a ONS MENU Weloverdacht en voordelig, Van een droompaardje met koperen knoopjes op z'n buik KOKEN matrassen v.g.g.v. ZATERDAG 4 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand maar toch niet minder feestelijk Aan alle kreeften en leeuwen Verhaal voor de kleintjes VAN DE WEEK MET JOKE LET OPi Als U geboren bent onder het teken van de kreeft of de leeuw,doch in ieder geval in de maand Juli en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA is, schrijf dan nog. heden aan de een charmante verjaardagssurprise N.V. I^IDSE MATRASSENFABRIEKEN I Opgeven per briefkaart: naam, voor- 'Afd. Postbus .16 Lelden en U krijgt namen, geboortedatum, adres. zing boven of onder wordt gedragen (in het eerste geval wordt door de zoom van de bolero een elastiek gere- gen.dat voorkomt dat het jakje uit de ceintuur zou schuiven). Bolero en rok samen vormen een middagtoilletje, dat minder gekleed is dan het geheel uit figuur I. Het spreekt vanzelf, dat de bolero heel goed over de blouse van tenue I gedragen kan worden en daar bij een handig complement zal zijn. J. V. Parijs, juli '59. Juffrouw X zc is niet groot, niet klein, niet dik, niet mager acht haar zomeruitzet niet volledig als er niet een feestelijk gelegen heidstoiletje in voorkomt. En eerlijk gezegd zou ze twee van dergelijke toiletjes helemaal geen luxe vinden als.juffrouw X de tering niet naar een slechts beperkte nering moest zetten. Nu vraagt ze ons wat voor haar de beste oplossing is, uitgaande van het standpunt, dat ze maximum profijt wil trekken van een minimum uitgaaf en op het mooie of feestelijke aanschijn van het toiletje niet zichbaar wil beknibbelen. Juffrouw X kan zich verschillende richtlijnen stellen: a) Ze kan bij voorbeeld een model kiezen, dat varia tie toestaat, dat of 's middags èn 's avonds te dragen is en zodoende wat vaker uit de kast komt dan een uitge sproken dansjurkje, of de rol vervult van de twee feestelijke toiletjes die ze zo graag hebben wilde maar zich niet kan permitteren, b) Ze kan een model kiezen dat een minimum aan stof vraagt en dus niet te kostbaar wordt, zonder dat het er minder modieus of feestelijk om hoeft te zyn. En c) ze kan iets kiezen dat niet alleen in de warme zomermaanden, maar ook later nog, tijdens het najaar en misschien de winter, dienen kan en dus op die manier rendabel wordt gemaakt. En tenslotte kan juffrouw X deze drie mo gelijkheden combineren in het toi letje, dat we speciaal voor haar geval (dat het geval van duizenden juffrou wen X en jonge mevrouwen Z is!) hier in schets weergeven. Allereerst dan de hoeveelheid stof, die we opzettelijk beperkt houden. Het modelletje van figuur I vergt niet veel 1.75 meter van 90 cm breedte voor de rok, die matig wijd is, maar over de heupen heel bol staat, 1 meter mate riaal van 90 cm breedte voor het lijfje, dat korte mouwtjes en een kraagloze boothals heeft, plus nog 75 cm voor de brede, gedrapeerde en schuin geno men maagceintuur. Vervolgens de stofsoort en de kleur. We raden juffrouw X het altijd mooie satin duchesse, dat zowel in de zomer als in de winter te dragen is, doch vindt ze deze stof te prijzig, dan kan ze volstaan met heel mooie, stevige ka toenen satijn. Als tint voor de effen zijde satijn stellen we voor: cham pagne of goudkleur, donkergroen of moesrood, drie tinten, die deze zomer in de mode zijn en het 's winters even goed doen. Bepaalt ze zich tot de min der prijzige katoenen satijn, dan kan een mooie rozen imprimé in warme, gedekte kleuren een bijzonder goed effect geven. Wil ze de katoenen satijn in het najaar door kunnen dragen, dan raden we haar bonte kleuren of te lichte, zomerse tinten af. Bij de effen zijden rok en bij de bedrukte katoenen rok is het bloesje (figuur 1) van witte satijn, en terwijl de maagceintuur bleu kan zijn bij een effen goudkleurige of diepgroene rok, en roze of diepgroen bij een moesrode rok, zal de kleur van de ceintuur bij een bedrukte rok afgestemd worden op de kleuren, die in de imprimé voorkomen. Advertentie Tenslotte de variatiemogelijkheden, die juffrouw X in staat stellen meer dere feesttoiletjes in haar uitzet te hebben voor betrekkelijk lage kosten. Terwille van die variatie maakten we van het voordelige model uit figuur I niet een Japon uit één stuk, doch een rok en een blouse (die blouse is streng getailleerd en reikt niet verder dan de taille). By heel feesteiyke, hoogzomerse gelegenheden kan de blouse uit figuur I vervangen worden door een roman tische en hoogst modieuze blouse van witte organza of mousseline (figuur II). Deze blouse, gedragen by de effen satynen rok, heeft een groot decolleté en een brede kraag, die met een tere corsage is gegarneerd. Is de rok van bedrukte katoenen satyn, dan kan een bloesje van fyne witte lingeriebatist, keurig gewassen en gestreken en lich telijk geappretteerd, een even aantrek- keiyk en modieus resultaat geven. Het batisten bloesje uit figuur II heeft een boothals met schuif en heel korte pof mouwtjes; het wordt hier met de brede maagceintuur gecompleteerd. Een andere variatiemogeiykheid op het oorspronkeiyke rokblouse tenue geeft figuur III weer. We hebben de rok hier aangevuld met een bolero van dezelfde stof als de rok, dus effen sa- tin duchesse in het ene, gepatroneerd katoenen satyn in het andere geval. De bolero, die aan de voorkant getail leerd is, heeft een ronde, kraagloze halsopening en korte mouwtjes. Hy wordt aangevuld met de brede saty nen maagceintuur, die er naar verkie- 99 9t Is een hele zorg minder!" „Als ik nog denk aan vroeger! Die omslachtige methode En hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met «.b.-hygiene kun je overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het «y kleinste tasje." per pakje van 10 tampons,voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f 1,-. Speciaal f 1.25 Speciaal voor Uw vakantie Thans ook verkrijgbaar in handige reisverpakking 6 SACHETS IN PLASTIC ETUI F 1.25 bij drogisterijen, parfumerieën, lingerie-, dames- en herenmodezaken Er was eens een droompaardje met zeven koperen knoopjes op zyn buik. Niemand had het ooit gezien, omdat het een droompaardje was maar het droompaardje zelf zag alles: het zag hoe de biggen op het erf van boer Harmsen hun moeder plaagden, het zag hoe de appelbloesems in appels veranderden, het zag dit en het zag dat, het zag alles wat het zien wou, omdat het een droompaardje was. Het zag hoe jonge veulens met elkaar speel den, het zag hoe eenden achter elkaar over het water van de rivier scheer den, dag en nacht zag dat droom paardje wat er op het land gebeurde. In de steden, by de mensen, kwam dat droompaardje niet: in de steden reden de droomauto's door de straten en de droom vliegtuigen door de lucht; als het droompaardje dat hoorde dacht het: „Nu zijn er duizend kleine jon getjes die van vliegtuigen dromen en als de dag komt en de dromen voorbij zijn verdwijnen de vliegtuigen". Het droompaardje verdween nooit, het was er altyd. Maar het wist niet, waar het vandaan kwam. Eens had dat droompaardje het aan de zon ge vraagd. „Zon, waar kom ik vandaan?" „jy bent uit het verlangen geboren", zei de zon, „uit het verlangen naar schoonheid dat leeft in de heuvels en de bossen, en een verlangen is onzicht baar, en daarom kan niemand Jou zien". Het droompaardje begreep dat niet helemaal, het droompaardje vond het wel eens vervelend dat niemand hem kon zien. Het zou soms met de veulens willen spelen en hoe kan je met iemand spelen als niemand je ziet? Dat kan niet. Dus galoppeerde het droompaardje door de velden en zyn gevoelige neusgaten snoven de geuren die daar waren: van bloemen en het water en de dieren en het hars van de bomen. Het droompaardje rook de honing van de byen, het droompaardje rook de zoete wilde aardbeien, het droompaardje rook alles wat er in de natuur te ruiken valt. Het droom paardje kon niet eten en het had gelukkig nooit honger, daar was het een droompaardje voor. „Jy bent heel mooi, droompaardje", zei op een dag de zon, die met de maan de enige was die het droom paardje kon zien. „Ben ik dat heus?", vroeg het droom paardje, en het keek in een beek naar zyn spiegelbeeld: vier slanke hoge po ten zag het en langs de hals gleden blonde manen als van een fee. „Tja", zei het droompaardje, naden kend, „het kan wel zyn, zon, maar wat vind je van de koperen knopen op myn buik?" Toen zuchtte de zon en hy zei: „Het spyt me, dat ze er zyn maar geen verlangen is ooit volmaakt, droom paardje". Het droompaardje hoorde dat niet meer, het droompaardje zweefde langs de oever van de beek als in een droom, en het kwam een hert tegen dat hem niet zag en het hoorde hoe dat hert mompelde: „Ik wou, dat ik onzichtbaar was, dan hoefde ik geen jager meer te vrezen". Het droompaardje bedacht, hoe vreemd het was, dat alle dieren ver langden naar iets dat niet mogelyk was. Het droompaardje had ook eens 'n koiujn horen zuchten dat hy een haas wilde zyn, en een muis horen piepen dathy een kat wilde zyn, en een wezel horen mopperen omdat hy geen eek hoorn was die in een boom kon klim men; het droompaardje hoorde dat al lemaal en vond het verbazend. Het werd najaar en het droom paardje werd niet nat in de november stormen, het werd winter en het droom paardje werd niet koud in de sneeuw daar was het een droompaardje voor. Maar toch gebeurde er iets met dat droompaardje: het koper sleet van de koperen knoopjes op zyn buik, en toen werden het blikken knoopjes en alle dieren konden de blikken knoopjes zien. Een ekster, die veel van glimmen de dingen hield, pikte er met zyn sna vel naar. Het droompaardje zei „Au!" en ,Niet doen!", maar de ekster hoor de dat niet. En er kwam een vos die deze zeven knoopjes zag, zeven dansende knoop jes „hap!" deed de vos en hy stootte met zyn neus tegen de buik van het droompaardje dat hy niet zag. „Wat is dat nou!", zei de vos, en hy joeg achter het droompaardje aan, en het droompaardje rende zo snel als het kon, het rende veel harder dan de vos, daar was het 'n droompaardje voor. Toen wilde een Jong konyntje met de zwe vende knoopjes spelen, en weer zette Mogelijkheid met zomerfruit Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt Het verse, geurige zomerfruit lonkt ons weer van alle kanten toe en vraagt er om gegeten en genoten te worden. Als de prys het toelaat zal iedereen dan ook graag proberen iedere dag wat fruit te eten. Ook zy, die vruchten wil len inmaken, doen er goed aan het ge bruik van vers, rauw fruit niet over het hoofd te zien. Het is het gezondst, gemakkeiykst en goedkoopst de vruch ten zo te eten. Wie overvloedig vruchten kan gebrui ken, zal ze echter ook wel eens willen verwerken, b.v. tot vruchtesap of vruchtenmoes. Door de zeef gewreven zachte vruchten, zoals bessen, bosbes sen, bramen of pruimen, leveren een geurige saus by vanille-, griesmeel- of rystepudding. Er zal als regel wel wat 6Uiker door het moes geroerd moeten worden en als het te sterk van smaak is wat water, maar dat is dan ook alles. Vruchtenmoes is ook heerlijk in com binatie met yoghurt, te gebruiken als nagerecht maar ook als drank. Door karnemelk geroerd, geeft het een drank, die men U in de beste milkbars niet zal verbeteren. Probeert eens de combinatie frambozenmoes met karne melk of yoghurt met doorgezeefde prui men. De verhouding van deze ingre diënten kunt U naar eigen smaak kie zen. Rauwe vruchten leveren niet veel sap. Wilt U een grotere portie vruchte sap maken dan kunt U beter de vruch ten opzetten met water en zachtjes 10 k 15 minuten verwarmen. Daarna laat U ze ongestoord in een vergiet of op gehangen in een doek, enkele uren uit lekken wanneer U helder sap wenst. Vindt U het geen bezwaar wanneer het sap troebel is, drukt U dan af en toe de vruchtenmassa wat fyn en roert U hem eens om. Ook het op deze manier verkregen sap is als drank heel lekker. Voor later gebruik kunt U vruchte sap inmaken door het te pasteuriseren in flessen of door er limonadesiroop van te maken. Inmaken van vruchtesap. Rabarbersap en zuur vruchtesap zon der suiker <b.v. bessesap, sap van zure pruimen) kunt U inmaken zonder pasteuriseren, door het heet in goed schoongemaakte flessen te doen en deze met kurken te sluiten. De flessen en kurken dienen hiertoe te worden uitgezwaveld of uitgekookt. U kunt de flessen echter ook spoelen met heet sodawater en daarna met heet water naspoelen. Nadat het sap in de flessen enigszins is afgekoeld deze tot even over de hals in gesmolten lak of paraf fine dompelen om een luchtdichte af sluiting te verkrygen. het droompaardje het op een lopen. De zon zag het zorgeiyk aan; „daar was ik al bang voor", zei hy, „niets ls volmaakt, zelfs een droompaardje niet. Maar ik kan je wel helpen, droom paardje, ik kan je wapenen met een illusie van goud". „Graag", zei het droompaardje,, dat moe was van het vluchten. „Blyf dan stil staan", zei de zon, en dat deed het droompaardje, en de zon scheen met krachtige gouden stralen op de zeven blikken knoopjes en toen leek het net of de knoopjes van goud werden. En geen dier kon ze nog zien, de ekster niet en de vos niet, en het konyntje niet. „Hoe is het mogeiyk", zei het droom paardje, dat van de dingen weinig be greep, en de zon glimlachte en zweeg, en het droompaardje sprong verheugd zómaar over een dennetje heen daar was het immers een droompaardje voor! M. F. B. ,,Dat kan wel zijn", zei het droom paardje, maar wat vind je van de koperen knopen op mijn buik 2 Hoewel ln onze weekmenu's tips ge geven worden voor het samenstellen van verantwoorde warme maaltyden, wil dat niet zeggen, dat de broodmaal- tyden er dan niet op aan zouden ko men. Niet alleen de keuze van de broodsoorten, waarby zoals bekend, bruin- of volkorenbrood te verkiezen is boven het minder voedzame wit brood. is een punt van belang, maar ook de broodbeleggingen vormen een by zonder belangryk onderdeel van ae broodmaaltijden. In gezinnen met kin deren zullen meestal overwegend zoete beleggingen op tafel komen. Alle kunstmatig gefabriceerde als hagelslag, muisjes, enz. zyn beslist eerder scha- deiyk dan goed voor de gezondheid. Veel liever zal men gebruik maken van natuuriyke middelen als: citroenkaas, schyfjes appel of bananen, honing, moes van verschillende vruchten, enz. Juist in dit jaargetyde zyn de moge- ïykheden hiertoe legio en doet men er verstandig aan daar zoveel mogelyk gebruik van te maken. ZONDAG: rauwkostslaatje; ossehaas, dop erwtjes, aardappelen, bessebavarois. MAANDAG: goulash van rest vlees, bietjes, aard appelpuree; stekelvarkentjes. champignons met groene kruiden, ryst, tomaten sla; kersen. Gezoet sap en sap van niet-zure vruchten kunt U het beste pasteurise ren („wecken"), dus de flessen na dat U ze met het sap hebt gevuld en losjes hebt gekurkt in een ïnmaak- ketel of gewone grote pan gedurende 20 k 30 minuten op kooktemperatuur of by 80° C verhitten. Ook na dit pas teuriseren dienen de flessen met lak of paraffine afgesloten te worden. By gebruik van beugelflessen worden deze na het verhitten stevig gesloten. Lak ken is dan niet nodig. Degenen, die beschikken over een diepvriesruimte kunnen vruchtesap of vruchtenmoes al of niet gezoet invriezen. Hierby is de kans op bederf uitgesloten. Limonadesiroop is niet moeiiyk te maken. Door het (warme) vruchtesap of rabarbersap roert U een grote hoe veelheid suiker: 1% kg per liter sap. Goed blyven roeren tot alle suiker opgelost is. Na afkoeling kunt U er zo nodig voor de smaak en voor de houd baarheid een weinig citroensap of in wat heet water opgelost citroenzuur aan toevoegen. De meeste geurige vruchten kunnen voor de limonade bereiding genomen worden. Bessen zyn er echter niet geschikt voor, omdat het 6ap vaak geleiïg wordt. De limonadestroop wordt in de ook al weer goed schoongemaakte flessen gedaan. Afsluiten met uitgekookte kur ken is voldoende. De flessen behoeven niet dichtgelakt te worden. Chocoladeblokjes. XII Zullen we vandaag eens chocolade- blokje® gaan maken? Wat we daarvoor nodig hebben? Wel, dat ls 2^ reep van dat mooie witte plantenvet, een ons cacaopoeder en een half pond poe dersuiker dat is wat er in die puntzak zit een hele boel hé! En tenslotte moeten er nog pinda's door. We pel len ze even samen tot de weegschaal een half ons aanwyst. Kokkie laat jy het vet in een pan netje op de stoom van de ketel smel ten? Maar de tuit van je af hoor, an ders brand je je. Jan. roer jy door het gesmolten vet de poedersuiker en de cacao, die je samen gezeefd hebt. zodat ze meteen goed door elkaar zitten. Nu nog de pinda's. Gooi ze er maar in, Annemleke! Kokkie, roert dan alles goed door elkaar. WOENSDAG: groentesoep met rest rijst; andijvie kropjes gevuld met kaas, rauw gebak ken aardappelen. DONDERDAG: gebakken bloemkool, saucysjes, aard appelen; karnemelkpudding. VRIJDAG: gebakken vis, snybonen, aardappelen of gebakken lever, snybonen, aard appelen; mueslL ZATERDAG: gekookte macaroni, zure saus, harde eieren, kropsla; aardbeien. Recept: Stekelvarkentjes. 3 eieren, 3 dl. melk, 25 g. suiker, citroensap, 8 puntbroodjes. De eieren met de melk en suiker los kloppen, de citroenrasp erdoor doen en de broodjes in het vocht weken. Ze daarna goed uit laten druipen en in frituurvet of in roomboter in de koeke- pan bakken. De broodjes daarna be- 6tryken met wat abrikozenjam en er rechtop snippers amandelen inprikken. Recept: Gebakken bloemkooL De bloemkool niet te gaar koken, goed uit laten lekken en in gelyke boeketjes verdelen. Roomboter in de koekepan bruin laten worden en hier in de stukjes bloemkool snel even bakken. Op een schotel leggen en bedruipen met de bruine roomboter waar eerst wat citroensap en gehakte peterselie door is geroerd. Nu leg ik een velletje vefctry papier in een bakblik of in de deksel van een koekjesblik, maar zó. dat alles bedekt is, ook de opstaande randen. Hierin gieten we nu alles uit. Zorg dat de laag ongeveer 1 cm dik wordt. Janne- man, anders kryg je straks zulke grote blokken. Laat het gevulde blik nu staan tot de chocolade styf geworden is. Dan gaat Kokkie aan de slag en snydt de laag met een mes. dat hy telkens in warm water dompelt, tot mooie gelyke repen en Jan verdeelt ze dan tot keurige blokjes. Net een trak tatie voor by de thee, vinden jullie ook niet?

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15