HIVE A A Sneller en veiliger bruin met... 1 Wetenschappelijke benadering van verkeersproblemen noodzakelij k AUTOSERVICE GEBR. v. ULDEN Oudere W.W.-ers krijgen autootje In namen van ..mammoetwet wijzigingen voorgesteld Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 juni 1959 Derde blad no. 29778 Voor 1100 genodigden Prof. Geyl, premier Menzies en Margot Fonteyn eredoctor Oxford Plechtigheid in het Sheldonian Theatre (Van onze Londense correspondent) Prof. dr. Geyl ontving gisteren het ere-doctoraat der letteren van de univer siteit van Oxford. De jaarlijkse ceremonie in het historische Sheldonian Theatre dat ais aula in gebruik is, vormt een traditie, waarbij de universiteit haar dank baarheid uit jegens een van haar weldoeners Nathanial Lord Crew, die twee eeuwen geleden bisschop van Durham was. Het ronde gebouw is een van de meesterwerken van de beroemde 18e eeuwse architect Sir Christopher Wren, doch het is indrukwekkender van buiten dan van binnen. Daar wordt men getroffen door het met prachtige allegorische voorstellingen beschilderde plafond, maar overigens doet de zaal met zijn rijen kale banken en op houten pilaren rustende gaanderijen aan een trieste tweederangs schouwburg denken. ZONNEBRANDMIDDELEN Sr»* it V: 'ifliw ZONNEBRAND CRÈME VJL F. I.- ZONNEBRAND OLIE VA F. 0.95 ZONNEBRAND LOTION V.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAY V.A. F 5.30 De plechtige herdenkingsbijeenkomst, waarop tevens de eredoctoraten worden uitgereikt, werd door niet minder dan 1100 genodigden academische hoog waardigheidsbekleders en andere func tionarissen en studenten bijgewoond- In hun officiële gewaden vormden zij een kleurrijk geheel. Een bijzonderheid was dat er wegens restauratie van het gebouw en ontmanteling van het orgel voor de eerste maal grammofoonmuziek ten gehore werd gebracht. Tot degenen, die tegelijk met prof. Geyl een eredoc toraat ontvingen, behoorden de Austra lische premier Robert Menzies en de bekende Engelse balletdanseres Margot Fonteyn, die kort geleden verstrikt was geraakt in het Panamese avontuur van haar echtgenoot, de voormalige Pana mese ambassadeur in Londen, dr. Arias. In de stoet van nieuwe doctoren wel ke van het aloude Magdalc College naar het Sheldonian Theatre trok, was de in paarse toga gehulde prof. Geyl de waardige begeleider van het slanke danseresje, die in het middel punt van de belangstelling stond. Prof. Geyl werd in een in het Latijn uitgesproken rede voorgesteld door prof. A. N. Bryanbrown. Hjj zeide dat prof. Geyl's geschriften en zjjn hele leven bewezen dat hij een onbevoor oordeeld kampioen voor waarheid en vrijheid is. Hij is voornamelijk in Nederland op gevoed. maar hij heeft Italië bezocht en gedurende de eerste wereldoorlog heeft hij in Londen voor een Neder lands dagblad gewerkt- Daarna is hij gedurende vijf jaar hoogleraar geweest voor Nederlandse studie en gedurende tien jaar hoogleraar in de Nederlandse geschiednis aan de Londense Universi teit. Vervolgens werd hij hoogleraar in de moderne geschiedenis aan de Rijks universiteit van Utrecht. Door de Duitsers werd hij als gijze laar gevangen genomen en drie jaar ge ïnterneerd. Door de Rijkscommissaris werd prof. Geyl als hoogleraar oneervol ontslagen op grond van zijn algemene geestesgesteldheid. Hij herkreeg zijn positie na de bevrijding van Nederland, waarbij hij speciaal door de Koningin werd geëerd. Zijn stijl is bondig, bril jant en elegant. In zijn werken heeft prof. Geyl een fel licht geworpen op Napoleon en op het karakter en de ge schiedenis van de Nederlanders, en in het bijzonder op het voortdurende con flict tussen vrijheid en gezag. Hij ziet Landbouwschap over droogte ongerust (Van onze Haagse redactie) Het Landbouwschap maakt zich thans ernstig ongerust over de aanhoudende droogte, waardoor de boeren in grote moeilijkheden dreigen te komen. Voordat voor zitter H. D. Louwes, die gisteren te Den Haag de bestuursvergade ring van het Landbouwschap opende, gewaagde hij van het ver schrikkelijke watertekort, waar door de oogst dit jaar grote klap pen dreigt te krijgen. Over het advies van de S.E.R. inzake de landbouwpolitiek zei de voorzitter, dat enkele belangrijke punten in dit advies weinig aandacht hebben gekre gen. Hij noemde de volgens hem te theoretische benadering van de EEG- landbouwpolitiek. „Wij schijnen als vanzelfsprekend aan te nemen, dat onze industrie geen felle tegenslag 'kan tref fen en dat onze export altijd in staat zal blijven de nodige deviezen voor voedsel import te verschaffen", aldus de voorzitter. „Maar er kan een toestand ontstaan, door terugslag in de export, waardoor ons volk voor de welvoorziene winkel ramen der wereld komt te staan, zon der geld om ervan te kopen zo waarschuwde hij. Hij concludeerde, dat onze eigen agrarische bevolking de mogelijkheden moeten krijgen om zinvol te kunnen werken. „Ons beleid moet ervan uit gaan, dat ondernemers en arbeiders in staat zijn him werk goed te doen, door eietn redelijke maatschappelijke wel stand. voorlichting en onderwijs", aldus de heer Louwes. Parkeerplaatsen om Amsterdams binnenstad Na een uitgebreid debat over het nij pende verkeersvraagstuk in de hoofd stad heeft de Amsterdamse gemeente raad gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten tot het aanleggen van parkeergelegenhedcn langs de buitenste ring van de binnenstad: de Nassau kade, de Stadhouderskade, de Mauritskade alsmede langs de Hob- bemakade. In totaal kunnen hier naar schatting ruim 1000 personenauto's worden geplaatst. Ilier en daar is dan ook gelegenheid voor het parke ren van autobussen, in totaal vijftig. Ten behoeve van de desbetreffende werkzaamheden stelde de raad een krediet van f 600.000 beschikbaar. B. en W. denken met het aanleggen van deze terreinen de verkeersmoeilijk heden in de eerstkomende jaren het hoofd te kunnen bieden- Het college acht het onder de huidige moeilijke fi nanciële omstandigheden niet mogelijk parkeergarages te doen bouwen al dan niet in de binnenstad en deze door de gemeente in exploitatie te ne men. B. en W. staan open voor initia tieven op dit gebied van particuliere zijde. Het vraagstuk over het gebruik van parkeermeters dan wel parkeerschijven zal eerst beantwoord kunnen worden, indien het gebruik van deze hulpmiddi len met menselijk medegevoel de figuren als spelers in een treurspel voorbij trekken. De kanselier van de Universiteit, gra^f Halifax, die de bijeenkomst presideerde, verwelkomde prof. Geyl als iemand die zijn genie had gewijd aan de dienst van de geschiedenis en wiens werken blijk geven van de inte griteit en de goede smaak van de au teur. Na afloop van de plechtigheid verlieten de nieuw benoemde docto ren weer in optocht het gebouw. Bij een gelegenheid als deze worden door de personen, die met een eredoctoraat worden gehuldigd, zelf geen redevoe ringen gehouden. BENOEMINGEN BIJ STICHTING ANP In de vacature ontstaan door het af treden en de niet-herkiesbaarheid van de heer P. W. Peereboom als lid van het bestuur van de Vereniging van Dagblad directeuren, de NDP, heeft het bestuur van de NPD, gebruikmakende van zijn recht, vastgelegd in de statuten van het ANP, aangewezen als lid van de raad van beheer van de stichting ANP, mr. W. A. M. van der Kallen, directeur van de NV De Tijd-De Maasbode. In de vacature van de onlangs over leden heer Jef de Brouwer, directeur van het dagblad Oost-Brabant in Eind hoven, heeft de vergadering van deel nemers van de groep B der Stichting ANP gekozen als lid van de raad van beheer de heer P. W. Peereboom, direc teur van Haarlems Dagblad. Geen „neuzen-tellen" Hartewens A.N.W.B. Andere gewoonten Van ANWB-zijde werd in dit verband nog onderstreept, dat buitenlandse ge gevens op dit terrein die reeds in ruime mate voorhanden zijn nooit maatgevend voor ons land kunnen zijn in verband met andere levensgewoon ten, denkgewoonten en rijgewoonten, terwijl ook de rechtsopvattingen uit el kaar kunnen lopen. Het enige, wat men zou kunnen overnemen, is de methodiek van het onderzoek. Wat nodig is zijn feiten, geen menin gen. Het gedrag der weggebruikers zelve is namelijk de sleutel tot het gehele verkeersprobleem. Men moet te weten komen, wat „de mens" normaal acht. Vandaar, dat de ANWB het onverant woord acht, indien niet met spoed die verkeerstechnische afdeling bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat wordt opgericht en indien niet spoor slags het wetenschappelijk onderzoek ter hand wordt genomen. De verkeers problemen schreeuwen om een oplossing. (Van onze Haagse correspondent) De ANWB ijvert reeds sinds jaren voor een wetenschappelijk onderzoek van ons verkeersbestel. De methode voor het vaststellen van verkeersmaatregelen is namelijk nog steeds verre van weten schappelijk, zo werd gisteren tijdens een te Den Haag gehouden persconferentie door de heer A. G M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB uit de doeken gedaan. Men stelt een commis sie samen, waarin tenslotte de neuzen geteld worden van degenen, die „deze" mening hebben van degenen, die „die" mening hebben. En aan dit meningen- peilen gaat geen onderzoeking vooraf. En daar zit volgens de ANWB nu juist het knelpunt: de basis voor de te nemen maatregelen moet wetenschappelijk on derzoek zijn. In Engeland is men in 1950 reeds overgegaan tot het instellen van een research-instituut voor de verkeers veiligheid en alhoewel in ons land de ANWB reeds in 1951 is gaan pleiten voor de oprichting van een verkeerstechni sche afdeling bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat, is het er helaas nog niet van gekomen. Ze deden hert de das om In Driebergen hebben enkele mensen een merkwaardig verschijnsel gezien: een wild hert, dat met een das om liep. Het dorstige dier had zich in de Kromme Rijn gewaagd om te drinken en was hierbij in de stroom geraakt. Een paar jongens wisten het al bijna ver dronken hert nog juist op tijd aan de kant te brengen. Ze legden er een jas over heen en knoopten de drenkeling ook nog een das om, opdat hij het niet koud zou krijgen. Toen gingen ze op zoek naar een vrachtauto, die ze inder daad ook vonden. Maar toen de „ambu lance-wagen" bij het hert kwam, nam het dier een fikse sprong en verdween in het kreupelhout, met achterlating van de jas, maar nog met de das om Minister wil geen Raad voor de Sport In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid, de heer Berkhouwer heeft minister Cals meegedeeld, dat niet wordt overwogen over te gaan tot de in stelling van een „Raad voor de Sport". De minister is bereid te bevorderen, dat niet wordt overgegaan tot instelling van zulk een raad of enig orgaan dat de werkzaamheid der Nederlandse Sport federatie overbodig zou maken of zou doorkruisen, alvorens tussen regering en Kamer van gedachten is gewisseld om trent het te voeren overheidsbeleid ten aanzien van de sportbeoefening en de bevordering daarvan. Hij is voorts be reid te bevorderen, dat dit overleg, me de naar aanleiding van de jongste nota der Sportfederatie aan de regering, zo spoedig mogelijk kan plaats hebben aan de hand van een door de regering aan te bieden sportnota. Première in „Holland FestivaV, Charmante „II Mondo della Lima" Hoewel vocaal minder bevredigende indruk Een bijzondere medewerker schrijft: Haydn's dramma giocosa „11 Mondo della Luna", een opera, die met haar wonderlijk actueel gegeven een glimlachtende satire zou kunnen zijn op onze, naar ruimtevaart successen hakende tijd, heeft gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag een charmante première beleefd. Hoewel de vocale bezetting van deze Italiaanse festivalopvoering beslist geen reden tot juichen gaf, heeft de bruisende en inspirerende leiding, van Carlo Maria Giulini borg gestaan voor een attractief geheel, dat in de stijlinterpretatie, de orkestrale omlijsting en de toneelactie de grootste kracht openbaarde. Het werk. waarvan de originele vorm eerst kortgeleden gereconstrueerd werd heeft de indruk van beminnelijke mid delmatigheid gegeven. Wij hebben kun nen lezen, dat Joseph Haydn de opera schreef voor het huwelijk van graaf Ni- colaus Esterlary (de tweede zoon van vorst Esterlary, by wie de componist in dienst was als kapelmeester) en gravin Anna Francisca von Weiszenwolf in 1777. Twee Amerikaanse gasten van het Noorse hotel, dat tot de grond toe afbrandde en waarbij tientallen doden vielenbij hun aankomst in Oslo, in het nachtgewaad waarin zij ijlings de vlucht moesten nemen voor het vuur. ELK MERK PRIMA WERK VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 Binnenkort zal de ANWB bij wijze van proef voor een twaalftal wegenwachters, die reeds tien jaar of langer in dienst zijn Citroen 2 CV-bestelwagentjes op de weg brengen. De autootjes krijgen natuurlijk de bekende gele wegenwacht- kleur en worden speciaal ingericht voor het herbergen van het instrumenta rium. Weliswaar vormen de motoren- met-zyspan reeds een onverbrekelijk ge heel met het wegverkeer en zijn zij er niet meer uit weg te denken, de wagen tjes gaat men introduceren speciaal ten behoeve van de oudere wegenwachters, daar zich op latere leeftijd lichamelijke bezwaren gaan voordoen, welke overi gens niet toe te schrijven zijn aan weersinvloeden, doch die een langer dienstdoen op de motor minder wense lijk maken. Opmerkelijk is het in dit verband te noemen, dat kantoorpersoneel een hoger ziektepercentage te zien geeft dan het wegenwachtkorps. De motorfiets wordt in de slechte jaargetijden zelfs gezon der geacht dan een auto, omdat in het laatste geval de betrokkenen keer op keer moeten wisselen tussen de beschut ting van de wagen en de kou buiten. Met alle mogelijke nadelige gevolgen van dien. Het is hierom dan ook dat de WW- wagentjes niet verwarmd zullen worden. In België zullen de oudere WW-ers overigens eveneens de beschikking krij gen over een autootje. Toelatingsexamens op de Rijnsburgse Tuinbouwschool Voor het toelatingsexamen zijn ge slaagd A. van Beveren, C. T. M. Blom, A. van den Hoek. H. Nagtegaal, G. Struik te Voorschoten, C. L. Bras, G. Groenewoud, D. J. G. Krijger te Abbenes, A. Brauck- man, J. P. Glasbergen, F. M. van der Meij te Oegstgeest. M. Broekhuizen, A. Hogervorst, G. D. Marbus, C. J. Noppe, W. J. van de Wetering te Noordwijk, P. van den Eijkel te Katwijk aan den Rijn, D. C. Hus, T. Ouwehand te Katwijk aan Zee, O. E. C. Jongenwaard, A. Kriek, F. F. van der Mark te Leiden, J. A. van der Meij, J. van der Meij, H. van de Nagel, M. A. Koppert te Valkenburg (Z.H.), B. W. Knoppert te Voorhout, A. du Prie te Leiderdorp. Bevorderd van klas 1B naar 2B: A. Berbee te Lisse, H. van Duyn, T. Verbreen, J. v. d. Zwart te Sassenheim, L. van Egmond, W. Hogewoning en A. Zandbergen te Oegstgeest, Y. Heemskerk te Katwijk aan den Rijn, D. van de Hoo naard te Noordwijk, D. Keylard te Heemstede, H. M. Koren en J. van de Vlekkert te Voorschoten, T. de Mooij te Valkenburg (Z.H.), H. Roodenburg te Voorburg, J. van Rijn en T. de Wit te Wassenaar, T. van Straten, J. Velzel en F. van Vliet te Leiden, A. Vooijs te Kat wijk aan Zee. Bevorderd van klas 2B naar 3B: J. van de Berg te Voorhout, G. Bo- gaards, G. van Egmond, N. F. Paauw en A. Lindhout te Rijnsburg, P. Buitelaar te Leidschendam, P. G. van der Does en D. van Leeuwen te Katwijk aan den Rijn, W. Edelaar te Wassenaar, W. Guijt, L. Lange en A. de Vreugd te Katwijk aan Zee, P. van den Haak, M. Hoek. J. van der Niet, N. van de Voet te Noordwijk, D. J. Hartemink, M. Heemskerk, A. Ver haar en R. N. Zandbergen te Oegstgeest, C. van Vliet en W. de Bruin te Voor schoten. Bevorderd van klas 3B naar 4B: A. Admiraal, S. Barnhoorn, P. Slagt- veld en J. van Vuurde te Noordwijk, J. Dongelmans te Leiden, T. den Hollander, A. Leget, S. Zandbergen te Oegstgeest, H. van Leeuwen te Zoeterwoude, P. de Leeuw. H. van der Meer, J. Star en L. Ravensbergen te Rijnsburg, A. Moer kerk en H. Doets te Katwijk aan den Rijn, N. van der Meij te Voorschoten, G. Remmelzwaal te Katwijk aan Zee, C. v. Santen te Wassenaar, A. van Vliet te Zoeterwoude. Of hij met het scheppingsproces in tijd nood gezeten heeft öf zich door de vele verplichtingen genoodzaakt gezien heeft toe te geven aan de wens tot oppervlak kige vermaaksmuziek, is niet met zeker heid te zeggen. Een feit is. dat Haydn bij het vervaardigen van de partituur met zijn inventies geen hoge artistieke vlucht genomen heeft en het met de doelbewuste typering van karakters en personen niet zo nauw genomen heeft. Het „dramma giocosa" is een „Singspiel" geworden met de klemtoon op de laatste lettergreep van het laatste woord en met een nonchalante pretentieloosheid, die in haar melodische lieflijkheid een hoge mate van saloneffectbejag demonstreert. Verschillende gedeelten zijn overgeno men uit vroegere werken, zoals de Ouverture, die het eerste deel is van de symfonie nr. 31, de zgn. Rozelane sym fonie. Het libretto, naar het gegeven van I Goldoni, werd reeds door ettelijke ande re componisten aangewend, zoals Paisiel- lo, Piccini en Galuppi, terwijl de lang- I gerekte secco-recitatieven opvallend het gebrek aan zeggingskracht onderstrepen. Ware het niet geweest, dat een groep vlot acterende artiesten onder leiding van een getalenteerd Italiaans dirigent als Giulini de opera realiseerden en met hun zuidelijk temperament opzweepten en stuwden naar de richting van een wervelende Rossini-achtige buffo-styl, waarin de muzikale lach hoog opklatert uit een smeltende lyriek, het werk van Haydn zou een povere indruk gemaakt hebben en niet de aanleiding geworden zijn tot een bekoorlijk festivalevenement. Het verhaal van het „Leven op de Maan" moge dan nog even een snaar van actualiteit aantokkelen, bij nadere beschouwing valt de geschiedenis van de rijke koopman, die zich door een pseudo- astroloog laat beetnemen en in zijn naïviteit zijn dochters de kans geeft zich over te geven aan het verboden spel der liefde, door de mazen van het interes sante net. Een werk als dit kan alleen gedijen onder de patronage van een exclusieve solistengroep, een vitale regie en sprook jesachtige decors. In vele wensen is de opvoering ons gisteravond tegemoet gekomen. Giulini wist direct al in de Ouverture de juiste toon te treffen van geanimeerde puntig heid en luchthartige scherts. Het Neder lands Kamerorkest speelde weliswaar nog niet helemaal met de vereiste elek triserende spiritualiteit, maar wist zich in vele momenten op te werken tot een virtuoos en subtiel reagerend ensemble. De lyriek kreeg een tederheid, zoals we zelden gehoord hebben en menigmaal was de orkestbak de bron, waaruit de vervoering opwelde. De begeleidingen van de aria's vooral waren zeer fijnzin nig van tekening en kleur. Kleurrijk waren ook de decors van Jean-Denis Malcles. fantasierijk en sprookjesachtig tevens met een verruk kelijk element van kinderlijkheid. Geen wonder, dat het „maanlandschap" uit de tweede acte een open doekje kreeg. Werd hier niet een feeërieke droom tot werke lijkheid? Humoristische vondsten verle vendigden het beeld, dat zo heerlijk speels aandeed. De regie van Maurice Sarrazin had zich bij deze joyeuze naïeviteit uitstekend aangepast en voor kostelijke grapjes gezorgd, die telken male de spanning verhoogden en het spel kruidden. Tegenover al deze aantrekkelijke kwa liteiten stond een minder bevredigend element: de zang. Geen van de Italiaan se solisten bezaten stemmen van for maat, ja. het was zelfs zó. dat aan iede re stem wat mankeerde. De bas Marcello Cortis, een buffo-figuur van ongeloof lijke vaardigheid, ontbeerde de gulden sonoriteit, de tenor Luigi Alva als de as troloog, liet in de hoogte onbeheerst Trein ramde vrachtauto op onbewaakte overweg VADER ZWAARGEWOND, ZOONTJE GEDOOD (Speciale berichtgeving) Op de onbewaakte overweg te Vin- keveen heeft de li-jarige J. Rijdes, uit Vinkeveen, vanmorgen op slag de dood gevonden. Zijn vader, die naast hem zat en een vrachtauto bestuurde, de 51-jarige L. Rijdes, kreeg zeer ern stige verwondingen en is in zorgwek kende toestand naar het Diaconessen- huis te Utrecht overgebracht. Met een hevige klap stortte de Diesel- elektrische locomotief van een goede rentrein zich op de voorkant van de auto van de bloemist en sleurde het voertuig 15 meter mee. De stationschef van het goederensta tion Vinkeveen verklaarde, dat hij niet anders verwachtte dan dat de auto voor de trein ging stoppen, zó langz om reed hij naar de overweg. Het uitzicht op de spoorlijn ter plaatse is zeer goed. Rundveeprijzen door droogte omlaag Het prysbeeld op de rundveemarkt is sterk gewijzigd. Door de langdurige droogte is het aanbod groot en de prij zen zijn dan ook, al naar gelang de kwa liteit, gezakt met 30 cent en meer per kilo. De situatie zal bijzonder moeilijk worden, als deze droogte nog langer voortduurt, omdat dan zowel de produk- tie als het prijsbeleid verstoord zullen worden. Aldus de voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer. De slagers volgen langzaam het zich wijzigende prijsbeeld op de rundvee markt. De heer de Veer waarschuwde er overigens voor, dat er bij een zeer lang durige droogte wel eens een tekort aan rundvlees zou kunnen komen, waardoor de prijzen weer hoger zouden worden. Afscheidsreceptie mej. mr. M. A. Teilegen Directeur kabinet Koningin Op 1 juli a.s. legt mej. mr. M. A. Tel- legen haar functie van directeur van het Kabinet der Koningin neer. Op haar verzoek is haar met ingang van die datum eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan ons en den lande bewezen. Gistermiddag is met het oog op haar heengaan in het gebouw van het Ka binet een receptie gehouden, waar velen mej. Teilegen de hand ten afscheid kwamen drukken. Onder hen bevonden zich tal van leden van het corps diplo matique, vele leden van- de hofhouding, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de heren mr. Jonkman en mr. Kortenhorst en de griffiers der beide Kamers de heren jhr. mr. Roëll en mr. Schepel. Voorts verschenen ter receptie de leden van het Kabinet, de gevol machtigde ministers van de Ned. An tillen en Suriname, de heren Lampe en mr. dr. Pos, de vice-president van de Raad van State, mr. Rutgers en ver scheidene leden van dit college, de pre sident van de Hoge Raad. prof. mr. Donner, oud-ministers, o-w. prof. Beel, de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten en vele anderen met wie mej. Teilegen in haar functie van di recteur van het Kabinet, die zij sinds 1945 heeft vervuld, in aanraking kwam. Onder de velen die ter afscheids receptie verschenen, waren ook figuren uit het verzet, die in de jaren 1940-1945 met haar hebben samengewerkt. schelle tonen horen, de bariton Paolo Pedani detoneerde aanhoudend ën bleef in zijn grote aria van Ernesto pijnlijk steken, de sopranen Mariella Adani en Bruna Rizzoli waren geen van beiden coloratuurvast, terwijl het overigens fraaie mezzo-sopraangeluid van Bian- camaria Casoni technisch niet afgerond was. Was het vocale aandeel dus eigenlijk een deceptie, de goede eigenschappen overheersten zodanig, dat de uitvoering als geheel het etiket „charmant" onbe twist kon dragen. r> Ter accentuering van verschillen openbaar en bijzonder onderwijs Bij de Tweede Kamer is een nota van wijzigingen op het Wetsontwerp op het Voortgezet Onderwijs (mammoet wet) waarin de benamingen van enkele hoofdstukken worden gewijzigd. In de toelichting van minister Cals op deze nota van wijziging wordt ge steld dat het is gebleken, dat de struc tuur van het wetsontwerp aanleiding heeft gegeven tot de opvatting dat daarin het fundamentele onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs niet of althans niet voldoende tot zijn recht komt. De minister stelt bijzonder prijs erop. het zijne te doen, om de mo gelijkheid der evenbedoelde opvatting uit de sluiten. Ook hij is van mening, dat het voor de overheid bij de uitoefe ning van haar taak ten aanzien van het onderwijs een principieel verschil maakt, of zij met openbaar dan wel met bijzonder onderwijs in de wetgeving duidelijk aan de dag moet treden. Teneinde nu elk misverstand op dit punt uit te sluiten, meent de minister goed te doen in het wetsontwerp enige n wijzigingen aan te brengen, waardoor duidelijk tot uitdrukking komt, dat er wel eisen van deugdelijkheid zijn, waar aan het uit de openbare kas bekostigd bijzonder onderwijs evenzeer moet vol doen als het openbaar onderwijs, maar dat overigens de taak van de overheid ten opzichte van het openbaar onder wijs enerzijds en ten opzichte van het uit de openbare kas bekostigd bijzonder onderwijs anderzijds principieel ver- sohillend is, met name aan de ene kant een regelende taak betreft en aan de andere kant een taak van het stellen van voorwaarden, waaraan het bijzon der onderwijs moet voldoen, wil het op bekostiging van overheidswege recht kunnen doen gelden. Het feit. dat alle deelnemers aan een bespreking, die tijdens de formatie van het huidige kabinet tussen de voorzit ters van een drietal fracties uit de Tweede Kamer en de minister is ge voerd over het onderhavige wetsont werp. de thans voorgestelde opzet prin cipieel aanvaardbaar en in overeen stemming met de Grondwet achtten, doet de minister temeer vertrouwen, dat met de in deze nota van wijzigingen ge kozen formulering zijn bedoelingen beter tot hun recht komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9