PERSONEEL GEOPEND 11 L.P.G. AUTOGAS een technische kracht JONGE ADM. KRACHT Adverteren doet verkopen! Rust in de verrukkelijke hossen van 't Oostenrijkse Waldviertel Christelijk Lyceum Alphen BK LPG N.Y. NEDERLANDSE KOPERENBUIZENFABRIEK Tarief „SLEUTELTJES" n.v. Nederlandsche Elecfrolasch Mij. (mnl. of vrl.) ZATERDAG 11 JULI 1959 Maar de bodem is arm en snur en jongeren vluchten naar de fabriek of grote stad (Van onze Weense correspondent) Al is Oostenrijk een toeristenland van de eerste grootte, toch vindt men er streken genoeg, die nog niet door het internationale reisverkeer zijn ontdekt. Daartoe behoort o.a. het Waldviertel, een bosrijk hoog land tussen Wenen en dat stuk van Tsjecho-Slowakije, waar een kleine dieseltrein eenmaal per dag naar Praag en dan naar Oost-Berlijn rijdt. De naam „Blauer Blitz" is wel wat overdreven voor dit treintje met drie wagons, die op Tsjechisch gebied zo zorgvuldig worden ver zegeld, dat geen Oostenrijker het wagen kan om onderweg uit te stappen. Bij het Oostenrijkse grensstation Gmünd leest men het op schrift: „100 meter verder begint de Rijksgrens". Schoolmeester-idealist zorgt voor zes klassen Dit stadje Gmünd is een eigenaardig geval, want het bestaat uit drie delen: Gmünd I is de oude stadskern, Gmünd II de moderne industriewijk en Gmünd III ligt aan de overkant op Tsjechisch gebied. Achter een prikkeldraadversper ring van een meter diepte ziet men de huizen van de Boheemse industrie-ar beiders. Soms wuiven Oostenrijkse kin deren met hun zakdoek, maar er komt geen groet terug. Vroeger was deze bosrijke streek een dorado voor smokkelaars, nu echter zorgt het ijzeren gordijn voor zo'n radicale af sluiting, dat Oostenrijk de vroegere douanehuizen heeft opgeheven en ver kocht. Twee daarvan bevinden zich in Lauterbach-Hirschenwies en werden tot een uitstekend pension omgebouwd. Er is geen persoonlijk contact meer met de bewoners van Gmünd III, ofschoon de meesten familie van elkaar zijn. De prik keldraadversperring is nauwkeurig aan gelegd, want de Tsjechen zijn precies. Zij loopt zonder onderbreking over ber gen en dalen, langs riviertjes en mid den door ontoegankelijke bossen. Deze afsluiting hebben de Oostenrijkse boe ren overigens niet nodig, want „waar de boerenbedrijven verslonsd of verwaar loosd zijn, daar begint Tsjecho-Slowa kije" zeggen ze. Boerderijen maken een zeer verzorgde indruk Op Oostenrijks gebied maken de boe ren hoeven, de alpenweiden en de bos sen een uiterst verzorgde indruk, maar eigenlijk is het geen vruchtbare streek. Het klimaat van het Waldviertel is ruw, en onophoudelijk vegen er scherpe bergwinden over het hoogplateau. Het landschap is echter onbeschrijfelijk mooi in dit voorgebergte, dat op het Bo heemse woud aansluit. Langs opvallend goed aangelegde wegen raast nauwelijks een auto of motorfiets. Soms is er een autobusverbinding naar het stadje Wei tra, maar voor het overige is deze streek nog afgesloten van de bewoonde wereld. Hier wonen en zwoegen nog slechts en kele boerenfamilies op hun eigen, uiterst kleine grondstukjes, want de jonge ge neratie zoekt haar heil in de industrie of in de wegenaanleg, waarbij men meer verdient dan in de landbouw. De bodem is zo arm en zuur, dat de boeren geen overproduktie hebben. Daaruit volgt dan de landvlucht. De sociologen achter hun schrijftafels klagen daar steen en been over, maar wie de toestand hier heeft leren kennen, begrijpt de reactie van de jonge generatie. De jongemannen gaan naar de fabriek van Gmünd of nog ver derop en de meisjes trekken naar de grote stad als dienstmeisje of serveer ster t je. Paradijselijke negorij In dit mooie bosrijke gebied, waar men urenlang kan wandelen zonder iemand tegen te komen, wordt de bevolking steeds kleiner. Niet weinig Weners heb ben hier voor een zacht prijsje een boe renhoeve met een lap grond gekocht om er hun zomervakantie door te brengen, maar ze vinden geen enkele boer of boe renknecht die de grond in pacht wil overnemen, Zelfs de bossen lopen gevaar verwaarloosd te worden, omdat ook de houthakkers schaarser worden. Het schooltje van Lauterbach-Hirschen wies telde in 1930 nog 120 leerlingen, nu staat de ene meester voor 29 scholieren in 6 klassen! Men moet wel een idealist zijn om de jeugd op te voeden in deze paradijselijke negorij. Toch zijn de mensen hier niet onte vreden en ze blijken zelfs niet toegan kelijk te zijn voor de socialistische slo gans, want ze weten maar al te goed dat hun karig bestaan te wijten is aan de armoede van de bodem en daaraan alleen. Dat is ook de reden waarom de bevolking nog altijd met zoveel eerbied en ontzag spreekt over de „Herrschaft", de grootgrondbezitter vorst Fürstenberg, die in het kasteel van Weitra woont en eigenaar is van bijna alle bossen en al penweiden. Iedereen voelt zich gelukkig die in dienst van deze vorst een goede broodwinning vindt, want de lonen op de vorstelijke domeinen zijn goed. De vorst denkt en handelt sociaal, hij is de grote steun bij catastrofes en bij hulp acties. Slechts op één punt blijft hij hard, want alleen wie blauw bloed heeft, laat hij in zijn bossen jagen. Anderen krijgen geen kans ook al heet hij Raab of Figl Aanpassing pensioenen Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend met betrekking tot de beperking van de aanspraak op een overheidspensioen bij gelijktijdige aan spraak op een pensioen krachtens de al gemene ouderdomswet of op een pen sioen of uitkering krachtens de alge mene weduwen- en wezenwet. In de me morie van toelichting wordt vermeld, dat het wetsontwerp tweeërlei beoogt. In de eerste plaats bevat het een re constructie van de aanpassing van de overheidspensioenen aan de algemene wettelijke pensioenvoorzieningen, te we ten de algemeene ouderdomsverzekering en de algemene weduwen- en wezenver zekering. In de tweede plaats wil het wetsont werp in dit kader een voorziening tref fen t.a.v. de beperking van aanspraken op overheids-weduwen- en wezenpen sioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen of uitkering ingevolge de alge mene weduwen- en wezenverzekering. Deze voorziening berust op dezelfde overwegingen als hebben gegolden bij de totstandkoming van de algemene ouder domsverzekering. Enthousiaste ontvangst voor De Gaulle President De Gaulle is donderdag nacht op het eiland Reunion, 700 km. ten oosten van Madagascar, aangeko men. waar hij enthousiast door de be volking werd ontvangen; echter niet alle inwoners konden hem begroeten: de met de communisten sympathise- renden hadden op de wegen naar St.- Denis spijkers gestrooid, waardoor hon derden auto's niet verder konden. De communisten op Reunion, die bij de verkiezingen van vorig jaar een zware nederlaag hadden geleden, heb ben rumoerig gedemonstreerd toen pre sident De Gaulle zich in het sportsta dion van Sint Denis tot 15.000 mensen richtte. Zij wuifden met plakkaten, waarop stond „weg met het verkie zingsbedrog" en ..naar de gevangenis met de zwendelaars". De Gaulle verhief zijn stem en bedankte voor de „gewel dige ontvangst van 50 tot 60 inwoners tegen èèn". Dominicaanse republiek trekt beschuldiging in De Dominicaanse regering heeft de beschudiging .dat opstandige groepe ringen iin Venezuela en op Cuba sa- menzweerden om haar ten val te bren gen .ingetrokken bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Dit heeft volgens Reuter de weg vrijgemaakt voor het plan tot een samenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de 21 Latijn- Amerikaanse republieken, teneinde de huidige spanningen in het Caraibische gebied en in Latijns Amerika te be spreken. Het eerste voorstel tot het houden va ndeze conferentie is 6 juli gedaan door Haiti. Het ontving de steun van de Verenigde Staten, Brazilië .Chili en Peru. Dit plan is thans vervangen dat voorziet in een conferentie over het gehele gebied. De kwestie van de Dominicaanse republiek zal dus niet los van de andere problemen worden bezien. Kangoeroes in Australië grazen de weiden kaal De Australische weidevelden, die eens door de konynen-legers werden geteis terd, worden thans door de kangoeroe bedreigd. Hele horden van deze spring- in-het-velds grazen de beste weiden kaal en hebben sedert de oorlog het land reeds zeker een miljard gulden gekost. De veehouders hebben bij de re gering aangedrongen op gelijksoortige maatregelen tegen de kangoeroes als destyds tegen de konijnenplaag zijn ge nomen met gebruikmaking van het myxomatose-virus dat miljoenen konij nen heeft weggevaagd en het gras op de weiden terugbracht. Volgens schattingen van veehouders zouden er in het westen van Nieuw- Zuid-Wales een twee miljoen kangoe roes rondhuppelen die met elkaar de kost voor een vier miljoen schapen opeten. Tientallen doden door een overstroming in Zuid-Korea In Zuid-Korca zijn in de afgelopen elf dagen 56 mensen om het leven ge komen en 60 gewond door overstro mingen en aardverschuivingen. Giste ren vielen er veertien slachtoffers. Een 7.000 mensen zijn dakloos. Hammarskjöld weer naar Cairo voor overleg De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, wordt 14 juli in Cairo verwacht waar hij zijn besprekingen leiders van de Verenigde Arabische Republiek over de kwesties van het Suez-kanaal en de Palestijnse vluch telingen zal hervatten. Dit meldt het blad „Al Ahram". Bevorderingen Aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan den Rijn vonden de volgende be vorderingen plaats: Van klas 1 naar klas 2: Ad den Boer, John Bijlsma, Nico den Heeten, Ben Hoogenboom, Simon de Jong, Grada Oosthoek, At Rietveld, Koos Schoe, Loes Stuivenberg, Arie Taal, Lenni Timmer, Marja Versloot, David Verweij, Teun Verweij, Nico Wijnbeek, Jan Visser, Rietje Ykema, Ko van Doorn, Elly van Driel, Arie Göbel, Nelleke Klerk, Gerard Koetsier, Hans Kok, Ydie Koopman, Hannie van de Linden, Hans van Oos ten, Marvan Pernis, Peter van der Spek, Hans Stehouwer, Mart Sturm, Karei v. Tol, Koos van der Velden, Arie Visser, Jan Wassenaar, Josien de Witte, Mar griet Appelmelk, Anton Bruijnis, Harry Eveleens, Sim van de Giesen, Rens de Groot, Jan Klapwijk, Henk Knijp, Sjaak van der Leden (met lof), Joek van Mid delkoop, Irma van Poelgeest, Hans Ra demaker, Arno Rietveld, Betty Salverda, Herman Schreuder, Niek van Termeij, Arie van der Vaart, Joke Nel Veerman, Nelly Verkade, Richard Ypma, Lydeke van den Berg, Adri Binnendijk (met lof), Tonny Bultman, George van Dijk, Loekje Hartwigsen, Hieco Henstra, Sjoerd Henstra, Marion Hoogendoorn, Dick Kenbeek, Gert de Knikker, Piet Koelewijn, Peter Koelmans, Arie Kooy, Chris Niemeyer, Koos Pool, Dick van Teylingen, Hans Zwart. 21 niet bevorderd. Van klas 2 naar klas 3: Johan Boot, Izaak Bos, Yda Buizert (met lof), Sake Bijlsma, Dik Goedhart, Jaap Hartman, Rudolf van Hoff, Ton Huisman, Siem Huisman, Jan Koolhaas, Dick Langerak, Mieke Meijer, Gerda Mijs, Alewijn van Os, Wies Remeeus, Sam Storm van Leeu wen, Henk van der Streek, Corrie Ver- wey, Piet van Vliet, Bram Dolf van der Boon, Anneke Boot, Phlip Boot, les Bos, Hans Bruynis, Henkjan Habermehl, Jaap Hoogendoorn, Jan Jelluma, Hans de Jong, Johan Kardol, Simon Klapwijk. Corrie Klerkx, Dick Ravensbergen, Otto Rodenburg. Henk Turkenburg, Joop Veerman, Joke Veldhoen. Wil Vis, Albert de Visser, Tijni Walraven, Hans Blan ken, Jan Bulk, Dirk Donker, Hans En- gelberts, Bert van Eijk, Riet Haring, Jan Heijns, Ko Hoogenboom, Henk de Jong, Annelies van Kooten, Wiebe Kort hals, Astrid v. d. Kraats, Julis van Leeu wen, Jan Noomen, Kees den Ouden, Hans v. d. Pijl, Erna Schouten, Tonny van Veen, Gerrit Verkleij, Adrie Vuyk, 19 niet bevorderd. Van klas 3 naar 4: Adrie v. d. Akker, Marian Basie, Hannelore Benz, Henk Bergshoeff, Winnie Boot, Jan v. d. Broek, Arie de Bruijn, Arie Constandse, Willy Domburg, Bram v. Elswijk, Piet Feyt, Wim van Gemeren, Ruth de Graaf, Hans Grootendorst (met lof), Bert ten Hoeve, Corrie Kroes, Tine Kroon, Arie van Maasdam, Anja Pilon, Ben Rooden- burg, Ardy Sluyter, Jan Storm van Leeuwen, Hans Sturm, Harry Sijbring, Jesje Taal, Teun van de Werff, Bartje Wille, Teus v. d. Wind, Jaap Zwarten dijk, Nelleke Engelberts, Bram de Fey- ter, Ans van der Giessen, Ton Goed hart, Frits Groen, Wim van den Hoek. Jan de Jong, Wim Koenekoop, Jan de Kruyf, Peter Matze, Janneke Radema ker, Ria Sluurman, Adriaan Tolk, Carel Veenhuijsen, Kees Versteeg, Corrie Vroege, Wim van Zalingen, Edward Bu- rer, Ank Burggraaf, Gerbrand v. Dieyen, Tine Duin, Dick van Dijk, Sjaan Godt- help (met lof), Jannie Hoogerdijk, Jan Kleinhout, Lenie van der Leden, Jan van de Meent, Ada Müller, Jacques Re- nee, Wim Roos, Johan Soet, Eddy Ver sluis. Niet bevorderd 8. Van A4 naar A5: Bob Blok, Anne Irene van der Boon, Fred van Dalen, Albert Drexhage, Jaap Hofland, Rijk Huisman, Tom van Kooten, Wolfgang Nanninga, Agnes van der Sluis, Willy de Vos, Corrie Zwaan, Ank Zwartendijk. Niet bevorderd 5. Van B4 naar B5: Johan Bekker, Daan Blanken, Niels Buizers (met lof), Hans Hassefras, Dick Jongejan, Ysbrand van der Krieke, Dick Wernsen. Jan van der Wilt, Huub Zaalberg, Piet Zuidam, Maar ten Cok, Gijs van Duijn, Martien de Graaf, Jaap de Jong, Henk Koetsier, Everard Korthals, Martien Kwakernaak, Jenny van Loon, Henk van der Maas, Frits van de Meent, Lykele Mulder, Dit reebokje gelukte het niet bij Zeist snel genoeg de weg over te komen. Het dier werd aangereden. De automobilist legde de bok na de botsing op de achterbank en bracht hem bij de dierenarts Nieu- wenhuizen in Scherpenzeel. Deze heeft de reebokdie een hersen schudding en enige verwondingen had opgelopen, een plaatsje ge geven in de garage, waar het nauw gezet wordt verzorgd. Het diertje zal na zijn herstel worden vrijge laten. Hans Nuhoff, Huib van Oosterom, Her- man Tromp, Jan Vermeul, Jan de Vos. Niet bevorderd 13, herexamen- 2. Van kla? IIgym naar IIIgym: Henk Baatenburg de Jong, Dinie Beugelink, Wil van Beyeren, Dik Buikema, Fred Bulk, Pia de Groot, Henk Heys, Arie v. d. Kooy, Els Lemkes, Luuk van Loo, Jan Nap, Koos Rietkerk (met lof). Jaap de Roon Hertoge, Gerard Slootweg (met lof), Helga Sluyter, Eddy Spruyt, Henk Stapper, Letty Stehouwer, Matthijs Tuk ker, Wim Verhagen, Serieke Verschuur, Jan Versluis, Henk Wezelenburg, Gerrit Windhorst, Géke van Wyk, Trudy Wijn beek, Sjoerd Ypma. Niet bevorderd 1. Van klas III gym naar IV gym: Ali Bonte, Marijke van Dobben de Bruyn, Nelleke Dorrepaal, Mieke van Ede, Anke van Elk, Anneke van Harten, Cok van Horzen, Tanny Lemkes, Nel den Ouden, Janny Oudhof, Piet Pasma, Murk Sal verda, Victor Schipper, Jos van der Valk, Fred Veerman. Niet bevorderd 2. Van IVgym naar Vgym: Joost Bate laan, Jan Buikema, Meta van Domme len, Marijke Dusoswa, Francien Hane- maayer, Constant de Jonge, Johan Kaashoek, Bram van Poelgeest, Ebi de Rijk, Christine Samsom, Ilina van Steen bergen, Jan Stuivenberg (met lof), Yenskjen Vis. Niet bevorderd 1. Van Vgym naar VIgym: Ep Bouman, Gert Cnossen, Wim de Leeuw, Ineke de Looy, Bernard Schipper, Lies Goedhart. Niet bevorderd 1, herexamen 1. redenen waarom L.P.G. TANK- EN INBOUWSTATION van de bekende blauw-witte L.P.G-pomp. Geopend van 623 uur op werkdagen, 's zondags van 822 uur. L.P.G. LEIDEN SUMATRASTRAAT 59 LEIDEN - TELEF. 20575 Laat U door ons nader toelichten hoeveel kunt besparen. Minder motorslytage. Gelijkmatige cilinder vulling. Geen verdunning of vervuiling van smeerolie. Hoger octaangetal. Minder zware belasting van de lagers door soepele verbranding. Volkomen schone verbranding. Geen gevaarlijke uitlaatgassen. Minder vaak verversen van de smeerolie. Veel langere levensduur van de bougies. Groot prijsverschil per liter brandstof. L.P.G. 20,9 cent per liter. U op Uw „auto-budget" ZIJLDIJK 22 LEIDERDORP vraagt voor haar produktie-afdelingen, dat bereid is in wissel ploegen te werken. Aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden. Reiskosten worden vergoed. Aanmelden bij de Personeelsafdeling maandag a.s. van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De INTERNATIONALE KUNST STOFFEN INDUSTRIE N.V. vraagt voor haar bedrijf te Voorschoten: PLASTICS VOORSCHOTEN deze zal worden belast met de leiding van een afd., waar technische pro- dukten uit kunststoffen worden ver vaardigd. Naast theoretisch-technische kennis zal in het bijzonder worden gelet op erva ring opgedaan in een technische functie bij een produktie-afdeling. Opleiding: H.T.S.-niveau. Leeftijd: plm. 3540 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afd. Personeelszaken, Postbus 11 te Voorschoten. 120 woorden f1. 130 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 letters). Bewijsnummers f0.10 extra Toezending nummerbrieven f 0.20 meer. „SLEUTELTJES" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen LEIDEN vraagt voor onmiddellijke indiensttreding Schriftelijke sollicitaties te richten N.E.M. - Postbus 6 - Leiden 8 Typiste en steno-typiste bij de Centrale Di reet ie der PTT te 's-Cravenbage Er is dit jaar voor meisjes met HBS- of MULO-diploma gele genheid voor deze functie te worden opgeleid Zij die prijs stellen op een degelijke vak opleiding en zich aangetrokken voelen tot een werkkring bij het veelomvattende PTT-bedrijf kunnen zich voor inlichtingen schriftelijk of mondeling (des gewenst met hun ouders) wen den tot het Personeelsbureau, Zeestraat 9, 's-Gravenhage, telef. (070) 614411, toestel 7104.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12