EMDEN WORDT OLIEHAVEN Duttweiler bindt in Duitsland de strijd aan met olieconcerns De Frisiakan maar klein marktaandeel verkrijgenmaar doel is druk op prijzen Viermaal Koninklijk brons bij N.V. Van Wijk Heringa SATERDAG 4 JULI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Te Emden is onlangs de eerste steen gelegd voor de raffinaderij van de oliemaatschappij „Frisia", die van plan is op de Westduitse benzine- en oliemarkt te gaan concurreren met de grote wereldolie maatschappijen. Het gaat hier om een poging van de Zwitsere onder nemer Gottlieb Duttweiler, die in eigen land met zijn Migros- en Migrol-maatschappij op het gebied van allerlei consumptiegoederen successen heeft geboekt. Volgens Duttweiler wordt de raffinaderij te Emden de eerste onaf hankelijke raffinaderij in Europa. Hij is zich er van bewust, dat de „Frisia" maar een klein marktaandeel zal kunnen bereiken, maar dat zal zijns inziens voldoende zijn: men wil het recht der verbruikers op goede en goedkope goederen respecteren. Volksonderneming met vele kleine aandeelhouders En uit dit alles zal volgens de Zwit ser een winst resulteren, die de vele aandeelhouders van de „Frisia" een redelijk dividend zal kunnen garan deren. De „Frisia" is een soort volks onderneming: de helft van het kapitaal van 50 miljoen mark is opgebracht door 27.000 kleine aandeelhouders, onder wie 18.000 Duitsers en voorts Zwitsers en Denen. Men is begonnen met een in vesteringsplan ter grootte van 73,5 mil joen mark. Eind september 1960 zal de eerste bouwetappe voltooid zijn. Het produktieplan voorziet in 350.000 tot 400.000 ton benzine en dieselolie en 1,1 miljoen ton stookolie. Van de benzine en dieselolie gaat 10 tot 20 procent naar Zwitserland ,waar Duttweiler met een marktaandeel van slechts 1 procent reeds een prijscorrectie tot stand bracht op de benzinemarkt! Men hoopt, dat de „Frisia" 4 tot 5 procent van de West duitse benzine- en dieseloliemarkt zal kunnen veroveren op de grote maat schappijen. Reeds thans verkondigt men te Emden, dat de prijzen van de „Fri- sia"-produkten bepaald veel lager zullen liggen dan die thans in Duitsland gel den, omdat men scherp wil calculeren en via schepen goedkoop wil gaan ver voeren. De ruwe olie wordt betrokken van de Independent Oil Company te San Francisco en wel uit de Perzische Golf met tankers van 32.000 tot 38.000 ton. Dergelijke tankers kunnen, zij het niet volgeladen .de haven van Emden bereiken. Men bestudeert thans te Em den de mogelijkheid èn moeilijkheden ten deze .waarbij de vaart langs Delfzijl uiteraard van groot belang is. Steun van stad en land Het opvallendste aan deze zaak is, dat Duttweiler met zijn „Frisia" kan rekenen op aanzienlijke steun zowel van de stad Emden als van de deelstaat Neder-Saksen. Dat bleek bij de opening, waarbij de Nedersaksische minister van Economische Zaken en Verkeer zijn steun voor de onderneming uitsprak. Men hoopt dat de onderontwikkelde gebieden in dit deel van Duitsland er door bovenop kunnen komen en men voorziet export naar Scandinavië en de landen van de gemeenschappelijke markt. Daarbij wijst men op de al te grote afhankelijkheid van de haven van Emden van ertsen, kolen en graan, waardoor de omslagcijfers van Emden vergeleken bij die van Bremen, Am sterdam en Rotterdam maar matig zijn gestegen. Niet voor niets fourneerde de regering van Neder-Saksen dan ook 3.4 miljoen mark voor de uitbouw van de oliehaven van Emden. Maar overigens neemt de „Frisia" toch ook wel een sprong in het duister: de concurrentie der grote maatschap pijen als Shell, Esso, B.P. en dergelijke is bijzonder sterk. Maatschappijen, die in de Bondsrepubliek trachten goedkope benzine op de markt te brengen, kregen maar weinig vertrouwen van de ver bruiker. De grote Duitse banken wei gerden ook hun cliënten de „Frisia"- aandelen aan te bevelen. Kortom. Dutt weiler zal nog menige moeilijkheid moe ten overwinnen, wil hij werkelijk een marktaandeel benzine en dieselolie in West-Duitsland van 4 a 5 procent ver overenEn of Emden een echte olie haven van betekenis wordt is daarmee een nog lang niet beantwoorde vraag geworden. STADSNIEUWS CHRISTENDOM EN ISLAM Dr. W. A. Bijlefeld te Oegstgeest, die 18 juni aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de theologie pro moveerde en voornemens is begin juli naar Nigeria te vertrekken, waar hij in opdracht van de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk werkzaam zal zijn voor het nader contact met de Islam, heeft van dr. Kenneth Cragg, hoofdre dacteur van Moslim World, het interna tionale zendingsblad, leider van de Is- lam-zending in het Nabije Oosten, een uitnodiging ontvangen om eind juli in Jeruzalem twee lezingen te houden. Dr. Bijlefeld zal deze lezingen houden in het kader van een zomercursus voor christe nen en islamieten, en resp. spreken over: „De dialoog van de profeet met joden dom" en „Hoe nu verder met de studie van de islam en het christendom". MET „GELEENDE" SCOOTER In de afgelopen nacht omstreeks twee uur werd op de Lammenschansweg een 27-jarige fabrieksarbeider uit Leiden aangehouden. Hij had een op de Kore- vaarstraat geparkeerd staande scooter genomen om een ritje naar Den Haag te maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jurrien. zn v. A. A. Zaagman en J. de Laaf; Andy, zn v. P. J. Happee en N. Ban ders; Elizabeth, dr v. J. Marijt en T. van Duijn; Robert Joseph, zn v. J. de Roo en S. M. de Jong; Trevor Michael Lawrence Hugh, zn v. N. G. Blonk en W. C. God schalk; Pleter, zn v. A. Neuteboom en W. C. Duindam; Petronella dr v. A. van der Bent en G. Batelaan; Petronella Anna Sa- bllla. dr v. J. T. van der Voort en I. C. Hoogervorst; Allda, dr v. A. H. Slierings en A. Monfils; Leboerius Johannes Marie zn v. H. C. J. Menken en E. C. de Haas; Gemma Maria, dr v. P. A. Gordijn en E. A. M. Owel; Esther, dr v. K. Trago en J. Duivenvoorden; Adriana Klaslna. dr v. M. Mastenbroek en D. C. van Straten; Ema- rentia Elisabeth, dr v. P. G. van Diest en J. T Halvemaan; Peter, zn v. P. van Dijk en C, M. M. Vrouwenvelder; Margaretha Cornelia dr v, P. Philippo en M. J. Ham- stra; Franciscus Antonius. zn v. F. A. Era- dus en E. M. Lenting. ONDERTROUWD: T. H. R. van der Zeeuw en M. A. J. de Vogel; J. van Hooven en M Bloem; B. W. L. Weller en C. A. Baas; A. Roelofsen en G. C. Braxhoven; H. J. Heiimans en E. Eradus; A. H. Siebert en C. Heiikoop: H. Klinkhamer en J. Bave- laar; H. P. Ie Febre en D van Strater; F. Mulder en J. C, Favler; J. G. Matheljsen en J. van den Bos: W. H. Kolenburg en C M. Stadt: J, C. VerkulUen en H. C. Te- gelaar; J Erades en K. C. van der Klugt; M van der Kraan en A. C. Grotenhuis; C, M. van Schie en H. W. Verhoeff; N. Azier en A. C. Kwestro; H. Verhoekx en M. Chatidron; D. Labrujere en C. J. Zit man; N. Noort en T. de Vries; P. A Die- bels en C G de Jager: M. van Welsum en T. A. A. GravestPijn- J. Tinkelenberg en E M. Brnersemat H. T Flink en A. Brus- see: N Timmers en A. Noordervliet; G. J ten Boske en G, Borgers. OVERLEDEN: Tt i. feq, 6. tfoohter; Brand aan Kijfgracht Gistermiddag omstreeks half één is uitslaande brand uitgebroken bij de N V Verus aan de Kijfgracht 2. In deze spuitinrichting tot het lakken van tuin meubelen wordt de te gebruiken vloei stof tevoren verwarmd. Toen de vloei stof met een lucifer werd aanstoken, vatte ook de vloeistof vlam, die op de grond was gemorst. Het vuur verspreidde zich snel over de vloer en vond in deu ren en kozijnen gretig voedsel. Vooral de afzuiginrichting kreeg flinke schade. In totaal werd deze op vierduizend gul den geschat. De brandweer kon met de nevelspuit het vuur snel de baas worden. Het bedrijf was tegen brandschade ver zekerd INZAMELING CHRISTELIJKE BLINDENINRICHTINGEN Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse inzameling gehouden voor de Stichting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen". Deze Stichting omvat de be kende blindeninrich tingen, t.w. het Blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist, de „Plantage-werkinrichting" te Am sterdam, het Blindentehuis „Sonne- heerdt" te Ermelo en „Dennenheul", het vakantie-oord voor blinden, dat zich op het terrein van „Sonneheerdt" bevindt. Collectanten kunnen zich o.a opge ven bij mevr. W. J. v. d. Berg-v. Kruis- tun, Garenmarkt 4 en bij de geweste lijke vertegenwoordiger, de heer A. La gerwerf, Meyelaan 7 te Leiderdorp. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „On automorphisms of transformations- groups of polynomial algebras", de heer G. Laman, geboren te Leiden en thans wonende te Waalre. Medisch* Diëtist Oegstgeevt Ocfctec X. H. Metoaoe* tel. 24865. Voorschoten dokter F. J. M. Tonl- no. Voorschoten 28, teL 2493. Wijkver pleegster Gezondheidscentrum, tel. 217T Wassenaar dokter R. S. ten Oate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter K. T. de Wit, oJnkerlaan 83, tel. 2460. Apo theek Siderlus, Langstraat 86, tel. 2141. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen Ned. taal- en letterkunde mej. M. E. Harberts (Den Haag), mej. J. P. J. Kropff (Utrecht) en de heren W. Hogendoorn (Leiden), G. H. C. Soeteman (Rotter dam) en D. W. de Ruiter (Leiden)doet. examen ethnologie de heer N. W. Les- quillier (Velp)kand. examen klassieke taal- en letterkunde mej. H. A. Goslinga (Beverwijk); doet. examen klassieke taal- en letterkunde mej. M. de Haas te Arnhem (cum laude) en de heer P. J. Sijpesteijn te Rotterdam (cum laude); doet. examen Ned. recht de heren U. v. d. Valk (Wassenaar) en O. L. O. de Witt Wijnen (Leiden)doet. examen gen. n de heren J. Ardon (Rotterdam), W. de Bruijne (Leiden). J. S. van Dam (Am sterdam), J. M. C. v. d. Does (Arnhem), Ch. J. DreviJn (Rotterdam), Th. A. Eversdijk Smulders (Zwolle», M. Hyman (USA), L. B. J. Rexwinkel (Rijswijk), J. Thompson (Rotterdam) en N J. Zim merman (Voorburg); semi-artsexamen de heren dr. R. Brouwer (Leiden), M. R. Halie (Apeldoorn), Kwa Hian Goan (Oegstgeest), H. Ponssen (Den Haag) en H. E. Schutte (Oegstgeest); artsexamen de heren A. Heyl (Den Haag), H. Kerk- hofs (Den Haag), G. J. Kiers Leiden), J. M. J. v. d. Pol (Eindhoven), H. Smith (USA) en B. O. de Vries (Vooifourg). LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Marljanne, dr v. H. Polder man en G. Havenaar; Jozef C. M. A„ zn v. J. C. M. A. Geijer en J. E. M. Langemeijer; Jacqueline M., dr v. J. S. den Dubbelden en H. W. Lek: TJitske. dr v. J. P. van den Bosch en J Rietkerk. Ondertrouwd: Jac. J. Glasbergen. 27 Jr en R. Weima. VOORSCHOTEN GESLAAGD Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen is voor het ingenieurs examen tropische landbouwplantenteelt geslaagd de heer C. A. van der Lee uit Voorschoten. WARMOND KERKDIENSTEN Hervormde Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. (H.A.), 7 uur ds. H. L. Boon stra. (H.A. en Danzegging). UITSTAPJE „STILLE KRACHT" De Christelijke Vrouwenverniging „Stille Kracht" heeft haar jaarlijks uit stapje weer achter de rug. Reeds vroeg in de morgen vertrok het gezelschap onder leiding van mevr. Boonstra van de Baan. Ditmaal ging de reis naar Leerdam, waar een rondgang door de glasfabriek werd gemaakt. Na de brood maaltijd werd de reis naar Rotterdam aangevangen. In deze stad werd een rondvaart door de havens gemaakt. Tegen half elf kwamen de dames weer in Warmond aan. WASSENAAR GESLAAGD Aan de Landbouw Hogeschool te Wa geningen is geslaagd voor het kandi daatsexamen tuin- en landschapsarchi tectuur de heer H. de Graaf uit Was senaar. Zijn plaatsgenoot, de heer E. S. Koning deed met goed gevolg het pro pedeutisch examen. DS. M. P. FERINGA MET EMERITAAT Ds. M. P. Feringa, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft op medisch ad vies eervol emeritaat aangevraagd bij de classis Leiden. Ds. Feringa werd 25 januari 1902 geboren. In 1930 werd hij te Moerdijk in het predikambt bevestigd en in 1937 deed hij zijn intrede in gemeente. Voorstellen aan de raad De Wassenaar se gemeenteraad houdt woensdagavond 8 juli a.s. de maande lijkse vergadering. De agenda voor deze zitting is van slechts ondergeschikt be lang. Er is een voorstel om f500 be schikbaar te stellen voor het geschikt maken van grotere woningen voor meer dere gezinnen en voor het bevorderen van opschuiving van gezinnen van grote naar kleinere woningen. Omdat de mo gelijkheden voor het splitsen van grotere woningen beperktblijken te zijn, hebben B. en W. voorgesteld, nu ook aandacht te gaan besteden aan het opschuiven van gezinnen naar kleinere woonruimte en daarvoor in voorkomende gevallen gelden beschikbaar te stellen. Op 16 juli a.s. zullen door Gedepu teerde Staten de bezwaren behandeld worden, die zijn ingediend tegen de her ziening van het Wassenaarse uitbrei dingsplan in hoofdzaken en het uit breidingsplan „Villaparken". B. en W. stellen de raad voor, als gemachtigden voor de raad aan de wijzen prof. ir. J. H. Froger, stedebouwkundig adviseur der gemeente, de heer A. J. Bolten, direc teur van gemeentewerken en de heer E. F. Zwartelé, hoofd van de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie van Wassenaar. De heer B. In 't Veld heeft ontslag gevraagd als onderwijzer aan de open bare Uloschool in de Schout bij Nacht Doormanlaan. B. en W. stellen de raad voor, dit ontslag eervol te verlenen en in de vacature te voorzien door benoe ming van de heer J. van Mameren, onderwijzer aan de openbare lagere school in de van Zuylen van Nijevelt- straat. Voorgesteld wordt voorts medewerking te verlenen bij de aanschaffing van een 25-tal éénpersoons-leerlingensets en een stel gordijnen voor de R.-K. Meisjes school St.-Anna in de Kerkstraat. Monument voor wijlen Schout-bij-nacht Doorman ONTHULLING 24 JULI TE ROTTERDAM Op 24 juli zal luitenant ter zee der tweedeklasse K. A. F. M. Doorman, opvarende van de onderzeebootjager „Utrecht", te Rotterdam het monu ment, opgericht ter nagedachtenis aan Gistermiddag werd op feestelijke wijze het jubileum gevierd van Neeltje Bekooy die al vanaf 3 juli 1919 bij de N.V. van Wijk en Heringa in dienst is. „Zij is als een onmisbaar meubelstuk met de zaak meegegroeid. Zij heeft alle tegen slagen en goede tijden gedurende die 40 Jaar gekend, en bleef altijd monter en opgeruimd, een vraagbaak voor heel wat jonge meisjes. De wijze, waarop zij na 1945, daarvoor werkte zij in de breierij, de koffie, thee en lekkere hap jes verzorgde en rondbracht, was zo prettig en vriendelijk, dat zij behalve waardering, overal sympathie vond". Deze woorden werden uitgesproken door wethouder J. C. van Schalk, na dat de heer J. W. Heringa een ieder hartelijk welkom had geheten. De heer Van Schaik overhandigde haar -de Koninklijke Onderscheiding in de vorm van een bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Naast r.iej. Bekooy werden er echter nog drie jubilarissen gehuldigd, met name Helena Langezaal. die op 8 ja nuari van dit jaar haar 40-jarige diensttijd vierde en Petronella Verhoog, die dit op 24 november 1957 deed. twee dagen eerder dan Helena Zandvliet. Ook zij kregen de Kon. onderscheiding. De wethouder, die de heer Heringa feliciteerde met het feit, dat er vier medailles tegelijk uitgereikt konden worden, had grote waardering voor allen, die zo lang bij eenzelfde firma werkten. De jongeren mogen hier wel eens een voorbeeld aan nemen! Zij fladderen maai* van de ene betrekking naar de andere. De heer Heringa bood mej. Bekooy namens de firma een en veloppe met inhoud aan. Namens de Maatschappij ter bevordering van Nij verheid en Handel, werd haar, evenals mej. Zandvliet en mej. Verhoog door de heer Heringa een "zilveren legpen ning en een fraai omlijst getuigschrift overhandigd. Ook kregen de vier dames een kleine draagmedaille. De heer P. C. Knaap, adj. directeur' wenste hen allen van harte geluk, evenals de voor zitter van de personeelsvereniging „De Spil" ,de heer A. K. van Leeuwen. De heer N. van Dee overhandigde mej. Bekooy. namens het kantoorperso neel een prachtige ring, die getuigt van de volle sympathie die een ieder voor haar voelt. Wethouder f. C. van Schaik wenst mej. N. Bekooy geluk met haar Koninklijke onderscheiding. Ook de dames H. Zandvliet, H. Langezaal en P. Verhoog (v.l.n.r.) ontvingen een dergelijke onder scheiding. zijn vader, wylen schout-bij-nacht Karei Doorman, onthullen. Het door de beeldhouwer W. A. Ver bon vervaardigde bronzen borstbeeld, dat op een zuil van travertin komt te rusten en zodoende 3.60 meter hoog wordt, komt te staan in het plantsoentje op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Oldenbarneveltstraat. De zuil komt weer op een 4% by 5 meter me tend voestuk, eveneens van travertin. De gemeente Rotterdam, die het beeld door een winkeliersvereniging krijgt aangeboden, zorgt voor een passende omlijsting. Op het voetstuk wordt gebeiteld de naam van de schout-bij-nacht, zijn ge- boorte- en overlijdensdatum, te weten 23 april 1889 en 24 februari 1942. Op de voorzijde van de zuil wox*dt herinnerd aan de zeeslagen by Bali, Gaspar Stra ten, Straat Bandoeng en de Javazee, die tezamen meestal worden aangeduid als „De slag in de Javazee". Op de achter zijde van de kolom komt de Latynse tekst „Invia vertuti nulla est via", het geen betekent „Voor de moed is geen weg onbegaanbaar". Vragen over grenscorrecties De heer J. M. Peters, lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld; 1. Is het de minister bekend, dat in de grenscorrectiegebieden en zeer in het bijzonder in de z.g. „zelfkant" grote onrust onder de bevolking is ontstaan ten gevolge van mededelingen in de pers met betrekking tot de onderhande lingen met Duitsland? 2. Is het de minister bekend, dat ook onder de Duitse bevollfling de wens leeft, dat over de toekomstige status van deze gebieden wordt beslist via een volksstemming? 3. Kan de minister mededelen, hoe veel Nederlanders in deze gebieden woonachtig zijn en hoevelen onder hen zich aldaar hebben gevestigd na de datum van ingang van de grenscorrec ties? Onze soldaten op weg naar „La Conrtine" Verbroederingsfeest op 12 juli De tweede dag heeft de Nederlandse legereenheden op hun weg naar het Franse manoeuvreterrein La Courtine, waar zij een drietal weken zullen oefe nen, van Mourmelon naar Bourges ge bracht, een afstand van 325 km. De eer ste voertuigen kwamen om half vier het bivak Bourges binnenrijden, waar zij on middellijk van benzine werden voorzien en in gereedheid gebracht voor de laatste étappe van vandaag. De commandant van het eerste leger korps luitenant-generaal P. Gips, die gis termiddag het binnenkomen van de eer ste bataljons bijwoonde, verklaarde dat bij het doorkruisen van Frankrijk veel hulp is ondervonden van de verkeerslei ding van het Franse leger, die hiertoe een compagnie reservepersoneel had op geroepen. Voorts zeide hy, dat de soldaten zich ondanks hun gebrek aan kennis van de Franse taal heel goed weten te behelpen. Op 12 juli a.s. zal in La Courtine een groot verbroederingsfeest gehouden worden tussen Nederlanders en Fransen, waaraan zowel de Franse districtsbevel hebber zal deelnemen als de burgemees ter en pastoor. Van beide laatsten be weert men, dat het figuren zijn, die zo uit de film ,Don Camillo" weggelopen zou den kunnen zijn. Majoor jhr. H. A. de Blauw, de com mandant van de pleisterplaats Bourges. verklaarde nog dat de samenwerking met de Franse legereenheden uitstekend is. Er zijn goede relaties aangeknoopt met oud-soldaten van generaal de Lattre de Tassigny met wie excursies gemaakt zullen worden. De intendance koopt alle levensmidde len op de markt in Bourges, een stadje dat 54.000 inwoners telt en van Romein se oorsprong is. Voor iedere soldaat is 360 fr. per dag uitgetrokken, hetzelfde bedrag, dat voor een Franse militair ter beschikking wordt gesteld. Daar laatst genoemde er echter ook zijn wijn voor moet aanschaffen kan men er met dit bedrag voor de Nederlandse soldaat zeer goed van komen. BEROEPINGSWERK GEREF. GEMEENTEN Te Utrecht is de generale synode van de Gereformeerde Gemeenten gehouden. Besloten werd o.m., dat predikanten een beroep, dat zij ontvangen binnen de drie jaar, dat zij hun gemeente dienen, slechts mogen aannemen met toestem ming van de classis. Vertrekt een predi kant binnen 3 jaar dan zal de nieuwe gemeente aan de vorige gemeente de gemaakte onkosten redelijk vergoeden. Besloten werd voorts, dat de inwendige zending niet meer zal uitgaan van de part. synode van het zuiden, maar van de generale synode. Voor de verkiezing van ambtsdragers stelde de synode enkele richtlijnen vast. Enkele agendapunten werden aangehou den tot de verdaagde synode, die op 30 september sal bijeenkomen. In Amsterdam is men druk doende de versieringen aan te brengen ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van Koning Boudewijn van België. Het plaatsen van de vlag- ge mast en op het Museumplein. GRENADIERS EN JAGERS BESTAAN 130 JAAR Dinsdag a.s. zullen de garderegimen ten Grenadiers en Jagers hun 130-jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan zullen de bei de parate gardebataljons uit de Oranje kazerne te Schaarsbergen 's morgens te 11.00 uur defileren voor Prins Bernhard, die inspecteur-generaal is van de Ko ninklijke Landmacht. De parade wordt gehouden op de Johan de Wittlaan in Arnhem. De Koninklijke Militaire Kapel, beho rende tot het garderegiment Grenadiers, en het Jachthoornkorps van het garde regiment Jagers, in ceremonieel tenue, zullen muzikale medewerking verlenen. De aan het defile deelnemende batal jons staan onder bevel van luitenant kolonel L. van Marion. Reünisten, die deel uitmaken van de beide jubilerende garderegimenten of daarbij hebben gediend, zullen naar Arnhem komen om het défilé bij te wonen. Na afloop zullen zij in de Oran jekazerne worden ontvangen, waar zij de verdere feestelijkheden kunnen bij wonen. Willem Créman wint beiaardconcours Het internationaal beiaardconcours, dat als onderdeel van het Holland Festival in Hilversum is gehouden en dat is georganiseerd door het cul tuurcentrum „Koningin Wilhelmina" te Hilversum, in samenwerking met de Nederlandse Klokkenspelvereni ging, is gisteravond geëindigd met de prijsuitreiking in de Burgerzaal van het raadhuis De wisselprijs van de gemeente werd toegekend aan de beiaardier Willem Créman uit Zwolle. De prijs bestond uit een zilveren kwast van de Amster damse kunstenaar Archibald Dunbar. Mevrouw H. Süraalman-Kremer, wet houder van culturele zaken, reikte de prijzen uit. De prijs voor de beste im provisatie werd toegekend aan de Vlaamse beiaardier Jef Rottiers uit Mechelenmeise. Namens het bestuur van het Holland Festival reikte mr. H. G. Reinink. directeur-generaal voor de kunsten en de culturele buitenlandse betrekkingen, deze prijs uit, die be stond uit een zilveren rustteken (het rustteken uit de muziek) van de Hil- versumse kunstenaar Carel Nierhoster. Tijdens deze plechtigheid overhan digde mr. Vorstman loco-burgemees ter in Hilversum aan de deelnemers nog een oorkonde. Aan het concours werd deelgenomen door de beiaardiers Clifford Ball uit Birmingham. Willem Créman uit Zwol le, John Gebruers uit Antwerpen, Jef nand Timmermans uit Rotterdam. Rottiers uit Mechelen-Meise en Ferdi- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Juli Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 72; pruimen 82—75; andijvie 7—23; doperw ten 4273; peulen 30130; snijbonen 60 139; stambonen 149164: tuinbonen 14 17: kroten 1233; spitskool 32; poste lein 1426; rabarber 719; spinazie 30 36- tomaten A 5466; idem B 3065; id. C 33—52: id. CC 10—39; uien 12—36; waspeen 1030; zilveruien 41. Per 100 st. Perziken 235; bloemkool 2565; idem B 1033; komkommers A 2233; idem B 13—21; idem C 5—26; sla 3—3.10; per 100 bos bospeen 2242; peterselie 8.609.80; radys 1—4; selderij 10.60—11.40. AALSMEER 3 Juli, CV Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Snijbloemen per st.: Clematis 1531; Gerbera 1536: Bouvar- dia 1531; Vlolieren 816; Chrysanten 5085; Eremurus 3057; per kelk: Amar- ryllls 1021; Lelies 1021; per bos: Es ther Read 4592; Iris 3565; Lathyrus 15—50; Colvllleï (b.v. 20) 120—160; Gla diolen 80135; Ornithogalum 70130; Alstroemeria 4070; Llatrls 70110; Sca- biosa 45—90: Dahlia gr. bl. 80—200; ld. kl. bl. 4578; Anjers per stuk: rood 5 19; roze 620; wit 624; Rozen; Better Times 516; Rosalandla 412; Edith Helen 616: Parel v. Aalsm. 618; Geh. Duisburg 720; Pechtold 411; Verschu ren 413; Towny Gold 414; Mad Of- mann 515; Stokman 413; Baccarat 30 57; Montezuma 1539; Polyantharo- zen: Sweetheart 819; Moulin Rouge 8 18; Nympf 30—56; Lucia 7—17. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Kerkbrug met Ingang van 6 Juli as. voor de duur der herstelwerkzaamheden, ls af gesloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangers, ln belde richtingen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9