Waalfde Laura is vanmorgen vroeg iet heel veel zonneschijn begonnen Gezellige drukte in Alphen Een lialve eeuw „Ned. Houtbond" Mr. Luns wijst op noodzaak van stabilisatie grondstoffenmarkten De ..Glorie van het Binnenhof" Het Belgisch prinselijk paar overweegt Majorca te verlaten gericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 juli 1959 Derde blad no. 29788 teds gistermiddag was het voor hen die de drukte in de gemeente en duidelijk zichtbaar dat er Iets bijzonders in Alphen aan de I was. Niet dat er overal een overstelpende drukte heerste, stellig maar toch.er hing iets van die sfeer die het begin van elke a al gekenmerkt heeft. Vooral rondom het Nutsgebouw, de zetel het Laura-bestuur, was het wel heel duidelijk merkbaar, dat er iets iiders zou gaan gebeuren. Daar was het de gehele middag een tn en gaan van deelnemers (sters) aan de twaalfde Lauratocht, die nmorgen met heel veel zon is begonen. waren ook nu weer vele oude bekenden van vorige ritten, die (r in de Nutszaal ontmoetten, terwijl men ook op straat steeds kreten van herkennen kon horen. Gelukkig zijn er ook enkele erden nieuwelingen, die dit jaar voor het eerst met de Laura en en zullen kennis maken. |len waren bij de iringspleclitigheid fcvonds om 7 uur ontving het itebestuur met aan het hoofd «ester Bruins Slot het bestuur Laura en een aantal vertegen- iersisters) uit andere plaatsen, de aanwezigen bevonden zich ad veel polltie-autoriteiten. Wij i o.m. op de voorzitter van itelijke Politiesportbond, tevens (stuurder van de Ned. Politie ind, de heer H. G. Scholtmeijer, imissaris van politie te Zeist, de de Jong. de hoofdcommissaris litie te Rotterdam, de heer Staal, Idcommissaris van politie te Am- l, de heer H. J. van der Molen, tnissaris van politie te Den Haag, D. Hans en de inspecteur van te Alphen, de heer N. G. Groot- )ank en waardering (meester Bruins Slot sprak in de al namens het gemeentebestuur •telijk woord van welkom aan de nd van dit wielerfestijn. Respect (eker voor het Laura-bestuur, dat |r deze twaalfde Laura weer veel teft verzet. de wens, dat deze Laura velen ttige vakantie in het westen van d zal bieden met veel mooi weer rde de burgemeester het feest opend. sprak de voorzitter, de heer P. toer, woorden van dank tot het lebestuur. Tot slot sprak de ge lde namens het gemeentebestuur Rura, de heer J. de Ruiter enkele ke woorden. tt hadden zich inmiddels duizen- id het Raadhuisplein opgesteld li vooral maar niets van de |BceremonIe te missen, was het de voorzitter van het lestuur, de heer Stouthamer, die !n kort welkomstwoord sprak, de burgemeester alle deelnemers re Laura een prettige week in en omgeving toewenste. Uit Dedemsvaart »(j stelde hü tot voorbeeld de 61- i mevr. Bij de Vate uit Dedems- die voor de elfde keer meedoet k voor de elfde keer daarvoor uit bsvaart is komen rijden op haar Zaterdagmorgen hoopt deze eve vrouw naar haar woonplaats te fietsen. Vanzelfsprekend kreeg luw Bij de Vate, die op het bor- in het gemeeentehuis stond, een urig en hartelijk applaus van de »den aanwezigen. Burgemeester s Slot had haar vriendelijk uit- Igd even op het bordes te ver- Ook de jeugd is weer goed ver tegenwoordigd op deze twaalfde Laura. Op de foto enkele jeugdige inschrijvers voor de 100 km. (Foto Leidsch Dagblad) Duitse gast Het R.-K. Muziekkorps D.S.S. uit Aarlanderveen verleende muzikale mede werking. Grote belangstelling bestond er voor de judodemonstratie van sport school Luiten uit Leiden. De vlaggen waren inmiddels aan de Route tweede Laura-dag Op de tweede Lauradag wordt de z.g. slingerrit gehouden met een nieuwe route door de Bodegraafse Meije naar het Woerdense Verlaat. Vandaar gaan de wielrijders naar Wilnis, Nieuwer Ter Aa, Nieuwer- sluis, Loenen en Vreeland. Hier scheiden zich de A- en B-rijders weer. De A-groep gaat in de rich ting Hilversum, Kortenhoef, 's-Gra- venland en Weesp naar Ouderkerk aan de Amstel om over de Amstel- dijk Amsterdam-Zuid binnen te komen. Bij het stadion wordt de hoofdstad weer verlaten, waarna gereden wordt door het Bosplan. In de buurt van Schiphol ontmoet men de B-rijders weer. Deze hebben dan Inmiddels een tocht langs de Amstel en de Holendrecht naar Ouderkerk gemaakt en vandaar via Amstelveen naar Schiphol. Het laatste gedeelte van deze dag rijdt men gezamenlijk via Aalsmeer, Kudelstaart en Lan- geraar naar Alphen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüll masten gehesen door de leden van de padvinderskorpsen. Er was ook een bui tenlandse vlag, namelijk de Duitse en wel ter ere van een Duitse Jongen, n.l. Heiner Borggrafe uit Dusseldorf, die met Tom Waltuch uit Ter Aar voor het eerst met de Laura kennis maakt. Hedenmorgen reeds voor zeven uur meldden zich de eerste deelneemsters en deelnemers voor het afhalen van de startkaarten bij het Nutsgebouw. waar al spoedig een bijzonder gezellige bedrij vigheid heerste. Het gaat zoals wij giste ren reeds schreven deze eerste dag kustwaarts. Ruim 400 deelnemers 4 Ruim vierhonderd wielrijders zijn van morgen vroeg tussen zeven en acht urn- in Alphen van start gegaan. De A groep heeft vandaag 140 kilometer af te leg gen, de B groep 95 kilometer. Er woei een matige noordwesten wind en de zon scheen niet al te fel. Via Leiden, Valkenburg, Wassenaar en Den Haag reden de Laurianen naar Scheveningen om vervolgens door de duinen naar Katwijk aan Zee te fietsen. De eerste groepen, waaronder één van de Leidse politie, arriveerde omstreeks tien uur in de badplaats. In Den Haag bestond vooral van de zijde van enkele hogere politie-autoriteiten grote belangstelling voor het voorbijtrekken van de kara vaan. Drie vrouwelijke politie-agenten uit de Hofstad nemen dit jaar aan de Laura deel. De stemming onder de deel nemers liet op deze eerste dag niets te wensen over. rrorisme in Kameroen kisten hebben zondagavond in Ié in Yaounde, de hoofdstad van Kameroen, twee blanken vermoord derde ernstige verwondingen toe- lt. Het café werd geplunderd. B\J Sere overval is een Afrikaan ge- nieuwe daden van terrorisme het aantal slachtoffers als ge- n aanslagen in Kameroen de af- zeven dagen gebracht op 14 onder wie zeven blanken, en gewond, van wie vjjf blanken. lende die het café overviel be- lit 30 man, in lompen gehuld en hd met Jachtgeweren en messen, hderden ook een radiowinkel en I op auto's met blanke chauffeurs, h patrouilleerden politiemannen larmes door de stad. Zij lieten de t markt, waar dagelijks duizen- Insen bijeen zijn, ontruimen, penigte blanken, die zich voor het van de Franse hoge commissaris felde, eiste gisteren toestemming Ifverdedigingsgroepen" te vormen. commissaris maande via de ra- bevolking tot kalmte aan. Hij ver- i dat er de nodige maatregelen worden getroffen om een zo logelijke veiligheid te waarborgen, "erluidt zou men o.a. de blanken gebied willen samenbrengen. Mevrouw Bij de Vate wordt har telijk door mevrouw Bruins Slot Padding op het bordes van het ge meentehuis begroet, tijdens de openingsplechtigheid van de Laura in Alphen: (Foto Leidsch Dagblad) Het hout kart de concurrentie doorstaan (Van onze Amsterdamse redacteur) Met een feestelijke receptie in het zojuist gerestaureerde middeleeuwse pand Keizersgracht 321 waar tot 1951 de schilder Han van Meegeren woonde viert de Nederlandse Houtbond vandaag het 50-jarig bestaan. De Nederlandse Houtbond is het representatieve orgaan voor de gehele Nederlandse houthandel. Het bestuur verklaarde ons bij dit jubileum verheugd te zijn dat het hout zich, ondanks de opmars van beton en staal, in de bouwnijverheid heeft kunnen handhaven, en dankbaar omdat de 1100 houthandelaren in ons land zo eens gezind zijn, waardoor o.a. de in de oorlog opgedrongen vakgroep nimmer een autoritaire machtspositie heeft doen gelden, maar zich tot op de dag van vandaag beperkt tot het verlenen van diensten aan de ondernemers in de houthandel. Gouverneur Long blaakt weer van strijdlust De 63-jarige gouverneur van de staat Louisiana, Earl Long, is zijn campag ne om herkozen te woren begonnen met vier toespraken en zijn aanwezigheid bij een schoojnheidswedstriJd. Long, aan wie men duidelijk kon zien dat hij enkele kleine beroerten, een mil de hartaanval en een longontsteking nog niet geheel achter de rug heeft, sprak alle vier keren slechts kort, en maakte onder andere de opmerking dat hij de grootste vriend van de negers is, en dat hij binnenkort met vakantie gaat. „Oom Earl", zoals hij zich noemt, heeft vrijdag van zes artsen het drin gend advies gekregen niet aan de ver kiezingscampagne te beginnen. „Kijk me in m'n gezicht en zeg eens of ik getikt ben", vroeg hij zijn toehoor ders. En hij vervolgde: „En als ik ge tikt ben, dan ben ik het mijn hele le ven al geweest". Gouverneur Long is door enkele art sen krankzinnig verklaard doch heeft zich. met behulp van een advokaat, be vrijd uit het tehuis voor geesteszieken waar men hem had ondergebracht. Deze advokaat heeft zaterdag in de auto van de gouverneur een Cadillac met air-conditioning een ongeluk gehad, dat voor hem uitliep op een ge broken arm. Weer een campagne tegen Joego-Slavië begonnen De Joegoslavische vice-premier Alexan der Rankovic heeft gisteren op een partijbijeenkomst in Kroatië verklaard, dat de Oosteuropese landen binnen een maand na het bezoek van premier Kroesjtsjef aan Albanië hun anti-Joe goslavische campagne op de oude voet hebben voortgezet. Hieruit blijkt dat de vermindering van de aanvallen tij dens Kroesjtsjefs bezoek aan Albanië niet meer dan tactiek was.'aldus Ran kovic. Volgens een in Tirana ondertekend akkoord voor economische hulp zal de Sovjet-Unie Albanië krediet op lange termijn tot 300 miljoen roebel (volgens de officiële koers ongeveer 275 miljoen gulden) verstrekken en technische hulp bij de vestiging van industrieën, de bouw van elektrische centrales en het onderzoek naar minerale gebieden. De Sovjet-Unie zal ook helpen bij de bouw van een radiostation en een „Paleis voor de cultuur", aldus het Russische persbureau Tass. Premier Kroesjtsef zal een Sovjet- Russische delegatie leiden, die op 14 juli op uitnodiging van de Poolse rege ring naar Polen gaat voor een vriend schappelijk bezoek, zo heeft Tass be kendgemaakt. En de communisten, zij arresteren maar voort Inspirerende rede van de Nederlandse minister Met honderd nieuwe arrestaties op maandag zijn er thans in de door com munisten bestuurde deelstaat van India, Kerala in totaal sedert het begin van de onrust 20.000 aanhoudingen verricht en vijftien mensen om het leven ge komen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft op de bij eenkomst van de Economische en Sociale Raad der V.N. in Genève verklaard, dat de Nederlandse regering voorstandster is van een internationale economische poli tiek op multilaterale en wereldbasis. „Vele nieuwe stemmen worden ge hoord en vele nieuwe plannen ontstaan - soms worden de V.N. in deze plannen zelfs niet genoemd. Men hoort spreken over een internationale ontwikkelings associatie met een beperkter lidmaat schap dan dat van de V.N., deelnemers aan de Europese Economische Gemeen schap spreken over een Westeuropese benadering van deze aangelegenheden. Al deze verschillende denkbeelden heb ben ons er niet toe gebracht onze voor keur voor wereldwijde actie door wereld organen op te geven". Eerder in zijn rede zei minister Luns: „In een korte periode heeft het econo mische en politieke denken een merk waardige evolutie ondergaan. Wij zijn nu in een belangrijk stadium gekomen: de stabilisatie van de grondstoffenmarkten is op de agenda der geschiedenis ge plaatst om daar te blijven. In het ver volg zal dit een even belangrijke kwestie zün als het grote vraagstuk van het fi nancieren van de economische ontwikke ling van minder ontwikkelde landen. Beide vraagstukken zullen van nu af in één adem genoemd worden. Vele landen met miljoenen Inwoners zijn afhankelijk van de onzekere verkoop van hun grondstoffen tegen onzekere prijzen. Deze afhankelijkheid kan verminderd worden door een tweevoudige actie. Op lange termijn door verscheidenheid en ontwikkeling die financiering eisen, op korte termijn door een internationale politiek van stabilisatie van markten". Kunstenaarsfederatie wil ander operabeleid Het dagelijks bestuur der Nederlandse Even respijt voor de Londense dagbladen Overleg zit nog muurvast (Van onze Londense correspondent) Na opnieuw een hele dag praten tus sen de drukinktfabrikanten en de vak bond bleek, dat de kloof tussen beide partijen nog steeds onoverbrugbaar is. Of de Londense dagbladen echter al mor gen de genadeslag zullen ontvangen, is nog niet zeker. De Londense vereniging van dagbladeigenaren heeft nog veer tien ton drukinkt tevoorschijn getoverd, voorraden namelijk welke in spoorweg wagons onderweg naar de krantendruk kerijen waren opgehouden als gevolg van het conflict, doch welke thans nog be- Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft een adres gericht aan de gemeenteraad van Amsterdam, die binnenkort een besluit zal moeten nemen over het voorstel van B. en W., om aan de Stichting „De Nederlandse Opera' een subsidie te verstrekken van een miljoen gulden voor het seizoen 1959/60. De Federatie, „ernstig bezorgd over de ontwikkeling", acht het gewenst, dat de raad tegenover de deels nieuwe directie van de opera een duidelijke uit spraak doet over hetgeen Amsterdam van deze kunstinstelling verwacht. In het adres wordt opnieuw een plei dooi gevoerd voor „een ander beleid". Kon. route in Noordwijk Met het oog op het bezoek, dat Koning Boudewijn donderdag 9 juli a.s. aan Noordwijk brengt, heeft de gemeen tepolitie aldaar een aantal verkeers maatregelen genomen. Deze betreffen in hoofdzaak de route van de Konink lijke stoet en de toegangswegen daar heen. De route is: Kon. Astridboule- vard. Huis ter Duinstraat, Oude Zee weg. Kon. Wilhelmina-boulevard, Quar- les van Uffordstraat. Piet Heinplein, Van Panhuysstraat. Van de Mortel straat. Gooweg. Verder zal, met het oog op de landing van drie helikopters, een strandgedeelte bij het Zuiderbad worden afgezet. n Klank- en lichtspel heeft beperkingen (Van onze Haagse redactie) „Spectacles" noemen de Fransen hun klank- en lichtspelen en als niet het woord „spektakel" in het Nederlands aanleiding tot misverstand gaf, zouden wjj deze letterlijke vertaling ook voor de „Glorie van het Binnenhof", die gisteren officieel haar première heeft beleefd, willen bezigen. Want zo'n spel is voor alles spectaculair, er op gericht om met overduidelijke, steeds wisselende effecten van licht en stereofonisch geluid tot de verbeelding van een groot publiek te spreken. Bjj de huidige stand van de techniek biedt een klank- en lichtspel uiteraard grote mogelijkheden. Maar het heeft ook zjjn beperkingen. Ook in deze „Glorie van het Binnenhof" bljjkt zelfs bjj zachte geluidsweergave het klankvolume groot genoeg om intimiteit onmogelijk te maken. Het spreekt vanzelf dat er toch nog wensen blijven, Zo acht men het on juist dat de strenge voorschriften in de woningbouw eerder op goedkope dan op duurzame en goed afgewerkte huizen zijn gericht, waardoor het gebruik van hout in deze sector tot een minimum is teruggedrongen. Er wordt thans ruim 60% minder hout in de woningen ver- Moppen tappende de wereld rond Max Tailleur gaat opnieuw een we reldreis maken. Op woensdag 22 juli a.s. vertrekt de „Nederlandse ambassadeur van de lach" per KLM via de Noord pool naar Tokio, waar hij voor de Ne derlandse kolonie een voorstelling zal geven. Onmiddellijk daarna vliegt hij door naar Australië, waar hij in ver scheidene steden zal optreden voor Ne derlandse immigranten. Hij begint op 30 juli in Sutherland en geeft een laat ste gala-voorstelling ten bate van het Koningin Wilhelmina Ondersteunings fonds voor Immigranten op 26 augustus in Sydney. Tweemaal zal hij met een Engels repertoire voor de televisie ver schijnen. Op 28 augustus vliegt hij naar Nieuw Guinea voor een tweede tournee door dit Nederlandse gebiedsdeel. Op 12 sep tember begint de terugreis met voor stellingen in Manilla op de Philippynen, Hongkong. Singapore, Bangkok, Cal cutta en Karachi. Op 26 september zet Max Tailleur weer voet op Schiphol. „Dan ga ik eerst een rondvluchtje bo ven Amsterdam maken", zegt hij. werkt dan voor de oorlog het geval was. Nederland is arm aan hout. 95% van de behoefte dient te worden geïmporteerd. In de afgelopen jaren beloopt de waarde van de jaarlijkse houtaanvoer gemid deld een half miljard gulden per jaar. In de houthandel, waar dus met zeer omvangrijke kapitalen wordt gewerkt, vinden bijna 11.000 werknemers een be staan. Het machine- en transportpark van de houthandelsbedrijven vertegen woordigt een waarde van vele tientallen miljoenen guldens. Sinds de oprichting van de Houtbond heeft de houthandel een vrij stormachtige ontwikkeling door gemaakt. Dit is een gevolg van de wijze waarop plaatmaterialen, zoals triplex, meubelplaat, spaanderplaat en board, in de laatste decennia een steeds grotere rol zijn gaan spelen. De exploratie van nieuwe gebieden in Afrika heeft de aanvoer van hout uit dit werelddeel na de laatste wereldoorlog belangrijk doen stijgen. Nog steeds zijn Amsterdam en Zaandam de grootste aanvoerhavens. Daarnaast zijn Rotterdam, Dordrecht en Delftzijl van betekenis. In Amsterdam en Rotterdam is de laatste jaren een le vendige transitohandel van Afrikaans hout, bestemd voor West-Duitsland, ont staan. De Nederlandse Houtbond is sinds 1951 gevestigd aan de Amsterdamse Kei zersgracht. waar ook het Hout Voorlich tingsinstituut onderdak heeft gevonden. Men besloot het geld dat voor de jubi leumviering was uitgetrokken, te beste den aan de restauratie van het pand dat vermoedelijk in 1620 is gebouwd en sindsdien als „Het Roode Huys" bekend staat. Het herstel heeft f. 150.000 gekost. Dat doet zich byv. voor op het ogen blik, dat Louis de Bree de woorden leest van de brief, die Oldenbarnevelt aan de vooravond van zijn dood tot zijn dier baren richt. Een prachtig gesproken tekst, maar juist hierbij beseft men, dat de mechanische weergave aan deze ver- stildheid tè zware accenten geeft. Overigens zal het vermoedelijk deze Oldenbarnevelt-scène zijn, die op velen een krachtige indruk maakt, temeer om dat zij een zo sterk dramatisch karakter heeft en deze historische gebeurtenis niet, als zoveel andere schoolkennis, bij het Nederlandse volk is vervaagd. Het Binnenhof is in deze scène aanvankelijk vrijwel geheel in het duister gehuld. Alleen in een torenkamertje brandt licht en men hoort er het krassen van een ganzeveer over een vel papier, zich men gend met de donkere stem van de Raadspensionaris. En even later zacht tromgeroffel en een bloedrode schijn op de gevel van de Ridderzaal: sterke sug gestie van Oldenbarnevelts dood. Els en Chiel Galjaard hebben een eenvoudige, makkelijk te volgen tekst geschreven. Deze wordt, onder regie van S. de Vries jr. uitgesproken door een groot aantal bekende Nederlandse acteurs. Niet steeds is de registratie van deze stemmen on de geluidsband succes vol. Bert Dijkstra bijv., die het graag „mooi" wil doen, is als verteller vaak niet goed te verstaan en hetzelfde over komt Eva Janssen in de laatste scène. De muziek van de Franse film- en chansoncomponist George van Parijs, uitgevoerd door het Residentie-Orkest sluit bij de tekst wonderwel aan. Het was Pierre Arnaud, de routinier van en kele Loire-kastelen en Versailles, die ook op het Binnenhof voor de samenbunde ling van tekst, klankeffecten en muziek tot een indrukwekkend en onverbrekelijk geheel heeft gezorgd. Het spel omvat zeven scènes, verbon den door de klanken van het door Henk Wapenaankopen in negen landen Kolonel Jani, hoofd van een Indone sische aankoopcommissie van wapenen, is te Djakarta teruggekeerd. De com missie heeft wapens, voertuigen e.d. aangekocht in negen landen. Op een persconferentie zeide Jani, dat met behulp van de aangekochte bewape ning, Indonesië binnen 2 a 3 jaren een eind zou kunnen maken aan de opstan den in de buitengewesten. Op een vraag of deze wapenen moge lijk zullen worden gebruikt voor de be vrijding van West-Irian antwoorde Jani, dat zij uitsluitend zijn bestemd voor de bescherming van de binnenlandse veilig heid in en de verdediging van Indonesië. Indien wij een aanval zouden willen doen in Westelijk Nieuw-Guinea. zouden daarbij niet slechts de Nederlanders, maar ook de V S. en Engeland worden betrokken, zei hij. Deze wapens zijn aangekocht met een 5-jarig krediet. Het grootste deel ervan zal in 1960 in Indonesië aankomen. Heirzog bespeelde carillon (op de lin kertoren van de Ridderzaal. De Oldenbarnevelt-scène betekent een hoogtepunt en zal stellig krachtiger in de herinnering blijven dan het wat pathetische afscheid van Prins Willem de derde en Prinses Mary. Een harmo nieus slot, waarin de sfeer van een feestzaal door de lichtwerking zeer sterk wordt gesuggereerd, is het optre den van de kleine Mozart: een ragfijn klankenspel van een klavecimbel, dat Wilhelmus-variaties speelt, klatert dan langs de gevel van de Tweede Kamer. Waarna nog éénmaal het carillon weerklinkt en de stem van de verteller: „Het uur is laat. Morgen wordt nu- snel vandaag. Uw heden is straks geschiedenis. Vaar wel!" die steeds een nogal tegemoetkomende houding tegenover de Londense bladen heeft aangenomen, welke immers niet bij het eigenlijke conflict met de provin ciale dagbladbedrijven en tijdschrift- uitgeverijen zijn betrokken, schijnt op nieuw bereid te zijn de hand over het hart te strijken en verdere bevoorrading van de Londense kranten met drukinkt toe te staan. Maar zeker is dit niet. In dien het plan doorgaat zullen zij nog tot het weekeinde kunnen doordraaien. Het Britse Lagerhuis, dat gisteren tij dens een door de oppositie aangevraagd debat een poging deed de zaak op te helderen, faalde daarin. Het was overi gens een uiterst voorzichtig en kalm debat, waarbij de regering en de ver antwoordelijke oppositieleiders trachtten elkaar zo beleefd en netjes mogelijk te bejegenen, teneinde de verzoeningspo gingen niet in gevaar te brengen. Mac- leod, de minister van Arbeid, zeide dat stakingen en uitsluitingen volkomen uit de tijd zijn. Hij staat klaar om te hel pen, maar kan dat alleen als de bij het conflict betrokkenen zich inschikkelijk tonen. Op het ogenblik is dat blijkbaar teveel gevraagd. Specialistenkliniek wordt gesloten Gebrek aan belangstelling (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse ziekenfondsen zien zich gedwongen hun poging om een vas tere greep te krijgen op de medische specialisten te staken. In 1955 werd ln de Corn. Dlrkszstraat ondanks het feit, dat er weinig medewerking van de spe cialisten te verwachten was, een dure polikliniek, waar artsen volledig inge richte spreekkamers konden huren in gericht. Per 1 september zal de kliniek worden gesloten wegens de onmogelijk heid de exploitatie mogelijk te maken. Voor een lonende exploitatie was het nodig, dat minstens 24 specialisten hier twee spreekuren per week hielden. Na de opening van het gebouw bleven de spreekkamers echter anderhalf jaar leeg staan, omdat zich geen gegadigden meldden. Op het ogenblik houden 12 art sen hier spreekuur. Hun was reeds eind vorig jaar voorwaardelijk de huur opge zegd. Het gebrek aan belangstelling voor deze door de Ziekenfondsen gestichte kliniek is een gevolg van de eensgezind heid van de Amsterdamse artsen-spe cialisten met het standpunt van de ASV, de Amsterdamse Specialisten Vereniging, die zich niet met de opzet heeft kunnen verenigen. Het blad „De Vrije Artsentri bune" heeft bjj herhaling felle kritiek geleverd op het streven van de Zieken fondsen. Het gebouw blijft na 1 septem ber gedeeltelijk nog in gebruik voor de administratie van de Amsterdamse Ver eniging tot Bevordering van de Tand heelkundige Verzorging van Zieken fondsleden. Politie beschoot boot met fotografen De Spaanse politie op Majorca doet een plaatsje, waar zij tenminste één hardnekkige, maar helaas vaak ver- I camera en wat films konden verstop- geefse pogingen om Prins Albert van i pen. België en rij- jonge brnid. Prinses Propvolle baten Paola, ongestoorde wittebroodsweken op het eiland te bezorgen. Persfoto grafen en journalisten jagen schaam teloos van de vroege ochtend tot de late avond achter het prinselijk paar aan. Prinses Paola heeft een zenuwinstor ting gekregen, toen men haar mede deelde, dat fotografen betrapt waren bij een poging om met behulp van tele lenzen foto's te nemen, toen zij en Prins Albert aan het zwemmen waren. Ze was zo in de war. dat Prins Albert een bun galow huurde, waar het paar zich vei lig waande. Maar ook deze bungalow had een zware politiebewaking nodig. Het prinselijk paar overweegt reeds om Majorca te verlaten en elders te trachten de journalisten van zich af te schudden. Spaans optreden De politie is daarna Spaans opgetre den. Ze heeft zelfs een bootje met foto grafen beschoten, toen de heren tracht ten dichtbij de bungalow te komen om het echtpaar te fotograferen. De foto grafen en de camera's werden niet ge raakt, wel werd hevige consternatie ver oorzaakt, ook onder de waterskiërs in de omgeving. Toen de krantemensen later weer in het hotel waren, verscheen daar een po- litie-officier met de mededeling, dat alle camera's moesten worden ingele verd. Ook alle films, lampen en andere benodigden moesten overhandigd wor den. Niet alle fotografen namen dit be richt serieus, menigeen lachte er uit- iBBv>iuniii bundig om. Maar andere zochten snel Izon zien ondergaan.... De schietpartij had plaats, nadat het motorjacht „Llagut" met het prinselijk paar aan boord de Pollensabaal had willen oversteken. Halverwege werd het Jacht achterhaald door drie motor boten propvol camera's, waarachter zich fotografen verscholen. Het Jacht keerde onmiddellijk terug, het prinselijk paar sprong aan land en slaagde erin de bungalow eerder te bereiken dan de fotografen. Twee boten dropen af, maar de derde zette door. Het scheen een landingsoperatie te worden tot de kustbatteri). dat wil zeggen de pistolen van de politie, in actie kwamen. De aanvallers dropen af. Hun uitgangsstel ling is hotel Formentor. Vanuit dat zelfde hotel hebben de achtervolgers in snelle auto's 's avonds een Jacht over Majorca georganiseerd, aan het einde waarvan een Italiaanse fotograaf voor een verhoor werd meegenomen door de politie. Eenmaal ongestoord Gisteravond hebben Prins Albert en Prinses Paola tenminste nog ongestoord de zon kunnen zien ondergaan over de zee. Het prinselijk paar was op weg ge gaan in een auto, was met grote snel heid naar Cap de Mar gereden en bleef daar in de auto zitten. Drie politie auto's hadden als escorte gefungeerd en tegen zonsondergang verspreidden zich uit die auto's leden van de Spaanse „Guardia Civil" en mannen van de ge heime politie door de omgeving. Zo konden de Jonggehuwden ongestoord de

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7