SINGER -GOEDKOPER! MIVEA )E JONGH, KOOL EN VOORTING STAPTEN IN DE BEZEMWAGEN SINGER De Tour in cijfers Le Dissez won de 14e etappe TIJDELIJKE AANBIEDING MACHINES UVS oefende tegen RCH (2-3) Sneller en veiliger bruin met... Ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 juli 1959 Vierde blad no. 29791 Opnieuw een Nederlandse debacle De horloges van de tijdwaarnemers tikten geduldig door. André Dissez, winnaar van de veertiende etappe, zat al lang in het ver- Issende bad in zijn hotel en nog steeds keek de Nederlandse kolonie i het autocircuit hoog boven het schilderachtig, in een dal gelegen lermont-Ferrand, vergeefs uit naar de eerste Nederlandse renner. Men wist, dat Piet de Jongh en Bram Kool bij de beklimming van Puy Mary in de bezemwagen waren gestapt. Men wist ook, dat ap Kersten, Piet Damen en Gerrit Voorting op diezelfde Puy Mary lost waren en ver in de achterhoede reden. Maar hoeveel de Neder- flders achter waren geraakt, was niet bekend. Le Dissez had voor 231 km. van Aurillac naar Clermont-Ferrand 7 uur 3 min. 31 secon- 3i nodig gehad. De tijdslimiet bedroeg 10 procent en dus hadden irsten, Damen en Voorting een speling van 42 min. 8 sec. Toen tram de onheilsmededeling, dat ook Gerrit Voorting, die geruime tijd het gezelschap van de Engelsman Brian Robinson en de Ier Seamus liott op meer dan een half uur achter de kop tegen een steeds sterker agende inzinking had gevochten, de strijd had gestaakt. De in de itste ritten gedecimeerde Neluxploeg was opnieuw drie leden kwijt raakt. Want Jaap Kersten en Piet Damen, die tientallen kilometers gen moesten rijden, zetten dóór en kwamen nog ruim op tijd binnen. j>e rit van Aurillac naar Clermont- irand door de aan toeristisch schoon rijk bedeelde arrondissementen Can- en Puy-de-Dome werd geheel be- irst door een vlucht, waarvoor in de, jende kilometer de basis werd gelegd ir Hoffmann, Van Aerde en Bergaud. iter hen reed een tijdlang de regio- Queheille geheel alleen. Het pelo- l, waarin de azen zich spaarden voor ^ijdrit op de Puy-de-Dome van vry- j, peddelde genoegelijk voort en lommerden zich niet om de vluchters. t niet, toen na 20 km bij Saint-Ecer- de Cantal Raphael Geminiani een Bdmacht vormde, die achter de toop- prs aanging. Geminiani, die in deze [de een ondergeschikte rol speelt, J zijn ravenzwarte kop in de wind token omdat hij in zijn eigen streek fraan wilde zijn, zo mogelijk wilde Sen. 40 km kwam Queheille bij de kop- prs, die juist begonnen waren aan lange beklimming van de 1589 meter ie Puy Mary. Dertig kilometer lang tg de weg langzaam omhoog. De iep Geminiani. die met een achter- ad van 5% minuut was begonnen, zat |er de top dicht achter de leiders, (gaud kwam het eerst door, 15 secon- j voor de lange, slanke Gerard Saint, in de laatste, stijl stijgende kilome- izijn slag had geslagen en Geminiani (diens makkers los had gereden. de lange snelle afdaling volgden tree hergroeperingen. Bij de eerste Staillering, na 96 km, in Ruim-es- ntages had zich een kopgroep van 16 ners gevormd, die een voorsprong i 4 min. 30 sec. had op het grote won. Te vroeg gejuicht (onderden Nederlandse militairen uit iet kamp La Courtine, die een 50 km »nge reis hadden gemaakt om onze ongens aan te moedigen, juichten oen zij twee oranjetruien in de loofdmacht zagen. Het was te vroeg, lant die truien behoorden toe aan larcel Ernzer en Aldo Bolzan. Jaap tersten kwam twee minuten later (leen, Piet Damen zwoegde eveneens B zijn eentje twee minuten achter de Ëmburger en tenslotte volgde Gerrit foorting met de twee Britten, h het 100 km lange portaal tussen de f Mary en de in de derde categorie bdeelde toppen Vendeix en Diane de het peloton zich bü de situatie Ir en verloor meer dan 10 minuten, de laatste berg kwam de grote groep minuten na Le Dissez door, die met eheille was gedemarreerd, ie Dissez schudde in de 50 km ook Queheille van zich af en arriveerde ten op het autocircuit van Clermont- [rand, 14 seconden vóór Gerard Saint ■ruim drie minuten voor Picot, Van Me, Geminiani, Queheille, Busto, [estier en Pauwels. Uit het peloton iden zich na 205 km 24 renners los- liaakt. onder wie Gaul, Rivière, Bal- li. Anquetil en Bahamontes, die 15 buten en 12 sec. na Le Dissez bin- bkwamen. fan deze groep won Darrigade de trt en daarmee 10 punten voor het psement van de groene trui, die de Solore steeds vaster om de schouders in het algemeen klassement maakte liwels een sprong van de tiende naar Itweede plaats. Pauwels kwam in deze Ippe 9 seconden tekort om de gele I van zijn landgenoot Hoevenaers Ir te nemen. Catastrofe compleet i catastrofe is vrijwel compleet. De ichting in de hoogvlakte van Auvergne heeft zich gisteren voortge zet. Vyf renners stapten onderweg, geteisterd door de hitte en niet meer in staat de benen rond te krijgen, in de bezemwagen. Drie dappere door zetters, die vrijwel de gehele dag aan de staart bungelden, maar van geen bezemwagen wilden weten, kwamen na het sluiten van de controle op het autocircuit aan en werden geëlimi neerd. De Neluxploeg, die de laatste dagen toch al zulke harde klappen had gekre gen, werd dus opnieuw zwaar getroffen. Zelden zal een Nederlandse tourploeg zo'n slechte dag hebben gehad als in deze rit door de geblakerde binnenlan den van Frankrijk, waar de wind geluk kig bij vlagen nog enige verkoeling bracht. Jean Goldschmidt vertelde ons in het hotel Du Midi in Clermont-Farrand, waar de achterblijvers van de oranje- ploeg pas heel laat binnenkwamen, het verhaal van Bram Kool. „Hij had mij gisteravond nog gezegd, liever op zijn knieën naar Parijs te zullen kruipen, dan er niet aan te komen. Hij meende het, want, het is een eerzuchtige en sterke jongen, maar vanmiddag zat die kleine Bram op zijn fiets te huilen van de pijn en toen wisten we het al wel. Het is een bijzonder zware en abnormale tour. Je zult eens wat beleven, er zullen nog heel wat slachtoffers vallen". Gaul rookte sigaret Charlie Gaul, die op zijn bed een sigaret lag te roken en Marcel Ernzer, die als trouwe oppasser de kamer met Gaul deelt, waren het roerend met hun ploegleider eens. Charlie Gaul gelooft niet meer in zijn kansen. „Deze tour wordt een catastrofe voor de favorieten. Ik ben er bijna zeker van dat een volkomen outsider zal winnen". „En Rivière en Baldini dan? wilden wjj weten. „Baldini zit al erg mooizaam op zijn zadel te schuiven en ook Rivière begint al af te zakken. Heus, let maar op".... Toen kwam de auto met de drie Nederlandse uitvallers zich door de dichte mensenmenigte voor het hotel persen. Moeizaam klommen Gerrit Voorting, Piet de Jongh en Bram Kool de treden naar de derde verdieping van het hotel op. Gerrit Voorting was tus sen de twee cols van de derde categorie afgestapt. .,Ik had eerst een hele tijd met Piet Damen gereden en toen ben ik bij de Engelsen Elliott en Robinson ge bleven. Na èen tijdje dacht ik wel weer te kunnen weglopen, maar toen ik alleen reed ging het niet meer. Ik ben in het gras aan de kant van de weg gaan zitten om op de wagen te wach ten. De vermoeidheid in mijn benen zakte ineens weer weg en toen heb ik de mensen, die bij mij stonden „ajuus" gezegd en ben weer verder gegaan. Je had ze moeten zien kijken. Weer kreeg ik na een paar kilometer zo'n enorme inzinking. En weer ben ik gaan zitten wachten. Maar toen ik Elliott voor de bezem wagen zag rijden ben ik nog eventjes naast hem gaan zitten. Op een ge geven ogenblik ging het echt niet meer. Elliott is door gegaan, maar je ziet het, hij ligt er toch ook uit. Neen, zo'n tour is mij te gortig en als er dan niets verdiend wordt, is de aardigheid er helemaal gauw af. Ge lukkig heb ik thuis nog wel een boterham te verdienen". Piet de Jongh zei niet veel. Hij had zich al verzoend met het lot van de uit valler. Een enkele treinreis naar huis. „Ik kon mijn benen niet meer rond krijgen", was alles wat hij zei. Maai* Bram Kool stond het huilen nader dan het lachen. „Jongen, ik had natuurlijk al veel van de Tour gehoord. Ik wist dat ie zwaar was. maar als ik had geweten, dat het zulk beestenwerk was, was ik er niet aan begonnen. Ten minste voorlopig niet, want ik voel wel, dat ik te jong voor dit werk ben". WIELRENNEN Wedstrijden om Grote Prijs werden afgelast De wedstrijden op de baan van het Olympisch Stadion om de Grote Prijs van Amsterdam, welke gisteravond zou den worden gehouden, werden wegens de regen afgelast. Daar er vóór de wereld kampioenschappen, die begin augustus te Amsterdam en Zandvoort worden gehou den. geen avond meer beschikbaar is, wordt de Grote Prijs dit jaar niet meer verreden. De huldigingsavond van de Tourploeg op dinsdag 21 juni - als er tenminste nog wat te huldigen valt - sportred. - zal een extra tintje krijgen, daar op die avond Koch, Wierstra, Vreeswijk en Wagtmans zullen uitmaken wie in de wereldkampioenschappen mee mag rij den bij de stayerswedstrijden. Er wordt een 100 km.-wedstrijd gereden en aan de hand van de uitslag zal de sportcom- missie der KNWU beslissen wie er van de vier afvalt, daar er slechts drie kun nen deelnemen. Advertentie Hf 130 ZluzAü Dit is Uw grote kans om een moderne elektrische SINGER zigzag-naaimachine tegen een veel la gere prijs te kopen. En... zelfs bij deze prijzen geldt nog de bekende SINGER betalingsregeling, dus een aankoop die erg gemakkelijk is. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan, 't Is slechts tijdelijk. Reserveer nog vóór Uw vakantie Uw SINGER zigzag bij de dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent, dan staat zij straks voor U klaar! J£s,r°at6n jJcl'aPPii Zl9ra, Alleen bij kunt U kiezen as, di, °°ad 2i[n. Naam: Adres 4 moderne «W 20 aeweldi e'e*Wsc/,e 8 P"ls ver. moderne zigzags prijzen (Van een onzer verslaggevers) Hoewel het zich gistermiddag niet liet aanzien, heeft UVS zijn oefenpar tijtje tegen RCH nog in een alleszins dragelijke temperatuur kunnen vol tooien. Men moest door die verfris sende onweersbui wat later beginnen. Die was trouwens ook oorzaak, dat een flink percentage van het toch al niet talrijke publiek een stevig gedeel te van de eerste helft heeft moeten missen. Niet zo erg, want het was in die eerste speeltijd met de in het wit gestoken Leidenaars niet zo best. De achterhoede trad erg aarzelend op en alle eenheid in de voorhoede was zoek, terwijl bovendien de sporadische aanvallen, die opgebouwd werden, door slecht plaatsen een vroegtijdige dood stierven. RCH kon doen en laten, wat het wilde. De 20 voorsprong met de rust was maar een magere afspiegeling van het overwicht van de over alle linies sterkere Haarlemse ploeg. Na de rust ging het beter in de Leidse gelederen. Een snel succes na een fraaie combinatie met aanvalsleider Rijshouwer bezorgde Willy van Kampen het broodnodige zelfvertrouwen en van dat moment af was hij de animator van menige aanval. Hij had bepaald geen geluk met een schot tegen de paal en een kopbal op de lat. De voorhoede sloot toen beter. Ook in de andere li- Gerrit Voges, de oud-Nederlands elftal speler van Sportclub Enschede, zal het komende seizoen spelen voor DOS. Moddejonge jr. stapt van Sportclub En schede over naar Enschedese Boys, ter wijl Kerkhoffs van Enschedese Boys naar Sportclub Enschede gaat. Transfer bedragen wilde men niet bekend maken. nies klopte het aardig. De achterhoede met Theo van Kampen op de spil- plaats had na de vervanging van v. d. Toorn door Jan Verkuylen zichtbaar aan kracht gewonnen en durfde ook een werkzaam aandeel te nemen in de op bouw van de aanvallen. De gelijkmaker zat in de lucht, maar men moest tot de 37ste minuut wachten, ondanks de penalty, die de Leidenaars na een half uur kregen. Het schot van Jan Verkuy len was recht op de doelman! Maar na 37 minuten stelde een misser van de Haarlemse rechtsachter, linkbuiten W. v. d. Kaay die na de rust de plaats innam van een falende Haasnoot in staat een schot te lossen, dat de doel man niet vast in handen kon krijgen en Rijshouwer doelpuntte van dichtbij. Toch was een gelijkspel voor de thuis club niet weggelegd, want kort voor het einde kon Van Putten een bal niet on der controle krijgen en midvoor Peper zorgde ervoor, dat de zege naar Haar lem ging. Hetgeen van ondergeschikt belang is bij zo'n oefenpartijtje, waarin nieuwe krachten getest worden. Als zo danig had deze ontmoeting meer resul taat voor UVS dan die tegen DOS. maar erg enthousiast kan men ook nu nog niet zyn. ZONNEBRANDMIDDELEN ZONNEBRAND CRÈME V.A. F. I.- ZONNEBRAND OLIE V.A. F. 0.95 ZONNEBRAND LOTION V.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY VA. F 5.30 LesPradeau* y ngrry-u "96m J, ('W> è'H [w LaCroix 116 *0 ST ETIEMME BRovitaillerinq ABefq pTJUU RUST iPsPradeaux £3 1196m LaCroot 7D A 1163m mv tesföurthes 4 A 970m De Franse regionaal Le Dissez (Parys Noordoost) heeft de 14e etappe van Aurillac naar Clermont Ferrand gewon nen. Hij had voor de 231 km. 7 uur 3 min. 31 sec. nodig (met bonificatie 7.02.31). De tweede plaats was voor Saint van de West Zuidwestploeg in 7.03.45 (met bonificatie 7.03.15); 3. Picot (West Zuidwest) 7.06.33; 4. Van Aerde (België) z.t.; 5. Geminiani (Fr. Nat.) z.t.; 6. Que heille (West Zuidwest) z.t.; 7. Busto (Centr. Midden) z.t.; 8. Forestier (Centr. Zd.) 7.06,36; 9. Pauwels (Belg.) 7.06.39; 10. Lach (Parys Noordoost) 7.08.15; 11. Plankaert (Belg.) 7.13.31; 12. Cestari (It.) 7.17.46; 13. Bergaud (Centr. Zd.) 7.17.47; 14. Mastrotto (Fr. Nat.) 7.18.04; 15. Vermeulin (Parijs Noordoost) 7.18.13; 16. Darrigade (Fr. Nat.) z.t.; 17. Bruni (It.) z.t.; 18. Anglade (Centr. Zd.) z.t.; 19. Robic (Parys Noordoost) z.t.; 20. Anquetil (Fr. Nat.) z.t.; 21. Brankart (Belg.) z.t.; 22. Utset (Sp.) z.t.; 23. Riviere (Fr. Nat.) z.t.; 27. Gaul 7.18.43; 44. Ernzer 7.23.27; 45. Bolzan z.t.; 80. Kersten 7.33.53; 82. Damen 7.34.58. ALG. KLASSEMENT 1. Hoevenaers (België) 76.39.16; 2. Pauwels (België) 76.39.25 (op 9 sec.); 3. Anglade (Centr. Zd.) 76.42.59 (op 3 min. 43 sec.)4. Mahé (West Zuidwest) 76.44.31 (op 5 min. 15 sec.)5. Baldini (It.) 76.46.16 (op 7 min.)6. Bahamontes (Sp.) 76.46.20 (op 7 min. 4 sec.); 7. An quetil (Fr. Nat.) 76.46.43 (op 7 min. 27 sec.); 8. Adriaenssens (Belg.) 76.47.14 (op 7 min. 58 sec.)9. Riviere (Fr. Nat.) 76.49.07 (op 9 min. 51 sec.)10. Vermeu lin (Parys Noordoost) 76.53.57; 11. Bran kart (Belg.) 76.59.09; 12. Bergaud (Centr. Zd.) 77.00.11; 13. Saint (West Zuidwest» 77.00.32; 14. Manzaneque (Sp.) 77.00.48; 15. Dotto (Centr. Zd.) 77.05.20; 16. Gaul (Nelux-ploeg) 77.07.37 (op 28 min. 21 sec.): 17. Plankaert (Belg.) 77.09.12; Desmet (Belg.) 77.11.13; 19. Bobet - Nat) 77.15.35; 20. Friedrich (Zwitsers- Duitse ploeg) 77.16 34: 41. Ernzer 77.37.15; 47. Bolzan 77.42 25; 65. Damen 77.51.52; 74. Kersten 78.00.02. PLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de 14e etappe luidt: 1. West Zuidwest 21.16.21; 2. België 21.26.43; 3. Parys Noordoost 21.28.59; 4. Centraal Zuid 21.30.56; 5. Frankrijk Nationaal 21.43.20; 6. Italië 21.55.12; 7. Spanje 21.56.09; 8. Interna tionale ploeg 22.00.53; 9. ex aequo Nelux-ploeg en de Zwitsers-Duitse ploeg In 22.05 37. Het algemene ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. België 230.05.55; 2. Centraal Zuid 230.48.30; 3. Frankrijk Nationaal 230.51.25; 4. West Zuidwest 231.03.15; 5. Spanje 231.14.24; 6. Italië 231.40.48; 7. Parys Noordoost 232.02.39; Nelux-ploeg 232.27.17; 9. Zwitsers- Duitse ploeg 232.49.48; 10. Internationale ploeg 233.01.58. PUNTENKLASSEMENT 1. Darrigade (Fr. Nat.) 410 pnt.; 2. Anquetil (Fr. Nat.) 293 pnt.; 3. Hoeve- naers( Belg.) 271 pnt.; 4. Saint (West Zuidwest) 229 pnt.; 5. Van Aerde (Belg.) 227 pnt. Het algemene bergklassement luidt: 1. ex aequo: Bahamontes (Sp.) en Saint (West Zuidwest) beiden 22 pnt.; 3. Huot (Centr. Zuid) 13 pnt.; 4. ex aequo: Gaul (Nelux) en Bergaud (Centr. Zuid) bei den 12 pnt.; 6. Desmet (België) 10 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner was voor Le Dissez, die voor de onge lukkigste voor Queheille. Uitgevallen zijn gisteren: Voorting, De Jongh, Kool, Elliott, Robinson, Lefèbre, Schellemberg en Pipelin. Waterpolo-nieuws De Sleutelstad heeft wederom twee punten veroverd en komt nu wel zeer dicht bij de veilige haven. Eigenlijk zou alleen een totale collaps deze ploeg nog in gevaar kunnen brengen en dat is al heel weinig waarschijnlijk. Gisteravond althans werd er getoond, dat in deze afdeling de Leidse ploeg terecht bij de sterken behoort. Nu was datgene wat de tegenpartij er tegen over stelde zo pover, dat men zich af vraagt hoe ploegen als de Vecht streek ooit de tweede-klasse gehaald hebben. Het ging al direct van een leien dakje. Wim van Zyl zwom op. zette voor en kon scoren 10. Even daarna sliep de keeper, maar Jan Dool niet en dus 20. Weer ontsnapte Wim van Zijl en het werd 30. Wim van Rooyen gaf een voorzet, die een tikje hard uitviel; 40, waarna een echte combinatie Wim van Rooyen - Jan Dool voor 50 zorgde. U zult zich afvragen wat deed De Vecht streek in die tussentijd? Wel, dat pro beerde polo te spelen, maar die pogin gen waren zo primitief, dat de Sleutel stad steeds gelegenheid had om in te grypen omdat er verkeerd geplaatst werd, verkeerd overgenomen, verkeerd begrepen etc. Het werd door Eradus 6—0, Jan Dool 70 en 80, door Wim van Zijl 9—0 en dan weer door Jan Dool 100. Tenslotte maakten Wim van Roo yen en Wim van Zyl het dozyn vol: 12—0. Het tweede zevental speelde een niet onaardige wedstrijd tegen Zian 4. Al direct kwam de bal aan Haagse zijde bij de vertrouwde rot in het vak. Erik Ran en De Sleutelstad keek tegen een achterstand aan, 01. Deze achterstand heeft het scoreverloop bepaald, want steeds als Sportsplinters Na de eerste dag van de tennis wedstrijd Spanje-Engeland, voor de hal ve finales (Europese zone) van het toer nooi om de Davis Cup, luidt de stand 1—1. Zondag a.s. worden te Brussel schermwedstrijden gehouden tussen de A- en de B-teams van België en Neder land op sabel. Haak een einde aan uw aambeien klachten. Hemotabs heipen 0 van Uw ongerief af en.van binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en bevordert de genezing. Hemo. tabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur (f 1.47) bij apothe kers en drogisten. aan Leidse zyde werd er gedoelpunt door Johnnie Bekkering (2x) en Leo van Houten. Eindstand: 36. De dames speelden tegen VZV uit Velzen en na een spannende wedstrijd moesten ook zij de punten aan de te genpartij laten. Dat kwam dan voor namelijk door de uitstekende doel- vrouwe aan Velsense zijde, waardoor de VZV wel, maar De Sleutelstad niet tot scoren kon komen. Eindstand 03. De Zijl-dames speelden deze week tegen DWR en verloren met. 0i. De Zijl 2 heren wonnen hun wedstrijd te- HP8gen De Gouwe 2 en maken door dit re- De Sleutelstad wat inliep sultaat een goede kans om niet te de- scoorde Zian een doelpunt. Dat gebeur- graderen uit de reserve 2e-klasse. de aan die zyde door Deurloop (2x) Jur Verdere uitslagen: LZC 4DONK 2, Pies Bodenstaf en nogmaals Ran, en I 75; LZV 2LZC 3 58. BOTSING IN DONGEN: 2 DODEN EN 4 GEWONDEN Op het voorrangskruispunt Oude Baan-Kanaalstr. in de gemeente Don gen (NB) zyn gistermiddag mevrouw Eras uit Tilburg met haar 7-jarig zoon tje bij een botsing van de door haar be stuurde personenauto met een militaire vrachtwagen om het leven gekomen. Van de vier andere inzittenden, een dame, een dienstmeisje en twee kinde ren, werden er twee ernstig gewond. Allen werden naar een ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Volgens de poli tie verleende de personenauto geen voorrang aan de op de voorrangsweg van links komende militaire wagen af komstig van de militaire werkplaats zuid te Dongen. De auto van mevr. Eras werd totaal vernield. Een trieste bijzon derheid is, dat juist gisteren een actie van het Verbond voor Veilig Verkeer in Dongen werd gehouden. Prinses Beatrix zal Friesland bezoeken Prinses Beatrix is voornemens, op 28 en 29 augustus a.s. een bezoek aan Friesland te brengen. Het programma zal o.m. bevatten een bezoek aan het sanatorium .JBeatrixoord" te Appel scha in de morgen van 28 augustus, voorafgegaan door een steenlegging te Haren bij Groningen op de bouw plaats van het nieuw te bouwen sana torium „Beatrixoord" aldaar. Vervolgens zal een kort bezoek ge bracht worden aan de Cornelia stichting („Lydenstein") te Beetsterzwaag, een verpleeginrichting en revalidatiecentrum voor kinderen, sinds 1956 bovendien er kend als buiten-kliniek voor poliopa tiëntjes. Die middag zal voorts een deel van een concours-hippique te Joure, geor ganiseerd ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de Kon. Ver. „Het Friesch paarden-stamboek", worden bij gewoond. De Prinses zal die avond lo geren in de ambtswoning van de Com missaris der Koningin te Leeuwarden. Op 29 augustus zal de Prinses met „De Groene Draeck" een zeiltocht over de Friese -meren maken en een bezoek brengen aan de zeilwedstrijden, georga niseerd ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de zeilvereniging „Langweer". Nieuwe deelneming der Deli Maatschappij IN KONGOLESE VENNOOTSCHAP Naar wjj van de directie der N.V. Deli-Maatschappij vernemen, is onder auspiciën van de Compagnie du Congo pour le commerce et l'industrie (C.C.C.I.) en de Compagnie du Ka- tanga opgericht de Kongolese naam loze vennootschap „Entreprises agri- ~coles et industrielles de l'equateur" (Agriquateur). Het maatschappelijk kapitaal is vast gesteld op 200 miljoen Kong. franken. In deze onderneming nemen behalve de N.V. Deli-Maatschappij een Duitse groep (vertegenwoordigd door de Deut sche Bank) en verschillende Belgische en Kongolese maatschappijen deel. De nieuwe maatschappij heeft zich in de eerste plaats tot doel gesteld de ex ploitatie van rubber-, cacao- en koffie- ondernemingen en als het geval zich voordoet de exploitatie van oliepalm- ondernemingen, alle uitsluitend op uitstekende gronden, welke zich ln het bijzonder lenen voor z.g. „overjarige" cultures. Deze gronden zijn gelegen in het bassin van de beneden Lomani tus sen de rivieren Lomani en Tshuapa in Belgisch Kongo. De deelneming van de N.V. Deli-MIJ. zal ruim 2.5 miljoen gulden bedragen. WAARSCHUWING TEGEN PARATHION Dr. R. Mantingh, geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in de provincies Groningen en Drente, heeft een ernstige waarschuwing doen uit gaan voor parathionvergiftiging. In een ziekenhuis te Groningen zijn gisteren vier ernstige gevallen van parathion vergiftiging opgenomen en eergisteren kreeg een huisarts te Groningen al twee gevallen te behandelen. Parathion is een vergif, dat wordt ge bruikt als besproeiingsmiddel tegen in- sekten. Het is ook dodelijk voor de mens via opneming door de huid. Vooral nu tengevolge van het warme weer ve len met de armen bloot onder vrucht bomen lopen, is oppassen dringend ge boden, aldus dr. Mantingh.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7