De ontmoeting Luns-Von Brentano vond lieden in Bonn plaats Het N.V.V. waarschuwt SOVJET-RAKET MET HONDEN EN KONIJN WEERBERICHT Balansen in Marathon-overleg PRINSES BEATRIX SLAAGT VOOR KANDIDAATSEXAMEN Dieren veilig terug van nog niet hekend gemaakte hoogte Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 JULI 1959 No. 297S8 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal} f2.55 per maandj f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het eind is in zicht Definitief verdrag wellicht in september (Van onze correspondent te Bonn) Te Bonn vond vanmorgen liet onderhoud plaats tussen de Nederlandse en de Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. Heinrich von Brentano, dat als een eerste afsluiting dient te worden gezien van het taaie, nu al Jaar durende Nederlands- Duitse overleg. Men is elkaar, zo verzekerde men ons gisteren te Bonn, dichter genaderd dan ooit. De ministers staan thans tegenover, zo men wil naast elkaar met elk in de handen een balans: een, zoals die is opge maakt door de Nederlandse delegatie-commissie onder leiding van dr. H. R. van Houten, directeur-generaal van politieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag, een andere van dr. H. Lahr, ambassadeur in buitengewone dienst van het „Auswartige Amt" te Bonn. De ene balans toont wat voor Nederland, de andere wat voor Duitsland is bereikt in het Marathon-overleg. gesprek niet kan uitlopen op een of ander succes voor de een ten koste van de ander. Men bekijkt de overge bleven problemen en stelt de proce dure vast voor het verdere overleg: Het einde is dus in zicht, maar nog niet bereikt! Na dit gesprek en na het overleg in de Nederlandse en Duitse regeringen komt pas het uit eindelijke verdrag ter tafel, dat waar schijnlijk in de vroege herfst, eind september, geparafeerd kan worden. Bespreking rapporten Minister Luns bevond zich de afge lopen dagen in Zwitserland en arri veerde vanmorgen per vliegtuig uit Genève in Bonn. De ontmoeting tussen hem en zijn Duitse collega heeft ten doel om de rapporten te be spreken inzake het overleg, dat tus sen beide delegaties op 3 juli voor de tijd van twee weken herbegon, ver volgens twee weken in Den Haag voortgang vond en van donderdag jl. af tot gisteren te Bonn aan de gang was. Deze vier weken is men, zo werd ons meegedeeld, bezig geweest op alle fronten. In wijd vertakte besprekin gen heeft men alle mogelijke experts er bij gesleept. Het reslutaat was een tweetal rapporten, waarin de situatie van het overleg op dit moment con creet is neergelegd. Met andere woor den: in die rapporten van elke zijde een, wordt gezegd, wat er is bereikt, hoever men tot heden is gekomen, hoe de balans van de Duits-Nederlandse besprekingen er per 6 juli 1959 uit ziet. Voor de heren Luns en Von Brentano is daarmee de gehele zaak geen tech nische aangelegenheid meer. Voor hen draait het thans nog om beleidskwes ties en hun gesprek had ten doel om te bekijken hoever men van beide zijden nog wil gaan en kan. De grenzen wor den dus thans na de „stellingenoorlog" van de afgelopen weken nader bekeken: de een kan nog een stapje terug, de ander naar voren. Daarna wordt het gehele geval een kabinetskwestie. Uitdrukkelijk werd ons te Bonn te verstaan gegeven, dat het ministeriële De Amsterdamse torens zingen weer Na negen maanden te hebben gezwe gen, kunnen vanaf vandaag de carillons van de Westerkerk en de Zuiderkerk te Amsterdam weer jubelen. Zij hebben een omvangrijke restauratie ondergaan. Niet alleen een ingrijpende schoon maakbeurt, maar ook zijn een aantal ontstemde klokken vervangen. Deze zijn echter niet verloren gegaan. Zij hangen nu lager in de toren, opdat het nage slacht zal kunnen zeggen: „Kijk. dat zijn nu die beroemde klokken van Frangois en Pierre Hemony". Overigens zullen de beide heren zich wel in hun graf omdraaien, want iets, waartegen zij zich drie eeuwen geleden fel hebben verzet, is nu toch geschied: de beide carillons zijn van drie op vier octaven gebracht. Met vier octaven lijken de klokken teveel op bellen, meenden de Hemony's, maar met alle waardering, die de hoofdstad voor de stadsklokkegie- ters van de zeventiende eeuw heeft, is dat vierde octaaf er toch gekomen. De huidige beiaardkunst maakt dat wense lijk. MINISTER EERDER NAAR LA COURTINE De minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, zal donderdag 9 juli a s. de Nederlandse troepen in La Cour- tine bezoeken. Hij was eerst van plan volgende week te gaan, maar omdat het mogelijk is dat in die week de wijziging van de dienstplichtwet in de Eerste Ka mer wordt behandeld, heeft hij besloten het bezoek te vervroegen. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen, vooral in het binnenland. Zwakke tot matige wind overwegend uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 JULI Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 7.16 uur; onder: 21.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.34 uur en 17.00 uur. Laagwater te 0.24 uur en 12.42 uur. Twee principes Twee principes hebben ook de afge lopen vier weken het Duits-Nederland se overleg beheerst: 1) Het Nederlandse beginsel, dat voor alles voldaan moest worden aan de eis nopens de schadevergoeding aan de Nederlandse slachtoffers van het Nazi-regime. Van bepaalde Duitse zijde is hierover gezegd, dat men door tegemoet te komen aan deze eisen als het ware de Duitse boeren van de Zelfkant en Tuddern zou hebben „teruggekocht" met vele mil joenen marken. Maar daarmee werd ten enenmale de diepere psycholo gische zin genegeerd, die schuilt achter een Duits-Nederlandse grote schoonmaak, achter het zetten van een morele streep onder een afschu welijk verleden. 2) Het Duitse beginsel betreft de terug gave van gebieden waar Duitsers wonen of hebben gewoond. Nadat Bonn met Luxemburg, België en Frankrijk voor wat zijn Navo-bond- genoten betreft tot een akkoord over de teruggave van voormalige Duitse gebieden was gekomen, heeft men hardnekkig gevochten om de paar vierkante kilometers en de nauwe lijks 10.000 Duitsers die na 1945 bij ons land waren ingelijfd. Hier stond zoiets als „de kleine hereniging" op het spel, het voorspel tot de „grote" hereniging van Oost- met West- Duitsland. Hier wilde men te Bonr. geen stap teruggaan: Elten en Tud dern eiste men op en ook zes kleinere gebieden en elf andere correcties. Er is ten deze van Duitse kant de laatste tijd nogal zwaarmoedig ge sproken over het zelfbestemmings- recht onder Navo-partners Ontwerp-verdrag Wat nu bereikt is, kan men, zo hoort men niet officieel verkondigen, com primeren in een ontwerp-verdrag, dat uit twee delen zou bestaan. Ten eerste, de grenskwesties (Elten en Tuddern aan Duitsland) inclusief de .Eems-Dol- lart-kwestie, waarbij Nederland bereid zou zijn een klein in plaats van flink deel van de Dollart in te polderen en de grens in de Eemsmonding nader te bespreken. Ten tweede, de financiële problematiek, van de schadevergoeding aan nazi-slachtoffers tot en met Aus- landsbonds, investeringen in Elten enz. Vaststaat, dat deze kant van de zaak nog steeds niet beklonken is. Het gaat hier om 125 miljoen mark voor de Ne derlandse nazi-slachtoffers, 150 k 160 miljoen mark voor de Auslandsbonds, 120 miljoen mark voor vooroorlogse ver plichtingen op handelsgebied, kredieten en effecten. Dit alles brengt de totale som met zich mee, die nog steeds niet zou zijn vastgesteld. De Duitsers zijn ten deze onder de Nederlandse eisen gebleven en niet verder gekomen dan een bedrag van 220 miljoen mark. terwijl de eisen zelf liggen bij een totaal bedrag van circa 380 a 390 miljoen mark. „Misschien delen Luns en Von Brentano vandaag het verschil", zo zei men ons gisteren te Bonn, hetgeen neer zal komen op een bedrag van 300 miljoen mark totaal Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Vanochtend, waaide het Rood Wit Blauw over het Rapenburg. De Ne derlandse driekleur was uitgestoken uit Rapenburg 45, het huis waar Prinses Beatrix als Leids studente haar intrek heeft genomen. De Leidse traditie getrouw werd de vlag hier gehesen, omdat Prinses Beatrix hedenochtend haar eerste Universitaire examen met goed ge volg heeft afgelegd. Zij slaagde voor het kandidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid. In tegenstelling tot de Koninklijke studente van bijna dertig jaar ge leden, Prinses Juliana, kan Prinses Beatrix gewoon de Universitaire examens afleggen als iedere andere studente. Zij heeft een normale op leiding voorbereidend hoger onder- wijs afgesloten met het eindexamen, dat recht geeft op het afleggen van Universitaire examens. Prinses Juliana bezat deze „bevoegdheid" indertijd niet en legde slechts ten tamens af, waarna haar studie met een eredoctoraat werd bekroond. (Foto LEVVau Vliet) Gevangenisbezoekers (als gijzelaars) met messen bedreigd In een opvoedingsgesticht nabij Eve rett, in de Amerikaanse staat Washing ton, hebben gisteren vier jonge gevan genen onder bedreiging met slagers messen een twintigtal bezoekers, onder wie vrouwen en kinderen, in hun macht gekregen. Ook houden zij ten minste drie bewakers als gijzelaar vast De gevangenen eisen een auto, waar mee zij, zo nodig met één of meer gij zelaars als bescherming, willen vluch ten. Later dreigden zij de 38 gijzelaars te zullen verminken en daarna zelf moord te plegen, indien men hen niet uit de gevangenis zou laten ontvluchten. De gevangenisautoriteiten hebben echter geweigerd de mannen te laten gaan. Het gebouw is aan alle kanten door bewakers en politiemannen om ringd. Geen NAVO-overleg vóór Geneefse conferentie De permanente NAVO-raad heeft gisteren het Italiaans-Belgische ver zoek om een bijeenkomst van de NAVO- ministerraad vóór de hervatting der Geneefse ministerconferentie verwor pen. Een woordvoerder deelde na een vergadering van twee-en-een-half uur mee, dat er „absolute eenheid van zienswijze onder de NAVO-leden" be staat. De gehele toestand is besproken en er bestond kennelijk geen behoefte aan een bijeenkomst van de minister raad, omdat er geen onenigheid aan Westelijke zijde bestaat. De bereidheid van het Westen om Italië te laten deelnemen aan voor overleg in Genève zou hebben bijge dragen aan de „eenstemmigheid" van maandag. Koning Bouclewijn morgen in ons land Z.M. de Koning der Belgen zal morgenochtend omstreeks 10 uur per vliegtuig uit België op Schip hol arriveren. Zijne Majesteit zal reizen in een vliegtuig van het type Douglas DC6 van de lucht haven Meisbroek. Gedurende de vlucht boven Nederlands grond gebied zal het vliegtuig worden geëscorteerd door een escadrille van 12 straaljagers van het type F86k van de Ned. Kon. Lucht macht. Escorteleider is luitenant- kolonel-vlieger-waarnemer P. Ver spoor. Nadat het vliegtuig en het escorte om circa 12 minuten voor tien boven Schip hol zullen zijn, zullen de escorterende vliegtuigen in de richting IJmuiden af buigen en in de omgeving daarvan blijven cirkelen. Om ongeveer een minuut voor tien, het tijdstip waarop Zijne Majesteit zijn vliegtuig op Schip hol zal verlaten, zullen de 12 straal jagers van het escorte op een hoogte van 300 meter over Schiphol vliegen. Daarna zullen de straaljagers via Har derwijk naar de vliegbasis Twenthe terugkeren. Het Verbondsbestuur van het NVV wijst de regeringsnota over enkele hoofdpunten van het so ciaal-economisch beleid in de naaste toekomst categorisch van hand. „Deze nota draagt alle ken merken van een conservatief be leid. Door dit beleid zullen vele werknemers geen deel hebben aan de welvaartsverbetering. Het Ver bondsbestuur waarschuwt ervoor, dat dit tot ernstige sociale span ningen moet leiden". Na een gisteren in Amsterdam ge houden vergadering, waarin de rege ringsnota nogmaals onder de loep werd genomen, heeft het Verbondsbestuur unaniem het reeds door het dagelijks bestuur ingenomen standpunt onder schreven. „De door de regering in uit zicht gestelde maatregelen en de daar voor gekozen tijdstippen, waardoor prio riteit wordt gegeven aan huur- en melk prijsverhoging boven opheffing van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers, acht het Verbonds bestuur" aldus de uitgegeven verkla ring „niet alleen een sociaal on rechtvaardige daad, doch tevens een miskenning van het optreden van de bonafide vakbeweging in Nederland". Het Verbondsbestuur vindt in de nota geen enkele motivering voor deze rege- ringspolitiek. Noch de beschouwing over de economische toestand, noch die over de huren en subsidies kunnen het Ver bondsbestuur overtuigen van de juist heid van het standpunt van de regering. Zonder nader bewijs wordt stelling ge nomen tegen de gerechtvaardigde ver langens van de werknemers. De rege ringsmaatregelen snijden voor grote groepen werknemers praktisch elke mo gelijkheid tot loonsverbetering af. Hoe de primaire verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven het plechtanker van de door de regering voorgestane gedif ferentieerde loonvorming tot gelding moet komen, is het Verbondsbestuur niet duidelijk. Slot pag. 2 Proef met vraagtekens Russische geleerden hebben op 2 juli een ruim twee ton wegende eentrapsraket voor de middenafstand gelanceerd met een grote hoe veelheid instrumenten aan boord benevens twee honden en een konijn. De instrumenten en dieren bevonden zich in een aparte container, die na de vlucht door de hoogste lagen van de atmosfeer van de raket werd gescheiden en behouden op aarde terugkeerde. De dieren be vinden zich sindsdien in goede welstand en de instrumenten hebben vele waardevolle gegevens geregistreerd. Aldus werd door radio Moskou medegedeeld. Niet werd echter bekend gemaakt, welke hoogte de raket bereikte. Volgens westelijke geleerden zijn de Russische gegevens nog te vaag om te kunnen zeg gen, of het belang van deze proef enigszins vergelijkbaar is met het Amerikaanse experiment van eind mei, toen de aapjes Able en Baker uit de wereldruimte terugkeerden van een raketréis. Toen werd onder meer aangetoond, dat terugkeer van levende wezens in een container die met enorme snelheid de atmosfeer binnenstortte, mogelijk is. Velerlei metingen De Russische raket van twee ton werd op 2 juli om 4.40 uur Nederlandse tijd gelanceerd. In de container bevon den zich de honden „Durfal" en „Sneeuwvlok" en het ongenaamde ko nijn. Een van de honden had reeds eer der raketreizen achter de rug, zodat men in staat werd gesteld gegevens te verza melen over het aanpassingsvermogen van dieren. Voorts werden volgens de verklaringen .an Radio Moskou belang rijke gegevens verzameld over het gedrag van dieren in de toestand van gewichts loosheid. De instrumenten in de container ver zamelden gegevens over de hoogste lagen van de atmosfeer, over de stroom van Duitser verdacht van moordaanslag In de nacht van 11 op 12 juni jj. is de Utrechtse garagewacht J. Nederhof neergeschoten. HU liep daarbij zeven darmperforaties op en moest in zo ernstige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, dat hij niet in staat was, een verklaring af te leggen over de toedracht van de zaak. Na een intensief onderzoek is de Utrechtse recherche op het spoor geko men van de vermoedelijke dader. Zij heeft verschillende aanwijzingen, die een zware verdenking laden op een 17- jarige jongeman uit Keulen. Het slachtoffer van de aanslag is in middels geopereerd. Vorige week mocht hy het ziekenhuis verlaten. micrometeorieten in dat gebied, over de samenstelling van de atmosfeer op ver schillende hoogten, over de structuur van dc ionosfeer, over het voorkomen van lichte gassen in de hogere luchtlagen en over de snelheid en richting van lucht stromen op grote hoogte. Het eerste Londense commentaar op deze berichten was, dat de proef een vrij gebruikelijke wetenschappelijk project schijnt te z!ïjn geweest. De aanwezigheid van twee honden duidt op een gelijkenis met het Amerikaanse experiment van de aapjes Able en Baker, maar de waar de ervan is door de schaarse gegevens niet te vergelijken. Een woordvoerder van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart ver klaarde: „Het is aardig te weten, dat an deren hetzelfde doen als wij". Tot dusver hadden de Russen een recordhoogte van 212 km. bereikt met hondjes die veilig naar de aarde terugkeerden. De enige hond die hoger kwam, Laika, zat in de tweede Russische spoetnik en heeft daar de dood gevonden. De Amerikanen stuurden de aapjes Able en Baker tot een hoogte van 485 km. alvorens deze dieren behouden op aarde terugkeerden. Waarom zo laat en zo vaag? Men vraagt zich in sommige kringen af waarom Moskou eerst thans gegevens bekend heeft gemaakt over deze proef en waarom deze gegevens zo onvolledig zijn, dat men er zich niet een duidelijk beeld over kan vormen. Tot dusver was het de gewoonte van de Russen hun successen breed uit te meten onmiddellijk na het slagen van een experiment, ook al waren die gegevens wetenschappelijk gezien nog steeds zo vaag, dat men in het Wes telijke kamp weinig gewaar kon worden van de exacte wetenschappelijke waarde. Koningin Juliana heeft gisteren voor het Paleis Soestdijk een grote groep bejaarden ontvangen. De heer L. Aaldijk uit Capelle aan de IJssel bood haar een met bloemen getooid schip aan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1