In Kongo kalme sfeer ondanks een onafhankelijkheids-manifestatie WEERBERICHT Minister Van Hemelrijck en de G.G. hadden een ontmoeting met inlandse politieke leiders Reeds 39 slachtoffers van ramp met autobus in West-Duitsland LOU BANDY (69) OVERLEDEN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 JUNI 1959 No. 29778 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren hebben de minister van Kongo, dr. Van Hemelrijck, en de gouverneur-generaal, dr. H. Cornelis, na een lange inspectiereis in de Kongolese provincies, in Leopoldstad de inlandse leiders van de nieuwe politieke partijen ontvangen. Enkele leiders arriveerden voor deze audiëntie in het ambtsgebouw van de gouverneur-generaal, ge volgd door een groep dragers van opschriften, waarvan de teksten tijdens de voorafgaande vergadering door de leiders waren goedge keurd. Deze manifestatie voor de Kongolese onafhankelijkheid verliep op uitdrukkelijk bevel van de Kongolese politieke leiders in een kalme sfeer en tot gisteravond werden in Leopoldstad geen incidenten ge meld. Op de meegedragen opschriften kon men lezen: „om de vrede te handhaven in Kongo: een onafhankelijke regering!", „Jaar 1959: laatste jaar van het koloniale regime; de Kongo van Bula Matari (de blanken) en van de kolonialisten is dood!" Kalender gerespecteerd Voor de Kongolese pers heeft dr. Van Hemelrijck gisteravond verklaard, dat de regeringsverklaring van 13 januari trouw en volledig zal worden uitgevoerd. Hij zei, dat hierover tussen hem en de gouverneur-generaal geen enkel me ningsverschil bestaat. De kalender van de onafhankelijkheid zal worden ge respecteerd, met name zullen de ge meenteraadsverkiezingen en gewestelijke verkiezingen in geheel Kongo in decem ber van dit jaar plaatsvinden, de pro vinciale verkiezingen zullen in maart Plan voor republiek Neder-Kongo? De politieke leiders werden geleid door Patrice Lumuumba, de voorzitter van de interfederale organisatie van de rassen in Leopoldstad. Het was deze interfede rale organisatie, die enkele jaren gele den by de eerste gemeenteraadsverkie zingen te Leopoldstad door de veel dynamischer concurrerende stam-orga- nisatie van de Bakongo's werd versla gen. De leiders van de ontbonden organisatie der Bakongo-stam, de Abako zyn intussen, na hun terugkeer uit Brussel, niet werkloos gebleven. In de eerste plaats werd Joseph Kasavubu door de gouverneur-generaal in zijn ambt van burgemeester van de gemeen te Dendale te Leopoldstad hersteld. Kasavubu en zyn vrienden trachten de aanhangers van de ontbonden Akabo- organisatie opnieuw te groeperen en de autoriteiten te Leopoldstad schijnen zulks oogluikend toe te laten, daar zij van oordeel zijn, dat de regering het bestaan van de Bakongo-stam, die in Leopoldstad een meerderheid van zwar ten vertegenwoordigt en een vooraan staande rol speelt, toch niet kan blijven loochenen. Kasavubu en zijn vrienden zouden aan de vertegenwoordigers van een Frans persagentschap hebben verklaard, dat zij voorstanders zijn van verkiezin gen in het gehele gebied van de Bakon go-stam, namelijk in Leopoldstad, Neder- Kongo, een deel van Frans Equatoriaal Afrika en Portugees Angola. Men zou aldus vrije verkiezingen xunnen organi seren in het gebied waar een ras woont en dat zou de eerste stap zijn naar de oprichting van de centrale en sociale republiek van Neder-Kongo. In Brussel kon nog geen bevestiging worden verkregen over de achtergrond en zelfs over de juistheid van dit inter view. Wanneer de termen ervan juist zijn, aldus zeiden ons enkele Belgische waarnemers, zal het inderdaad beteke nen, dat men voor het eerst staat voor een interventie van de Franse regering in de zaken van Belgisch Kongo. In ieder geval zal dr. Van Hemelrijck, die in de loop van dit weekeinde in Brussel wordt verwacht, volgende week voor het parlement een uitvoerige ver klaring afleggen over de resultaten van zijn reis in de Kongo. Intussen zullen de leden van de commissie voor Kongo lese zaken van de Tweede Kamer naar Leopoldstad vertrekken voor een studie reis. Granaat ontploft twee doden Gistermorgen is by beproeving van een vuurmond op de Afsluitdijk bij Kornwerderzand een granaat voortijdig ontploft, waardoor twee onder-officieren, behorende tot een inspectieploeg van de 105 Technische Dienst, basis veldherstel- compagnie uit Amsterdam om het leven zijn gekomen. Het zijn de sergeant eer steklas P. Hopman, oud 31 jaar, gehuwd, vader van een kind, wonende te Amster dam en sergeant eersteklasse W. C. P. Kat, oud 35 jaar, gehuwd, vader van twee kinderen, wonende te Haarlem. Omdat men voor een volkomen raad sel staat heeft men kolonel W. G. Vrind, een deskundige van de commissie van proefnemingen, uit Den Haag verzocht om samen met de marechaussee een on derzoek in te stellen. Deze deskundige is inmiddels naar Kornwerderzand vertrok ken. Meer bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Minder zon en plaatselijk een regenbui of onweer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk in hoofdzaak ooste lijk later veranderlijk. Iets lagere mid dag temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: -.- uur; onder: 11.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.08 uur en 19.34 uur. Laagwater te 2.51 uur en 15.12 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. 1960 worden georganiseerd. Gisteren verliep in Leopoldstad een politieke vergadering, waaraan 1500 inlanders deelnamen, zonder dat incidenten wer den gemeld. Men voelt duidelijk, aldus de waar nemers. dat de zwarte politieke leiders klaarblijkelijk hebben willen bewijzen, dat zij bekwaam zijn om politieke mani festaties in orde en rust te doen plaats vinden, zulks in tegenstelling met de vrees van de overheid, die tot gisteren nieuwe onlusten verwachtte. De organisaties der blanken hebben totnutoe niet gereageerd op de verkla ringen van de minister van Kongo, waar deze nochtans in zijn rede gewag maak. te van de belangrijke rol, welke de blanke kolonisten in het economisch leven van de Belgische Kongo moeten blijven spelen. De conservatieve Libre Belgique. die vaak nogal eens doorgaat voor de spreekbuis van sommige figuren van het hof van Koning Boudewjjn, verwyt de minister van Kongo totnutoe veel te weinig te hebben gedaan om het vertrouwen en de sympathie van de blanken te winnen. Het blad schreef gisteren, dat het essentiële gebrek van de minister erin bestaat, dat hü wel genoeg moed, maar niet genoeg diplo matie en ploeggeest bezit. Overal heeft men de indruk van onzekerheid. Men weet niet of het conflict tussen de minister en de gouverneur-generaal werkelijk is opgelost. De hervormingen blijven steken. De budgetaire toestang is gespannen, de economische toekomst onzeker. Het conservatieve blad meent, dat het opportuun zou wezen om in Leopoldstad een gemengd Belgisch-inlandse uitvoe rende macht op te richten, om de regeringsverklaring uit te voeren, daar het bepaald zeker mogelijk moet wezen om een sterk gezag te doen samengaan met een ruim begrip voor de noden van de inlanders en de psychologie van de blanken. Radicale oplossing van overivegprobleem zou een bedrag van tien miljard mark eisen (Van onze correspondent in Bonn) De ramp bij het Zuidduitse plaatsje Lauffen, waarbij zaterdag j.l. een auto bus op een halfgeopende bewaakte over weg door een trein werd gegrepen, heeft thans reeds 39 doden geëist. Gisteren overleed dit 39ste slachtoffer, een 55- jarige huisvrouw. Van de 32 gewonden verkeren er vyf nog in levensgevaar. Dit ongeluk heeft in de Bondsrepubliek tot bijzonder felle kritiel geleid op de spoorwegautoriteiten. Er zou vooral in Zuid-Duitsland verontwaardiging be staan. die, volgens enkele dagbladen, door het weinig tactvolle optreden van prominente vertegenwoordigers van de Duitse spoorwegen en het ministerie van verkeer nog is vergroot. Voor de autori teiten is, zo schreef hedenmorgen het vooraanstaande Bonner blad General Anzeiger, met de arrestatie van de on gelukkige overwegwachter, die inderdaad de grootste schuld draagt, de schuld kwestie voor honderd procent geregeld en wordt het geval-Lauffen als afgedaan beschouwd. Een der spoorwegdirectieleden joeg gisteren de pers in het harnas door op te merken, dat er voor verwijten aan de spoorwegen geen plaats is, omdat er se dert tien jaar op de overweg te Lauffen geen ongeluk vas gebeurd. De Westduit- se minister van Verkeer Seebohm, die 24 uur na de ramp de overweg in zyn sa lon- spoorwagen passeerde, liet zijn trein alleen wat langzamer rijden, boog zich uit nieuwsgierigheid uit een raampje en reed weer door. Hij vond het niet nodig uit te stappen en met gewonden of na bestaanden van slachtoffers te spreken. De twee mensen, die in eerste instantie verantwoordelijk zijn, zijn of dood (de autobusbestuurder) of in de gevangenis (de overwegwachter). Men verwijt ten deze de autoriteiten dan ook, dat zij kil en koel al weer zijn overgegaan tot de orde van de dag Kosten erg hoog Er zijn in de Bondsrepubliek 17.000 bewaakte en 30.000 onbewaakte overwe gen, waarop in 1958 133 mensen werden gedood en 432 gewond. Zou men de meest ideale oplossing voor dit gevaar wensen, dan zou men een bedrag van tien miljard mark op tafel moeten leg gen en de spoorbaan overal door tunnels of bruggen van het wegverkeer moeten isoleren. Dat is onmogelijk. Men eist nu, dat van de zijde van de spoorwegen en het verkeersministerie alles gedaan zal worden om tenminste de bewaakte over wegen op de grote wegen op te ruimen en om de overige overwegen te voorzien van automatische knipperlichten. Voorts wenst men het invoeren van een inhaal- verbod voor auto's vlak voor overwegen en dergelijke. Maar voorlopig gaat het ook hier nog om wensdromen, want de eerste president van de West-Duitse Prinses Margriet woonde Bach's „Hohe Messe" bij (Speciale berichtgeving). Prinses Margriet heeft gisteravond incognito de uitvoering van Bachs „Hohe Messe" in het kader van het Holland Festival in de Grote Kerk van Naarden bijgewoond. De prinses werd slechts door weinigen opge merkt, omdat ze in het niet-gereser- veerde gedeelte tussen het publiek had plaatsgenomen. Zowel het Naardense gemeentebestuur als het bestuur van de Nederlandse Bach vereniging hebben het incognito van de prinses gisteravond gerespec teerd. Een typische bijzonderheid is nog dat van de ruim 1500 bezoekers van het concert. Prinses Margriet een van de laatsten was, die het kerkgebouw kon verlaten: haar plaats was nabij het fraaie .smeedijzeren doophek in de kerk en de concertbezoekers, die in dit ge deelte hadden plaatsgenomen, slaagden er pas het 'aatst in de uitgang te be reiken. Communisten in Irrk Volgens het Iraakse communistische blad „Ittihaad Sjaab" hebben de auto riteiten in Bagdad de arrestatie gelast van communisten en leiders van „demo cratische organisaties" in geheel Irak. Vertegenwoordigers van de „democrati sche organisaties" in Balad zouden reeds geprotesteerd hebben tegen het feit, dat na de uitvaardiging van dit bevel de plaatselijke functionarissen eigenmachtig zijn gaan optreden. De bekende revue- en cabaret artiest Lou Bandy wiens eigenlijke naam L. F. Dieben was is gister middag in zyn woning te Zandvoort overleden. Lou Bandy Is 69 jaar ge worden. Met zijn plotseling overlijden is een definitief einde gekomen aan een be paald soort amusement in het Neder landse theaterleven, waarvan Lou Ban dy en zijn broer Willy Derby de grote exponenten zyn geweest. In zijn beste jaren was Lou Bandy met zijn on afscheidelijke strooien hoed als een soort handelsmerk een zeer geziene en gevierde figuur op de planken. Waar hij verscheen, wist hij sfeer en gezel ligheid te scheppen. Leidse jongen De populariteit van deze Leidse jon gen, die op 19 april 1890 in de Sleutel stad was geboren, was enorm. Hy heeft het echter niet cadeau gekregen. Zyn jeugd was kleurig en afwisselend. Na dat hij in het hotelbedrijf werkzaam was geweest kon men hem in zijn twin tigste jaar aantreffen op het Londens plaveisel, waar hy zijn brood verdiende als orgeldraaier-straatzanger. Daarna is Lou gaan varen. In 1915 kwam daar een einde aan. Toen maakte hy met zijn broer Willy zijn debuut in een zang- en dansnummer. Hun artjstieke loopbaan begon in kazernes en militaire kampen, waar zy al spoedig graag geziene gasten waren. De nogal stormachtige samen werking met zijn broer werd al spoedig verbroken. Zelfstandig De artiest Lou Bandy werd geboren en Willy ging als Willy Derby een on getwijfeld eveneens succesvolle carrière opbouwen. Zelfstandig werkte Lou nog een tijdje in militaire kampen en kleine cabarets, daarna in theaters als zanger en komiek. Na de wereldoorlog kwam hy eerst met een eigen cabaret, later werkte hy mee aan de revues van de Nederlandse grootheden, zoals Bob Pe- spoorwegen verklaarde gisteren te Frankfort, dat van een ingrijpende ver betering van de verhouding inzake de overwegen nog geen sprake kan zijn. En hij wees voorts op het feit dat de West- duitse overwegwachters zo goed betaald worden: in geval van een vaste overeen komst 400 tot 500 mark per maand, op arbeidsovereenkomst 390 tot 395 mark per maand. Maar daarmee wordt het Duitse dilemma van 47.000 overwegen, 133 doden en 432 gewonden per jaar be paald niet opgelost, zoals het ongeval te Lauffen bewees. ters, René Sleeswyk en mevrouw Bouw meester. Hij verwierf zich o.a. bekend heid door zijn aandeel in de revue „Zoek de zon op", „Dat zou je wel willen" en „Lach iedere dag". Ook trad hy op in films („Het meisje met de blauwe hoed" en ,,'t Leven is niet zo kwaad") en in Lou Bandy, zoals hij in zijn beste jaren triomfen vierde. toneelstukken („Het cafeetje" en „De drie vrijgezellen"). In 1947 maakte Lou Bandy nog een toernee door Indonesië. Velen zullen zich nog het liedje herin deren, dat hij toen populair maakte „Beste Lou, breng een aapje voor my mee". In 1954 leek het alsof er een einde aan zijn artiestenloopbaan gekomen was. Hij kocht in Haarlem een hotel. Twee jaar geleden verkocht hy zijn ho tel echter en vestigde zich in Zandvoort. Nog enkele malen is hij daarna met min of meer succes opgetreden. Advertentie SCHILDER MET Gisteren heeft mej. mr. Af. A. Tellegen afscheid genomen als directeur van het Kabinet van H. Af. de Koningin. Mej. Tellegen tijdens het afscheid in haar kantoor in Den Haag in gesprek met prof. Beet. SIKKENS-TJALIEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Gevecht bij Bone Franse militairen, gesteund door vlieg tuigen en artillerie, hebben gisteren in een gevecht van acht uur vlak by de stad Bone, in Oost-Algerije, een bende van circa 60 opstandelingen onschadelijk gemaakt; allen op één na werden ge dood. Aan Franse zijde vielen zes doden en vijftien gewonden. De bende, die vermoedelijk uit Tunesië afkomstig was, werd 's ochtends vroeg ontdekt in wijngaarden en tuinen tussen Bone en het vliegveld Les Salines ten zuidoosten van de stad. Nadat de groep door militairen was omsingeld en op een klein gebied samengedreven, kwam de luchtmacht in actie, Men kon vanuit de stad de toestellen op de groep zien neerduiken. De Franse autoriteiten gaven later als hun mening te kennen, dat de opstande lingen na het passeren van de barrière aan de Algerijns-Tunesische grens ver dwaald waren en dat er geen sprake was van een aanval op Bone, een stad van 100.000 inwoners. In Algiers zijn voorts berichten ont vangen over een gevecht ten zuiden van Oran, in West-Algerije, waarbij 50 op standelingen zijn gedood en 13 gevangen genomen. Nasoetion ontbiedt de legerleiders De opperbevelhebber van het Indonesische leger, generaal Na soetion. heeft de belangrijkste legerleiders ontboden voor een be spreking over de economische en financiële toekomst van Indonesië. De conferentie wordt gehouden onmiddellijk na de terugkeer van president Soekarno, die zich thans in Noord Vietnam bevindt. Ook zal op de conferentie wor den gesproken over herinvoering van de grondwet van 1945. Wees in bos, duin en hei voorzichtig met vuur. Eén achteloos weggeworpen eindje sigaar of sigaret kan vele hectares natuurschoon ver woesten. Daar is dan eindelijk de foto, die we eigenlijk al veel eerder verwacht hadden: spiegeleieren bakken in de hitte van de zon op het gloeiende dak van een auto. Hoe de lieftallige Sheila McDonough uit Dublin het er zelf wel afgebracht mag hebben, is een open vraag. Charles Starkweather terechtgesteld De veelvoudige moordenaar Char les Starkweather is vandaag in de vroege ochtenduren te Lincoln in de V.S. terechtgesteld. De execu tie geschiedde door middel van de elektrische stoel. Starkweather was de 20-jarige moordenaar van elf mensen, in samenwerking met een jeugdige vriendin. Hij ging uiterlijk volko men rustig naar de stoel. De gevangenisarts dr. Finkei, die de dood zou moeten constate ren, kreeg kort voor de executie een hartaanval en overleed ter plaatse. Tot kort voor de voltrekking van het vonnis was nog getracht uitstel en herziening te krijgen. Enorme fabrieks-brand in Beverwijk Een grote uitslaande brand heeft vandaag in de Chemische Fabriek Noord-Holland te Beverwijk ge woed. Het vuur in deze fabriek, die vismeel en visolie vervaardigt, brak tegen negen uur uit. De brand was ontstaan door broei in de maalderij. Toen de brandweer van Beverwyk bij de fabriek aankwam, was de gehele maalderij, een hal van onge veer 30 meter lengte, reeds een vlam menzee. Toen de vlammen oversloegen naar het naast de maaldery gelegen laboratorium, werd assistentie ingeroe pen van de brandweer van Velsen. Ook in de grote hoeveelheden vismeel, die op de kade lagen opgeslagen vond het vuur gretig voedsel. De hitte was zo hevig, dat zelfs de bosjes aan de over zijde van het water vlam vatten. Men vreesde voor ontploffingen, daar in het hoge laboratoriumgebouw zuurstofcylin- ders lagen opgeslagen. Met man en macht werd geprobeerd de naast de che mische fabriek gelegen Beverol-fabrie- ken te behouden. Tegen halftwaalf werd de brand met 20 stralen bestreden. De maaldery, de opslagplaats en het laboratorium gin gen verloren, maar de fabriek zelf zou waarschijnlijk behouden blyven. De schade wordt geraamd op ander half miljoen gulden. Standbeeld dr. Wibaut Een der grootste Amsterdamse bestuurders Nadat bij de aanvang van de Amsterdamse gemeenteraad de waarnemend voorzitter, wethouder mr. A. de Roos, een uitvoerige schets had gegeven over het werk en het leven van „een der grootste bestuurders, die Amsterdam ooit heeft gehad": Florentinus Marinus Wibaut, die eergisteren 100 jaar geleden geboren werd, heeft de raad unaniem besloten tot het op richten van een standbeeld voor deze magistraat in het plantsoen aan de naar hem genoemde straat» de Wibautstraat, tussen de Pla- tanenweg en de spoorbaan naar Utrecht. De raad voteerde hier voor een bedrag van f. 60.000. Een ontwerper voor dit standbeeld zal nader worden aangewezen. Mr. De Roos noemde hem de man, wiens naam onuitwisbaar is verbonden met de geschiedenis van de hoofdstad en wiens bestuurlijke gaven, visionair inzicht en sociale bewogenheid de he dendaagse stadsbestuurder niet alleen tot voorbeeld strekken, maar hem vaak afgunstig doen zijn op een figuur, wiens bekwaamheid en gezag reeds tijdens zijn leven welhaast legendarisch zyn gewor den en die door zijn bijzondere geestes gaven zyn persoonlijke kwaliteiten bij kans een kwart eeuw zyn stempel kon drukken op het bestuur van de hoofd stad.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1