Sophia Loren DE ZEVEN SIKHS KAMERPLANTEN IN DE ZOMER ZATERDAG 4 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Geen roze.geur en maneschijn LIEFDE TEGEN STERK UITEENLOPENDE DECORS MEER EN MEER OP DE VOORGROND Ons kort verhaal door John Laf fin Condon greep de telefoon en vroeg zijn adjudant Ahmed Ran bij hem te brengen. „Je zult zien", zei Brewster, „dat hij aan komt hollen. Dit is nu juist iets om zijn glorie te vermeerderen, 't Doet er niet toe, of hij iets bereikt. Het feit, dat jij z'n hulp inroept, is al voldoen de. Ik blijf graag luisteren, als Je er fsen bezwaar tegen hebt. Misschien an ik nog iets van hem opsteken". Hij lachte, maar het ging niet van harte. Binnen een half uur was Ahmed Ran er al, een rijzige Hindoe, met bronskleurige huid. Hij had een aan trekkelijk uiterlijk, afgezien dan van z'n grote haak-neus, en was buitenge woon netjes gekleed. Z'n donkere ogen keken geamuseerd. „U wilt natuurlijk te weten komen", zei hij, „wie de moordenaar van ser geant Gazadi is." Hij keek Brewster aan. „U heeft geen succes gehad, mijn heer?" Dat „mijnheer" klonk helemaal niet beledigend of spottend, maar Brewster schoof toch enigszins geirriteerd in zijn stoel heen een weer. „Nee", antwoordde hij. „Het kan niet erg moeilijk zhn", ging Ahmed Ran verder. Hij glim lachte. „Maar je moet de mensen, waar je mee te maken hebt. goed ken nen. U heeft geen motief, geen enkel spoor en geen wapen gevonden, mijn heer?" „Niets!" „U had daar ook eigenlijk helemaal niet naar moeten zoeken", zei Ahmed Ran berispend. „Sikhs kunnen niet op die manier aangepakt worden." Hij knikte. „Geen vingerafdrukken, geen voet sporen. geen haren?" „Nee", viel Brewster uit. Z'n ge zicht was rood geworden. Ahmed Ran zuchtte vergenoegd. Hij vermaakte zich kennelijk bijzonder goed. „Soms" zei hij, „is de wetenschap niet altijd even succesvol als een list." „Goed", zei Condon „U zegt maar wat U nodig hebt, Ahmed Ran. Pro beer die zaak maar op te lossen." „Ik zou graag die zeven Sikhs willen zien", zei de Hindoe. „Hier, in dit kan toor." Condon knikte en greep weer de telefoon. Enige tijd later stonden de zeven lange Sikhs met uitdrukkking- loze gezichten en in de houding voor het bureau van de majoor. Achter hen stonden enkele blanke soldaten. Ahmed Ran wuifde de militairen het vertrek uit en Condon knikte de com mandant van het peleton toe. Ahmed Ran liep vervolgens langs de Sikhs, die keurig op een rij stonden, draaiden zich om en liep toen weer terug. Hij keek iedere man onderzoe kend aan. Wel twintig keer liep hij zo langs de zeven mannen, langzaam en bedachtzaam. Hij sprak daarbij geen woord. Tenslotte, toen hij zijn heen- en weer-drentelen had gestaakt, zei hij met zachte stem, maar toch duidelijk verstaanbaar: „Allah zal mij helpen de Sikh te vinden, die sergeant Gazadi heeft ge dood." Hij haalde zeven glad geschuurde stukjes hout te voorschijn. „Ieder van deze stukjes is zeven inch lang", zei hij en gaf de mannen een stukje. „Morgenochtend", zo ging hij verder, „zal het stokje, dat de moorde naar in handen heeft, twee inches lan ger zijn .Precies twee inches langer! En verdwijn nu!" Toen de Sikhs verdwenen waren, boog Ahmed Ran voor majoor Condon. „Als u er geen bezwaar tegen heeft zei hij, „blijf ik hier vannacht slapen, zodat ik morgenochtend meteen bij de hand ben." „Dat is uitstekend, maar wat M, begon de majoor. „Dat hoort allemaal bij de hokus- pokus", zei Brewster nogal hatelijk. „Wat voor spelletje speel je eigen lijk. Ahmed Ran?" „Een spelletje?" herhaalde de Hin doe glimlachend, „het is werkelijk geen spelletje als de ene man vermoord is en een ander zal moeten sterven! Morgenochtend, bij zonsopgang, ma joor Condon, zal ik u de moordenaar aanwijzen." Hij boog ten tweede male en verliet het kantoor. Condon keek Brewster hulpeloos aan. Brewster vloekte slechts binnensmonds. Tegen zes uur de volgende ochtend stonden de Sikhs weer in de houding voor Condon's bureau. De wacht was wederom present, maar ditmaal stuur de Ahmed Ran de mannen niet weg. Brewster stond naast majoor Condon. „Ik vertrouw erop. mijnheer Brew ster. dat u goede nota zult nemen van mijn methoden, waar u zo laatdun kend over heeft gesproken. Uw eigen methoden, mijnheer, zijn tè weten schappelijk, vooral wanneer u te ma ken heeft met kleurlingen." „Luister nu eens", viel Brewster uit. „Je „Gaat u maar verder!", zei majoor Condon. Ahmed Ran richtte zich vervolgens tot de Sikhs. „Ik zou graag die stukjes hout wil len zien." De Sikhs haalden de houtles te voor schijn. Langzaam liep Ahmed Ran langs hen heen en keek daarbij aandachtig naar de stukjes hout. Bij de zesde man bleef hij stil staan en wenkte Condon en Brewster nader bij. Snel kwamen ze toelopen. „Kijk", zei Ahmed Ran rustig. Condon greep het houtje, kéék even verrast en slaakte toen een kreet van. verbazing. Hij gaf het stokje vervol gens aan Brewster en liet de Sikh door de wacht in arrest nemen. Zonder het te meten wist Brewster al hoe lang het eindje hout was: pre cies vijf inch! De Sikh had er twee Inches afge sneden Zouden we de talloze liedjes In die geest moeten geloven, dan ontluikt de liefde het beste bij bleke maneschijn en penetrante rozegeur. Maar de werkelijkheid is nu eenmaal meestal anders. De film wil in de meeste gevallen een uitbeelding van de werkelijkheid zijn en dus kan het niet anders of de liefde speelt zich daarin veelal af tegen een geheel andere ach tergrond. lywood haar geeft, beter bij haar per soonlijkheid passen dan de uitgespro ken sex-rollen, die haar vroeger in Ita lië werden toegemeten. En Sophia zelf vindt het ook prachtig. „Ik zou liever bekendheid willen genieten om mijn acteertalent dan om mijn figuur" heeft zij eens gezegd. Overigens een uitspraak, die men uit de mond van alle welgevormde filmsterren kan op tekenen, al blijft het in de meeste gevallen een vrome wensdroom. Vrolijker Sophia schijnt anders wel veranderd te zijn sinds zij in Amerika filmt. Haar jeugd in het Italië van vlak na de we- het beter zelf op de achtergrond te blijven. Al is hij een succesvol regis seur, die menig goede film op zijn naam heeft staan, hij begrijpt maar al te goed, dat de publieke belangstelling niet hem betreft, maar zijn jonge vrouw. Hij weet, dat het om haar gaat en niet om hem. En daar handelt hij ook naar. „De zwarte orchidee" was de tweede film, die Sophia in Amerika maakte. Haar derde „Houseboat" is inmiddels ook in de Nederlandse bioscopen ver schenen. Het is een lichtvoetige kome die, waarin Sophia naast Cary Grant speelt. Vervolgens speelde zij ook in „That kind of women" met Tab Hunter en in „Heller with a gun", opnieuw met An thony Quinn. Deze films zullen in het komende winterseizoen eveneens in ons 's Morgens weduwe in het zwart, 's middags bruidje in het wit. Op een en dezelfde dag loerden de opnamen gemaakt voor „De zwarte orchidee". In de kerk waar Sophia Loren als in zwart gehulde weduwe de rouwdienst voor haar overleden man bijwoont, ziet zij in gedachten zichzelf toen zij, 15 jaar tevoren in de zelfde kerk een gelukkige witte bruid was. Het kan snel verkeren in de filmwereld. Rustig zitten Sophia Loren en Anthony Quinn aan een tafeltje in een ijsbar. Nog even en Tony zal de jonge weduwe nuchter en zakelijk zijn liefde verklaren. Deze typisch Amerikaanse liefdesscène speelt zich af in „De zwarte orchidee". Sophia Loren, de Italiaanse film actrice, die nu alweer geruime tijd in Amerika filmt en daar nogal hevig bewierookt wordt, kan er over mee praten. Hoe haar echtgenoot Carlo Ponti met wie zij in september 1957 in het huwelijk is getreden haar destijds zijn gevoelens heeft duidelijk gemaakt, is ons uit de aard der zaak niet bekend. Maar in de schijnwereld van het witte doek heeft Sophia reeds vele malen onder sterk uiteenlopende omstandigheden het pad der liefde be wandeld. En de pittige Italiaanse weet maar al te goed, dat het de schrijvers van de filmverhalen zijn, die bepalen hoe en waar de grote liefdesscenes in films zich zullen afspelen. Rozegeur en maneschijn lijken dan soms heel ver af.... reldoorlog was verre van rooskleurig. Ze werd daardoor een serieuze ernstige vrouw. Maar aan de andere kant van de Oceaan is haar karakter veel vro lijker en zonniger geworden. Vroeger had zij een enorme hekel 'aan interviews en persconferenties en zij verborg zich altijd achter Carlo Ponti, oorspronkelijk haar manager en producer en nu haar echtgenoot. Maar dat is tegenwoordig anders. Ponti acht land draaien. Haar nieuwste films zijn tenslotte „Olympia", waarvan de op namen in Wenen nu bezig zijn en „Bay of Naples", welke geheel in Ita lië zal worden opgenomen. Daarbij zal zij een oude bekende ontmoeten, n.l. Vittorio de Sica, die eveneens voor een rol in deze film is gecontracteerd. Zo als bekend heeft Sophia met hem me nigmaal gefilmd in haar Italiaanse tijd. Brewster wierp z'n tropenhelm op majoor Condon's bureau en vloekte hevig. „Ik zie er geen gat meer in", zei hij vermoeid. „Ik kan er onmogelijk achter komen, wie het gedaan heeft." Condon glimlachte. „Ik had ook niet verwacht, dat je 't zou ontdekken, ondanks je reputatie!" Brewster knikte en hij dacht aan zijn eigen reputatie. Men beschouwde hem als een bijzonder goed detective. Hij werkte voor het Raffles Hotel, hij had regerings-opdrachten en scheep vaartmaatschappijen lieten hem dief stallen en illegaal vrachtvervoer uit zoeken. Maar na twee weken van speu ren had hij er nog geen notie van. wie sergeant Gazadi in de leger-barakken van Singapore had gedood. „Ik weet, hoe Je je voelt", zei Con don, „maar heb je niet een of ander vermoeden?" Brewster schudde het hoofd en trok rimpels in z'n voorhoofd. „Je weet, hoe die Sikhs zijn", zei hij grommend, „ze verraden elkaar niet. Ze vertellen allemaal precies hetzelf de. Je kunt 't onmogelijk uit ze krij gen. Het motief kan ik zelfs niet vin den." ,Als een Sikh haat tegen iemand op vat. hoeft er verder geen motief meer te zijn", zei de majoor. „Waarschijnlijk heeft sergeant Gazadi een van hen een uitbrander gegeven, waardoor die Sikh zich in z'n waardigheid aange tast voelde". Brewster liet met een luide klap z'n vuist op het bureau neerkomen. „Het is eigenlijk belachelijk!" zei hij geirriteerd. „We weten, dat 't één van die zeven mannen is geweest. Dat staat als een paal boven water. Het moet toch mogelijk zijn de schuldige te vin den!" Majoor Condon knikte nadenkend. Hij was er erg op gebrand, dat de moordenaar zou worden gevonden. Niet alleen uit het oogpunt van rechtszekerheid, maar ook met het oog op de discipline. De Sikhs waren de enigen geweest, die met sergeant Gazadi de nacht in de barak hadden doorgebracht. De ser geant had de deur op slot gedaan, waarschijnlijk omdat hij voorkomen wilde, dat de Sikhs, die een schrobbe ring van hem hadden gekregen, zich zouden gaan bedrinken. De sleutel werd in één van z'n zak ken gevonden. Voor de ramen zaten tralies, zodat ook via die weg niemand had kunnen binnen dringen. De ba rakken waren bovendien goed bewaakt geweest en men had niemand zien komen of gaan. Toch werd sergeant Gazadi met afgesneden keel gevonden. Eén van de zeven Sikhs moest het gedaan hebben. „Ik heb gehoord", zei majoor Condon bedachtzaam, „dat er een Indiër in de stad is, die „Ahmed Ran!" viel Brewster uit. „Een oplichter! Je kunt onmogelijk met hèm in zee gaan." „Maar ik heb óók gehoord, dat hij nogal wat successen heeft geboekt", zei Condon voorzichtig. „Hij is een show-figuur", zei Brews ter. „Planken met spijkers, lopen op gloeiende kolen, degens slikken en zulk soort zaken. Hij mag misschien wel een paar inheemsen gedwongen hebben en kele kruimeldiefstallen te bekennen, maar Sikhs kun je geen angst aan jagen." „Zou je 't erg vinden, als ik 't hem eens liet proberen?" vroeg Condon. „Je weet. wat er voor mij op 't spel staat." Brewster haalde z'n schouders op. „Ga je gang. maar Je verknoeit je tijd." Geen verbazing Het kan zo dol niet zijn. Sophia verbaast zich er niet meer over. Ze heeft onder de merkwaardigste om standigheden op het witte doek liefge had. In „The pride and the passion" bloeide haar liefde op tegen de achter grond van een enorm kanon. Later, in „Boy on a dolphin" speelde het ro mantische hoogtepunt zich onder wa ter af! In „Legend of the lost" moest ze met John Wayne op brandend heet woestijnzand liggen om zijn liefdesver klaring te aanhoren en in „Desire un der the elms" brandde de liefdesvlam het hevigst in een hooiberg. In „House boat" daarentegen was het geen hooi berg, maar een roeiboot! Aan deze collectie van ongetwijfeld merkwaardig uiteenlopende situaties is nu weer een nieuw en zeldzaam exem plaar toegevoegd. In Nederland is mo menteel in circulatie „De zwarte or chidee", waarin Sophia met Anthony Quinn speelt. Een Amerikaanse film. Hetgeen wel zeer sterk tot uiting komt in de uiterst nuchtere wijze, waarop Anthony Quinn zijn liefde aan de knappe Jonge weduwe verklaart. Typisch Amerikaans „Deze achtergrond is typisch Ame rikaans", verklaard Sophia zelf. „Mijn liefdesscene speelt zich af in een ijs- bar, waar Quinn en ik zitten te genie ten van een ijsje. Het is wellicht de gemakkelijkste, maar zeker de meest comfortabele lief desverklaring, die ik ooit moest aan horen. Tony zegt, dat hU van mij houdt en met my wil trouwen. Hij pakt mijn hand en drukt er een kus op. En dat is alles In deze film speelt Sophia de rol van de vrouw van een jongeman, die met zijn leven moet boeten voor zijn ban deloze gangsterpraktijken. De aan trekkelijke weduwe komt daarna in aanraking met een sympathieke en rustige weduwnaar. Die twee vatten een diepe genegenheid voor elkaar op, maar zijn dochtertje en haar zoontje staan aanvankelijk een nieuwe echt verbintenis in de weg. Eerst als deze zware hinderpalen uit de weg zijn ge ruimd, kan de film naar een vreugde vol einde snellen. In land der blinden. Deze rol heeft Sophia Loren op het filmfestival te Venetië destijds een on derscheiding voor de beste actrice op geleverd. Onze criticus, die de film toen zag, was overigens niet zo bijster enthousiast over haar prestatie. Ook bij de premiere in ons land waren de meningen over Sophia's creatie nogal verdeeld. In Venetië schreef onze cri ticus, dat hij de rol magertjes vond. Maar ook hij wist op dit festival toen geen betere actrice aan te wijzen. Dus constateerde hij opnieuw: in het land der blinden is éénoog koning Maar, zoals reeds gezegd, in Amerika is men nogal tevreden met haar esca pades op het filmdoek. Er wordt zelfs geschreven, dat zij hard op weg is een van de belangrijkste sterren aan het Amerikaanse filmfirmament zoals bekend met sterren bezaaid te wor den. Men vindt, dat da rollet^ die Hol- Kamerplanten in de vensterbank. Ook in de zomermaanden heb ben Uw kamerplanten een goede verzorging nodig. U dient spe ciaal op de zon te letten; vele planten kunnen de felle zon niet verdragen en zullen dus op het oosten tegen tien uur in de morgen al beschermd moeten worden. De gloxinia en de primula's kunnen er niet tegen en ook de meeste tropische planten zullen een weinig be schermd moeten worden. Het geen overigens nog niet wil zeggen, dat ze maar ergens in een donker hoekje weg gezet moeten worden, want al kun nen ze geen felle zon hebben, een lichte plaats hebben ze in ieder geval nodig. Cactussen en vetplanten, de geraniums en de- coleus houden wel van de volle zon en zeker indien ze er geleidelijk aan ge wend worden. Doch vetplanten en cactussen, die steeds voor een venster op het noorden ge staan hebben, kan men zo maar niet plotseling op het zuiden zetten; die moeten daaraan ge leidelijk gewend worden. Voor lopig dient men hen dus op het heetst van de dag nog wel een weinig te beschermen. Planten, die in de volle zon staan, zullen ook veel water no dig hebben. Eenmaal gieten per dag zal niet voldoende zijn en zeker voor de coleus; die kan veel water hebben. Houdt ook de Ster van Bethlehem vol doende vochtig en vergeet niet dat Vlijtig Lies je graag in de felle zon staat, doch ook veel water moet hebben. Eigenlijk moet die op een bloemschoteltje staan en daarin dient steeds water te zijn. Het is een echte nathals, die men niet spoedig te veel water kan geven. Het is verleidelijk in deze tijd van het jaar de planten met gewoon koud leidingwater te begieten, doch het is beslist verkeerd dat te doen; het water is veel te koud. Dat leidingwater op zich zelf zal uw planten geen kwaad doen, doch doe er dan een scheut warm water doorheen of zet het een paar uur in de zon. Planten, die behoorlijk groeien, zullen ook veel voedsel nodig hebben. Al heeft de bloemist voor goede potgrond gezorgd, dat is voor hen op den duur toch niet voldoende. Ze zullen extra voeding moeten hebben en het is dus nuttig ze wekelyks een weinig te bemesten. De bekende kamerplantenkunstmest kan men het best voor dit doel gebrui ken. Per liter water lost men hiervan één theelepeltje op en hiermee kan men wel vijftien tot twintig planten bemesten. Be giet echter eerst de potgrond met gewoon water en daarna dient men de vloeimest toe; droge grond mag men niet be mesten. G. KROMDUK

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14