Leidse Meisjes-H.B.S. nam afscheid van haar directrice, mej. v. d. Vliet Flitsen uit het schoolleven toespraken en vele geschenken Onderzoek bevestigt vermoeden over oorzaak watervergiftiging Overgangsexamens aan het Christelijk Lyeeum te Leiden Mogelij kheden haringvisserij nabij Ierland en W. Schotland ZATERDAG 4 JOT.I 19J9 Na een periode van vijf jaar Op enthousiaste wijze heeft gisteravond de Leidse Meisjes H.B.S. afscheid genomen van haar directrice, mej. H. van der Vliet, die onlangs is benoemd tot inspectrice van het middelbaar onderwijs in de inspectie Leiden. Dat de scheidende directrice het contact met de Sleutelstad en de Gem. H.B.S. voor Meisjes niet zal verliezen doet allen, die mej. Van der Vliet in de afgelopen vijf jaar hebben leren kennen als een opgewekte vrouw met zin voor humor, buitengewoon veel plezier. Hoezeer de directrice door al haar leerlingen op de han den wordt gedragen bleek wel uit de enorm grote belangstelling voor het afscheidsfeest, dat in het Sint-Antonius Clubhuis plaats vond. Er bleef geen enkele stoel onbezet! Loes Bremmer. bood daarna het ere lidmaatschap van „De Gazette" aan. Laatste spreker was de oud-congierge van de school, de heer P. Arnoldus. die ook niet met lege handen op het podium verscheen. Koosje Kuperus, die met vijf andere klassevertegenwoordigsters naar voren trad, hield een geestig toespraakje Inspectrice erelid schoolvereniging Voordat er gelegenheid gegeven werd woorden van dank en ivaarde- ring tot mej. Van der Vliet te rich ten gaven zowel leerlingen als lera ressen flitsen uit het schoolleven, dat de directrice zo dierbaar was. Deze revue werd gegeven onder auspiciën van de schoolclub „Ende dispereert niet" en met medewerking van vertegenwoordigsters van alle klassen onder regie van mej. N. H. Mak en mej. J. Jonquière. De presi dente van de schoolvereniging, An- drien Kuenen, kon in haar openings- ivoord o.m. welkom heten wethouder J C. van Schaik en leden van de Commissie van Toezicht. Mej. Van der Vliet, op deze vrolijke avond het middelpunt van alles, had inmiddels haar ereplaats ingenomen en kreeg even later een cocktail van zang, muziek en dans aangeboden. Daarin waren uiteraard allerlei grappige ge beurtenissen uit het leven op school ver werkt, terwijl ook duidelijk tot uiting kwam hoezeer mej. Van der Vliet zich voor de bouw van een nieuwe school het wachten is jammer genoeg nog steeds op de Rijksgoedkeuring! be ijverd heeft. Na de pauze, tijdens welke alle aanwezige meisjes een ijsje kregen, voerde als eerste spreker wethouder Van Schaik het woord. Uitnemende kracht Deze betreurde het, dat mej. Van der Vliet, die nu bUna vijf jaar aan de school verbonden is, haar functie als directrice neerlegt. Dat zij in het Leidse district blijft verheugde hem echter zeer. De wethouder zei verder de scheidende directrice te hebben leren kennen als een van de uitnemendste krachten, die men op het ogenblik in Leiden heeft. Met een opgewekt gemoed heeft mej. Van der Vliet steeds veel werk weten te verzetten, aldus wethouder Van Schaik, die er tot slot nog op wees, dat het ver blijf van de directrice in de V.S., nu al weer enige tijd geleden, van grote in vloed is geweest op de wijze waarop zij zowel met de kinderen als met het le rarenkorps is omgegaan. Op de mededeling van de wethouder dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat mej. Van der Vliet straks als inspectrice de eerste paal voor de nieuwe Meisjes-H.B.S. in de Kikker- polder zal slaan, volgde een daverend applaus. Dank en waardering Hierna sprak dr. K. Reitsma, voorzit ter van de Commissie van Toezicht, en kele woorden van dank. Hij kon de di rectrice de verzekering geven, dat de commissie tevreden is over de gang van zaken op de school en dankbaar voor de vele adviezen. Wat het cadeau betrof wilde spreker nog nader in overleg treden met de scheidende. De rector van het Rembrandt Lyceum, dr. J. D. A. Boks, voerde mede namens mej. dr. A. M. M. Smit van het Sted. Gymnasium het woord. Deze spreker bracht mej. Van der Vliet o.m. hulde voor haar collegia liteit. De besprekingen, die zij met elkaar hebben gehad, werden steeds op open hartige wijze gevoerd. Het verheugde dr. Boks, dat de samenwerking, zij het dan op andere wyze, zal blijven voortbestaan. Hij bood mede namens mej. dr. Smit een boekenbon aan. Namens de leraressen en leraren richtte mevrouw W. Van Dam-Nederhoed zich met een enkel woord tot de scheidende directrice. Zij prees mej. Van der Vliet om haar op gewektheid onder vrijwel alle omstan digheden, haar geduld, haar zin voor humor en haar gave in het kind de op groeiende mens te zien. Het geschenk dat zij aanbood bestond uit een fraaie tas en een picknickoffer. De presidente van de bond van oud-leerlingen, mej. F. Kuenen, bood vervolgens bloemen aan. tijdens de aanbieding van de geschen ken der leerlingen. Deze cadeaus be stonden uit een auto-radio, een badtas en een album met teksten van de met zoveel succes opgevoerde revue. Bewondering Mej. Van der Vliet, die later op de avond zelf het woord nam, zeide ver vuld te zijn van bewondering en dank baarheid. Bewondering omdat de meis jes ondanks de drukke examentijd toch tijd hebben weten te vinden voor de opvoering van een revue en dankbaar heid omdat niemand haar het aanvaar den van de benoeming tot inspectrice kwalijk heeft genomen. Mej. Van der Vliet zei verder, dat zij gedurende haar directoraat in Leiden veel heeft geleerd en veel heeft ontvangen, o.m. hartelijk heid en vertrouwen. Zij dankte de verschillende sprekers en spreeksters zeer uitvoerig en bood het actieve èn artistieke bestuur van de schoolvereniging een mascotte aan. Na het zingen van een slotlied werd het af- scheidsfestijn beëindigd. Dat de meisjes haar directrice slechts node laten gaan staat sinds gisteren als een paal boven water.. Ere-lidmaatschap Andrien Kuenen toonde zich dank baar voor het feit, dat mej. Van der Vliet steeds met evenveel liefde het clubwerk heeft gesteund. Het aangebo den ere-lidmaatschap van de schoolver eniging werd vanzelfsprekend dankbaar door de scheidende directrice aanvaard. De hoofdredactrice van de schoolkrant. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma B) zijn geslaagd de dames: J. F. Schouten, Leiden: J. Stikkelorum, Leiden: J. A. M. Brussee, Oegstgeest; Z. W. A. Veldhuljzen Oegstgeest; W. H. Vooljs, Oegstgeest: X. D. Roemar Said, Noordwyk; S. M. Neu teboom, Leiden en de heren: H. J. v. Wouw, Leiden: N. Dubbeldam, Katwijk; J. L. Durieux, Katwijk; E. J. v. Leeuwen, Katwijk; J. Dljs, Bodegraven; H. Chr. v. Holst, Bodegraven; J. Terlouw, Bode graven; C. M. v. Rooijen, Katwijk aan Zee; C. Rijnsburger, Leiderdorp; K. N. de Vrij Leiderdorp; J. J. N. Brinksma, Leiderdorp; J. Dorredaal, Zoeterwoude; F. Lindhout, Noordwljk; P. C. Plug. Noordwijk: M. W. v. d. Jagt, Zoeterwou de: P Möhlen, Abbenes: C. Segaar, Voorschoten; P. Sosef, Rijnsburg; W. B. v Til, Oegstgeest; C. Varkevisser, Kat wijk; geslaagd voor diploma A de dames: A. v. d. Plas en Z. W. A. Veld- huysen te Katwijk aan Zee. Afgewezen geen. Ministers antwoorden Geen wetsovertreding, scherpere controle Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts in verband met de vergiftiging van de Zuidhollandse binnenwateren, hebben de heren Van Rooy, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, ge antwoord dat terstond na het bekend worden van de vissterfte, welke ten ge volge van de vergiftiging optrad, in samenwerking tussen de departementen van de ministers een uitgebreid onder zoek is ingesteld. Het onderzoek heeft geleid tot de slot som, dat met grote waarschijnlijkheid de oorzaak van de vergiftiging moet wor den gezocht in de omstandigheid, dat zich in de afvalstoffen, waarmee langs de oever van de Hollandsche IJssel op hogingen worden gemaakt, giftige chemi caliën hebben bevonden. Deze zjjn zelfs ln de grote verdunning, dat zij bij che mische analyse van watermonsters niet of nauwelijks aantoonbaar waren, giftig voor vis gebleken. Zelfs verdunning met water in de verhouding 1 1.000.000.000 leverde nog een voor vis giftig meng sel op. Behoudens niet-naleving ener vergun ningsvoorwaarde is van verdere overtre ding van wettelijke bepalingen niet ge bleken. Het storten van afvalstoffen langs de Hollandsche IJssel geschiedt met op grond van de Rivierenwet door de Rijkswaterstaat verleende vergun ning. In de afvalstoffen mogen zich zon der toestemming van de betrokken waterstaatsautoriteit onder meer geen chemicaliën bevinden. In het voorliggen de geval was geen toestemming, als hier bedoeld, verleend. De houder van de vergunning heeft deze bepaling dus niet of niet behoorlijk nageleefd, met dien verstande, dat hem van de aanwezigheid der giftige stoffen in de stortafval niets bekend was, door dat hij had nagelaten zich van de af wezigheid van giftige stoffen te overtui gen. Evenmin heeft het bedrijf, dat de afvalstoffen leverde, de vergunninghou der op de aanwezigheid van giftige stof fen opmerkzaam gemaakt. De controle op de samenstelling van de te storten afval van het betrokken bedrijf is thans dermate verscherpt, dat een herhaling van de vergiftiging niet is te vrezen Voorvallen als die, waarop de vragen betrekking hebben, zullen zelfs bij de meest uitgebreide overheidsmaatregelen niet geheel kunnen worden vermeden. De gevraagde verzekering dat in de toe komst zodanige vergiftiging van bodem, water of lucht, dat dit gevaren voor de bevolking oplevert, vermeden zal wor den, kan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid derhalve niet geven. Maatregelen welke ongetwijfeld veront reiniging van openbaar water en van de bodem zullen doen verminderen, zijn in voorbereiding in de vorm van een wets ontwerp op de waterverontreiniging en een ontwerp-bestrijdingsmiddelenwet. Mej. H. v .d. Vliet biedt haar leer lingen op deze vrolijke afscheids avond een ijsje aan. (Foto LD/Van Vliet) 30 Amsterdamse jongens en meisjes in arrest (Van onze Amsterdamse redacteur) 30 Amsterdamse jongens en meisjes, 14 tot 17 jaar oud, de meesten leer lingen van middelbare scholen en al len afkomstig uit te goeder naam be kend staande gezinnen, zjjn gearres teerd in verband met een uitgebreide reeks diefstallen. De kinderen plachten zich op te houden in enige café's rond het Leid- seplein en in de poffertjeskraam aan de Weteringschans, waar een aantal van de onlangs veroordeelde „nozems" ook het hoofdkwartier hadden. De jongelui zjjn, op twee na, weer op vrjje voeten gesteld, in afwachting van verdere maatregelen. Voor de ouders was de aanhouding een verrassing. De meesten waren niet op de hoogte met de „vrjjetjjdsbesteding" van hun kinderen. De Officier van Justitie, mr. J. J. Ab- spoel, zal over de jongens en meisjes, van wie een aantal zich ook aan zedende licten heeft schuldig gemaakt, overleg plegen met de kinderbescherming. Oude publikaties geraadpleegd Vooral voor vroegere jaren, voorna melijk uit de periode tussen de beide wereldoorlogen, bleken vrij veel gege vens voorhanden te zijn. Dit was jam mer genoeg niet het geval voor de pe riode van de tweede wereldoorlog, zo dat de hoofdlijnen in dit rapport be rusten op tamelijk oude gegevens. Voor zover mogelijk zijn uiteraard ook nieu were gegevens verwerkt. De gebieden waar het hier om gaat zijn: 1. De Minck (dit zijn de wateren tussen de eilandengroepen van de Schotse Z.kust); 2. Donigal (N-W.-Ier- land); 3. Eilanden Man; 4. Z.O. kust van Ierland (Dunmore). Uit de gegevens werd ook de vangst per reis vermeld. Hierbij dient te wor den opgemerkt: 1. dat een reis, zoals die door de Britse en Ierse vissers wordt gemaakt veelal van zeer korte duur is en dikwijls niet meer dan één nacht vissen bevat. Soms vooral als de vangst slecht is, omvat een reis meer dere nachten vissen; 2. dat meestal on bekend is met hoeveel netten en op welke wijze de lokale visserij werkt. Aan het Chr. Lyceum te Leiden zijn bevorderd naar de 2de-klas (h.bs.-af- deling: Th. Admiraal, K. C. v. Ark, G. K. Bakema, J. v. d. Bent, J. Z. v. d. Berg, A. A. C. Brjjnen. K. v. d. Broek. R. Bui- ning, J. Buitenhuis. J. Duindam. P. Favier. J. v. Gent, R. Groenevelt, M. v. d. Heuvel, J. J. C. Holthaus, P. J. Jan sen, L. de Jong, J. Joziasse, F. Kuyt, C. J. A. Pleijsier, J. K. Seinstra, G. H. Timmermans, J. F. v. Veen, mej. W. Betram, H. E. Bijleveld. mej. J. Boer, P. Bolhuis, mej. M. E. Broks, mej. E. L. Dee. mej. T. v. Duyn, mej. Th. M. Elias, mej. N. R. v. Gosliga, mej. A. W. P. v. d. Groef. mej. E. Heymans, mej. P. J. Hogewoning, mej. P. Korthof, mej. A. Kranenburg, J. v. Strien, A. B. J. Tobé, M. Trippenzee, F. J. Verlinde. A. de Vlaming, A. L. A. Vlasblom, P. A. de Vries, F. J. Wijnberg, J. v. 't Wout, A. P. v. Hulzen. R. Bolhuis, P. Buitenhuis, A. B. v. Hoven. G. Lagerman. H. J. G. de Lange, J. P. Lindhout, B. M Lock, W Loeve, C. Los, A. H. Meerburg, J. v. d, Meij, B. de Mooy, C. J. Neuteboom, G. J. Nieuwenhuys, J. Nonhebel. B. K. Olivier, W. Pardon, A. J. v Parijs. L. Parlevliet, A. R. Plaatser, C. G. v. d. Plas, J. A. v. d. Plas, IJ. v. d. Plas, H. H. Posthumus, J. Postma, D. A. Roden burg, mej. C. Jansen, mej. A. A. v. d. Kwaak, P. Mekking, mej. J. v. Omme- ring, mej. M. W. v. d. Perk, J. Pronk, mej. J. G. Ravestein, K. van 't Riet, J. v. Rijn, A Roberti, C. J. v. Rooijen. mej. M. A. Rotteveel. A Schutte, P. Spieren burg, mej. M C Storm. mej. E. M. Stoute, mej. M. M. W. Streek. E. Timan, mej. O. Veldhuizen, mej. I. Vis, mej. I. Visser. H. J. Vos, mej. A. R. Westerink, mej. J. W. Wetting, mej. C. de Wit, A. Kolderman. Afgewezen 21. Bevorderd naar de 3de-klas afd. h..b.s.: P. v. d. Deyl, C. H. v. Dijk, P. v. Duyvenbode, J. D. de Graaf, N. v. d. Gugten, G. v. d. Haak. J. G. Haasnoot, A. S. Hoesintalib, A. de Hoog, D. ten Hooven, J. J. H. Huysman, P. de Jong. A. S. Kiel, H. Kooreman, D. Kromhout, J. Kuyt, D Meirik, P. C. Parlevliet, H. F. Poort, M. Scheffer, A. Verhoef, C. Verloop. I. A. Vos. mej. J. W. Baalbergen, mej. C. M. (Tineke) Barnhoorn. mej. T. A. (Adrie) Barnhoorn, mej. D. J. Bos, H. G. E. v. Dam, C. H. G. Docter, M. J. W. Foeken, mej. J. G. v. Ginhoven, mej. C. H. Hendriks, N. A. Klarenberg, mej. D. H. Knibbe, mej. J. L. Kreft, C. A. Leenhouts, L. Molenaar, C. v. Nieuw koop, mej. M. L. Otto, H. R. v. d. Plaats, mej. M. Slappendel, mej. A. Verwey, A. J. Visser, mej. D. Vreeken, mej. M. G. Zimmerman, mej. P. H. Zuidbroek, mej. D. Boekkooi, M. Boter, J. Bouman, J. Clausen, mej. P. E. v. Dijk, mej. J. Fabery de Jonge, mej. N. Hendriks, mej. T. Klinkenberg. J. de Lange, mej. E. Ouwehand, F. G. Pasma, A. v. d. Plas, mej. D. v. d. Plas, mej. G. H. L. v. Ravestein, A. de Roode, mej. M. E. Schrier, H. M. v. Sprang, mej. P. M. v. Spronsen, G. W. Stuiver, mej. A. H. Tromp, P. J. v. Turennout, J. de Vreugd, A. C. L. v. d. Walle. Afgewezen 20. Bevorderd naar 4e-klas afd. h.b.s.: J. Basters, F. J. Beukers. J. Blanken, A. Boter, J. Buys, J. Dreef, M. K. V. v. Duy- venvoorde, A. H. Guicherit, P. v. d. Haak, G. A. den Haan, M. F. Heinicke, D. Jansen, D. A. H. de Jong, J. de Leeuw, A. A. v. d. Mey, J. Molenaar, N. Noort, J. Poort, D. Stigter, H. J. Veldhuizen, M. Benschop, P. Breedveld, C. W. Buys, mej. J. E. Dane, mej. W. R. Docter, W. Dorre- paal, mej. L. v. d. Eist, F. Y. J. Fu, M. C. F. Heijl, M. Koomans, mej. M. M. v. d. Mey, J. Oudshoorn, mej. H. Smits, mej. C. Snijders, mej. A. C. Timmers, A. v. Veen, F. A. Verbree, J. Vogelaar, mej. R. J. M. Zimmerman, E. P. Walop. Af gewezen 10. Bevorderd naar 5e-klas afd. h.b.c. A: P. Arentshorsc, M. N. B. Blonk, G. Boer stoel, G. J. Boter. E. v. d. Broek, S. Brussee, J. v. d. Burg, F. R. H. v. Effe- rink, mej. M. Heemskerk, J. E. Kramer, mej. W. C. Kranenburg, L. Krassenburg, mej. N. J. Kroon, mej. C. Kruik, H. J. N. v. Oosten, mej. M. v. Rijn, mej. A. D. Rodenburg, P. Schrier, C. v. Tol, mej. A. J. Vreeken. Bevorderd naar 5e-klas afd. h.b.s. B: A. Baalbergen, J. A. A. v. Biezen, H. Bos, H. Brinks, J. J. Cusell, H. J. Dane, J. P. D. v. Dijk, J. W. Dubbeldam, C. v. Egmond, L. C. v. Holtz, M. Houtman, F. Huisman, R. J. Kolderman, F. P. v. d. Mark, F. M. Masurel, M. D. Serdijn, mej. W. Bouma, mej. M. T. v. Dorp, mej. L. de Groot, W. A. Minnaard, J. D. v. Oos ten, J. C. v. Osnabrugge, P. J. Rietkerk, L. H. Rietveld, mej. J. Siljee, A. v. Tol, J. C. K. v. Toorenburg, mej. P. M. Tromp, A. P. Vergunst, A. D. Verlinde, W. Vlasblom, mej. E. J. Voerman, J. M. Vogel, A. L. W. Walop, C. W. v. d. Wiel, G. v. Zwieten. Afgewezen 4. Bevorderd naar 3e klas, afd. gymn.: B. G. Bijleveld, Tj. Broekema, J. M. de Bruyne, J. C. Fockens, mej. G. J. W. Gilhuis H. J. Hebly, C. Horsman, H. C. v. d. Horst- A. K. Koekkoek, J. J. Maas, H. E Mekking, J. W. G. Scholten, mej. F W. Schram, H. J. Smid. mej. J. D. Visser, J. Vos, S. M. Stolp. Afgewezen 4. Bevorderd naar 4e klas, afd. gymn.: C. Datema, N. J. v. Bemmel, J. v. d. Berg, W. Bladergroen, P. Brouwer, M. W. v. Diggele, J. v. Duyvenbode, J. Naar aanleiding van een vraag uit visserijkringen of nieuwe haringgronden zouden kunnen worden geëxploiteerd, xijn de mogelijkheden voor drijfnet- en treilvisserü in de zeeën rond Ierland en bewesten Schotland bestudeerd. Hierbij is het accent op de drijfnetvisserijen komen te vallen, omdat hierover het meest bekend bleek te zijn. Voor de samenstelling van dit overzicht zijn voornamelijk Ierse, Engelse en Schotse visserijpublikaties geraadpleegd. 3. dat de lokale visserij soms gedeel telijk in territoriale wateren wordt uit gevoerd. Om deze redenen moet men de op gaven over de vangst per reis of per schot met de nodige voorzichtigheid beschouwen en nog niet worden ver wacht, dat Nederlandse schepen steeds dezelfde resultaten zullen kunnen be halen als de lokale vloot. Ook eventuele opmerkingen over de grote maaswijdte dienen alleen als leid raad gezien te worden. Als basis voor het bepalen van de te gebruiken maas wijdte is dikwijls de lengte van de haring in de verschillende gebie den gegeven. Ter vergelijking hieronder zij hier vermeld, dat de lengte van de gemiddelde Noordzeeharing ongeveer 24,26 cm bedraagt. In de Minch wordt volgens gegevens uit de periode 1951-1955 de haring- en de ringnetvisserij uitgeoefend door Schotse vissers. Gewoonlijk wordt het gehele jaar door gevist. De beste perio de is de winter, de gemiddelde vangst per reis (per dag) was 35 kantjes. De lengte van de haring varieert van 23-31 cm, de gemiddelde lengte is 25-28 cm. Van mei tot september wordt hoofdza kelijk maatjesharing gevangen. Gedu rende de overige maanden hoofdzake lijk ijle haring. De gegevens van het rayon Danegal zijn van 1921-1941. De voornaamste vis serij ligt hier op een afstand van 10-40 mijl uit de kust. Indertijd werden hier de grootste vangsten in de Ierse Zee gemaakt. Er zijn 2 seizoenen: le van decembermaart en het 2e van april juli. Hier wordt hoofdzakelijk de drijf netvisserij uitgeoefend. De beste tijd is mei en juli. In de Jaren 1924—1930 was de visserij zeer gunstig. Na 1930 is de aanvoer bijzonder gering geweest. In hoeverre dit een kwestie is geweest van de visstand of van de visserij is thans moeilijk na te gaan. De haring is hier groot van stuk. De lengte varieert van 24-34 cm, het gemiddelde ligt ongeveer bij 30-31 cm. De Ierse en Engelse vis sers gebruikten in dit gebied netten van 28-29 mazen per yard. De kwaliteit van de haring wisselt met het seizoen. Mei-juni wordt maatjesharing ge vangen en van juni-februari wordt vol le, kuitzieke en het laatste ook ijle ha ring gevangen. De visserij bij het eiland Man wordt voornamelijk in het Z.W. van het ei land uitgeoefend. Hier wordt hoofdza- kelijkdrijfnet- en ringvisserij uitge oefend. Het hoofdseizoen ligt tussen mei en september. De lengte van de haring is gemiddeld 27-28 cm. Dit komt overeen met vrij grote Noordzeeharing. De kwaliteit verandert ln de loop van het hoofdseizoen van maatjes tot vol- kuitziek In mei vangt men voorname lijk maatjes, in september vol-kuitzlek. Het gebied aan de Z.O. kust van Ier land omvat een zeer groot zeegebied. In dit gebied wordt sinds enkele ja ren door de Hollanders de visserij uit geoefend. Dit is in de omgeving van Dunmore. Er zijn nog 3 andere gebie den, waar gevist wordt. De gegevens van de Engelse drifters tonen aan. dat hier 2 seizoenen kunnen worden onder scheiden n.l. de voorjaars- zomervisse- rij van maart-mei en de wintervisserij, hoofdzakelijk bij Dunmore. Door de Engelsen en Ieren wordt hier de drijf netvisserij uitgeoefend. In de zomer maanden, was de gemiddelde vangst in de iaren 1933-1940 25 kanties per schot en in de winter gemiddeld 60 ka. De gevangen haring was hier over het al gemeen groot van stuk 27-28 cm. In maart-april vangt men maatjes en in augustus volle haring. In de winter be gint men volle haring te vangen, daar na kuitzieke en ijle. Een ander gebied in de omgeving van Ierland waar visse rij werd en nog wordt uitgeoefend is Cornwall. De Ierse Westkust is ook een gebied van haringvisserij, evenwel van be scheiden omvang. De beste maand is oktober. Hier wordt ook hoofdzakelijk grote haring gevangen (27-31 cm). Nabij de Smalls wordt hoofdzakeliik de haringtreilvisserij uitgeoefend. Dit gebied is ook bekend bil onze Neder landse vissers. Om een idee te geven van dp jaarvangst in 1955 geven wij hieronder het voleende staatje: N.W. Schotland 45.800 ton van 1000 k?: N -Ierland 2.600 ton: Ierse Zee (Man) 4.300 ton: Dunmore 7.700 ton: W.-kust Ierland 161 ton Hieruit blijkt dat N.W. Schotland dc grootste totaalvangst geeft. Een en an der lazen wij in „Vlsserijnleuws". Enkele van de vele autoriteiten, die de bijeenkomst in de Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs ter ge legenheid van het vijftig-jarig be staan van het C.N.V. bijwoonden. Van links naar rechts minister H. A. Korthals, minister prof. dr. Zijlstra, minister J. W. de Pous, minister mr. J. van Aartsen, mi nister mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, staatssecretaris B. Roolvink en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Guyt, E. A. Huisman, J. G. Kromhout, B. v. d. Nagel, L. v .d. Niet, D. v. Oever, J. v. Riet, H .G Vöge, H. Bou man, mej. P. v .d. Broek, T. v. Dijk, R. Goudeket, mej. C. Ch. v. d. Haspel, mej. C. N. J. v. 't Hoff, mej. C .H. Kuy- pers, J. R. Mulder, H. Overduin, mej. A. A. Verhaar, mej. M. G. Wagenaar. Af gewezen 11. Bevorderd naar 5e klas, afd. gymn.: mej. A. v. d. Bent, mej. T. Boer, mej R. W. Bouwknegt, A. M. H. Brunsting, A. P. v. Diggele, mej. G. W. v. d. Gug ten, J. Helmus, mej. G. C. Hogewoning, H. J. de Jonge, H. G. A. Kedde, mej. A. Kroese, mej. A. A. A. v. d. Laan, K. Maas. J. W. Oosting, A. Postma, M. J. Rittersma, P. J. C. Stolp, H. A. v. Zwieten, J. H. Hagtingius. Afgewezen 2. Bevorderd naar 6e klas, afd. gymn.: W A. v. d. Berg, P. Bogaards, mej. A. Brunsting, mej. K. N. Ciggaar, mej. M. v. Duyn, mej. G. L. Gilhuis, mej G. Hekster, mej J. M. Knotter, J. A. Mul der, mej. A. W. A. Pijlman, W. Rietkerk, mej. H. Rijnders, W. J. v. Biezen (Kw.), J. Dompeling, H. v. Hartingsveld, D. J. C. Heijl, mej. P. Koelewijn, J. v. d. Linde H. L. Oudshoorn, J. Rittersma, W. H. J. B. Wang. Afgewezen 3.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4