici, omvattend vijftien militaire muziekkorpsen, zorgde voor de muziek. Socialisten zoeken naar beste oppositie-standpunt Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Gisteravond begonnen de feestelijk heden overigens reeds met een grote op tocht van de Bastille naar de Place de la Concorde. Daarmee heeft de regering waarschijnlijk de klassieke tocht van de communisten, die als regel van de Bas tille naar de Place de la Nation leidde, de wind uit de zeilen willen nemen. De tocht van de communisten zou trouwens, ware zij dit jaar georganiseerd, zeker zijn verboden. Verder worden er ook dit jaar, zoals vroeger, voordat men het als een gebaar jegens de Franse soldaten die in Algerije vechten had nagelaten, overal in de stad bals gehouden met als hoogtepunt een dansfeest van gigan tische afmetingen op de Esplanade des Invalides. Voor spelen is dus rijkelijk gezorgd, maar voor de regering is deze veertiende juli toch zeker niet een dag zonder zor gen. De Gaulle zelf heeft tijdens zijn jongste reis naar Afrika kunnen consta teren, dat zijn persoonlijke prestige on verminderd voortstraalt, maar wat be treft de eensgezindheid van de Franse gemeenschap is hy eigenlijk met lege handen thuisgekomen. In Tananarive (Madagascar) hebben sommige afge vaardigden duidelijk laten merken, dat hun landen nog geen definitieve beslis sing ten aanzien van het al of niet blij ven binnen de gemeenschap hadden genomen en dat eerst half september te Parijs tijdens de volgende bijeenkomst van de uitvoerende raad van de ge meenschap duidelijker zal blijken wat de deelstaten eigenlijk willen. Kritische Senaat Terwijl De Gaulle in Afrika was, leed zijn regering haar eerste parlementaire nederlaag. Met 132 tegen 99 stemmen verwierp de Franse Senaat het ontwerp voor een wet, die de bevordering van de mechanisatie van de landbouw beoogde. Alleen de UNR, de Gaullisten dus, en een deel van de Onafhankelijken, heb ben voorgestemd. Alle anderen stemden tegen en dat was een politiek scala, dat loopt van de katholieke republikeinen tot en met de communisten. Des te be langrijker was deze tegenstand van de Eerste Kamer, omdat het eigenlijk zui ver een politieke stemming is geweest. De Senaat heeft willen protesteren tegen het besluit van de grondwettelijke raad, die haar het recht had ontnomen te stemmen nadat de ministers hun wets ontwerpen hebben toegelicht. Wanneer wij, zo is thans de opvatting van de Senaat, niet mogen stemmen na de uit eenzettingen van de ministers, doen wy het van tevoren en verwerpen wij de wetsontwerpen. Tot slot nog een reden tot zorg voor de regering: op hun congres hebben de Franse socialisten er naar gezocht hoe zij het beste hun oppositie tegen minis ter-president Debré kunnen voeren. Velen van hen schijnen daarby geneigd zich ook tegen De Gaulle te gaan keren. Dat schijnt trouwens vrijwel onvermij delijk bij zoveel verschil in politieke overtuiging tussen het staatshoofd en de leiders van de socialistische partij. Bij deze laatsten is het echter vooral Guy Mollet die tracht De Gaulle de hand boven het hoofd te houden. Men ziet het, de veertiende juli is voor de Franse regering een feestdag, die niet geheel zonder zorgen is. afge zien nog van de al jaren drukkende zorg van de nog steeds niet beëindigde strijd in Algerije. Het zal voor de Parij- zenaars en voor de Fransen overal in het land allemaal geen beletsel zijn uit gebreid hun veertiende juli te vieren. De meesten hebben er een lang weekeinde van gemaakt en zijn naar buiten ver trokken. Een miljoen Parijzenaars ver liet zondag en gisteren de stad om op het land verkoeling en ontspanning te zoeken. In Algiers is gisteren officieel mede gedeeld dat ongeveer vijfduizend Alge rijnen, die in kampen zyn gedetineerd, vandaag, ter gelegenheid van de viering van Bastilledag en het mohammedaanse feest van Atsjoera, op vrije voeten zul len worden gesteld. Bedrijfstellingswet in 1963 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp regelen betreffende algemene bedrijfstellingen (bedxijfstel- lingenwet). Deze zal in 1963 gehouden worden. De ministers zeggen dat de keuze van het jaar 1963 o.a. is beinvloed door factoren van internationale aard. Vele landen kampen met moeilijkheden op het gebied van tellingen en daarom is in een aanbeveling van de economische en sociale raad van de Verenigde Na ties .naast het verzoek om algemene volkstellingen te houden omstreeks 1960, voor algemene bedrijfstellingen het jaar 1963 naar voren gebracht. Het verdient voorkeur de oude wet te vervangen door een nieuwe, omdat daarin dan tevens, voor wat betreft de door de gemeente te verlenen mede werking, de geheimhoudingsplicht en de sancties op het niet nakomen van verplichtingen tot het verstrekken van gegevens, aansluiting kan worden ge zocht op de wet betreffende de alge mene woningtelling. De 26-jarige Britse kapitein R. M. Bamford-Walker, die gistermorgen als eerste deelnemer aan de Bleriot race de tocht van Marble Arch in Londen naar de Are de Triomphe binnen een uur volbracht, is tot nu toe de snelste gebleven. Geen van de andere mededingers, die gisteren de sprong over het Kanaal waagden, kan aan kapitein Walkers' tijd tip pen. Vandaag wordt er echter weer felle strijd verwacht. Kapitein Fitzjames St. Clair Robinson uit Ripon in Yorks maakte weliswaar een tijd van minder dan een uur, maar dit was slechts een oefenvlucht. Hij start zaterdag. „Met goede weersgesteldheid hoop ik het record van Walker te bre ken", zei hij. Ongemerkt De Nederlandse vlieger H. J. v. Over vest, instructeur bij de Nationale Lucht- vaartschool, over wie men zich aanvan kelijk een beetje ongerust maakte om dat elk nieuws over hem uitbleef, kwam KAPITEIN WALKER nog de snelste. gistermiddag om half drie plotseling op dagen aan de finish bij Marble Arch. Zijn tijd bedroeg 5 uur, 14 minuten, 41 seconden. Hij wandelde ongemerkt bin nen en stempelde zijn kaart af. Hij had niet de vermelde route gevolgd, maar was in Manston in Kent geland, waar douaneformaliteiten konden vervuld worden en was toen doorgevlogen naar Rochester in hetzelfde graafschap. Vandaar per huurauto kostte dezelfde tijd als drie of viermaal het Kanaal overvliegen, zeide hij lachend. De heer Van Overvest was vergezeld door zijn gebreveteerde leerling Van Klep. Zij vlogen om beurten de lichte Bucker. „Ik ben niet geïnteresseerd in de race op de grond", zeide Van Overvest. „Mijn doel is enkel aan te tonen dat wat benzine verbruik betreft, het goedkoper is per licht sportvliegtuigje te reizen dan per auto". Oponthoud Van Overvest was van de Are de Triomphe per auto naar het vliegveld Tonpoaise gegaan en omdat daar geen Minister Luns in Genève Minister Luns heeft gisteren in Ge nève aangezeten aan een diner met de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland. Frankrijk en West-Duits- land. Het diner werd gegeven door de Britse minister Selwyn Lloyd. douanepost was, vandaar verder gevlo gen naar Beauvais. De douane in Man ston betekende een oponthoud van 20 minuten. Daar was men kennelijk hele maal niet op de luchtrace ingesteld, want op de andere vliegvelden geloofde de douane het wel. Eerst wilde Van Over vest gisteren nog teruggaan, maar dat betekende een nieuwe, lange en vermoei ende autotocht naar Rochester, zodat hij tenslotte besloot vandaag de terugreis te maken. „Ik zal de hele week op en neer blijven vliegen", zeide hij met grote be slistheid. Slot pag. 2 15.000 Nederlanders naar Australië in 1959? De Australische minister voor im migratie, A. R. Downer, die pas in Australië is teruggekeerd van een reis door Europa, heeft gisteren in Melbourne verklaard dat Australië in de komende 12 maanden 11.000 Duitse en 15.000 Nederlandse immigranten hoopt aan te trekken. Ons land, aldus minister Downer, is er zeker van dat er steeds meer emi granten uit de Scandinavische landen en West-Duitsland naar Australië zul len komen, hoewel de Westduitse rege ring weinig sympathie heeft voor emi gratie van haar onderdanen. Minister Downer verklaarde voorts dat er meer activiteit in de vorm van bijstand nodig is om de 15.000 Nederlan ders naar Australië te laten komen. Ondanks de hitte gaan de oefe ningen van de Nederlandse mili tairen in La Courtine in midden Frankrijk gewoon door. Op de foto: generaal-majoor A. V. van den Wall Bake> commandant eerste di visie, bespreekt met enkele staf officieren de situatie. f. 6.95.... f. 9.95. Wat? Zijn dit prijzen? Prijzen waarvoor XJ schoenen kunt kopen? Lederen schoenen Gelooft U het niet Ga dan kijken. Vanaf 15 juli a.s. in de seizoen-opruiming bij Luchtmacht verzet zich tegen Nasoetion Op de eerste dag van zyn bestaan ziet het Indonesische kabinet zich gesteld voor zyn eerste crisis doordat de Indonesische luchtmacht niet onder administra tief beheer wil staan van de chef-staf van de landstrijdkrachten, luitenant- generaal Nasoetion. De chef-staf van de luchstrijdkrachten, Soeriadarma, heeft volgens Reuter een verklaring uitgegeven, waarin president Soekarno als opper bevelhebber wordt gevraagd de directe leiding over de strijdkrachten op zich te nemen. binet werd geïnstalleerd, hoewel hij ambtshalve daarin zitting heeft. Gisteravond heeft minister-president Djoeanda de Indonesische persbureaus opdracht gegeven deze verklaring niet te publiceren. De verklaring is echter reeds naar alle bases van de luchtmacht ge zonden en zij zou volgens kringen van de luchtmacht vandaag in alle delen van de Archipel aan de leden van de lucht macht worden voorgelezen. Soeriadarma deelde desgevraagd aan Reuter mede, dat het bericht over de verklanng juist was. Later kreeg een persbureau schrif telijk van ir. Djoeanda opdracht het be richt in te trekken. Andere agentschap pen echter hebben vanochtend de volle dige tekst van de verklaring verspreid. Door de verklaring komt de achter de schermen bestaande spanning tus sen het leger en de luchtmacht naar buiten over de benoeming van een lid van de landstrijdkrachten in een functie, waarin toezicht wordt uitge oefend op de drie onderdelen van de weermacht. Soeriadarma verscheen vrijdag niet op de plechtigheid, waarbij het nieuwe ka- Opstand in Honduras Opstandelingen onder leiding van een voormalige legercommandant die de re gering van president Ramon Villeda Moreales willen verdrijven, houden een deel van de hoofdstad van Honduras bezet. Zondag zijn tenminste achttien mensen gedood tijdens een gevecht dat dertien uur duurde. Het hoofdbureau van politie werd in brand gestoken. Daarin bevonden zich 500 mensen. De president zei in een radiorede dat de regering de toestand meester is be halve op het Comayagaplein dat nog door rebellen onder leiding van de oud commandant Armando Velasquez wordt bezet. Velasquez kreeg politiek asiel in de ambassade van Costa Rica. Gisteren ontbrak hy toen in net paleis in Bogor een foto werd genomen van de nieuwe regering. Soekamo had hem een boodschap gezonden om by het nemen van de groepsfoto aanwezig te zijn. Ook Engeland verwerpt het Russische Balkan-plan Ook Engeland heeft gisteren het Russische voorstel van 25 juni voor een kernwapenvrije zone in het gebied van de Balkan en de Adrïatische Zee ver worpen. De V.S., Frankrijk en Italië hadden dit al eerder gedaan. De Britse onderminister voor Buiten landse Zaken Profumo verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland het mo gelijk doet om te komen tot een veel omvattend ontwapeningsplan, maar dat dit evenals elk voorstel voor een kern wapenvrije zone. ondenkbaar is zonder een passend controlestelsel. In dit licht achtte de Britse regering het redelijk te verwachten dat „de vrije landen in de Balkan en het gebied van de Adria- tische Zee. in afwachting van een al gemeen akkoord en zonder een even redige concessie van de zijde der Sov jet-Unie. van geschikte defensieve wa pens zullen afzien". Uit officiële bron in Athene verluidt dat de Griekse regering niet op het Sovjet-voorstel zal antwoorden, omdat bet Griekse standpunt reeds is uiteen gezet in vroegere nota's en ook omdat de Ver. Staten, die de zone zouden moeten garanderen ,het voorstel reeds hebben verworpen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1