KONING BOUDEWIJN VOND IN NOORDWIJK BEKENDEN TERUG UIT ONBEZORGDE PRINSELIJKE JEUGD Vorstelijk gezelschap genoot van voorstelling „Troilus en Cressida" Ik weet het niet allemaal zo goed meer maar ik zou graag blijven en gaan zwemmen Grote geestdrift tijdens bezoek aan Eindhoven en Den Haag Het LEIDSCH DAGBLAD Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 juli 1959 Tweede blad no. 29791 Warm neerzien in tropische hitte van duinpan (Van een onzer redacteuren) In het gloeiend hete, in een duinpan aan de Koningin Astrid Boulevard gelegen Noordwijkse Zuiderbad, keek Koning Boudewijn van België gisteren wat onzeker om zich heen. „Ik weet het niet zo goed meer allemaal, maar ik zou hier eigenlijk wel graag willen blijven en gaan zwem men Dat was zijn antwoord op de vraag, of hij zich nog iets herinnerde van deze omgeving, waar hij als vijfjarig Prinsje gewoond en genoten heeft. De tien minuten welke Koning Boudewijn in Noordwijk waren toegemeten zijn er ongeveer vijfentwintig geworden. In die tijd heeft de Ko ninklijke gast velen begroet, die hem indertijd, bijna een kwart eeuw geleden, met zorgen omring den in de badplaats, op het strand en „thuis" bij de familie v. d. Mortel. Dit weerzien met een be kende omgeving (waaraan de herinnering overi gens blijkbaar en begrijpelijkerwijs wel wat vaag was) was een van de warmste onderdelen van het Koninklijk bezoek: en dan slaat die omschrijving niet alleen op de tropische hitte, welke Koning, Koningin en Prins hier moesten verduren, en die van tijd tot tijd wel eens tè machtig werd. Veel belangstelling O Duizenden badgasten, bruingebrand en in niet meer gekleed dan strikt noodzakelijk was, sloegen de tocht van de Koning, die met Koningin Juliana en Prins Bernhard in een open auto was gezeten, gade. Zij moeten allen be wondering gekoesterd hebben voor de voortreffelijke wijze waarop gast en Prins in hun uniformen de hitte trot seerden, die zelfs het peleton fotogra fen en film- en televisieoperateurs uit hun colbertjes had gedreven. Dat laat ste mócht overigens in deze luchtige omgeving! Het gezelschap was in auto's van Val kenburg gekomen, nu het oorspronke lijke plan om met een helikopter op het strand te dalen geen doorgang kon vinden. De Noord wij kers en badgasten, die langs de route de Koninklijke bad gasten-voor-een-kwartier toejuichten zullen er bepaald niet om hebben ge treurd. Bij het Zuiderbad aan de Koningin Astridboulevard waarvan de naam reeds zovele herinneringen aan de band tussen het Belgische Vorstenhuis en Noordwijk oproept) werden de Konink lijke gasten verwelkomd door burge meester mr. G. F. C. van Berckel Herinneringen Daarna ontmoette Koning Boudewijn in het Zuiderbad zelf de Noordwijkers. die zijn jeugd met zorgen omringden. Bij de ingang had hij reeds hoofd agent Frans Visser gezien, die hem in dertijd, als huisknecht van burgemees ter van der Mortel dikwijls op zijn rug had rondgereden. Beneden in het bad in de snikhete duinpan vond hij de badmannen terug, de nu 64-jarige Kees Duindam en zijn tien jaar oudere col lega Arie de Jong, verder de 64-jarige Leuntje Plug-Cramer, die talloze malen het badgoed van Prins Boudewijn ver zorgde, de politiemannen J. M. P. Ba- rendse en G. C. Timmers, die vroeger over hem waakten toen hij als Prinsje in gezelschap van zijn zusje Prinses Josephine Charlotte een onbekommer de tijd had in de bloemenbadplaats, en anderen die zich tijdens zijn verblijf verdienstelijk maakten. Koning Boudewijn en later ook Ko ningin Juliana en Prins Bernhard spra ken geruime tijd gemoedelijk met deze bekende Noordwijkers. voor wie dit een onvergetelijke dag zal zijn gebleven. „Ik was pas vijf jaar' Koning Boudewijn moest bekennen, zich zijn oude verzorgers niet meer te herinneren, en ook verder niet meer zo veel van Noordwijk meer af te weten. „Maar ik was toen ook pas vijf jaar, dat moet ge niet vergeten" bracht hij herhaaldelijk verontschuldigend naar voren. „Ik weet nog wel iets van een rond paviljoen met veel glas, en dat het een heerlijke tijd is geweest Dat paviljoen is inmiddels verdwenen, als offer van de Atlantik Wall De Koning onderhield zich ook nog met de heer Pruisers, die indertijd aan het hoofd van de recherche stond, met de heer T. H. Polman, directeur van het Noordwijkse kinderkoor die hem een Acteurs en actrices voorgesteld Koning Boudewijn, Koningin Ju liana en Prins Bernhard maakten gistermiddag, na hun bezoek aan Rotterdam, een rondvlucht over de Deltawerken. Deze vlucht werd ge maakt in drie regerings-Dakota's. In het eerste toestel stapten Ko ning Boudewijn en Prins Bernhard, die dit zelf bestuurde, in het tweede toestel Koningin Juliana en het gevolg begaf zich in het derde toestel. In het toestel van Prins Bern hard nam ook ir. Maris plaats, in het tweede stapte prof. Jansen, hoofd van de Deltadienst. Om half drie werd koers gezet in de rich ting van de Deltawerken, een tocht die op het vliegveld Valken burg eindigde. Het bezoek aan de Deltawerken duur de ongeveer een uur. De Koning heeft een uitnemende indruk gekregen van al hetgeen hier tot stand wordt ge/bracht. Na aankomst op het vliegveld Val kenburg werd naar Noordwijk gereden. 's Avonds woonde het vorstelijk gezel schap in de Amsterdamse Stadsschouw burg een galavoorstelling bij van Sha kespeare's „Troilus en Cressida", waar van bijzonder genoten werd. Extra voorzieningen waren getroffen met het oog op de grote hitte. Daarom had vanaf de middaguren de Amster damse brandweer het dak van de schouwburg nat gespoten om enige ver koeling te brengen. Meer verkoeling bracht echter nog de zware regenbui, die om circa zeven uur boven dè stad losbarstte. Koning Boudewijn, Koningin Juliana. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene, werden bij het betreden van de zaal, die met 10-000 rozen uit Aalsmeer in diverse kleuren was ver sierd. verwelkomd met de volksliederen, waarna op het reeds lang tevoren ge opende toneel het spel een aanvang nam. De voorstelling werd gegeven door de stichting „Toneelmanifestatie 1959" in het kader van het Holland Festival. In de pauze werden de volgende acteurs en actrices aan de vorstelijke personen voorgesteld: Femke Boersma, die de roi vervulde van Cressida. Ellen Vogel Cassandra), Elisabeth Andersen (He lena), Jenny van Maerlant (Androma che), Cees Laseur( Pandarus), Robert de Vries (Ajax). Bob de Lange (Ulys ses). Coen Flink (Troilus), Ko van Dijk (Achilles) en Johan Schmitz (Hector). Ook werden voorgesteld Johan de Mees ter, de regisseur, en Bert Voeten, de vertaler van het stuk, alsmede de heer Evert Smit. directeur van de Stads schouwburg. In de grote foyer waren de balkondeuren wijd geopend, zodat de officiële gasten, o.w. de ministers met hun echtgenoten, staatssecretarissen, bundeltje liederen aanbood onder de titel „Negen Kroonjuwelen", welke lied jes destijds door Prins Boudewijn wa ren gezongen, en met de heren Van Vliet en De Wit. Voorts werden de wet houders J. de Geus en J. van Leeuwen en de gemeentesecretaris B. Ike aan de Koning voorgesteld. Gezellig onderonsje Inmiddels had Koningin Juliana een genoeglijk onderhoud met mevr. S. Brandt-v.d. Mortel, die een kwart eeuw geleden als Sabina v. d. Mortel een van de speelkameraadjes was van Prins Boudewijn. Prins Bernhard had kenne lijk veel plezier in het gezellige onder onsje in het Zuiderbad, waar een sfeer heerste die wel sterk afweek van het strenge protocol dat elders het Konink lijk bezoek beheerst. Het gehele verblijf in Noordwijk was trouwens gemoedelijk zowel het optre den der gasten als de hartelijkheid van het publiek, dat het de soepel optre dende politie bepaald niet moeilijk maakte. De Koninklijke gasten sloegen voorts van de duinen af een blik op de zilve ren zee. waarop vrij veel bootjes wa ren samengetrokken met badgasten die op deze wijze getuige van het bezoek wilden zijn, en gebruikten voorts ver versingen in een speciaal voor dit doel opgerichte tent in het Zuiderbad. Kleurig geschenk Daar heeft burgemeester Van Berckel namens zijn gemeente de Koning toe gezegd, dat vierduizend narcissenbollen en zesduizend tulpenbollen naar België zullen worden gezonden om de tuinen van het Kasteel te Laeken op te luis- ren. Kleurenfoto's gaven de Koning een beeld van de weelde, die volgend jaar namens de bloemenbadplaats deze tui nen sieren. Dankbaar Noordwijk Na een dubbel zo lang verblijf als in het voornemen had gelegen vertrokken de Koninklijke gasten en hun gevolg weer met auto's uit een dankbaar Noordwijk. Dankbaar voor de harte lijke en eenvoudige manier waarop Ko ning Boudewijn zijn kennismaking met de badplaats had hernieuwd, dankbaar voor de stralende zon die nog juist voor de reeds dreigende onweersbuien het bezoek had overgoten. Het strand leven kon nog even na het vertrek zijn andere hoge autoriteiten en een aantal buitenlandse diplomaten, een wijd uit zicht naar buiten hadden, waar het in middels weer een prachtige zomeravond was geworden. Het Koninklijk gezel schap onderhield zich langdurig met de acteurs en actrices, aan wie Prins Bernhard een glas witte wijn offreerde. Ook Koning Boudewijn. die in gene raalsuniform was gekleed, onderhield zich belangstellend met vele actrices en acteurs. De Koningin was gekleed in een blauw gebloemde avondjapon. Prinses Beatrix droeg een avondjapon van blauwe kant en Prinses Irene was ge huld in een goudkleurig avondtoilet. Nadat aan het einde van de voorstel ling een langdurige bijval had weer klonken en het publiek een hartelijk applaus ter ere van de vorstelijke per sonen had gebracht, vertrok het Ko ninklijke gezelschap om even na half twaalf. In de hal van de schouwburg werd afscheid genomen van de Com missaris der Koningin in Noord-Hol land, de burgemeester van Amsterdam en andere autoriteiten. Onder luide toejuichingen van een op het Leidseplein verzameld talrijk pu bliek, reden de auto's met de vorste lijke personen vervolgens door de verlichte hoofdstad naar het paleis Soestdijk. Koning Boudewijn begroet de Noordwijkers, die hem een kwart eeuw geleden met hun zorgen om ringden op strand en in zee, die trots de Belgische onderscheiding droegen, welke de avond tevoren aan hen was uitgereikt, de Ere medaille van het Huis des Konings: badman Kees Duindam, die het toe zicht uitoefende in het zonnebad, Arie de Jong, die zijn waakzaam heid uitstrekte op het strand en bi] het baden, en Leuntje Plug, die het badgoed verzorgde. Vooral het ge noeglijk gesprek tussen de Koning en deze drie Noordwijkers getuigde van de ongedwongen sfeer tijdens dit korte, maar bijzonder op prijs gestelde bezoek. (Foto L,D./Van Wet) dagelijkse gang gaan, toen barstte de bui los Langzaam reden de auto's door de Noordwijkse straten, waar wederom duizenden de gasten toejuichten, op weg naar Amsterdam voor het diner en het bezoek aan de Stadsschouwburg. In Noordwijk bleven tientallen men sen achter, voor wie dit een grote en onvergetelijke dag is geweest. Voor één „de mooiste dag van haar leven", zoals ze het uitdrukte. Nu was dat leven nog niet zo héél erg lang. Het was de 12- jarige Joke van der Niet, leerlinge van de zesde klas van de Prinses Marijke- school, die H.M. de Koningin een boeket witte orchideën had aangeboden. Bezoek Den Haag Ontvangst in oude stadhuis Het vorstelijk gezelschap is van middag tegen een uur op het vliegveld Ypenburg gearriveerd. Per auto werd naar het Binnenhof gereden, waar in de Trèveszaal door de Raad van ministers het noenmaal werd aangeboden. Ook de Prinsessen Beatrix en Irene namen hieraan deel. Om drie uur vanmiddag arri veerde de Koninklijke stoet bij het oude stadhuis te Den Haag in de omgeving waarvan zeer grote publieke belangstelling bestond voor de ingang aan de Drie Hoekjes, waar de hoge gasten werden verwelkomd door de bur gemeester, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, en de wethouder van Sociale Zaken en Volksgezond heid. de heer C. H. P. W. van den Oever. Anneke van Reenen, het tienjarig dochtertje van de wethouder van Eco nomische Zaken, de heer mr. R. M. van Reenen, bood H.M. de Koningin een boeket bloemen aan. In de gang stonden de wethouders en de gemeentesecretaris opgesteld, onder de koepel de echtgenoten van de wet houders. de raadsleden en de gemeente secretaris. Terwijl het gezelschap zich door de gang naar de vierschaar begaf zong de Koninklijke Mannenzangver- eniging „Die Haghe Sanghers", welker leden in de oude raadszaal stonden, „Haec Dies In de Vierschaar, waar de leden van de Haagse gemeenteraad stonden opge steld, namen de vorsten met htm ge volg plaats op de schepenbank achter het, hek. Staande temidden van zijn raad en wethouders sprak burgemees ter Kolfschoten daarop de vorst toe. Hierna zongen opnieuw die Haghe Sanghers. die zich inmiddels in de koe pen hadden opgesteld. „Domine salvos- fac reges nostros" en vervolgens stelde burgemeester de raadsleden één voor één voor. Te dien einde stelden de vorsten zich vóór het hek van de sche penbank op. Na deze presentatie van de raad ver zocht de burgemeester de Koninklij ke gasten hem te volgen naar de vroegere burgemeesterskamer. In deze kamer, waar zich inmiddels de fractievoorzitters van de gemeente raad hadden opgesteld, verzocht mr. Kolfschoten de gasten, om het gulden gastenboek der gemeente 's-Graven- hage te tekenen en daarna bood hjj de Koning een antieke zilveren ta bakspot (Haags zilver) aan. Tijdens deze gebeurtenissen zong het koor in de oude raadszaal „Je vous en prie Seigneur Het gezelsohap begaf zich na het aanbieden van het geschenk naar de vroegere trouwzaal .waarheen zich in tussen de raadsleden hadden begeven voor een ongedwongen samentreffen met de vorstelijke gasten. Gedurende deze bijeenkomst werd champagne ge serveerd. De vorsten verlieten via de koepel de middenhal de gang en de vier schaar het stadhuis. Even werd ge pauzeerd bij de ingang van de oude raadzaal, waar Die Haghe Sanghers het ..Merck toch hoe sterck" zongen. Op het bordes voor de hoofdingang van het stadhuis gekomen, verzocht de burgemeester Zijne Majesteit een platform op dit bordes te betreden, om van achter de ballustrade voor het bordes de geestdriftige hujde van het saamgestroomde publiek in ont vangst te nemen. Tenslotte begeleidden mr. Kolfscho ten en wethouder Van den Oever het vorstelijk gezelschap naar de auto's, die links van het bordes waren voor gereden en daarop onder luid gejuich vertrokken. Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken Bezoek Eindhoven Aanbieding van een televisietoestel Vanmorgen om 19 minuten voor elf zijn Koning Boudewijn, Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekomen. Terwijl de Belgische vlag en de Koninklijke standaard van Neder land langzaam in top werden ge hesen, landde de Dakota. Als eerste verliet de Koningin het vliegtuig, gevolgd door Koning Boudewijn en Prins Bernhard. De elfjarige Henny van Keme- nade, dochtertje van een van de wethouders van Eindhoven offreer de Koningin Juliana een tuiltje rozen. De heer Gijzeis, de loco burgemeester. bood de Koning het boek: „Eindhoven, groeiende stad" van Martinus Coppens aan. Men reed vervolgens in auto's naar de Philips fabrieken. Tot dan toe had een lichte nevel over Eindhoven gehangen, maar nu brak de zon door. Circa 40.000 kinderen van 120 Eindhovense scholen, die vooral in de binnenstad rijen dik stonden, juichten de hartelijk wuivende Koning Boudewijn toe, enthousiast zwaaiend met Belgische en Nederlandse vlaggetjes. Ook zeer veel volwassenen omzoomden de straten, waar de Ko ninklijke stoet doortrok. Van de Philipstoren daalde een wolk van confetti, uitgeworpen door em ployés, op de stoet neer. Een feestelijk aanzien kregen de straten voorts door de vele uitgestoken vlaggen. Bij de ingang van de Philips appara- tenfabrieken begroetten de president-di recteur van de NV, ir. P. F. S. Otten en de vice-presidenten ir. F. J. Philips en mr. A. J. Guepin, de hoge gasten. De 18-jarige mej. Alda Beckers, een Belgi sche werkneemster uit Lommei, bood H. M. de Koningin bloemen aan. In de zgn. „sociale ruimte" werden de leden van de raad van bestuur voorge steld. Na een kort welkomstwoord van ir. Otten gaf de heer B. J. Mengerink, adjunct-directeur van de hoofdindus- triegroep radio, grammofoons en televi sie-apparaten, een explicatie over de ontwikkeling en produktie van televisie toestellen, waarna de televisieband in ogenschouw werd genomen en een in troductieles werd bijgewoond. Op weg naar de elektrisch-akoestische studio werd de Koning namens 2.500 Belgische werknemers een televisietoestel aangeboden. Hjj kan dit bestem men voor een charitatief-sociaal doel. In de Ela-studio werden de jongste ontwikkeling op het gebied van de akoestische muziekweergave gedemon streerd. alsmede het praktische gebruik hiervan bij de filmprojectie. Ook gaf prof. dr. H. B. G. Casimir een toelich ting bij de maquette van het nieuwe na tuurkundige laboratorium van de NV Philips, dat in Waalre verrjjst. Tenslotte werd een röntgenbeeldversterker gede monstreerd. Als verrassing werden in de Ela-stu dio op de band opgenomen gesprekken van de contacten tussen de comman dant van het vliegtuig, dat Koning Bou dewijn naar Nederland bracht met de verkeerstoren op de luchthavens Meis broek en Schiphol ten gehore gebracht. Bij het verlaten van de fabriek reden de auto's langs circa 2088 Belgische werknemers van het bedrijf, terwijl de Philipsharmonie concerteerde. Vervolgens reed het gezelschap, toege zwaaid en toegejuicht, door de velen, die ook hier de trottoirs vulden, naar het vliegveld Welschap, waarna men naar de vliegbasis Ypenburg bij Den Haag vloog.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3