WASHINGTON'S bevolking gevoelt zich (niet ten onrechte) misdeeld trekt vele toeristen Een van (le kleinste en oudste staten ter tvereld Gedurende tien eeuiven zelfregering 2000 presidenten J ijna een miljoen mensen hebben og altijd geen stemrecht SAN MARINO, Verleden jaar bezochten ongeveer miljoen buitenlanders San Marino, en van de kleinste staatjes van de ereld. Gedurende de zomermaanden ijn er dagelijks vijftig buitenlanders egen elke inwoner in het kleine wdje. San Marino met zijn drie kastelen p de top van de Titan-berg biedt de alten landers vele attracties en cu- ositeiten. Wanneer men het staatje innenkomt merkt men bijna niet dat ien de grens gepasseerd is, want er aan geen douanes of bewakers. Al en ziet men een groot bord, waarop aat „Welkom in het landje van de rede". ian Marino is niet alleen het klein- e, maar ook het oudste landje. Bui- n zijn grenzen, rondom de Titan- werd het land geregeerd door ae tse keizers, de pausen, vele adel- jke families en, na de vorming van Italiaanse Republiek, door Italië. San Marino echter bleef zelfstandig i onveranderd, met eigen wetten en woonten. Elke zes maanden gaat de bevolking r stembus om twee presidenten te [zen. Deze twee mensen regeren dan a half jaar het land. Wanneer een esldent niet bevalt, dan kan men m toch nooit langer dan zes maan- a hebben. De Republiek is zo klein, t iedereen iedereen kent, zodat de rldezingen werkelijk democratisch n. Op de dag, dat de nieuwe presiden ten gekozen zijn, is er groot feest, Alle mensen dragen oude uniformen en kostuums en in optocht gaat de bevolking door de nauwe straatjes om de presidenten naar him regeringsge bouw te brengen. Langs de wegen staan dan duizenden buitenlanders Italianen worden ook als buitenlan ders beschouwd! om de stoet te be kijken. Iedereen heeft een vaste func tie op zulke feestdagen, zoals vlag gendrager, boogschieter, kamerdienaar enz. Gedurende tien eeuwen van zelfre gering had de republiek tweeduizend presidenten, een getal, dat begrijpelijk wordt als men van het vorenstaande op de hoogte is. Vlak na de oorlog zag het er niet zo goed uit voor de republiek. Er dreigde toen namelijk een burger oorlog. Gedurende een aantal jaren hadden de communisten de macht in handen. San Marino was de enige communis tische staat buiten het ijzeren gor dijn. Enkele jaren geleden verloren de communisten echter de meerder heid. maar zij weigerden toen de macht uit handen te geven. De demo cratie was in gevaar en een burger oorlog werd voorkomen, doordat de niet-communistische partijen de rege ring in Rome om hulp vroegen. Italië zond toen een groep politieagenten en met behulp van deze strijdmacht werd de democratie hersteld, zonder dat er gevochten werd. Een luchtfoto van de gehele republiek San Marino met zijn drie torens. Een fragment van het regeringspaleis. De Tweede toren, van de stad uit gezien. (Van onze Amerikaanse correspondent) ndien Kroesjtsjef op een toe- mtige topconferentie zou zeg- ,Nu goed, laten we aan de foners van West- en Oost- lijn evenveel democratische hten geven als de bewoners Amerika's hoofdstad bezit- dan zouden nlet-lngewljden men denken, dat de Rus een Geldige concessie deed. Maar een frase zou Kroesjtsjef gemakkelijk kunnen veroor- In, want met de democratische bten van de bewoners van «hlngton D.C. (D.C. betekent trlct Columbia) is het maar urig gesteld. Zij zijn in de wel on-Amerikaanse positie, dat belasting moeten betalen zon- vertegenwoordigd te zijn in eigen regering! Dit is „taxa- without representation", een atie, die ruim anderhalve geleden in Amerika ernstig oeg werd geacht om een revo- te beginnen 1 Vooral nu onlangs Alaska en Ha waii tot 49ste en 50ste staat zijn ge promoveerd en nu de bewoners van die streken vertegenwoordigers krijgen in het Congres, alsmede het recht om deel te nemen aan de verkiezingen voor president en vice-president, voe len de inwoners van Washington zich kennelijk misdeeld. Zij zijn de enige Amerikaanse staatsburgers, die niet kunnen stemmen en die geen verte genwoordigers hebben in dat grote Capitool dat midden in hun eigen stad staat! De Grondwet van 1789 hield er reeds rekening mee, dat de Verenigde Staten een hoofdstad zouden krijgen, die gesticht zou worden op een terrein, dat niet zou behoren tot èèn van de sbaten, die tezamen de Unie vormden. Een jaar later werd de keus voor dat terrein bepaald: een vierkant, dat tien mijl lang en tien mijl breed zou zijn en dat werd „losgeknipt" uit de staten Maryland en Virginia. In 1800 betrok de federale regering haar gloednieuwe, toen nog zeer povere hoofdstad. Dat men wilde voorkomen, dat de centrale regering onder druk zou ko men van één van de staten, kan men zich voorstellen. Maar men vergat, dat er op dat gebied van hoofdstad enclave toch ook mensen woonden; Amerika nen, die evenzeer recht op een volle dig staatsburgerschap hadden als hun andere landgenoten. Dat men die mensen in dat nieuwgevormde „Dis trict of Columbia" over het hoofd zag, is zo vreemd niet. Aanvankelijk woon den er maar weinig mensen in dat ge bied. Later heeft nien ongeveer een derde van die vierhoek weer terugge geven aan één staat. Virginia kreeg al het terrein ten zuiden van de rivier de Potomac weer terug. Maar, op het gebied dat van het oorspronkelijk' district is overgebleven, wonen nu meer dan 831.000 mensen! Twaalf Amerikaanse staten hebben een klei nere bevolking dan Washington D.C.!! Strijd van anderhalve eeuw Er bestaat geen grondige reden waarom die 831.000 misdeelden geen Senatoren en leden van het Huis zou den kiezen. Er bestaat evenmin grond hen ervan te weerhouden deel te ne men aan de nationale verkiezingen voor het presidentschap. En tóch streeft men er sedert 1802 tevergeefs naar om gelijke rechten te krijgen in Washington. Alleen een amendement op de grondwet zou de situatie grondig kun nen veranderen. Het is niet gemak kelijk zulk een amendement er door te krijgen. Vooral de conservatieve, zuidelijke staten gevoelen er weinig voor om van Washington een soort 51ste staat te maken: 48 van de be volking van het district is thans ge kleurd en binnen afzienbare tijd zal de negerbevolking hier in de meer derheid zijn. De reden? Vooral deze, dat de rijkere blanken zich huizen in de voorsteden kunnen veroorloven, terwijl de armere negers in het oudere centrum blijven en zich daar uitbrei den. Tot dusverre zijn er geen negers onder de Senatoren, maar de bevol king van Washington zou die situatie kunnen veranderen. Op het ogenblik wordt Washington geregeerd door het Congres, dat voor die taak niet voldoende tijd en be langstelling heeft. Commissarissen voeren de beslissingen van het Con gres uit. Het meeste wat de bevolking van de hoofdstad in de naaste toe komst kan verwachten is een beperkt zelfbestuur. Bijvoorbeeld een gekozen gemeent»* -aad met aan het hoofd een benoemde gouverneur. IVIaar daarmede zou Washington nog altijd misdeeld blijven Dit is het Capitool gebouwd in het eind van de achttiende eeuw), midden in Washington, Amerika's federale hoofdstad, waarvan de bewoners géén stemrecht hebben

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17