ZORG GOED VOOR UW SIERTUIN SIDNEY JAMES ZATERDAG 11 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Covent Garden keek verrast r Venetiaanse schilders uit de 18-de eeuw kwamen met uit het „niets" Belangrijke expositie over interim-tijd NA 45 JAAR EINDELIJK OP HET GOEDE PAD VARIA Soms haalt de mens bizarre grapjes uit. In Zuid-Afrika nam een scho lier een keurig verzorgd geraamte uit de school mee naar huis. Hij kwam toen op het merkwaardige idee dit samenstelsel van menselijke beenderen bij z^jn vader in bed te leggen, wanneer deze eenmaal vast in slaap zou zijn. Dat gebeurde. Het gebeurde zelfs zo goed dat zijn va der zich de spreekwoordelijke aap schrok, toen hij ontwaakte. Boven dien was de man zo over zijn toeren heen, dat hij het geval bi] de politie aangaf om zijn dierbare zoontje voorgoed dergelijke geintjes af te leren. Het kwam de grappenmaker nog op een flinke hap uit zijn spaar pot te staan. Ook de Fran^aise Mylene Demon- geot is van de partij om het pas getrouwde paartje in de eerste dagen te helpen. Van de wal in de sloot, overigens. Yan eeuwige (film) misdadiger nu plotseling politie-agent VJ (Michael Craig en Anne Heywood). Hij is de sterke arm van de wet, die tegen het einde van de bruisende ge schiedenis moet ingrijpen om de ge beurtenissen wat in te tomen, de ge beurtenissen, waarbij niet alleen de charmante Anne Heywood betrokken is, maar ook de lieftallige Franse schoonheid Mylene Demongeot en de pittige Italiaanse Claudia Cardinale. Verliefd En tot overmaat van ramp raakt Sid zelf in de perikelen, wanneer hij wordt getroffen door de liefde in de persoon van de vrouwelijke agent Tuck (Madge Ryan), die er zelfs niet voor staat om haar pas verworven bruidegom de drempel van het huis over te dragen. Toen Betty Box de maker van deze film Madge Ryan polste voor deze rol, werd Madge heel nadrukkelijk ge vraagd of zij zich wel in staat achtte de hoekige Sid over die drempel te tillen. Men moet niet vergeten, dat Sidney James eens naam gemaakt heeft als een geduchte amateur-bokser. Maar de toekomstige „bruid" was vol vertrouwen in haar eigen potigheid. Een vertrouwen, dat later gerecht vaardigd bleek. Vrolijke spot En dus kijkt voor de eerste maal het gegroefde, lederachtige gelaat van Sid van onder een stevige helm de bioscoopzaal in. Hoe voelt hij zich bij zo'n ingrijpende verandering van karakter? Hij gromt goedmoedig. „Ik durf haast niet meer door Covent Garden te wandelen", zegt hij? De jongens plagen me er gewoon mee". Maar het is slechts vrolijke spot. Iedereen mag de sympathieke Sidney. Men zal nooit een onplezierig woord over hem horen, niet in de studio en nauwelijks in de bioscoop. Maar dat is niet de enige reden, waarom hij in de laatste Jaren in zoveel films verscheen. Sid kan ook acteren. Hij kan iemand vermaken. Men betreurt het, als hij eenmaal uit het beeld is verdwenen. Sidney James kwam ln 1946 naar Engeland. Meer dan dertig Jaar had hij reeds in zijn geboorteland Zuid- Afrika op de planken gestaan. Maar hij meende, dat Engeland hem meer kansen zou bieden om de ladder van het succes wat hoger te kunnen be klimmen. Hij had goed gezien. Binnen een week na zijn aankomst was hij al aan het werk in de filmstudio's en sindsdien is hij aan het werk gebleven. En daarbij steeds aan de verkeerde kant van de wet. En nu werd die mis dadiger plotseling een politie-agent. (Van onze Romeinse correspondent) Venetië is in Italië, misschien wel in Europa, bij uitnemendheid de stad der schilders. Vijf eeuwen lang heeft vrijwel onafgebroken deze stad grote meesters voortgebracht, die in hoge mate de schilderkunst niet alleen in de rest van Italië maar in vrijwel geheel Europa hebben beïnvloed. Een ieder kent althans de namen van Giambellini, Gior- gione, Titiaan, Paolo Veronese en Tintoretto. Maar dan? Ja dan volgt er, zo leest men in alle boeken over kunstgeschiedenis, een inzinking, die ruim een eeuw heeft geduurd, en daarop komt ineens een nieuwe schitterende bloei met de beide Tiepolo's, vader en zoon, met Canalletto, Francesco Guardi, Pietro en Alessandro Longhi, Piazzetta en tal van andere achttiende-eeuwse meesters. De huidige kunsthistoricus weet dat een zo belangrijke groep schilders al die welke Venetië in de 18de eeuw heeft voortgebracht, niet „zomaar" uit het niets opkomt, maar dat er voorlopers geweest moeten zijn. Francesco Maffei, Dood van Milon uit Croton" Kunstgeschiedenis moest worden herzien Het verschil tussen Tlepolo en Ti tiaan of Tintoretto is te groot om te kunnen volhouden, dat ze eenvoudig in eikaars verlengde liggen en dat Tiepolo uit Titiaan of Veronese zou voortkomen. Er is dus een overgang geweest en die overgang moet in de zeventiende eeuw worden gezocht en in Venetië zelf. Dat is, erg simpel uit gedrukt. het uitgangspunt geweest voor de studies van verscheidene kunsthistorici, in de eerste plaats Giuseppe Fiocco en inderdaad hebben zij het bewijs geleverd, na dertig, veertig jaar studie, dat die totnutoe verwaarloosde Venetiaanse zeventien- eeuw wel degelijk werken van beteke nis heeft voortgebracht. De resultaten van die onderzoekin gen worden duidelijk aan wie de grote tentoonstelling bezoekt, die dezer da gen is geopend (tot 25 oktober) in het Palazzo Pesaro, een tentoonstelling gewijd aan de Venetiaanse schilder kunst der zeventiende eeuw. Uit het voorgaande zal reeds duidelijk zijn, dat men niet alleen werk van Vene- tlanen te zien krijgt. Schilders als de Duitser Adam Elsheimer, de in Neder land gevormde Oldenburger Jan Liss, de Romein Domenico Fettl, de Ge- nuees Bernardo Strozzi op zijn beurt beïnvloed door Rubens en door Aerts- zen, zoals Fettl de invloed van Cara- vaggio had ondergaan. Die vreemde lingen hebben ongetwijfeld het meest bijgedragen tot de vernieuwing van de kunst te Venetië, die na een perio de van manierisme (Palma il Giova- ne. 11 Padovanino e.d.) zich ontwikkelt enerzijds ln barokke geest en ander zijds de sporen volgend van Caravag- gio's realisme. De belangrijkste Vene tiaanse navolger van Caravaggio, Car lo Saraceni, ging al heel jong naar Rome waar hij tn de omgeving van de onstuimige vernieuwer heeft ge leefd; toen hij bijna twintig Jaar la ter naar zijn vaderstad terugkeerde, een schilder van betekenis heeft hij er geen rechtstreekse invloed uitge oefend daar hij twee weken na zijn terugkeer aan vlektyfus stierf. Maar Pietro Muttoni, die omdat hij bijzonder bekwaam was in het restau reren en ook in het navolgen van oude meesters de bijnaam kreeg „Del- la Vecchia" (van het oude) heeft de werken van Saraceni gekend en is in zijn altaarstukken een indirecte na volger van Caravaggio. Nieuwe tijd Hij ging in zijn jeugd ook met Fet- ti. Liss en Strozzi om en werd door hen beïnvloed. Deze „Vecchia" van wie een dozijn werken op de tentoon stelling te zien zijn, is stellig een der centrale figuren van de Venetiaanse zeventiende eeuw en typeert haar ook. In sommige van zijn werken immers doet hij aan Giorgione of Titiaan denken. In andere is hij verre van „ouderwets" en kondigt hij zij het op een weinig aantrekkelijke manier, de nieuwe tijd aan. Zijn tijdgenoot Gi- rolamo Forabosco (1604-1679) is een heel wat groter 6ohilder. Hij ontwik kelde een palet met zulke, fraaie door schijnende kleuren, vooral in de grij zen en de gevarieerde tinten roze, dat verscheiden van zijn werken lange tijd als „Velasquez" bekend stonden en ook nu nog zijn er schilderijen, die door sommigen aan Velasquez door anderen aan Forabosco worden toege schreven. Het heeft geen zin hier verdere na men te geven van schilders die totnu toe zo weinig bekend zijn. Stellig zal deze tentoonstelling aanleiding geven tot heel wat gekibbel onder de kunst historici. Het gaat namelijk om een nog onbekend werelddeel, dat in kaart moet worden gebracht: de Ve netiaanse zeventiende eeuw. de invloe den die Venetie in die tijd onderving en de invloeden die van de stad uit gingen. Men ziet hier een tentoonstelling die oneindig veel werk heeft gekost, maar die zeer zeker vrucht zal dra gen voor de studie van Venetië en haar kunst. Als politieman doet Sidney James (links) in Upstairs en downstairszijn uiterste best om het pas getrouwde paartje (Anne Heywood en Michael Craig) uit de moeilijkheden te helpen. Het is nu een echte zomerse bloemenweelde: er kan volop uit eigen tuin gesneden worden, doch doe het met overleg en snij bepaalde planten niet helemaal kaal. Het is veel beter hier en daar wat bloemen weg te nemen, het geheel wordt er dan niet door geschaad. Uitgebloeide bloe men moet U steeds zo veel mo gelijk zien te verwijderen; die gaan tot zaadvorming over en dat put de planten slechts on nodig uit. Het staat bovendien ook lelijk. Hoogop groeiende vaste planten zal men nu van een stevige stok moeten voor zien; ze zullen meestal niet op eigen benen kunnen blijven staan. Zet die stokken zo, dat ze zo min mogelijk opvallen; dus schuin achter de planten en dan is het ook gewenst elke scheut afzonderlijk vast te bin den. Trekt men er zo maar een touw omheen, dan gaat het karakter van de plant verloren. De natuurlijke groeiwijze zal men zo veel mogelijk moeten zien te behouden. Vele planten kunnen het in deze tijd van het jaar ook te droog krijgen. Er zal dan zonodig gesproeid moe ten worden) doch doe dat niet midden overdag, doch liever tegen de avond of 's ochtends vroeg. Trouwens het sproeien overdag heeft ook niet veel zin; in de felle zon is het water spoe dig verdampt en het doet dxis weinig of geen nut. Men ver knoeit dus geld en water. Vergeet-me-nietjes kunnen nu in eigen tuin van zaad opge kweekt worden en dat is heus een aardige liefhebberij, probeer het maar eens. Op een zonnig hoekje van een halve vierkante meter wordt gezaaid; het is nuttig de grond goed vochtig te maken en te houden en als het erg zonnig is verdient het aan beveling de grond na het zaaien met vochtige zakken of lappen af te dekken en die zal men ook vochtig moeten houden. Stop het zaad vooral niet te diep in kunnen er niet over uit. Zjj hadden nooit gedacht, dat het nog eens zover zou komen. Want Sidney was de hou der van een vreemd, maar trots record. Meer dan 45 jaar leeft hij nu al in de showwereld. Alleen reeds in de laatste twaalf jaar maakte hij 150 films. En al die tyd stond hij nooit neen, heus. nooit aan de goede kant van de wet. Verwarrend En nu ineens een politieman. In de vrolijke film „Upstairs en downstairs", welke momenteel in de Pinewoodstu- dio's wordt opgenomen. Sid speelt de rol van de diender, die een officieel maar soms wel een beetje verwarrend oogje in het zeil moet houden bij 't huis van een jong getrouwd paartje de grond, het is al voldoende als het juist onder de opper vlakte zit. Er zijn tegenwoordig niet alleen de bekende blauwe vergeet-me-nietjes, doch ook roze en witte kleuren komen nu voor. De roze zijn wel aardig, de witte vind ik persoonlijk minder mooi. Vergeet-me-nietjes moe ten toch eigenlijk blauw zijn. Na opkomst kan men de plantjes, zodra ze hanteerbaar worden, verspenen: ze komen in een af zonderlijk bedje te staan op een onderlinge afstand van ongeveer vijftien centimeter en laat in de herfst kunnen ze op de bestemde plaats gepoot wor den. G. KROMDIJK. Sidney James eindelijk gere- classeerd. Het heeft v/el lang geduurd. Niet minder dan vijfenveertig jaar. Geen kleinigheid dus. Meer dan een half mensenleven stapte hij voort langs de verkeerde kant van de wetop de planken en op het witte doek dan altijd. Maar toch is het een hele ver andering. En zo onverwacht. Plotseling en zeer radicaal. Want Sid werd niet alleen een normaal, ordentelijk burger, neen, hij werd prompt een zeer respectabele politie-agent. Een bobby..1 Een man, die geroepen werd om de levens en goederen van anderen te bewaken. Er ging een schok door de talrijke vaste bezoekers van Covent Garden in Londen, toen zy dit nieuws vernamen. Sid is daar een uiterst bekende en bijzonder geziene persoonlijkheid. Zij schudden het hoofd over zoveel wispel turigheid. Het is ongehoord. De jon gens, die er de rüpe tomaten verkopen,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14