Koning Boude wij 11 warm in Rotterdam ontvangen Nauwere banden tussen de twee huurlanden moeilijk denkbaar99 VORSTELIJKE TOESPRAKEN Nederlanders onderscheiden ter gelegenheid van Belgisch bezoek Ritten van Koning Boudewijn vrijdag door de Residentie Nog witter Na in Amsterdam voorgelicht te zijn over de Deltawerken A. Smit wordt 1 augustus a.s. burgemeester van Hazerswoude Thans burgemeester van Sprang-Cappelle DONDERDAG 9 JULI 1959 Tijdens het galadiner in het Koninklijk Paleis te Amsterdam gisteravond, hebben H.M. de Koningin en Z.M. de Koning der Belgen toespraken tot elkaar gericht» DE KONINGIN Koningin Juliana zei o.m.: Sire, België is welkom in Nederland. Dit is u gebleken overal waar u vandaag is geweest, het is u zelfs van de daken toegeroepen. Het zal zo zijn alle dagen van uw bezoek; mogen de indrukken ervan altijd in uw herinnering blijven voortleven. Wij verheugen ons over uw aanwezigheid met de oprechte vreugde van de goede buren en bondgenoten, die wij voor België willen zijn en blijven. Uit de smeltkroes van de tweede wereldoorlog is de Benelux ontstaan. Drie landen zijn daarin tezamen sterk omdat hun lot is vervlochten, door in gelijk waardigheid samen te gaan. Zij gaan elk hun eigen weg, maar zij gaan gemeenschappelijk in dezelfde rich ting voorwaarts. Ik herinner mij goed het officiële bezoek van uw vader aan mijn moeder in 1938, dus kort voor de oor log. Ik herinner mij ook hoe uw vader in deze zelfde zaal sprak over het samengaan der kleine landen, en over het gewicht, dat zij tezamen in de schaal kunnen leggen o.a. met deze woorden: „De toenadering van kleine staten verruimt de sfeer van hun actie en van hun gezag". Deze toen nog koene gedachte trof my sterk en bleef my by, ook al scheen zy gelogenstraft door de machtsverschuiving, die met de oorlog als een lawine zelfs ons volksbestaan wel had willen uitwissen. Zij bleek evenwel toch waar te zyn, toen de Benelux ontstond en die zich steeds duidelijker begon af te tekenen en levensvatbaarheid ging vertonen. De Benelux gaf bovendien nog de impuls tot grotere groe peringen. De ontwikkeling tot de uiteindelijke éénwor ding van Europa ligt in het verlengde van deze gedachte. Wie echter aardrijkskundig gesproken eenzelfde buurt vormen, mogen zich gewaarschuwd achten, om zich samen tot die buurtgemeenschap te ontwikkelen, die dient tot groter welzyn van al zyn deelgenoten. Dit „verruimt de sfeer van hun actie en van hun gezag". De som der wederzijdse lusten, verminderd met die der wederzijdse lasten, is toch nog altijd aanmerkelijk meer dan een simpele optelling en zo worden de ontwikke lingsmogelijkheden voor de leden van zulk een gemeen schap onevenredig vergroot. Zij het ook dat zij daar enboven nog elders door sterke banden verbonden mogen zijn of blijven. Majesteit, het is voor myn man en mij persoonlijk een vreugde, u hier als onze gast te verwelkomen. Het Nederlandse volk ziet in u een sympathieke vertegen woordiger van het Belgische. Ik moge dit hartelijk ge meende welkom tot uiting te brengen door te uwer ere mijn glas op te heffen en tevens te drinken op het welzijn van uw familie en van heel het Belgische volk en op de lotsverbondenheid en vriendschap van onze beide naties. DE KONING In zijn antwoord zei Koning Boudewijn: Majesteit, Het heeft Uwe Majesteit behaagd mij te verwel komen met woorden, die mij recht naar het hart zijn gegaan. Daarbij heeft uw volk mij onthaald op een zo vriendelijke wijze als alleen van goede buren en bond genoten kan worden verwacht. Ik ben gelukkig Uwe Majesteit de verzekering te kunnen geven dat de ge voelens der Belgen voor hun broeders uit Nederland, even hartelijk zijn. Door hun ligging op een der belangrijkste kruispun ten van het westen, moesten onze beide landen de weerslag van de stormen ondergaan, die over Europa hebben gewoed. Bovendien hebben zij een culturele samenhorigheid te danken aan een voor Vlamingen en Nederlanders thans meer dan ooit bereikte eenheid van omgangs taal, waarboven een bemoedigende eenheid der Neder landse litteratuur is uitgegroeid. Men kan zich voor twee buurvolkeren nauwere ban den bezwaarlijk voorstellen. Bij de natuurlijke wedyver, die daardoor is ontstaan, hebben wij steeds de deugden mogen bewonderen die het kenmerk uwer landgenoten zyn: de vastberadenheid, het doorzettingsvermogen, de vlijt en een onvergankelijke liefde voor de vrijheid. Deze hoedanigheden werden eens te meer in het daglicht gesteld door Uwe Majesteit en haar regering, bij het ontwerpen van het stoutmoedige Deltaplan. De naties en voornamelijk de kleine naties kunnen niet langer afgezonderd leven. Tegenover de geweldige coalities, die in de wereld tot stand kwamen, moeten zij zich verenigen willen zij niet ten onder gaan. Deze louter defensieve verstandhouding, kan hen niemand euvel duiden: haar vredelievend karakter is immers de weerspiegeling van onze volks verzuchtingen en van onze aangeboren behoeften aan veiligheid. Wij willen in vrede leven. Met geen ander oogmerk zijn wij bij de NAVO aan gesloten. Wij weten, dat ook op economisch terrein een onderlinge verstandhouding broodnodig is. Uwe Majes teit heeft de woorden aangehaald die mijn vader reeds in 1938 tot Koningin Wilhelmina richtte en die heden nog van toepassing zyn. Deze gedachte is de grondslag van Benelux, waarvan het nut en de noodzakelijkheid, nu reeds, onbetwistbaar zyn gebleken. Dit is de kern van onze economische betrekkingen geworden. Dank zij de gemeenschappelijke markt, zyn zij voor een nog ruimere ontplooiing aangewezen. Ik dank Uwe Majesteit, en door haar het Neder landse volk, voor het onvergetelijk onthaal dat my hier te beurt valt en ik drink op het geluk en op de welvaart van Uwe Majesteit, van de Prins der Neder landen, van de Koninklijke familie en van de ganse natie. Ter gelegenheid van het staatsbezoek zien wij, dat dr. J. B. V. M. J. van de van Z.M. de Koning der Belgen, zyn talrijke onderscheidingen toegekend. Het Grootlint in de Orde van Leopold werd verleend aan de Prinsessen Beatrix en Irine dezelfde onderschei ding werd toegekend aan de voorzit ter van de Raad van Ministers, prof. dr. J. E. de Quay. Het Grootkruis in de Orde van de Kroon werd verleend aan de ministers: mr. J. van Aar teen, mr. A. C. W. Beer man, S. J. van den Bergh, J. W. de Pous. mej. dr. M. A. M. Klompé, H. A. Korthals, mr. E. H. Toxopeus, en aan mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, Grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, opperceremoniemeester van H.M. de Koningin, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, mevrouw G. J. van Wicke- voort Grommelingeb. jkvr. Teixeira de Mattos, Grootmeesteres van H.M. de Koningin, mr. J. C. baron Baud, groot officier in speciale dienst van H.M. de Koningin, vice-admiraal L. Brouwer, chef van de Marinestaf, luitenant- generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, chef van de Generale Staf en bevel hebber der Landstrijdkrachten, luite nant-generaal H. Schaper, chef Lucht machtstaf en bevelhebber der Lucht strijdkrachten, en aan douairière L. A. L. baronesse De Smethgeb. baronesse Van Pallandt, dame du palais van H.M. de Koningin. Grootofficier De onderscheiding van Grootofficier in de Orde van de Kroon werd verleend aan: W. F. K. Bisschoff van Heems- kerck. eerste stalmeester van H.M. de Koningin, mr. J. H. H. Dautzenberg, procureur-generaal te 's-Hertogenbosch, fungerend directeur van politie, mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal te 's-Gravenhage, fungerend directeur van politie, aan de commissarissen der Koningin, resp. in de prov. Zuid-Hol land en Noord-Holland, mr. J. Klaasesz en dr. H. J. Prinsen, jhr. mr. W. E. van Panhuys, directeur protocol van Bui tenlandse Zaken. jhr. mr. W. F. Roëll, directeur kabinet der Koningin, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, luitenant- generaal C. J. Valk, gouverneur der Residentie, mr. H. R. de Zaayer, procu reur-generaal te Amsterdam, fungerend directeur van politie, mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk en adjudant van H.M. de Koningin. Benoemd tot Grootofficier in de Orde van Leopold II: jhr. mr. C. Dedel, in tendant der koninklijke paleizen, dr. F. A. de Graaff. particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, mr. <J. van den Hoeven, particulier secretaris van H.M. de Koningin, mr. K. P. van der Mandele. kamerheer in buitenge wone dienst van H.M. de Koningin en aan de burgemeesters van Amsterdam. 's-Gravenhage en Rotterdam, respectie velijk de heren mr. G. van Hall, mr. H. A. M. T. Kolfschoten en mr. G. E. van Walsum en ir. G. Maris, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat. Noordwijk In de lange lyst van onderscheidin gen, die verder nog werden toegekend, Mortel, consul-generaal der Nederlan den te Antwerpen is benoemd tot com mandeur in de Orde van de Kroon. Zoals bekend is dr. v. Mortel oud-bur gemeester van Noordwijk. De huidige eerste burger van deze badplaats, mr. G. F. W. van Berckel is benoemd tot officier in de Orde van de Kroon. Rid der in deze Orde werd voorts o.a. mr. Chr. Barends, hoofdinspecteur van gemeentepolitie te Haarlemmermeer, terwijl de heer G. de Graaf, directeur van het hotel „Kasteel Oud-Wassenaar" ridder werd in de Orde van Leopold II. Vrijdag a.s. zal Koning Boudewijn ver schillende ritten door Den Haag maken. De Koning arriveert die dag om vijf mi nuten voor een op het vliegveld Ypen- burg. Vandaar begeeft hij zich langs de Ryswykseweg, het Rijswijkse Plein, de Wagenstraat, De Venestraat, de Graven straat, het Buitenhof naar de op het Binnenhof gelegen Trèveszaal. Om tien minuten voor drie vertrekt de Koning van de Trèveszaal naar het oude stad huis langs Binnenhof, Plein. Korte en Lange Vijverberg, Vyverdam, Buitenhof en Gravenstraat. Om half vier begeeft de vorst zich van het stadhuis naar het Huis ten Bosch via de Groenmarkt, de Gravenstraat, het Buitenhof, de Vijverdam. de Lange Vij verberg, het Tournooiveld, het Korte Voorhout en de Leidse Straatweg. Om kwart over vier begeeft de Koning zich alleen van het Huis ten Bosch naar het kasteel Oud Wassenaar langs de Leidse Straatweg. Om half zes gaat hij van het kasteel Oud Wassenaar langs dezelfde route weer naar het Huis ten Bosch terug. Om vijf minuten over half acht ver trekt de Koning van het Huis ten Bosch naar de Belgische ambassade langs het Bezuidenhout, de Boslaan, de Leidse Straatweg, het Korte Voorhout, het Lan ge Voorhout, de Parkstraat, de Java- straat, de Scheveningsestraat, de Carne- gielaan en de Tolweg. Om kwart voor acht begeven Koningin Juliana en Prins Bernhard vergezeld van de oudste twee Prinsessen zich langs de zelfde weg van het Huis ten Bosch naar de Belgische ambassade. Om kwart over tien gaan de vorste lijke personen het lichtspel op het Bin nenhof bekijken, en rijden daarheen van Van Nelle bestellen l Advertentie Jongetje bij aanrijding in Wassenaar gedood Op de Kafwykseweg, bij de vroegere ingang van Duinrell, is gistermiddag omstreeks halfdrie het tienjarig zoontje van de familie Keizer, wonende aan de Zonneveld weg, aangereden door een personenauto en dodelijk gewond. De jongen stak over achter een autobus juist op het moment dat uit de richting Katwijk een auto naderde. Ondanks krachtig remmen kon de automobilist, een Voorschotenaar. een aanrijding niet voorkomen. Het ventje werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar de St.-Ursula-kliniek en is kort na aankomst daar aan de gevolgen overleden. De autobestuurder treft geen schuld. de Belgische ambassade langs de Jacob Catslaan, de Tobias Asserlaan, de Car- negielaan, de Scheveningseweg, de Java- straat, de Alexanderstraat, Plein 1813, de Parkstraat, de Kneuterdijk, de Plaats, de Lange en Korte Vijverberg en het Plein. Na afloop van het lichtspel begeven de vorstelijke personen zich naar het Huis ten Bosch via Plein, Korte Vijverberg, Tournooiveld, Voorhout Bosbrug en Leidsestraatweg. In verband met deze routes zal de Haagse politie de desbe treffende straten voor verkeer sluiten en parkeervry houden bij het naderen van de stoet. Van Nelle bestellen Advertentie. Jonge Noordwijker in Rijnsburg verdronken Gistermiddag omstreeks halfvier is de 23-jarige Franciscus Marinus Steenvoorden, uit Noordwyk, by het zwemmen verdronken. De jongeman werkte bij de Conser- venfabriek van v- d. Vijver te Rijns burg. Hij ging tijdens een korte werk- pauze even zwemmen in de Vliet, daar waar deze uitmondt in het Additionele Kanaal. Op een gegeven ogenblik zag men dat de Jongen in de diepte ver dween. Een 13-jarige jongen zwom naar hem toe en kon de drenkeling nog net bij zijn arm pakken. De dappere knaap probeerde de drenkeling daarna naar de kant te trekken, maar plotseling liet hij los. De jongeman verdween geheel in de diepte. Na een halfuur dreggen gelukte het pas om de drenkeling boven water te krijgen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Het ongeval bracht vanzelfsprekend veel verwarring onder het personeel van de fabriek. Het slachtoffer was ongehuwd. Van Nelle bestellen I Advertentie. NIEUW STATION DRIEBERGEN-ZEIST Het oude station Driebergen-Zeist zal worden afgebroken. In de plaats daar van zal er een nieuw modern station verrijzen. De luchtbrug van dit station gaat binnenkort verdwijnen en er komt een tunnel van het eerste naar het tweede perron. Ook krijgt het station een toegang van de richting Zeist. Voor de tunnelbouw is het materiaal reeds aangevoerd. Als dit werk gereed is komt de bouw van de toegang van het nieuwe station aan de beurt. Big five genationaliseerd De Indonesische regering heeft giste ren de nationalisatie bekend gemaakt van nog 40 Nederlandse bedrijven. Hier toe behoren de vijf grote im- en export huizen, die bekend stonden onder de naam „big five": nl. Linde te ves. Inter- natio, Borsumy, Jacobson van den Berg en Geo Wehry. Deze maatschappijen hadden sinds kort een Indonesische naam gekregen en waren omgezet in Indonesische semi- gouvernementsbedrijven. Advertentie MARIA CALLAS LEGT EERSTE STEEN De zangeres Maria Callas, die zater dagavond in het Amsterdamse concert gebouw voor de eerste maal in Neder land optreedt, zal zaterdagochtend te Heemstede de eerste steen leggen van de opnamestudio, die daar voor een Heemsteedse grammofoonplatenmaat schappij wordt gebouwd. Op dc tweede dag van zijn bezoek aan ons land heeft Koning Bou dewijn vanochtend in het paleis op de Dam te Amsterdam een deskun dige voorlichting gekregen over het Deltaplan tot afsluiting van de zeearmen in Zuid-Holland en Zeeland. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris gaf de Belgische vorst gedurende drie kwartier een algemeen overzicht van deze gigantische onderneming. Hij vertelde o.m. dat men zich in België over de waterstand in de Westerschelde niet bezorgd hoeft te maken. De Belgen tonen zich nl. verontrust over het Deltaplan, omdat zij menen, dat de waterstand in de Westerschelde aanzienlijk zal stijgen. Zij baseren hun vrees op het feit. dat de dijken langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen twee me ter worden verhoogd en sommigen trek ken daaruit de conclusie, dat het water dienovereenkomstig zal stijgen. Op een persconferentie die aan de uiteenzet ting in het paleis voorafging, vertelde ir. Maris, dat de waterstand in de Wes- tersohelde na voltooiing der Deltawer ken hoogstens 2 tot 5 cm. zal stijgen, zoals dat ook langs de Nederlandse kust het geval zal zijn. De dijken worden alleen maar verhoogd, omdat 'wij een ramp als in 1953 willen voorkomen, zo zei de directeur-generaal- Feestelijke stemming! Ofschoon het bezoek van Koning Boudewijn aan Rotterdam voornamelijk de haven betrof, was er toch langs de weg, die de Koninklijke auto met de vijf volgauto's reden, reeds vroeg een verwachtingsvolle en feestelijke stem ming waar te nemen! Er werd druk ge vlagd en op de trottoirs groepten de mensen, die een glimp wilden opvan gen van de Koning en de leden van ons Vorstenhuis. Om vijf voor twaalf werd het club huis van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" bereikt. Hier vooral was zeer veel belangstelling van de zijde van de burgerij er. van leden van de Belgische kolonie. Hartelijk werden de vorsten toegejuicht bij het verlaten van de auto. Koning Boudewijn was gekleed in generaalsuniform, Prins Bernhard in admiraalsuniform. H.M. de Koningin droeg een beige-geel complet, met wit afgezet, en een witte toque. Ballonnengroet Het was een aardig moment toen de vorstelijke stoet het Atlantic- huis aan het Westplein te Rotter dam passeerde, want plotseling zweefden een 250 ballonnetjes bo ven de hof auto's! Enige dagen ge leden had het personeel van een scheepvaartmaatschappij zich be zonnen op een speciale verrassing. Geld werd ingezameld, de ballon nen gekocht en iedereen gerecru- teerd om mee te helpen ze op te blazen. Gezien de lachende gezich ten van de hoge bezoekers werd deze niet-alledaagse groet bijzon der op prijs gesteld! Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Scherpenlsse W. Kalkman, kand. te Capelle a .d. IJssel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-Nleuwkoop P. Zonneveld, kand. te Bussum; te Ro zenburg H. P. Brandsma, kand. te Sneek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dlrksland P. Blok, kand. te Rotterdam NED. HERV. KERK Beroepen te Hoovliet (3e pred.pl.) (toez.) K. Verbeek te Hontenlsse. Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Noorddljk (Gron.) R. J. de Boer, em.-pred. te Vees- sen. Beroepen te Monster (vac. H. G. Abma) (toez.) D. v .d. Ent Braat te Els-, peet. GEREF. KERKEN Tweetal te Hoogvliet (2e pred.pl.) R. D. Beukema te Doorn en W. v. Wijk te Nederhorst den Berg. Beroepen te Dlrks- horn J. C. W. v. 't Hoff, kand. te 's-Her togenbosch. Benoemd tot hulppred. te Oostzaan ds. H. G. Meynen te Emmen, em.-pred. van Soerabaja. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenmoer H. P. Brands ma, kand. te Sneek en W .W. v. d. Lin den ,ld. te Santpoort, van wie eerstge noemde is beroepen. Beroepen te Deventer W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort; te Gouda J. de Jong. kand. te Rotterdam. MACONNIEKE GROOTMACHTEN Grootmeesters van een aantal Europe se masonnieke grootmachten, die dezer dagen met talrijke afgevaardigden van diverse andere grootmachten in Den Haag bijeen zyn geweest om de magon- nieke tempel van de Grootloge der Ne derlanden te consacreren, hebben beslo ten in een federatie van Europese ma- Qonnieke grootmachten tot nauwere sa menwerking over te gaan. Bij de oprichting traden grootmachten uit Duitsland. Frankrijk. Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Nederland toe. Jaarlijks zal, telkenmale in een ander land, een convent worden gehouden. Bij de ingang van het clubhuis wer den de vorsten ontvangen door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Aanwezig waren voorts de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. de Kamerheer in buitengewone dienst, mr. dr. K. P. van der Mandele en de voorzitter van ..De Maas", de heer P. J. van der Giessen. Na de begroeting bui ten werden H.M. de Koningin bloemen aangeboden door de elfjarige Maria Anna Elizabeth de Vos. dochtertje van dc wethouder voor Sociale Zorg en Volksgezondheid. Ontvangst op „De Maas" In de ontvangzaal van het clubhuis vond de voorstelling resp. begroeting plaats van de dames Van Walsum en Klaasesz, alsmede ambassadeur Van der Straten Waillet, minister Luns, am bassadeur Teixeira de Mattos en con sul-generaal Willems met hun echtge noten. Voorts werden voorgesteld de genen, die aan boord van het m.s. „Erasmus" de tocht door de havens zouden meemaken, o.w. de gemeente secretaris. leden van de gemeenteraad en militaire en andere autoriteiten. Nadat Koning Boudewijn zijn hand tekening in het „Gouden Boek" der ge meente Rotterdam had gezet, begaven de vorsten zich aan boord. Bij het uit varen van de Veerhaven stonden op Hr. Ms. vliegkampsöhip „Karei Doorman" onze Jantjes aangetreden en volgde het gebruikelijke ceremonieel. Toen de vorsten zich inscheepten aan boord va nde salonboot „Erasmus" ble ken tal van Belgen een plaatsje te heb ben gevonden aan de overkant van de Veerhaven. Luid klonken hun toejui chingen. Het „Leve de Koning" werd daarbij afgewisseld door het „Vive le Roi'" Van Nelle bestellen I Advertentie Consternatie Dame plonsde plotseling in de haven van Urk (Speciale berichtgeving) Een reisbus met Zwitserse toeristen kwam vanochtend om half negen Urk binnenrijden en stopte bij de haven. De chauffeur opende met een uitnodigend gebaar het portier en de inzittenden re zen op om het voormalige eiland te gaan verkennen. De eerste, die uitstapte was oven (weldoorvoede!) dame van middel bare leeftijd. Zodra haar voeten de tree plank echter hadden verlaten, verdween zy. tot ontzetting van degenen, die ach ter haar stonden en van omstanders in pijlsnelle vaart loodrecht naar beneden. Er klonk een doordringende gil, ge volgd door een luide plons: mevrouw dobberde in de haven. Grote consterna tie in en buiten de bus, Urkers schoten onmiddellijk toe en konden, plat op hun buik vooroverliggend, op de kaderand, de drenkelinge de hand reiken en op de wal trekken. Ten huize van de vishan delaar D. Gnodde heeft mevrouw zich gewassen en verkleed. Toen de zenuwen wat bedaard waren, heeft iedereen har telijk gelachen om het gebeurde, dat zo veel slechter had kunnen aflopen! De bus werd gauw naar een veiliger plaats gereden. Zij stond met haar rechterwielen op het uiterste randje van de kade NATIONALISATIE VAN SPOORWEGEN IN INDONESIË. Volgens een bericht van „Antara" is de Indonesische regering overgegaan tot het nationaliseren van 11 particuliere spoorwegondernemingen in Indonesië, die Nederlands bezit zijn. Antiara vermeldt hierbij, dat aan de eigenaren dezer maatschappijen, die in Nederland woonachtig zijn, door de In donesische regering een huurvergoeding werd betaald van 6 miljoen gulden per jaar. Nelle bestellen Advertentie Totale bestrijding vau zwarte arbeid is een utopie Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Ambachten heeft besloten het in zijn opdracht samengestelde memorandum over .zwarte arbeid in het ambacht" t.z.t. aan vakorganisaties en instanties van het bedrijfsleven te zenden. Het memorandum gaat echter niet verder dan een soort inventarisatie van de ge hele problematiek. Er zyn geen conclu sies en geen aanbevelingen in opgeno men. Het is slechts bedoeld ter oriënta tie. Toch wordt er gezegd in het memoran dum, dat volledige bestrijding van de zwarte arbeid als een utopie gezien moet worden, temeer daar de vakbeweging in deze de werknemers niet in de hand heeft. Het moet wonderlijk aandoen, wanneer in het belang van deze werk nemer een achturige werkdag is bereikt en deze daarna tegen zijn eigen be lang is en tegen het streven van de vak beweging in door zwarte arbeid zijn verkregen rechten niet goed gebruikt. Verbodsbepalingen het is reeds uit gemaakt in de praktijk halen niet veel uit. Elke maatregel staat of valt met de medewerking van de bedrijfsge- noten. Wat betreft de omvang van de zwarte arbeid, deze is vooral in twee branches verontrustend n.l. bij de kappers en de schilders. Maar daarnaast doet het ver schijnsel zich ook voor in de goud- en zilvernijverheid, in het stukadoorsbe- drijf, b(| de rijwielherstellers, de carros serie- en wagenmakers, het schoen her- stellersbedrijf, het maatkledingbedrijf, de meubelmakerij, behangery en stof- feerdery, de elektrotechnische bedrij ven, de radio- en televisietechniek, het loodgieters-, gas- en waterfittersbedryf, de horlogemakerU en de kleine aarde werknijverheid. Van Nelle bestellen Advertentie. Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 augustus a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Hazerswoude de heer A. Smit, met toekenning van geiyk- tydig eervol ontslag als burgemester van de gemeente Sprang-Capelle, in Noord- Brabant. De nieuw benoemde burgemeester, die geboren is op 17 december 1899, is lid van de A.R. Party en behoort tot de Nederlands Hervormde Kerk. Hy heeft twee getrouwde zoons en een dochter. De heer Smit zou 1 november a.s. juist zyn zilveren Jubileum als burgemeester van het ongeveer 6200 zielen tellende Sprang-Capelle herdenken. De benoeming is gistermiddag afge kondigd Juist op het moment, dat de burgemeester een reis met het gemeente bestuur door Duitsland maakt. Pas he denmorgen kan men de heer Smit in Duitsland met zyn benoeming in kennis stellen. Het gezelschap komt van deze reis vanavond eerst laat terug. In de loop van de volgende week hoopt het echtpaar Smit een bezoek aan de ge meente Hazerswoude te brengen. Deze gemeente is ongeveer even groot als Sprang-Capelle. De heer Smit is de op volger van burgemeester Den Hollander, die met ingang van 1 mei JJ. ln dezelfde functie te Leerdam ia benoemd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9