„Provincie mag geen speeltuin van de grote steden worden" Met een enkel woord Huidgenezing PU ROL Agenda MAANDAG 29 JUNI 1959 Belgisch prinsen- huwelijk in radio Donderdag a.s. zal de Nederlandse ra dio in enkele gezamenlijke programma's uitgebreid aandacht besteden aan het huwelijk van Prins Albert van België met Donna Paola Ruffo di Calabria. In het AVRO-programma wordt van 9.55 tot 10.15 uur een reportage gegeven van de burgerlijke huwelijksvoltrekking en van 10.45 tot 11.00 een verslag van de aankomst van de stoet bij de kerk. Van 12.45 tot 13.00 uur geeft de KRO een sa menvatting van de plechtigheden, waar in een verslag zal zijn opgenomen van de kerkelijke voltrekking van het huwe lijk in de Sint-Goedele. Voor luisteraars, die de overdag gegeven reportages niet hebben kunnen volgen zendt de NCRV 's avonds een samenvatting uit in haar radiokrant „Vandaag". heeft alles mee i Prestige (Van onze t.v.-medewerker). Wij nemen het onderwerp, dat pro fessor Van Holk op verzoek van een briefschrijver had gekozen, graag als titel van onze beoordeling van het za terdagse programma, dat de VPRO het land in zond. De Leidse hoogleraar hebben we zel den met zoveel humor en diepgang voor zijn prestige nu niet direct nodig, dat hij de vraagsteller, die hem tot zijn waardevolle inleiding had bewogen. te- Da arna kon de omroepster (invalster voor haar zuster Dixon) mevrouw Flach uit Sneek vriendelijk en vlot de tweede Jim Albright-show aankondigen, die vooral In het Cubaanse nummer een in ternationaal aanvaardbaar niveau be reikte. waarvan helaas weinig tot de kijkers kon overkomen door de matige tot slechte kwaliteit van de telerecor- dlng. We hebben in het recente verle den op film opgenomen programma onderdelen gezien, waarbij er weinig of niets van het gehalte van het gebodene was ingeboet, zodat bij ons wel de ze kerheid is gerezen, dat het er helemaal om gaat of het onderwerp, de zetting en de belichting de reproduktie verdraagt. Dit was zaterdag kennelijk niet het ge val en de VPRO had naar ons gevoel er beter aan gedaan voor deze gelegenheid een ander nummer te kiezen, waarvoor wèl alle medewerkenden op de avond zelf beschikbaar waren geweest. Maar er is nog Iets anders: met alle respect voor de buitengemeen inventieve oplossingen, die Fokke Duetz voor het decor had gevonden, zijn wij van mening, dat deze show typisch geschikt was voor opvoe ring in een zaal, maar in veel mindere mate voor t.v., waardoor (of omdat) het geheel een onrustige indruk maakte. Aan de zanggroep „Modern five" moes ten we even wennen, maar in New sun in the sky" bewezen ze toch wel him kunnen. Verraseend was de slotapotheo se. waaruit door regisseur Odufré alles gehaald werd, wat er in school en dat was veel. Tegen de ohoreografie van Albright hebben we tenslotte toch wel één overwegend bezwaar. Kennelijk zijn zijn uitbeeldinigsmogelijkheden toch (nog) niet groot genoeg om hem ervan te weerhouden de hele show door de één de ander te laten optillen en er mee aan het „sjouwen" te gaan. Simon van Collem, op een plezierige manier Ingeleid met een originele „animation" (van hand en geest van een amateur) was erin geslaagd om Joris Ivens, die toch voor het filmfeest in Arnhem weer eens in zijn vaderland was, voor de camera te halen, een in strument, dat door Ivens zelf op een geniale wijze wordt bespeeld, hetgeen zichtbaar werd door episoden uit zijn oude films „Zuiderzee", vol snelle rit mische epiek en „Regen" van een speelse lyriek. Zijn recent bekroonde ontmoeting van de Seine met Parijs was. blijkens een paar goedgekozen fragmenten van een adembenemende schoonheid. Joris, die zijn agressiviteit bij het klimmen der jaren meer in beel den dan in woorden is gaan uitleven, werd in zijn land van herkomst ge- eerd door zijn confraters door de aan bieding van het erelidmaatschap van de Bond van beroepsfilmers, een geste, waarmee hij kennelijk na jaren van mijding. wel zeer ingenomen scheen. Men heeft nu eenmaal vakprestige of men heeft het niet. Ivens heeft het als weinigen, dat bleek overduidelijk, ook uit de eerbiedige benadering van de vakman Van Collem. Volledige rehabilitatie op het punt van goed amusement en daarmee van her wonnen prestige verschafte de VPRO zich met „Bonsoir Paris", geproduceerd en gepresteerd door de NTS-vertegen- woordiger in de lichtstad Joop Simons. Dat was levensechte en levensgrote tele visie van het zuiverste water! Janine en Nico Knappert, eerder reeds vol charme op de beeldbuis verschenen, leken nog aanzienlijk in prestatie ge stegen. Dat ze niettemin zeer veel prijs stel den op een hernieuwd bezoek aan onze gezinnen, uit één waarvan hij stamt, werd wel duidelijk, als men weet. dat ze voordat de uitzending was afgelopen al met hun bagage op het vliegtuig voor New York stonden te wachten. Een aardige actualiteit werd daarna inge last. nl. het in het beeld brengen van de Maastrichter John Blot, die juist tweede was geworden in een interna tionaal muziekconcours. Hij zat aan een tafeltje met Cora Vauoaire. die daarna oprees om zich in één slag te doen ken nen als de ster van de avond. Wij wis ten. dat ze niet meer één van de pril- sten was. maar werden niet slechts door haar verfijnde charme, maar ook door haar hoge artistieke niveau getroffen. De Amerikaan Lawrence detoneerde in deze uitzending, maar verder kan ervan gezegd worden, dat door een teohnische prestatie (die we al gewoon dreigen te gaan vinden, maar die niettemin, we gens betoonde durf en getoonde smaak, eerbied blijft afdwingen) een bijzondere Franse traktatie voorgeschoteld hebben gekregen, waarmee de uitzendende om roep haar prestige in niet geringe mate heeft verhoogd. Indrukwekkend (Van onze t.v.-medewerker) Zondagavond kwam voor rekening van de KRO, die daarmee gelegenheid kreeg haar eerste „Tele-dubbel" tot een eind, we mogen en kunnen nu zeggen, tot een goed einde te brengen, al heeft het er verschillende keren om gespannen. Da vid Wijnbeek toonde zich weer de bijkans volmaakte geheugenautomaat, die niet temin blijk gaf zijn stof met scherp ver stand te hebben geselecteerd. Jammer was, dat waarschijnlijk terwille van de authenticiteit een hoog officier een veel te lange inleiding ten beste gaf om tot een niet zeer principiële vraag te gera ken. Men moet toch langzamerhand in Bussum wel weten, dat het niet ieders werk is om als t.v.-spreker op te treden. Als het nu niet direct dringend nodig is, vermyde men de verschijning van dilet tanten. Rik van Steenbergen had zich beter dan vorige keren voorbereid en ontzien en leverde uit sportoogpunt bij- zondere prestaties. Al kunnen wy het spanningselement wel waarderen, wy biyven erby, dat de meeste kijkers snel op telkens weer een baantje rijden uitge keken zyn. Ieder was tenslotte opgelucht, toen het tweetal samen zyn zes mille binnen had in deze fraaie Nederland— België-match, die door beide partijen werd gewonnen, zoals Paul van der Velde opmerkte, iets kernachtiger dan het stuntelige en fantasieloze gefeli- citeer van Blaaser op de wielerbaan. Hoewel misschien niet een zo brede massa aansprekend als een quiz, was naar onze smaak de première van Jur- riaan Andriessen's opera „Kalchas" het hoogtepunt van de avond. Wij zyn be paald onder de indruk gekomen van de compacte en nergens duistere verhaal trant van vertaler Charles Timmer, de zwierige actie van Guus Hoekman, het rype spel van het Promenade-orkest, maar bovenal van de interessante bij zonder beeldende compositie in een mu- ziekkleur, zuiver passend op het verbale thema en samentreffend met de taal klank. Hoekman, componist en orkest bereikten een hoogtepunt in de fluit- scène van Hamlet, die van grote innig heid getuigde en vooral van Hoekman een sterke expressie in zang, gebaar en gelaat liet genieten. Het moge in Salzburg misschien wat verwarring stichten, dat er twee Neder landse inzendingen zyn, we begrypen, dat de KRO eenmaal zich verzekerd hebbend van het opvoeringsrecht van Franse communisten weigerden te vechten Uit publikaties van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ambassadeur te Parijs, William Bul litt, zyn regering een week na de Duitse aanval op Frankrijk laten weten, dat vrijwel alle Franse tanks bemand waren door communistische arbeiders van de Paryse Renault-fabrieken en dat deze op een zeer kritiek ogenblik weigerden op te trekken. In een bepaald geval zou van de bemanningen van 63 zware tanks slechts vyf het bevel tot een aanval heb ben uitgevoerd. In een aantal gevallen hadden tankgroepen belangryke onder delen van het materieel vernield. Am bassadeur Bullitt voegde hieraan toe ver nomen te hebben dat de betrokkenen die avond nog terecht zouden worden ge steld. Als een ander voorbeeld van de ac tiviteit van een communistische „vijfde colonne" deelde Bullitt mede, dat een regiment jagers van 18.000 man in op stand was gekomen en de belangrijke stad Compiègne had bezet. Zij hielden deze plaatst en noordoosten van Parys toen nog in hun bezit. Hy had vernomen dat zij die avond met vliegtuigen en tanks zouden worden aangevallen. Het Hr. Ms. van Amstel naar Curasao Ter aflossing van Hr. Ms. fregat Van Speyk zal Hr. Ms. fregat Van Aanstel op zaterdag 4 juli uit Den Helder naar de Ned Antillen vertrekken. Op de uitreis zal het schip in de periode van 14 tot 18 juli de Bermuda-eilanden aandoen. Op 22 juli wordt Hr. Ms. Van Amstel te Curasao verwacht. Hr. Ms. fregat Van Speyk, dat sinds 9 juli 1956 in de Caraibische wateren gestationeerd is en ter beschikking staat van de Commandant Zeemacht in de Ned. Antillen, zal op 31 juli de thuisreis naar Nederland aanvangen. Tydens deze thuisreis zal ook dit schip de Bermuda-eilanden aandoen en wel in de periode van 4 tot 7 augustus. Hr. Ms. Van Speyk wordt op 19 augustus in Den Helder terugverwacht. Gedurende de respectievelijke uit- en thuisreis zullen genoemde schepen onder bevel staan van de luitenant ter zee der eersteklasse J. van Rijn. regiment handelde, volgens het rapport van de Amerikaanse ambassadeur, „in samenwerking met de Duitsers op last van de Sovjet-regering". (Speciale berichtgeving) Zaterdag heeft het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland te Rot terdam, zyn jaarlijkse vergadering ge houden te Krimpen aan de IJssel onder voorzitterschap van mr. J. W. W. van der Hoeven. De vergadering werd by- gewoond door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en het ere-lid, mr. K. de in opdracht van de Regering vervaar digde compositie daarmee graag wil wedijveren in een internationaal toer nooi, waarbij de stryd tegen een 30-tal concurrenten moet worden aangebon den, maar waarin dan ook 1.500 dollar zyn te vergeven. Eind augustus zal de beslissing daarover gevallen zijn. We menen, dat men ons land tenminste de eer zal moeten geven met twee geheel verschillend geaarde opera's op indruk wekkende wijze van ons bloeiend cultu rele leven te getuigen. Dat het onze ver brokkelde televisie is, die zich zo waardig manifesteert, zal voor deze zelfde t.v. hopelijk een ereplicht vormen om in de culturele sector van ons nationaal bestel duidelijker en op breder vlak te getuigen. (Advertentie) P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel, de heer J. Aalbers, heeft de tal rijke leden. o.w. zich talrijke burge meesters en wethouders uit de provin cie bevonden, welkom geheten en aan dacht gevraagd voor zijn gemeente, waarin de industrialisatie snel toeneemt. Mr. Van der Hoeven heeft in zyn openingswoord verklaard, dat het in stituut zich beijvert te voorkomen dat het landelijke deel van de provincie tot een speelterrein van de grote ste den wordt beperkt. De band met de historie dient niet te worden verbro ken. zeide hij en somde op, dat het instituut vele maatregelen heeft ge nomen om het natuurschoon te hand haven en slechts is gezwicht .indien hogere belangen op het spel stonden, om natuurschoon prijs te geven, n.l. het natuurreservaat de Beer, dat ver dwijnen gaat om plaats te maken voor het havengebied Europoort. Zuid-Hol land dient bewoonbaar te biyven en natuurschoon dient te worden ge handhaafd. zo nodig uitgebreid door nieuwe beplantingen aan te leggen, daar waar zij op haar plaats zijn. De jaarverslagen werden vervolgens vastgesteld en alle aan de beurt van aftreden zynde bestuursleden by accla matie herkozen. Na het officiële gedeelte hebben de aanwezigen een wandeling door de nieuwe wijken van Krimpen aan de IJssel gemaakt en een bezoek gebracht aan de Algera-brug. 's Middags volgde een excursie per autobus door de Krimpenerwaard. Te Haastrecht heeft het gezelschap een be zoek gebracht aan de interessante ver zameling van het museum der Stichting Bisdom Van Vliet, omvattende een kostbare collectie oud-porselein, aarde werk en kristal, eens eigendom van de familie Bisdom van Vliet, waarna ten slotte burgemeester mr. L. C. A. Lepe- laers het gezelschap in het oude, ge restaureerde raadhuis heeft ontvangen. BINNENLAND Onvoorziene omstandigheden voor- je» van de Nederland", behouden zal het ms. „Oranje" van de «chappy „N< onder commando van kapitein NV Stoomvaartmaatscl Schultlng, morgen te Amsterdam arrive ren. Het schip zal meren langszy de Java- kade. waar de ontscheping der ca. 360 passagiers na aankomst een aanvang zal nemen. Op 5 Juli as. zal het schip weer vertrekken voor het maken van 4 cruises naar Southampton. Cassablanca. Barcelo na. Cannes en Southampton. Minister Korthals heeft meegedeeld dat de gevaarlijke onbewaakte spoorover- gang in Prinsenbeek by voorrang van een automatische knipperllchtlnstallatle zal worden voorzien en dat bevorderd zal worden, dat deze installatie volgend Jaar in dienst kan worden gesteld. Van 1 tot 5 Juli zal het Franse fre gat „Alsaclen (plm. 1300 ton) een nlet- offloleel bezoek brengen aan Amsterdam. Tevens zal van 3 tot 5 Juli het Zweedse marlne-opleidlngsvaartulg „Gladan" (220 ton) de hoofdstad een operationeel bezoek brengen. Prof. dr. J. J G. Prick, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen is door de Paus benoemd tot com mandeur in de Orde van Sint-Silvester. De 7-Jarige Theo van Es uit de Hon- tenissestraat te Rotterdam ls bij het over steken van de Oldegaarde door een perso nenauto aangereden. Ernstig gewond werd hy naar het Zuiderziekenhuis overge bracht; bij aankomst bleek dat hy was overleden. De Nederlander Joris Ivens. die met zyn film „La Seine a rencoutré Paris" op het Filmfestival te Cannes de eerste prijs kreeg voor de beste documentaire films, is onderscheiden met het erelidmaatschap van de Nederlandse Beroepsvereniging van Kunstenaars. Gistermorgen is tydens het onweer dat boven Blesse (Friesland) woedde de 52-Jarlge veehouder H. G. Smale door de bliksem getroffen en gedood. In een der vijvers van het Haags Bos ls zaterdagmiddag het driejarige jongetje A. J. Rutjes uit de Joan Maetsuycker- straat verdronken. Een surveillerende po- litle-agent zag het kindje dryven. Hij ging gekleed te water, bracht hem op het droge en paste kunstmatige ademhaling toe. Dit hielp echter niet meer. Een arts van de GGD, die even later kwam, kon alleen de dood constateren. De gemeenteraad van het Gelderse plaatsje Scherpenzeel heeft beslist over net zwemmen op zondag in het nieuwe zwembad in de gemeente, dat tot stand ls gekomen door een grote burgerzinle ning. Onder enorme publieke belangstel ling heeft de raad hevig gediscussieerd over de zondagsrust. Ondanks het hevig verzet van de fracties van de PvdA en Gemeentebelangen biyft het nieuwe bad de gehele zondag voor volwassenen geslo ten. De Jeugd tussen 13 tot 21 Jaar kan anderhalf uur van het water genieten, de Jongens eerst, daarna de meisjes. En het College van B. en W. zal beslissen of de temperatuur van het water wel geschikt is. Met het ss. Zuiderkruis" zyn zater dagochtend 734 Amerikaanse middelbare scholleren te Rotterdam aangekomen. Door middel van de Vereniging tot Uit wisseling van Scholleren en Studenten „American Field Service International Scholarship" zullen zy twee maanden bij particulieren in Europa logeren. In ons land blyven er 53. Op 27 augustus gaat men terug met de Groote Beer". Men neem' aan dat de myxomathose op verschillend' olaatsen van de Gelderse Vallei de kop weer begint op te steken want in de bossen rond Scherpenzeel heb ben Jachtopzieners weer een aantal slacht offers van deze konijnenziekte gevonden. Gistermiddag ls de Nederlandse zeil- kllpper „Lichtstraal" op de oostpunt van het Enkhuizerzand een droogte be oosten Enkhuizen gestrand. De red dingboot K. F Sluijs van het station Enkhuizen der KN en ZHRM voer naar het schip en haalde de passagiers, negen vrouwen en twee kinderen, van boord. De uit drie leden bestaande bemanning bleef op de boot. Men zou proberen met behulp van een sleepboot net zeilschip los te trekken. Zaterdagmiddag ls de 52-Jarlge Rot terdamse mevrouw M. de JongVerbrug- gen in het Brielse Meer door verdrinking om het leven gekomen. Zij was naby het kampeercentrum Kruinlngergors aan het baden, heeft zich waarschyniyk te ver van de oever verwyderd en geraakte ln de gevaariyke diepe geul. Het stoffeiyk overschot is door de Rykspolltle te water geborgen. BUITENLAND Meer dan de helft van de mensen die bij de atoombomontploffingen in 1045 in Hirosjlma en Nagasaki aan zware ra dio-actieve straling hebben blootgestaan, lijden nog aan de gevolgen daarvan, zo heeft de Japanse anti-kernbomraad za terdag verklaard. Zij ïyden aan kanker, bloedarmoede of leverziekten. Als gevolg hiervan kunnen zy moeliyk werk krygen en meer dan de helft van deze slachtof fers behoort dan ook tot de bevolkings groep met het laagste Inkomen. In 1057 en 1958 heeft het Japanse ministerie van Sociale Zaken aan 78.000 mensen ln Hi- rosjima en 67.000 in Nagasaki certificaten uitgereikt, waaruit biykt dat zij slachtof fers van de ontploffingen in 1945 zijn. De Sovjetrusslsche premier, KroesJ- tsjef. zal by zyn officieel bezoek aan Denemarken van 10 tot 15 augustus door z(Jn echtgenote Nlna Petrovna vergezeld worden, aldus heeft een woordvoerder van het Deense ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De uitnodiging voor het bezoek aan de drie Scandinavi sche landen was ook tot Kroesjtsjefs echt genote gericht, maar niemand had ver wacht dat zij daarvan gebruik zou ma ken. Zij heeft haar echtgenoot nog nim mer op een officieel bezoek buiten de Sovjet-Unie vergezeld. Roberto ATias die na een verblijf van 2 maanden op de Braziliaanse ambassade in Panama een vrijgeleide kreeg om naar Brazilië te reizen, heeft bij zijn aankomst in Rlo de Janeiro verklaard dat hij vijf of zes weken in Brazilië wil blijven alvorens zich voor zaken naar Engeland en België te begeven. Hij voegde hieraan toe dat het verzet tegen president La Guardla een positief resultaat heeft gehad: wij ziging van de kieswet die de mogelllkheid opent op vreedzame wijze de regering te verwijderen De republiek Irak heeft een nieuwe vlag ter vervanging van die van het Has- Jemltische koningshuis. Het nieuwe dun doek bestaat uit drie horizontale strepen van zwart, wit en gToen. In het midden van de witte streep ls een achtpuntige rode ster met daarin een gele cirkel aan gebracht De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Hassoena heeft zaterdag ln Cairo .bekendgemaakt dat Irak heeft in gestemd met het houden van een Ara bische topconferentie over de Palestijnse kwestie en het vraagstuk van de Joodse immigratie in Israël. Op Tunesië en Ma rokko na hebben alle Arabische landen nu met de conferentie ingestemd. Mevr. Dorothy Macmillan, de echt genote van de Britse premier, heeft zater dag by het uitreiken van diploma's aan verpleegsters te East Grlnstead in Zuld- oost-Engeland de waarschuwing geuit: Trouw nooit met een politicus" Het verzorgen van een kiesdistrict is veel zwaarder dan het verzorgen van de moei- ïykste patiënt", zei zij. Ruim tachtig hoge Pakistaanse func tionarissen zijn zaterdag van hun func tie ontheven wegens corruptie of onbe kwaamheid. Dit ls geschied op bevel van de landspresident. generaal AJoeb Chan, die heeft meegedeeld dat deze maatregel deel uitmaakt van het zuiveringsprogram van de ..revolutie van oktober Jl". Onder de ontslagenen is de zaakgelastigde te Rabat, prof. Ahmed All. De oorzaak van het ongeluk met het Amerikaanse passagiersvliegtuig in Noord- Italië is nog een mysterie. Men acht het uitgesloten dat het toestel door bliksem inslag uitelkaar is gesprongen. Het hoofd van de technische dienst van de Trans- world Airlines, Dunn, is zaterdag naar Italië vertrokken om aan het onderzoek deel te nemen. Ook hy ls van mening, dat blikseminslag niet de oorzaak is ge weest. Met ingang van 7 augustus zullen de ongeveer 1600 arbeidersorganisaties in de Verenigde Arabische Republiek verdwy- nen en vervangen worden door 37 „alge mens vakbonden", die circa 7 miljoen ar beiders zullen moeten omvatten. Deze vakbonden zullen o.a. het recht krygen spaarkassen op te richten en collectieve verzekeringen voor hun leden en hun ge zinnen af te sluiten. De Argentijnse minister van Economi sche Zaken, Alvaro Alsogaray, heeft za terdagavond een radioboodschap tot het Argentijnse volk gerloht. Hy verzocht de Argentijnen om een „wapenstilstand" van zes maanden om zijn program voor mo netaire stabilisatie en economische expan sie te kunnen uitvoeren President Fron- dlzi had hem gezegd dat Argentinië op het ogenblik slechts bestaan kan dank zy de buitenlandse leningen en dat de kwestie van de salariëring van het over heidspersoneel moeliyk op het einde van de maand geregeld zal kunnen zyn. Vol gens Alsogaray zullen de maanden sep tember en oktober het zwaarste zijn. Van november af zal er echter een aanzien lijke verbetering Intreden. Er is in Brussel een bloeiende markt voor plaatsen in particuliere hulzen en kantoorgebouwen langs de route die Prins Albert en Prinses Paola op hun hu welijksdag zullen volgen. Sommige plaat sen brengen ruim vijftig gulden op! De gasten die de huwelijksplechtigheden zul len bijwonen beginnen reeds in de Bel gische hoofdstad aan te komen. Ex-ko ning Umberto van Italië en familieleden behoren tot de eerst aangekomenen. Het centrale comité van de Tsjecho- slowaakse oommunlstische partij heeft zaterdag een dringend beroep gedaan op de boeren en brigades „vrijwilligers" uit de steden om dag en nacht te werken, oodat de oogst op tyd binnen zal zyn. Waarnemers tekenen hierbij aan. dat ln het begin van het Jaar het ministerie van Landbouw ln Praag voorspelde dat de landbouwproduktle dit laar meer dan 25 procent hoger zou zijn dan in 1955. doch dat deze schatting veel te optimistisch was. De bevolking van Hawaii heeft zich zaterdag met overweldigende meerderheid uitgesproken voor het lidmaatschap van de VS De eilanden zullen de 50ste staat van de VS vormen. Het desbetreffende wetsvoorstel ls al in maart door presi dent Elsenhower getekend. Twee maan den geleden werd Alaska de 49ste staat van de VS De „Sunday Dispatch" meldt, dat een groep Britse geleerden o.l.v. Sir Wil liam Penney een middel heeft gevonden om plutonium te maken tegen een zeer lage k -stprys. Hierdoor zal niet alleen de produktle van kernwapens veel goedko per worden maar zal men ook ln staat zijn bepaalde bronnen van kernenergie, in het byzonder op het gebied van de voort stuwing van schepen, sneller tot ontwik keling te brengen, aldus het blad. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Friese uitz. 18.45 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.10 Or- gelconc. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 20 .00 Nws. 20.05 Toespr. 20.10 Gevar. progr. 21.40 Quizprogr. 22.20 Metropole-ork. 23.00 Nws. 23.15 Stereofonische uitz. 23.5024.00 Dagsluiting. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Rep. Tour de France. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openb. kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: De Zilvervloot. Een spaar- potpourrl met authentieke Antilliaanse muz. v. h. duo Julian Coco en Ottmar Fraai. 19.30 Lichte muz. 19.50 Nabeschou wing Tour de France. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00—21.00 Interv. met Prins Bernhard. Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder Gouverneur Long ontslagen uit psychiatrische kliniek Het gerechtshof van de Amerikaanse staat Louisiana heeft bepaald, dat gou verneur Earl Long moet worden ont slagen uit de psychiatrische inrichting waarin hij op verzoek van zyn vrouw was opgenomen. De gouverneur, die nu zijn functie weer kan opnemen, is een echtscheidingsprocedure tegen zijn vrouw begonnen. De gouverneur was 27 dagen geleden in een psychiatrische inrichting opge nomen nadat hy in een bijeenkomst van de wetgevende vergadering van de staat opzien had gebaard met een rede waarin hij de oppositie de huid vol schold. De ziekenhuisraad van de staat Loui siana is gisteren op bevel van Long in spoedzitting bijeengeweest en heeft zie kenhuisfunctionarissen die zich tegen zijn vrijlating verzetten, ontslagen. Minister Van den Bergh in Bonn De minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh is vanmorgen in Bonn aangekomen voor besprekingen met zijn Westduitse collega, minister Strauss. Er zal o-m. overleg worden ge pleegd over de samenwerking tussen bei de landen in NAYO-verband. De in- speoteur- generaal van de Westduitse strijdkrachten, generaal Adolf Heusin- ger. zal aan dit overleg deelnemen. Minister Van den Bergh is vanmid dag naar ons land teruggekeerd. BorneostraatFeest Speeltulnver. „Oos terkwartier". 7.15 uur nam. Pieterskerk: Holland Festival Gem. Toonkunstkoor zingt „Hohe Messe" van J. S Bach. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Beukenhof, Oegstgeest: Receptie zil veren Jubileum Leidsche Wolspinnery en dhr. A. A. Verhoef. 3.305.30 uur nam. Borneostraat: Feest Speeltulnver „Oos terkwartier". 7.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Deltawerken. 8 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte. 7.308 uur nam. Trompstraat: Openluchtsamenkomst Baptisten Gem. 8 uur nam. DONDERDAG Borneostraat: Kinderoptocht Speeltuin ver. „Oo6terkwartler". 7 uur nam. Kagerstraat 1: Ledenverg. Ver. voor Chr. M.O. en VHO. 8 uur nam. VRIJDAG Borneostraat: Tulnkermis Speeltulnver. Oosterkwartier. 7.30 uur nam. ZATERDAG BorneostraatKermis Speeltulnver. ..Oosterkwartier". 36 en 711 uur nam. Brèestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. De Doelen: Aandeelhoudersverg. Rie del Llmonadefabrieken NV. 4.30 uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging naar „Duin en Kruidberg". 8.21 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw Rapenburg 73: Drie Haagse kunstenaars tot eind funl Lakenhal Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880 Werkd 10 uur voorm.5 uur nam.: zond 15 uur nam (tot 31 augustus) Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 4 uur; 's zondags van 1—4 uur) t,e m 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstellingen grafisch werk Nono Reinhold en Brusselse amateurfotografen, (t/'m. 16 augustus). BIOSCOPEN Trianon „De naakte Maja" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Dwars door de hel" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Het Donkozakkenlied" (alle leeftijden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Geen plaats voor wilde dieren". I.lilo „De vlam en de pijl" (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur. Luxor „Hoe vertel ik het myn doch ter?" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehoor bij Uw hulsarts of t specialist (of diens waarnemers) bel op dok.erstelefoon 22222. VOOR DINSDAG 30 JUNI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 V. d. kind. 10.15 Het lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- wyzer. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Lichte muz. 15.05 Gram. 15.45 Friese liedjes. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V .d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: Plantengroei op de Benedenwindse eilanden door dr. A. L. Stoffers. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 Vakantie-(Wetensw) aardigheden. 20.40 L'assassino nella Cat- tedrale .opera. 22.05 Sport. 22.10 Cello en Rlano. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en t. kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Planomuz. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V .d. zieken. 12.00 Pianomuz. en zang. 12.20 Regeringsultz.: Landb.rubr. Het Landbouwkundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik my even voorstellen? Mijn naam is Cox. noorsp. 14.35 Gram. 15.05 Delos, Delphi en de zeven wijzen, caus. 15.20 Plano en vioolmuz. 15.45 Gram. (In- term.: Tour de France). 17.15 De dieren wereld en wy, caus. 17.25 V. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Lichte muz. 19.40 Tenniskamp. Wimbledon. 19.45 Toneelbesch. 20.00 Nws. 20.05 Eens komt de kans, radio-operette. 21.40 Tour de France 21.50 Lichte muz. 22.15 Act. 22.30 Sopraan en pianomuz. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 New York calling 23.2224.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de vierde iyn van 1820 uur) I. Ernst van DOhnanyi: 1. Suite in fis kl. t. op. 19. Andante con variazioni (piü anima to - mol to piü allegro - Andante tranqulllo - allegro - vivace - adagio): Scherzo (Allegrotto vivace); Romanza (Andante poco moto - poco piü mosso - tempo I); Rondo (Allegro vivace - andan te - tempo I); Philharmonia Orkest o.l.v. Robert Irving.; 2. Variaties over een kin derliedje voor piano en orkest op. 25. Ju lius Katchen.. plano. Philharmonisch Or kest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. II. Béla Bartök; 1. Concert voor orkest 1943)Introduzione - Giuoco delle cop- pie - Elegla - Intermezzo interrotto - Finale. Symphonle Orkest van de Beriynse Radio o.l.v. Ferenc Frlcsav. 2 Concert voor plano en orkest nr. 3: Allegretto - Adagio religloso - Allegro vivace. Monique Haas, plano. Rlas Symphonle Orkest. Beriyn o.l.v. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Tekenfilm. 20.30 Filmprogr. 20.40 Docu mentaire. 21.00 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 13.40 Caus. 13.55 Crlc- ketultsl. en golfrep. 14.00 V .d .scholen. 15.00 Tenniskamp. 16.45 Caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Operamuz. 19.30 Klankb. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Pianorecital 22.45 Parl - overz. 23.00 Nws. 23.0623.36 Cello en plano. Engeland, BBC Light Programme .1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Nws. 15.00 Dansmuz. 15.30 Nws. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.46 Uitslagen v. races en orgelspel. 17.15 Pianospel. 17.30 Nws. en tenniskamp. 18.32 Act. en gevar. pro gramma. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Tenniskamp. 22.45 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.5524.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws.'13.15 Ork. conc. 14.00 Amus.muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.20 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Solisten- conc. 14.40 Koorzang. 17.05 Kamermuz. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Saxofoonkwartet. 15.30 Omroepork. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Reisbeschr. 19.40 Gram. 19.50 V. d. mid denstand. 20.00 V. d .vrouw. 21.00 Om roepork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Plano en zang. 22.6523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Idem. 14.45 Ork.conc. 15.30, 16.05 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bordeaux 22.00 Nws. 22.10 Vrije tyd. 22.55 Nws. Advertentie. official j GEBR. HUISMANj l Hogewoerd 6668, teL 22962, Leiden WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 0. d bC h O I !g j 8# I 0 |i Et s a üu e cS Amsterdam regenbui W 7 20 13 0.1 Den Helder regenbui w 9 18 14 1 Ypenburg half bew. wnw 6 19 15 0.6 Vlissingen licht bew. wnw 6 19 14 5 Eelde zwaar bew. wzw 4 19 12 13 De Bilt half bew. wzw 2 20 13 B Twente geh. bew. zw 4 20 10 10 Eindhoven onweer zw 4 20 11 0 Z.-Limburg geh. bew. zw 6 20 11 0 Helsinki geh. bew. ono 5 23 8 2 Stockholm regen no 5 24 10 3 Oslo zwaar bew. zzw 5 20 13 0 Kopenhagen regen nno 4 28 11 8 Aberdeen motregen niïw 6 16 10 5 Londen half bew. w 4 23 11 3 Brussel regenbui zw 5 21 11 0.1 Luxemburg zwaar bew. w 4 19 10 1 Parys half bew. W 2 21 11 5 Bordeaux zwaar bew. w 2 22 13 2 Grenoble regen n 2 24 15 4 Nice half bew. nnw 4 29 17 0 Berlijn zwaar bew. zzw 2 23 14 2 Frankfort zwaar bew. zzw 2 21 14 2 Münohen regen w 2 21 14 4 Zürlch regen wzw 2 21 13 14 Genève neerslag zzw 5 23 12 5 Locarno regen w.etil 27 17 22 Wenen regen zzw 2 27 16 4 Innsbruck regen wnw 2 25 14 4 Belgrado onbewolkt wstil 23 16 1 Athene "bewolkt nw 2 Rome mist W-Stil 30 18 0 AJacclo zwaar bew. ono 2 25 15 0 Madrid lilcht bew. w.stil 33 21 0 Mallorca onbewolkt wstil 15 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2