Confessionele vakbonden eveneens teleurgesteld over regeringsnota Com m a 11 do wissel i n g bij liet „Leidscli Dagblad" WEERBERICHT dinsdag 30 juni 1959 dagblad voor leiden en omstreken 99Vooruitzichten voor vrijere loonvorming nihil te achten De heer J. W. Henny gaat heen als directeur van ons blad De heer E. A. E. van Dislioeck volgt hem op y.'.. V Y Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 K.A.B. houdt zich alle vrijheid voor 55 Reeds kort nadat de regeringsnota over lonen en huren aan de Tweede Kamer was toegezonden formuleerde het NVV bij monde van zijn secretaris, de heer A. H. Kloos zijn afkeurend oordeel: „Het NVV weet nu, dat het van deze regering niets te verwachten heeft en zal zijn beleid daarop afstemmen". Thans hebben ook de KAB en het CNV hun standpunten bepaald. De KAB is teleurgesteld over de nota en zal zich „onder de huidige omstandigheden alle vrijheid moeten voorbehouden om in overleg met andere vakcentralen de belangen van de werknemers te behartigen". Ook het CNV is verre van enthousiast en heeft op talrijke onderdelen grote bezwaren tegen de vorm, waarin de regering haar toekomstig economisch en sociaal beleid denkt te gieten. Lonen herzien vóór de huurverhoging Het C.N.V. maakt vooral bezwaar tegen het feit, dat de algemene maatregelen op het gebied van de huren en de melk reeds per 1 janu ari a.s. ingevoerd zouden worden. Na langdurige besprekingen kwam de Verbondsraad in Utrecht tot de con clusie, dat de argumenten, waarmee de regering deze afwijking van het S.E.R.-advies met betrekking tot de datum van ingang, niet kunnen overtuigen. Nadat twee jaar een loonstop heeft bestaan, dient vol gens het C.N.V. thans de mogelijk heid te worden geschapen om de lonen te herzien, voordat de huren en de melkprijs worden verhoogd. Indien de regering toch van de door de S.E.R. genoemde datum (1 april) wil afwijken, dan komt volgens het C.N.V. een verschuiving naar een later tijdstip eerder in aanmerking. Bijvoorbeeld naar 1 juli 1960, de datum die de regering als uiterste noemt, waarop een verbetering in de lonen zal kunnen plaats hebben. De verbondsraad van het C.N.V. juicht het toe, dat de regering in plaats van een verhoging met maximaal gemiddeld 25% van de huren de voorkeur geeft aan een verhoging met 20%. De raad v/ijst er evenwel op, dat S.E.R. gepleit heeft voor een naar gemeenteklassen gedifferentieerd percentage, evenwel resulterend in een gelijk nominaal be drag. Geen argument De regering voert geen enkel argu ment aan, dat tegen deze oplossing zal pleiten, aldus het C.N.V., dat dan ook van oordeel is, dat de huurverhoging voor alle gemeenteklassen nominaal ge lijk dient te zijn, mede om te voorkomen dat de gemeenteklasse-afstand opnieuw zal worden vergroot. Het C.N.V. blijft voorts van mening, dat alle woningen, gebouwd vóór 1918. die een lagere huur doen dan f.50, per maand in de eerste gemeenteklasse en f.30,per maand in de vijfde ge meenteklasse, in beginsel dienen te wor den uitgezonderd van de huurverhoging. De verbondsraad acht op de gronden, uiteengezet in het S.E.R.-advies, geen aanleiding aanwezig, zoals de regering dat voorstelt, deze grenzen te verlagen tot f. 9,respectievelijk f6,per week. Geleidelijk De verbondsraad van het C.N.V. blijft ook de voorkeur geven aan een gelei delijke afschaffing van de consumen tensubsidie op melk boven een afschaf fing ineens, zulks mede met het oog op het melkverbruik. Deze consumentensubsidie dient, volgens het verbond, niet zoals de regering doet, op vier cent per liter te worden gesteld, doch op drie cent. De verbondsraad wil zich de bevoegdheid voorbehouden, gelet op de belangen van de landarbeider, op de kwestie van de subsidiebedragen terug te ko men, zodra de in uitzicht gestelde nota inzake het landbouwbeleid is ver schenen. Keizer Haile Selassie in Moskou aangekomen Keizer Haile Selassie van Ethiopië ls maandag in Moskou aangekomen voor een bezoek van twee weken. Hij werd op het vliegveld begroet door premier Kroesjtsef. president Worosjilof en di plomatieke vertegenwoordigers. In ant woord op Worosjilofs welkomstrede ver klaarde de Keizer dat hij hoopt de bronnen van Ruslands succes en macht te leren kennén. Morgen opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk veel bewolking en plaat selijk buien, maar morgen ook opklarin gen. Matige, tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Aanhoudend koel. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 JULI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 1.43 uur; onder: 16.35 uur Hoogwater te Katwijk te 12.13 uur. Laagwater te 7.33 en 20.12 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met de regering is de verbondsraad van oordeel, dat de huurbijslag 1957 in elk geval in de collectieve contracten en loonregelingen dient te zyn verwerkt voor het tijdstip, waarop een nieuwe bij slag wordt verstrekt ter compensatie van de huurverhoging 1960. Bevreemding De raad blijft van oordeel, dat het gemeenteklassenverschil zo spoedig mo gelijk dient te worden opgeheven. Met bevreemding heeft verbondsraad kennis genomen van het feit, dat de regering, zonder de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken te hebben geraadpleegd, reeds een, zij het aanvankelijk, standpunt heeft inge nomen met betrekking tot de voor het Advertentie KINDEREN GERED door opzienbarende ontdekking Voorbij is de tijd van voetklachten. Tijdig genoeg om üw kinderen deze ellende te besparen is een van de groot ste schoenenfabrieken van ons land: de Hollandia fabriek, met een baanbrekende uitvinding gekomen. Hollandia Cema Patent schoenen, spe ciaal voor groeiende voeten ontworpen. Buigzaam als de voetzool zelf en buiten gewoon sterk (zo'n half jaar garantie op de zolen bijvoorbeeld is geen kleinigheid) Alle jongens- en meisjesvoeten in de maten 28 t.m. 43 groeien er veilig in tot sterk en gezond. De prijzen (vanaf f 15.90) liggen uitzonderlijk laag voor schoenen waar zóveel wetenschappelijk werk, zóveel zorg en toewijding aan is verleend als aan deze Hollandia Cema Patent schoenen. Kozlof ontmoette Eisenhower „In V.S. geen gummistokken tegen journalisten" President Eisenhower heeft gis termiddag, vóór de officiële ope ning, een bezoek gebracht aan de Russische handelstentoonstelling in het Colliseum in New York. Hij werd rondgeleid door de Sovjet- russische vice-premier Kozlof, die voor de opening naar New York is gekomen en die later naar Washington'zal gaan voor bespre kingen met de Amerikaanse leiders. Ondanks de voorzorgsmaatregelen van de politie waren een 200 journalisten en fotografen erin geslaagd tot de tentoon stelling door te dringen toen de presi dent zijn bezoek aflegde. Zij drongen zo op dat de president slechts weinig van de tentoonstelling te zien kreeg. Met enige moeite slaagde Kozlof erin hem in het voorbijgaan te wijzen op modellen van spoetniks en loeniks, die een ere plaats hadden gekregen, en op modellen van de atoomijsbreker „Lenin" en nieuwe Russische vliegtuigen. Bij het afscheid verklaarde Eisen hower, dat hij graag nog eens zou terug komen om de expositie op zijn gemak te bekijken. Kozlof bood hem zijn veront schuldigingen aan voor het gedrang doch Eisenhower stelde hem gerust, hij was dat gewend. „We gebruiken in Ame rika geen gas of gummistokken tegen journalisten", zei hij. Kozlof werd hedenmiddag in Wash ington verwacht. Morgen zal hij met president Eisenhower en minister Her ter spreken, waarna hij vice-president Nixon zal bezoeken en met leden van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken zal lunchen. Na zijn bezoek aan Washington zal hij een reis van tien dagen door de Ver. Staten maken. In Washington verwacht men, dat Kozlof met Eisenhower en Herter zal spreken over de kwesties-Berlijn en Duitsland, de ministersconferentie in Genève en andere politieke vraagstukken, waar onder het probleem van het staken dei- kernproeven De Newyorkse ochtendbladen hebben Kozlofs bezoek gemengd ontvangen. De New York Times dringt er bij Kozlof en de andere Sovjetleiders op aan zich meer oprecht te betonen en de New York Daily News wil hem geen welkom toe roepen als „nog een boodschapper van een vijandelijk lano". De New York Mirror schrijft dat Genève zulk „een totale mislukking was, dat er veel ge sproken zal moeten worden om het kwaad door Gromyko's stenen gezicht aangericht, weer ongedaan te maken". overheidspersoneel te volgen loonpoli tiek. Naar zijn mening had dit eerst dienen te geschieden na raadpleging van de in het rijksoverleg vertegenwoordigde centrales van overheidspersoneel. Ernstig beroep De raad zegt verheugd te zijn, dat de regering, in overeenstemming met een desbetreffende paragraat aan het soci aal politiek program van het C.N.V., zich opmaakt de belastingdruk voor on- gehuwden te verminderen. Tenslotte meent de verbondsraad, dat een ernstig beroep op de regering dient te worden gedaan om alsnog zowel prin- cipiëel als praktisch de mogelijkheid te scheppen tot een werkelijke bedryfstaks- gewijze loonvorming. Eveneens doet de raad een beroep op het georganiseerde bedrijfsleven zelf om in het bedrijfstaksgewijze overleg de no dige zelfbeperking in acht te nemen. Slot pag. 2 Ponomarenko Sovjet-ambassadeur De voormalige Russische ambas sadeur in India en Nepal, Pante- leimon Ponomarenko, is benoemd tot Sovjet-ambassadeur in Neder land. Zijn voorganger, Stepan Kirsa- nof, is op een andere post benoemd, zo meldt Tass. Panteleimon Kondratiewitsj Ponoma renko is 56 jaar oud. Hij begon zijn politieke loopbaan bij de politieke lei ding in het rode leger, waar hij van 1932 tot 1935 werkte. Drie jaar later werd hij eerste secretaris van de com munistische partij van Wit-Rusland. Deze functie bekleedde hij tot de inval van de Duitsers in 1941. In de oorlog kreeg hij bekendheid als „stafchef van de partisanen" die de Duitse verbin dingswegen bestookten. Na de Duitse terugtocht werd Pono marenko premier van Wit-Rusland, welke functie hij van 1944 tot 1950 be kleedde. Van 1948 tot de dood van Sta lin was hij lid van het secretariaat van het centrale partijcomité te Moskou. In de laatste jaren van Stalins bewind be heerde hij de portefeuille van Bevoor rading. In het kabinet-Malenkof werd hij minister van Cultuur en vervolgens Aden en Algerije In Franse politieke kringen heeft men met enige verwondering vernomen, dat een aantal Labourafgevaardigden van het Britse Lagerhuis een comité voor Algerije hebben opgericht Op voorstel van de U.N.R.-afgevaar- aigde De la Malene heeft nu een groep Franse parlementsleden een comité j voor Aden opgericht dat, evenals het Labourcomité, geheel officieus is. De la i Malene verklaarde maandag, dat. als I Britse parlementsleden er geen been in zien om zich met Algerije bezig te hou- den, de Franse parlementsleden best de toestand in Aden kunnen gaan bestu deren ,om „met instemming van de be trokken partijen maatregelen voor te stellen die de orde in dat gebied van het Midden-Oosten kunnen herstellen". eerste partysecretaris in Kazachstan. Kort na het aan het bewind komen van de regering-Boelganin werd hij in mei 1955 benoemd tot ambassadeur in Polen. Hij maakte deel uit van de Russische delegatie bij het Pools-Russische over leg te Moskou in november van het daaropvolgende jaar. In oktober 1957 werd Ponomarenko ambassadeur in India en Nepal. Eind april van dit Jaar werd hy in Nieuw Delhi vervangen door Benediktof, waar na op vrijdag j.l. Zabrodine als zijn op volger in Katmandoe werd aangewezen. Naar wij van de zyde van het minis terie van Buitenlandse Zaken vernemen heeft de Nederlandse regering agreement verleend aan de benoeming van de heer Ponomarenko. Militaire dienst van onderwijzers In het afgelopen jaar is aan ruim 200 onderwijzers uitstel van eerste oefe ning voor de militaire dienst verleend. De minister van Defensie heeft thans aan zijn ambtgenoot van O. K. en W. meegedeeld, dat aan deze onderwij zers vrijstelling zal worden gegeven, indien het uitstel in de eerste plaats was verleend omdat de betrokken on derwijzer bij het onderwijs een plaats innam welke beslist niet onvervuld kon worden gelaten. Op deze plaats moet hij ook thans nog onmisbaar zijn en in zijn vervanging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. Voorts moet hij nog niet in werkelijke diensit zijn of zijn geweest. Verder heeft de minister van Defensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1959/ i960 hoogstens aan enkele tiental len onderwijzers uitstel van eerste oefe ning kan worden verleend. De betrok kene moet dan een vacature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of driemansschool bij het gewoon- voort gezet- of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeelte van het land. AFSCHEID EN WELKOM Na grote activiteit van ruim 42 jaar Op 8 november 1917 aanvaardde de heer J. W. Henny zijn functie als directeur van het „Leidsch Dagblad". Vandaag 30 juni 1959 prijkt zijn naam voor de laatste maal in de kop van dit Blad als leider van ons bedrijf. van dit tribunaal hem geen algehele genoegdoening vei\schafte, onmiddellyk hoger beroep aantekende. Hoe groot was zijn voldoening toen in hoogste instan tie niemand minder dan de openbare aanklager tot de conclusie kwam, dat „het Leidsch Dagblad een voorbeeld ge noemd mocht worden van de houding van een Nederlandse courant in oorlogs- ty<r\ Een conclusie waarmede de president van dit rechtscollege van ganser harte instemde, hetgeen de rehabilitatie volle dig maakte! Wij geloven de spreekwoordelyke plank niet ver mis te slaan, wanneer wy dit ogenblik aanmerken als het meest triomfantelyke, dat de heer Henny ooit heeft beleefd gedurende zijn veeljarige loopbaan in dienst van het LX). Er zyn overigens, zoals trouwens ook reeds uit vorenstaande blykt, méér be wijzen aan te voeren voor het feit, dat wét de heer Henny ook doet, hij het góed doet. Hij heeft gedurende zyn ruim 42-jarig directoraat van het LX), en be halve de hierboven vermelde functies, welke met zyn maatschappelijke werk kring min of meer rechtstreeks te ma ken hadden, tal van andere bestuurslid maatschappen vervuld, die grotendeels voortsproten uit zyn sociale en sportieve instelling. Behalve voorzitter en be stuurslid van de Ver. „Grote Provinciale Dagbladen", bestuurslid van het depar tement Leiden van de Kon. Ned. Maat- schappy voor Nyverheid en Handel, voorzitter van de afdeling Leiden van de Federatei van Boekdrukkerspatroons, voorzitter van de Commissie van Be heer van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart, was hy nog vele jaren voorzitter van de Sociëteit „Amicitia" (bij zijn aftreden benoemd tot erelid), voorzitter van de Leidsche IJsclub (by zijn aftreden benoemd tot erevoorzitter), voorzitter van de Leidse Atletiekkring, de Leidse Mixed Hockeyclub, de Voet balvereniging A.S.C., de Schermcluo A.E.W., en van de Noordwykse Golf club (by zyn aftreden benoemd tot ere voorzitter) Wanneer wij er tenslotte op wyzen dat de heer Henny ook nog drager is van het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis, dan moeten wij er onmid dellijk op laten volgen, dat dit „ten slotte" nog helemaal geen tenslotte is, omdat wij nog geen melding hebben ge maakt van zyn belangryke rol bij tal van incidentele plaatselijke gebeurtenis sen, zoals zyn werk voor het Nationaal Steuncomité, zyn rol by de totstand koming van -het Leidse StadhuiscarilloiL en zyn geweldige stimulans aan het Leidse sportleven door de beschikbaar stelling van een onnoemelyk aantal wisselpryzen. De bovenstaande lijst pretendeert geenszins volledigheid. Zy lykt ons evenwel ruimschoots voldoende om de conclusie te rechtvaardigen, dat de heer Henny een uitermate werkzaam en wel besteed leven achter de rug heeft en dat zyn thans aanbrekende rust dubbel en dwars verdiend mag heten. Wy, zijn dagelykse medewerkers, wen sen hem uit de grond van ons hart toe, dat die rust een veeljarige moge zyn en dat zij hem de gelegenheid moge bieden tot een even prettige herinnering aan onze samenwerking in het belang van het LX), als dat onzerzyds het geval is. Hij moge dan niet altyd, wat men noemt „een gemakkelijke baas" zyn ge weest, omdat hy veel van zyn mensen eiste, hy was zeer zeker door zyn hoge plichtsopvatting, door zyn enorme werk kracht en door zijn medeleven met de particuliere omstandigheden van zyn medewerkers, een stimulerend voorbeeld en een voortreffelyk leidsman. Het ge hele personeel, van hoog tot laag, blyft hem daarvoor by voortduring erken telijk. Enkele personalia De plaats, welke de heer J. W. Henny gedurende vele jaren op bijzonder eer volle wyze aan de top van ons bedryf heeft ingenomen, zal met ingang van morgen worden bezet door de heer E. A. E. van Dishoeck, sinds 1 juli 1957 als adjunct-directeur aan onze onderne ming verbonden en voordien gedurende De scheidende directeur, de heer J. W. Henny. Tussen beide data ligt een ruim 42-jarige periode van intensieve activi teit, een activiteit waarvan alleen zyn naaste medewerkers zich een voorstel ling kunnen vormen Een werkzaamheid verder, waarvan overigens niet uitslui tend het Leidsch Dagblad de vruchten heeft geplukt, doch die aan diverse sec toren van het bedrijfs- en maatschappe lijk leven ten goede is gekomen. Want de verdiensten van de heer Henny be perken zich geenszins tot de eigen be- drijfskring, noch tot de plaatselyke ge meenschap. Zy strekken zich uit over het brede front van het gehele Neder landse dagbladwezen en via dit invloedryke medium over de interna tionale perswereld, waar hij meermalen op congressen van dagbladdirecteuren ons land vertegenwoordigde. Gedurende een groot aantal jaren zowel voor als na de tweede wereld oorlog bekleedde hij het presidium van de Ver. „De Nederlandsche Dagblad pers", een organisatie waarby alle Ne derlandse dagbladen zyn aangesloten en die hy tot grote ontwikkeling bracht. By zijn aftreden werden zijn grote verdien sten gehonoreerd met het erevoorzitter schap van de N.D.P., terwyl de regering deze reeds veel eerder, namelijk in 1933, erkende door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zyn activiteiten ter verbreiding van de Benelux-gedachte vonden bovendien officiële erkenning door zijn benoeming tot Officier in de Kroonorde van België. Nadat in mei 1940 de tweede wereld oorlog was uitgebroken waren de Duitse bezetters er binnen één maand tyds achter dat met de heer Henny als toen malig voorzitter van de NX).P. ten aan zien van de persvryheid in Nederland geen akkoord te bereiken viel en werd hy tot aftreden gedwongen. Dezelfde goed-vaderlandse houding leidde eind 1943 tot een verbod van het L.D., toen de heer Henny weigerde de aanstelling van een nationaal-socialistische hoofd redacteur te aanvaarden. Slechts zij die hem van nabij kennen, beseffen hoezeer het hem persoonlijk heeft gegriefd, toen na de bevryding ons Blad, als gevolg van een onvoldoen de inzicht van de Nederlandse regering in Londen in de verhoudingen en toe standen in de perswereld gedurende de bezettingstyd, niet onmiddellijk mocht her-verschijnen, doch zich moest onderwerpen aan een zuiveringsproce dure. Wie hem inderdaad goed kent, zal er zich allerminst over verwonderen, dat hij juist onder die omstandigheden er met al zyn krachten naar streefde en er ook in slaagde - om te bewerk stelligen. dat het L.D als eerste krant in bevrijd Nederland dit zuiveringspro ces zou ondergaan. En toen de uitspraak Zijn opvolger' de heer E. A. E. van Dishoeck. één jaar opgetreden als secretaris der directie. De heer Van Dishoeck, een zoon van de bekende uitgever in Bussum, werd 22 juli 1923 te Naarden geboren. Hy be zocht de Montessori lagere school in Bussum en de Gooise H.B.S. aldaar. Na met gunstig gevolg het eindexamen te hebben afgelegd, studeerde hy aan de Gemeentelyke Universiteit van Amster dam in de wis- en natuurkunde, totdat de oorlogsomstandigheden hem nood zaakten „ergens in Nederland" onder te duiken. Na de Bevryding begaf hy zich on middellijk naar Engeland om daar, in Falmouth, een officiersopleiding voor de Kon. Ned. Marine te volgen. Hij werd hier speciaal opgeleid als officier voor de artillerie en werd op 1 april 1947 be ëdigd. Nog in hetzelfde jaar vertrok hij naar Ned. Oost-Indië, waar hy deelnam aan de beide politionele acties. In 1949 inmiddels bevorderd tot luitenant-ter-zee 2de klasse, keerde hy in 1950 terug naar Nederland. Met ingang van 1 juni 1956, precies een maand voordat zyn bevor dering tot ltz lste-klasse zou volgen, werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit de marinedienst verleend. Vanaf dit tijdstip dateren dus zyn relaties met het Leidsch Dagblad. De heer Van Dishoeck is Ridder in de Orde van de Merito Naval van Brazilië, hem verleend wegens door hem ver strekte adviezen by de bouw van Bra ziliaanse fregatten en drager van het Ereteken voor Orde en Vrede. Waar ook zyn voorganger, de heer Henny, destyds in 1917, zyn functie als beroepsofficier by de Kon. Ned. Marine verwisselde voor het directoraat van ons Blad. zien wy daarin gaarne en vol ver trouwen een gunstig voorteken voor een zekere continuiteit in het beleid. Bij de aanvaarding van zijn nieuwe en verantwoordelyke positie, kunnen wy onze gevoelens te zynen opzichte niet beter uitdrukken dan door het uitspre ken van de oprechte wens. dat hij zich in alle opzichten een waardig opvolger moge betonen van zyn voorganger en dat hij de gestadige opgang van ons be dryf moee bestendigen Van ons aller meest loyale mede- en samenwerking moge hy zich hierby ver zekerd weten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1