RIJWIELEN Twee interessante exposities in Prentenkabinet Universiteit HET KLAVERBLAD Kreymborg H. DE WIT'S HANDELSHUIS Nieuwe Rijksweg 13 goed voor 70.000 voertuigen per etmaal Opgericht i maart 1860 Vrijdag 26 juni 1959 Tweede blad no. 29779 Grafisch werk van Nono Reinliold en foto's van de „Gronpe de BruxeHes Het bezoek aan twee interessante tentoonstellingen in het Prenten kabinet der Rijksuniversiteit zal zeker niet tot teleurstelling leiden. De eerste betreft een unieke collectie etsen van onze in Parijs wonende landgenote Nono Reinhold, die, na haar studie in de binnen huisarchitectuur te Amsterdam, zich bij Jacques Houplain en Stanley William Hayter te Parijs in het graveren bekwaamde. Zij verwierf zich reeds bekendheid in brede kring, exposeerde in Parijs, Antwerpen, Luik, Charleville, Philadelphia. Londen en Nederlandse steden, terwijl haar werk reeds in diverse bekende musea (o.a. het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum te Amsterdam) een plaats gevonden heeft. Haar koperertsen, vervaardigd in eigen atelier, wyzen een gestage, inner lijke groei aan. Zij voeren U naar een aparte visuele wereld, waarin de tedere, gevoelige kleurencombinaties een ver- wonderlyk-verfijnde, bijzonder estetische indruk maken. Velerlei mogelijkheden van de druk techniek, welke zij voortreffelijk be heerst, werden door Nono Reinhold met verrassende resultaten beproefd. In de eerste plaats haar non-figura tieve impressies, geput uit de natuur: zij laat deze vervolgens dikwijls verder ontwikkelen uit de plaat zelf, waardoor zij telkenmale weer tot nieuwe, opmer kelijke vondsten komt. speciaal ook wat betreft de toepassing der uiteenlopen de inkten. Naast het fragiele is echter ook het krachtige in haar werk opmerkelijk; men denke bijv. aan .Forme" <4) en „Rochers" (6). waarin het resultaat is bereikt door bewust gebroken stukken zinkplaat, samengevoegd in verschillen de arrangementen. Men kan bij haar gewagen van com posities van lijnen en vlakken, waarbij zij toch steeds uitgaat van reeële beel den, waarmee een band blijft bestaan. Waar dit uiteindelijk toe leidt, toont deze bezienswaardige collectie, die de begaafdheid van Nono Reinhold duide lijk demonstreert. Speciaal leerzaam zijn o.a. de series „Directions" en „Paysage", waarin langs verschillende „staten" het sublieme hoogtepunt wordt bereikt, na toevoeging van talrijke elementen. Sommige etsen roepen de verwant schap met het pastel op. 'n andere daar entegen, zoals „Paysage long" draagt de reminiscentie aan een Japanse tekening sterk in zich. Doch steedsi s er de originaliteit, wel ke van een individuele visie getuigt. Steeds ook is er de perfectie in de druk techniek, waarin Nono Reinhold zich een meesteresse betoont, aan wie geen enkel geheim verborgen is. Wy kunnen dan ook een bezoek aan haar veelzijdige colectie warm aanbe velen! Hetzelfde geldt voor de verzameling foto's, welke de gangen van het Pren tenkabinet siert. Zy zijn afkomstig van de amateur club „Groupe „a" de Bruxellese", waarin slechts negen fotografen, door een in nerlijke samenhang verbonden, elkaar gevonden hebben. In tegenstelling tot de amateurfoto- grafenclubs in ons land, welke dikwijls honderden leden tellen en waarin slechts enkelingen boven het gemiddelde niveau uitsteken, zijn deze negen én door artisticiteit en door opnametech niek een voorbeeld voor tallozen te noe men. In het bijzonder de foto's, in sterk zwart-wit van Camille Pétry, hebben ons getroffen. Wy denken aan diens „Chevanchée" (een groep bereden ku rassiers), zijn „La petite ville", „Vieux Quartier" en „Hiver". Doch ook de opnamen der anderen (o.a. Lambert De- rycke's „Après guerre", een suggestieve vrouwekop) behelzen inspiratieve gege vens voor de amateurs in ons eigen land, voor wie hier een leerschool aanwezig lijkt. Zij moge aanmoedigend werken! Deze groep van negen Is hoogst se lecterend te werk gegaan. Hun foto's hebben op andere expo sities, o.a. te Keulen eerder al bijzon dere aandacht getrokken. Zij zullen dat ongetwijfeld ook hier doen! H. Koor der Pieterskerk open voor meditatie en gebed De oen tralie kerker aad der hervormde gemeente vain Leiden heeft besloten deze zomer bij wijze van proef de Pie terskerk gedurende enkele uren per week open te stellen voor meditatie en gebed. De kerkeraad heeft daarbij overwogen dat in het eigen huis en in de volte van de stad nauwelijks de rust en de stilte zijn te vinden, die nodig zijn voor aanbidding. Het koor der Pieterskerk is ingericht als .kerkje in de kerk". Er zijn stoelen geplaatst terwijl een tafel met een opengeslagen bijbel is opgesteld voor de kleine kansel. Het koor is elke dinsdag-, woensdag en donderdagavond van 7.30—8.30 u. open. Woensdagavond ds er van 7.30 tot 8 uur de gezamlijke avondstilte, waarin een der Leidse predikanten voorgaat. Met deze openstelling is mede voldaan aan de aandrang van het landelijke Alle-Dag-Kerk-Comité en aan de wens van velen, die het betreurden dat de protestantse kerken gedurende de week altijd gesloten waren, zulks in tegen stelling tot de r-k. kerken. Ds. B. Arps benoemd tot bijstand in pastoraat Op verzoek van de Raad voor de Zen ding heeft de Centrale kerkeraad der hervormde gemeente te Leiden besloten ds. B. Arps te benoemen tot bijstand in het pastoraat. Ds. Arps heeft van de zending opdracht gekregen voor drie dagen per week de geestelijke verzor ging der Oosterse studenten te beharti gen. Teneinde ds. Arps in contact te brengen met een kerkelijke gemeente en hem een orgaan van bijstand te kunnen geven is het gewenst hem te benoemen tot bijstand in het pastoraat. Leidse Jeugd Tour De gisteravond op de „Flying-Arrow"- baan in Noordwijk verreden ploegen tijdrit over 15 ronden vergde veel van de stuurmanskunst der renners. Bij de loting trok Zoeterwoude no. 1 en moest dus het eerste weg. G. v. d. Geest, de A-ryder van deze ploeg, legde in 7 min. 30 sec. zyn afstand af. Dit werd de tijd, waar de anderen op mikten. „Vrijgezel len" uit Noordwijk, met de Gele Trui, gingen rondenlang vlak achter elkaar. Nadat C. Bouwknecht gevallen was en daardoor een halve ronde achterraakte trok A. v. d. Werff in zijn Gele Trui er alleen van door. Hij maakte 7 min. 23 hetgeen later goed was voor de overwinning bij de B-rijders. Sassen - heim ging fel van start en M. Mosseveld ging zo gemakkelijk door de bochten, dat hij steeds ver voor kwam. Maar hij haalde eerst de Groene-Trui-drager weer op. Toen hem echter bleek, dat Meeuwisse moeite had met zijn bochten, ging hij alleen weg en dat zo snel, dat hy 7 min. 15 sec. liet afdrukken, de snelste tijd van de avond. Levendaal liep eveneens hard van stapel. C. Klooster man in 7 min. 25 sec. was hier de snel ste. Bij Trekvogels en Noordwij kerhout deden Duijndam en Meiland mislukte Speeltuin Oosterkwartier viert zes dagen feest VERENIGING BESTAAT 30 JAAR In september bestaat de Speeltuinver eniging „Oosterkwartier" dertig jaar. Hoewel de officiële viering rond de stichtingsdatum zal plaats hebben, viert de jeugd volgende week feest. Van maandag af is er op de tuin een uitge breid en gevarieerd lustrumprogramma van sport en spel, muziek en ballet. Natuurlijk beoogt het bestuur ook een commercieel element, want in het afge lopen verenigingsjaar waren er finan ciële inzinkingen, onder meer veroor zaakt door ongeveer zestienhonderd gulden voor onderhoud en herstel van de glijbaan. Er zijn in de omgeving van de Lage Rijndijk en de Kooi ongeveer 400 ge zinnen lid van de speeltuinvereniging en er komen nu veel aanmeldingen uit de nieuwe buurt en de omgeving van de Lusthoflaan. De zogenaamde „kinder- vakantiebezigheden" vragen, naast veel werk, ook een goedgevulde kas. Het feest van de komende week moet mede helpen de zorgen van penningmeester De Zwijger te verlichten. Maandagavond kwart over zeven wordt het feest geopend met een avond, ver zorgd door de kinderclubs. Men kan ge nieten van mondorgelspel, ballet en operetteklanken. Op de avond van de Hervormde Jeugdraad, enkele weken ge leden in In de Moriaen gehouden, kre gen deze groepen veel lof. Dinsdag avond wordt een gekostumeerde korfbal wedstrijd gespeeld door de Nederlandse clubkampioen LKV met medewerking van Siem Stokkel, Hans Zirkzee en vele anderen, die een demonstra tie gewichtheffen zullen geven. Ook ver leent de Turnvereniging Excelsior mede werking. Woensdagavond spelen de Leidse Junioren en Leiden A en B een volleybalwedstrijd. De bewoners van de Kooi kunnen donderdag thuis blijven, want dan trekt een gekostumeerde kinderoptocht, bege leid door het jeugdorkest van Den Burcht door de straten. Vrijdag is er een tuinfeest tot 's avonds elf uur en de festiviteiten worden besloten met een kinderfeest op zaterdagmiddag. WAAR WERD LOU BANDY GEBOREN? Naar aanleiding van het gisteren ge publiceerde levensbericht van de beken de artiest Lou Bandy wordt ons van lezerszijde medegedeeld, dat hij niet in Leiden geboren zou zijn, doch in Den Haag. Onze mededeling dienaangaande was gebaseerd op hetgeen Lou Bandy daarover meermalen zelf bij zijn optre den in Leiden heeft verklaard, nl. dat hij het toch altijd zo prettig vond om te „werken" in de stad waar hij gebo ren was! Bij navraag bij de Burgerlijke Stand is ons evenwel gebleken, dat op de ver melde geboortedatum 19 april 1890 in Leiden géén jongetje met de naam L. F. Dieben is geboren, zodat thans wel als vaststaand mag worden aange nomen, dat Lou Bandy in de Hofstad het levenslicht aanschouwde. Men weet zelfs te melden, dat zijn wieg in de Van Limburg Stirumstraat heeft ge staan. 23 dagexcursie» m het boekje „VAKANTIEDAGTOCHTEN" o.a. naar De Efteling, Arnhem, Walcheren, Nij megen, Hondsrug, Giethoorn, Texel, Apeldoorn, Zuid Limburg en Aken, Brugge en Oostende. Boekje met volledige prijslijst gratis verkrijgbaar aan de stations. (Advertentie) De „Rijksroetsjbaan" wordt bijge schaafd. Met man en macht is men bezig met de vernieuwing van de Rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam. pogingen om het B-klassement te win nen. Toen Rynsburg in de baan kwam, volgden alle klokken K. Schijf, die steeds binnen de tussentijden van Mos seveld zat. In de 9de t.m. 11de ronde verloor hy echter terrein en wel zodanig, dat drie zeer snelle laatste ronden, hem niet boven Mosseveld brachten (tijd 7 min. 19 sec.). Door de bonificaties bleek Mosseveld de Groene Trui voor zijn ploeggenoot Meeuwisse gered te hebben. Schijf kwam 10 sec. tekort. In de laatste rit werd ook Plan Noord met spanning gevolgd. De A-rijder E. Faber en de 13-jarige P. de Jong van B. gingen samen over de baan in zo'n tempo, dat na 5 ronden de mogelijkheid van een overwinning voor P. de Jong en een derde plaats in A voor Faber tot de mogelijkheden ging behoren; bij de laatste ronde waren de nodige 7 secon den reeds bereikt. Aangemoedigd door het publiek gingen zij de laatste ronde, maar er kwam geen seconde meer bij (7 min. 23 sec.). Dit was voor Faber een derde plaats en voor P. de Jong een ge deelde eerste plaats met de Gele-Trui- man. De uitslag van deze tourrit luidt als volgt: Pers.klassement: Dagklassement A: 1. M. Mosseveld 7 min. 15 sec.; 2. K. Schijf 7 min. 19 sec.; 3. E. Faber 7 min. 23 sec.; 4. C. Kloosterman 7 min. 25 sec.; 5. G. v. d. Geest 7 min. 30 sec. Dagklassement B: 1. en 2. A. v. d. Werf en P. de Jong 7 min. 23 sec.; 3. en 4. L. Meiland en J. Rietmeyer 7 min. 25 sec.; 5. J. v. Dam 7 min. 26 sec.; 6. J. de Ruyter 7. min. 26 sec.; 7. G. Kerpershoek 7 min. 28 sec.; 8. A. Duijndam 7 min. ~~f sec. Alg. klassement A: 1. C. Meeuwisse 1.05.57; 2. K. Schijf 1.06.15; 3. G. v. d. Geest 1.06.50 4. E. Faber 1.07.01; 5. M. Mosseveld 1.07.23. Alg. klassement B: 1. A. v. d. Werf 1.05.18; 2. Bouwknecht 1.07.09 3. J. de Ruyter 1.07.29; 4. J. v. Dam 1.07.38; 5. J. Rietmeijer 1.08.09 6. S. Hoogervorst 1.08.48 7. G. Kerpershoek 1.08 53; 8. M. Hoek 1.08.59. Ploegen dag A: 1. Sassenheim 21.30; 2. Levendaal 22.36. Alg. 1. Sassenheim 3.23.51; 2. Leven daal 3.25.24. Ploegen dag B: 1. Vrijgezellen 20.59; 2. Plan Noord 21.25; 3. Rijnsburg 21.47; 4. Noordwijkerhout 22.08; 5. Zoeterwou de 22.44 6. Trekvogels 22.53. Ploegen alg. B: 1. Vrijgezellen 3.18.27; 2. Rijnsburg 3.25.28; 3. Noordwijkerhout 3 26.54; 4. Trekvogels 3.27.34; 5. Plan Noord 3.27.43; 6. Zoeterwoude 3.28.33. Lezers schrijven De gevolgen van de droogte Bij het lezen van uw krant kwam ik het stukje tegen: „Gevolgen droogte worden ernstiger". Met de laatste zin ben ik het in het geheel niet eens. Ik haalde gisteren bij mijn vaste aardappelhandelaar in Oegstgeest, 4 kg aardappelen voor f. 1.12 dus 28 cent per kg. Vanmiddag moest ik voor dezelf de soort f. 1.52 betalen dus 38 cent per kg. Wegens de droogte werd erby ge zegd. Wie is hier het slachtoffer der droog te? Volgens mij de consument en niet de tuinder of boer. Dit wilde ik U even vertellen. Achtend, M. VERKUYL v. d. PLAAT, v. Oldenbarneveltstr. 37a, Leiden. De Leidse politie heeft een acht tienjarige Amsterdamse scholier aange houden. die zich in de hoofdstad schul dig had gemaakt aan diefstal van twee bromfietsen. Tijdens het lesgeven heeft zich gis termiddag een 43-jarige leraar van de Leidse instrumentmakersschool verwond. De leraar kwam met zyn rechterhand tussen een cirkelzaag terecht, ten ge volge waarvan een deel van zyn rech- teipink ewrd afgesneden. De EHD bracht hem naar het Academisch Zie kenhuis. Na behandeling werd hij naar huis vervoerd. MEVR. WENSINCK NAM AFSCHEID VAN DIACONESSENHUIS In de gisteravond gehouden jaarver gadering van de Chr. Ver. voor Zieken verpleging „Het Diaconessenhuis" heeft de voorzitter, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink op hartelijke wyze af scheid genomen van mevrouw M. E. Wensinck-Daubanton, die na een 21- jarig ononderbroken bestuurslidmaat schap de wens te kennen had gegeven niet voor een herbenoeming in aanmer king te willen komen. Prof. Bakhuizen van den Brink dankte haar voor het zeer vele voortreffelijke werk. dat zij voor het Leidse Diaconessenhuis heeft gedaan en bood haar ten afscheid een geschenk in een boeket bloemen aan. Als gevolg van het springen van een voorband is gistermiddag een 31- Jarige Leidse straatmaker op de Haar lemmerweg met zijn bromfiets gevallen. De EHD heeft de man, wiens rechter- onderbeen was gebroken, naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Voor reis en vakantie: zomercolberts De luchtige, zonnige dracht voor de moderne man. 3-knoop8model in 8tructuurweefsel of poplin. De nieuwste kleuren. va. 29.73 Bijpassende „lichtgewicht" pantalons in diverse prijzen. Uitgebreide keuze weekenders en weekend-shawls Speciale aanbieding Katoenen pantalons in strak aangesloten Amerikaans model. In beige en bleu. Kleur- en wasecht. voor heren 9.90 voor jongens 6 J. 7,90 HAARLEMMERSTRAAT 143 - LEIDEN Con Aniore laat hem node gaan Weemoed en erkentelijkheid hij afscheid van Simon C. Jansen De Blauwe steen MEDEDELINGENBLAD AFD. LEIDEN VVD Teneinde alle Leidse liberalen te be trekken in de bewegingsactiviteiten vaa de afdeling Leiden van de VVD wordl thans onder redactie van de heren D. C. J. van Peype en A. R. J. Aris een me dedelingenblad uitgegeven. Het blad. dat in de toekomst o.a. de schijnwerper zal richten op tal van politieke vraagstuk ken, wordt uitgegeven onder de naam ..De Blauwe steen". Zoals deze steen eens het middelpunt was van de oude stad (Breestraat ter hoogte van de Maarsmanssteeg) wil ook dit blad een middelpunt voor liberaal Leiden schep pen. In het eerste nummer wordt ojn. uitvoerig aandacht geschonken aan het optreden van de WD-fractie in de raad. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Rechts wetenschap op proefschrift getiteld Family life in the Netherlands", de heer K. Ishwaran .geboren te Betadur (India) en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ..Synthese en eigenschappen van enige sterisch belemmerde stilbeenderivaten" de heer W. H. Laarhoven, geboren te Rotterdam en thans wonende te Nijme gen. Gepromoveerd tot dootor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld .Oxidatie van aromatische aminen door zuurstof met behulp van kopercom plexen" de heer G. Engelsma, geboren te Hitzum (Franekeradeel) en thans wonende te Leiderdorp. De Christelijke Oratorium Ver eniging „Con Amore" heeft gister avond afscheid genomen van haar dirigent Simon C. Jansen. Er vielen deze avond gevoelens van spijt, maar daarnaast ook van erkentelijkheid te beluisteren. Spijt, omdat bij dit afscheid van de heer Jansen een in elf jaar ge groeide, niet te definiëren band werd doorgesneden; erkentelijk heid omdat Simon C. Jansen in de jaren van zijn directeurschap Con Amore's artistieke standing op een hoger plan heeft gebracht. „Wij hebben begrip voor uw besluit", zo zeide Con Amore's voorzitter, de heer J. Lubach, in zijn afscheidswoord, „om Con Amore te verlaten. Er is aan het vermogen van mensen om werk te ver richten een bepaalde grens en deze grens is bij U waarschijnlijk al over schreden. Uw hoofdleraarschap aan het Amsterdams Conservatorium, uw werk als cantor-organist van de Westerkerk, het leiden van nog zes andere koren, tournees, concerten en radiowerk, wij begrijpen, dat U werk hebt moeten af stoten" .aldus de heer Lubach, die voorts het vakmanschap en het nauw luiste rend artistiek gevoel van de heer Simon C. Jansen prees. „Uw vertrek is niet alleen een ver lies voor Con Amore, maar voor ge- De scheidende dirigent van Con Amore, de heer Simon C. Jansen, bekijkt met interesse het geschenk, een muziek-encyclopedie, hem door de leden van het koor aangeboden. Tweede van rechts de heer Jan Pasveer, de nieuwe dirigent van Con Amore. (Tpto L.D./Van Vliet) heel muziekminnend Leiden. U hebt in onze stad een uitstekende naam gemaakt. Het was alles verantwoord wat U deed". De heer Lubach releveerde de con certen welke Con Amore onder Simon C. Jansen's leiding heeft uitgevoerd en waarvan het jaarlijks terugkerende Weihnachts Oratorium van Bach tot een hoogtepunt en een' traditie is uit gegroeid. Con Amore's voorzitter besloot zijn toespraak met te constateren, dat de car rière van de heer Jansen een „raket achtige allure" heeft aangenomen en JUNCKER - UNION - PHOENIX. OUDE VEST 111 - TEL. 25328 verzekerde hem, dat de leden van het koor die carrière met belangstelling zul len volgen. Woorden van erkentelijkheid had de heer Lubach eveneens voor me vrouw Jansen, die hij in het bijzonder bedankte voor haar hulp om in decem ber a.s. het Bach-orkest naar Leiden te brengen. Voor mevrouw Jansen waren er bloemen. Namens de leden bood mevrouw De Koning de heer Jansen een muziek-encyclopedie aan. In een wederwoord, dat een persoon lijk karakter droeg, dankte de heer Jan sen voor de vele sympathieke woorden aan zijn adres gericht. „U blijft niet onverzorgd achter", aldus besloot de scheidende dirigent zijn dankwoord. „U hebt in de heer Jan Pasveer een uitste kende opvolger gevonden. Stel in hem net zoveel vertrouwen als U in mij hebt gesteld". Deze intensiteit zal in 1970 bereikt zijn (Van onze Haagse redactie) „Wanneer tegen het eind van het jaar het gedeelte van Rijksweg 13 tussen Overschie en Delft gereed zal zijn, betekent dat een verademing voor het verkeer, dat met een intensiteit van 30.000 auto's en motorfietsen per etmaal het ver moeide wegdek geselt, aldus ir. Hoornenborg van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die gisteren het een en ander vertelde over de vorderingen van de verbouwing aan deze drukste verkeersader van ons land. Zo intensief werken de 300 wegarbeiders aan het beruchte wasbord, dat 10 van het verkeer bestaat uit vervoer van materiaal voor de weg. Hoewel de ellende voor de automobi listen dus tegen het eind van het jaar afgelopen is. blijft Waterstaat tot 1965 doorgaan met verbeteringen. Het via duct bij Overschie moet worden ver breed, het enorme verkeersplein bij Ypenburg zal nog jaren de aandacht vragen en tenslotte zal ook het gedeelte beoosten Delft, tussen Pauwbrug en Brasserskade: dat reeds twee ge scheiden 2-strooksbanen heeft wor den verbreed tot 3-stroaks banen. En dan begint men meteen met de aanleg van een zeer moderne ver binding van Den Haag met het Zui den. de z.g. „Beneluxweg", die aan sluit met de zuidelijke randweg van Den Haag en Rijswijk. Deze weg kost 3 miljoen gulden per kilometer, ter wijl de verbeteringen aan de bestaan de Rijksweg 13 een bedrag van 21 miljoen zullen vergen. De aanleg van deze weg kostte indertijd 10 miljoen Nog dit jaar denkt Verkeer en Wa terstaat de gehele Rijksweg 13 te kun nen verlichten. Er is een speciaal type lichtmast ontworpen, met bijzondere armaturen, waardoor het mogelijk zal zijn, de gehele weg met stadslicht te berijden, De geheel voltooide 6-strooksweg zal gemakkelijk 60000 tot 70.000 motor voertuigen per etmaal kunnen verwer ken. Deze intensiteit zal, naar men thans verwacht, ongeveer in 1970 be reikt zijn. „Als we maar geld krijgen dan zorgen wij wel voor wegen" zo besloot ir- Hoor- nenborg zijn uiteenzetting.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3