Laatste nieuws Oegstgeester gemeenteraad koopt voor tweeëneenlialve ton aan grond Leidse Sleutelbloemen kregen in Kaag diploma's uitgereikt Verbrede Wannonderweg thans voor het verkeer opengesteld GEMEENTE WASSENAAR GAAT IN BEROEP BIJ DE KROON Over kwestie schoolzivemmen DONDERDAG 2 JULI 1959 Na gezellige boottocht Gisteravond vond in de Kaagsociëteit de feestelijke diploma-uitreiking aan de meisjes van „De Sleutelbloem" plaats. De voorzitter van deze stich ting voor ontwikkeling en ontspanning van meisjes, werkzaam in bedrijven, de heer D. van Eek was jammer ge noeg door ziekte verhinderd de boot tocht van de Beestenmarkt naar de Kaag mede te maken. Mej. H. H. F. Henderson, directrice van de vakschool voor meisjes aan het Rapenburg, had de taak op zich genomen aan de Sleu telbloemen, die met goed gevolg de verschillende cursussen hebben ge volgd, de diploma's te overhandigen. Voordat het echter zover was, richtte zij zich met een woord van welkom in het bijzonder tot de meisjes, de leden van het dagelijks bestuur van de stich ting, de staf en de oudercommissie. Zeer verheugd toonde mej. Henderson zich over het feit, dat zovele meisjes uit de bedrijven de cursussen volgen. Het is voor sommigen inderdaad niet gemak kelijk om gedurende een geheel jaar alle veertig lesavonden bij te wonen. Spreek ster zei respect te hebben voor het uit houdingsvermogen van de meisjes, die op deze avond in de sociëteit aanwezig waren. Zy dankte ook de leraren en leraressen, die hun beste krachten aan dit mooie werk hebben gegeven. Na de diploma-uitreiking sprak de heer P. J. Melet dankwoorden namens de ouders van de meisjes. De meisjes, die een of twee jaar de cursussen hebben gevolgd, kregen een diploma met lint en lak en de meisjes van het derde cursusjaar een in lijst. Dat er vooral op de terugtocht een uit gelaten stemming onder de Sleutelbloe men heerste spreekt vanzelf. Het was al pret en vrolijkheid wat de klok sloeg! De namen van de meisjes, die in het bezit zijn gekomen van een diploma, NED. ROODE KRUIS Tot 2de luitenant bij de Colonne Lei den van het Ned. Roode Kruis is be noemd de heer H. C. F. de Greef. De commandant van de Colonne, dokter H. P. Veldhuyzen, reikte dinsdag de onder scheidingstekenen aan de heer De Greef uit. Voorts werden de heren J. van Oosten, J. Schouls en A. P. K. Vring aangesteld tot helper. EXPOSITIEAVOND HANDENARBEID Van cursisten Leidse Jeugd Actie Onder grote belangstelling o.a. van de heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs, de gemeentelijk inspecteur, de heer B. Swanenburg, de Rijksinspec teur van het Lager Onderwijs, de heer A. Boogaard, werd gisteren in de bene denzaal van het Leidsche Volkshuis een expositie van het werk van de LJA-cur- sisten handenarbeid gehouden. Deze cursisten hadden maandag examen voor het handenarbeiddiploma voor jeugdlei ders (A-gedeelte) gedaan. Het tentoongestelde gaf een duidelijk beeld van de verschillende technieken, welke op de cursus werden beoefend en het enthousiasme en de ijver, waarmee de cursisten de werkstukken hebben vervaardigd. Bij de bezoekers bleek reeds veel in teresse te bestaan voor de nieuwe cur- susen handenarbeid A en B, lichte me taalarbeid en een oriënteringscursus voor het speeltuinwerk, welke in septem ber zullen beginnen. Onze stadgenoot, de heer H. B. H. Ramakers, is aan de Technische Hoge school te Delft, geslaagd voor het prop. examen voor vliegtuigbouwkundig inge nieur. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 2 juli Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg: Aardbeien 31; pruimen 83152; zwarte bessen 185; an dijvie 820; doperwten 3866; peulen 25 135; snijbonen 57116; stambonen 128 140; tuinbonen 1420; kroten 1233; rode kool 28; spits kool 3134; postelein 1618; rabarber 1726; spinazie 813; tomaten A 5264; idem B 5565; idem C 3853; idem OC 2432; uiten Picklers 728; waspeen 1136; zilveruien 40. Per 100 stuks: perziken 337; bloemkool A 1768; idem B 1019; idem C 18; kom kommers A 1331; idem B 934; idem C 1017; sla A 310.90. Per 100 bos: bos- peen 2643: peterselie 5.6010.10; selde rij 7.6013.50. AALSMEER. 1 Juli C.V. Centr. Aalsm. Veiling G A.; Per stuk: Clematis 3565; Gerbera 1532; Violieren 714; Chrysanten gr. bl. 5070; per kelk: Lelies 1860; Amaryllis 818; per stuk: Ere- murus 2053: per bos: Esther Read 20 47; Iris 4065: Lathyrus 1546; Colvilleï 2550; Gladiolen 80140; Omlthogalum 65140; Alstroemeria 1545; Liatris 60 —110; Dahlia gr. bl. 60—130; idem kl. bl. 4076. Per stuk: Anjers: rood 619; roze 720; wit 720; Orchid. Beauty 15 32 Rozen: Better Times 310; Rosa- landia 2—8; Edlth Helen 3—20; Parel v. Aalsmeer 414; Geh. Duisburg 419; Pechtold 29; Verschuren 310; Towny Gold 3—11; Mad. Offmann 414: Stok man 311; Baccarat 3050; Montezuma 1528; Sweetheart 814; Nympf 1228. Perkplanten: Peltatum 8090; Zonalen 5055: Tagetus 614; Petunia 1020; Margriet 1520; Salvia 1520; Agera- tum 1023; Colvilleï 1015; Bolbegonia 1015: Dahlia 1520; Mesambrianthe- num 1522; Leeu we bekken 1520; Cal- cevlarla 2030. BARNT3VELD, 2 Juli Coöp. Veluwse EierveiLing Barneveld-Ede. Weekaamvoer ca. 900.000 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 4150 gr 67.95; 5060 gr. 8.3411.64: 60—69 gr. 11.8413.60. alles per stuk. Eierveiling SBE. Aanvoer 563.289 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 4560 gr. 6.49—11.56: van 60—65 gr. 11 81—12.82; eendeëieren van 5567 gr. 710.10; van 67—73 gT 10 68—11.51. alles per 100 st. Eiermarkt- Aanvoer 1.750.000 st. Han del in klppeëieren vlot ing rote henne- e leren redelijk, in kleinste henneëleren kalm. Notering: leren van 6065 gr. 12.25 13.25: algemene prijs 12.60 per 100 st.. kiloprijs 2.05; basis 61.5 gr.; henneëleren van 4052 gr 610 Plulmveemarkt. Aanvoer plm. 62.000 st. Notering- slachtkippen 1.601.70; slacht- kuikens 1.90—2 10. beide p. kg. Handel in kiDDen redelijk, in kuikens kalm. Priisncubering Gelders-OverUsselse Ver. van EiehandelaTen: Grote eieren van 62 68 gr. 12 5013.25: kleine eieren van 5661 gr. 11.5012.40; henneëleren van 37—47 gr. 5.50—8.50. GOUDA. 2 Juli Aanvoer 188 partijen. Notering eerste kwal. 2.132.23: tweede kwal. 2.022.12; extra kwal. 2.242.38, alles per kg Handel kalm. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Robert, zn v. C. M. Kemp en J. Mos sing. OVERLEDEN: J. van Delft. 80 Jr. wed. v. K. van Eg- mond; J. van der Niet. 5 maanden, zoon: J. van Leeuwen, 78 jaar, man; A. H. van der Hom, 64 Jr, wed. v. J. C. van Hooge- vmhs H. J. M. van Strien, 45 Ju, vrouw. luiden als volgt: Agatha Ciere, Ria van Es, Annie Aben, Cobie v. d. Blom, Door Piket, Gerrie Bon. Frida Goree. Toni Verhoeve, Greetje Verhoeve, Groot Key- zer, Toos Crama, Ineke de Boer, Atie Dissevelt, Riet van Gils, Cobi Hamaat, Iet de Lincel, Agaat v. d. Maden, Annie Meyer, Elly de Smits, Wille Thelen. Marry Verhoef, Diny v. d. Weerd, Suze v. d. Berg, Anneke v. d. Zeeuw, Willy Zijp, Ria Lagas, Marijke de Leve, Henny v. d. Laan, Diny Alt, Petra Rijn beek, Lida Westerink, Gre Kraan, Elly Ciere. Ger v. Vliet, Nel Schot, Ria Borst, Stientje Filippo, Tiny Kramers, Janny van Veen, Tiny Hoffman, Annie Keyzer, Jannie v. Iterson, Bertha Kruger, Elly Oudshoorn, Diny Romeyn, Cor Schen- keveld, Bep Robijn, Suze Beekman, Riet Lepelaar, Nellie Prins. Directeur Leidsche Courant nam afscheid Hedenochtend heeft de N.V. De Leid sche Courant afscheid genomen van haar directeur, de heer C. M. van Ha- mersveld, die bijna dertig jaar deze functie heeft bekleed. De heer Van Ha- mersveld wordt opgevolgd door de heer J. F. J. M. K Koens. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de president-commissaris, de heer C. P. v. d. Weijden, de hoofd redacteur, de heer L. C. J. Roozen, de censor van het blad, prof. Groot, uit Warmond, het oudste personeelslid van de administratie, de heer L. v. d. Meer, de chef van de technische afdeling, de heer L. Kaak, de chef van de admini stratie, de heer C. de Heiden en de nieuwe directeur, de heer Koens. De president-commissaris overhan digde de scheidende directeur een enve loppe met inhoud. De heer Van Ha- mersveld sprak tenslotte een dank woord. Residentie Orkest naar Portugal en Amerika (Van onze Haagse redactie) Het Residentie-Orkest is in onderhande ling om een tournee te maken door Por tugal. Gedacht wordt aan drie concerten in Lissabon onder leiding van Willem van Otterloo en een concert in Oporto onder leiding van de Portugese dirigent Pedro de Freita-s Branco. die het Resi dentie-orkest heeft geleid. In 1960 krijgt het Residentie-Orkest een druk seizoen, want er zijn plannen voor concertreizen door verschillende buurlanden. Voorts ligt een tournee door de V.S. in het verschiet. Novum voor ons land: Koning Boudewijn zal pers te woord staan (Van onze Haagse redactie) Tydens zijn bezoek aan ons land zal Koning Boudewijn van België op 10 juli in kasteel Oud Wassenaar een onderhoud toestaan aan Nederlandse persvertegenwoordigers. Voor ons land betekent deze „persconferentie" een novum, aangezien totnutoe nimmer werd afgeweken van de protocolaire regel, dat regerende vorsten nimmer vragen van journalisten zelf direct be antwoorden. Prof. Beel vice-president Raad van State Bij K.b- van 1 juli 1959, is aan dr. A. A. L. Rutgers, wonende te Wasse naar, op zijn verzoek met ingang van 1 augustus 1959 eervol ontslag verleend als vice-president van de Raad van State, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die functie aan den lande bewezen en met ingang van 1 augustus 1959 in zijn plaats be noemd prof. dr. L. J- M. Beeü, minister van Staat, lid van de Raad van State, wonende te Wassenaar. Franse overgevoeligheid (Van onze Parijse correspondent). Hoe langer de oorlog in Algerije duurt, hoe geprikkelder men zich in Frankrijk gedraagt, jegens hen Fran sen of buitenlanders die menen dat de voortzetting van de strijd Frankrijk in vele opzichten grote scihade doet. Zo heeft thans een liberaal, meestal objec tief oordelend en redelijk gezaghebbend financieel dagblad als „lTnformation" zich laten verleiden op stekelige wijze in te gaan op enige regels uit het jaarver slag over 1958 van de Nationale Han delsbank. Het wijdt daaraan op de eerste pagina van het nummer van gisteravond een vrij grof en bovendien onjuist commentaar. De regels van het verslag waarom het gaat worden door lTnformation als volgt geciteerd: „In 1958 is Frankrijk niet in staat geweest een einde te maken aan de Algerijnse oorlog. Het is zelfs verscheidene malen in conflict gekomen met Tunesië en Marokko. Zonder een aannemelijke re geling van het Algerijnse probleem is een bevredigende situatie in Noord- Afrika onmogelijk. In wijdere zin heeft diit conflict ongunstige weerslagen, o.a. op het niveau van de relaties tussen het Westen met de Arabische wereld en met de kleurlingen in het algemeen". Men ziet het: een volkomen objectieve beschouwing aan welks juistheid niet behoeft te worden getwijfeld. Wat doet lTnformation? Het blad begint met erop te wijzen, dat de belangen van de Na tionale Handelsbank begin 1958 door de Indonesische regèring in beslag zijn ge nomen en het vindt, dat de directie van de bank moest weten „wat het opgeven van Indonesië kost aan de bank en aan de binnenlandse zorgen van een volk van 50 miljoen zielen". En het besluit zijn citaat met: „Heeft de Nationale Handelsbank nog niet genoeg lessen ge had? Het schijnt, dat zij niets heeft begrepen". Het is gelukkig voor Frankrijk, dat aan Nederlandse zijde nog genoeg wordt begrepen, dat men het gezonde ver stand van het grootste deel van het Franse volk, dat niets liever wil dan de vrede in Algerije, niet moet verwar ren met de arrogante commentaren van een redactie op zoek naar kopij. Bankstaking m Italië na drie weken ten einde De staking van Italiaanse bankbedien den, die drie weken geleden begon, is geëindigd. De bankbedienden stemden er gisteren mee in, vandaag weer aan het werk te gaan, in afwachting van het re sultaat van onderhandelingen die tus sen de bonden en de directies over de geëiste loonsverhoging zullen worden gevoerd. De staking van zeelieden duurt nog voort. Te Risina bij Napels hebben stakers woensdag een protestmars op touw gezet, doch zij werden door de po litie verspreid zonder dat zich inciden ten voordeden. Voorts hebben gisteren de arbeiders van de spaghetti- en meelfabrieken ge staakt uit protest tegen het afbreken van onderhandelingen over loonsver hoging. Vakantie in de cel De Haarlemse politierechter mr. N. Reeling Brouwer heeft gistermiddag een 41-jarige elektromonteur uit Heemstede in de gelegenheid gesteld zijn vakantie door te brengen in een cel van de gevangenis. Hij werd namelijk voor diefstal van een fiets veroordeeld tot een gevange nisstraf van 14 dagen en een voorwaar delijke straf van 2 maanden. De rechter raadde hem aan overleg te plegen met de Officier van Justitie om de straf in de vakantie te mogen doorbrengen. De man had om zijn misdrijf te verbergen onderdelen van de fiets onder de vloer van zijn keuken verstopt. Naar hij ver klaarde wilde hij het rijwiel bewaren voor zijn dochter. Nadat de Officier van Justitie een gevangenisstraf van drie maanden waarvan een maand voor waardelijk had geëist merkte de ver dachte op dat hij zijn baan zou kwijt raken. De politierechter informeerde naar de duur van zijn vakantie en na het antwoord „14 dagen" legde de rech ter de reeds vermelde straf op. Naar het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken meldt, zal er vrijuit gevraagd mogen worden, met het voor behoud dat er geen politieke onderwer pen mogen worden aangeroerd. OEGSTGEEST Vermiste Oegstgeestenaar in sloot verdronken Gistermiddag omstreeks drie uur is het stoffelijk overschot van de 33-jarige Oegstgeestenaar G. C. Blonk, die op 29 juni j.l. per rijwiel uit Noordwijkerhout is vertrokken maar niet thuiskwam, in een sloot nabij het tennispark De Krogt gevonden. De man is waarschijnlijk met zijn fiets in het water gereden. Zilveren jubileum broeder G. Hastra In de Dr. Jelgersmakliniek herdacht broeder G. Hastra zijn 25-jarig jubileum als verpleger. Van deze 25 jaar is hij 20 jaar werkzaam geweest als verpleger op „Endegeest" en de laatste 5 jaar aan de Dr. Jelgersma-kliniek. De jubilaris nam met zyn echtgenote in een der zalen van deze kliniek plaats, waar prof. dr. E. Carp, dr. Stotijn, geneesheer-directeur van Endegeest, en enkele doktoren aan wezig waren. Prof. Carp heeft in zeer waarderende bewoordingen de jubilaris hulde gebracht voor de wijze, waarop hij zijn moeilijke taak heeft vervuld. Vooral het begrip, dat de jubilaris voor de pa tiënten heeft betoond, had hem steeds getroffen. Dr. Stotijn bracht hierna dank voor wat de heer Hastra voor de patiënten was geweest. Spreker had hem destijds aanbevolen voor de plaatsing bij de afdeling arbeidstherapie en ge bleken was, dat dit een goede keus was geweest. Hierna bood een der patiënten na mens allen een boekwerk aan. Achter eenvolgens kwamen nog twee dames aan mevr. Hastra bloemen aanbieden en een enveloppe met inhoud voor de jubi laris. Nadat men nog enige tyd gezellig was bijeen gebleven heeft de heer Hastra zijn feest verder in huiselijke kring her dacht. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand juni werd bij het kan toor Oegstgeest van de Rijkspostspaar bank ingelegd f 112.706.49 en uitbetaald f 90.050.40. In de gisteren gehouden vergadering van de Oegstgeester ge meenteraad, waar de heer K. Veen wegens droevige familieomstandig heden moest ontbreken, werd allereerst overgegaan tot de installatie van het nieuw-benoemde.lid. de heer J. P. Brouwer, die door de voor zitter, burgemeester H. L. Du Boeuff, hartelijk werd toegesproken, waarbij werd gememoreerd, dat het voor de heer Brouwer een moeilijke taak zou zijn wijlen de heer Den Ouden te moeten vervangen, daar deze zeer geziene figuur, die 32 jaar deel van de raad uitmaakte, bijzonder deskundig was. De heer Brouwer, .behorend tot de Prot. Chr. Fractie, had reeds veel be langstelling aan de dag gelegd voor de gemeente-zaken en zodoende mocht de voorzitter venvachten, dat deze in gees telijk en materieel opzicht zich spoedig in de raad zou thuis voelen. Na een dankwoord door de heer Brouwer kwam een van de belangrijkste voorstellen aan de orde, n.l. de grondaankopen, die reeds uitvoerig door ons zijn vermeld. De heer P. v. d. Hulst (KVP> sprak zijn grote voldoening over de transacties uit daarbij verklarend, dat hij het zeer toejuichte, dat bij deze aankopen ter dege rekening was gehouden met de be langen van de verkopers, die nu hun grond afstaan en hun bedrijf daardoor geheel of gedeeltelijk moeten opgeven. In verband met de hoge bedragen, welke met deze aankopen gemoeid zijn, n.l. circa f 265.000,—, vroeg de heer van Weizen (Pr. Chr.) in het bijzonder de aandacht voor de grote vergoeding we gens geleden schade .De prijs waarvoor de gronden zelf met de opstallen zijn verkocht, waren alleszins redelijk. Hij noemde een prijs van f2,per m2. Alle gekochte percelen vallen in het uitbreidingsplan van Oegstgeest-Noord. Over de verkoop van een strookje grond aan de heer G. v. d. Horst werd niet gediscussieerd. RIJWIELPAD ABTSPOELWEG De raad toonde zich zeer ingenomen met het plan het rijwielpad langs de Abtspoelweg ,dat thans loopt van de Leebrug tot de hockeyvelden door te trekken. Het werk kan evenwel pas worden uitgevoerd indien G.S. de ge vraagde subsidie hebben goedgekeurd. VAKANTIEREGELING MELKHANDELAREN De heer van Nieuwkoop, en andere leden met hem, betreurde het dat men het in de branche zelf blijkbaar over een vakantieregeling niet eens kon worden en dat deze dus door het gemeentebe stuur moet worden geregeld. Mevr. P. H. Smits-Witvliet (VVD) vroeg in het bijzonder de aandacht voor het consu mentenbelang. Ook de heer N. van Wei zen drong aan op het toezicht t.a.v. van de bezorging, waarbij vorig jaar nogal eens moeilijkheden geweest waren. De voorzitter zegde toe bij het nader vast stellen van deze regeling hierop toe te zien. De huur van het sportterrein aan de Abtspoelweg, verhuurd aan de Leidse Mixed Hockeyclub, welke per 1 septem ber a s. afloopt, werd met twee jaar ver lengd. Het voorstel tot grondverpachting aan de heer G. J. van der Meer werd terug genomen .omdat zich nog een andere gegadigde heeft gemeld, waardoor nader overleg nodig geacht wordt. Zoals reeds door ons gepubliceerd wordt aan het bestuur van de Gerefor meerde Streekschool de beschikking ge geven over de noodschool, thans in ge bruik voor het openbaar onderwijs, wel ke noodschool vrijkomt zodra de 2e openbare school voor gebruik gereed zal zyn. De bouw van twee gewone leslokalen voor de v.g.l.o. school Duinzicht werd goedgekeurd. Nadat de rechtspositieregeling voor vakonderwijzers was geregeld kreeg de wethouder van openbare werken, de heer J. F. M. Steenmetser het woord voor zijn verslag van zijn bezoek aan het congres van gemeenten. BERIJN Op dit in Berlijn gehouden congres, dat door 1300 deelnemers was bezocht, werden de problemen besproken ten aanzien van jeugdzorg en bejaardenzorg. Volgens spreker waren er in de diverse landen tal van punten van overeen komst te constateren. Het was. aldus de heer Steenmetser, een sensatie, zich enige tyd wereldburger te noemen en hij achtte het een belang voor Oegstgeest, dat ooae f^fleente daar vertegenwoor digd was. Hy sprak de hoop uit dat de verkregen contacten en opgedane erva ringen praktisch nut zullen hebben voor de belangen onzer gemeente. Hij was de raad dan ook zeer erkentelijk voor het toegestane krediet om dit congres by te wonen. De tegel, die aan iedere deelne mer na het congres werd uitgereikt met een voorstelling van de Brandenburger Tor werd door de wethouder aan de burgemeester overhandigd met het ver zoek deze tegel een passende plaats te geven in het gemeentehuis. RONDVRAAG Mr. J. G. Bergmeyer (KVP) had schriftelijk een vraag ingezonden met betrekking tot de overlast, welke de be woners van de Oranjelaan ondervinden van de honderden kraaien en roeken in het bos van Wijckerslooth. Er is geen jachtgerechtige, aldus de burgemeester, doch deze zal overleggen of iemand te vinden is die, het geweer op de juiste wijze hanterend, wat opluchting zou kunnen brengen, al was hij overigens van mening, dat in ons dichtbevolkte land het natuurschoon toch al in het gedrang komt en hij eigenlijk meende, dat ook de vogels hun levenslicht onder de zon wel toekomt. Voorts ligt het in de bedoeling de bomen in het bos achter de huizen in de Oranjelaan wat in te snoeien. Zowel mevrouw G. H. Kramers als de heer P. van Nieuwkoop wilden hun be wondering uitspreken voor het prach tige stuk werk, dat de dienst van ge meentewerken had geleverd in het aan de raadsleden verstrekte boekwerk ten aanzien van de grondpolitiek en de uit breidingsplannen. De wethouder van openbare werken was uiteraard erkente lijk voor deze uitgesproken waardering, doch verbond hieraan, dat indien bin nenkort mocht blijken dat deze dienst uitbreiding nodig had, dit bij de raads leden in even goede aarde zou vallen. De heer N. v. Weizen vroeg de aan dacht van B. en W. om het mogelijk te maken, dat er een bushalte komt bij de Slingelandtlaan-de Kempenaerstraat in de busdienst Leiden-Haarlem. De voor zitter zegde toe dit binnenkort met de NZHVM te zullen bespreken. Vermel denswaard is nog, dat door B. en W. werd meegedeeld, dat de verbrede War monderweg voor het verkeer is openge steld, ook al zijn alle werkzaamheden daar nog niet ten einde. Hoewel de raad in vrij korte tijd de agenda had afgewerkt, werd het toch nog laat voordat de vergadering kon worden gesloten, omdat een vrij lang durige bespreking volgde met gesloten deuren. Bij heropening bleek, dat ver schillende comptabiliteitsbesluiten wa ren herzien en vastgesteld. De gemeenteraadsvergadering in Wassenaar begon gisteravond met de installatie van mr. J. A. van Lanschot Hubrecht, die tot lid der raad be noemd werd in de plaats van de heer S. J. van den Bergh, aan wie ontslag verleend werd in verband met diens benoeming tot minister van Defensie. De heer van Lanschot Hubrecht legde de voorgeschreven eden af en de bur gemeester heette hem hartelyk wel kom. Het enige agendapunt was gister avond het voorstel van burgemeester en wethouderse om bij de Kroon in beroep te gaan over een met Gedepu teerde Staten gerezen moeilijkheid in zake de regeling van het schoolzwem men. De heer C. E. van den Berg (KVP) zeide. dat de bezwaren van Gedepu teerden van formele aard zijn. Gede puteerden gaan er niet mee akkoord, dat de kosten van het schoolzwemmen door de gemeente rechtstreeks aan het sport- fondsenbad worden betaald; zij stellen zich op het standpunt, dat deze kosten verrekend moeten worden in de „bij drage per leerling" die krachtens de on derwijswet jaarlijks aan de scholen wordt betaald. Gezien het feit, dat het hier een for mele kwestie betreft en gezien de ge volgen van de gerezen moeilijkheid VOORSCHOTEN FEEST PARKSCHOOL. De leerlingen van de vijfde klas van de Parkschool hebben hun ouders in Allemansgeest een vrolijke avond be zorgd. De feestavond, die zij in Noord wijkerhout tijdens het driedaagse schoolreisje hadden gegeven was zo ge slaagd. dat besloten was de kinderen het door henzelf geheel verzorgde pro gramma nogmaals te doen opvoeren. Het werd een kostelijke avond, die de vele aanwezigen zeer geamuseerd heeft. Ook de vijfde klas van de Vlietschool heeft een drietal kostelijke dagen in Noordwijkerhout doorgebracht, terwijl het bezoek aan Wassenaars dierenpark met de eerste klassen en (gisteren) aan Blijdorp met de 2e en 3e klassen eveneens een succes is geworden. WARMOND De anjercollecte die in deze ge meente is gehouden voor het Prins Bemhardfonds heeft opgebracht f 65.92. WASSENAAR Stoffelijk overfschot van man nu geïdentificeerd Het stoffelijk overschot dat in het ge bied van de Duinwaterleidingdienst te Wassenaar werd gevonden, is geïdentifi ceerd als dat van de 47-jarige pompbe diende J. M. Strucker uit Rotterdam, die reeds twee weken geleden als vermist werd opgegeven, aldus de Wassenaarse politie. De overledene heeft liggen zonnebaden en moet toen onwel geworden zijn en door de dood verrast. Hij was gekleed in een zwembroek. Gistermiddag heeft men door inschakeling van twee speur honden de kleding van het slachtoffer gevonden. het schoolzwemmen zal voorlopig geheel worden gestaakt vroeg spreker zich af, of het wel verantwoord is, in beroep te gaan en het risico te lopen, dat het schoolzwemmen lange tijd stil zal staan. Wethouder E. M. Schade (VVD) ant woordde, dat hier niet slechts een for mele kwestie in het geding is. Als Was senaar de kosten verrekent in de „bij drage per leerling", dan betekent dit, dat deze verhoogde bijdrage aan alle scholen uitbetaald zal moeten worden, terwijl het helemaal niet zeker is, dat het meerdere bedrag inderdaad aan schoolzwemmen besteed wordt. Daartoe kunnen de scholen immers niet ver plicht worden. En de bedoeling van het stimuleren van het schoolzwemmen is juist, het tekort dat het zwembad op levert en dat voor rekening van de ge meente komt kleiner te maken. Op een vraag van de heer W. Boen der (P.v.d.A.) waarom van de gelegen heid om wekelijks te gaan zwemmen slechts door vier bijzondere scholen ge bruik gemaakt wordt antwoordde de wethouder, dat het op de andere scho len blijkbaar niet mogelijk geweest is het wekelijks zwemmen in het lesrooster in te voegen. De raad besloot na deze opmerkingen zonder hoofdelijke stemming in beroep te gaan. BEURSOVERZICHT Vriendelijk maar stil AMSTERDAM, 2 Juli Het verrassend betere verloop van New York bleef in Amsterdam niet zon der uitwerking. Er heerste speciaal voor de internationale fondsen een vriende lijker aspect, met iets hogere koersen, echter zonder uitbreiding van de handel De belangstelling kwam in hoofdzaak van Duitse zijde. Aku was vast. Gisteren 344. trok het rayonaandeel nu aan tot 350. Blijkbaar hebben berichten over goede resultaten van de Ver. Glanzstoff en de American Enka de verwachtingen versterkt inzak* betere inkomsten voor de Aku. Philip* was eveneens 5 punten hoger. Unilever was aan de vaste kant en Kon. Oil# bewoog zich tegen de f. 160. In KLM- waarden zat geen beweging. Scheep vaart liet vrijwel niets van zich merken en cultuurfondsen konden zich maar amper handhaven. Claims Nationale Levensverzekeringbank werden geadvi seerd op f. 250 f. 260. Aandelen Leid sche Wol werden 4 punten lager geadvi seerd, nu het jubileumdividend blykbaar niet aan de verwachtingen beantwoordt. Aandelen Walvisvaart reageerden niet op de Nederlandse uittreding uit de conventie. Ned". Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 Juli. Londen 10.60—1060%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.95%—3.95%; Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.55%—7.56% Frankfort 90.22-90.25; Stockholm 72.87% —7292%; Ziirich 87.48%—87.53%; Mi laan 60.74 60.79%;; Kopenhagen 54.79—54.84; Oslo 52.97%—5302%; We nen 14.57%14.58%; Lissabon 13.21%— 13.23; Ankara 3.76%—3.77%. Beurs van Amsterdam Donderdag 2 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100%GL 100% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% «i 80% L Ned. '47 3% (3) 93 92ÜGB Ned. '51 3% 93% 93% <Jed. '53 (3%) 92-ft 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 88% Ned '59 4% 97%GB 97L3GB Ned. '54 3% 87% Ned. '55 I 3% 87% Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. "37 3 91% 91 Dollarlng '47 3 90% 91% Investeringscert. 3 97GB 97ft Ned. 62-64 3 98GB 98ft Indië 37 A 3 92A 92 ft Grootboek '46 3 Ned. W.B 6% 111% llltt ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 41% Nat. Handelsbank 144 145 Ned. Handelmij 228 229GL Amst. Rubber 94 93GB H.V.A 152% 153 Senembah 190% 190% A.K.U343 %GB 349% Berkel's Patent (v.) 256 256GB Calvé Delft cert. 540 549 Deli My.en (Ver.) 169 16980 Kon. Pap v. Gelder 230 228 Hoogovens cert 520GB 525GB Müller en Co. N.B 301 300y4 Ned. Kabelfabr 389 390GB Philips 631% 636% Philips pref240 240 Unilever 573'iGL 576 %GB Wilton Feyenoord 200% 200 Biliton 2de r 260 263% Dordtse Olie gew. 715 719 Kon Olie (f20.—) 161.— 160.50 idem (50 éi f.20.—) 159.40GL 159.50 Holl Amer lijn 155 153% Java China Paket 145 147 KIM123.50 124 Kon Ned Stmv MiJ 15214 151%GB Kon Paket Mij 123 126 Stoomvaart My Ned 154 153 Nievelt Goudr eert 125 126 v Ommeren eert. 045% 247% Kon. Rott Lloyd 135 135 Ned. Scheepv Unie 130GB 129 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 93% tdem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 98y4 Idem *37 I-III (3%) 94 Idem *38-1 (3%) 94 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 104% 104% id. N.WB. *82 (4%) 98% Industr. Obligatie* Philips Dollarlng *51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 99 99% A'dam *51 2% 86B 86% A'dam '56 I 2% 80% 80% A'dam'56 n 2% 96 95% Eindhoven '54 2% 81 Enschede '54 2%80 80 Den Haag '52 I 2% 90 89 Idem H 2% 94L 92 L R'dam *52 I 2% 88% Idem II 2% 88% Idem '57 2% 99 97% Utrecht '52 2% 90 Z.-Holl. 1957 2% 96% 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstelUngen Robeco 203 205 Amst. Bank 295 -99 HB.Ü. eert 228% 230 Rott. Bank 257% M8 Twentsche Bank 234 236/j Industrie Ondernemingen Albert Heyn395B 401 Borneo Sum. H. MiJ. 66% 64 Ned. G. en Sp. fabr. 264% 265 Kon. Ned. Grofsm. 133 135 Lntematlo130 130 Int. Kunststoffenlnd 49% Leidse Wolspinnerij 372L 360 Rott. Droogdok Mij. 593 595 Sikkens Lakfabr '53 535 535 Ned. Mij Walv.vrt. 115% 115 Zaalberg 108% 107% Spoorwegen Dell Spoorweg MiJ. 16%B 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29A Intern Nickel 96 97ft Anaconda 64% 64 y4 Bethlehem Steel 55 56 Cities Service 55% 55% General Motors 50% 51H Kennecott103%e.d. 103% Republic Steel 75% 77% Shell Oil 76ex.d. 76% Union Pacific 34 34% Un States Steel 98% 100 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 1/7 Edelmet. Kon. AA 70GB Pref. w.a. idem 72 288 288GB Holl. Constructie 393GB 398GB Ing bur v. Bouwnijv 225% 225% Ver Touwfa brieken 248 Wernlnk's Betonm 118% 118GB Van Wijk Textiel 80GL 78%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9