Mevr. J. Guijt-Kraaijenoord (Katwijk) was de 50.000 ste Leidse donor BEDROEVEND BEELD VAN EEN HALF JAAR LEIDS VERKEER FILMS Jïajmps Tere huid? Opgericht maart 1860 Zaterdag 11 full 1959 Tweede blad no. 29792 ZILFA PLEET modern bestek J. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Oonkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 V. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Leidse student bij baden in zee verdronken Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld trof een verloofd paar uit Lei den donderdagavond jl. op het strand tussen Noordwijk en Katwijk een tas met heren boven- en onderkleding aan. Daar zieh geen baders meer in zee bevonden deponeerden zij deze goederen bij de politie. Ook bleek dat in de omgeving een herenrijwiel was achtergebleven. By een onderzoek door de recherche kwam vast te staan, dat bedoelde goederen toebehoorden aan de heer E. J. M. Rorjen, oud 27 jaar. student te Leiden en afkomstig uit Voorburg. De heer Roijen heeft woensdag jl. zijn pension te Leiden verlaten en is daar tot heden niet teruggekeerd. Vermoedelijk is Hij bij het zwem men in zee verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet aangespoe/ld. Er heerste gistermiddag een milde temperatuur in de gangen van het gebouw voor interne geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden toen er rond kwart voor drie een dame op de bloedbank van de bloed transfusiedienst stapte. Dat was op zichzelf geen buitengewoon voorval hoewel het nog veel te weinig voor komt en ook de dame in kwestie kon niet vermoeden, dat uit verschil lende hoeken en van achter ramen vele ogen op haar waren gericht; zij liet zich gewillig naar de bank leiden. Mevr. J. GuijtKraaijenoord, uit de Te Brittepstraat 14 te Katwijk aan Zee, zette echter grote ogen op. toen op een gegeven moment de deur van het kamertje, waar haar bloed werd afgetapt, werd geopend en enige heren in enigszins feestelijke optocht binnenstapten. Haar verbazing werd nog groter toen een der heren zich voorstelde als prof. dr. P. J. Gaillard, Er moeten er nog meer komen voorzitter van het Rode Hruis voor Leiden en omstreken, die mevr. Guijt meedeelde, dat zij de 50.000ste donor was die sinds mei 1946 haar bloed aan haar medemensen afstond. „U bent nu wel de 50.000ste", zei prof. Gaillard, die in gezelschap was van dr. M. W. Jongsma, directeur-geneesheer van het Academisch Ziekenhuis, en de heer M. Rancuret, administrateur van de bloedtransfusiedienst, ..maar dit wil niet zeggen, dat het Rode Kruis in Leiden en omgeving nu zo maar over een leger van 50.000 donors kan be schikken, daar lijkt het helaas nog lang niet op". Prof. Gaillard gaf mevr. Guijt, die thans voor de tweede maal bloed afstaat, de verzekering, dat het Rode Kruis heel erg blij is met de spontani- Bloed voor de medemens. Mevr. Guijt-Kraaijenoord (Katwijk) n>as de 50.000ste donor, die in Leiden tiaar bloed voor een ander afstond. (Foto LD/Van Vliet) teit, waarmee zovelen hun bloed geven aan hen, die er niet buiten kunnen. Maar er moeten er steeds meer komen. Graag zag prof. Gaillard vele mensen komen van het formaat van mevrouw Guijt en met hetzelfde enthousiasme. Namens het Rode Kruis bood hij de glundere mevr. Guijt een bon aan voor het boek over het leven van de stichter van het Rode Kruis, Henri Dunant en een fraai Rode Kruislepeltje. Mevr. Guijt was zichtbaar voldaan over de geschenken en een klein beetje confuus van al die belangstelling voor haar. „en dat nog wel voor een Kat- wijkse", had ze al eerder gezegd. USIUIIKKS. Babyderm.zeep AVONDMUZIEK PIETERSKERK Maandag zal de organist Joop Brons, met medewerking van Jan Brons (cor net) het programma van de avond- muziek in de Pieterskerk verzorgen. Dit programma ziet er als volgt uit: Trumpet Tune (cornet), H. Purcell; Praeludium en fuga inD, D. Buxtehude; Adagio (cornet), B. Marcello: Praelu dium en fuga in D, J. S. Bach; Sonate (cornet), A. Vivaldi; Herr, wie du willst, so Schick's mit mir, G. Böhm en Partita: Nun komm, der Heiden Hei land, H. Distier. De zoon van de kalief Kleurrijke avonturen Rex Behoeft dergelijke (altijd smakelijke) wijn nu nog wel een krans? Men kent het recept van der gelijke kleurrijke, levendige verhalen. Ze zijn als de prentenboeken uit onze jeugd, toen we met van opwinding rode hoofden de bonte en wilde avonturen volgden van de figuren uit 1001 nacht. De stoere mannen, de laaghartige schurken, de verleidelijke steeds lieftal lige vrouwen al dan niet voor onbe scheiden blikken beschermd in een ha rem met wapperende sjaals en ge raffineerde sluiers. En altijd is er weer die koene held. die langs lange lanzen en scherp geslepen zwaarden de weg naar zijn aanbeden schoonheid weet te vinden. Tonv Curtis voelt zich als een vis in het water in de rol van die bru tale kaliefszoon en bij het zien van de pittige Piper Laurie kan men zich voor stellen, dat hem geen moeite te veel is om in het bezit van zijn begeerde ge liefde te komen. Het is niet hieuw, een dergelijke gegeven, maar het blijft aan trekkelijk om er een uurtje naar te kij ken. VAN DEZE WEEK: llUIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIi die stellen. Maar als een van hen door de ziekte van zijn moeder in moeilijk heden komt, laten zij hem niet in de steek. Met hun eigen - muzikale - mid delen proberen zij hem te helpen, tot „La loi' (De wet) Nogmaals .Gina' TRIANON Zou het de naam zijn van Gina Lollobrigida of die van de ro man „La Loi" (De wet), waardoor de gelijknamige film geprolongeerd is? Wij geloven, dat beide factoren daar toe medewerken: Gina is niet de eerste de beste, evenmin als de roman. Daarom kan men van beide nog genieten; zowel van Gina's bewogen persoonlijkheid, die opschudding veroorzaakt in een klein Italiaans stadje, als van de veelal si nistere gebeurtenissen, welke zich in dat stadje afspelen. Jeugdig optimisme in Teenager - melodie LIDO Conny Froboess is een zestienjarige bakvis met een pittig ondeugend snoetje, een aardig fi guurtje en een leuk stemmetje. Zij is de nieuwe troef van de Duitse filmwereld. De personificatie van de „teenager". Zo overrompelend ivas haar entree, dat men elders - ook in ons land - koortsachtig is gaan zoe ken naar een soortgelijk meiske, dat evenzeer tot de verbeelding van de jeugd spreekt. Het is moeilijk te zeggen, wat nu eigenlijk die plotselinge populariteit van Conny rechtvaardigt, maar onwillekeurig wordt men, ook al is men de teenager leeftijd gepasseerd, meegesleept door het naïeve, vrolijke optimisme, welke van dit wezentje afstraalt. Trouwens, dat on verwoestbare optimisme van de jeugd maakt deze „Teenager-melodie" zo aan trekkelijk. Het is het verhaaltje van jongelui in een internaat, die in jeugdige onbezonnenheid de gezelligheid van „hun" muziek boven de ernst van de stu- Ir. J. J. G. van Hoek neemt afscheid Jubilerende directeur van Wernink's Beten Ir. J. J. G. van Hoek zal 1 augustus a.s. zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. Wernink's Beton Maatschappij vie ren en in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd tevens aftreden als directeur der onderneming. Een receptie zal die dag gehouden worden van 3—5 uur in de kantine van het in aanbouw zijnde nieuwe Diacones- senhuis aan de Houtlaan. Van deze 40 jaren dienstverband is ir. Van Hoek 86 jaar lang lid van de direc tie geweest. De overgang lyj Wernink van uitsluitend betonmaatschappij naar algemeen aannemersbedrijf heeft hij in de twintiger jaren voorbereid en met succes doorgevoerd. Zeer vele grote en kleinere bouwwer ken heeft hij gebouwd en opgeleverd. Ir. Van Hoek zal als adviseur aan de onder neming verbonden blijven. In talrijke or ganisaties speelt hij een actieve rol, zo wel in die op meer algemeen als op het speciale gebied van de bouwnijverheid. Leiden krijgt er een bioscoop bij Leiden krijgt er een zesde bioscoop bij. In de voormalige foyer op de eerste verdieping van het Lidotheater aan de Steenstraat zijn werklieden van het Leidse aannemersbedrijf 't Hart en Halverhout dezer dagen begonnen met het Inrichten van een studio, die plaats zal kunnen bieden aan 210 bezoekers. Bij het maken van het ontwerp door het architectenbureau Bruck en Igesz te Arnhem heeft men liet oog ge richt gehad op theaters als De uitkijk en Kriterion in Amsterdam en Den Haag. Zoals het ook in deze theaters gebruikelijk is, zullen in de nieuwe stu dio aan de Steenstraat slechts geselec teerde films gedraaid worden, films van een beter gehalte, die minder in de di recte belangstelling staan. Het kleine theater, dat een eigen kassa en een af zonderlijke opgang zal krijgen en vol komen gescheiden is van het Lido theater, dat uiteraard normaal zal doordraaien, zal zoals ook in de an dere bioscopen gebruikelijk is drie voorstellingen per dag geven. De heer S. van Praag, die de exploitatie zal voe ren, verwacht, dat de studio in oktober of november a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. GYMNASTIEK Jeugdvaardigheidsproeven De jeugdige „Concordia"-turnstertjes van 8-12 jaar hebben weer de KNGV- Jeugdvaardigheidsproeven afgelegd. De ze proeven omvatten o.a. hardlopen, verspringen, balwerpen, wandelen, gym nastiekoefeningen en het beantwoorden van vragen omtrent doel, werkwijze en organisatie van het Kon. Ned. Gym. Verbond. Zfj die deze proeven met goed gevolg afleggen, ontvangen als onder scheidingsteken een op het turncos- tuum te dragen lintje. De geslaagden van dit jaar zijn: Lintje A: M. v. d. Laan. N. van Ber- kel. A. Burgerhout, L. Hollebeek, L. de Ru. S. Vreeken, J. Langeveld, M. Bree- develd, E. Narsé, G. Witteman, J. Tu- renhout, G. Stouten. Lintje B: A. Delsasso, I. Hartevelt, Het gaat met het Leidse verkeer niet best. Onze trouwe lezers zouden kunnen zeggen, dat wij in herhaling vervallen. Deze uitspraak deden wij bij het jaaroverzicht over 1958. Het is diep treurig, dat de situatie ondanks het streven van verkeers- instanties en allen die iets met de verkeersveilig heid te maken hebben in de afgelopen zes maan den, de eerste helft van 1959, in Leiden niet alleen is verbeterd maar heel nadrukkelijk slechter is geworden. In het eerste halfjaar van deden zich in Leiden 1033 verkeersongevallen voor tegen 971 in de eerste zes maanden van het vorige jaar. Dat is een stijging die niet aan bevol kingstoename geweten kan worden. Bovendien werd het aantal ongevallen waarbij ook lichame lijk letsel was te betreuren groter dan de overeen komstige periode van vorig jaar. Het percentage van ongevallen met lichamelijk letsel is bovendien gestegen. 1959 Twee van tie zes Z1J n 55- beter Hed, In bijgaande statistiek zijn deze cijfers weliswaar „droog" maar toch sprekend weergegeven. Per maand zijn de ongevallencijfers in een verticale kolom uitgebeeld. Slechts in twee van de zes maanden was in 1959 deze kolom lager dan in 1958, namelijk in februari en in mei. Het bovenste ge streepte gedeelte der kolommen geeft het aantal ongevallen met lichamelijk letsel weer. In slechts twee maanden was dit aantal lager in 1959 dan in 1958, namelijk februari en juni. In de zwarte gedeelten der kolommen van de statistiek zijn als witte streepjes de percentages van ongeval len met lichamelijk letsel weergegeven; weer was in slechts twee van de zes maanden 1959 beter dan 1958, en in vier slechter. Deze percentages staan naast de kolommen in de grafiek in cijfers aangeduid naar de schaal, die rechts van de grafiek is aangebracht. De twee „betere maanden van 1959 waren februari en juni. In totaal genomen echter was het per centage van ongevallen met lichamelijk letsel in 1959 over het eerste half jaar genomen 23,7 terwijl dit in 1958 „slechts" 21,4 bedroeg. Unicum Het moet ons van het hart, dat er toch één hoopgevend aspect is in de Leidse ongevallencijfers: nu al meer dan der tien maanden lang is er geen dodelijk Ongeveer 1.000 veroordeelden in de staatsgevangenis van Reidsville in Geor gia (V.S.) zijn in hongerstaking gegaan. Zij willen gebakken eieren (in plaats van gekookte of roereieren) en meer koude maaltijden; verder wensen zij rookverlof en rustpauzen. Onze stadgenoot, de heer N. F. M. Kuypers, is aan de Ned. Eoon. Hoge school te Rotterdam geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. Wendt, E. Taverne, M. Lalon, M. Was senaar, J. Benjamin, R. Laman, R. Wysman, S. de Boer, N. Rotmens, I. de Boer. Lintje C: S. van Vliet. L. Sieval, C. Aalbersbergen, K. van Beek, B. van Beek, A. Roosnig, G. de Groot, L. Kik- ■t, J. Heemskerk, M. Diepenveen, A. slachtoffer van het verkeer te betreu ren. Dat is een bijzondere verbetering van alle records voor zover die ooit met betrekking tot het Leidse verkeer zijn geregistreerd. In de eerste helft van 1958 vielen er nog vijf doden, en in het volle jaar van 1 juni 1957 tot 31 mei 1958 in totaal tien. Dit mag een verheugende vergelijking zgn, zij is echter in geen enkel opzicht bepalend voor de verkeersveiligheid. Het verschil tussen letsel en dood is in het verkeer te zeer aan toevalligheden ver bonden, om er conclusies over de veilig heid aan te kunnen ontlenen. Niettemin is het bijzonder verheugend, dat nu reeds meer dan veertien maanden geen dodelijk slachtoffer is gevallen van het fers is steeds ongunstiger opzicht ont- fers is steeds ongunstitger opzicht ont wikkelt. Geen utopia, wel ideaal In het eerste halfjaar van 1959 deden zich als gezegd 1033 verkeersongevallen in Leiden voor. Dat is bijna zes per dag. Nu is een verkeers-Utopia nimmer te bereiken, maar die zes per dag zijn er toch zeker vijf teveel. Het moet het streven zijn van alle weggebruikers, om dit teveel weg te wer ken, die fatale lijn van ongevallen moet naar beneden worden omgebogen. Dat kan wanneer iedere weggebruiker, de voetganger even zeer als de automo bilist, de bromfietser en de wielrijder, zich ervan bewust is dat het verkeer op straat minstens evenveel aandacht vraagt als het verkeer tussen mensen. Het gaat erom, eerbied te hebben voor de ander. Niet in de eerste plaats te staan op recht, maar allereerst te den ken om plicht. Die plicht luidt: ook bui ten uw schuld mag u nooit aanleiding worden tot een ongeval. Niet in schil derkunst, muziek, politiek of economie dient uw beschaving het duidelijkst te worden uitgedragen. Beschaving, dab wil zeggen eerbied voor de rechten van de ander en pas in laatste instantie hanteren van het eigen recht vormt de basis van een werkelijke samenleving. Het lijken grote woorden bij een on gevallen-statistiek. De ontwikkeling van het verkeer doet echter vrezen, dat het woorden zijn die meer dan vele andere in acht dienen te worden genomen. AANTALLEN ONGEVALLEN: 22Qrrm MET GEWONDEN 111 HUN AANTAL CONNY FROBOESS .teenager-melodie groot genoegen van de rijke stichter van het internaat, die als onbekende huis knecht zich toegang tot de school heeft verschaft. Met de jeugd wordt hij op nieuw jong. Alleen een nurks zou weerstand kun nen bieden aan het bruisend enthousias me en de plezierige levenslust van deze jeugd. Als film is dit produkt van regis seur Fritz Umgelter wellicht niet vlekke loos, maar wie oog en vooral oor heeft voor deze onschuldige, jeugdige uitbun digheid zal een genoeglijk uurtje met Conny Froboess en Peter Kraus kunnen doorbrengen. Hoe vertel ik het mijn dochter? Voor de vijfde week LUXOR Voor de vijfde week draait ln het thater aan de Stationsweg deze film, die een ernstige waarschuwing be tekent voor de ouders van opgroeiende kinderen. Seksuele voorlichting is een verwaarloosd punt in de opvoeding van de jeugd. Men kan betreuren, dat een film nodig moet zijn om dit vacuum althans op enkele punten aan te vullen, maar de aantrekkingskracht, welke deze film blijkbaar oefent, bewijst, dat zij in een behoefte voorziet. Twaalf uur angst Opwindend verhaal uit partisanenstrijd CASINO Deze echt-menselijke film vol spanning-tot-het-uiterste geeft een episode uit de partisanenstrijd in Joego-Slavië tegen de trawanten van de Duitse bezetter. Het zoontje van een flatbewoner ziet in zijn vader, die de verzetsbeweging financieel steunt, een held, maar deze held meent toch ge dwongen te zijn een opgejaagde oude vriend de deur te moeten wijzen als deze door de politie wordt achterna ge zeten. De dappere jongen heeft het ge sprek gehoord en smokkelt de man weer in huis. Aanvankelijk stelt de film wat teleur door de in het oog lopende coulissen, die als achtergrond van een vuurgevecht op straat werden gebruikt, maar de enorme spanning bij de huis zoeking, waarbij de flat zelf als entou rage dient, maakt dit alles meer dan goed. Op een beperkt terrein speelt zich een enorm boeiend menselijk drama af. Psychologisch is deze film een meester werk. Dit meesterschap komt des te sterker tot uiting, omdat het dramati sche gebeuren als het ware uitgetild is uit de speciale omstandigheden en een algemeen accent heeft gekregen- Deze film tekent de sfeer van de politiestaat in zeer scherpe trekken. Reeds hierom alleen is dit werk een gang naar het Hogewoerd-theater meer dan waard. Daarbij komt dan de thriller-sfeer, waarin de toeschouwer gebracht wordt door het heldhaftig gedrag van de jon gen, die de partisaan het leven redt. Het slot verzwijgen wij om de spanning niet te breken. Een voortreffelijke film (ondanks technische tekortkomingen), die men niet moet oversl an. Chr. Lyceum Kagerstraat Geslaagd voor het eindexamen AfcL HBS-b: W. J. J. Anker, Th. J. de Bak ker, M. v. d. Berge (m.), G. P. Bloot, G. Boekee (m.), E. J. Bos, A. Everaars. J Favier, K. J. P. Haasnoot, F. C. van Heurn, A. S. Jansen. E. de Jong, J. J. Klijnhout, R. F. Knibbe, P. Koerts, F. Maks. J. Pit, J. A. v Raalte, B. Roberti, J. Vreedendaal, C. de Vreugd. Afgedezen 6. teruggetrokken 1; (m.) is meisje. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Dil, te Zoeterwoude. Woonhuis met tuin te Leiderdorp Acacialaan 6, in bod f 20.800, koper T. Beeuwkes, te Leiden, q.q. voor f21.100. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn alsnog ge slaagd W. K. de Wolff, te Leiden, A. v. d. MareL te Katwijk en E. Pauw, te Al- Jphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3