Sfeerloze stemming in W.-Berlijn over een nieuwe Bondspresident WEERBERICHT Machtige CDU komt juist drie stemmen tekort voor bereiken van de absolute meerderheid Waarschijnlijk na maandag a.s. geen Londense dagbladen meer STRALENDE PRINSES PAOLA OP TUINFEEST IN LAEKEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 JULI 1959 No. 29783 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck HooXdredaoteurj J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal} X 2.55 per maand} X 0J>9 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Westduitse correspondent in Berlijn) Hedenochtend om elf uur begon in de Jaarbeurshal in West-Berlijn de verkiezing van een Westduitse president. Dit sobere verkiezings- festijn kon in twee en een half uur afgehandeld zijn: iedere stemming zou anderhalf uur duren, het tellen één uur. Zou de CDU-kandidaat Lübke dus in de eerste ronde de vereiste absolute meerderheid van 520 stemmen krijgen maar daarvoor komt de CDU alléén drie stemmen tekort! dan zou de zaak binnen drie uur zijn beklonken. Maar zou Lübke in de eerste noch in de tweede ronde slagen en zou er driemaal gestemd moeten worden, dan zou deze verkiezing tenminste zeven, misschien wel acht uur duren! En wie van deze merendeels niet meer zo jonge duizend kiesmannen en -vrouwen zou dat uithouden op die harde stoelen? De gemiddelde Westberlijner heeft het in deze dagen drukker gehad met het toejuichen van de Frankforter en Offen- bacher finalisten van het Westduitse voetbalkampioenschap, dat hier zondag j.l. in een goed voetbalgevecht na 105 minuten gespeeld werd, met het bewonderen der filmfestival-artiesten, met het denken aan het komende boksduel tussen de Duitse boksmatadoren Scholz en Wohlers dan met het debatteren over de kansen van de drie presidentskan didaten, van wie men hier Lübke noch Becker goed en Schmid wel zo'n beetje kent. democratie! Bijna uitdagend stond daar bij de doorzichtige stembus van plexi glas op een lage tafel voor Gersten- maiers stoel. Maar het tel-mechanisme had men toch maar uit deze stembus genomen: na iedere stemming, waartoe de meer dan 1.000 kiesmannen door een verchroomde corridor moesten schrijden naar de stembus, werden de stembiljet ten met de hand geteld: de techniek was uitgeschakeldI T egeiistellingen gisteren nog bitter De laatste voorbereidingen voor de presidentsverkiezingen werden gisteren getroffen in een sfeer vol bittere tegen stellingen en felle controversen. Tot de laatste minuut bestond onzekerheid over de overwinnaar, voornamelijk tengevolge van de onmin tussen de machtige CDU en haar coalitiegenoot, de Deutsche Partei, maar voorts tengevolge van onderlinge ruzies van de kopstukken. Dit alles maakte de sfeer weinig ge schikt om glorie te geven aan een ge beurtenis, welke slechts eenmaal in de vijf jaar plaatsvindt. De werkelijkheid bestond uit de kale, witte Ost.preussen- halle op het Jaarbeursterrein, met 1050 harde, houten stoelen, een lage witte muur, een nieuwe batterij van stoelen, een hoek voor de diplomaten, journa listen en toeschouwers. Aan de muur achter de stoel van dr. Eugen Gersten- maier, voorzitter van de Bondsvergade ring (Tweede Kamer), en van de par lementen der deelstaten, hing een vijf tot zes meter hoge adelaar: een op triplex geschilderd mager beest in grijs, groen en geel, dat in zijn magerheid de kale sfeer van deze presidentsverkiezin gen voortreffelijk symboliseerde! Een beest, dat voorts het symbool zou kun nen zijn van de nog altijd magertjes uitgevallen, bijna onvolwassen democra tische gewoonten van de Bondsrepubliek en van de zuinigheid waarmee èn Bonn èn West-Berlijn dit democratische fes tijn van de eerste orde hebben behan deld. Bonn legde voor deze presidents verkiezingen het schijntje van 50.000 mark op tafel, wat nog niet eens genoeg zou zijn voor een normale bloemenver siering van de OstpreussenhalleEr kwamen trouwens geen bloemen: een parlementair-democratische gebeurtenis werd op bevel van Gerstenmaier en de zijnen gedegradeerd tot een onversierd, kaal en kil Stem-mechanisme, tot de zwijgende uitloper van de bittere ge vechten van de afgelopen maanden De magere adelaar boven de stoelen werd aldus tot een waar zinnebeeld van de op het oog bijna puriteinse Bonner Juni droog en zonnig Het K.N.M.I. te de Bilt deelt mee: De afgelopen maand juni moet tot de droge maanden worden gerekend of schoon het de laatste vijf dagen vrij veel heeft geregend.In het noordoosten van het land was juni evenwel natter dan normaal, daar hebben de laatste vyf dagen nog omstreeks 50 mm regen ge bracht, zodat in Groningen in totaal in de gehele maand 77 mm is gevallen tegen 53 mm normaal. Het droogst was het in Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en in het grootste deel van Limburg. Over het algemeen is evenwel ook daar juni 1949 droger geweest. Het aantal uren zonneschijn was in de Bilt groter dan tot dusver in deze eeuw ooit in juni was geregistreerd, het be droeg 301 tegen 218 normaal. De zon scheen nog 29 uren meer dan in juni 1940, de maand die totnutoe de zonnigste juni was geweest. De tempe ratuur was gemiddeld een weinig boven normaal. In de Bilt kwamen zeven (nor maal vijf) zomerse dagen voor, maar ook kwam het daar in drie nachten dicht bij de grond nog tot lichte vorst. Vrij veel bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zachter weer met vrij veel bewolking en aanvankelijk hier en daar wat lichte regen, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog. Matige, in het noorden van het land vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 urn- Maan op: 2.14 uur; onder: 17.34 uur Hoogwater te Katwijk te 0.41 en 13.14 u. Laagwater te 8.34 en 21.09 uur Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. Dat was toen anders Dat was in 1954 anders. Toen, op 17 juni, werd Heuss herkozen tot pre sident. De toenmalige Bondsdagpresi dent, Ehlers, opende de vergadering en moest direct al optreden tegen de com munisten. De communist Reimann stelde namelijk voor de inmiddels verboden communistische partij de Heidelberger hoogleraar prof. Alfred Weber kandi daat .zonder dat deze daar iets van af wist. Reimann wilde meteen een flinke rede houden, hetgeen bij deze verkie zingen verboden is. De communist moest letterlijk weggestuurd worden Heuss kreeg van de 981 stemmen er toen 871, 12 kwamen bij de onwetende Weber terecht, 95 waren blanco en 3 ongeldig. De Westberlyners hadden dit alles buiten de zaal met grote spanning gevolgd en juichten na afloop Heuss, die in een open auto in de regen door de stad reed, stormachtig toe. Het was een verkiezingsdag met sfeer: niet het minst doordat vice-Bondsdagvoorzitter Blücher het ongeluk had op een vrijheidsklok van porselein te gaan zitten, cie Iedere kies man van de stad Berlijn cadeau had gekregenDe geestdriftige Ber- lijners schonken na de verkiezing Heuss een grote hond. Het was een best feest, zegt men, sprekend over 17 juni 1954, nog altijd in Berlijn. Zal men vandaag Lübke of Schmid of Becker of wie dan ook evenzeer zo fêterenHet valt te betwijfelen. Columbia: 150 doden door overstromingen Las Juntas, een dorpje met 200 in woners in het Columbiaanse departe ment Tolima, is gisteren door een overstroming van de rivier de Com- beima geteisterd. Gehele gezinnen wer den in de slaap verrast en door het water meegesleurd. Er zijn honderd lijken gevonden en vijftig personen worden nog vermist. De regering heeft de nationale mobilisatie van het Rode Kruis gelast. Alle huizen in het over stroomde gebied van 15 vierkante kilo meter zijn verwoest. Reddingsploegen werken met helikopters. Door conflict in drukinktindustrie Minister faalt in bemiddelingspoging De Britse minister van Arbeid, Ian Macleod, is er gisteren niet in geslaagd een bespreking te bewerkstelligen tussen werkgevers en werknemers in de Britse drukinktindustrie. Hij ontving vertegen woordigers van beide partijen afzonder lijk, maar tot een gezamenlijk gesprek kwam het daarna niet. Als het conflict niet wordt opgelost, zullen tegen het weekeinde de nationale dagbladen niet meer kunnen verschijnen wegens gebrek aan drukinkt. De werknemers eisen een werkweek van 40 uur en verbetering van de lonen. Een woordvoerder van de vakbond heeft meegedeeld, dat de staking nu officieel is geworden. De typografenbond mach tigde n.l. zijn 2500 leden in de druk inktindustrie het werk neer te leggen. Kleiner formaat De Vereniging van Dagbladeigenaren heeft bekendgemaakt, dat haar bladen in kleiner formaat gaan verschijnen met ingang van vandaag. Maar ondanks deze maatregel zal er na zondag a.s. geen inkt meer beschikbaar zijn. Bij elkaar zijn er 46 Londense dag- en weekbladen getroffen. Bovendien heb ben 1.100 kranten in de provincie en de Londense voorsteden en 4.300 drukke rijen het bedrijf gestaakt, eveneens wegens een geschil over loon en arbeids tijd. Protesten In artikelen op de voorpagina hebben de Britse bladen geprotesteerd tegen het feit, dat zij slachtoffer worden van een Koningin en Prins naar Den Helder H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen zondag 5 juli in Den Helder een deel van het feestprogram ma bijwonen van de Kon. Marine Jacht club, die die dag haar 60 jarig bestaan viert. conflict in de drukinktindustrie. Enge land staat voor de omvangrijkste staking in het publiciteitswezen sedert de alge mene staking van 1926, maar de lande lijke kranten staan hier buiten. Eens gezind dringen alle bladen bij regering en betrokken partijen aan op spoedige bijlegging van het geschil. De ochtend bladen hebben inmiddels besloten, dat als een van hen zijn inktvoorraad heeft opgebruikt en dus niet meer kan uitko men, alle ochtendbladen de verschijning staken. Door halvering van het aantal pagina's hoopt men het nog tot het weekeinde te kunnen rekken. Russische „ophitsers" op het eiland Cuba? De permanente vertegenwoordiger van de Dominicaanse republiek bij de Ver enigde Nati'es heeft in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld de besohuldiging geuit, dat 25 Russische deskundigen op het gebied van „gueril la-oorlogvoering" de Cubaanse rege ring helpen met het opleiden van 3.000 man voor „ondermijnende activiteit" in het gebied van de Caraibisohe zee. Voorts kan Cuba voor die activiteit be schikken over 25 Canberra-bommenwer pers, die een ander land in dit gebied voor dit doel heeft afgestaan, aldus de brief. Israëlisch parlement sprak zijn vertrouwen uit Het Israëlische parlement heeft gis teren een communistische motie van wantrouwen in de regering van pre mier Ben Goerion verworpen met 57 tegen vijf stemmen bij 37 onthoudingen. Alleen de communisten stemden voor de motie, die was ingediend wegens de voorgenomen levering van Israëlische anti-tankwapens aan de Westduitse Bondsrepubliek. Het debat is gisteren niet tot een slot gekomen. Vandaag zou het worden voortgezet. Ben Goerion zal dan aan het einde van het debat een redevoe ring houden. Nederland uit walvisconventie Naar de directie van de Neder landse Maatschappij voor de Wal visvaart meedeelt, is de Londense conferentie van de internationale walvisvaartconventie gistermiddag geëindigd met de beslissing dat Noorwegen en Nederland in over leg met hun walvisvaartmaat schappijen, definitief uit de con ventie zijn getreden. De reden hiervan is, dat redelijke quota voor deze landen niet verkrijgbaar ble ken. Japan heeft zijn opzegging weer ingetrokken. De consequenties van deze besluiten zijn thans nog moeilijk: te overzien. Ne derland heeft zich bereid verklaard zijn vangst-kwantum vrijwillig te beperken tot 1200 eenheden (in het afgelopen seizoen heeft de Willem Barendszexpe- ditie ca. 960 eenheden gevangen). De conventie heeft voorts gisteren in Lon den besloten de openingsdatum van het walvisseizoen te vervroegen van 7 jan. tot 28 december. Overigens echter nemen Noorwegen en Nederland thans dus niet meer deel aan de besprekingen binnen de internationale walvisconventie. Van de zijde van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt medege deeld dat de Nederlandse regering ter conferentie de eventuele bereidheid heeft uitgesproken om terug te keren als alsnog een aanvaardbaar quotum aan Nederland wordt geboden. De ministeriële woordvoerder legde er de nadruk op dat de Londense conferen tie niet is geëindigd, doch zonder Ne derland en Noorwegen voortgang vindt. Nederland was reeds voorlopig uit de conventie getreden en heeft thans, aldus de woordvoerder, deze uittreding ge handhaafd. In de tuin van het Orangerie Kasteel in West-Berlijn werd gis teren een receptie gehouden voor de leden van de Duitse Bondsdag Tweede Kamer) die vandaag een nieuwe Bondspresident kiezen. Deze telegrafisch overgebrachte foto toont Bondskanselier Adenauer die met minister dr. H. Lübke een dronk uitbrengt op de goede keuze. Nu Chinezen uitgesloten De Indonesische regering is voorne mens de handel van buitenlandse zaken lieden, in het bijzonder van Chinezen, in Indonesië sterk te beperken om de In donesiërs hun plaats te doen innemen. De maatregel is bedoeld om de Indo nesische zakenlieden te dwingen deel te nemen aan de economie van het land. Zij heeft uiteraard grote onrust in Chinese zakenkringen veroorzaakt. Koningin Juliana heeft gisteren in echtgenote ontvangen. De Koningin het Paleis Soestdijk de Australi- met haar gasten, sche premier R. Menzies en diens Buitenlanders aangehouden bij vertrek uit Djakarta Buitenlanders, die het afgelopen weekeind Djakarta verlieten om de zon dag door te brengen in de bergen, wer den op Ce weg naar Bogor aangehouden door leden van de staatspolitie. Zy werden gecontroleerd op hun pa pieren naar aanleiding van de regeling, dat alle vreemdelingen, die Djakarta verlaten zich by de politie moeten mel den. De controle gold zowel Europese als Aziatische vreemdelingen. Vele aange houdenen hadden zich voor hun vertrek uit Djakarta niet by de betrokken auto riteiten gemeld. Ditmaal werd met een waarschuwing volstaan: een volgende maal zullen zy gerechtelyk worden ver volgd. besognes en de Tour da France bezig te houden, maar de tim merlieden, die tribunes bouwen voor de St.-Goedele Kerk, by het Koninklyk paleis en op andere punten langs de route, waren echt wel heel druk met dit huwelyk. Net als de mensen in de kerk zelf, die met rood fluweel bezig zyn de strakke gotische sfeer van deze oude kerk van Brussel te doorbreken. En steeds meer vlaggedoek kruipt in de binnenstad omhoog, zowel in de vorm van Belgische en Italiaanse vlaggen langs de masten, die langs de route zijn gezet, als in de vorm van banen langs de gevels. Het wat grijzige beeld van Brussel op een regenachtige zomerdag wordt meer en meer opgevrolykt door de banen zwart-geel-rood en groen-wit- rood. Prins Albert en Prinses Paola zullen de eerste dagen van hun wittebroods weken op Majorca doorbrengen, zo meld de het blad „La Ultima Hora", dat in Palma verschynt, gisteren. Het paar wordt volgens het blad donderdagavond per vliegtuig in Palma verwacht. Begin van wittebroodsiveken op Majorca Nieuwe zet van Koning Boudewijn tegen protocol (Van een speciale verslaggever) Prinses Paola: jong en lief is zij gistermiddag, twee dagen voor haar huwelijk met Prins Albert, het middelpunt geweest van een tuinfeest in het kasteel te Laeken, waar alles wat in België naam heeft de gast was van de konink lijke familie. Meer dan vijf duizend genodigden telde dat feest: minis ters, bisschoppen, parlementsleden, kunstenaars en industriëlen, am bassadeurs en hoge'officieren. En in de wemeling van uniformen en jacquetten, van dure damestoilet ten, die veelal bekroond werden door grote hoeden, was de Prinses in haar groene japon haar blonde haren wapperend in de schrale wind een toonbeeld van jeugd en frisheid, zoals ook Prins Albert in zijn lichtgrijze kostuum heel jong en soms wat verlegen deed in dat schitterende gezel schap. Over verlegen gesproken: de mensen, die in België een Prinses Paola-kapsel denken te lanceren, zullen met de manier, waarop de Prinses op dit tuin feest het haar droeg, misschien wel verlegen geraakt zyn. De krullen voor aan op het hoofd zat-en volgens de ken ners anders dan totnutoe steeds het geval was: licht en hoger gegolfd, maar wel weer erg leuk. Naar de manier te beoordelen, waarop hy naar haar keek, terwijl hij hand in hand met haar door de tuin wandelde, van groep naar groep, vond Prins Albert dat ook. De Belgische koninklijke familie was op dit tuinfeest compleet, op Prinses Liliane na, die wegens griep haar kamer moest houden. Net als Prins Albert droegen Koning Boudewyn en Koning Leopold een ge woon zomerpak: mogelyk een nieuwe zet van Koning Boudewyn in het schaak spel tegen overdreven protocol en dwang van het jacquet. Brussel zelf heeft er weinig van ge merkt, dat dit tuinfeest aan de gang wjas. Het scheen zich meer met zyn Ontmoeting tussen ministers Luns en Von Brentano op 7 juli a.s. in Frankfort? Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de mi nisters Von Brentano en Luns elkaar spoedig zullen ontmoeten om de tussen Nederland en de Bondsrepubliek han gende kwesties te bespreken. Het over leg tussen de twee ministers van Bui tenlandse Zaken zal waarschijnlyk op 7 juli in de omgeving van Frankfort worden gehouden. De directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag dr. H. R. van Houten, zal volgens de woordvoerder, morgen naar Bonn vertrekken om met ambassadeur dr. R. Lahr voorbereidin gen te treffen voor dit gesprek, dat „mogelijk de laatste moeilijkheden, waar over de onderhandelaars geen overeen stemming konden bereiken, uit de weg te ruimen", zoals de „Frankfurter Allge- meine Zeitung" het uitdrukt. Beleidslijn geldt Ned. Nieuw-Guinea In gezaghebbende kringen in Den Haag verklaarde men gistermid Jag, dat met de beleidslyn waarvan ge sproken wordt in het communiqué over de ontmoeting tussen de minis ter president, prof. Dc Quay, en de Australische minister - president, de heer Menzies, de lijn van het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt bedoeld. Het communiqué, dat na het onder houd tussen de beide ministers-presi dent werd uitgegeven, verklaarde, dat algemene vraagstukken, welke de beide landen raken, ter sprake zyn gekomen. Het vervolgde: daarbij kon worden vast gesteld, dat de beleidslyn, zoals die tot nutoe door de regeringei. van Australië en Nederland is gevolgd, zal worden voortgezet. De gezaghebbende zegslieden verdui- delykten deze zin door daaraan toe te voegen, dat deze beleidslyn zowel ten aanzien van het door Nederland in Ned. Nieuw-Guinea gevoerde beleid als ten aanzien van de Ned.-Australische sa menwerking met betrekking tot het ge hele eiland geldt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1