DRIE NATIONALE ROEITITELS VOOR DAMES VAN DE VLIET Nel Zwier veroverde het Engels kampioenschap hoogspringen \ooral zege op quadruple van Nautilus was imponerend MAANDAG 6 JULI 1959 De Acht van De Vliet, die natio naal kampioen werd. De Duitse Derby over 2400 meter begiftigd met een prijs van 90.000 gul den is gewonnen door het Duitse paard Uomo. De tweede en de derde plaats werden bezet door respectievelijk Wald- canter en Waidmann, beiden van Duit se nationaliteit. WATERPOLO De Sleutelstad wint - in twee bedrijven - met 12-2 van O.Z.V. De met zoveel spanning tegemoet ge ziene wedstrijden tegen het nog onge slagen OZV, heeft de Sleutelstad met overtuigende cijfers gewonnen. OZV is een illusie armer en de Sleutelstad heeft duidelijk haar kandidatuur voor het kampioenschap gesteld. Donderdagavond werd de eerder afge laste thuiswedstrijd gespeeld, met daar aanvolgend direct de uitwedstrijd tegen OZV op vrijdagavond. En na deze ont moetingen Is de Sleutelstad nog steeds ongeslagen. Uit 5 wedstrijden 9 pnt. met een doelgemiddelde van 26—r9. De „thuiswedstrijd" kenmerkte zich door zenuwachtig spel in de aanvang, met de Leidse ploeg iets beter in balbe handeling en sneller in het zwemmen. Toen een der OZV-spelers zich te bui ten ging aan een overtreding werd deze uit het water gezonden, maar het duur de nog geruime tijd voordat Wim v. Zijl de numerieke meerderheid in een doel punt kon uitdrukken. Dit bracht de nodige rust in de Sleu- telstadploeg, waarna Jan Dool. fel be laagd door zijn tegenstander de stand op 20 bracht en Wim van Rooyen met een prachtig afstandschot voor 3—0 zorgde. Nog voor de rust werd uit een goed opgezette aanval door Wim v. Zijl de stand op 4—0 gebracht. Hierna werd de strijd harder, en trachtte OZV het spel te forceren, het geen tot gevolg had dat Piet Erades met zijn tegenstander uit het water werden gezonden i.v.m. met al te felle acties. Dit voorbeeld moest spoedig Wim van Rooyen volgen, waardoor OZV nume riek in de meerderheid kwam, hetgeen - ondanks uitstekend keepen van Dick Binnekamp - resulteerde in een doel punt van de OZV-midvoor. Direct na rust bracht Jan Dool de stand op 51. Het was Aad Kapaan. die met een goed slingerschot het half dozijn volmaakte. De uitwedstrijd werd niet zo rustig te gemoet gezien. Doch de eerste treffer van W. v. Zijl. spoedig na het beginsignaal, gaf wat meer rust aan de Leidse ploeg. Fel werd door OZV op bal en man ge speeld, doch de scheidsrechter hield de teugels goed strak. Snel opzwemmend uit de achterhoede, wist Cees v. Hooidonk met een prachtig schot de stand op 2—0 te brengen, waarna Jan Dool 3—0 liet noteren. Wim v. Rooyen was goed voor 40. Na de rust ontketende OZV, aange moedigd door het publiek een hevig of fensief, waarbij Dick Binnekamp in het Sleutelstaddoel zich echter uitstekend weerde. Er viel wel een doelpunt, doch aan de andere kant, toen Aad Kapaan prachtig ontsnapte uit de achterhoede (5—0). Loon na werken kregen de gastheren door een goed doorslagdoelpunt van de mldvoor: 5—1. Jan Dool miste daarna een strafworp, maar Piet Erades zorgde ervoor, dat de eindstand opnieuw 61 werd. Verdere uitslagen: Sleutelstad meisjes adsp.—AZC meisjes 34; Sleutelstad jongens adsp.—AZC jongens 8—3; Sleu telstad damesHVGB 10; Sleutelstad 2—Vitesse 2 4—6. Snelle tijd van Joke Bijleveld De vijf Nederlandse atletes Nel Zwier, Dini Hobers, Joke Bjjleveld, Ine Terlaak- Spijk en Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer, die vrydag en zaterdag in het Motspur Park, Surrey, hebben deelgenomen aan de open Engelse dameskampioenschappen kunnen tevreden naar huis terugkeren. Want één kampioenschap, bij het hoogspringen door Nel Zwier, drie tweede en één derde plaats en prestaties van goed gehalte van onze dames topatleten waren de resultaten in de finales op de tweede dag. De verrassing was het Engels kam- zelfde tijd van 10.8 sec. voor zich kre- pioenschap hoogspi'ingen van Nel Zwier, die met een sprong van 1.65 meter de Engelse kampioene van verle den jaar. het kittige vyfkampsterretje Mary Bignal versloeg, terwijl ditzelfde Engelse meisje op haar beurt bij het verspringen onze landgenote Wemmy Spierenburg - Scholtmeyer verraste Wemmy Spierenburg, die tijdens de landenwedstrijd Nederland-Italië en kele weken geleden met een sprong van 20 meter van zich deed spreken, moest nu genoegen nemen met een derde plaats. Zij kwam tot 5.91 meter, terwijl Mary Bignal met. 6 03 meter zegevierde. Onze snelste sprintster van het ogen blik. Joke Byleveld, behaalde een prachtige tweede plaats op de 100 yards, achter Dorothy Hyman, maar het ver schil was zo miniem, dat beiden de gen genoteerd. De prestatie van het Haagse meisje spreekt nog meer, wan neer men weet dat zij de kampioene van verleden Jaar, Madeleine Weston, naar de derde plaats verwees. zy bleef met 10.8 sec. slechts 0,2 sec. boven het record van Fanny Blankers Koen. Dini Hobers en Ine Terlaak-Spijk zorgden voor tweede plaatsen by het kogelstoten en de 440 yards. Drentse Dini kwam tot 13.49 meter achter Suzan Allday met 13.80^ meter, en Ine Ter laak-Spijk joeg in 56.5 sec. het Engelse meisje Margaret Pickerell op de 440 yards op tot 55,9 sec. Onze landgenote Nel Zwier won het Engelse kampioenschap hoog springen. Van Weezen beek wint Holland-beker (Van onze roeimedewerker) Indien de weergoden het met de roeisport ooit goed hebben gemeend dan is dat dit weekeind wel het geval geweest. Zelden hebben de door de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging en de Holland beker Wedstrijdvereeniging georganiseerde wedstrijden onder idealere weersomstandigheden plaats gehad. Werden op zaterdag de nationale en internationale wedstrijden der „Koninklijke" verroeid, de zondag stond geheel in het teken der Nationale Kampioenschappen. Het toevoegen van de nationale kampioenschappen, zomede de jeugdkampioenschappen aan deze wedstrijden, is beslist geen gelukkige greep geweest. Het programma werd hierdoor overladen en de wed strijden, waaraan bovendien nog door ploegen uit Duitsland en België werd deelgenomen, kregen somtijds een wat rommelig en onoverzich telijk karakter. Wij hopen dan ook dat in 1960 aan de nationale kampioenschappen wederom die plaats zal worden ingeruimd die hun rechtens traditie toekomt. gistrale eindspurt het Hoofdnummer te winnen. Aegir had kennelijk een inzin king want de ploeg werd ook nog door Njord geslagen. Wat de Universiteit Kiel op de Soda Regatta vertoonde, deed ditmaal de Luebecker Rudergesellsohaft. Op beide dagen zegevierde de Duitse ploeg in het „hogeschoolnummer" oude vier zonder stuurman, steeds gevolgd door de jeug dige Willem IH-unit, die een fijn roeien liet zien en ook prompt het nationaal kampioenschap op haar naam bracht. De „Die Leythe" sculler Van Doom wist zich zaterdag voor de finale over- naadse skiff te plaatsen, moest zondag echter in de fors roeiende A. Brueg- gen van Willem III en in v. d. Togt van de Dordt.se zijn meerdere erkennen. On danks de derde plaats roeide de ..Die Leythe"-man qua stijl niet onverdien stelijk. Hij zat vooral in de laatste 1000 meter rustig voor zijn ..werk'' en de boot liep goed door. Wij kunnen coach Van Alphen slechts adviseren: door gaan! De Jonge Acht van Njord werd tweede in het Hoofdnummer achter Laga en vóór Aegir. Indien de boeg in deze ploeg zou worden vervangen door een „roeier", zou de ploeg beslist tot betere prestaties komen. De Leidenaren zijn in dit sei zoen steeds beter gaan roeien, de boeg brengt, met zijn constante onderuit trap pen en zijn korte haal onrust in de ploeg. Dit is zeer jammef, temeer daar de Acht hierdoor steeds weer de „fi nishing touch" mist om als winnaar uit de strijd te komen. Komen wij tot de wedstrijden zelf dan moet het ons van het hart, dat de organisatie in generlei opzicht te ver gelijken was met die van de Amster damse Roeibond op 6 en 7 juni tijdens de nationale wedstrijden op de Bosbaan. Wij zelden reeds dat door de toevoeging van de nationale kampioenschappen het programma te overladen was; te veel nummers moesten in een te kort tijds bestek worden afgewerkt. Het ge\olg hiervan was dat de indeling der ver schillende nummers veel te wensen overliet. In het nummer oude skiff dames werd de Duitse skiffeuse mej. Weislg biervan de dupe. Zij moest zich voor dit nummer laten schrappen, om dat zij 5 minuten daarvoor de voor- wedstrijd in de Oude Double Scull Da mes moest roeien. Hetzelfde lot trof de Jonge Acht B van Nereus. Deze ploeg had een half uur tevoren haar voor wedstrijd in de Jonge Acht A gewon nen. werd door de verkeerde program ma-indeding een half uur later in het hoofdnummer Jonge Acht B gestart en eindigde in diit nummer als laatste, eenvoudig omdat de ploeg volkomen uitgeput was. Pijnlijk incident Een pftnlyk incident ontstond we derom in het nummer Oude Skiff- Dames, toen door het ontactisch ma noeuvreren van een kamprechterboot, onze nationale kampioene Marian Luderus de zekere eerste plaats aan de Belgische Denlse de Rode moest laten. Dergelijke incidenten zijn er gerlijk en geen reclame voor de orga nisatoren. De nationale titel ln de Oude Skiff- Heren werd wederom veroverd door Redelé voor Van Weezenbeek, Rent meester en Bakker. In een gemiddeld tempo van 27/28 slagen ging de Dordte- naar over de baan en ondervond eigen lijk alleen tegenstand van de jonge fel spurtende Van Weezenbeek, een prima sculler die op zondag zou laten zien wat hij waard is. De Jonge Acht van Laga maakte aan de hegemonie van het Groningse Aegir verrassend een einde door in een ma- ook by deze Duitse ploegen het skullen aan het roeien ten grondslag ligt. In het nummer Oude Skiff Dames won Marian Luderus .(Dordtse) op soevereine wyze en legde daarmede an dermaal beslag op de nationale titel. Na de droeve ervaring van zaterdag, heeft zy zich zondag prachtig hersteld. Het met spanning verbeide nummer Oude Acht-Heren. waarby een ieder een nieuwe overwinning verwachtte van Laga. bracht wederom een verrassing. Een fel roeiend Aegir legde, ondanks het verlies in het Hoofdnummer van zaterdag, op schitterende wyze beslag op het kampioenschap. Dit was de Gro ningse ploeg, zoals wy haar hebben leren kennen in de loop van dit seizoen. Goede techniek gepaard aan hardheid en vechtlust. Een zeer spectaculair nummer vorm de tenslotte de Oude Double Scull heren Twee boten gingen van start t.w. de Willem III/Maas combinatie, bestaan de uit Redelé en van Weezenbeek. De Amsterdam/Rotterdam-combinatie gaf uitstekend roeien te zien en is o.i. de kandidaat voor Luzem en Maine. Uitslagen De bel angry kste uitslagen luiden: Oude Twee met Stuurman: 1. en na tionaal kampioen Nereus (8.16.1). 2. Skadi (8.25.3). 3. Argo. Dames Oude Skiff: 1. Marian Lude rus i Nereus) (4.06.21), 2. Poseidon, 8. De Hoop. Jongens 17-18 j. Acht: 1. Nart,. Kam pioen: Hunee/Maas (4.57.4), 2. Hoop (4.58). 3. Willem III. Jonge Vier A: 1. Nat. Kampioen: Ne reus (7.154). 2. Triton (7.19.3). Dames Oude Dubbel Vier I. Winnaar: Deutsche Hochschule f. Koerperkul- tur. Nat. Kampioen: De Vliet (3.49.8). 3. Nautilus, 4. Hunze. Tyd Nautilus (3.50.8). Dames Oude Vier: Winnaar Deutsche Hochschule f. Koerperkultur. Nat. Kam pioen: De Vliet (3.52.1), 3. Viking (4.01.5). Oude Skiff I: Nat. Kampioen: Redelé (Dordtse) in 7.52. 2. Weezenbeek in 7.58.3. 3. Rentmeester, 4. Bakker. Oude Skiff II: Hollandbeker gewon nen door Van Weezenbeek (Dortse) voor Redelé, Rentmeester en Balkker. Jonge Twee A: Nat. Kampioen: Wil lem III (8.12.8), 2. Njord (8.18.3), 3. Sjadi (8.32.3). Jonge Skiff A: Nat. kampioen: Wil lem lil (812.8), 2. Njord (8.18.3). Oude Vier met Stuurm. Winnaar: Luebeok (7.00.5). Nat. Kamp. Dordtse (7.03.2), 3. Argo (7.05.6), 4. Nereus (7.12). Oude Twee z. Strm.: Nat. kamp. Skadi (7.55.2), 2. Spaame. Ovem. Vier: Nat. Kamp. Proteus (7.27.1), 2. Laga (7.35.5). ROEIEN Royal Henley Regatta Diamond Sculls voor Mackenzie Voor de derde maal ln successie heeft de Australiër Stuart Mackenzie de Diamond Sculls van de Royal Henley Regatta gewonnen. Hy legde de 2112 meter af in 8 min. 39 sec. Zyn concur rent in de finale, de Amerikaan Harry Parker heeft weinig tegenstand geboden. Een zware wedstryd is het voor Macken zie dan ook niet geworden. Vrywel on middellijk na de start nam hy de leiding en deze heeft hij niet meer afgestaan. De Harvard University is de grote winnaar geworden van deze Henley Royal Regatta. Zowel het hoofdnummer van de achten, de Grand Challenge Cup, als de Tha mes-Cup eveneens een wedstryd voor achten leverden over winningen op voor deze Amerikaanse universiteit. De Britse roeiers speelden, althans in de hoofdnummers, een heel bescheiden rol. Slechts de finale van de Stewards Challenge Cup eindigde in een zege voor een Engelse ploeg. n.l. voor de onge stuurde vier van de St. Edmund Hall en Lincoln College. Overigens had deze vier niet over pech te klagen. Een van de roeiers van Moto Guzzi. de sterk favo riete Italiaanse tegenstander van de Engelsen, brak kort na de start een blad en was daardoor meteen kansloos. By de Double Sculls behaalde de Australiër Mackenzie zyn tweede over- «R-inning. De combinatie Mackenzie Davidges bleek te sterk voor de Engel sen Birkmyre en Justicz. By de finish was het verschil tussen beide boten 2 3/4 lengte. Europese roeikampioenschappen Roeibond nam pas één beslissing Na afloop van de nationale roeikam pioenschappen heeft de technische ad vies-commissie dames en heren zich be raden. welke ploegen voor afvaardiging naar de Europese kampioenschappen in Magon in aanmerking zullen komen. De Nederlandse Roeibond heeft naar aan leiding hiervan een uitnodiging gericht aan Marjan Ludérus in het nummer dames skiff. Voor de herenploegen zal pas een be slissing worden genomen na de wedstry- den, die het volgend weekeinde in Lu- zern zullen worden gehouden. Aan de hand van de prestaties daar. zal worden beslist of een uitnodiging zal worden ge richt aan de Acht van Aegir en de Vier met stuurman van Nereus, de ploeg die in Henley in het stuurmanloze nummer is gestart en in mei van dit Jaar de Var sity won. De vier skiffeurs, J. W. Rent meester van Willem 3, P. J. Bakker van De Maas en E. van Weezenbeek en A. C. Redelé van de Kon. Dordtsche zullen in verschillende combinaties in Luzern zo wel als in de skiff alleen starten. Aan de hand van de uitslagen daar, zal door de T.A.C. een inschryving voor Magon worden opgesteld. Wedstrijden ven zondag Een dag vol verrassingen, want ln de Oude skiff Heren, het nummer met de Hollandbeker als inzet, werd de nationale kampioen Redelé door zijn clubgenoot van Weezenbeek in een fenomenale eindspurt geslagen. Wij hebben dit zaterdag reeds zien aan komen. gezien de sterke spurt, die de Dordtenaaar steeds weer weet io *c leggen. Van Weezenbeek is een ge vaarlijk en grillig tegenstander, die vóór de finishlijn niet van toegeven weet. Verrassing De volgende verrassing bracht het nummer Dames Oude Dubbel Vier. De ongenaakbare Nautilus-ploeg, die reeds aan het begin van het seizoen werd gedoodverfd als „Hollands Glo rie" op de Europese Kampioenschap pen dames, en als toekomstig natio naal kampioene, werd door de Jonge Quadruple van de Vliet imponerend verslagen. Een vechtlustige Vliet zag kans om in de laatste 300 meter één lengte uit te lopen op de Rotterdam se dames en legde daardoor beslag op de nationale titel. Wie had dit ooit gedacht! Een felicitatie aan coach Hanny Oekeloen is hier zeker op haar plaats. Het nummer Dames Oude Acht en het nummer Dames Oude Vier brach ten de Vliet nog twee kampioenschap pen. Begnijpelyk dat de bekende kreet „Vlieeeeeet" steeds weer over de gehele Bosbaan schalde. Wij zouden echter onze Duitse gasten te kort doen. indien we niet even zouden memoreren dat zij in de drie bovengenoemde damesnum- mers steeds weer de eerste plaatsen be zetten. Wat de Universiteit Kiel onsa." fijne roei techniek liet zien in Delfzijl dat toonden ons deze middag de dame. uit Leipzig. Opvaülend is wederom, da: Van Wezenbeek werd een verras sende winnaar in het nummer Oude Skiff. Zijn verslagen rivaal Redelé bood de nieuwe kampioen na afloop van de enerverende race sportief een frisse dronk aan. Jongens 17-18 j. Gladde Vier. Nat. Kamp. Viking (3.31.4), 2. De Hoop (3.36.8). Dames Oude Dubbel Twee: Nat. Kamp. De Hoop/Willem III (3.56.4), 2. Hunze (3.59.6). Dames Oude Acht: Nat. Kamp. De Vliet (3.31.4) winn. Deutsche Hochsdh. Jonge Acht: Nat. Kamp. Nereus (6 22 1). 2. Triton (6.26 1). Oude Dubbel Twee: Nat. Kamp. Wil lem III/Maas (6.56.2), 2. Dordtse. Oude Vier z. Strm.: winnaar: Lu- becker Rudergesellschaft (6.51.2). Nat. Kampioen: Willem III (6.54.3). 3. Tri ton. Oude Acht: Nat. Kamp.: Aegir (6.20.6) .2. Njord (6.23.1), 3. Laga. ATLETIEK Duitser Schöning won Marathon te Eindhoven Met een voorsprong van ruim vier minuten op zijn land. en clubgenoot Heinz Speekmann, heeft de Duitser Fritz Schöning, zaterdag de jubileum- marathon van de Afdeling Zuid van de KNAU, die in en om Eindhoven werd gehouden, gewonnen. Piet van der Sande uit Echt. de eerste Nederlander, eindigde op de vierde plaats. Voor een verrassing zorgde Klaas Janssen van Oss-Volo uit 's-Hertogen- bosch, die in de laatste kilometer de Amsterdammer Muurlink, die op de eer ste twintig kilometer de leiding had ge- BOKSEN JOHANSSON WEER THUIS Ingemar Johansson, de Zweedse zwaargewicht bokser, die in New York zo'n sensationele overwinning behaalde op Floyd Patterson en daarmee de we reldtitel in het zwaargewicht veroverde, is zaterdagavond in Goteborg, zijn woonplaats, teruggekeerd. Van het vliegveld, dat enkele kilome ters buiten de stad is gelegen, werd de nieuwe wereldkampioen door een heli kopter naar het Nya Ullevi Stadion ge bracht. het ultra moderne stadion van Göteborg. Meer dan 20.000 supporters verwel komden de populaire Zweed, die zyn aanhangers tot groot enthousiasme bracht, toen hy zei dat hy dacht ook de revanche-wedstrijd tegen Patterson wel te zullen winnen, indien er tenmin ste niets onverwachts gebeurt. In een interview verklaarde Johans son later dat hy onmiddellyk zijn trai ning zal hervatten om ln goede conditie te zyn voor het tweede gevecht dat hij met de Amerikaan zal leveren. had. passeerde en zo ver op de AAC-er uitliep, dat het verschil aan de finish meer dan zes minuten bedroeg. De Duit- j se kampioen Bluemensaat had last van de warmte en bracht het niet verder dan de achtste plaats. Van de 47 deelnemers beëindigde ongeveer de helft de race. De uitslag luidt: 1. Schöning Duitsland 2 uur 45 min 5 sec; 2. Speekmann (Duitsland) 49 min. 13 sec; 3. Reek (Duitsland) 2.53.21; 4. Van der Sande (Best) 2.55.17; 5. Janssen i (Oss-Volo, VHertogenboach) 3.00.52. I (Van onze zeilmedewerker) De marmestad Den Helder stond dit weekeinde in het teken van de in ternationale zeilwedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub. Daar het tevens het 60-jarig bestaan van deze club was, was het Koninklyk gezin aan boord van het motorjacht Piet Hein de gehele dag getuige van de races. Een prachtige demonstratie Admiraalzeilen van Ronde en Plat- bodemjachten gaf het Marsdiep een onvergetelijke aanblik. Het was jammer, dat de wind in de loop van de zaterdag geheel wegviel, zodat de jachten die deelnamen aan de Grote en de Kleine Haaksrace de keuze kregen: ten anker gaan en wachten op gunstig ty en wind of opgeven. Velen besloten tot dit laatste. Ook de Draken- wedstryd van zaterdagmiddag moest geannuleerd worden. Overigens waren de wedstryden in de Draken zeer het aanzien waard en het bleek, dat die zeilers, die kennis van de tystroom hadden, grote voordelen daaruit konden putten. De hoofdprijs in de Draken viel na drie wedstryden nog verrassend in handen van J. P. Visser met Boreas. Visser kreeg in de laatste wedstryd de leiding nadat Bob Maas ver voor het veld aan de grond liep aan de Texelse wal. De Grote Haaksrace werd gewon nen door de Corinne van T. J .v. d. Leden met een gecorr. tyd van 12.51.2. Tweede was de Tulla van Simon de Wit 13.19.05: 3. Kickerle van J. Smit 13.26.4. Hawk, A. W. Joppe, 13.31. De kleine Haaksrace van zondag werd gewonnen door het nieuwe jacht van de K.M.J.C., de Najade, strm. H. H. J. Pröpper. tyd 03.32.05: 2. Kickerle; 3. Taifun strm KzS S. Rösing; 4. Pier rette 2 W. Pierrot. Kleine Haaksrace groep 2 zaterdag: 1. Marine, J. van der Waals. 10.51.09; 2. Moa, T. v. Oudgaarden, 10.52.02; 3. Geertruida Gerarda, strm W. Hender son, 11.02.04: 4. Festina. strm. V. G. de Blocq van Kuffeler, 11.02.09. Zondag Kleine Haaksrace groep II. 1. Litorina. str. W. Reinking. 03.48.51; 2. Li.. W. van der Meer. 03.48 55: 3. Swarte Swaen. K. H. Pott. 03.51.02. Hoofdprys J. van der Waals (groep II). Zeilwedstrijden Kon. Marine Jachtclub

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6