HUURVERHOGING VAN 20 PCT. EN MELK VIER CENT DUURDER Enige Algerijnse rebellenleiders zouden strijd willen beëindigen WEERBERICHT Gezinsbijslag van 2,5 procent op loon én meer kinderbijslag Koningin Juliana in Groningen bij opvoering Salacroux' Poof Geladen sfeer in Bagdad In Cairo tegenstelling tussen de Westersen en communisten Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 JUNI 1959 No. 29779 LEIDSCH DAGBLAD Direoteur: J. w. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Regering stelt voor (met ingang van 1 januari 1960) t Verlenging van tijdelijke belastingverhoging niiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Brandgevaar in Assen De zon, die onafscheidelijk ver bonden schijnt te zijn met de afge lopen maanden, heeft voor de TT- organisatoren ook minder prettige consequenties. De heidevelden rond het circuit zyn kurkdroog. Voor een groot deel ervan werd een rookver bod ingevoerd. Om het gevaar van brand verder nog zoveel mogelijk te verminderen worden dagelijks de stroken achter de tribunes nat ge spoten. Zonder de medewerking van de vele tienduizenden motorsport- liefhebbers, die zaterdag bezit zul len nemen van het circuit van Drente, zullen die branden echter zeker niet worden voorkomen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voorts acht de regering een vermin dering van de belastingdruk voor onge- huwden in 1960 noodzakelijk en mogelijk. Ook wil zij op de kortst mogelijke ter- De regering heeft bij de Tweede Kamer de nota ingediend over het door haar in de naaste toekomst te volgen sociaal-economische beleid. In deze toegezegde nota wortien de volgende voorstellen gedaan: 1) Een huurverhoging van 20 procent per 1 januari 1960 (zonder blokkering) met enkele uitzonderingen; 2) Afschaffing van de consumentensubsidie op melk per 1 januari 1960, waardoor de prijs van melk en karnemelk met vier cent per liter zal stijgen; S) Verlenging met één jaar van de verhoging van de vennootschaps belasting, vermogensbelasting, het bijzondere invoerrecht op ben zine en van enkele tarieven van de omzetbelasting; 4) Het ongedaan maken van de in 1955 ingevoerde verlaging van de grondbelasting; 5) Verlaging van de jaarlijkse bijdragen voor woningwetbouw- woningen van gemiddeld f 350.— tot f 250.—; 6) Verlaging van de premie voor particuliere woningbouw van ge middeld f 5.000.— tot voorlopig f 3.500.—; 7) De opbrengst van de personele belasting zal met acht miljoen gul den stijgen als gevolg van de verhoging der huurwaarde. Lagere belasting voor vrijgezellen Met het oog op de onvermijdelijke stijging van de kosten van levens onderhoud als gevolg van deze maat- legélen acht de regering een com pensatieregeling gewenst, die het volgende inhoudt: 1. Een bijslag van 2,5 procent op het basisloon - zonder maximum - met een minimum van f. 4.- per week voor de eerste, f. 3.75 voor de tweede en derde en f.3.50 voor de vierde en vijfde gemeente klasse, 2. Verhoging van de kinderbijslagen met vier cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met vijf cent voor elk volgend kind. Hiervan gaat twee cent reeds in per 1 oktober 1959; deze verhoging zal buiten de loonbe lastingheffing blijven, 3. Aanpassing van het AOW-pen- sioen, de weduwen en wezenvoor zieningen, de ongevallen- en an dere uitkeringen, waaronder die op grond van de wet buitenge woon pensioen 1940-1945, 4. Verhoging met 100 procent van de invaliditeitsuitkeringen en van de toeslag voor gehuwden met f. 5.- per week. mün tot een stelsel van vryere loonvor ming komen. Welke woningen? Volgens de plannen van de regering zullen de huren dus met ingang van 1 januari 1960 met twintig procent wor den verhoogd, met uitzondering van be paalde groepen van voor 1918 gebouwde woningen en van de in 1957 tot en met 1959 voltooide woningen, waarvan de huidige vraaghuren boven het niveau liggen van de huren van vergelijkbare woningen van voor 1957, nadat daarop de voorgestelde verhoging zal zijn toe gepast. Van de voor 1918 daterende woningen worden van de huurverhoging uitgeslo ten de woningen, waarvan de huur niet meer bedraagt dan ongeveer negen gul den per week in de eerste gemeente klasse, afdalend tot ongeveer zes gulden per week in de vijfde klasse. Kwaliteitseisen Bovendien worden van de huurverho ging uitgesloten de woningen die niet aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Woningen met een (te) lage huurprijs komen wel voor huurverhoging in aan merking. indien in de loop der jaren verbeteringen zijn aangebracht, zodat zij in woongerief voor nieuwe woningen niet onderdoen. De vermindering van huur en melk- subsidie en de verlenging van de tijde lijke belastingverhogingen, zullen het tekort op de rijksbegroting voor 1960 ver kleinen met 325 miljoen gulden, maar daar tegenover zal de verlaging van de vrijgezellenbelasting een belangrijk offer van de schatkist vergen. (Men zie ook elders) Inspectie der Vrijwillige Flankeurs Gistermiddag is H.M. Koningin Juliana in Groningen gearriveerd voor een bezoek aan de Rijksuniversiteit en de Stadsschouwburg ter bijwoning van de gala-voorstelling van het toneelspel „Poof" ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de Universiteit. Aan de provinciegrens te De Punt, werd de Koningin opge wacht door de Commissaris der Koningin in Groningen mr. W. A. Offerhaus en de kamerheer in buitengewone dienst jhr. mr. W. W. Feith. In drie auto's ging het gezelschap vervolgens naar Groningen, waar een bezoek werd gebracht aan het Acade miegebouw in de Broerstraat, waar voor opgesteld stond de compagnie vrijwil lige flankeurs, de nieuwe pas geïnstal leerde studentenerewacht van Gronin gen. Ter verwelkoming was op het bordes van het Academiegebouw de bur gemeester van Groningen tevens curator van de Rijksuniversiteit, de heer J. Tuin aanwezig. De Koningin inspecteerde, vergezeld van de commandant luitenant J. D. Reddingius van de Groningse Studentenvereniging „Tyr" en de Com missaris der Koningin, de erewacht van de compagnie vrijwillige flankeurs. Ver volgens betrad zij het bordes van het Academiegebouw, waar aan haar werden voorgesteld de rector-magnificus der Universiteit prof. mr. H. J. Scheltema en de curator en de secretaris van het College van Curatoren mr. J. L. H. Cluysenaer. In de litteraire faculteits kamer werden aan de Koningin voorge steld de curatoren der Universiteit en de voorzitters der faculteiten. Na de lunch, die het hoge gezel schap in het Academiegebouw ge bruikte, hielden in de Senaatskamer vijf hoogleraren (prof. dr. A. Blaauw, prof. dr. H. Brinkman, prof. dr. J. Droogleever Fortuyn, prof. dr. J. Th. Snijders en prof. dr. H. Tj. Water bolk) een causerie. Na deze causerieën begaf Hare Ma jesteit zich naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, mr. W. A. Offerhaus, waar het diner werd gebruikt. Tegen negen uur begaf zich het hoge gezelschap naar de Stadsschouwburg waar het werd ontvangen door de rector van het oudste Groninger Studenten corps „Vindicat Atque Polit", de heer K. Toxopeus en de praeses van de Lustrum commissie, de heer W. A. Rookmaker. In de hal van de Stadsschouwburg bood de vijfjarige Irene Kroes, het dochtertje van de directeur der studentensociëteit „Mutua Fides", Hare Majesteit bloemen aan. In de koffiekamer werden aan de Koningin voorgesteld de overige sena toren van het Groninger Studentencorps met hun dames. Toen Koningin Juliana de loge betrad zongen de aanwezigen het Wilhelmus. Hierna kwam de Senaat binnen en werden het Io Vivat en het Incidenten tussen links en rechts Van gezaghebbende diploma tieke zijde in de Turkse hoofdstad Ankara is vernomen dat er in Irak 23 hoofdofficieren, die beschuldigd worden van communistische sym pathieën, gevangen genomen zijn. In Ankara aangekomen reizigers uit Irak hebben meegedeeld, dat de sfeer in Bagdad geladen is. Sedert een week hebben zich daar verscheidene incidenten voorge daan tussen uiterst linkse betogers en voorstanders van handhaving van de oude tradities. Minister-president Kassem van Irak heeft gisteravond amnestie afgekondigd voor allen die zich hebben gemengd in conflicten die de veiligheid en de orde in de staat in gevaar hebben gebracht. Voorwaarde vóór de toepassing van de amnestie is dat de betrokkenen vóór 1 juli naar hun woning terugkeren. „Im perialisten" verspreiden propaganda met het doel onrust te verwekken, aldus de door radio-Bagdad uitgezonden bood schap van premier Kassem. De amnes tie betreft duizenden Koerden, die na gevechten in Irak naar Syrië, Turkije en Perzië zijn uitgeweken en Irakezen die hebben deelgenomen aan de mis lukte opstand te Mosoel. Het Iraakse communistische blad „Ittihad al Sjaab" protesteerde gisteren andermaal krachtig tegen eerdere am nestiemaatregelen van premier Kassem. Volgens het blad brengen die maatre gelen de veiligheid van de staat in ge vaar. De patriarch van Antiochië heeft een Syrisch-orthoxe geestelijke. Af ram Ab- doed, geëxcommuniceerd omdat hij zich had gemengd in de politiek van Irak. Abdoed had tijdens de opstand van Mo soel de zijde van de regeringsstrijd krachten gekozen. Na de opstand was Abdoed gekozen tot lid van de natio nale raad van „Iraakse voorvechters voor de vrede". Onlangs woonde hij een .vergadering voor de vrede" in Stock holm bij, waar hij van de Russische orthodoxe kerk een uitnodiging ontving voor een bezoek aan kerken in de Sovjet-Unie. Een recente foto van Prins Bernharddie maandag 29 juni a.s. zijn 48ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf) zwaardlied gezongen Na een welkomstwoord van de praeses van de Lustrumcommissie, de heer Rookmaker, volgde het eerste bedrijf van het toneelspel „Poof" van Armand Salacroux, dat werd opgevoerd door het Groninger Studententoneelgezelschap de zinspreuk „Neemt ons, zoals wij zijn". In de pauze werden in de bestuurskamer aan de Koningin voorgesteld het schouwburgbestuur, de directeur van de Stadsschouwburg, leden van de Lustrum commissie, de regisseuse van „Poof", Elise Homans en vier van de hoofdrol spelers. Na afloop van het tweede bedrijf volgden toespraken van de rector-mag nificus, de praeses van de reünie-com missie, dr. P. J. Graaff, de rector van het Groninger Studentencorps en de praeses van de Algemene Senatorenver eniging. Deze toespraken werden beant woord door de praeses van de Lustrum commissie, de heer Rookmaker. Omstreeks middernacht begaf de Ko ningin zich weer naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, waar zü de nacht doorbracht. Amerikaanse lening voor Indonesië De Indonesische regering heeft een le ning van negen miljoen dollar aanvaard uit het Amerikaanse ontwikkelingsfonds, zo meldt Antara. Tweederde van het be drag is toegewezen aan het ministerie van Scheepvaart en de rest aan het mi nisterie van Verkeer. Regen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met vanavond plaatselijk nog een bui of onweer, mor gen van het westen uit opkomende re gen. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Opgemaakt te 11.15 uur) 27 JUNI. Zon op: 4.21 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 0.05 uur: onder 12.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.00 en 20.29 uur. Laagwater te 3.40 en 16.03 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Ter gelegenheid van het 69ste lustrum van de Groningse Univer siteit heeft Koningin Juliana giste ren een bezoek aan de Academie gebracht. Voor het gebouw stond de erewacht opgesteld van de on langs in nieuwe uniformen gestoken Compagnie Vrijwillge Flankeurs van de Groningse studenten. H.M. de Koningin tijdens de inspectie van de erewacht in gezelschap van de commandant, luitenant J. D. Reddingius. In regeringskringen te Parijs ziet men de toenemende zwakte van de Algerijnse opstandelingen weerspiegeld in een bericht, dat drie van de bekendste leiders van de opstandelingenbeweging in Cairo, onder wie Ferhat Abbas, hun ontslag zouden hebben ingediend. Abbas, premier van de „Vrije Algerijnse regering", heeft geen com mentaar willen leveren op het bericht, dat afkomstig is van het onaf hankelijke Franse dagblad „Progrès de Lyon". De ministers van Financiën, Noordafrikaanse Zaken en Voorlichtingszaken zouden eveneens hun ontslag hebben aangevraagd. Abbas zou geen heil zien in voortzetting van de strijd in Algerije. Militaire leiders zijn wanhopig De minister van Voorlichting, Mo hammed Yazid, heeft het bericht van het blad tegengesproken maar in door gaans welingelichte kringen die in nauw contact met de Franse regering staan, noemt men deze tegenspraak „onvermijdelijk maar zonder betekenis". In genoemde Franse kringen is men van mening, dat de militaire leiders in de Algerijnse bergen de definitieve ne derlaag zo nabij zijn, dat zij wanhopig naar hulp van buitenaf uitzien en er bij de leiders in Cairo erop aandringen openlijk naar het communistische kamp over te gaan in ruil voor wapens, vliegtuigen en mogelijk militaire „vrij willigers". Er is opnieuw sprake van communistisch-Chinese piloten voor da Algerijnse opstandelingen. Ferhat Abbas^en de anderen, die hun ontslag zouden ^hebben ingediend zijn Westers-georiënteerd in die zin, dat zij niet Arabisch spreken en op Frans© scholen en universiteiten hun opleiding hebben gekregen. Sommigen zijn met FranQaises getrouwd. De werkelijke sterke man in Cairo zou de minister van Oorlog, Belkacem zijn, die naar men zegt tracht 'n mid denweg tussen de Westers-georiënteer- den en de communisten te bewandelen. Men gelooft, dat hij zo spoedig moge lijk door onderhandelingen een einde aan de vijandelijkheden wil maken. Heel Europa zucht onder de droogte Alleen in Spanje schade aan gewas door veel regen Niet alleen in Nederland schijnt de zon reeds lange tijd en niet al leen hier doet de droogte zich ge ducht gelden. Vrijwel het gehele Europese vasteland juicht over öf zucht onder gelijke weersomstan digheden. Een uitzondering vormt Spanje, waar stortregens in de afgelopen twee weken schade aan de gewassen hebben toegebracht. Maar elders staat tegenover de vreugde der vakantiegangers de bezorgdheid van de boeren, die zich in vele gevallen tengevolge van de droogte voor een crisistoe stand geplaatst zien. Merkwaardig is het weer in Zweden; terwijl de gewassen op sommige plaatsen door gebrek aan water worden be dreigd, zijn zij elders door nacht vorst vernietigd. In veel Deense steden is men tot rantsoenering van water overgegaan. In Noor wegen zijn strenge bepalingen uit gevaardigd voor het besproeien van tuinen. Het weerkundig instituut van Ukkel heeft voor België aanhoudende droogt© voorspeld. In bepaalde streken, met name de Ardennen, heerst evenals in ons land een nijpend tekort aan water. Brandweerlieden hebben op verscheide ne plaatsen in tankauto's water aange voerd om de drinkpoelen voor het wild te vullen. De melkproduktie in België is ongeveer 20 procent lager dan in de overeenkomende twee maanden van het vorig jaar. In Noord-Duitsland zijn opnieuw bos- en heidebranden uitgebroken. Er blijft een tekort aan water heersen, maar nog niet in de grote steden. Volgens het Hamburgse blad „Bild Zeitung" bereke nen de autoriteiten in sommige gebie den van Oost-Friesland en Emsland twee pfennig per liter water, dat in tankwagens wordt verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1