Israëlisch kabinet in gevaar door leverantie van wapens aan Bonn WEERBERICHT Premier Ben Goerion houdt voet bij stuk en dreigt met heengaan KOMEN ENGELSE DAGBLADEN SPOEDIG STIL TE LIGGEN? Ondanks protest van de Russen: presidentsverkiezing in Berlijn Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 JUNI 1959 No. 29781 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het Israëlische kabinet is gisteren acht uur bijeen geweest om te pogen overeenstemming te bereiken over de verkoop van wapens aan Duitsland. Zoals men weet is over het besluit van de regering-Ben Goerion om produkten van de Israëlische wapenindustrie aan de Westduitse Bondsrepubliek te leveren een politieke storm opgestoken. Maar Ben Goerion verklaarde gisteren op een bijeenkomst van de Arbeiderspartij „Mapai": „Indien een lid van de coalitieregering tegen mij stemt of zich van stemming onthoudt, zal hij moeten aftreden. Indien ik in dat geval binnen veertien dagen geen nieuwe regering kan vormen, ga ik heen". Voor heden heeft het Israëlische parlement een tweetal moties op zijn agenda staan: een communistische, waarin gezegd wordt, dat het parlement geen vertrouwen heeft in de regering van Ben Goerion en een motie van de rechtse Heroet-partij, waarin wordt verzocht om een debat over het plan tot verkoop van Israëlische wapens aan West-Duitsland. De Heroet-partij tracht andere par tijen ertoe te brengen zich bij de stem ming over de communistische motie tegen Ben Goerion uit te spreken. Premier Ben Goerion verklaarde dezer dagen, dat er geen conflict tussen de be langen van de Israëlische munitie industrie en de gevoelens van het joodse volk behoeft te bestaan. In december had hy in het kabinet meegedeeld, dat Emotionele contra zakelijke argumenten Waarnemers zijn van oordeel, dat ge noemde moties kunnen leiden tot een krachtmeting in het parlement, waarin de huidige coalitieregering kan vallen. De 73-jarige premier is van plan wapens aan Duitsland te blijven verkopen en de tegenstanders van die transacties in de coalitie, namelijk de linkse Ahdoet Avoda-party, uit de regering te stoten. Om dit te doen staat Ben Goerion geen andere weg open dan het ontslag van het gehele kabinet in te dienen. Inbraak bij de N.R.V. te Den Haag VOOR f 100.000.— AAN DEVIEZEN GESTOLEN (Van onze Haagse redactie) Voor ongeveer f 100.000.aan buitenlandse valuta en reischeques is het afgelopen weekeinde, ver moedelijk in de nacht van zaterdag op zondag, ontvreemd uit het hoofdkantoor van de Ned. Reis- vereniging aan de Laan van Meer- dervoort, hoek Zeestraat, te Den Haag. De inbrekers zyn bijzonder goed voor bereid te werk gegaan. Met behulp van snijbranders, waartoe zij cilinders met acetyleen en zuurstof bij zich moeten hebben gehad, hebben zij de in de kel der staande brandkast aan de zijkant opengesneden. Voor zij aan de slag gin gen, bouwden zij van in de kelder aan wezige kartonnen dozen een „hut" rondom de brandkast, opdat het schijn sel van de snijbrander zo min mogelijk zou uitstralen. De politie neemt aan dat hier geen beginners in het „vak" van brandkast- diefstallen bezig zijn geweest. Het zware werk dat moest worden verzet maakt het waarschijnlijk dat er twee zo niet meer inbrekers in het gebouw zijn geweest. Hoe zij binnen zijn gekomen, stond vanochtend nog niet vast. Hangende het onderzoek wilde de directie van de NRV nog geen verdere inlichtingen geven. Staalindustrie in de V.S. staakt nog niet Nadat president Eisenhower dit week einde tussenbeide was gekomen, is de staking van de arbeiders in de staalin dustrie aangesloten bij de United Steel Workers Union, welke op 1 juli a.s. zou uitbreken, tot 14 juli uitgesteld. De pre sident drong erop aan, dat de onder handelingsbesprekingen tussen vakver eniging en staalindustrie gaande ge houden zouden worden ..totdat men net over alle bepalingen en voorwaarden van een nieuw contract eens geworden zal zijn". Gisteren werden de besprekin gen tussen de vakverenigingen en de vertegenwoordigers van de industrie hervat, waarbij beide partijen overeen kwamen het tempo der onderhandelin gen te versnellen. Deze onderhandelin gen zullen woensdag worden voortgezet, terwijl el'ke dag daarna tot nader aan kondiging zowel des ochtends als in de namiddag bijeenkomsten gehouden zul len worden. Intussen zullen de bijzond- derheden van de contractverlenging tot 14 juli door de vakvereniging en de 12 grote en ongeveer 70 kleinere maat schappijen worden vastgesteld. Noordwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 1.16 uur; onder: 15.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.04 en 23.35 uur. Laagwater te 6.26 en 19.07 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) miljoenenorders uit verscheidene landen, waaronder West-Duitsland en Neder land, waren ontvangen en er was toen geen verzet gerezen. Wij kopen van Duitsland, aldus de premier, en verko pen ook aan dat land. De leverantie aan West-Duitsland is van groot belang voor de munitie-industrie, die gebrek aan or ders heeft waardoor werkloosheid dreigt. Met het geld dat de transacties opleve ren worden nieuwe wapens voor het Israëlische leger gekocht. Het verzet tegen de leveranties aan de Bondsrepubliek berust voornamelijk op emotionele gronden, doch de linkse partijen voeren ook als argument aan dat Israël niet mag bydragen aan het „herstel van het Duitse militarisme". Amsterdam tegen Real Madrid op tv De NTS heeft heden toestemming ontvangen voor een rechtstreekse uit zending van de voetbalwedstrijd Am sterdam-Real Madrid, welke morgen avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. De uitzending duurt van 19.55-21.45 Leo Pagano verzorgt de commentaar. De Vlaamse televisie neemt de voet balreportage over. Het aangekondigde filmprogramma komt te vervallen. Het journaal en weeroverzicht wordt uitge zonden van 21.45-22.05 uur. Gisteravond arriveerde Prinses Paola met haar moeder en haar broer op het vliegveld Meisbroek bij Brussel. Van links naar rechts Prinses Paola, haar broer en Prins Albert. Conflict in drukinktindustrie verscherpt Bemiddeling mogelijk van de regering Voorstel drukkerspatroons werd verworpen (Van onze Londense correspondent) Het gevaar dreigt, dat het druk kersconflict, zich deze week tot de nog verschijnende Engelse dag bladen zal uitbreiden als gevolg van een verscherping van de situatie in de drukinktindustrie. Bij twee inktfabrieken is namelijk een deel van het personeel in staking gegaan en bij drie andere hebben de arbeiders besloten over een week het werk neer te leggen. Dit is bedoeld als protest tegen het door een zesde firma aangezegde ontslag van personeel wegens de weigering om overuren te maken. Deze stakingsactie draagt nog een onofficieel karakter. Morgen zal het bestuur van de typografen bond beslissen of het de staking in de inktmakerijen zal steunen. In dien dat gebeurt zal de Britse dag bladpers over enkele dagen van inkt verstoken zijn. Totnutoe heeft de typografenbond nationale dag bladen, met welke men een afzon derlijke overeenkomst heeft, welke aan het eind van het jaar voor herziening in aanmerking komt, buiten het conflict willen houden. De afspraak tussen de nationale En gelse bladen is, dat indien één hunner gedwongen is te stoppen, alle andere zullen ophouden te verschynen. Het is mogelyk, dat de regering, gezien de ernst van de toestand in het dagblad- bedryf, een bemiddelingspoging zal wa gen. Maar op dit moment schijnt er weinig hoop te bestaan op een spoedige oplossing van de moeilijkheden. Een voorstel van de Britse Federatie van Drukkerspatroons tot bemiddeling door een commissie uit de industrie onder een onafhankelijke voorzitter is verwor pen. Het bekende dagblad de „Yorkshire Post" verschijnt vanochtend met vier pagina's door vrijwilligers uit het per soneel vervaardigd. Vorige week ver scheen het blad in de vorm van een enkel gestencild velletje. De hoofdredac teur, de bekende journalist Sir Linton Andrews, zei gisteren, dat zyn blad zich tot het uiterste zal inspannen om de ge meenschap te blyven dienen. Gastanks van trein ontploft: 25 (loden Dramatisch ongeluk in de Amerikaanse staat Georgia Zeker 25 mensen zijn gistermid dag omgekomen en 70 gewond door een ontploffing van butagas- tanks in een goederentrein nabij Meldrim in de Amerikaanse staat Georgia. De trein reed juist over een brug, die een riviertje bij een drukbezocht recreatie-oord over spande, toen de ontploffing zich voordeed. Vele mensen waren op dat ogenblik aan het zwemmen of roeien en verbranden levend in de hel van brandend gas die uit de wagens stroomde. De ene ontploffing volgde op de andere en na korte tijd hingen 26 wagons schots en scheef op en van de brug. Een nabijliggend huis vatte vlam evenals bossen in de directe nabijheid. Tientallen zie kenauto's en helikopters van vlieg velden in de buurt schoten te hulp en vervoerden de doden en ge wonden naar ziekenhuizen in de stad Savannah op 25 km. afstand. Een der redders vertelde, dat Ineens een geweldige vuurstoot over het water schoot, waarna een grote groep kinde ren gillend wegrende. Iemand van de nieuwsdienst van een radiozender te Macon zei negen totaal verbrande auto's te hebben gezien, waarin zich verscheidene lyken bevon den. Alles binnen een straal van 120 me ter van de ontplofte tanks, is volkomen verbrand, zoals bomen, het gras en een gebouw bij een zwembad. Een bezoeker van het recreatieoord deelde mee, dat een aantal van de slachtoffers geen kans heeft gehad zich in veiligheid te stellen. Het vuur trof hen zonder dat zy het konden ontvluch ten. Toen het gas uit de tanks stroomde, zag het eruit als een grondnevel. Aan gezien hy dacht, dat het gas wel giftig kon zyn, maakte de bezoeker zich met zyn vrouw en drie kinderen uit de voe ten. Plotseling ontplofte het gas. Het leek wel alsof de gehele rivier in brand stond, aldus deze bezoeker. Hij en zyn gezin werden niet gewond. Leden van de Toneelgroep Het Masker" hebben zaterdag in to neelkostuum in Den Haag gecol lecteerd voor het Anjerfonds. Mi nister-president prof. De Quay droeg in het ministerie van Alge mene Zaken zijn steentje bij. Zevenvoudige moord door jonge Canadees De politie te Stettler in de Canadese provincie Alberta heeft meegedeeld, dat de 22-jarige Robert Cook zjjn vader, diens vrouw en vyf kinderen heeft ver moord en de lyken onder een stapel banden in de garage heeft verborgen. Robert was de zoon uit een eerder huwelyk van zijn vader. Aangenomen wordt dat de zeven leden van de fami lie Cook tussen donderdag en zondag zijn vermoord. „Nieuwe poging tot inmenging in de zaken van de Bondsrepubliekzegt Washington (Van onze correspondent in Berlyn) De Sovjet-Unie heeft in het afgelopen weekeinde in een nota aan de West duitse regering geprotesteerd tegen het voornemen om de Westduitse presidents verkiezingen woensdag a.s. te West-Berlijn te houden. In Bonn noch in West- Berlijn zal dit Russische protest evenwel ook maar iets veranderen aan de voorbereidingen die voor deze verkiezingen thans worden getroffen, zo is gisteren officieel bekend gemaakt. De Russische nota is het antwoord van Moskou op een Westduitse uitnodiging, zoals die is gezonden aan alle ambassades te Bonn om de Bondsvergadering woensdag a.s. bij te wonen. In het Russische antwoord op deze invitatie van Bonn dat nog niet Ietterlyk is bekend gemaakt wordt o.m. herhaald, dat de verkiezingen te Berlyn een „daad van provocatie" tegen de Sovjet-Unie zyn. Maar de president van de Bondsdag, Gerstenmaier, die verant- woordelyk is voor deze verkiezingen, heeft gisteren reeds verklaard dat hy geen enkele aanleiding ziet om zijn plannen te wyzigen. Duitse Partij steunt geen der kandidaten Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn gelooft evenmin dat de Russi sche nota ook maar enige invloed zal hebben op tijdstip en plaats van de ver kiezingen. Ditmaal zijn regering en oppositie het volkomen eens, zoals blykt uit een commentaar van S.P.D.-leider Ollenhauer, die over de Russische nota verklaarde, dat niemand hier van een provocatie kan spreken; ook de herver kiezing van president Heuss in 1954 ge schiedde in Berlyn. Men gelooft in Berlyn zelf, dat de Russen of de Oostduitsers verder niets zullen ondernemen tegen de presidents verkiezingen. Eerder ziet men hier de Sovjetrussische nota als een stap om te laten zien, dat men het geval niet zon der meer over zich heen kan laten gaan, maar tenslotte het feit rustig zal accep teren. Ook het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag een Russisch protest tegen het voornemen de Duitse Bondspresident in West-Ber lijn te kiezen van de hand gewezen als „een nieuwe poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Duitse Bondsrepubliek". De verkiezing van de Bondsrepubliek geschiedt door een conventie van 1.038 leden, de helft afgevaardigden van de Bondsdag en de andere helft vertegen woordigers van de parlementen der deelstaten. De christen-democraten, wier kandidaat dr. Lübke, de meeste kans maakt gekozen te worden, hebben 517 leden in de conventie. De kandida ten hebben een absolute meerderheid 520 stemmen nodig om bij de eerste stemming gekozen te worden. Zonder de 24 stemmen van de Duitse Party, of hulp van andere sympathiserenden, zal Lübke de derde stemming moeten af wachten. Dan is een eenvoudige meer derheid genoeg. De Duitse Party, de coalitiepartner van de christen-democraten, heeft mee gedeeld, dat zy geen der kandidaten zal steunen. De voornaamste rivaal van Lübke is prof. Carlo Schmid, de socialistische kandidaat. Publikatie over mei 1940 De Britten waren te trots De minister van Buitenlandse Zaken in de Nederlandse regering in balling schap, mr. E. N. van Kleffens, heeft op 25 mei 1940 in een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur te Londen. Joseph Kennedy, uiting gegeven aan zijn bezorgheid over het feit, dat de Britten „wegens hun trots" weigerden, in te zien, hoe kritiek de toestand was, en bijgevolg er niet over dachten, voor bereidingen voor een eventuele evacuatie van hun regering te treffen. Dit blijkt uit stukken uit het jaar 1940, welke het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren heeft gepubli ceerd. Minister van Kleffens had tegenover ambassadeur Kennedy verklaard, dat Koningin Wilhelmina zich er van be wust was, dat zy haar regering niet zou kunnen voortzetten, als zy naar de V.S. zou uitwyken. Daarom was er aan Ca nada gedacht. De minister had tevergeefs getracht de Britse regering duidelijk te maken dat zy zich voor een kritieke toestand zou zien geplaatst als de stryd in Frank- ryk verkeerd afliep. Op de vraag naar de wijze waarop de Britten dachten, een eventuele Duitse invasie te kunnen keren, had hij te horen gekregen, dat er slechts zeer weinig geharde soldaten be schikbaar waren, terwyl er voor de rest op de vrywillige landweer zou moeten worden gesteund. Te denken dat men hiermee een invasie zou kunnen keren, noemde de minister ..volkomen belache lijk". Hij zei dat er in het geheim twee Nederlandse oorlogsschepen te Fal mouth gereed werden gehouden. Als gasten van de Britse regering waren de Nederlanders echter van oordeel, dat zy hun regering niet uit Londen zouden kunnen verplaatsen, zolang de Britten niet dergelyke maatregelen zouden ne men, hetgeen zy uit trots weigerden. Minister Van Kleffens had tegen am bassadeur Kennedy gezegd, dat hy vreesde dat de Britten zich pas van het gevaar bewust zouden worden als het te laat was. Max Buset overleden De voorzitter van de Belgische socia listische partij, minister van Staat Max Buset, is zondag op 63-jarige leeftyd aan een hartaandoening in zyn woning te Haine-Saint-Paul overleden. Hy was reeds verscheidene maanden ziek. Hy werd in 1896 te Fayt-lez-Manage geboren en studeerde economie aan de Vrije Universiteit te Brussel. Ook stu deerde hy een jaar aan het Ruskin col lege, de arbeidersschool van de Britse socialistische party. Buset is directeur- generaal van ue Centrale voor Arbeiders opvoeding geweest. Hij stichtte de tyd- schriften „Vie Ouvrière", „Opgang" en „La Revue Socialiste". De overledene werd in 1932 lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Na de oorlog, in november 1945. werd hy ge kozen tot voorzitter van de Belgische socialistische partij, welke post hy on onderbroken is blyven bekleden. Hy was een van de felste tegenstan ders van de terugkeer van Koning Leo pold op de Belgische troon. Verkeerd bezorgd. De heer Stanley Lamp, een inwoner van Curasao, die aan de kweekschool voor onderwyzers te Blerik studeert en in pensicv n woont, verwachtte van thuis een zending overhemden. Dezer dagen arriveerde er op het adres een kist, waarvan de omvang reeds enige verwon dering bij de heer Lamp opwekte. In de veronderstelling, dat men hem extra goed had willen bedenken, opende hy de kist en deed toen een wonderlyke ont dekking. De inhoud was met een fluwelen doek afgedekt en daarop lag een verzegelde brief, waarvan hy het schrift niet kende. Toen hy het doek verwijderde, kwam er een kostbaar zilveren thee servies te voorschijn. Bij nader onder zoek bleek men hier te doen te hebben met een geschenk van de Koning van Thailand, voor Prins Albert van België, ennelyk was hier een vergis sing in het spel. De heer Lamp heeft Van Gend en Loos gewaarschuwd, welke instantie zich gehaast heeft de kostbare zending weer onder haar hoede te nemen. Hoe overi gens de zending op het adres te Blerik terecht Is gekomen, is een raadsel!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1