Burgtheater bracht Der Zerrissene Meeslepend in verouderd stuk Affaire Callas: „Alles in orde" Met een enkel woord Agenda DINSDAG 7 JULI 1959 Johannes Nepomuk Nestroy (18011862) behoort tot die schaarse toneel schrijvers, die niet alleen auteur maar ook acteur waren, die de planken dus kenden en aan wie alle geheimen van toneelervaring en toneeltech niek uit de praktijk van zijn toneelspelersbestaan bekend blijken. Zijn werk draagt daarvan onmiskenbaar de sporen, zijn sterkste en zijn zwakste zijden als toneelschrijver houden met zijn acteurschap verband. Enerzijds zijn zijn spelen voor het Weense volkstheater met grote kennis van het métier geschreven, anderzijds ivist hij te goed wat zijn publiek van hem verwachtte en wat men zou „vreten". Dit maakte Nestroy tot een gemakkelijk virtuoos, die bovendien tot in ieder onderdeel van zijn hoofd rollen wist hoe hij ze zélf wilde spelen. Tijdens zijn leven was hij in Wenen (en ver daarbuiten) populair als iveinig tijdgenoten, hij liet zijn rollen „leven", maar na zijn dood kwam de reactie: een nieuwe, jongere generatie kon zijn rollen niet even overtuigend brengen en Nestroy kreeg de naam van een zwierige, oppervlakkige veelschrijver. Nog de grote Joseph Gregor noemt hem in diens „Weltgeschichte des Theaters" bij uitstek een „Weense volkschrijver", die typen uit het volk schildert: ambachtslieden, bedienden, kappers, boeren; kortom: de kleine burgerman, slechts zelden de aristocraat, de geestelijke of de officier. Na zijn dood, toen hij zelf ophield deze figuren gestalte te verlenen, stond de typische Nestroy-constructie van zijn stukken zijn eigen roem in de weg - mèt het Weense dialect, dat hem tot een bijna uitsluitend Weense auteur maakte. Eerst Paul Fechter, heeft in diens on overtroffen trilogie: „Das Europaische Drama" weer een lans voor Johann Nestroy gebroken en hem gezien als een bewuste beeldenstormer tegen zijn tijd: de late uitbloei der romantiek. In een misschien iets te zwaar, maar volkomen verantwoord pleidooi toont Fechter aan hoe Nestroy een in de grond satirische toneelschrijver is geweest, een scepticus en zelfs een nihilist. Inderdaad is het duidelijk, in sommige brokstuk ken van de tekst, dat óók in Nes- troy's „Der Zerrissene" de auteur zich speels, maar niet zonder cynisme tegen de geest van zijn tijd keert. De Roman tiek liep reeds ten einde: wat in die laatste, grote Europese geestesbeweging aan positieve element had geleefd, was reeds lang verminkt en met alle fouten en onzuiverheden tot het grote publiek doorgedrongen, dét publiek waar Nestroy voor schreef. Terecht verklaart Fechter van hem: er heeft geen feller anti-roman tische auteur geleefd als Nestroy, al leenhij gebruikte zélf de Roman tiek en haar middelen zonder het min ste bezwaar, als hem dat in zijn werk te pas kwam. Dit laatste zal zelfs Rudolf Holzer wiens artikel uit „Blatter des Burg theaters", maart 1959, in het Holland- Festivalprogramma als inleiding tot de „Zerrissene" werd overgenomen, niet kunnen ontkennen. De „Ewige Aktualitat des „Zerrissenen"zit n.I. meer in de gespletenheid en eeuwige onzekerheid van de mens, dan in de waarde van Nestroy's klucht. Het „anti-romantische" spel van de brave heer Lips, wiens innerlijke verscheurd heid meer voortkomt uit „spleen", dan uit ontreddering, is met zulke voor Vervolg van pag. 1 Beschikbare ruimte niet gelijk verdeeld Ernstig beroep van N.V.V. op volksvertegenwoordiging Het heeft het Verbondsbestuur van het N.V.V. büzonder getroffen, dat bij de beschouwingen over de huren en de bouwsubsidies. de regering blijk geeft de moed te missen het vraagstuk van de bouwkosten aan te pakken. De regering had hiervoor waarde volle aanknopingspunten kunnen vin den in het SER-advies. Dit rege ringsstandpunt betekent, dat het huurprobleem geen stap nader tot een oplossing wordt gebracht. Het bete kent voorts, dat van de huidige en in de toekomst beschikbare „ruimte" in onze economie, een belangrijk deel voor de huiseigenaren wordt gereser veerd. Het door de regering in uitzicht ge stelde huur- en subsidiebeleid leidt er toe, dat steeds meer werknemers niet in staat zullen zijn de huurprijs van nieuwe woningen op te brengen. Een oplossing via bijzondere subsidiëring op grond van sociale overwegingen, wil de regering immers tot uitzonderingsgeval len beperken. De mogelijkheid om een deel van de huurverhoging te bestem men voor financiering van nieuwbouw snijdt de regering af. Zelfs stelt de re gering voor de bestaande blokkerings- regeling ten behoeve van woningverbe tering op te heffen. Een dergelijk huur- en subsidiebeleid wijst het Verbonds bestuur af, omdat door dit beleid het werkelijke woningtekort niet zal wor den opgeheven. De verhoging van de melkprijs per 1 lanuari a.s. met vier cent per liter acht het Verbondsbestuur schadelijk voorde volksgezondheid. Een vermindering van het melkverbruik zal het gevolg zijn. De berekening van de consutóentensubsidie op drie cent per liter door de S.E R„ wordt door de regering niet aangetast Het Verbondsbestuur staat open voor de voortzetting van het overleg van de drie vakcentralen, waarvan in het K A B,-conunentaar wordt gesproken. Met grote belangstelling wacht het Verbondsbestuur de resultaten van de Kamerdebatten over de regeringsnota af. Het doet een ernstig beroep op de volksvertegenwoordiging, het regelings beleid in een voor de werknemers recht vaardige zin om te buigen. Sevilla: 41 graden in de schaduw In een deel van Europa duurde ook maandag de hittegolf voort. In België en Noorwegen daalden de temperaturen echter en bracht regen tijdelijk koelte. In Frankrijk zijn in het afgelopen weekeinde 24 mensen verdronken tij dens het warme weer. De ijscomannen in Parijs verkochten duizend ton ijs en de zwembaden waren zeer druk bezocht. Gisteren zakte de temperatuur in Parijs van 36 tot 26 graden In Innsbruck stierf zondag een 61- Jarige Britse toerist die door de warmte was bevangen. Maandag was de tempe ratuur in Oostenrijk 31 graden. Sevilla had zondag de warmste dag in het Jaar, 41 graden in de schaduw. In Lissabon is het „afgekoeld". De temperatuur is thans 31 graden na 35 graden te zijn geweest. In Stockholm houdt het warme weer aan met temperaturen boven de 30 gra den. In Londen daalde de temperatuur van 32 graden op zondag tot ruim 25 graden op maandag. ons afgesleten en kinderlijke ro mantische middelen geschreven, dat men Fechter en diens geestverwant Holzer ten spüt, als schouwburg publiek van de 20e eeuw, met de beste wil niet meer in „Der Zerrissene" (als toneelstuk) kan geloven; vooral om dat ons het typisch toneel-historische en typisch-Weense, zover van Burg theater en Wenen niet voldoende aan spreekt. Wat in onze tijd alles wat met „nihilisme" in verband gebracht kan worden, tot en met Shakespeare's in de mode gekomen „Troilus en Cres- sida" meegerekend, weer een kans krijgt, kan ons er toch niet toe bren gen iets van onze tijd te zien in dit verouderd geschreven stuk, dat enige gedachten van onze ttfd bevat. Integendeel: Ik weet niet wie zich tenslotte meer „zerrissen" voelde: de titel-held op de planken, de brave Herr von Lips, of de Zerrissenen in de zaal, die zich volkomen gespleten, énerzyds verheugden over een zo grandioze ver tolking, anderzijds verveelden met dit stuk. Het laaiend applaus aan het slot van de avond ging dan ook uitsluitend uit naar de acteurs en actrices van het Burgtheater en wel in 't bijzonder naar Josef Meinrad, de weergaloos kundige en charmerende vertolker van de titelrol. Men kan alleen maar hopen, na wat wij reeds van Meinrad kennen: zijn buttler Theodor in „Der Unbestechliche" (Hofmannsthal) en zijn onvergetelijke dr. Franz Jura in „Das Konzert" (Herm. Bahr), dat wij hem op een volgend Fes tival met zijn Weense collegae mogen terug zien in een belangrijker stuk. In aardige decors en kostuums van Emi Kniepert en onder regie van Rudolf Steinboeck, wiens knappe spelleiding ons toch niet van de eeuwige actialiteit van Nestroy heeft kunnen overtuigen, ging zaterdagavond j.l. „Der Zerrissene" in een uitverkochte Koninklijke Schouw burg over het voetlicht. Met Josef Meinrad was een acteur tot ons gekomen, die de grootse traditie van Wenen en het Burgtheater op vol maakte wijze vertegenwoordigt en voort zet: een geniaal toneelspeler die ook dit maal tekstfragmenten en de menselijk heid in Herr von Lips tot bijna zicht bare en tastbare werkelijkheid maakte. Deze, met eenvoudige en eerlijke midde len werkende acteur werd het centrale punt van de gehele avond. Maar de bewondering die zijn meesterlijke creatie wekte, mocht ons niet blind maken voor wat zijn collegae presteerden. Er waren prachtige typen bijViktor Braun, Heinz Winter en Erich Dormer als de huiche lende vrienden van Lips, zijn onafschei delijke klaplopers, Paul Pranger als de uitgestreken Justitiarus, Hugo Gott- schlich als de kostelijke slotenmaker, in wie Nestroy het eenzijdig geloof in het goede hekelt en die in deze acteur een dynamische vertolker vond. Franz Bö- heim liet zien hoe een ras-echt acteur met weinig middelen van een kleine rol iets opvallend goeds kan moken: zijn pachter Krautkopf was een landbouwer van top tot teen. Christiane Hörbiger (dochter van Attila Hörbiger en Paula Wessely) gaf een levendige en alleraar digste creatie van het zeer romantische meisje Kathi-Alma Seidler als de bere kende Madame Schlevier vulde de rij van goede spelers aan; haar lachje tij dens de kennismaking met Herr von Lips was onweerstaanbaar komisch. Reeds verleden Jaar als Marie, de echt genote van concertpianist Heink (ge speeld door Attila Hörbiger) in Her mann Bahr's „Das Konzert", hebben wij ervaren welke een voortreffelijk actrice zy 1st Na afloop van de, door het publiek geestdriftig toegejuichte voorstelling, vond in de ambassade van Oostenrijk een gastvrije ontvangst plaats door Z.Exc. de ambassadeur van Oostenrijk en mevrouw Georg Afuhs, waarop de spelers van het Burgtheater aanwezig waren. Onder de gasten bevonden zich de minister van O. K. en W. met me vrouw Cals en mr. H. J. Reinink, direc teur-generaal van de Buitenlandse Be trekkingen met mevrouw Reinink. BEN VAN EYSSELSTIJN. Opinie - onderzoek over de televisie Bent u voor of tegen reclame in de to levisie, het zuilensysteem in de tele visie, een tweede televisienet? Er is nu ongeveer 15 uur t.v. per week. Vindt u dit genoeg, teveel of te weinig? Hoeveel uur kijkt u gemiddeld per week naar de t.v.? Dit zijn enkele der vele vragen van het uitgebreide opinie-onderzoek over de televisie, dat Ingesteld wordt door het weekblad T.V. te Doetinchem. Het is de grootste kijkersenquête, die in ons land tot dusverre is gehouden. Aan 50.000 van de 500.000 tv-toestel-bezitters is in middels een formulier toegezonden, maar daarnaast kan iedere belangstellende gratis een formulier aanvragen. Behalve tien algemene vragen wordt verzocht van 18 verschillende rubrieken, zoals toneel, variété, muzikale blijspelen, cabaret, populair klassiek, reportages, quiz, e.d. aan te geven welk programma het beste was. Zo staan in het formu lier b.v. 42 met name genoemde tv-spelen vermeld, die in het afgelopen seizoen zijn uitgezonden met het verzoek aan te geven welke drie de kijker het beste vond. Bovendien kan men door een plus-, een min- of een nul-teken aan geven of men dit soort uitzendingen respectievelijk meer, minder of even tueel als thans op de t.v. wenst te zien. Ook wordt gevraagd uit de zeven t.v.- omroepsters een favoriete te kiezen en welke der 5 omroepverenigingen gemid deld de beste t.v.-programma's geeft. Van Nelle bestellen I Advertentie Menighini: Belachelijke insinuaties" De heer Meneghinl, de echtgenoot van de sopraan Maria Callas, heeft gisteren in Milaan verklaard, dat de regeling met betrekking tot de verlichting voor het concert, dat zaterdagavond in Amsterdam wordt gegeven oorspronkelijk is voor gesteld door de organisatoren en dat mevrouw Callas „uitsluitend haar goed keuring er aan had gehecht". „Het is absoluut onwaar om te zeggen dat mün vrouw er op stond dat alle lichten op het podium zouden worden gericht en dat het orkest in de schaduw zou moeten spelen", zo zei de heer Meneghinl in een telefoongesprek met Reuter vanuit de villa aan het Gardameer waar hjj en Maria Callas op vakantie zyn. „Niet alleen heeft zy er niet op aangedrongen, maar zy heeft zelfs geen enkel verzoek in die richting gedaan. Het was louter een technische kwestie waarover de organisatoren de mening van mjjn vrouw vroegen en die gaf zy. Op dat punt was haar opvatting in overeenstemming met de regeling, die de organisatoren reeds ontvangen hadden. Natuurlijk weten we allemaal dat er enkele kranten zijn, die altyd klaar staan om mevrouw Callas aan te vallen om te proberen te bewijzen dat er moei lijkheden zijn waar zy ook maar gaat. Maar niemand gelooft dat meer. De waarheid is dat alles absoluut in orde is en ik ben biy er aan toe te kunnen voegen, dat noch myn vrouw noch ik in het minst verontrust zyn door deze be lachelijke insinuaties", zo zei de heer Meneghinl. De heer Peter Diamand, secretaris van het Holland Festival, verklaarde desgevraagd dat hy de mededelingen van de heer Meneghinl volledig kon onderschrijven en dat de „affaire Cal las" in feite helemaal niet bestaat. „We hebben nu eens van naby kun nen zien hoe verhalen over deze zan geres in de wereld worden gebracht". De heer Diamand vertelde ook dat er in het Concertgebouw belichtingsproeven zijn genomen, waarmee zowel de orga nisatoren van het Holland Festival als de Nederlandse Orkeststichting hun in stemming hebben betuigd. Het podium 8-11 JULI BEZOEK VAN KONING BOUDEWUN zal helder belicht worden en het Con certgebouworkest zal iets minder in het schynsel van de lampen spelen als doorgaans by een concert het geval is. De heer Diamand verzekerde echter dat het orkest vanuit de zaal duidelijk zicht baar zal zyn. Naar hy verwacht zal ook mevrouw Callas met deze regeling in stemmen. Maria Callas zal donderdagavond om 21 uur 40 op Schiphol neerstrijken en daar o.a. worden ontvangen door de directeur van het Holland Festival, de heer P. Diamand. Dan zal, zo mag men aannemen, er geen spaak meer in het wiel komen, want de heer Diamand is een persooniyke vriend van de zangeres. En zou zy haar vrienden in de steek laten? Raketkruiser in VS met kernaandrijving Het eerste Amerikaanse oppervlakte schip met kernaandryving, de raket- kruiser „Long Beach" zal op 14 juli op de werven van „Bethlehem Steel Company'" te Quincy in Massachusetts te water gelaten. De Long Beach (14.000 ton) is 261 meter lang en 22 meter breed. Tot com mandant van de kruiser is benoemd de kapitein ter zee Eugene Wilkinson, die met de atoomduikboot Nautilus een tocht onder de yskap van de Noordpool heeft gemaakt. De Long Beach, die twee reactors heeft, zal in 1960 volledig voor actieve dienst gereed zyn en het jaar daarop of in 1962 deel gaan uit maken van de Amerikaanse vloot De motoren van het schip zyn van hetzelfde type als die van de Ameri kaanse atoomduikboten. Enkele pon den verrykt uranium zullen voldoende zyn om het schip maanden lang te laten varen. De Long Beach zal worden uitgerust met raketten van het type „Terrier" en het type „Talos". De „Terrier" heeft een reikwijdte van circa 16 km en ge bruikt vaste brandstof. De .Talos" kan doelen op zeer grote hoogte vernietigen. Deze raket kaïn 'n lading meenemen en is volgens het Pentagon vooral doeltref fend bij gevechten tegen supersonische vliegtuigen. De kosten voor bouw en uitrusting van de Long Beach worden geschat op circa 250 miljoen dollar. BINNENLAND In het prachtige natuurpark Berg en Bos te Apeldoorn is de „Lumldo 1959 begonnen. Het park ls 's avonds weer op schitterende wijze verlicht. Binnenkort zal op de Hoge Veluwe een conferentie van Benelux-ministers worden gehouden. De besprekingen zullen ln hoofdzaak over landbouwaangelegen- heden gaan. Van Nederlandse zijde zullen de ministers van Buitenlandse Zaken. Economische Zaken en Landbouw aan de besprekingen deelnemen. Voorlopig zijn als data vastgesteld 27 en 28 Juli. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gis termiddag te Horst het nieuwe proefsta tion voor de champignonteelt geopend. Het is het eerste in Nederland en zal, vermoedelijk het enige blijven. Gistermiddag ls de nieuwe keersluis voor de haven van Zierlkzee opgeleverd. Daarmee ls de beveiliging voor de stad Zlerikzee bij extra hoog water zeer ver beterd, omdat de nieuwe sluis ervoor zorgt, dat het water niet meer boven de kademuren van oude en nieuwe haven kan komen. Bi] K.b. ls met Ingang van 1 Juni benoemd tot plaatsvervangend directeur- generaal van de volksgezondheid de heer P. L. Stal, arts, voordien waarnemend geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. In de jaarbeursgebouwen op het Vredenburg te Utrecht zal van 23 tot en met 30 september a.s. voor de derde maal de tweejaarlijkse tentoonstelling „Het Instrument voor wetenschap en bedrijf" worden gehouden. Ongeveer 350 fabrieken uit 22 landen zullen hun modernste en vaak uiterst kostbare Instrumenten In zenden. Geheel onverwacht heeft Clark Gable, die voor enkele dagen ln Kasteel Oud-Was senaar heeft gelogeerd en vandaag naar Duitsland is vertrokken, gisteren een be zoek gebracht aan de Haagse miniatuur stad Madurodam. De Amerikaanse film ster en zyn echtgenote werden rondge leid door de directeur van het kleine stadje, de heer G. G. Jungerlus. Clark Gable was bijzonder ennthouslast en hy noemde dit bezoek een van de hoogte- Eunten van zyn verbiyf in ons land. [adurodam verwacht einde deze maand of begin volgende maand de vyf miljoen ste bezoeker sinds de opening van het stadje ln 1952. BUITENLAND De Chinese communisten beschikken op het ogenblik op 47 vliegvelden op het vasteland, die tegenover Formosa liggen, ongeveer 3.300 tot 3.500 vliegtuigen, waar van 2.300 Jagers, zo ls ln nationalistische kringen op Formosa verklaard. Deze vliegtuigen liggen alle op minder dan 1400 km. van het nationalistische eiland. In goedlngellchte kringen werd gis teren ln Wenen vernomen dat Julius Raab, de voorzitter van de Volksparty, zyn poging om een kabinet te vormen zal opgeven. Raeb ontving op 14 mei de formatieopdracht, doch hy heeft veel moeilijkheden ondervonden door menings verschillen tussen de VolkBparty en de socialisten-coalitiegenoten ln de oude re gering over het beheer van genatio naliseerde ondernemingen. De Koning van Marokko, Moham med V, ls naar Zwitserland vertrokken om zich onder behandeling van prof. dr. Paul Nlehans te stellen. Prof. Niehans heeft lndertyd ook de broer van de Ko ning behandeld. In Westminster ls vandaag een we reldconferentie van lellënkwekers ge opend. Er zyn o.m. Inzendingen ten toongesteld uit Nederland, de V.S. en Ca nada. De conferentie de eerste sinds 1933 wordt gehouden onder auspiciën van het Britse Konlnkiyke Genootschap voor Tuinbouw. Een Britse geleerde heeft geconsta teerd dat straalvliegtuigen die op zeer grote hoogte vliegen, raalo-actlef worden. Men schrijft dit toe aan de aanwezigheid van strontium 90 ln de atmosfeer ten gevolge van ontploffingen van h-bom- men. In het weekeinde is by een inbraak ln het reisbureau Cook te Londen voor een waarde van 20.000 pond (ruim 200.000 gulden) gestolen. De Inbrekers zyn het bureau binnengedrongen vla het be lendende pand, waarin een depot van een fabriek van antl-lnbraakinstallaties is ge vestigd. Bij een botsing tussen twee goede rentreinen naby Slvas in Mldden-Turklje zyn gisteren zeven mensen om het leven gekomen en vyf gewond. Twee Australische schoorsteenherstel lers hebben gisteren het leven van een collega gered, die boven op een schoor steen van 34 meter hoogte ln de omge ving van Melbourne een hartaanval had gekregen. Zij hielden hem drie uur vast. totdat de brandweer hen naar beneden wist te brengen. De Belgische minister voor Kongo, Maurice van Hemelryck. heeft gisteren ln Brussel de Instelling bekendgemaakt van een speciale commissie van tien man die een hervormingsplan voor het onder wijs in Belgisch Kongo moet opstellen. Er wordt o.a. gedacht aan volledige vrijheid ouders, decentralisatie van de bevoegd heden op onderwijsgebied en, zo nodig, van onderwijs en vrijere keuze voor alle verbetering van de kwaliteit van het on- derwys. Een menigte van drieduizend perso nen heeft gisteren voor de Franse am bassade ln ae hoofdstad van Ghana, Ak kra. gedemonstreerd tegen Frankryks voornemen kernproeven ln de Sahara te houden. De betoging verliep echter or- delijk en de politie hoefde niet ln te I grypen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Opera-muz. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Belg. Groot Omr. symf.ork. 20.55 Mevr. X, hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.15 Journ. 22.30 Symf.ork. en tenor. 23.00 Nws. 23.17 New York calling. 23.22—24.00 Gr. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichtem uz. 18 20 KVP: pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Pianospel. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Tour de France. 19.40 Gram. 20.30 Klankb. 21.10 Belg. Omr. kamerork. en sol. 22.00 Tour de France. 22.10 GTam. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Intern. Agrarisch Nws. 20.00 Journ. weeroverz. 20.20 Fllmprogr. 21.00 22.15 Speelfilm. Van Nelle bestellen I Advertentie. VOOR WOENSDAG 8 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Myn kind heeft vakantie, caus 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 V d. vrouw. 10.55 Reportage. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.med. 12 33 V. h. platteland. 12 Hammondorgel en zang. 13 00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muz. caus. en event, rep. Tour de France. 15.00 V. d. Jeugd, (event, rep. Tour de France). 17.00 'Vakantletips. 17.50 Regeringsultz.Rijksdelen Overzee: Jeugd- ultz.: De brievenbus gaat open, corresp.- club o.l.v. Regina Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de. France. 18.30 RVU: Kankerbestrijding, tweede lezing: Wat ls kanker? door H. H. C. Stapert. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hoorsp. VPRO: 19.30 New York, ritme van een wereldstad, klankb. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.15 Conc. 20.30 Rep. 21.00 VTagenbeantw. 21.4i5 Lichte muz. 22.10 Gram. 22.45 De weg naar volwassen heid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Fllmkronlek. 23.35 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II. 298 m. NORV: 7.00 Nws. 7.13 Gram 7.50 Een woord v. .d. dag. 8 00 Nws. 8.15 Gram 9.00 V d. zieken. 9.30 Gram. 9.55 en 9.58 Reportage. 10.25 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Piano duo. 12.30 Land- en tuinbmed. 12.33 Gitaarens. 12.50 Reportage. 1300 Nws. 13.15 Met. PIT op pad. caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 13 50 Onbekend. 14.45 Gram. 15.00 Voordr. 15 20 Voc. ens. en orgel. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Lichte muz. 17 40 Beursber. 17.4 5Gram. 17.50 Repor tage. Van Nelle bestellen I Advertentie. Pieterskerk: Hólland Festival: Concert gebouworkest ol.v. Bernard Haltlnk. 8.15 uur nam. Stadhuisplein: K. en O.-excursle naar Deltawerken. 8 uur voorm. WOENSDAG: Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Oude Vest 35: Tentoonstelling leerlln- genwerk Openb. School voor VGLO. 7-8.30 uur nam. Trompstraat: Openluchtsamenkomst Baptisten 8 uur nam. Den Haag (Gemeentemuseum): K. en O.-excursie naar Tentoonstelling „30 eeuwen Mexicaanse Kunst". 8 uur nam. Oegstgeest (Hof brou okerlaan 3) Aandeelhoudersverg. NV Rexlm-Appenda- ges. 2 uur nam. DONDERDAG Oude Vest 35: Tentoonstelling leerlln- genwerk Openb. School voor VGLO. 7-8.30 uur nam. VRIJDAG Boerhaavelaan 44: Uitreiking diploma's leerlingen Don Bo6CO-dagschool. 8 u. nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar „Nieuw Leeu wenhorst". 2 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling Het Neder* landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.—5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 81 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dageiyks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 1—4 uur) t.em 6 oktober Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fie van Nederland Op werkdagen van 012 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Relnhold en Brusselse amateurfotografen, (t/m. 15 augustus). BIOSCOPEN Casino: „De familie Moordslee" (Ces sa- crées vacances) a.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lhlo: „Der Zarewltch", a.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Hoe vertel lk het myn dochter?" (18 laar). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De wet" (La lol), 18 Jaar. Werk dagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Olifantenjagers", 14 laar. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 0.15 uur. Donderdagcyclus: „Onteerde meisjes". Te Lelden ls geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dok.erstelefoon 22222. De Hongaarse regering heeft gisteren het personeel van het Amerikaanse ge zantschap te Boedapest beperkingen van zyn bewegingsvrijheid opgelegd, aldus heeft Radio-Boedapest gemeld In een Hongaarse nota die op de delegatie is over handigd, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten, ondanks herhaalde waarschuwin gen, niet voldoende aandacht hebben ge schonken aan de verbetering van de dl- filomatleke betrekkingen tussen de twee anden. Volgens deze nota zyn de Ver enigde Staten betrokken bij ondermij nende activiteit en spionage. Twee groepen mann, die zich op Hondurees gebied hadden ontscheept, hebben zich gisteren onvoorwaardelijk overgegeven aan Hondurese strijdkrach- ten. Het is niet bekend, vanwaar de man nen afkomstig zyn .aldus een officieel communiqué. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. rep. 18.30 Leger des Hells. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Volks liederen. 20 15 Holland Festival 1959: Intern. Orgelconcours te Haarlem. 21.00 Muz. quiz 21.30 Klankb. 22.10 Gram. 22.15 Beiaardconcours. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Pla- tennleuws. Van Nelle bestellen I Advertentie. (over de 4e U|n van 1820 uur) Crazy violins (Wildman). Orkest Hel mut Zacharias; I'll string along with you (Turner), Orkest Werner Müller; The high and the mighty (Tlomkln). Orkest Max Greger; Sarah (Aznavour), Orkest Helmut Zacharias: Kautchuk (Boch- mann). Orkest Max Greger; Anna baiao - Auf Jamaica - Tamplco - O Mamajo. The Kollbrls; Wonderful Copenhagen (Loes- ser), Orkest Helmut Zaoharias; Sleigh- ride ln Alaska (Cleber). De Selvera's; Ma ria from Bahia (Misrakl). Orkest Erwln Halletz; You're a sweetheart (Mc Hugh), Sonny James; LaunchlnTookets (Balk). Orkest Kurt Edelhagen: Louella (Mc Hugh). Lys Assla; Midnight blues (Gro- the). Orkest Bert Kampfert: No matter what you are (Buck Ram. The Platters; Slebenmal ln der Woche (Halletz), Orkest Erwln Halletz; I'm drowning my sorrows (Brandt) Teresa Brewer: Hawaiian war chant (Noble). Orkest Tommy Dorsey; Nobody's sweetheart - I'm looking over a four leaf clover - Waiting for the Ro bert. E. Lee, The Johnston Brothers; South of the border (Kennedy) Orkest Erwln Halletz: My happiness (Bergantine), De Selvera's; Swedisch polka (Alfven). Or kest Helmut Zacharias: If I had a tal king picture of you (Henderson). Sonny James: Flamenco boogie (Cletz). Orkest Kurt Edelhagen: Giorgio (Burkhard), Lys Assla; Nel blu dlplnto di blu (Modugno), Orkest Erwln Halletz: Smoke gets In your eyes (Kern). The Platters: Sail along sllv'ry moon (Wenrloh), Orkest Max Gre ger; Le grand tour de l'amour (Reld), Teresa Brewer; No can do (Simon) Ork. E Halletz: Bye bve blackbird - After you* ve gone - The Darktown strutters' ball, The Johnston Brothers: Patricia (Prado). Or kest Tommy Dorsey; Bendlx bounce (Al- bertine)Orkest Les Elgart: The weasel pops off (Albprtlne). Orkest Les Elgart.; You can't lose a broken heart (Johnson), Billle Holiday. Louis Armstrong: Now or never (Lewis), Billle Holiday: Just a groove (Clayton. Braff) Buck Clayton's Band; My sweet Hunk O'Trash (Johnson). Blllie Holldav, Louis Armstrong: Gimme a pigfoot and a bottle of beer (Wilson), Blllie Holiday; Kandee (Clayton), Buck Clayton's Band TELE VISIEPROGR A MM A NTS: 9.55—11.30 Rep. bezoek ZM Ko ning Boudewljn. 15.15 Ren. bezoek ZM Koning Boudewiln ann R11ksmuseum en rondvaart. NCRV: NTS: 29 00 Joum. en weeroverz. NCRV: 20.20 Expeditie Ster rengebergte fllmreo. 20.30 Rep. 21.00 Beer-tachtigheden, Koppie Krauw. 21.30 Pas generst. NTS: Journ. bezoek ZM Ko ning Boudewfln. Van Nelle bestellen I Advertentie BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gr 12.30 Caus. 12.55 Weerber. 13 00 Nws 13.10 Hoorsp. 13.40 Intermezzo. 13.55 Crlcketultsl. 14.00 Ork.conc. 15.00 Hoorsp. 15 30 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16 45 Caus. 17 00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East 18 40 Volksdan sen. 19 00 Intermezzo 19 30 QuizprogT. 20.00 Ork.conc 21.00 Nws. 21.15 Ork.conc. (verv.) 22.05 Caus. 22 25 Cabaret. 22.45 Pari overz. 23.00 Nws. 23.0623.50 Plano kwartet. Engeland BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.30 Nws. en lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. procrr 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V d. kind. 14.00 V. d. vtouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Verz.progr. (Om 15 30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16 45 ultsl. races en gevar. muz. (Om 17 30 Nws.) Daarna* Intern, muziekfestival Llaneollen 18.00 Muz. kaleldoscoop, 18.29 Weerbpr. en act. 18 45 Hoorsp. 19.00 Journ. 10.25 Snort 19 30 Nws. en gevar. protrr. 90 00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. 21 30 Nws. en verznrogr. 22.30 Nws. 22.40 Oev. progr. (Om 23 30 Nws) 23.55—24.00 Nws. Nordwesfdentscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Gevar muz. 13.00 Nws. 13.15 Gev. muz U 15 L'ehte muz. 16 00 Klass. muz. 17 00 Nws. 17 35 Gevar. muz. 19.00 Nw«. 19 20 Piano-recital. 21.00 Lichte muz 21 45 Nws 23 15 Lichte muz 24 00 Nws. 0.10 1.00 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 23r> m. 12.00 Nws. 12 05 en' 13 25 Gram. 14 20 Kamermuz. 15.10 Snlis+enconc. 20.11 Gram. 23.10 ld. 23 53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 OmT.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13 11. en 14 00 Gram 14.30 Bekroonde lledles 15 00 en 15 45 Gram. 18 00 Koersen. 16.02 Gram. 'Tussen 16 0017 00 Tour de Pr.) 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boe kenmarkt 18 00 Gram. 18 10 Lekemo- raal en filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19 30 Gram. 19 40 Vlaamse liederen. *>0 00 Hoorsn 91 oo Gram. 22 00 Nws. 22.15 P1ano«nei 99 5-5 Gram. 22 55 Nws. 23 00 V. d, zeelieden. 484 m.: 12.00 Gram. 13 00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 14 15 Belgische muz. 15.15 Omr koren. 15 30 Gram. 16 05 Dansmuz. 17 00 Nws. 17.10. 17 20 en 17.40 Gr. 18 30 Jazzmuz. 18.55 Gram 19 30 Nws. 20.00 Gram. 2140 Idem. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Van Nelle bestellen Advertentie WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eel de De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm KopenhageD Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parhs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen InnsbrucK Athene Rome AJacclo Lissabon Mallorca

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2