PERUTZ Nieuw proces tegen ex-nazi wegens moorden in laatste oorlogsdagen ITALIAAN CONSENTINO WON BIJ DRAKEN FELCA-PRIJS Nu reeds woedt de strijd om de opvolging van minister Lübke.... Bekijk door Oooh...wat een verschil! Samenzwering tot verbergen van misdaden soms doorbroken door de lange arm van de justitie DONDERDAG 25 JUNI 1959 Kieler Woche (Telefonisch van onze zeilmedewerker) Op de vierde dag van de Kieler Woche had de wedstrijdleiding be sloten de Draken tweemaal te laten varen om de afgelaste race van maandag in te halen. Het werd dus een zware dag voor de Draken, want de middagwedstrijd zou de beslissing brengen voor de Felca- prijs. Voor de eerste race moest de start tweemaal geannuleerd worden. De spanning was daar door ten top gedreven. Van Duyl had de pech, dat zijn bemannings lid uitgevallen was. Sportief bood Jan Bier aan dat Hen- nie Scholz bij Van Duyl zou varen. De bemanningsleemte bij Bier werd aan gevuld door een aanwezige zeiljourna- list. De derde start van de Draken was goed en Van Duyl kwam In het eerste rak al vrij te liggen. Constant moest er een verdedigingsstrijd worden gevoerd met de Italiaan Sorrentino. die echter geen kans meer kreeg. Van Duyl werd eerste voor Sorrentino. onze landgenoot Cor Groot eindigde op de veertiende plaats en Warners werd vijftiende. De tweede races werd laat in de middag gevaren en het werd in feite een avond wedstrijd. De keuze van tuigen was weer uiterst belangrijk. Het bleek dat alleen middenweer-zeilen betaalden. De drie kanshebbers, Consentino, Sorrenti no en Van Duyl hielden elkaar nauw keurig in de gaten en namen geen enkel risico. Het gevolg was een slechte start van deze drie. Gezamenlijk werkten zij zich echter gestadig naar voren. In het lange kruisrak van de afgekorte baan. lag Constantino achter Van Duyl en werd Sorrentino vastgehouden door Jan Bier. In de afgehouden wind echter kon Consentino juist boven Van Duyl op steken en de leiding nemen. Van Duyl viel terug. Later, in de twee halfwindse rakken kwam hij weer naar voren en toen de wind in 't laatste kruisrak naar de finish aanwakkerde, werd hij tweede de wind in het laatste kruisrak naar de finish aanwakkerde, werd hij tweede achter Consentino, die daardoor de gro te Felca-prijs won. Laat in de avond kwamen de zeilers terug in de haven van Strande na een vermoeiende en enerverende dag. In de tweede race werd Warners vijfde, Cor Groot dertiende. Op de binnenbaan was het voor de Finnjollen beslissend welk tuig gekozen moest worden, en gezien het weerbericht dat aanwakkerende wind uit het noord westen voorspelde, hadden de meeste zeilers lichte tuigen opgezet. Klaas de Boer had lange tijd de leiding, maar toen de wind afflauwde inplaats van aan te wakkeren, greep Koos de Jong zijn kans en maakte zich meester van de leiding om die niet meer af te staan. BILJARTEN In Amersfoort Europees toernooi pentathlon In de Amersfoortse markthal heeft de heer G. Troffaes, president van de Europese Biljartconfederatie, het Euro pees toemooiteam pentathlon, dat ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Amersfoort wordt gehouden, ge opend. Vier landen, elk met vijf bil jarters, namelijk België, Frankrijk, Duitsland en Spanje, zijn vertegen woordigd met één team, terwijl Ne derland met een A- en een B-team uitkomt. In deze landenontmoeting, welke men een van de sterkste biljarttoernooien aller tijden kan noemen, worden vijf spelsoorten gespeeld, namelijk libre (500 caramboles), 47/2 (400 caramboles), 71/2 (300 caramboles), bandstoten (200 ca ramboles) en driebanden <60 carambo les). In de landenontmoeting worden de vier eerstgenoemde spelsoorten op vier tafels gespeeld, gevolgd door een aparte ronde driebanden. De uitslagen luiden: Nederland ANederland B: car. brt. h.s. Beekman (B) 500 10 389 50.— De Ruyter (A) 317 10 215 31.70 71/2 De Kleine (B) 300 31 47 9.67 Wijnen (A) 299 31 44 9.64 47/2 Scholte (B) 400 20 129 20.— Van de Pol (A) 329 20 82 16.20 Bandstoten v. Oosterhout (A) 200 50 25 4.— Teegelaar (B) 197 50 19 3.94 SpanjeDuitsland Bandstoten Witte (D.) 200 46 42 4.34 Domingo (S.) 157 46 17 3.41 Kader 71/2 Lutgehetmann D.) 300 14 135 21.42 Alv. Ossorio (S.) 101 14 29 7.21 Kader 47/2 Rudolph (D.) 400 16 86 25.— Galvez (S.) 208 16 49 13.— Libre Spielmann (D.) 500 17 249 29.41 Aguilera (S.) 446 17 163 26.23 BelgiëFrankrijk Bandstoten Vingerhoedt (B.) 200 37 23 5.40 Hervé (F.) 130 37 18 3.51 71/2 Waf flard (B.) 300 15 83 20.— Grivaud (F.) 148 15 33 9.86 47/2 Vervest (B.) 400 13 201 30.76 Chasserau (F.) 99 13 44 7.61 Libre Van Hasselt (B.) 500 11 393 45.45 Kientz (F.) 48 11 24 4.36 Driebanden De Ruyter (N. A) 60 63 3 0.952 Popeyus (Ned. B.) 60 63 7 0.952 Apelt (Did.) 60 81 6 0.740 Ventura (S.) 40 81 4 0.493 Siguret (Fr.) 60 81 6 0.740 Fauconnier (B.) 60 81 5 0.740 Het landenklassement luidt na de eer ste dag: 1. Duitsland, 10 matchp.; 2. België 9; 3. Nederland B 7; 4. Neder land A 3; 5. Frankrijk 1; 6. Spanje 0., Achter Koos de Jong werd de Deen Schwartz tweede. Rolf Mulka wond weer in de Flying Dutchman-klasse zoals hij wilde. Toen namelijk Oerlemans even kans zag om een duel met de wereldkampioen aan te gaan, ging de zaak bij het over stag gaanf out en het schip van onze landgenoot sloeg om. Heike Blok werd achttiende en Kamerling 21ste. Bij de 12 m2-Sharpiezeilers werd ir. Boschma vierde. Drie Europese kopstukken plegen overleg in Canada De voorzitters van Euratom, de Euro- markt en de KSG (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) hebben in Ottawa besprekingen gevoerd met premier Die- fenbaker. Na afloop deelde de voorzitter van de EEG (Europese Economische Gemeen schap) Walter Hallstein op een pers conferentie mede dat hij premier Die- fenbaker had verzekerd, dat Canada slechts zal profiteren van de Westeuro- pese economische eenwording. De drie staatslieden Etienne Hirsch van Euratom en Paul Finet van de Hoge Autoriteit van de KSG zijn „bijzonder tevreden" met het resultaat van hun besprekingen in Ottawa, aldus Hallstein. Poging tot aanranding (Speciale berichtgeving) Maandagavond hebben twee jonge mannen op een verlaten dijk bij Rid derkerk getracht een jong meisje, dat daar fietste aan te randen. De laatste tijd hebben in deze omgeving meerdere malen aanrandingen plaats gevonden. OVERNAMEPRIJS BACONVARKENS VERHOOGD Gezien het gestegen prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de overnameprijs voor baconvarkens ingaande maandag 29 juni met vijf cent per kilo te verhogen. Dientengevolge zal dan voor baconvarkens van 63 t/m 70 kilo in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van f 4,- f 2.27, f 2.23, f 2.19 en f 2.15 per kilo koud geslacht gewicht. Prof. Oud weer voorzifter Int. Ver. van Gemeenten Prof. dr. P- J. Oud is gisteren in Ber lijn herkozen als voorzitter van de In ternationale Vereniging van Gemeen ten. Het bestuur is voorts uitgebreid met Denemarken, India. Japan en Zuld-Slavie. Noorwegen Is in de nieu we bestuursraad echter niet meer vertegenwoordigd. Prof. Oud deelde na de verkiezing op een persconferentie mede. dat het be stuur in november zal beslissen waar de volgenle conferentie, in 1961. zal worden gehouden. Tot op heden hebben Tel Aviv en Washington zich kandidaat gesteld. Het congres van de Internationale Vereniging van Gemeenten is bijge woond door 1300 afgevaardigden uit 31 landen. OUD-KAPELMEESTER LEISTIKOW OVERLEDEN Op 74-jarige leftijd is te Velsen over leden de heer L. H. F. Leistlkow, ge pensioneerd kapelmeester der Kon. Ma rine te Den Helder. Van 1924 tot 1940 was hij aan deze kapel verbonden, daar voor was hij kapelmeester bij het 16e regiment infanterie. Ook als componist en arrangeur van symfonieën, marsen en walsen genoot hij grote bekendheid. Bij de begrafenis van Prins Hendrik werd zijn compositie ,.De laatste eer" gespeeld. Van zijn hand zijn voorts de fantasie „Ons Vorstenhuis" en de „Prins Bernhard Mars". Gisteren is zijn stoffelijk overschot in stilte op de Noor derbegraafplaats te Haarlem ter aarde besteld. Advertentie Voor prachtige gradatie: PERUTZ! Elke foto 'n meesterschot Van der Toorn een aanwinst UVS probeerde vier nieuwe spelers (Van onze sportredacteur) UVS heeft gisteravond de oefen wedstrijd tegen de eredivisieclub Blauw Wit met 13 verloren. Dat deed er niet veel toe, want de be langstelling van de toeschouwers richtte zich ditmaal niet in de eer ste plaats op de uitslag van het treffen, maar was geaccentueerd op de verrichtingen van de nieuwe spelers, die door beide partijen „ge probeerd" werden. De Amsterdamse ploeg kwam met heel wat jeugdige kandidaten binnen de lij nen. Van het eerste waren alleen V. d. Klink, Althof en Koers present. Zij wa ren de ruggesteuntjes voor liet Amster damse jeugdige talent, dat zich overi gens niet al te talentvol toonde, de drie treffers overigens ,,sof"-doelpunten ten spijt. Bij UVS vier nieuwe gezichten: de halfspelers Martens en v. d. Toorn en de voorhoedespelers Haasnoot en Schook. Het is uiteraard moeilijk om deze nieu welingen na zo'n eerste wedstrijd defi nitief te beoordelen. Zij hadden de om standigheden. waaronder gespeeld moest worden, beslist niet mee: warm weer, een hard veld en een bepaald niet in zondagse vorm stekende UVS-ploeg. In de onrustige blauwwitte ver dediging klopte het allerminst. Zelfs André Hak greep er heel wat keren naast. De rechterwing SupusepaWim Bekkering faalde in alle standen. Beide spelers zijn handig, maar raken telkens zo in de knoop met hun solowerk, dat er zelden een goed geplaatste bal van hun schoenen komt. Het zijn twee grote rem men. Hennie Bekkering is voorts be paald niet de aangewezen midvoor: te weinig tempo en een onzuiver schot. Het klimaat voor een debuut was dus niet gunstig. Toch zijn de nieuwelingen ons wel meegevallen. In het bijzonder de Spartaan v. d. Toorn, die zeker een aan winst zal zijn. Rechtshalf Martens (Theole) is een tikje aan de slome kant, maar deze Tielenaar heeft een machtig schot over zich. Hij scoorde, zeer fraai met de bal opkomend en na een korte combinatie met Schook. het enige Leidse doelpunt: een fantastisch hard schot, vlak langs de paal. We zouden deze Mar tens wel eens als rechtsbinnen willen zien. Wat de linkerwing Haasnoot Schook betreft: eerstgenoemde was agressief, maar kreeg weinig bespeelbare ballen. Een beoordeling van zijn kwali- Koersen Hilversum Htsiros II zegevierde in 1.20.4 km.-tijd Wat Hairos II, een onzer vertegen woordigers in de zondag a.s. te houden stryd om de Prijs der Lage Landen, gis teravond te Hilversum liet zien, was fenomenaal. Na een halve baanronde van het 2000 meter parkoers lag hij nog 50 meter achter de koppaarden. Bij de linkerbocht voor de tribune gaf Geersen zijn paard het hoofd vrij en een adembenemende rush vloog de hengst langs alles heen en had bij de rechter- bocht, over een afstand van pl.m. 400 meter, zijn achterstand in een voor sprong omgezet. Hairos zegevierde in de prachtige 1.20.4 km.-tijd. Ruby Spencer werd tweede vóór Typhoon. De uitslagen lulden: Favorletprijs1. Xlphon L (J. Zeeman) (1.31.2); 2. Xlta Hanover; 3. Victress H. Tot.: w .f290; pl. f 1.80. 3.90, 2 80; gek. f5.10; cov. f 17.40. Charmingprys: eerste serie: 1. Sonja Zora (J. Wagenaar) (1.23.4); 2. Victor Hanover; 3. Spencer Nord. Tot w. f 4. pl. f 1.30. 1.10. 3.20; koppel f8.30. cov. f4.70. Tweede serie: 1. Valencia (J. Wage naar Jr.) (1.24.4) 2. Troubadour; 3. Urdy Mars. Tot.: w. f2.60; pl. f2.5.kop pel^ f6.60;_ cov. f 10.10. (1 Tot.: w. f5.10; pl. f2.80. 1.70, 1.60; kop pel f 11.10; cov .15.30. Ideaalprijs: 1. Vita Klnley (M. Bouw huis (1.26.5); 2. Visuil S: 3. Vrolijke Frans. Tot.: w. f4.40. pl. f2.40, 2.kop pel f 13.60; cov. f5.80. Subliemprijs: 1. Hairos II (W. H. Geer sen) (1.20.4); 2. Ruby Spencer; 3. Ty phoon. Tot.: w. f 1.30; pl. f 1.10. 1.20, 1.10; koppel f 3.50; cov. f 4.60. Finale Charmingprijs: 1. Urdy Mars (Th. Kooijman) (1.23.6); 2. Victor Hannover; 3. Strange Story. Tot.: w. f4.10; pl. f 1.80. 1.60. 4.50; koppel f20.20; cov. f4. Mldzomernachtdroomprijs: 1. Sador B (E. Leeman) (1.23.6); 2. Norton Williams; 3. Qui Saint. Tot.: w. f3.pl. f 1.50, 160, koppel f5.70. cov. f3.10. Totale omzet f 96.389. Elegantprljs: 1. Whirlwind (B. de Vries) .27.2); 2. Vita Donum; 3. Woudduif S teiten is dan ook moeilijk. Ook Schook is een pittige speler. Jammer dat hij een van zijn voetbalschoenen was vergeten en daardoor één voet moest schoeien met een gymnastiekschoen. Blauw Wit scoorde voor rust door Ze- gers en Van Willigen, daarna zorgde Martens voor het Leidse tegenpunt en na de hervatting werd het door Dirks 1—3. Volgende week, op dinsdag of woens dag, speelt UVS een tweede oefenwed strijd, tegen De Volewijckers. Er worden dan opnieuw enige debutanten gepre senteerd. Op Schiphol arriveerde gisteren de Australische minister voor Immi gratie A. R. Downer met zijn echtgenote en hinderen. Hij zal een bespreking hebben met de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mr. dr. C. Af. A. van Rooy. De Australische minister met zijn gezin op de trap van het vlieg tuig. HET VERLEDEN LAAT NIET AF (Van onze correspondent in Bonn) De Justitie in de Westduitse stad Mainz toont zich bijzonder hard nekkig waar het gaat om de opheldering van een moordgeval uit de laatste oorlogsdagen van 1945. In Mainz staat thans de ex-SA-leider, Schadlich, terecht die beschuldigd wordt van moord op vier burgers. Het betreft hier opnieuw een proces, waaruit blijkt dat het donkere Duitse verleden niet aflaat. De vooraanstaande journalist Hans Zehrer, hoofdredacteur van het Hamburgse blad „Die Welt", schreef dezer dagen over het slechte geweten der Duitsers onder meer: „dit slechte geweten heeft tot een geheim gentleman's agreement geleid om elkaar wederkerig (als Duitsers) zo weinig mogelijk aan hetgeen geweest is, te herinneren, onder het motto: zeg jij niets van mij, dan zeg ik ook niets van jou". Hij spreekt ten deze van de onuitgesproken overeen komst tussen mensen, die aan een gemeenschappelijke misdaad hebben deelgenomen en een gemeenschappelijke schuld hebben te dragen, maar intussen weer in de achtenswaardige sfeer van de burgerlijke fatsoenlijkheid zijn teruggekeerd. Brave burgers gingen als beesten tekeer.... Maar af en toe grijpt de lange arm der Justitie via het verleden in en blijkt dat enkele op het oog achtenswaardige burgers in de oorlog brute moordenaars warenDe moorden, die in Mainz worden behandeld, alsmede vorige pro cessen tegen oud-officieren, ex-SS-ers en ex-politie-officieren, hebben dit alles nog eens in alle duidelijkheid naar voren gebracht. Het is het fatum, dat boven de huidige, nieuwe Westduitse maat schappij hangt, dat er nog altijd lieden rondlopen met soms uiterst fatsoenlijke betrekkingen en zaken, en een nieuw verworven burgerlijk aanzien, die in de oorlog als beesten te keer zijn gegaan.. Op 21 maart 1945, dezelfde dag waar op de Amerikanen Mainz binnen trok ken, was de „S.A.-Standartenführer" Schadlich in deze stad op een politie bureau waar twee agenten de beide Hechtsheimer burgers Hammen en Meinhardt binnenbrachten. Ze hadden, vertelden de poli tie-agen ten, uit de school van hun dorp witte vlaggen ge stoken, omdat de Amerikanen in aan tocht waren. „Als Duitse man" had Schadlich zich verplicht gevoeld zyn nazi-Gauleiter het voorval te melden. Hij berichtte zijn opperhoofd verder, dat de burgemeester van Hechtsheim het bevel had gegeven om de witte vlaggen uit te steken. De „Gauleiter" gaf daarop bevel de twee mannen als mede de burgemeester dood te schieten. Schadlich ging er met een commando op uit en liet de drie mannen fusilleren. Twee van de slachtoffers, die na de fusillade nog levenstekenen vertoonden, doodde hij eigenhandig. „Waar Schadlich opdoemt, vallen lijken" Vier dagen tevoren had Schadlich reeds waar gemaakt, wat men toen van hem zei: „Waar Schadlich opdoemt, vallen lijken". In het laatste leger van Hitler, de Volkss turm" van oude mannen en kinderen, diende de ach tenswaardige wijnhandelaar Hermann Berndes uit Ingelheim. Op 17 maart 1945 zag Berndés hoe de zaken er wer kelijk voorstonden: hij liet een vlug schrift drukken, waarin hij uiteenzette, dat verder vechten op zelfmoord neer kwam. Tezelfdertijd ontbond hij de Volkssturm tee Ingelheeim. Een legeer officier liet hem daarop gevangen nemen waarvoor hij onlangs tot gevangenis straf werd veroordeeld* Op 18 maart doemde hier Schadlich op. die Berndes op gruwelijke wyze het ophangen: de man kreeg een touw om de nek, dat aan een boomtak was vastgemaakt, terwijl hijzelf op een ladder moest staan. Voordat dit slachtoffer van Schadlich van de ladder sprong, zei hy nog: „Ik sterf uit liefde voor mijn Heimat In alle vier gevallen is van een rechts zaak geen sprake geweest, hoewel Sohadlich beweert, dat hij op last van „hogerhand" handelde. Daarenboven ls Schadlich nog altijd van mening, dat men in maart 1945 alles moest doen om de linker-Rijnoever te verdedigen. Hij haalde zijn schouders dezer dagen op toen hem voor de rechtbank te Mainz werd gezegd, dat hij als officier toch had moeten weten, dat een standrech telijk vonnis niet wordt uitgesproken in afwezigheid van de beklaagde. Schadlich is al in 1946 door de Russen tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld. In 1956 keerde hij als zogenaamd „Spat- heimkehrer" uit het oosten naar West- Duitsland terug. Men meent algemeen, dat er nog vele van dergelijke processen tegen voor malige nazi's, die hetzij pas laat uit Rusland z\jn teruggekeerd hetzij als het ware ondergedoken zijn in nette baan tjes, zullen moeten worden gevoerd, voordat men enigszins grote schoon maak heeft gehouden. Het barre verle den van de twaalfjarige periode 1933 1945 werkt nog altijd na. ook nog 14 jaar na het einde van de oorlog. Wat dat betreft noemt men steeds weer het grote verschil tussen thans (14 jaar na de tweede wereldoorlog) en 1933, veer tien jaar na de eerste wereldoorlog. Toen werd de tweede wereldoorlog al weer voorbereid, thans is men nog altijd druk bezig met het afrekenen met hen. die in eerste aanleg verantwoordelijk waren voor de nazi-misdaden. Warmte eist slachtoffer (Speciale berichtgeving) De warmte heeft in Rotterdam een eerste slachtoffer #eedst. De 41-jarige heer H. J. Borman zat gistermiddag op het dak van zijn woonschip te zonne baden, toen hij het plotseling benauwd kreeg. Hjj werd naar 'n ziekenhuis ver voerd. waar hij enkele uren later over leed. Aangenomen wordt, dat zyn zon nebad hem fataal is geworden. Rotterdam wil meer hotels Rotterdam is zelfs met het te bouwen Hiltonhotel (500 bedden) nog niet te vreden. De voorzitter van de VW in de Maasstad, mr. H. Vlug, heeft verklaard, dat dit hotel alleen maar zal zorgen voor een extra toevloed van toeristen, die nog meer hotelruimte noodzakelijk maakt. Er is nu een VW-commissie op gericht, die moet uitzoeken hoe er nog meer hotels in Rotterdam gebouwd kun nen worden. De beer is nog niet geschoten.... 11 ie wordt in Bonn minister van Landbouw? Voortreffelijk beleid (Van onze correspondent in Bonn) Nog geen dag, nadat de West duitse minister van Voedselvoor ziening, Landbouw en Boswezen, Heinrich Lübke, de C.D.U.-kan- didatuur voor het presidentschap als opvolger van prof. Heuss had aanvaard, ontbrandde in de Bonds republiek reeds de strijd om de landbouwportefeuillc in het kabi- net-Adenauer! De beer is nog niet geschoten en wie kan verzeke- ten dat Lübke werkelijk op 1 juli te Berlijn tot president wordt geko zen? maar zowel in de C.D.U. als in de Beierse C.S.U. en in de derde regeringspartij, de Deutsche Partei, is men reeds zeer ijverig bezig de huid te verdelen Lübke heeft een landbouwbeleid ge voerd, dat men boven alle lof verheven acht. Te dezen had hy een even belang rijke rol te vervullen als minister Erhard aan Economische Zaken: beiden moes ten opkomen voor de belangen van de producent, resp. de industriëlen en de boeren, maar beiden ook was er veel aan gelegen het de verbruiker naar de zin te maken. Waar Erhard de kartels bestreed, omdat deze de prijzen omhoog konden jagen, daar nam Lübke het op tegen de prijsverhogingen in de land bouw. De bedoeling van zyn befaamde ..groene plannen" was om te voorkomen dat de staatssubsidies voor landbouw voor andere doeleinden werden gebruikt dan voor de noodzakelijke verandering van de agrarische structuur van de Bondsrepubliek. Lübke was daaren boven de man, die een vooraanstaande rol speelde op het gebied der Europese agrarische samenwerking. Van zijn opvolger zal dus veel geëist worden. Niet slechts een onafhankelijke positie ten opzichte van de vele belan gen, die in de Duitse landbouw aan het touwtrekken met elkaar zijn: de boeren, de verbruikers, de melkhandelaars en wie al niet. Maar hij zal evenzeer de man moeten zijn, die in staat is de be langrijkste beslissingen te nemen, die de komende twee jaren, noodzakelijk zijn op het gebied der Europese agrarische politiek! Want ook op agrarisch terrein in de Europese economische gemeen schap vervult de Bondsrepubliek een belangrijke rol; op haar wordt niet voor niets veel kritiek uitgeoefend wegens de soms naar het protectionisme neigende politiek van Lübke, die in feite steeds heeft geweigerd de deuren wijd open te zetten voor agrarische importen, zoals prof. Erhard wenste. Voor Erhard was het een noodzaak, dat Duitsland zijn industriële produkten vrij kon exporte ren. waartegenover moest staan een even vrije import op agrarisch gebied. Voor Lübke ging het er in dit raam om slechts zo ver te gaan, dat de belangen der boeren niet in het gedrang zouden komen. En dat was vaak niet al te ver. Zes namen genoemd Voor deze uiterst moeilijke po6t van Westduits minister van Landbouw moet een man in aanmerking komen, die alles heeft wat Lübke bezit: diplomatiek inzicht, kennis van binnen, en buiten landse agrarische problemen, parlemen taire ervaring en wat niet al. Zes namen zijn tot dusver genoemd. Allereerst die van de staatssecretaris van Landbouw, dr. Sonnemann, die nog niet zo lang geleden van de Deutsche Partei naar de C.D.U. overging en daarom bij de D.P. bepaald niet geliefd is. Voorts het Beierse C.S.U.-Bondsdaglid Lücker, die een zeer grote kans op het minister schap maakt, zyn „plan-Lücker" speelt op Europees niveau een grote rol. Ook het Sleeswijk-Holsteinse C.D.U.-Bonds- daglid Struve wordt genoemd. Voorts de Baden-Wurttembergse minister Far- ny en zijn Beierse collega Hundhammer. alsmede het Bondsdaglid Bauknecht. Er is een duidelijke tendens merkbaar voor een Beierse kandidaat, bijvoorbeeld Lücker, omdat men vreest, dat een met de D.P. sympathiserend man een poli tiek zal voeren, die overeenkomt met de wil der nogal onhandelbare Nedersaksi- sche boeren, voor wie het verbruiksbe- lang nogal op d* achtergrond staat. Dit alles bewijst in elk geval welk een voor aanstaande rol Lübke heeft gespeeld In feite is hij voor „Landbouw" even on misbaar als Erhard voor „Economische Zaken"!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13