Brandende zon op derde Lanra-dag RIJWIELEN Tijdslimiet werd opgeheven 1 1 Neem wat Hcmsaplast extra in voorraad Soekarno formeerde een nieuw Indonesisch kabinet: negen man Schade aan landbouwgewassen Kansen van graaf van Parijs als De Gaulle's opvolger gestegen? TIPS VOOR TREINTOERISME Driehonderdduizend Saarlanders staakten tegen te lioge prijzen Grote prijschaos A. DE WIT'S HANDELSHUIS VRIJDAG 10 JULI 1959 Nog nooit heeft de zon zo onbarmhartig op de Laurianen geschenen als gisteren tijdens de tocht in oostelijke richting. Een gelukkige om standigheid daarbij was, dat eenmaal voorbij Utrecht de route veelal ging door de bossen. Hier konden de fietsers dus in de schaduw rijden. Een nadeel was de droogte van deze paden, waardoor grote stof wolken opstegen, die de Laurianen al spoedig met een dikke laag op de transpirerende gezichten bedekte. Toen men uiteindelijk Utrecht in de richting Haarzuilens weer de rug toekeerde was de hitte voor velen ondraaglijk. Begrijpelijk, dat er nog al wat deelnemers onwel werden. Gelukkig bleef het aantal uitvallers beperkt tot een enkeling die dan met behulp van de B.B.-wagen naar het Laura-dorp Alphen werd gebracht. Watergooien veroorzaakt ongelukken in Zwammerdam Dat men in Zwammerdam en ook in Alphen de terugkerende Lau rianen wat verkoeling trachtte te geven door water over hen heen te spuiten ivas op zichzelf niet anders dan lofwaardig. Het gooien met em mers water moet echter sterk afge keurd worden. Iemand van de Haag se politie, die een emmer water over zich heen kreeg, raakte daarna met het stuur een naast hem rijdende collega. De man ging prompt kopje onder in de met kroost bedekte sloot naast de weg. Een andere agent ver loor daarbij zijn gebit, dat in stuk ken op straat viel. Een schadepost voor deze Lauriaan dus. Door de bossen Overigens is men het er algemeen over eens, dat ook deze derde tocht ge slaagd is. Nog nimmer drong de Laura- groep zo ver in oostelijke richting van ons land. namelijk helemaal tot in Maarsbergen. Daar stonden de heer en mevrouw Loef te controleren. Uiteraard waren het de 150 kilometer rijderst- sters) die het zover zochten dit keer. Tevoren had men. na een tocht langs de Oude Rijn naar Utrecht en een op onthoud bij de stempelpost Rhijnau- wen, de B rijders in Zeist bij de Tiend- weg verlaten. Langs de fraaie fietspaden reed men door Driebergen en Doorn naar Maars bergen en toen ging het terug naar Maam en dwars door de bossen naar Austerlitz. Vervolgens de rijksweg over weer de bossen in, die men weer ver liet bij restaurant „Taveerne" in Huis ter Heide. Overdekt met stof kwam men daar aan. Via Utrecht ging het daarna naar Haarzuilen en vervolgens naar Woerden. De laatste twintig km langs de Rgn over de gloeiend hete straatstenen, waar de hitte de rijders in het ge- Kozlof uitgejouwd Een vijfhonderdtal mensen heeft de Russische eerste plaatsvervangende mi nister-president Kozlof gisteren voor het stadhuis van Chicago uitgejouwd. Verder waren er vijftien betogers met borden met onvriendelijkheden aan het adres van Kozlof. De tekst op één van de borden luidde: ..Schudt de gastheer van de Koningin de hand van een moordenaar?" Dit slaat op de burge meester van Chicago, Daley, die maan dag de gastheer van Koningin Elizabeth is geweest en donderdag Kozlof heeft ontvangen. De menigte betogers bestond, evenals in januari van dit jaar bij het bezoek van de eerste plaatsvervangende minis ter-president Mikojan, uit mensen, die afkomstig zijn uit Oosteuropese landen. Later heeft Kozlof een bezoek ge bracht aan boerderijen in Illinois. Op deze manier trachtte men de Laurianen gisteren in Zwammer dam wat op te frissen (Foto Leldsch Dagblad) zicht sloeg, waren zeker niet de ge makkelijkste. Enkele uren later dan zeker de bedoeling was kwamen de deelnemenden weer terug in Alphen. Het was zelfs zo warm, dat de voor zitter, de heer P. Stouthainer. toe stemming gaf binnen te komen zo laat als men dat zelf wenste. Voor zeven uur was echter vrijwel iedereen binnen. Gelukkig maar, want toen barstte er een ongekend hevig on weer boven Alphen los en stroomde de regen in alle hevigheid neer. Dat het voor velen- niet altijd ge makkelijk is de juiste weg te blijven volgen vooral langs de fietspaden in de bossen bleek wel heel duidelijk in de omgeving van Zeist waar de heer Groenhart met zijn auto, de verzor gingsauto van de Haagse politie en de geluidswagen van de heer Koelewijn op een gegeven moment zich op militair terrein bevonden en wel van de ka zerne Soesterberg. Zij mochten de ka zerne weer verlaten door de officiële poort. De mannen van de reparatiewagen hebben ook op deze derde dag niet over gebrek aan belangstelling te klagen ge had. Tal van banden begaven hét zélfs moest een nieuwe vork geplaatst wor den. terwijl de heer T. Schrijvershof van de Alphense politie in Woerden zijn trapas stuk trapte. Met geestelijke dagje uit In de omgeving van Utrecht haalde men een groep jeugdige wielrijders in. van wie de achterste een lekke band kreeg. Onmiddellijk stopte de reparatie wagen. de jongen kreeg een der reserve- fietsen en kon snel zijn groep weer in halen. De band werd vervolgens geplakt en nog juist $oor de jongens Utrecht binnen reden werd de groep weer inge haald. Met verbazing merkten de heren toen. dat deze jongens helemaal niet bij de Laura behoorden, maar met een geestelijke een dagje uit waren. Velen hebben gisteravond nog gebruik gemaakt van de gelegenheid in Avi fauna een dansje te maken, waar het Old Horn Sextet en de Klompenfluters voor de nodige passende muziek zorg den. Het was er bijzonder gezellig. In de Nutszaal werd een gong-schaakwed strijd gehouden onder leiding van de Alphense Schaakclub. Bezoek van de commissaris De Leidse politie, die dit keer met slechts zeven man kon meerijden, kreeg in De Bilt bezoek van de commissaris, de heer J. Dreeuws. Deze blijk van belangstelling werd vanzelfsprekend zeer op prijs gesteld. -t .'T'. Hansapüist Vandaag regen Vandaag zijn de Laurianen voor de eerste maal door regen overvallen. Om even voor acht uur barstte een felle onweersbui boven de Rijnstreek los. De stemming leed er evenwel niet onder en opgewekt begon men aan de laatste rit. die voor de A. rijders 120 km is en voor de B. rijders 96 km. wondverband In Indonesië slechts lijden en teleurstelling „Sinds de Nederlandse strijdkrachten de revolutionaire hoofdstad Djokja karta tien jaar geleden ontruimden heeft Indonesië slechts teleurstellin gen en lijden ondervonden", aldus de „Harian Abadi", orgaan van de Mohammedaanse Masjoemi-partg. „De terugtrekking van de Nederland se troepen symboliseerde het einde van de buitenlandse overheersing en morele onderdrukking" aldus het blad, maar de beloften, leuzen en^ pogingen om een einde te maken aan het lijden van het volk „hebben hun ware betekenis ver loren en leiders van de natie verliezen hun verantwoordelijkheidsgevoel" Het blad roeps 's lands leiders op zelfbeheersing te tonen en geen acties te ondernemen, die ,.het morele en materiële leed zullen doen toenemen en de afgrond vergroten die slechts gevuld is met leuzen, die hun betekenis en de bovennatuurlijke kracht die zij eens hadden, hebben verloren". A|£ Onmisbaar voor op reis, voor in de vakantie, voor in de auto: Hansaplast wond verband in handig reisetui. Dodelijke val van 14 meter (Speciale berichtgeving) Bij een. val van 14 meter gistermor gen op een bouwstelling in Schiedam is de 56-jarige betonaf werker Pleun de Voogel uit Schiedam dusdanig gewond geraakt dat hij tijdens het vervoer naar het gemeentelijk ziekenhuis is over leden. De betonafwerker was bezig een opgetakelde kruiwagen met cement van de lift weg te rijden, toen hij zijn evenwicht verloor. Hij stortte met de kruiwagen van de 14 meter hoge bouw stelling. Nasoetion wordt „de sterke man"genoemd President Soekarno heeft gisteren de samenstelling bekend gemaakt van een negen man sterk rompkabinet (een werk-kabinet, zoals hg het noemde), dat hg als minister-president zelf zal leiden. In deze nieuwe regering, waarin twee top leiders van de politieke groeperingen en twee hoge functionarissen van het leger zitting hebben, bestaat op twee personen na, geheel uit leden van het kabinet- Djoeanda, dat maandag is afgetreden. De twee nieuwe leden zijn de chef van de legerstaf luitenant-generaal Na soetion, die minister van Binnenlandse Veiligheid en Defensie wordt, en Gan- damana, gouverneurs van West-Java, die tot minister van Binnenlandse Za- Gevolgen droogte nog niet te bepalen Een officiële publikatie in de Staatscourant bevat de volgende gegevens over de droogteschade landbouwgewassen: doordat er in mei en het grootste deel van juni zeer weinig regen is gevallen, hebben praktisch alle gewassen van de droogte geleden. In het gehele land viel er in de periode van 1 mei tot 20 juni 1959 nog geen 2/5 van de normale hoeveelheid. Dit varieerde tussen 18 (Gemert) en 66% (Oudenbosch). Zeer droog was het verder vooral ook in Drente (Witteveen), de Bilt en Vlissingen. Behalve deze grote verschillen in het tekort aan neerslag is er ook een belangrgk onderscheid in droogtegevoeligheid van de gronden. Vooral de ontginningsgronden en de kleigronden met een slechte structuur heb ben gauw last van de droogte. Op de zandgronden van Midden- en Oost-Brabant, de Veluwe en Drente, alsmede op de rivierklei is dit jaar schade geleden. Voorts bestaat er veel verschil in wa terbehoefte tussen de gewassen. Dit al les veroorzaakt grotere verschillen in de stand van het gewas dan andere jaren. Op betrekkelijk korte afstand van elkaar zijn hierdoor volledig mislukte percelen Franse persstemmen naar aanleiding van de enthousiaste ontvangst op Madagascar Het Parijse weekblad „France Observateur" wijdt in zijn editie van deze week onder de kop „Zal de Prins de generaal opvolgen?" een beschou wing aan wat er zou kun nen gebeuren na een af treden van generaal De Gaulle. Met „de Prins" bedoelt het blad de 51- jarige Graaf van Parijs, afstammeling van Koning Louis Philippe, die door de grondwet van de Vijfde Republiek niet, zoals bij de vroegere grondwetten het geval was. als „af stammeling van vroegere regerende geslachten" van het presidentschap is uit gesloten. France Observateur" ver klaart dat de Graaf van Parijs, die zich altijd bui ten het politieke leven heeft gehouden, de laatste tijd weer vooraanstaande personen op zijn landgoed te Louvecennes ontvangt. Onder hen bevinden zich sedert De Gaulle vorig jaar aan de macht kwam. steeds meer Gaullisten. Het blad brengt voorts in herinnering, dat generaal De Gaulle in 1957 by het huwelijk van de zoon van de Graaf van Parijs een telegram zond waarin hij verklaarde Uw toe komst, die van Prins Henri, die van de Uwen. zijn volledig opgenomen in de nationale hoop" En „FraDce Observateur" vraagt zich nu af. of De Gaulle sedertdien de Graaf van Parijs als zijn opvolger beschouwd heeft voor het geval hij, De Gaulle, zelf weer aan de macht zou komen. „Het valt moeilijk dit te beves tigen. doch duizend teke nen geven te denken dat generaal De Gaulle deze hypothese voor een van de mogelijke hypothesen heeft gehouden", zo meent het blad. „La Nation Frangaise" borduurt op hetzelfde thema. Dit blad schrijft naar aanleiding van de enthousiaste manifesta ties op Madagascar, dat De Gaulle moet voelen dat geen enkele levende Fransman zoveel verschil lende volken op die ma nier bijeen kan brengen, „tenzij hij zelf zo verbon den is aan het prestige van de geschiedenis dat hij de incarnatie van Frankrijk is". Het is on mogelijk, aldus „La Na tion Frangaise", dat De Gaulle „niet denkt aan de voornaamste familie, bui ten welke, hoe persoonlijk onvervangbaar hij zich ook heeft gemaakt, zijn werk hem niet zal over leven en meer ongeluk zal brengen dan hoop ver wekken". te zien en percelen, die er nog redelijk of soms zelfs goed bij staan. Niet ver geten mag worden, dat de zon veel meer heeft geschenen dan anders, wat de ge wassen, die in deze periode behoefte hebben aan zon en over voldoende water beschikten, ten goede kwam. De groei werd behalve door de droogte ook door nachtvorst en slechte structuur belemmerd. De schade is moeilijk te ramen en is voor tal van gewassen nog helemaal niet vast te stellen. In de jaren 1918 en 1929 was het weersverloop tot eind juni enigszins vergelijkbaar met dit jaar; toen bleken de opbrengsten uiteindelijk nog niet slecht te zijn. Over het algemeen vallen droge jaren mee en natte jaren tegen. Uit de gege vens, welke door de rijkslandbouwconsu- lenten verstrekt werden, blijkt het vol gende. Van de granen hadden haver en meng- teelt (haver met zomergerst) het hard te verduren, maar ook rogge, zomergerst en zomertarwe ondergingen de invloed van de droogte. Ze bleven kort van stro en zullen een lage korrelopbrengst opleveren, mede doordat op verschillen de percelen noodrijpheid optrad. De ha- veropbrengst zal voor het land als geheel vermoedelijk ongeveer 25% lager uit vallen dan normaal. Van de mengteelt zal de opbrengst waarschijnlijk ruim 20% lager blijken te zijn en van rogge, zo mergerst en zomertarwe 15 k 20%. In de genoemde gebieden is uiteraard de scha de veel groter. Bü beschikking van de minister van Onderwijs K. en W. is. te rekenen van 1 februari 1959, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie alhier, de heer J. Th. Wiebes, De Leidse politie geniet in De Bilt van een koele dronk uit de ijskast van „Vader Gijs". Rechts op de achtergrond de commissaris, de heer J. Dreeuws. ken en regionale autonomie is benoemd. Generaal Nasoetion vertegenwoordigt met de minister van produktie, kolonel Soeprajogi, het leger in dit kabinet. Deze vertegenwoordiging is, gezien de militaire interventie tijdens de jongste politieke crisis tijdens Soekamo's we reldreis, minder sterk dan men in het algemeen had venvacht. Verwacht wordt echter, dat het leger een grotere deelneming zal opeisen in het corps van onderministers, die in de loop van de maand zullen worden benoemd, en die groepsgewijs onder de leden van het rompkabinet zullen ressorteren. Vandaag, na de beëdiging van Soe karno als president van de Republiek Indonesië onder de revolutionaire grondwet, welke uit 1945, kort na de Japanse capitulatie, stamt, heeft de president de nieuwbenoemde ministers de eed afgenomen. Deze zullen, vóór zij in functie treden, zich moeten afschrij ven als lid van hun politieke partij. Slechts één links georiënteerde Aanvankelijk was gemeld, dat het nieuwe kabinet geen personen bevat van de linkerzijde en geen commu nisten. Nader wordt echter verno men, dat Chairoel Saleh (minister voor woningbouw), die socialistische sympathieën heeft, de enige man is uit de links georienteerde politieke groeperingen. President Soekarno maakte bekend, dat het program van zijn nieuwe rege ring slechts uit drie regels bestaat, die in volgorde van urgentie omschrijven: 1. voeding en kleding voor het volk; 2. verzekering van de staatsveiligheid; 3- voortzetting van de strijd tegen econo mische en politieke imperalisme. Bij dit laatste punt, hoort ook het vinden van een oplossing voor het probleem Ned. Nieuw-Guinea. Advertentie in het boekje „VAKANTIEDAGTOCHTEN" gratis verkrijgbaar aan de stations, de N.S.-in lichtingenbureaus en de door N.S. erkende reis bureaus. „Kleine herenigingkost veel inspanning (Van onze correspondent in Bonn) Op initiatief van het Duitse Algemeen Vakverbond, de DGB, en van de Duitse Bond van Kantoorbedienden, de DAG, hebben gisteren 340.000 Saarlandse werk nemers een uur lang het werk neergelegd uit protest tegen de hoge prijzen, een gevolg van de monetaire overgang van het Saargebied van de Franse frank naar de Duitse mark. De staking verliep zonder incidenten en werd gesteund door de grote christelijke vakbond in het Saargebied. Onder meer reden trams en bussen niet en zelfs bij de PTT ontstond stagnatie. Deze proteststaking was bedoeld om de 15.000 Saarlandse middenstanders op de vingers te tikken. Sedert de „dag X", maandag j.l., kon men tot en met van daag in het Saargebied zijn Franse francs inwisselen tegen marken tegen een koers van 117.5 francs is gelijk één mark. Enkele gemeenten begonnen even wel direct al allerlei elektriciteit- en tramtarieven om te rekenen volgens de voor de consument bepaald heel wat on gunstiger koers 100 francs is een mark. De chaos werd compleet toen heel wat middenstanders wel bereid waren reke ning te houden met de prijsverhogingen voor die produkten, die in Duitsland duurder dan in Frankrijk zijn. maar geen notie namen van het feit, dat er ook prijsverlagingen moeten komen om de eenvoudige reden, dat nu eenmaal be paalde Duitse produkten goedkoper zijn dan de overeenkomstige FranseDe bakkers bijvoorbeeld verkochten hun broodjes (oude prijs 15 francs) voor 15 pfennig volgens de voor hen voordelige koers 100 francs is één mark. Maar ze mogen slechts 12 pfennig kosten volgens de officiële koers. Gisteravond vertelde een Saarlandse radio-reporter, dat hij in drie winkels gepoogd had Franse cognac te kopen: in de eerste zaak moest hij voor een fles, die oorspronkelijk 1700 francs had ge kost. 17 mark betalen, volgens de valse koers. De tweede zaak gooide er nog een schepje bovenop en vroeg de radioman 25 mark en pas in de derde zaak bleek men eerlijk en vroeg men 14,75 mark volgens de officiële koers! En zo is het gegaan met de prijzen van koffie, siga retten en allerlei etenswaren. Moeilijk dilemma De vakbonden gooiden hierbjj niet zo zeer de schuld op de Saarlandse midden standers als wel op de regering te Bonn en Saarbriicken, die zelf hun gemeenten niet in de hand hebben, Daardoor kon het gebeuren, dat in Saarbriicken een enkel bus- of tramreisje een halve mark Prachtige pope line en railcord JONGENSBROEKEN, met omslag, onberispelijk model. Normaal 9.75 - 13.50. Slechts één dag, alle maten van 5-16 jaar voor de verbazing wekkend lage prijs van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Als hoogste constitutionele lichaam zal een raadgevende vergadering wor den samengesteld. De president zal worden bijgestaan door een presiden tiele adviesraad en door een nationale raad voor planning. Dubbele stem voor Nasoetion Politieke waarnemers menen dat de stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasoetion, door zijn benoe ming de sterke man van Indonesië is geworden. Als hoofd van de nationale veiligheid en het ministerie van De fensie heeft hij de administratieve controle over de strijdkrachten en daarmee een overheersende positie in het nationale leven verworven. Hij heeft een dubbele stem in het kabi net. n.l. als minister van defensie en als legerleider. De stafchefs van de Marine en de Luchtmacht, vice-admiraal Soebjakto en luchtmaarschalk Soeryadarma zullen naar men verwacht, in het ka binet één lijn trekken met Nasoetion. Niet onqunstie In ambtelijke kringen te Washington is nog geen commentaar gegeven. Woordvoerders zeiden dat iedere stel lingneming zonder twijfel zal worden opgevat als inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Indonesië. De toch ai moeilijke en delicate taak van het Indonesische staatshoofd zou er door worden verzwaard. Ondanks dit stilzwijgen blijkt uit aanwijzingen van bevoegde zijde dat de door president Soekarno gevorm de regering te Washington niet on gunstig ontvangen is. De terugkeer van Indonesië tot de grondwet van 1945 en de invoering van de „geleide democratie" is met gemeng de gevoelens ontvangen. De Ameri kaanse leiders schijnen echter sedert enige tijd geneigd de idee te aanvaar den dat de democratie zoals die in het Westen wordt opgevat, voor landen als Indonesië niet noodzakelijk het meest wenselijk is. Het besluit van de autoriteiten te Djakarta het grootste deel van de ge wenste wapens in westelijke landen te bestellen, heeft te Washington opluch ting gegeven. Men vreesde dat de In donesiërs zich vooral tot de communis tische landen zouden wenden voor de aankoop van wapens. Ambtseed van ambtenaren Aan de Indonesische functionarissen in openbare diensten is gevraagd door een eed loyaliteit te betuigen aan de revolutionaire grondwet, die presi dent Soekarno zondag opnieuw heeft ineesteld. Ambtenaren van het minis terie van Soc. Zaken hebben gisteren de tekst van deze eed ondertekend. Volgens deze tekst nemen de ambte naren het als een plicht op zich de geest van de onafhankelijkheidsverkla ring te doen voortleven, zich door hun werk een voorbeeld te maken voor de publieke activiteiten en de taak die op hen is gelegd deel van hun leven te maken. Juncker - Union - Phoenix OUDE VEST 111 - TEL. 25328 kostte! De middenstand zelf v/eet niet waaraan zij toe is. Aan de ene zijde moet zij zich houden aan de officiële koers, hoewel er prijsvrijheid in het Saargebied bestaat nu dit economisch bij West- Duitsland is aangesloten, maar aan de andere kant wil zij zich thans reeds richten naar Westduitse belastingen en daarbij wordt het moeilijk om correct met de prijzen om te gaan. Men gelooft evenwel dat nu heel spoedig het prijs mechanisme de zaak zei ordenen: de concurrentie zal namelijk wel zeer snel toenemen. Daarbij is van regeringszijde reeds gedreigd met maatregelen tegen zogenaamde prijswoeker. Dit alles toont in elk geval aan welke moeilijkheden en welk een prijschaos er kunnen ontstaan, wanneer een zelfs re latief klein gebied als het Saarland, met goed een miljoen inwoners, zich plotse ling moet omschakelen van de ene naar de andere munteenheid en van het ene naar het andere economische milieu!!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6