Vormt ir. Soekarno een experimenteel Kabinet? Leerlingeimitvoering van Leids Muzieklyceum heeft eigen sfeer Splitsing in vier afdelingen b Kerkelijk Leven Opgericht I maart I860 Dinsdag 7 juli 1959 Tweede blad no. 29788 Wat er goed gaat en wat teleur stelt Een leerlingen-uitvoering van het Leids oh M «wiek lyceum heeft haar eigen sfeer. Bet ls de directrice niet om glansrijke resultaten te doen, rij heeft daarvoor trouwens te weinig parade-leerlingen. Haar bedoeling is slechts te tonen hoe het reilt en zeilt binnen de vier muren van haar schoolgebouw. Bij een uitvoering vervalt een wand en de buitenwereld, mej. Westondorff'g wereld, kjjkt toe. Er wordt medeleven gevraagd en medeleven gekregen i de St.-Antonlnseaal was vol. WU zien dus alles, wat goed gaat en wat teleur zal stellen, open en eerlijk zoals het is. Dit Is héél sympathiekl tempo gerekend, de compositie in even wicht weten te presenteren, men ver traagde kalmweg de fragmenten waarin de vingers de virtuoze vaart niet op brachten. Iemands Chopin-nocturne miste het melancholieke belcanto, droom, visie en contrasten. Met een 40-tal programma-nummers is het auditorium drie en een half uur bezig gehouden. Natuurlijk begon het met een verwelkoming van de directrice, aangevuld met een toespraakje door twee kleine meisjes, van wie er één zei: „U moet niet te kritisch zijn als er een nootje giydt". Welnu, we nemen dit lesje ter harte. De beginnelingen Carlie, Eric, Heieen, Henriette en Annette lie ten inderdaad nogal nootjes „glijden" op hun toetsenbord, Albertientje bijna alle maal, maar Aafke maakte liet voor heel haar groepje goed, want uit haar me- nuetje klonk muziek, in een lichte, egale speelwijze met al dynamische schake ring. Toen kwamen een paar viooltjes en een blokfluitje, waar een echt gezongen toon uit tevoorschijn kwam. Een ta- bleautje op zich zelf leverden Joost en Klaas, waardig in al hun kleinheid aan de grote vleugel naast elkaar gezeten als de twee Mozartjes, broer en zus, op de historische plaatjes. Klaas mocht het alleen ook doen, maakte een hoop fout jes, maar had tenminste al aanslag, een volle greep op de toetsen, een klinkende, dragende bas. Zo achteloos wierp hij in de laagte een slotdreuntje neer, een ef fecttrucje precies als concertvirtuosen ook doen. Succes bleef niet uit! Van een blokfluittrio kregen we Ken tucky Home te horen, gebisseerd omdat men het zo goed vond. Vervolgens weer een viool-duo, een quatremains, een piano-solo, leeftijd en intelligentie stij gen erby en de aanduidingen vermeer deren van normaal goed spel en kundig onderwijs. De accordeon verschynt, driemaal, of eigeniyk viermaal want Jozefine mocht wegens de byval van haar „12 Rovers" er 24 van maken. Zij gaf de romantiek van dit Don Kozakkenlied van Jaroff weer in de sfeer van onvervalste pathetische be koring, die daarbU behoort. De optocht van solo-pianisten her neemt daarna zyn gang. We hopen op een onontdekt genie, maar dit gaat niet ln vervulling. Wel worden de gespeelde stukken klas sieker, maar een ding als „Alpenglühen" van Oesten kan beter blyven rusten waar het zijn rust verdient: ln de „oude doos". We kunnen merken dat Mozart minder onschuldig is dan hij lijkt, dat een notenbeeld er zijn kan zonder de in wonende geest, dat een Menuet van Beethoven onritmisch gespeeld zijn ka rakter verliest, dat een enkele onder de leerlingen niet „uitvoerde" maar als thuis of op les zat te studeren. Tussen dit alles door waren er van goed les krygen verscheidene proeven, zoals bijv. van Marian den Haan. Onder haar han den liep „Für Elise" op kogellagertjes, er zaten beloften in haar spel. Evenwel een visie op dit niemendalletje, dat wereld pianisten als toegift niet versmaden, ontbrak toch nog. Dan rukt een nieuw blokfluittrio aan, in goede onderlinge afstemming, laten twee meisjes vierhandig een Landler horen met keurig behoud van by passend karakter, ritme en evenwicht, en strijkt Rieke Veldhuyzen nogal fijntjes twee suite-delen van H&ndel, meestal gaaf van toon, daarnaast onzuiver ook maar dat kon zijn ontstaan door de drukkende hitte in de zaal. En daarna werd het pauze voor de dorstigen. Echter waren door al het voorgaande gezelllgheldjes ingestrooid als een ballet van Pierrots en Pierrettes, een tweede ballet op Brahms-walsjes en een gedirigeerd klasje van blokfluiten en gitaren met bekende wijsjes, heel aardig vertolkt. Na de pauze schoof het doek open voor een meisjeskoor dat „Dona nobis pacem" zong en tenvervolge allerlei vro lijks vertoonde. Dan komen weer violis ten en pianisten aan bod en wordt het uitsluitend klassieke repertoire moeilijk. Van de violisten krygt Lee Loebis de on derscheiding voor zijn Rondo uit Beet- hovens Friihlingssonate en wegens zijn doorvoeld spel en keurige streektech- niek, al wensen we in hoogste posities geacheveerder intonatie. Van de pianisten heeft niemand, be halve Marjan v. d. Velden in haar Roe meense Dansen van Bartok, naar het ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht <Je heren M. L. de Haas (Arnhem) en L. R. Wentholt (Amsterdam). L.B.E. KEERT 7% UIT In de gistermiddag gehouden aandeel houdersvergadering van de N.V. Leid- sche Broodfabriek werden de jaarstuk ken goedgekeurd en de balans en ver lies- en winstrekening vastgesteld. Er zal dit jaar 7% (v.j. 6%) dividend wor den uitgekeerd. Mr. H. L. Goudsmit werd als commis saris herkozen. VAL BIJ 75 KM EN GEEN LETSEL De 26-jarige motorryder A. J- Ouds hoorn uit Wassenaar mag van geluk spreken dat hy er gisterochtend zo goed is afgekomen hetgeen ongetwij feld mede te danken is aan het feit. dat hij een valhelm droeg. Rijdende op de Kanaalweg, met een gang van circa 75 km, sprong zijn achterband, met het gevolg dat hij kwam te vallen. De mo torrijder liep geen letsel op, terwijl zijn motor slechts licht werd beschadigd. Mej. M. Questroo alhier slaagde te Haarlem voor het examen kleuterleidster. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrianus. zn. van G. J. Kühn en A. Begeer; Robert, zn. van P. Corba en M. Hartevelt; Denise Desirée, dr. van A. W. Hartevelt en J. H. Huetlnk; Abraham, zn van W. A. Verhoeks en P. van DutJ- venvoorde; Karoline Gijsje Franclsca, dr. van M. A. Langeveld en M. J. Heems kerk; Annemleke Ingeborg, dr. van M. W. van Schooten en H. W. Roggeveen; Mar leen, dr. van J. Ouwehand en A. D. Zwaan Anje .dr. van M. van den Vlekkert en T. Slagter. GETROUWD De pluim op de pianistenhoed geven we Marian Vermey, die de briljante 2e Wals van Chopin aandurfde, met fün- geweven passagewerk, wel zonder de grote worp, maar toch chopinesk van sfeer. Een ballet op muziek van Tsjaikofski's Notenkraker werd het programmatische einde. V. Jaarvergadering D.O.S. In bel gebouw „Rehoboth" werd gis teravond de Jaarvergadering gehouden van de Chr. Gymnastiek- en Scherm- vereotglng DOS. Ifa een Inleidend woord van de voor zitter, de heer H. de Geus, werden de jaarverslagen uitgebracht, waarin het verenigingsleven de revue passeerde. By de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heren H. de Geus, J. C. Varkevisser, N. de Beus en mej. H. Ep- pinga, herkozen. In de vacature van mevr. H. Varkevisser-Bouta werd mej. G. de Vries tot bestuurslid gekozen. Ty- dens deze vergadering gaf de heer Chr. van Oort een toelichting op de plannen van de onder zyn leiding staande turn- olub en ritmische afdeling. AFSCHEID BIJ DE NED. ELECTROLASCH MIJ. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hebben twee employé's van de Ned. Electrolasch Mij., de heren Rusman en Wemars, afscheid van hun werkkring genomen. De heer Leupe, die als eerste spreker het woord voerde, wees op de functies, welke belden in het bedrijf hebben in genomen. Spreker had grote waardering voor de wijze, waarop zij hun werk zaamheden hebben vervuld. Voorts spra ken woorden van afscheid en waarde ring de heer C. Mooten, voorzitter van de Jubileumcommissie en de heer H. Laman, voorzitter van „De Stalen Band". Enkele geschenken werden aangeboden, gen. Kraaiennest in Euromast Op 95 meter hoogte (Speciale berichtgeving» Gisteren is een nieuwe fase begonnen in de bouw van de ruim 100 meter hoge Euromast aan de Parkhaven te Rotter dam, bij de ingang van de Maastunnel. Gestart werd met het langzaam opvyze- len van het rond de voet van de beton nen toren door Werkspoor NV uit Utrecht in elkaar gezette zgn. „kraaie- nest", dat behalve een cafe-restaurant, twee platforms en een winkelgalerij zal omvatten, tezamen plaats biedend aan een kleine duizend mensen. De Ingenieurs van Werkspoor hebben nauwkeurig berekend dat het stalen zil- vergryze geschilderde gevaarte, dat reeds op de grond glasdicht is gemaakt, in 131 uren oftewel zes etmalen op de bestemde hoogte van circa 95 meter zal kunnen worden gemonteerd. Hiervoor zullen drie ploegen technici van in totaal 69 man dag en nacht in touw zyn, totdat men aan het einde van deze week het unieke karwei hoopt te hebben geklaard. In een later stadium zullen de onderdelen voor de winkelgalery en de platforms met hulp van een kraan worden opgehesen er. gemonteerd. In totaal zullen de 24 zware stalen grendels uitsteeksels) straks een gewicht van 700.000 kilo «in clusief het gewicht van het maximum aantal bezoekers) moeten kunnen dra- Voor de Leidse kantonrechter Werkstudent had meer aandacht voor bloenienmozaïeken, dan voor verkeer Hazewindhonden achter wild aan Het stralende zomerweer drong giste ren door tot de zittingszaal aan het Rapenburg en bracht een milde zo merstemming mee, waaraan zelfs de magistraten achter de groene tafel niet konden ontkomen. De boetes ble ven veelal aan de lage kant slechts zelden boven de f 50,en het aantal ernstige vermaningen e.q. waarschu wingen was ook opvallend gering. Tot de uitzonderingen behoorde de zaak tegen een 50-jarige pensionhouder uit Noordwykerhout, die terecht stond wegens overtreding van de Jachtwet. Verd. houdt er, voor wedstryddoelein- den .twee hazewindhonden op na en deze honden gaan er herhaaldelyk op uit om in een naburig jachtterrein op wild te jagen. Hoewel verdachte al eerder enige malen was gewaarschuwd, liet hij de honden vrij rondlopen totdat op 19 mei verbalisant zag, dat de honden weer achter een konijn aanzaten. Verbalisant versperde de honden de weg en voor kwam hiermede, dat het konijn werd gegrepen. De maat was toen vol en verbalisant zocht verdachte op om pro cesverbaal op te maken. „Je doet maar wat je niet laten kunt. ik heb wel voor hetere vuren ge staan", was destijds het bescheid van verdachte. Ook gisteren voor de balie was verdachte nogal arrogant en stak een lang verhaal af over zijn aandeel in de windhondenrennen en het feit, dat een wedstrijdhond geen warm bloed mag proeven, aangezien hij anders voor wedstrijden waardeloos wordt. „Zag U ooit een hond van mij een konijn pakken" vroeg verdachte aan verbalisant. „Dat heb ik destijds kun nen voorkomen, zodat zij daartoe geen kans kregen" aldus verbalisant. .U mag mij wel dankbaar zijn, dat dit is voorkomen en Uw honden niet in be slag zi|n genomen", aldus de officier. Verdachte toonde echter weinig dankbaarheid en bleef o.m volhouden, dat hij zijn honden goed onder con trole had. .En dat loslopen dan?" vroeg de plv. kantonrechter, mr. W. de Clercq. „U wilt toch niet beweren, dat de hon den zich storen aan Uw vermaningen en niet achter het. wild aangaan". In 'n scherp gesteld requisitoir eiste de of ficier f75.boete subs. 25 dagen. De plv. kantonrechter maakte er f 40 subs. 10 dagen van. maar waarschuwde ver dachte met klem. dat de honden bij een volgende overtreding zouden wor den verbeurd verklaard. Ook in de zaak tegen een 30-jariee vrachtautochauffeur klonk een ernstig vermaan. Verdachte was met zijn vrachtauto achteruit een erf afgereden en had zich weinig bekommerd om het verkeer op de hoofdweg. Een passeren de automobilist kon slechts een ernsti ge aanrijding v«x>rkomen door zijn stuur om te gooien en de berm in te rUden, waarbij slechts een kilometer» w n.-iiif Mb jriiden. waarby slechts een kilometer» vernaai over zijn geiamiaaeien en »hB£8b8i ^fpaafc4« sneuvelde en verdere gevolgen» f vroeg uitereto clementie. De plv. fcan- achterwege bleven. ,.De gevolgen had den zeer ernstig kunnen zijn „aldus de officier en de eis werd dan ook f 75, subs. 25 dagen. Het vonnis luidde con form. EEN HEER IN HET VERKEER Het gebeurt helaas maar al te vaak, dat automobilisten na een aanryding vol gas geven en er vandoor gaan. Zy pogen dan een procesverbaal te ont lopen en laten de benadeelde party met de schade zitten. Een 18-jaricr bestuurder van ecn bestelwagen uit Voorschoten heeft bewezen dat het „wees een heer in het verkeer" voor hem niet behoeft te klinken- Ver dachte reed met zijn bestelwagen achteruit en reed daarby tegen een geparkeerde auto op, welke, vrij ern stig werd beschadigd (f175). Er wa ren geen getuigen van do aanrijding, de eigenaar van de beschadigde auto zat ergens binnen en wist dus van niets. Inplaats van er snel tussen uit te gaan, is verdachte op zoek gegaan naar de eigenaar, 'n 59-jarige hoofd vertegenwoordiger uit Den Haag cn betaalde later ook prompt de schade. Dat een en ander zeer op prijs werd gesteld, bleek gisteren overduidelijk ter zitting. Tijdens de behandeling Van de zaak, trad n.l. dp genoemde eigenaar naar voren, bracht de handelwijze vaai verdachte ter kennis van de kanton rechter en hield een uitstekend gevoerd pleidooi voor verdachte. Aldus kreeg de zaak een andere wending en. na een woord van lof tot verdachte, luidde het milde vonnis de wet moet nu een- maai worden toegepast conform de eis. f 10,boete subs 4 dagen. Een 27-jarige student uit Delft reed met zijn auto nabij Keukenhof en be steedde al zijn aandacht aan de prach tige bloemen-mozaieken langs de weg. Dit had tot gevolg dat hij tegen een autobus opreed en nogal wat schade veroorzaakte. Die achteloosheid moest worden gestraft en de eis werd bepaald op f60 boete subs. 20 dagen. Verdachte gaf toe, dat hij dom had gehandeld, maar die f60 waren wel wat veel. Hij was werkstudent en moest hard werken om die f 60 te verdienen, waarbij het eebruik van een auto nood zake] ijk was. De kantonrechter wilde met een en an der rekening houden en maakte pr f 20 subs 5 dagen van Het is alleszins begrijpelyk. dat ook een kantonrechter zich kan vergissen, vooral na het uitspreken van een lan ge reeks vonnissen. Als deze vergissing in het nadeel van verdachte uitvalt, is het ook begrijpelijk, dat deze zich zichtbaar en hoorbaar „genomen" voelt. Dit geschiedde in de zaak togen een 33-jarige wielrijder uit Lisse die met zi.in rijwiel op de trambaan had gere den en dus in overtreding was. Dc eis van de officier was mild en luidde f 7.50 subs. 2 dagen. Verdachte deed een lang verhaal over zijn geldmiddelen Deze op en top Engels geklede heren weten wel, dat ze beter wat luchtiger gewaden aan kunnen trekken in de tropische hitte van deze dagen, zonder dat ze erg zon digen tegen de stijve Londense stijl, maar ze kunnen nu eenmaal niet anders. Het zijn (van links naar echts) Terry Sartain, Tony Wil liams en Pat Hagan, die hier wach ten op hun beurt om op te treden voor filmopnamen in Londen voor de film „Onze man in Havanna waarin onder meer Alec Guinness en Noel Coward optreden. Leidenaar te Warmond verongelukt In het Acad. Ziekenhuis is gister avond aan zijn by een ongeval opgelo pen verwondingen overleden de 33-jarige heer J. van der Wilk uit de Prinses Wilhelminastraat. De heer Van der Wilk was 's ochtends met zijn fiets op de Herenweg te Warmond tegen een hem tegemoet komende autobus gere den, tengevolge waarvan hij zeer ern stige verwondingen aan het hoofd op liep. Vier kampdagen op de Veluwe GEZELLIGE ONTSPANNING VOOR LEIDSE SCHOOLJEUGD De leerlingen van de hoogste klassen van de Prinses Ireneschool, de Prinses Margrietschool en de Prins Bernhard- school keerden gistermiddag van een vierdaags verblijf op de Veluwe terug. Dit reisje werd georganiseerd in samen werking met het Leids Vakantie Kin derfeest. Donderdag waren de kinderen tegen het middaguur in Putton aangekomen en hadden ze hun intrek genomen in de Peppelhoeve. Na de maaltijd vermaak ten ze zich opperbest in het zwembad. De avond werd doorgebracht met sport en spel en na de dagsluiting werd nog een flinke avondwandeling gemaakt, maar te half elf was toch alles in diepe rust op de Peppelhoeve. Voor de volgende dag stond een tochtje per bus naar Harderwijk op het programma. De speeltuin werd aange daan, maar daar het weer minder gun stig was, werd niet gezwommen. Na een bezoek aan het Robarium maakten de kinderen gezamenlijk en ook een vrye wandeling door het stadje. Met sport en spel op het terrein rond de Peppelhoeve werd deze dag besloten. Zaterdagochtend werden weer lunch pakketten klaargemaakt om mede te nemen voor een tocht naar Klein Zwit serland, dat fraai gelegen is te midden van de bossen. Ook hier kon de jeugd weer volop genieten. In de bossen werd een spel „kruisers en vrachtschepen" gespeeld. Naar Reuter verneemt wordt in Djakarta verwacht, dat president Soekarno nog deze week zijn presidentieel kabinet zal vormen ter ver vanging van de gisteren afgetreden regering van ir. Djoeanda. Soekarno zou overwegen bij wijze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen te splitsen, die alle onder zijn leiding zouden staan, doch afzonderlijk van elkaar zouden werken. Elke afdeling zou onder een eerste minister komen te staan. De eerste afdeling zou tot taak krij gen de Wederopbouw en Stabilisatie, de tweede Defensie en Veiligheid, de derde Sociale en Binnenlandse Zaken en de vierde zou een wetgevende taak krijgen en de contacten met de rege ringsinstanties. Het leger zou zeven zetels in het nieuwe kabinet hebben gevraagd. De naam van generaal Na- soetion is genoemd als eerste minister voor Defensie en Veiligheid, doch hy zou het aanbod hebben afgewezen. Communisten in Kabinet? In ambtelijke kringen ln Washington houdt men zich strikt aan de politiek van „handen af' t.o.v. de kabinetscrisis in Indonesië. Het Departement van Buitenlandse Zaken blijft zoals ge bruikelijk weigeren commentaar te geven op de binnenlandse aangelegen heden van andere landen. In privilegegesprekken verklaarde men in Washington echter dat het De partement van Buitenlandse Zaken de ontwikkeling in Djakarta met grote be langstelling volgt. Men vraagt zich in het bijzonder af of het nieuwe kabinet van Soekarno ook communisten onder zyn leden zal tollen. Deskundigen inzake het Verre Oos- Gerichte opleiding voor grafische beroepen De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het grafisch bedryf zijn overeengekomen dat voor een 15-tal beroepen de mogelijkheid voor een gerichte opleiding zal worden ge opend.. Kandidaten zullen tot deze opleiding, die drie jaar duurt, worden toegelaten als een psychologische test heeft uitgewezen, dat zij daarvoor ge schikt zijn. Er zal geen begin worden gemaakt met gerichte opleiding voor een bepaald beroep, indien en zolang onder de be oefenaren van dat beroep 2% werkloos heid heerst. Indien onder grafische werknemers, geschikt om voor het be trokken beroep te worden opgeleid of omgeschoold. 2% werkloosheid heerst, zullen dezen in eerste instantie voor de bewuste gerichte opleiding in aanmer king komen. Er bestaat overeenstem ming over de invoering van een gecom bineerde school- en bedrijfsopleiding op basis van het rapport over opleiding en onderwijs in de grafische vakken. Vrouwen die daartoe fysiek en psy chisch geschikt zijn kunnen op de zelfde basis als mannen voor gra fische vakarbeid worden opgeleid, on der voorwaarde van een gelijke be loning. De psychologische test zal doorslaggevend zijn voor de vraag of vrouwen voor een bepaald beroep ge schikt zyn. Aldus enkele punten van algemene aard. opgenomen in een nieuwe CAO voor het technisch personeel, die nog door de leden der organisaties en het College van Rijksbemiddelaars moet worden goedgekeurd. Belgische stewardessen in dienst van de K.L.M. Door de overgang naar de grotore straal- verkeersvliegtuigen zal het totaal aantal cabinepersoneelsleden van de KLM met twintig procent moeten stijgen, opdat de maatschappy eind volgend jaar over 800 pursers, hofmeesters en stewardes sen kan beschikken. Het zal niet gemak kelijk zijn deze aanwas te bewerkstelli gen. Immers, onder normale omstandig heden moeten jaarlyks 50 tot 60 ste wardessen worden vervangen door nieuwe en moeten er per jaar 40 tot 50 pursers en hofmeesters bykomen om het aantal mannelijke leden van het cabineperso neel op hetzelfde niveau te houden. Om die extra aanwas to realiseren worden wervingsacties in de provinciale steden van ons land gehouden en ook uit België neemt de KLM stewardessen aan. Zoetwatervisexporteurs jubileerden De heer W. Wynbelt uit Woudrichem heeft als voorzitter van de Ned. Ver. van Zoetwatervisexporteurs ter ge legenheid van het zilveren jubileum dezer organisatie diverse aspecten van het vak besproken. Tydens een bijeenkomst in hotel Central in Den Haag stelde hij o.a. vast, dat de re gering op het punt van de waterver ontreiniging in gebreke gebleven is. Nog steeds is een wets ontwerp terzake in voorbereiding of schoon een „commissie van voorberei ding" reeds sinds 1934 bestaat. De vissterfte van dit voorjaar in de Zuidhollandse wateren noemde de heer Wijnbelt wpI spectaculair, doch niet bijzonder. Er zijn reeds vele wateren, waarin al lang geen vis meer aanwezig is. Niet alleen de beroeps- en sportvis- serij lyden hieronder, maar ook de volksgezondheid en de recreatie lopen ernstig gevaar, aldus de heer Wijnbelt. Tenslotte zeide de heer Wijnbelt. dat in de nieuwe visserijwet zowel aan bio logische als aan economische belangen grote aandacht zal moeten worden be steed. tonrechter deelde mede. dat hij met een en ander rekening wilde houden en daarom de boete verlaagde tot f 15 subs 1 dag. De officier keek zeer ver wonderd en de verdachte slaakte een uitroep. U bedoelt zeker f 5, aldus de officier, en inderdaad had de plv. kan- tonrechter zich vergist en maakte er f 5 subs 1 dag ran. I OU Zondagmorgen toog men gezamenlijk in Putten ter kerke. Verder werd op deze warme dag verkoeling gezocht in de bossen. Met veel enthousiasme deden allen aan de speurtocht mede en na af loop lieten de leden van de winnende groep zich de prijs een sprits goed smaken! Na de avondwandeling ging het op de slaapzalen, omdat het de laatste avond was, wat luidruchtiger toe dan anders en aan de algemene vreugde hadden ook de leiders een groot aandeel. Gisterochtend werd de bagage gepakt voor de terugreis en werden de laatste korveediensten verricht om de Peppel hoeve weer in de beste staat achter te laten. Hoogst voldaan stapten leiders en kin deren bij de scholen weer op Leidse grond. Allen waren het er over eens. dat het prachtige kampdagen waren geweest. ton waren ervan overtuigd dat het In donesische volk „geen illussies" heeft over de ware aard van het internatio nale communisme. In officiële kringen gaf men weliswaar te kennen dat men principieel graag zo weinig mogelijk communisten in de Indonesische rege ring zou zien. maar men legde er de nadruk op dat men de Indonesiërs hun eigen problemen op hun eigen manier en zonder inmenging van buitonaf moet laten oplossen. De „Washington Post" zegt ln een hoofdartikel dat de nieuwe situatie in Indonesië betekent dat het land. dat de zesde plaats Inneemt wat bevol kingsgrootte betreft en potentieel een van de rijkste gebieden van de we reld is, in groot gevaar verkeert om door de communisten overheerst te worden. Wat de communisten niet konden doen in het Parlement, dank zy het koppige verzet van de mohammeda nen, zullen ze nu misschien gemak kelijker kunnen doen met Soekarno alleen aldus het blad. dat meent dat de positie van het Indonesische volk de bezorgdheid van de gehele wereld dient te wekken. De Britse ..Dailv Telegraph" noemt in dit verband het regeringssysteem, dat door Soekarno is ingevoerd, „pas klaar" voor het communisme. In het Parlement hebben de Indone sische communisten zich volledig ak koord verklaard met de nieuwe maent van de president, hoewel zij. als de best georganiseerde partij, 't meeste te lijden zullen hebben van de beteugeling van de politieke activiteit. Men moet dan ook wei aannemen dat het schep pen van een nieuw dictatoriaal be wind voor de communisten zeker op weegt tegen de terugkeer tot de revolu tionaire grondwet van 1945, aldus de Daily Telegraph. NED. HF.RV. KERK Aangenomen naar Zutphen (vac. A. Dumkes) I. P. C. van 't Hof te Ritthem I Zld.)naar Rotterdam-Hillegersberg (vac. P. D. Emous) W. H. den Ouden te Harllngen; naar Zweeloo J. van der Werf te Hem-Venhulzen; naar Paesens A. Hen nephof. kand. te Dordrecht. Bedankt voor Ede (5e pred.pl.) H. N. van Hensbergen te Renkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Vreeland W. H. Zuldema, kand. te Amsterdam-oost; te Haarlem- zuid (vac. D. J. Roos) G. Rang te Vijf hulzen. Bedankt voor Hulzen (N.-H.) G. Rang te Vijfhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Kornhorn en te Wlldervank T. Harder, kand. te Leeuwarden en H. T. Brandsma, kand. te Sneek; te Amsterdam noord T. Harder .kand. te Leeuwarden en M. Rebel. kand. te Hilversum. Tweetal te De Krlm T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Linden, kand. te Sant poort. Tweetal te Amsterdam-noord T. Harder, kand .te Leeuwarden en M. Rebel te Hilversum. Beroepen te Sint Janskloos ter P. van Zonneveld, kand. te Bussum. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam (vac. dr. J. D. Dozy) H. D. Woellnga te Dordrecht- Breda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhulzen, Leerdam-Oost- kapelle. Trlcht, Opheusden RJienen. Enkhulzen en te Nljkerk C. Wisse, kand. te Tholen; te Aalst, Giessendam, Woerden en te Zoutelande-Westkapelle P. Blok, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Slledrecht E. Zwar te veen, kand. te Groningen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amstelve enJ. P. Boender- maker te Eindhoven. DS. B. HAGEBAAR MET EMERITAAT Ds. B. Hagebaar, gereformeerd predi kant te Bolsward, heeft by de classis Bolsward eervol emeritaat aangevraagd. DEKEN VAN HAARLEM BENOEMD TOT EREKANUNNIK In de gistermiddag gehouden vergade ring van het kathedrale kapittel van het bisdom Haarlem der R.-K. Kerk is mee gedeeld, dat mgr. J. P. Huibers pastoor W. Zylstra deken van Haarlem, heeft benoemd tot erekanunnik van het kapittel. WIJDING VAN BISSCHOP VOOR POOLS KATH. KERK In de kathedraai te Utrecht heeft zondagmiddag de wyding plaats gevon den van dr. Maximilian Rode tot bisschop van de Pools Kath. Kerk in Polen Na de wyding, waarby ook de bisschop van Haarlem en de elect bisschop van Deventer tegenwoordig waren, namen de bisschoppen deel aan de misviering, in het Pools gecelebreerd door mgr. dr. Leon Grochowski. De Aartsbisschop van Utrecht sprak de verzamelde bisschoppen toe. Spreker verheugde zich er over, dat de kerkelijke betrekkingen met de Pools Katholieke Kerk door deze wyding hersteld waren en verzekerde de verbondenheid der Oud-Katholieke Kerken met de nieuwe bisschop en zijn kudde Mgr. Maximilian Rode is op 15 juni j.l. door een synode te Warschau tot bisschop verkozen. Uit praktische over wegingen vond de wyding te Utrecht plaats. WIJDING MGR. P. J. JANS Hedenochtend vond in de kathedrale kerk van St.-Getrudis te Utrecht de wyding plaats van mgr. P. J. Jans, ver kozen tot oud-katholiek bisschop van Deventer. Consecrator was de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel, die ook de prediking hield. Aan de hand oplegging namen deel de oud-katholieke bisschoppen van Haarlem, mgr. J. van der Oort. van Bern, mgr. dr. U. Küry, de Duitse bisschop O. Stoinwachs en de anglicaanse bisschop van Fulham. Mgr. Jans is de opvolger van de on langs overleden bisschop E. Lagerwey. By de wijding werd hem de bisschops staf overhandigd, die dateert uit 1570 en heeft toebehoord aan de tweede bisschop van Deventer. Egidius de Monte. Mgr. Jans is de twaalfde bisschop op deze zetol.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3