VACOLO _GEVAEj*T\ halveert de prijs van échte kleurenfoto's 85ct ÖJotatcfc Wanneer komt juiste moment van invoering vrijere loonpolitiek? Produktiviteit het belangrijkst Maak nü prachtige kleurenfoto's met KLEURVERGROTING NÜ 9x9 cm. 9x13 cm. 90 ct GEVACOLOR rolfilm 2.95 ^^^^ontwikkelen „Streven naar waarheid en broederlijke eenheid" Antillianen zijn verheugd over opheffing van „Zaken Overzee" f48r Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 juli 1959 Vierde blad no. 29785 Als wapen in de strijd tegen de inflatie (Van onze Haagse redactie) De vraag of thans gezien o.m. de verkrappende arbeidsmarkt het juiste moment is aangebroken voor een vrijere loonpolitiek, is moeilijk te beantwoorden, aldus mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, in een interview dat wij met hem mochten hebben en waarin werd aangesneden de vrijere oonpolitiek, die de regering blijkens de jongste nota inzake het sociaal- economische beleid voorstaat. De heer De Graaff, die in dit gesprek voorop stelde, dat hij voor zichzelf sprak, wees erop dat wanneer men ie vraag ontkennend beantwoordde, onmiddellijk aan de orde kwam: wanneer breekt het juiste moment dan wèl aan? Bezorgdheid Bfj de loonpolitiek zjjn twee par tijen betrokken. Als de arbeidsmarkt ruim zou zijn, dan zouden de arbeids organisaties kunnen zeggen, dat zij het uitgekozen moment niet gunstig achten. Ik kan mij evenwel voorstel len. zo vervolgde de heer de Graaff. dat men wil ophouden met de geleide loonpolitiek en thans het bedrijfstaks- gewjjze overleg tot gelding wil bren gen Hetgeen niet wegneemt, dat ik met de regering de bezorgdheid deel over reeds overeengekomen loonsver hogingen. De kans op inflatie Waar wij in ons land het instituut van 6t College van Rijksbemiddelaars ken- gn, welk college in laatste instantie loonvorming hier te lande beheerst, il aldus de heer De Graaff - straks veel gaan afhangen an de normen die dit College il hanteren. Men denkt in het Igemeen aan toetsing aan •ntabiliteit, produktiviteit en erkgelegenheid. Het zal moe- in worden afgewacht, of het ollege bij toepassing van de •differentieerde loonpolitiek i staat zal zijn de loonhoogte m deze normen te toetsen, fat het voorstel tot compen- itie van de huurverhogingen het duurder worden van de elk betreft, t.w. een loonbij- ag van 2,5% met een mini um van f.4,per week, eende mr. De Graaff dat er sprake is van overcom- •nsatie voor sommige groe- >n. Voorts stelde hij vast, dat •genen die niet in loondienst aan, geen compensatie ge- eten. De geopperde suggestie impensatie te verkrijgen via ilastingverlaging, met als lordeel dat iedereen hiervan •ofiteert, vond hij wel gemak- llijk aan de hand gedaan, aar moeilijk te concretiseren, g regering heeft nu eenmaal lar budget te beheren, het en overigens niet wil zeggen zo voegde de heer De Graaff nadrukkelijk aan toe dat et met alle kracht naar be- stingverlaging dient te wor- n gestreefd. Dat de regering :h heeft gekant tegen een gemene loonronde via welke gevolgen van de bestedings- perking voor de werknemers uden kunnen worden opge ven, en dat de regering zich eft uitgesproken voor de weg tl de vrijere loonpolitiek, vond mr. De aaff begrijpelijk in het licht van de strijding van de inflatie die de over- id in haar vaandel heeft geschreven, n voorwaarde voor de loonsverbete- igen bij de gedifferentieerde politiek immers dat er geen doorberekening de prijzen mag plaatsvinden. Bij een lemene loonronde evenwel zouden ook marginale bedrijven de lonen moeten rhogen, hetgeen echter alleen kan via orberekening en dus prijsstijging en s mogelijk de kans dat hierdoor weer latie wordt opgeroepen. „Spelregels" onbekend Ook mr. De Graaff deelde de opvat ing, dat er nog te weinig „spelregels" lekend zijn voor het juist hanteren 'an de vrijere loonpolitiek. Zo is er in Ie regeringsnota o.a. sprake van een ekere mate van coördinatie, maar wat noet onder „een zekere mate" worden erstaan? Kennelijk gaat de regering irvan uit, dat men zich per bedrijfs- ak zal houden binnen of een weinig •uiten de normen, die op grond van nze nationale economische belangen lehanteerd moeten worden. )f er thans spanningen dreigen op sociale vlak? Mr De Graaff herin- de eraan, dat de werknemersorgani- ies totnutoe steeds een grote mate zelfbeheersing hebben getoond. Dit s niet alleen zijn indruk, maar put- Id uit zijn ervaring: „wetenschap", dit in de toekomst zo zou blijven, nu n het zo zou kunnen formuleren dat NW „geen indirecte regeringsver- iwoordelijkheid" draagt, moet worden :ewacht. Vat de verhouding Sociaal-Econo- iche Raad tS-E-R..) - regering betreft, rkte de heer De Graaff op, dat de !.R. niets anders is dan een advise- id College van de regering. In het leden als de regering de desbetreffen- adviezen bijna geheel opvolgde, is dik- ls de stem gehoord: „regering regeer", jkens de jongste nota heeft het hui- e kabinet deze woorden tot de zijne naakt, en zo heeft men gemeend dat l§ op verscheidene punten van het SER- ries (inzake het sociaal-economische s eid voor de naaste toekomst) moest rden afgeweken. Ook zelfs in het ge il dat het SER-advies volkomen door rkgevers en werknemersleden werd Iragen. Zo was er bijv., hoewel het op i compromis lijkt, feitelijke overeen- tnming in de SER, en was hier dus ake van een unaniem advies, met be kking tot een huurverhoging van 25% t ingang van 1 april. Geen verhoging loongrens )e heer De Graaff sprak als zijn me- tg uit, op het ogenblik geen aanlei- g te zien een verdere verhoging van loon- of weistandsgrens ad f. 6.900. ar beneden men valt onder een aan- sociale wetten, zoals o.a. de ver- Jhte ziekenfondsverzekering. „Het is Bt een dergelijke grens te trekken", Interview met mr. F. H. A. de Graaff, voorz. Centraal Sociaal W erkgevers-V er bond aldus mr. De Graaff, „maar het is ook juist ervan uit te gaan, dat men bij overschrijding van deze grens in staat moet worden geacht, zelf risico's te kunnen dragen. Hier komt nog iets bij, nl. dat in een stelsel van vrijere loon politiek een optrekking van deze grens niet thuishoort. Via de gedifferentieerde loonpolitiek moet het immers, vooral in de welvarende ondernemingen, mogelijk worden het personeel boven de loongrens to doen uitschieten. gebruik is gemaakt van dergelijke spaar regelingen, vond de heer De Graaff be grijpelijk. Er zit nl. iets scheefs in dit stelsel. Men moedigt sparen aan door een abnormaal rendement op de ge spaarde gelden te geven. Mr. De Graaff besloot het gesprek met er nog eens op te wijzen, dat het produktiviteitsstreven van het groot ste belang moet worden geacht. Ho gere lonen en betere arbeidsvoorwaar den kunnen uitsluitend via hogere produktiviteit worden verworven. Het is mede een wapen in de strijd tegen de inflatie. Opvoering van de produk tiviteit wordt vooral verkregen via de kapitaalssfeer: de vernieuwing en per fectionering van het machinepark. REÜNIE VELDARTILLERIE OP 17 AUGUSTUS TE EDE Voor de derde keer maakt Ede, in het kader van de komende heideweek zich op een reünie van oud-militairen te ont vangen. Ditmaal betreft het allen, die voor en in de oorlog van 1940 gediend hebben bij het voormalige 4e en 8e re giment Veldartillerie, welke onderdelen vele jaren in Ede gelegerd waren. Op 17 augustus a.s. zullen zij elkaar ontmoe ten in dezelfde kazerne van voorheen, waar intussen echter de paarden ver vangen zijn door auto's. Er wordt een grote toeloop verwacht. vroeger AM AM AM AM Encycliek van Paus Johannes Paus Johannes de 23ste heeft de I zich voor God, hun rechter, te beraden eerste encycliek van zijn pontificaat, en moedig alle middelen aan te wen- Mr. F. H. A. DE GRAAFF Winstdeling Wat de door de regering aanbevolen weg naar winstdeling en meer gepremi eerde spaarregelingen betreft, zou de heer De Graaff graag nader van de regering vernemen. Totnutoe ziet hij de winstdelingen meer als een correctief op de gebonden loonpolitiek. Een hoger loon mocht niet worden gegeven, wèl een uitkering uit de winst. De gepremi eerde spaarregeling ligt weliswaar op een iets ander niveau, maar is aan het begrip correctief toch nauw verwant. Men betrok het in het bijzonder op de jeugdige werknemers. Dat er overigens van werkgeverszijde betrekkelijk weinig getiteld „Ad Petri Cathedram" laten verschenen. In dit elfduizend woor den lange document zegt de Paus, dat de bron van alle kwaad dat de volke ren overkomt de onbekendheid met, de verachting van en het zich wel overwogen afwenden van de waar heid is. Wanneer de mensen eenmaal de waarheid, die haar bron in het evan gelie vindt, hebben bereikt en in haar volheid omhelsd, moet de gedachte van eenheid hen doordingen, aldus de Paus. De verschillende naties zijn niet an ders dan groepen van mensen dat is van broeders. Zij moeten, door deze broederschap verbonden, elk hun eigen doel nastreven en ook de gemeenschap pelijke welvaart van het gehele men senras. Wanneer deze leer uA't de geest der mensen wordt weggenomen „wordt ons niet de weg gewezen door de olijftak van de vrede maar wordt de brand van onenigheid ontstoken". Wanneer de naties niet streven naar de broederlijke eenheid, gegrondvest op rechtvaardigheid en gevoed door naas tenliefde. dan moeten wij vrezen daar zijn alle wijze mensen het over eens in algehele verblinding te zul len afglijden naar een nieuwe en ver schrikkelijke botsing. „Wij zeggen: al gehele verblinding, want wanneer wat God verhoede een nieuwe oor log mocht uitbreken, zal alle volkeren niets anders te wachten staan dan af schuwelijke verwoesting, of zij over winnaar zijn of overwonnene". Wat de vrede in de wereld betreft dringt de Paus er bij allen en in het bijzonder bij de staatshoofden op aan Advertentie melk V ontegenzeglijk l lekkerder Premier Jonckheer verklaart: Maar waarom apart bureau voor de West? (Van onze Haagse redactie) In de Antillen is men bijzonder blij met de opheffing van het departement van Zaken Overzee, waartoe bij het totstandkomen van het kabinet-De Quay werd besloten. Dat departement was een bron van misverstanden zo zeide ons de heer E. Jonckheer, minister-president van de Ned. Antillen, die een bezoek van bijna twee weken aan ons land heeft gebracht en vandaag weer terugkeert naar Curacao. Premier Jonckheer voegde daar onmiddellijk aan toe, dat dit niet was te wijten aan oud-minister Helders, voor wie hij alle waardering had. Minder ingenomen zijn de Antillianen met het plan hier nog een apart bureau voor zaken betreffende de West in te stellen onder vice-premier Korthals. De heer Jonckheer zeide zo'n bureau onnodig te achten. Hij had tijdens zijn bespre kingen in Den Haag geen bevredigend antwoord gekregen op zijn vraag wat een dergelijk bureau zou moeten doen. Uitvoerig heeft de Antilliaanse premier minister Lampe zal elders een ambts- hier gesproken over het overdragen van de werkzaamheden, die totdusver wer den verricht door het departement van Zaken Overzee, aan het kantoor van de gevolmachtigd minister der Ned. Antil len, de heer W. P. M. Lampe. Het is de bedoeling, dat de personeelsaangelegen heden zo spoedig mogelijk door het bureau van de heer Lampe worden overgenomen. De financiële zaken denkt men uit te besteden aan een administra tiekantoor. Koninkrijkszaken zullen voortaan door de Nederlandse departementen recht streeks worden opgenomen met de ge volmachtigd minister der Antillen. Ook voor de interregionale aangelegenheden (culturele en andere samenwerking) wordt geen nieuwe tussenschakel nodig geacht. Het Antillenhuis aan de Badhuisweg te Den Haag zal in verband met de toe genomen werkzaamheden voortaan ge heel als kantoor dienen, en daarvoor een kleine verbouwing ondergaan. Voor woning worden aangekocht. Premier Jonckheer deelde voorts mede, dat een voor dat deel te benoemen com missie in de Antillen zal nagaan of wijzigingen in het Statuut voor het Koninkrijk (waarin de verhoudingen tussen Nederland, Suriname en Antillen zijn geregeld) wenselijk zijn. Wellicht zal kunnen worden volstaan met een herziening van bepaalde interpretaties of bepalingen in verband met het statuut (zoals bijvoorbeeld het reglement voor de gouverneur). Indien veranderingen in het Statuut zelf nodig mochten zijn, zal misschien een kleine ronde-tafelconfe rentie moeten worden belegd, aldus pre mier Jonckheer. De door de heer Jonckheer voor te zitten commissie zal. naar men verwacht in oktober gereed zijn met haar taak, Inmiddels zal ook in Nederland eu Suriname worden onderzocht of en, ao ja. in hoeverre wijzigingen in het statuut voor het Koninkrijk nodig zijn. den die tot de noodzakelijke eenheid kunnen leiden. SOCIALE KWESTIES Sprekend over de sociale kwesties zegt de Paus dat er eendracht moet zijn tussen de klassen. Elk kan voor zijn eigen rechten opkomen op voor waarde, dat dit gebeurt zonder geweld, op wettige wijze en met eerbied voor de rechten van anderen. De werkgevers moeten ervoor zorgen, aldus de Paus, dat de arbeiders meer en meer delen in de vruchten van hun ar beid en zich deelgenoten in de gehele onderneming gaan voelen. De Paus spreekt ook over de invloed die radio, bioscoop en televisie kunnen uitoefenen. Tegenover programma's met een slechte invloed op ddt gebied moeten uitzendingen gesteld worden die de waarhied en de goede zeden ver dedigen. OECUMENISCH CONCILIE Het aangekondigde oecumenische concilie vormt het onderwerp van het derde gedeelte van de encycliek. Het voornaamste werk hiervan, aldus de Paus, zal de bevordering van het ka tholieke geloof betreffen en de ver nieuwing volgens de juiste lijnen van de gewoonten van het christelijke volk en de aanpassing van de kerkelijke tucht aan de vereisten en omstandig heden van de kerkelijke tucht aan de vereisten en omstandigheden van deze tijd. Wij hopen dat degenen die dit zien plaats vinden maar van deze apos tolische stoel zijn gescheiden, het zul len opnemen als een vriendelijke uit nodiging om die eenheid te zoeken en te vinden waarvoor Jezus Christus zo vurig tot zijn hemelse Vader heeft ge beden". aldus de Paus. De Paus wekt in het vierde en laat ste gedeelte van de encycliek de pries ters op tot gehoorzaamheid en onder werping aan hun bisschoppen en zegt dat zij er aan moeten denken dat zij niet alleen maar „openbare functiona rissen" zijn maar voor alles bedienaren van heilige zaken. Hongerstaking Algerijnen in Frankrijk is geëindigd De hongerstaking van 700 Algerijnen die in verband met verzetsacties in Franse gevangenissen worden vastge houden, is „feitelijk geëindigd", zo heb ben functionarissen van het ministerie van Justitie te Parijs gisteren bekend gemaakt. „Een paar gevangenen in de Parijse Santé-gevangenis, die zich in het afge lopen weekeinde bij de stakers voegden, zetten hun actie nog voort", zo werd hieraan toegevoegd. De Algerijnen wen sen behandeld te worden als politieke gevangenen en zij willen niet met ge wone misdadigers in één cel zitten. Hun eis is echter niet ingewilligd. Dinsdag werden 150 gevangenen, die zeer verzwakt waren, naar het gevange nisziekenhuis overgebracht. Het was niet direct bekend of ook Ben Bella, de vice-premier van de Algerijnse rege ring in ballingschap, die bp een eiland je in de Golf van Biskaje gevangen wordt gehouden, zijn hongerstaking heeft beëindigd. Hij was deze actie enige dagen gele den begonnen uit sympathie met zijn rechten van politiek gevangene. Advertentie Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum en hoger de naam voor goede uurwerken Verbond Ned. werkgevers Werkelijkheidszin en gezonde principes van de Regeringsnota „De regeringsnota over het in de naaste toekomst te verwachten sociaal- economisch beleid getuigt naar onze mening van werkelijkheidszin". In deze nota zijn aanknopingspunten te vinden voor een verantwoord sociaal en economisch beleid, aldus het Verbond van Nederlandse Werkgevers in zijn orgaan „De Neder landse Industrie". De regering wekt in deze nota de indruk besluitvaardig te zijn en baseert zich op het gezonde principe dat de noodzakelijke groei van het nationale inkomen en een aanvaardbare inkomensverdeling verwezenlijkt dienen te worden onder handhaving van het evenwicht tussen middelen en bestedingen. In het orgaan wordt verder o.m. op gemerkt dat het duidelijk is, en de re gering zegt dat ook nadrukkelijk, dat de verantwoordelijkheid voor een verant woorde loonontwikkeling binnen het ge geven kader in belangrijke mate op het bedrijfsleven rust en met name bij ver schillende bedrijfstakken c.q. de onder nemingen. Het economisch beeld van dit moment is echter van dien aard dat de verwe zenlijking van een gedifferentieerde loonpolitiek ook naar de mening van het Verbond van Nederlandse Werkgevers met voorzichtigheid dient te geschie den en met name om te voorkomen dat het loonniveau meer zou stijgen dan de produktiviteitsstijging toelaat. „Wij wijzen er hierbij op dat het on doelmatig zou zijn de waarborg hiervoor uitsluitend te zoeken in de prijspolitiek, want deze kan immers niet het red middel zijn voor ale moeilijkheden die zich kunnen voordoen". Naast de verschillende aspecten van het door de regering te voeren so ciaal-economische beleid. waarvan wij in vele opzichten met instem ming kennis hebben genomen, zijn er enkele uitspraken in deze nota, die op zijn minst verduidelijking vragen. Wij doelen hier in l.et bijzonder op de uitspraak „dat niet valt te ont komen aan een verlenging van de in het kader van de bestedingsbeperking tot stand gekomen tijdelijke belas tingverhogingen". Weliswaar geeft de regering aan, dat het te verwachten beroep van het be drijfsleven en de lagere publiekrechte lijke lichamen op de kapitaalmarkt er- zo nauw mogelijke grenzen te houden, maar uiteraard kan eerst na de indie ning van de begroting in september a.s. de totale begrotingspositie beoordeeld worden. In dit verband stelt het teleur dat de regering, die in de regerings verklaring van 26 mei jl. enige malen de nadruk legde op de noodzaak de overheidsuitgaven op verscheidene pun ten in 'te krimpen, aan deze noodzaak thans afgezien van de onderwerpen die reeds in de adviesaanvrage aan de SER aan de orde waren gesteld nog geen nadere uitwerking geeft. Voorts dient er aan herinnerd te worden dat van de verhoging van de vennootschaps belasting de helft een essentieel onder deel uitmaakte van het landbouwbeleid dat de regering in deze nota opzettelijk voor nadere behandeling reserveert. Ten slotte zal het nodig zijn om de bete kenis van de in uitzicht gestelde maat regelen welke enerzijds 's Rijks schat kist meer middelen zullen doen toe vloeien, anderzijds hogere uitgaven met zich zullen brengen, meer in concrete cijfers aan te geven dan thans in de nota is gebeurd", aldus het orgaan. Nieuwe minister van Oorlog in Argentinië benoemd President Arturo Frondizi heeft giste- ren onder sterke druk van het leger, het ontslag aanvaard van zijn minister van Oorlog, generaal Solanas Pacheco. Generaal Elbio Anaya is tot diens opvol ger benoemd. Het aftreden van Solanas was reeds enige weken geleden geëist, toen legerofficieren aandrongen op een toe dwingt het begrotingstekort binnen radicale wijziging van de regerings- ZWO-subsidie voor Tropische Hygiëne De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. E. Dinger, hoogleraar in de tropische hygiene aan de Leidse Uni versiteit en directeur van het Instituut voor Tropische Geneeskunde, een sub sidie verleend voor een onderzoek naar de ontwikkeling van .Rickettsiae" (mi cro-organismen) in de cel. Genoemd onderzoek staat onder leiding van dr. H. L. Wolff, wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan het Laboratorium voor Tro pische Hygiene. Door de ZWO-subsidie heeft men voor dit onderzoek, dat uit eigen middelen gefinancierd wordt, als assistente een doctoranda in de biologie kunnen aanstellen. Reeds eerder werden in het Laborato rium voor Tropische Hygiene onderzoe kingen gedaan naar de ontwikkeling van het influenza-virus en het bof-virus in de cel, respectievelijk werden gesubsi dieerd door het Influenza Fonds en door TNO. De Rickettsiae veroorzaken onder meer de gevaarlijke vlektyfus en de in de tropen voorkomende vlektyfusachtige ziekte „mijtenkoorts". Met de ontwik keling van de verwekker van laatstge noemde ziekte, de Rickettsiae Tsutsu- gamushi, houdt men zich in Leiden be zig, nen. Premiespaarregeling provinciaal personeel P. v. d. A.-AMENDEMENT VERWORPEN (Van onze Haagse redactie) Het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland tot instelling van een spaarregeling met premietoekenning voor personeel van de provincie Zuid-Holland is na door de P. v. d. A. te zijn geamendeerd en ver volgens door Ged. Staten weer te zijn ingetrokken in zijn originele vorm als ..initiatief-voorstel" van de KVP- fractie toch door Prov. Staten aange nomen. Het voorstel, door Ged. Staten ont worpen overeenkomstig de richtlijnen van de vroegere minister van Binnen landse Zaken, voorziet in een spaarrege ling voor provinciaal personeel met een premietoekenning van 25 voor spaar ders met een salaris beneden f. 7.000 en 15% voor salarissen boven f. 7000, met een maximumpremie van f. 88 per jaar voor een maxiraaal spaarbedrag van 5% van het jaarsalaris. Het voorstel werd dinsdagmiddag door Ged. Staten ter vergadering ingediend, waarop de P. v. d. A.-fractie m een amendement het zodanig vroeg te wijzi gen, dat aan alle spaarders, ongeacht hun inkomen, een vaste jaarlijkse pre mie van f. 75 zou worden uitgekeerd, hetgeen in het bijzonder voor de ambte naren met de lagere salarissen gunstig zou zijn. Volkomen onverwacht trokken Ged. Staten daarop hun voorstel gisteren weer in, omdat, aldus gedeputeerde Van Riel, het te onoverzichtelijk was geworden. De behandeling zou dus een half jaar moeten worden uitgesteld. De KVP-fractie nam toen snel het initiatief door het voorstel over te nemen en alsnog ter afdoening aan Prov. Staten aan te bieden, waarop de P. v. d. A. wederom hetzelfde amendement indiende. Het initiatief voorstel werd vervolgens na stemming bij zitten en opstaan door Prov. Staten aangenomen. Tegen stemden de P. v. de A. en C.P.N. Het amendement werd met 35 tegen 26 stemmen verworpen. Tegen stemden de V.V.D., de K.V.P., de A.R.. de C.H.U. en de S.G.P. politiek en een duidelijke breuk met linkse en peronistische groepen. Presi dent Frondizi weigerde toen het ontslag van de minister van Oorlog te aanvaar den. doch stemde wel in met het vertrek van de onder-minister van Oorlog Manuel Reimundes. Daarop werd de vorige week een nieuwe regering ge vormd, doch een groep officieren in Cordoba weigerde deze regering te ge hoorzamen zolang niet was voldaan aan bepaalde eisen. Een ervan was het ver trek van generaal Solanas Pachoco. Een tweede stap om de gemoederen te kalmeren, werd gisteravond gezet door de minister van Marine. Estevez. die als commandant van marine-operaties af trad. In zijn plaats komt admiraal Alberto Pivago, die bij Perons afzetting in 1955 een vooraanstaande rol heeft gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11