SANDEMAN Dankbaarheid en hulde bij opening Leids Fysiologisch Laboratorium FILMS VAN DEZE WEEK: SECRETARESSE Anderhalf miljard in 10 jaar voor Universiteiten nodig SCOTCH WHISKY Opgericht maarf 1860 Zaterdag 4 Juli 1959 Tweede blad no. 29786 Minister Cals van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen deelde gisteren bij de opening van het Leids Fysiologisch Laboratorium mede, dat hij verwachtte, zowel bij kabinet als parlement goedkeuring te kunnen verkrijgen, om komend begrotingsjaar 140.000.000 gulden te mogen investeren in nieuwbouw ten behoeve van de Nederlandse instellingen van Hoger Onderwijs. Hij noemde dit een zeer noodzake lijke bijdrage van het Rijk tot de ontwikkeling en blijvende bloei van het wetenschappelijk onderzoek en het Hoger Onderwijs, omdat nog zeer veel ingehaald moet worden van wat men in de eerste naoorlogse jaren door de economische omstandigheden noodgedrongen verder moest achterraken bij de eisen, die de stormachtige ontwikkeling van wetenschap en techniek stelden. Naar zijn schatting zal er van nu tot 1970, dus in tien jaar, in ons land voor anderhalf miljard gulden moe ten worden geïnvesteerd in de Universitaire instellingen. Minister Cals constateerde, dat de zes en een half miljoen, welke geïnvesteerd waren in de bouw van het Fysiologisch Laboratorium, in het kader van deze cijfers gezien niet zulk een enorm bedrag vormen, maar een zeer kostbaar laboratorium is het niettemin wel geworden. Hij sprak de vurige hoop uit, dat deze kosten ruimschoots zouden worden goedgemaakt door de wetenschappelijke resultaten, die er als vrucht van zouden kunnen worden geoogst. „Duyff-laboratorium' Minister Cals opende het laborato rium (waarover wij gisteren uitvoerig schreven) met een rede (waarvan wij gisteren reeds enkele punten vermeld den) waarin hij bepaald de verant woordelijkheid voor de opgetreden ver tragingen in de bouw van het Leidse laboratorium van de hand wees. Op humoristische wijze toonde hij aan, zelf ten aanzien van zijn ministe riele huisvesting met soortgelijke moei lijkheden te kampen te hebben. Voorts wees hij op de grote uitbreidingsplan nen voor de Leidse Beta-faculteiten, die terreinen in beslag zullen nemen tot de „vliegtrog" van Valkenburg toe, waarvoor zelfs een omlegging van de Rijksweg tussen Den Haag en Amster dam noodzakelijk zal zijn. De verwer ving van de daarvoor benodigde gron den is thans vrijwel voltooid. Minister Cals sprak zijn bijzondere waardering uit voor de intensieve be moeienis van prof. Duyff en zijn medewerkers met. de bouw van het nieuwe laboratorium, welke niet al leen de grote lijnen betrof maar ook in creatieve zin de juist in zulk een wetenschappelijke werkplaats belang rijke details. Het leek hem niet ten onrechte, wanneer het nieuwe Fysiolo gische Laboratorium de naam van prof. Duyff zou verwerven. Spreker wee9 er overigens op. dat het vrijwel ondoenlijk is de stormachtige ontwikkeling van wetenschap en tech niek in behuizing en outillage van de wetenschappelijke specialismen bij te houden. Hij achtte het zeer verheu gend. dat door besluiten van de cura toren binnenkort ook „bouwhooglera- ren" aan de Senaat zullen worden toe gevoegd, die hun aandacht in het bij zonder kunnen richten op de vormge ving en inrichting van nieuwe institu ten. Daarmede zouden de „wetenschap pelijke" hoogleraren in staat gesteld worden, hun researcharbeid voort te zetten ook tijdens de veel tijd en ener gie vragende voorbereiding van nieuwe behuizingen. Unieke plaats Voordat de minister het woord voer de had de directeur-generaal van de Rijks Gebouwen Dienst namens de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid het nieuwe laboratorium overgedragen aan Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De president curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk sprak over de unieke plaats, die dit nieuwe laborato rium bekleedt in de reeks van nieuwe instituten, welke na de bevrijding voor de Leidse Universiteit tot stand zijn gekomen Niet alleen uniek door afme ting en kosten, ook voor omvang van de verbetering der outillage voor een van de basisvakken van de medische wetenschap. Deze opening is niet een stap maar een reuzen-schrede vooruit. Spreker bracht bijzondere dank aan prof. Duyff voor diens intensieve be moeienis met de tot stand koming van het laboratorium, dat „op de groei" is gebouwd al heeft de fysiologie als ge volg van tijdelijke inwoning van an dere wetenschappen en instellingen op dit moment zelve geen ruimtelijke re serve meer. Baron de Vos van Steemvijk verheug de zich over de aanwezigheid bij de opening van dit in de gehele wereld 1 unieke wetenschappelijke centrum Prof. dr. J. W. Duyff (linies) toont minister mr. M. L. Th. Cals van O., K. en W., de over- en onder- druktank, waarin proeven kunnen worden genomen onder andere atmosferische toestanden dan nor maal. (Foto L.D./Van Vliet) van vele prominente fysiologen uit andere landen, namelijk Engeland, Frankrijk, Belgie, Denemarken, Zwit serland en Duitsland. Het nieuwe laboratorium bewijst, dat er nog een toekomst voor de Nederland se en in het bijzonder de Leidse weten schap kan worden opengesteld. Een be vestiging daarvan is, dat thans de laat ste benodigde vergunningen zijn ver kregen om een volgende mijlpaal te gaan bereiken, de bouw van een nieuw kliniek voor interne geneeskunde. Donk voor steun Prof. Duvff dankte tenslotte met een enkel woord de vele medewerkers, die hem gesteund hebben in de moeilijke jaren, dat. hij zijn wetenschappelijke arbeid op het tweede plan moest stel len teneinde zich in hoofdzaak te con centreren op de totstandkoming van het nieuwe laboratorium. Weliswaar moet deze moderne outillage niet als doel maar als middel tot ontplooiing van de fysiologie worden gezien, maar prof. Duyff kon zich niet ontveinzen, dat zijn doe] in de afgelopen jaren de voltooiing van dit middel is geweest. Hij hoopte van harte, bij te kunnen dragen tot zo vruchtbaar werk in dit nieuwe gebouw, dat de daaraan bestede moeite en kosten meer dan ten volle zouden worden vergoed. Na de toespraken bezichtigden de ge nodigden groepsgewijze het zeer om vangrijke complex. Onder hen bevon den zich behalve de reeds genoemde Een gedeelte van de instrument makerij van het nieuwe laborato rium. Men overweegt, hier de centrale werkplaats te vestigen voor het gehele laboratoriumcomplex aan de Wassenaarseweg. Dit zou mettertijd een van de terreinen worden, waarop het nieuwe labo- ratorium een centrale functie kan gaan uitoefenen. De huidige vesti- Trianon Gina Lollobrigida is degene, waar èlles om draait in de naar de roman van Roger Vailland vervaardigde film ,,La loi" („De wet"). Jules Dassin, die ook „Naked City" en „Christus wordt weer gekruisigd" op zijn naam heeft staan, verzorgde de realistische regie en verwierf hiervoor in 1957 de Prix Concourt. Dit zijn zo enkele gegeven over een film. spelend in een vissers plaatsje aan de Adriatische Zee, waarin de hartstochten hoog op laaien en de moraliteit der bewo ners op enkele uitzonderingen na ver beneden normaal peil staat. Toch wordt hier het leven beheerst door „de wet": het zijn de rijke land eigenaar Don Cesare en de gentleman boef Matteo Brigante, die deze aan de bewoners opleggen. Een „spel om de macht" speelt zich ook 's avonds af in de kroegen van het dorp, waar ieder op zijn beurt tijdens dat walgelijke spel de eigste vernederingen moet ondergaan, in de hoop bij een volgende ronde een maal ook eens „leider" te mogen zijn. In een samenleving, waar het dikwijls wild en woest toegaat, verzorgt de ver leidelijke Mariëtte (Gina Lollobrigida) met haar moeder en zusters het huis houden van Don Cesare. Vele kapers Verlaagde prijs: f 13.65 VERKRIJGBAAR BIJ UW WIJNHANDELAAR-SLIJTER! sprekers talloze leden van de Acade mische Senaat, enige curatoren, verte genwoordigers van de bij de bouw be trokken ondernemingen, leden van vele Universitaire organisaties en vrijwel de gehele staf van het Fysiologisch Labo ratorium. ging an dc faculteitsbureaus in dit laboratorium is een eerste stap in die richting. (Foto L-D./Van Vliet) Gina Lollobrigida in „La Loi zijn op de kust, tot Mariëtte een jonge landbouwkundige ingenieur ontmoet en dan komen de complicaties. Mariëtte, die onafhankelijk wil blijven, weigert bij hem als huishoudster in dienst te komen. Mariëtte maakt zich schuldig aan een beroving van een Zwitser 500.000 lire! maar Matteo komt achter haar geheim. Zij kerft hem met zijn eigen mes in het gezicht. Zij heeft haar zinnen gezet op de ingenieur en als deze verklaart, dat hij geen geld heeft om haar te trouwen, zegt Ma- riëtte. dat zij rijk is en niets hun huwe- lijk in de weg staat. Doch hij eist, dat j zij het gestolen geld terugbrengt. In dit alles krijgt Don Cesare nog één maal voor zijn sterven een rol te spelen: ook nu bewijst hij, dat zijn woord „wet" is. Maar het loopt allemaal anders, dan U gedacht had. Mariëtte blijkt Don Cesare's erfge name te zyn; niets staat haar huwelijk met de ingenieur nu meer in de weg. Daartussendoor een liefdestragedie tussen de vrouw van de dorpsrechter en Matteo's zoon, dramatisch eindigend met de zelfmoord van de eerste. Een blik in het gepassioneerde leven van dorpelingen, die zich dikwijls maar al te gemakkelijk laten drijven op emo ties: men vergete dan ook niet. dat deze geschiedenis zich in het zuidelijke en warmbloedige Italië afspeelt. Pierre Brasseur maakte van Don Ce sare een waarlijk vorstelijk aandoende heerser, Gina Lollobrigida is de uitda gende en pikante vrouw, die heel wat beroering om zich schept, Yves Mon- tand een Matteo Brigante onder wiens sinistere „dictatuur" een gans dorp zucht. Jules Dassin weet suggestief regie te voeren en legt het accent op de hevige bewogenheid, waardoor zich dit melo dramatische gegeven in sterke mate onderscheidt. f,De olifanten jagers" Tarzans dubbelganger Rex Het is Tarzan zelf niet. maar het had een broertje van hem kunnen zijn. Dezelfde brede schouders, dezelfde machtige spierbundels, eenzelfde soort lendedoek en even rap in het bewegen door het ogenschijnlijk ondoordringbare Afrikaanse oerwoud. Ook zijn avonturen lijken als twee druppels water als die van zijn beroemde dubbelganger. Bomba komt er natuurlijk achter, dat twee blanken met minder nette bedoelingen het olifantenreservaat zijn binnenge trokken. Zij loeren op kostbaar ivoor. Het leven van de dieren telt voor hen niet, maar het leven van de mens even min. En wanneer een van de onverlaten het dan nog bestaat erg veel aandacht te besteden aan Lola, het vriendinnetje van de stoere Bomba. dan is de maat helemaal vol. Dan slaat hij toe met de middelen, die hem ter beschikking staan. Het is uit de aard der zaak niet zo bijster origineel, maar voor de liefheb bers van dit genre avonturenfilm de hoofdrollen worden vertolkt door John ny Sheffield en Donna Martell is er weer heel wat te genieten. Miljoenentverk voltooid De enig volledige 10-maandscursus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telef. 26558 Hoe vertel ik het mijn dochter? Voor de vierde week! Luxor Technisch en compositorisch moge er zo Ifet een en ander op dit werk zijn aan te merken, de strekking is van dien aard, dat de grote toeloop naar deze film volledig te verklaren is. Het dode lijke gevaar van abortus provocatus, de noodzakelijkheid van tijdige voorlichting op sexueel gebied, de verfilming van een geboorte en de ernstige waarschuwing tegen bepaalde ziekten dit alles be hoorde in een goed-geordende maat schappij beter bekend te zyn dan nu doorgaans het geval is. Deze film komt tegemoet aan een groot tekort en dit zal dan ook wel de voornaamste reden zyn, dat zij zoveel belangstelling trekt. „Der Zarewitsch" Verfilmde operette Lido Het is niet de eerste maal, dat wij moeten constateren, dat een operet teverhaaltje zich nauwelijks of in het geheel niet leent voor verfilming. In de operette zelf immers is het van onder geschikt belang. Daar komen muziek en aankleding op de eerste plaats. Hoe an ders liggen de zaken, wanneer men van zo'n geschiedenis een film gaat maken. Dan wordt de handeling, het gegeven nummer één en speelt de muziek een bijrol. Dan worden de vorsten, prinsen, prinsessen en ministers die er in elk operette nu eenmaal by schynen te horen en daarin reeds tot schertsfiguren worden gedegradeerd tot volmaakt onverteerbare persooniykheden. En op dat alles maakt de film .Der Zarewitsch' geen uitzondering. Gemaakt naar de wereldbekende operette van de ver maarde Franz Lehar, zit ook op het fel gekleurde doek de Zarewitsch de zoon van de Tsaar van Rusland eenzaam van liefdesverdriet te verteren in zijn gigantisch kasteel aan de Wolga. Zo diep is zijn verdriet, dat hy geen vrouw meer wil zien. En dan Ineens komt daar dat lieve, kleine danseresje, waarmede het liefdesspel spoedig ernst wordt. En plotseling is hy bereid om alles, ook zijn troon, voor haar op te offeren. Maar de plicht gaat toch voor alles. Gelukkig is er een kop en een staart aan gebreid, zodat we toch nog een gelukkig slot be leven. maar dat kan de drakerigheid van het gegeven niet vergoeden. Er is echter veel pracht en praal, heerlijke na tuur en veel zonnen gaan fraai onder in die anderhalf uur, dat alles duurt. En dan niet te vergeten de onvergan- kelyke melodieën van de ongekroonde operettekoning Lehar, al krygen zy he laas door de nogal geforceerde stem van Luis Mariano niet het volle pond. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en Inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 by Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 „De familie Móórdslee" Kluchtige vakantiefilm Casino Het is de tijd weer van de luchtige, kluchtige, vluchtige vakantie films en in dit genre maakt „De familie Móórdslee" een bijzonder goed figuur. Wat de familie Vink vader, moeder en twee kinderen aan avonturen mee- en dóórmaakt in het oude vehikel, waarmee ze zich op weg hebben begeven op zoek naar een vakantieoord, doet de toeschouwers menigmaal in harteiyk lachen uitbarsten. Natuurlijk moet men geen vergeiykingen treffen met een werk als van Jacques Tatl: Meneer Hulot met vakantie Regisseur Robert Vernay heeft die pretentie trouwens niet gehad. Het ging hem alleen om het uit beelden van de koddige en komieke ervaringen van een slecht voorbereide vakantietrip, waarin echter alles op z'n pootjes terechtkomt en wel zo. dat men de pottenbakker Vink en zyn familie aan het slot van de film zelf gaat be- nyden. Maar voor het zover is, gebeuren er allerlei kleine drama's, zoals ze in elke familie kunnen gebeuren De Vin ken echter krijgen a 'es inééns en al moge het wel eens gooi- en smijtwerk zyn geworden, als geheel kan men z;ch met deze onbezorgde vrolijkheid zeker vermaken. Regisseur Vernay toonde juist genoeg Franse geest om er een amusant werkje van te maken, waarin enige voorhistorische rammelkasten een belangrijke rol spelen. meewerkt om de Vluchtelingen, die nooit vakantie hebben, noch van hun armoede noch van de vreselijke ziekten en eenzaamheid, iets van blijdschap te bezorgen in hun troosteloze bestaan. Girogiften op rekening van dr. E. A. Franken-Duparc onder 285812. Lammen- schansweg 71, Leiden, tel. 20408. Namens het Hulpcomité voor Lager Haid te Leiden: E. van Asbeck-Jonckheer. E. A. Franken-Duparc. C. Gosses-Azings Venema. J. Rutgers van der Loeff. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand juni werd er bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f. 1.552.446.57 en terugbetaald f. 1.473.893.33 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 442 en het aantal afbetaalde boekjes 246. Op 6.600 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 147.376.75 byge- schreven. Er werden 778 spaarbusjes ter lediging i aangeboden met een gezameniyke in houd van f. 22.231.77 Het tegoed der 43.544 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 32.749.602.12. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen zijn voor het prop. examen geslaagd de heren W. P. Locher en F. de Wolff alhier. Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de Rijks universiteit te Utrecht voor de vergely- kende en algemene taalwetenschap dr. A. G. F. Holk, thans hoofdassistent aan de Leidse Universiteit. In verband met het feit, dat de kerkvoogdij der Leidse Herv. Gemeente er bezwaar tegen heeft gemaakt, dat deze zomer organisten van buiten de stad aan de avondmuziek in de Pieters kerk meewerken, wordt dit seizoen af geweken van het reeds eerder door ons gepubliceerde programma. Lezers schrijven Het Jammerdal der vluchtelingen (n> Voor de Vluchtelingen in Lager Haid in Oostenrijk, die veertien Jaar gezwor ven hebben en in krotten gewoond, maar nu een eigen woning krijgen, die ze feitelijk niet kunnen betalen en nog minder inrichten, zodat het Jammerdal (de naam van een deel van dit kampi blijft voortbestaan, voor deze mensen is afgelopen week een kleine duizend gul den binnengekomen. Het lijkt een heel bedrag temeer daar het van betrekkeiyk weinig mensen afkomstig is, het is wei nig omdat maar enkele hielpen en tweeduizend mensen in nood verkeren. Er kwamen ook lakens en stof voor lakens. De pas opgerichte vereniging in Oegstgeest, die met ons samenwerkt, wil zorgen voor een naaimachine, zodat de kampbewoners zelf daar hun bedde- goed kunnen naaien. Afdoende hulp is pas mogelyk, als iedereen twee meter stof of meer bezorgt. Maar ook elke gulden in onze brievenbus of op de giro blijft van harte welkom. Wij hopen vurig, dat ieder die een vreugdevolle vakantie tegemoet gaat, „La loi" (De wet) Passie en emotie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3