[fleXa] Drukbezette dag in Amsterdam met schitterend galadiner tot besluit Monsieur Bill pleegde een dertiental moorden WEERBERICHT KONING BOUDEWIJNS ZONNIG BEZOEK Aanbieding uniek exemplaar van „De atlas van Fouquet(1775) Of heeft hij er elf verzonnen om onderzoek te belemmeren Tropische hitte in heel Europa VIJFTIG DODEN BIJ DEENSE PLEZIERBOOT-ONTPLOFFING Paniek aan boord van overladen scheepje Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 9 JULI 1959 No. 29790 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Vorstelijke interesse voor Rijksmuseum Koning Boudewijn is gistermiddag tijdens een drukbezochte dag door het Amsterdamse gemeentebestuur in het voormalige zestiende eeuwse „Logement voor Prinsen en Groote Heeren", het tegenwoordige Amsterdamse stadhuis rond het Prinsenhof, een hartelijk welkom bereid! Koning Boudewijn, Koningin Juliana, Prins Bernhard, de Belgische eerste minister Eyskens, minister Wigny en de leden van de gevolgen arriveerden met zes auto's bij de hoofdingang, onder de aan het vroe- gere Admiraliteitsgebouw herinnerende gevel met zinnebeelden van oorlog en zeevaart, waar burgemeester Van Hall de hoge gasten ontving. Over de brede hoofdtrap begaf het gezelschap zich naar de feestelijk met bloemen en groen versierde raadzaal, dezelfde zaal waar in 1938 de vader van Koning Boudewijn, Koning Leopold, eveneens een har telijk welkom ten deel viel. Nadat men gezeten was, sprak burgemeester Van Hall een hartelijk welkomstwoord. Hy bood de Koning als aandenken aan zyn bezoek een atlas van Amster dam aan, een uniek exemplaar van de „atlas van Fouquet", die omstreeks 1775 is gepubliceerd door de Amster damse uitgever en prentenhandelaar Pieter Fouquet jr. Dit boekwerk bevat een serie van ruim 80 prenten van het Amsterdam uit die tijd, vervaar digd door bekende kunstenaars als Schouten, De Beyer, Vinkeles en an deren. Dit unieke exemplaar van de atlas heeft het opvallend oblong- formaat (43 bü 55 cm). Het is gebon den in wit leer en voorzien van een calligrafische opdracht aan de Bel. gische vorst. Koning Boudewijn dankte burgemees ter Van Hall met een stevige handdruk, nadat hij de atlas tezamen met de Koningin en de Prins met zichtbare interesse had bekeken. Daarna zijn de wethouders en de vele aanwezige raadsleden aan de vorste lijke gasten voorgesteld. De Koning sprak niet alleen met de fractievoorzit ters, doch ook met de wethouders en de vrouwelijke raadsleden. Hij informeerde naar de woningnood in Amsterdam en nam met enige ontsteltenis kennis van de mededeling, dat de hoofdstad thans nog ca. 20.000 woningen behoeft, wil het tekort geheel zijn opgeheven. Hierna verlieten de Koninklijke gasten en hun gevolg, vergezeld van de bur gemeester, het Amsterdamse stadhuis en stapten in de gereed liggende rond vaartboot, die hen door enkele grach ten naar het Rijksmuseum bracht. Kleurige rondvaart De Koninklijke vaartocht door de eeuwenoude grachten naar het Rijks museum via Rokin. Munt, Amstel, Heren-, Reguliers-, Prinsen-, Leidse- en Singelgracht zal voor menigeen, die ergens langs deze wel uiterst kleurrijke route de statige rondvaart boot voor zich langs zag glijden, een onvergetelijke herinnering blijven! Waardig als een zwaan kwam de boot, die op de voorplecht de beide Koninklijke standaards droeg, over het rimpelloze water van het Rokin naar de Munt aanglijden. Badend in de on gekende zonneschijn had het publiek zich langs de kaden opgesteld. De kleur rijke kleding op deze zomerse dag vorm de een versiering van de grachten, zoals men die zelden kan bewonderen! Op de voorste bank aan de rechter kant zat Prins Bernhard met Koningin Juliana naast zich. Links vooraan kon men bij het raam de Belgische vorst met burgemeester Van Hall naast zich ontwaren. Terwijl de Belgische beiaardier Jef Rottiers uit Meise (België) op het juist hernieuwde carillon van de Munttoren (dat dankzij de vernieuwing voor het eerst sinds 1872 weer met de hand be speeld kan worden) vrolijke liedjes over het Muntplein liet klateren, gleed de boot onder de brug door het bredere water van De Amstel op. Kennelijk met opzet draaide de kapitein toen met een langzame bocht vlak langs de walle- kant, waar het publiek opgetogen Koning Boudewijn en ons Koninklijk Paar toejuichte. In het Rijksmuseum Talrijke Amsterdammers hadden zich op de trottoirs voor het Rijksmuseum opgesteld en begroetten met gejuich het vorstelijke gezelschap, dat zich van de aanlegsteiger te voet naar de ooste lijke hoofdingang van het museum be gaf. Daar werden de hoge gasten ont vangen door de minister van O. K. en W.. mr. L. J. M. L. Th. Cals en de hoofddirecteur van het Rijksmuseum jhr. dr. D. C. Roëll. Via de voorgalerij op de eerste verdieping begaf het ge- Koeler De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke rich tingen. Koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 JULI Zon op: 4.31 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 9.33 uur; onder: 22.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.47 en 18.11 uur. Laagwater te 1.35 en 13.54 uur. pit nummer bestaat uit 14 pagina's) zeischap zich eerst naar de kabinetten van de vroege Nederlandse schilder kunst. Daarna werden gedurende drie kwartier de Frans Hals, de Van der Helst, de Rembrandt- en de Nacht wachtzaal, waar Rembrandts ..Nacht wacht" grote aandacht trok, bezocht. In de grote zalen stonden hier en daar wat groepjes bezoekers, o.w. een vijftig tal buitenlanders. Volgens jhr. Roëll had de Vorst het mooiste Vlaamse doek gevonden het Bloemstuk van de Fluwelen Breughel. Ook de landschappen hadden de Koning bijzonder geïnteresseerd. Na de rondgang werd in de Vermeer zaal de thee gebruikt. Kort na vijf uur vertrokken de Koninklijke gasten per auto naar het Paleis op de Dam. 156 personen aan galadiner 's Avonds om kwart over acht schaar den het Koninklijk gezelschap, vele regeringsfunctionarissen en de hoof den van diplomatieke missies, in het totaal 156 personen, zich aan het galadiner in de Burgerzaal van het Paleis. De tafels in de Burgerzaal waren rijkelijk versierd met fraaie boeketten lathyrus uit de tuin van paleis Soest- djjk. Daartussen fonkelden in het licht van honderden kaarsen het Sèvres servies en het fraaiste Amster damse en Haagse glaswerk. Koningin Juliana, gekleed in een geelzijden avondjapon met gouddraad doorstikt en Koning Boudewijn namen plaats in het midden van de hoofdtafel. Prins Bernhard zat rechts van de Koning met aan zijn andere zijde Prinses Irene. Links van de Koningin zaten de Belgische minister-president G. Eyskens en Prinses Beatrix. Zij droeg een lila gebloemde avondjapon en Prinses Irene een roze avondjapon. Koning Boudewijn en Prins Bern hard waren in groot ceremonieel tenue. De tafel was gedekt met tafellinnen „Nederlands wapen van 1878", „Kapel van 1838" en „Druivenbouquet van 1840". Het tafelzilver was het „Rijks- wapen" en „Erfprins van Oranje". Daartussen prijkten groot en klein Frans plateau als tafelstukken. Het fruitbestek was „Engels wapen", terwijl 38 lakeien af en aan liepen en de Koninklijke Militaire Kapel in de aan grenzende krijgsraadzaal lichte muziek ten gehore bracht, waaronder zeer fcoe- passeijk „Le roi s'amuse" (De Koning vermaakt zich) van Delibes, werd het volgende menu geserveerd: Petits souff les froids de jambon a la Polignac (een klein soufflé van koude ham) met een champagne Moët Dom Perignon uit 1949. Concommé Rachel (een heldere kippesoep met o.a. een garnituur van artisjok). Escaloupes de queues de homard k la Nantua (een kreeftge recht) met Meursault Jobart 1955 (een witte Bourgogne). Poulard Devonshire (gemeste kip) met Chateau Cheval Blanc 1943, Parfait aux fraises (yspar- fait met aardbeien) en vruchten. Koningin Juliana en Koning Boude wijn spraken tijdens het diner redevoe ringen uit, waarvoor wy naar elders verwijzen. Koninklijke deelneming helikopter-ongeval Zijne Majesteit de Koning der Belgen, H.M. de Koningin en ZKH de Prins der Nederlanden hebben de commandant van de Marine Luchtvaartdienst, kapi tein ter zee-vlieger W. Aernout, verzocht om hun deelneming over te brengen aan de nagelaten betrekkingen van de om gekomenen bij het ongeval met de heli kopter bij Texel. Franse politie is koortsachtig bezig (Van onze Parijse correspondent) Ondanks de hitte, ondanks de Tour de France en ondanks de omstandigheid dat generaal Nor- stadt 200 Amerikaanse bommen werpers uit Frankrijk heeft terug getrokken, schijnt het wel of de belangstelling van de Franse krantelezer deze dagen alleen maar uitgaat naar een jongeman van 24 jaar, die in de gevangenis van Fontainebleau in voorarrest zit. Hij is verdacht van moord op een juf frouw van lichte zeden en op een bediende van een benzinepomp. Hij heet Georges Rapin en hij liet zich zelf in de café's van Pigalle, waar hij placht rond te hangen, „monsieur Bill" noemen. Onder die laatste naam is hij nu ook de Franse journalistiek ingegaan en de laatste dagen heeft men steeds iets over monsieur Bill kunnen vernemen. Hij heeft thans bekend in totaal dertien moorden op zijn geweten te hebben. By het onderzoek bleek monsieur Bill een vreemde figuur, zoontje van zeer welgestelde ouders, die hem een zakgeld van tegen de 100.000 francs (f.800.-) per maand gaven en die bovendien een café en een boekhandel voor hem hadden ge kocht om hem enige bezigheid te ver schaffen! Zyn vader is een bekend Frans ingenieur, die over heel de wereld bruggen heeft gebouw en wegen aange legd Eenmaal in de gevangenis is monsieur Bill gaan praten. Hy heeft bekend, dat hij enige maanden geleden zonder enige reden de bediende van een benzinepomp te Villejuif, een Parijs' voorstadje had gedood. Er gingen geruchten dat hij nog een andere moord op zyn geweten zou hebben, maar men scheen hem die niet te kunnen bewijzen. Thans is hij plotseling met een hele serie moorden voor de dag gekomen. Aan de hoofdbewaker van de gevangenis heeft hij verteld, dat hij in de laatste jaren nog elf andere moorden heeft ge pleegd zonder dat hij werd ontdekt. Als gevolg van nieuwe wettelijke bepalingen, welke in Frankrijk bestaan terzake van het doen van mededelingen aan de pers over zaken-in-onderzoek, zyn over die elf moorden nog geen by zonderheden be kend. Men weet alleen dat monsieur Bill zowel mannen als vrouwen heeft gedood, dat een moord in Deauville moet zijn gepleegd, een andere in het zuiden van Frankrijk en dat er ook politieke moor den bij moeten zyn. Sommigen zyn er nog niet direct van overtuigd, dat de moordenaar de waar heid spreekt. Zij veronderstellen, dat hy ai die nieuwe moorden heeft bekend om het onderzoek naar eventuele andere te verwarren. Er zyn er ook die denken, dat monsieur Bill volslagen ontoerekenbaar is en weer anderen menen dat hij met een nieuwe bekentenis juist heeft willen aantonen dat hy niet normaal kan wor den geacht. Hoe het ook zy, vast staat dat de Franse politie de laatste dagen koorts achtig bezig is met het nagaan van monsieur Bill's bekentenissen. Heeft hij de waarheid gesproken dan heeft Frankrijk er een van de grootste moordzaken bijgekregen sedert Landru, VVeidmann en de sinistere dokter Petiot, die 27 moorden op zijn naam had staan. Dit zijn het hondje Snee uw vlok" en het ongenaamde konijn, die op 2 juli in een Russische raket naar de bovenste lagen van de atmosfeer zijn geschoten en daarna veilig weer op aarde landden. De dieren maken het nog steeds uitstekend. Het is gisteren tropisch geweest in vrijwel geheel Europa, i Ook in ons land. In niets deden we ditmaal onder voor het „zonnige zui den". Integendeel, in Nice aan de zoveel geroemde, inderdaad heerlijke Rivièra stopte het kwik in de thermometers op 28 graden, terwijl in „ons eigen Noord-Brabant de temperatuur ruim boven de dertig graden uitkwam. De hoogste waarde werd op het vliegveld Gilze Rijen gemeten: 34 gra den! Eindhoven was met 33 graden nauwelijks minder. En in het vorste- 'ijk feestende Amsterdam hing de hitte van 31 graden ook loodzwaar tussen de huizen. I In Frankrijk werd de Tour de France geteisterd door een gloeiende zon. In Parijs overleden twee mensen ten ge- olge van een zonnesteek. In Portugal moesten drie dorpen ont- iimd worden met het oog op een grote I bosbrand, die tot op vyftig kilometer 'ichtbaar was. Ook in België, Duitsland en Engeland 'duurde de hittegolf onverminderd voort. In een Britse chocoladefabriek moest het personeel naar huis gestuurd worden, omdat de chocolade op de produktie- band wegsmolt. En in het Lagerhuis werd tot de voorzitter het verzoek ge- RUIMTEPROGRAM Y.S. VERTRAAGD Door moeilijkheden met de Atlas-raket Het Amerikaanse „Mercury-project" ter verwezenlijking van bemande ruimtevluchten, zal wellicht vertraagd worden door moeilykheden die zich onlangs hebben voorgedaan by proe ven met de intercontinentale Atlas raket van de luchtmacht, zo hebben functionarissen van de Raad voor Lucht- en Ruimtevaart gisteren be kend gemaakt. De proeven met de At las zijn, naar het ministerie van De fensie de vorige week mededeelde, opgeschort tot de moeilijkheden zijn verholpen. Niettemin hoopt men toch het gestelde doel, het lanceren van De aankomst van Koning Boudewijn en Koningin Juliana bij het Rijksmuseum in Amsterdam, dat gisteren door een bezoek werd ver eerd. Elders in dit blad brengen wij een uitvoerige fotoreportage over het bezoek van de Koning der Belgen. een bemande satelliet, in 1961 te be reiken. Ter voorbereiding van deze ruimte- vlucht wil men vanaf Cape Canaveral in Florida een bemande raket lanceren voor een betrekkelyk korte vlucht van 2400 km., waarby de neuskegel met de man er in uit de oceaan moet worden opgehaald. Deze zomer zullen proeven genomen worden om de betrouwbaar heid van de instrumenten te controle ren, waarna proeven met apen zullen volgen. Aan boord van een Deense plezierboot met ruim negentig vakantie gangers heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan, waardoor vijftig personen om het leven zijn gekomen. Vier en veertig personen konden worden gered. De boot bood maximaal plaats aan 75 opvaren den. Onder de doden bevonden zich behalve Denen ook enkele Belgen. De t.v.-programma's in Denemarken werden gisteren in verband met deze ramp afgelast. Reddingsvaartuig sloeg om De boot was van een restaurant aan de kust op weg naar Haderslev, toen zich de explosie voordeed. Er ontstond een brand die aan een aantal opvaren den het leven kostte. Anderen, onder wie mensen die niet konden zwemmen, sprongen overboord. Een deel van hen Advertentie houdt nu een schilderfeest met SIKKEN S-TJA LIE M A PRODUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur1 (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Gevangenbewaker veroordeeld Een 41-jarige bewaker van de Gro ninger strafgevangenis is door de recht bank te Leeuwarden, conform de eis, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaar delijk met aftrek van voorarrest. In eerste aanleg was hy tot dezelfde straf veroordeeld. Hy had als bewaker steek penningen aangenomen om brieven aan gevangenen te bezorgen en bovendien een postwissel voor een gevangene ge- ind door er een valse handtekening on der te zetten. richt de politiemannen, die dienst doen in het parlementsgebouw, toestemming te geven hun dikke jasjes uit te trek ken In München bezweken twee circus leeuwen aan een zonnesteek. Overal zocht de mensheid verkoeling. De ramen gingen wyd open. Op balkons, in de tuintjes of waar de schaduw ook maar te vinden was kon men mensen ontdekken. De trek naar het water was enorm. De windstille nacht bracht nau- welyks wat verademing. Maar voor van daag luidt de voorspelling, dat een wind uit noordwestelijke richting koelere lucht van de Noordzee naar ons land zal bren gen. Deze lucht is stabiel, zodat het weer ook morgen droog zal zijn met zonnige perioden. In de nacht bestaat er evenwel een kleine kans op onweer Eindeiyk dus iets koeler. wist een klein vaartuig te bereiken dat te hulp was gekomen, maar er klampten zich zoveel mensen aan vast dat het bootje omsloeg, waardoor het aantal slachtoffers nog steeg. Intussen had de eigenaar van de plezierboot getracht het brandende schip op de kust te zetten, maar het vaartuig zonk voordat het strand was bereikt. Volgens de eigenaar waren er genoeg reddingsgordels aan boord om allen te redden. De meeste opvarenden waren echter in paniek geraakt en zo maar over boord gesprongen. Drievoudige moord te Putte (N.-Brabant) Echtpaar en marechaussee met revolver gedood? De heer en mevrouw Testers- Leeners en de marechaussee Van der Hom zijn vanmorgen in de woning van het echtpaar op de koude heide te Putte (N.-Br.) dood aangetroffen. Zij waren, voor zover op het ogenblik bekend, door revolverschoten omgekomen. De heer Testers is grootgrond bezitter. Het echtpaar had twee kinderen, die thans bij de burge meester van Putte zijn onderge bracht. Marechaussee Van der Horn zou overmorgen in het huwe lijk zijn getreden. De heer Testers was in de om geving een bekende figuur. Hij had een vrij omvangrijk fruitteelt- bedrijf en een nevenbedrijf in Kloetinge in Zuid-Beveland. De moord zou ontdekt zijn door een lid van het personeel van de heer Testers. De officier van Justitie by de recht bank te Breda, mr. R. H. F H. M. Grasso is vanmorgen om negen uur. in gezelschap van de substituut officier van Justitie, mr. G. J. M. Temmink naar Putte vertrokken om daar een on derzoek in te stellen. Naar verwacht wordt zal dit onderzoek een groot deel van de dag in beslag nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1