Eerste officiële daad: Kranslegging op de Dam „LEVE BOUDEWIJN Toejuichingen voor jonge vorst staande op het paleis-halkon Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 juli 1959 Derde blad no. 29789 studentenweerbaarheidsverenigingen uit Amsterdam, Delft, Leiden en Utrecht terugliep naar het paleis. Hij groette glimlachend naar alle kanten en salu eerde nu en dan vriendelijk ook in de richting van de transpirerende t.v.- reporters, die op hun hoge maar warme stellages een goed overzicht hadden, zo dat het gehele land van deze kleurrijke ontvangst in het hart van Nederland getuige kon zijn. Na de terugkeer in het paleis, waar terstond na de aankomst reeds de ge bruikelijke officiële staatsiefoto was gemaakt, gebruikten de hoge gasten het noenmaal, waaraan ook de Prin sessen Beatrix en Irene aanzaten. Het fanfarekorps der Limburgse Jagers concerteerde inmiddels aan de achter zijde van het paleis. Op het Amsterdamse Stationsplein begon de rijtoer door de hoofd- stad in een open calèche. Parkeermeters - Parkeerschij ven v KOR VAN EEN RARKEERMETER Hoe warm het was! Televisielampen joegen temperatuur nog hoger op Inspectie erewacht Politiekapel het koraal „Isis en Osiris" van Mozart, terwijl de stram salueren de vorst het hoofd omhoog richtte. Enkele treden lager stonden de minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland dr. M. J. Prin sen en de Belgische ambassadeur. De burgemeester stelde vervolgens de commandant van de aangetreden ere wacht van leden der voormalige binnen landse strijdkrachten, de heer S. H. van der Born, aan de Koning voor. Daarna juichte en zwaaide het pu bliek op de warme Dam opnieuw uit bundig toen de vorst, vergezeld van de autoriteiten en de leden van zijn gevolg, langs de erehaag van de in ceremonieel tenue gestoken manschappen van de Het Garderegiment Jagers, dat giste ren ter ere van zyn 130-jarig bestaan voor Prinses Irene heeft gedefileerd, was de eer te beurt gevallen de erewacht voor het paleis te vormen. Terzijde van de ingang stond het fanfarekorps der Limburgse jagers in hetzelfde ceremo- Siciliaanse parlementariërs speelden krijgertje Op de eerste vergadering van het nieu we regionale parlement van Sicilië tot verkiezing van een voorzitter is het dins dagavond tot vechtpartijen gekomen. Het tumult begon toen een lid van de kleine maar belangrijke christelijk-sociale par ty zei dat leden van de christen-demo cratische partij de geheime stem van een van de hunnen controleerden. De leider van de christelijk-sociale partij, Milazzo, neemt met een fractie van negen man een sleutelpositie in. Hij is zeker van de steun van communisten en socialisten maar heeft ook steun no dig van christen-democraten of rechtse parlementsleden om een meerderheid te krijgen. Toen de christen-democraat naar de stembus liep, sprong het lid Corrao van de christelyk-sociale party op en sprak de bovengenoemde beschuldiging uit. De voorzitter wees de beschuldiging van de hand. waarop een communist de stem bus trachtte te bemachtigen. Dat was het ogenblik waarop een algemeen handgemeen uitbrak tussen communis ten, socialisten en christelijk-socialen enerzijds en christen-democraten ander zijds. Ordebewaarders dreven de vech tenden uit de vergaderzaal van de gan gen waar de volksvertegenwoordigers el kander nazaten. Nadat de gemoederen wat waren afge koeld, werd de stemming hervat. Van de 87 aanwezigen stemden 43 op de chris ten-democratische kandidaat en even veel op de christelijk-sociale. Een lid onthield zich. Vandaag zou weer worden gestemd. Na de begroeting op de luchthaven Schiphol werd van de Koning der Belgen en H.M. de Koningin deze duidelijke foto gemaakt. nieel tenue, de groene tuniek, witte Franse slobkousen en de baret met kor te pluim op de badge, opgesteld. Reeds om negen minuten voor elf schalden de commando's voor de ere wacht en de afzetting over het Damplein ten teken dat de koninklijke stoet in aantocht was. Enkele seconden later draafde het escorte van de bereden Rijkspolitie de Dam op gevolgd door de eerste stal meester op zijn schimmel en twee pos tiljons. Het gejuich dat het plein vulde, bereikte een hoogtepunt toen de calèche voor het paleis stilhield. Koning Boudewijn dankte glimlachend en saluerend voor deze hartelijke begroe ting. Staande tussen Koningin Juliana en Prins Bernhard luisterde de Belgische vorst, front makend naar de vaandel- wacht van de Jagers naar het gespeelde volkslied. Ergens klonk opeens uit het publiek de kreet „Leve Boudewijn". De sabel in zijn linkerhand dragend inspecteerde de Belgische monarch teza men met de Koningin en de Prins de erewacht. Na deze inspectie ging het vorstelijk gezelschap het paleis binnen. Ter weerszijden van de paleiskoepel wa ren intussen de Koninklijke standaarden in de masten gehesen, die feestelijk uit woeien in de zachte wind. Om elf uur openden lakeien de bal kondeuren en verscheen Koning Boude wijn, blootshoofds, met zijn Koninklijke gastvrouw en gastheer op het balkon. Opnieuw klonk het gejuich op. De jonge vorst wuifde glimlachend dankend naar de menigte. Hij liet zijn blik gaan over die aloude plein van Neerlands hoofd stad. Na een groetend gebaar trok ken Koning Boudewijn en ons Ko- nink Paar zich in het paleis terug. Hulde aan 200.000 oorlogsslachtoffers Ook de Belgische vorst achtte het zyn eerste officiële taak na aankomst in ons land, een eerbiedige hulde te brengen aan de ruim 200.000 slacht offers, die in Nederland op enigerlei wijze het leven lieten tijdens de tweede wereldoorlog. Aan de voet van het ter herdenking van deze gevallenen opge richte monument op de Dam, plaatste de Koning om half twaalf een enorme krans met gele en rode bloemen en met de Koninklijke linten in de Bel gische kleuren. Na een minuut van doodse stilte, speelde de Amsterdamse Kerkelijk Leven PROTESTANTSE KERKEN OOK IN DE WEEK OPEN Het voorlopig comité „Opening der kerken" voortgekomen uit het Alledag- kerk-comité te Haarlem, beijvert zich sinds enige maanden voor openstelling van protestantse kerken op weekdagen. Daarop heeft ook de Vereniging van kerkvoogdijen ln de Ned. Herv. Kerk aangedrongen, die gaarne wil dat toe risten oude en nieuwe kerken, die archi tectonisch interessant zijn, ook van bin nen kunnen bezichtigen. In Leiden, Utrecht, Amsterdam, Vlissingen, Haar lem. en Heemstede zijn reeds kerken van verschillende protestantse gezindten opengesteld. Het comité vindt het gewenst dat bij de ingang van opengestelde kerken, bij een ..bijbeltafeltje", een „kerkwacht" zit die inlichtingen aan de bezoekers kan geven. Daarvoor heeft het nu medewer king toegezegd gekregen van de .Her vormde Vrouwendienst", een dienst die zich ten doel stelt de vrouw actief in te schakelen bij het kerkewerk der Ned. Herv. Kerk. WACHTTORENCONGRESSEN Het Wachttorengenootschap zal van 16 tot en met 19 juli in Utrecht een congres houden. De Jehovah's getuigen organiseren in de weekeinden daarop ook congressen in Arnhem en Hengelo. ZENDINGSDAG VAN GEREF. BOND IN N.-H. KERK De zendingsdag van de Geref. Zen- dingsbond in de Ned. Herv. Kerk zal op donderdag 6 augustus gehouden worden in de Rijsenburgse bossen. In het mid- ker uit Utrecht over „De volkeren en dagprogramma spreekt prof. dr. H. Jon- Israel zullen komen". NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland R. de Bruin te Barneveld; te Willige-Langerak W. Kalkman, kand. te Capelle a. d. IJssel. Beroepbaar verklaard: de heren Joh. Kortleve, kand. te Papendrecht en W. Kalkman id. te Capelle a. d. Ussel. Beroepen te Utrecht (toez.) (vac. prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker) J. Germans te Enschede. GEREF. KERKEN Beroepen te Goor F. H. Veenhulzen, kand. te Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Westerbork W. Blanken te Rutten (N.O.P.). Beroepen te Maasdijk B. Berends te Beetsterzwaag; te Wolphaartsdijk J. C. W. v. 't Hof. kand .te 's-Hertogenbosch. C'IIR GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg H. P. Brandsma. kand .te Sneek en T. Harder, kand. te Leeuwarden; te Elburg G. Blom te Meer kerk en P. v. Zonneveld, kand. te Bus- sum; te Lutjegast H. P. Brandsma, kand. te Sneek en M. Rebel. kand. te Hilver sum. Beroepen te Kornhorn T. Harder, kand. te Leeuwarden; te Midwolda (Old.) W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Yerseke A. J. Buurman te 's-Gravenhage. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Weerdinge Fh. Lin deman te Stavoren. GEREF. GEMEENTEN Beroep ente Nieuw-Beljerland P. Blok. kand .te Rotterdam. DOODDE SURINAMER ZIJN HOSPITA? De procureur-generaal heeft heden geconcludeerd tot verwerping van het beroep van een 29-jarige Surinamer, die op 30 december 1957 zijn 52-jarige hospita uit de Joh. Gramstraat in Den Haag by een twist over de huur zou hebben gedood met een broodmes en wegens met-toerekeningsvatbaarheid door het Gerechtshof te 's-Gravenhage ter beschikking van de regering is ge steld. Het arrest is bepaald op 22 juli. Standbeeld te Hulst voor vierde maal vernield Het fraaie standbeeld van Reinaert de Vos, dat geplaatst is aan de voet van de eeuwenoude stadswallen te Hulst, naby de Gentsepoort, heeft het vannacht opnieuw moeten ontgelden. Het beeld, dat de hoofdpersoon uit het bekende dierenepos voorstelt, op weg naar de hofdag van koning No bel. is door vandalen van zyn voet stuk gebroken en naast de sokkel ge worpen. Het is voor de vierde keer dat men zich niet heeft ontzien het beeld ernstig te beschadigen. De vernieling werd ontdekt door een lid van de Rijkspolitie te Hulst, die vanmorgen vroeg een dienstronde maakte. Tweemaai reeds werd de staf, die Reinaert in de hand draagt, van het beeld afgebroken en in bel begin van dlt^aay Wgró jgft bggj) 04 dwö® Het wachtverbod voor lange* dan een bepaalde tijd wordt in Nederland slechte spaarzaam toegepast. Vooral in de grote steden ls aan der gelijke wachtverboden een grote be hoefte. De controle op parkeertijd kan plaats vinden door middel van parkeer meters en par kee rschij ven. De parkeermeter geeft na Inwerp va* een geldstuk aan hoe lang <Je parkeera plaats gebruikt mag worden. Na het ver* strijken van de parkeerperiode wordt in de meter een rode schijf zichtbaar. In feite huurt de automobilist dus een plaats voor zijn auto, zegt de ANWB. Het principe parkeersohijf is heel een voudig; een kartonnen schijf, aange bracht op voor- of achterruit van de auto kan door de bestuurder zelf afge steld worden op de juiste tiuLvan aan- komstt automatisch geeft di^chijf dan tevens aan tot wanneer geparkeerd mag worden. Dit controle-systeem is praktisch zon der kosten. Wij geven tevens een overzicht van de gemeenten waarin de ANWB voorstelt proeven met parkeerschij ven te nemen. Vader en zijn twee kinderen gedood Op weg naar Italië Tengevolge van een verkeersongeval in Hambom-Duisburg zyn gisteroch tend de 46-jarige hoofdagent van poli tie, te Rotterdam, H. Schoemaker, zijn 17-jarige dochter Hillegonda en zijn 9- jarige zoon Albertus om het leven ge komen. Zijn 47-jarige vrouw is gewond. Om 4 uur 's morgens was het gezin op een scooter met zyspan uit Rotter- dan vertrokken voor een vakantie in Italië. De verwondingen, die mevrouw Schoe maker heeft opgelopen zijn niet van ernstige aard. De twee kinderen van het echtpaar zijn overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis. De heer Schoemaker is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Schoemaker in botsing kwam met een stadsbus in Hambom-Duisburg. Dere foto Is een herinnering aan een vroeger verblijf van de tegen woordige Koning der Belgen in ons landzij werd genomen op 17 juli 1936, de eerste dag van de Kaagweek In dat jaar. Van rechts naar Unkst mevr. v. <L Mortel, echtgenote van de toenmalige bur gemeester van Noordwijk, Prins Boudewijn en de heer Atb. Ouds hoorn, toentertijd wethouder en loco-burgemeester van Warmond in eigenaar MM A faaMtaven 't Port aldaar. De gehele 5 km. lange route naar de Dam was door de politie afgezet, ook de smalle Leidsestraat, die met alle zijstraten en grachtenkruisingen door vele tien tallen agenten hermetisch voor alle rijverkeer was afgesloten. Langs de gehele route stonden tevens detachementen van Marine, Land- en Luchtmacht. Achter het Rijksmuseum was de brede oprijlaan met gekruiste vlaggestokken met Belgische vlaggen en rood-wit-blauwe wimpeltjes versierd. Ook zag het vorstelijk gezelschap hier weer vele gladiolen, waarvan er voor de intocht in Aalsmeer 10.000 waren besteld. Een vry talrijk publiek, had zich achter de afzettingshekken en op de Dam opgesteld om het altijd weer boeiende en kleurrijke schouwspel van de aankomst der Koninklijke cortège gade te slaan. De Dam, waar aan vlaggemasten en op de omringende gebouwen de Belgische en Nederlandse vlaggen woeien, bood een fleurige aanblik! Onze Amsterdamse correspondent meldt: Koning Boudwyn was vanmorgen nauwelijks op Schiphol gearriveerd, of het verkeer in de Amsterdamse straten zat reeds in de knoop. De verbodsborden, die het parkeren langs de route moesten voorkomen, bleken niet door alle automobilisten goed te zyn begrepen, want in deze vakantie maanden met buitenlandse toeristen niet zo vreemd is. Om tien uur wa ren de meeste politieagenten al nat van transpiratie, maar zij bleven werken als paarden om de wegen vrij te maken. Hoe warm moet het zijn eer de Amsterdamse politieagent in zijn overhemd mag lopen? De grote drukte van toeschouwers concentreerde zich vandaag in de bin nenstad. waar enkele tientallen dames flauw vielen van de warmte op een tijdstip, dat de stoet Amsterdam nog niet eens had bereikt. Te weinigen had den bedacht, dat er in de schaduw van de bomen op de Apollolaan, op De Lairessestraat, en op het Museumplein uitstekende plaatsen waren te vinden om alles goed te zien. Maar opvallend was. dat alom de overgordijnen waren gesloten, waarachter praktische men sen, die de koele huiskamer prefereer den boven het hete asfalt, het schouw spel op de televisie volgden. Als iemand reden zou hebben te klagen over de tropische hitte, dan was het wel de hoofdpersoon van deze dag. Koning Boudewijn, die ech ter gezeten naast Koningin Juliana en tegenover Prins Bernhard, schier onvermoeid en glimlachend wuifde naar de juichende Amsterdammers, die de route omzoomden. Hij hield een grote witte zakdoek bij de hand om zich van tyd tot tijd het voor hoofd te wissen. Voor de hoge gast was er vanmiddag tijdens de ontvangst in de anders zo sombere raadszaal zelfs geen koelte: acht enorme televisielampen joegen de temperatuur hoger op dan die op de in de zon blakende binnenplaats, waar het stadhuispersoneel met de vrouwe lijke ambtenaren voorop de halzen rekte om een glimp van de jonge Koning op te vangen!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5