Charlie Gaul, de sfinx, arriveerde met blauw oog in Mulhouse De „reuzen" van de weg KIEKEN Het zat de heren Koot en Stol beslist niet lekker.... A.V. Holland liet in Rotterdam drie Leidse records sneuvelen Deen Kurt Nielsen door 19-jarige Australiër Rod Laver verslagen Speeltuin geknipt om te Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 juni 1959 Vierde blad no. 29778 De Tour kan vertrekken Men moet zich kunnen verkopen. Louison Bo bet, een der afgoden van de Franse wielerfans, landde dinsdag met zijn eigen vliegtuig op het knusse vliegveldje van Habsheim, 10 km. van Mulhouse. Dat was een unieke gelegenheid voor de Franse fotografen om een prachtige plaat te schieten: Louison, die zelf zijn fiets uit de laad' ruimte van zijn vliegtuig tilde. Maar daarmee was het dan ook gedaan. Het was geen spectaculaire intocht van een langverwachte wielervorst. Neen, onze eigen Charlie Gaul, had een beter plan gemaakt. Eerst had hij twee dagen iedereen in de onzekerheid gelaten over het uur van zijn aankomst. Dinsdagavond, bij het officieel voor stellen van de ploegen in het sportpaleis, waren vrijwel alle groten aanwezig, zelfs Jaques Anque- De heren Koot en Stol, die namens de sportcommissie van de K.N.W.U. naar Mulhouse waren gekomen om de afspraken met de Luxemburgers te bekrach tigen, drukten hun mening als volgt uit: „Het is een schandaal, dat Charlie alles in de steek laat. De organisatie, die de komst van een dergelijke ster nodig heeft om het publiek te trekken en niet te vergeten de Nederlanders in de ploeg. Het zou logisch zijn als onze jongens zouden zeggen „hü kan alles doen". Wü zitten hier nu al drie dagen in de gloeiende hitte. Als wij iets dergelijks uithaalden, zouden we wat te horen krijgen". til en Roger Riviere. Alleen Gaul ontbrak en het duizendkoppige publiek stak zijn mening hierover niet onder stoelen en banken. Toen de Nederlan ders met Bolzan en Schmitz, nadat zij ruim twee uur op de leider hadden zitten wachten, laat in de avond op het toneel verschenen en Charlie er niet bij was, brak een fluitconcert los, dat zelfs de oppermachtige directeur Jacques Goddet te veel was. Met de vingers in de oren vluchtte hij naar buiten tot het rumoer bedaarde. Even later kon hij toch weer glimlachen, want de Neder landers werden stormachtiger toegejuicht dan het geval zou zijn geweest als Gaul alle aandacht tot zich had getrokken. Maar al met al zat het velen niet lekker, die afwezigheid van de toerwinner van het vorig jaar. Toen Dauphine-winnaar en Frans kampioen Henri Anglade onder het mes kwam keek de geleerde heer wel even bedenkelijk. Anglade had 'n abnormale lage bloeddruk. De oorzaak was echter spoedig gevonden- Anglade was op weg van Lyon naar Mulhouse op het nip pertje aan een ongeluk ontsnapt. Hij was heel erg geschrokken, en een lichte shock nabij. Daarmee was alles ver klaard en ook Anglade kreeg vergun ning om te starten. En de heer Koot voegde eraan toe: „Het is niet goed voor het moreel van de ploeg en niemand kan dit onze jon gens kwalijk nemen. Goed, Gaul kon maandagavond in Rouen f 2700,ver dienen en dat was hem wel gegund, maar waarom kon hij niet evenals Bo- bet en Anquetil, die ook in Rouen re den,, daarna zo snel mogelijk naar Mul house komen? Dat zou bij ons nooit kunnen gebeü- reru Grijze haren Intussen bleef Charlie onvindbaar. De geruchten deden de ronde, dat de Lu xemburger na Rouen naar huis was ge gaan om zijn nieuwe auto in te rijden. Jean Goldschmidt kreeg er een paar grijze haren bij. Het was duidelijk dat Goldschmidt er zelf een beetje mee in zat. „Wat wil je, wij hebben in Luxem burg uitgerekend één sportman van in ternationale betekenis, dat is Charlie Gaul. Dacht u dat wij zo'n man de wet kunnen voorschrijven, was zijn ant woord op de vele vragen waar Charlie bleef. Erg overtuigend klonk het niet. En zo stond er woensdagmiddag om vier uur een zenuwachtige delegatie op het perron de trein af te wachten. Ein delijk achter een der raampjes ontwaarde men het geliefde gelaat van de geweldige, die vergezeld was van zijn onafscheidelijke adjudant Marcel Ern- zer. En nauwelijks was de trein tot stilstand gekomen of Goldschmidt sloot zijn favoriet in de armen. Alle zorgen van de laatste dagen waren vergeten. Charlie was er nu immers. Omringd door fotografen die niet genoeg films bij zich hadden om maar zoveel moge lijk plaatjes van de tengere Luxembur ger te schieten en tientallen belang stellenden schreed de wielerkeizer naar de uitgang .Achter hem volgde de vrij wel onopgemerkt Ennzer, die de fiets van zijn baas naar buiten mocht rijden. Ik ben gevallen Pas in het felle zonlicht om het ruime stationsplein merkte men dat er iets met Charlie aan de hand was. Aarze lend zette hij op verzoek van de foto grafen de grote zonnebril even af. Heel even maar. en in dat korte mo ment wees Gaul naar zijn linkeroog, dat gezwollen was en er rood uitzag. Vlak boven zjjn linkerwenkbrauw za ten een paar lelijke schrammen. „Ik ben gevallen", zei Gaul die er ver moeid uitzag. Hoe en waar dat was gebeurd kwam er niet meer uit- Buchly kreeg een slap handje en toen stapte Gaul snel in de ploegleiders wagen, die door Goldschmidt persoon lijk werd bestuurd en in razendsnel tempo ging het naar hotel l'Europe. Nog geen twintig meter verder, op het terras van de stationsrestauratie zaten de heren Stol en Koot. Vanavond worden de contracten getekend, dan zien wij hem wel, was het nuchter com mentaar. Als elk jaar De laatste dag voor het vertrek van de Tour is verlopen zoals dat elk jaar gaat. Met uitzondering van Charlie Gaul en Marcel Ennzer, waren alle ren ners al dinsdagavond in Mulhouse aan wezig. En in en om de permanence heerste woensdag de hoogspanning der laatste voorbereidingen. Journalisten, Sie hun papieren en autoborden kwa men afhalen, fotografen en filmmensen, die hun camera's richtten op alles wat »el en veel wat niet de moeite waard tas. Radio- en televisieverslaggevers, lie links en rechts met organisatoren, iloegleiders en renners interviews kwa llen maken. De Tourradio die de kara- aan tijdens de etappes van het nieuws n die kopgroep en de staart voorziet gaf en proefuitzending: hier en daar werd 10? wat gesleuteld aan de wagens der 'olgers en daartussen door reden de loor de enorme hitte lusteloze renners aangespoord door hun ploegleiders, af n aan voor him laatste oefenrit. Meer melk Intussen nam Tourdokter Dumas, dit lar voorzien van een welgecultiveerd ingbaardje, zijn slachtoffers onder landen. Pierro Baffi bleek een paar Ho zwaarder dan het vorig jaar, man letje Robic was een centimeter kleiner an in zijn laatste Tour en de lange chrale Tito Favero kreeg het advies tiere dag een litertje melk extra te emen. Maar iets dikker, iets langer of its korter alle renners kregen het lempel „goedgekeurd", de donkere Franse regionaal Jean Forestier slaag de zelfs cum laude voor dit geneeskun dig routine onderzoek, „medisch gespro ken in de allerbeste fysieke conditie van alle 120". was het oordeel van de populaire dokter Dumas. Niet fit Eroole Baldini behoorde bij die ren ners, die zich niet helemaal fit in Mul house presenteerden. Hij was nog maar nauwelijks over de gevolgen van een in april opgelopen bronchitis heen en bo- Van Nelle bestellen Advertentie CHARLIE GAUL, de sfinx Hier volgen volgens de jongste opga ven van l'Equipe de samenstellingen van de ploegen en de nummers waaronder de renners uitkomen: NELUX-PLOEG: 1. Gaul (L.), 2. Bolzan (L.), 3. Ernzer (L.), 4. Schmitz <L.>, 5. Damen <N.), 6 De Groot (N.), 7. De Jongh <N.), 8. Kersten iN.), 9. Kool (N.), 10. Van den Borgh <N.t, 11. Piet van Est (N.), 12. Gerrit Voorting (N.) Directeur technique: Jean Goldschmidt. BELGIË: 21. Adriaenssens. 22. Brankart. 23. Ca- mille Buysse, 24. Alfred de Bruyne, 25. Armand Desmet, 26. Hoevenaers, 27. Marcel Janssens, 28. Pauwels, 29. Plan- ckaert, 30. Van Aerde, 31. Van Geneug- den, 32. Van Tongerloo. Directeur technique: Jan Aerts. ITALIË: 41. Baffi, 42. Baldini, 43. Bartolozzi; 44. Bruni, 45. Cestari, 46. Fabbri, 47. Fa- laschi, 48. Faliarini, 49. Favero. 50. Gis- mondi, 51. Padovan, 52. Bono. Directeur technique: Alfredo Blnda. FRANKRIJK NATIONAAL: 61. Anquetil, 62. Louis Bobet, 63. Caza- la. 64. Darrigade, 65. Everaert, 66. Gemi- niani, 67. Graczyk, 68. Hassenforder, 69. Mastrotto, 70. Privat, 71. Riviere, 72. Sta- blinskl. Directeur technique: Marcel Bidot. SPANJE: 81. Bahamontes, 82. Berrendero. 83. Campillo, 84. Gomez, 85. Galdeano, 86. Utset, 87. Marigil, 88. Manzanque, 89 Otano, 90. San Emeterio, 91. Morales, 92 Suarez. Directeur techn.: Dalmacio Langarica. ZWITSERLAND/DUITSLAND 101. Ecuyer (Zw.), 102. Graf (Zw.), 103. Hollenstein (Zw.), 104. Plattner (Zw.), 105. Schellenberg (Zw.), 106. Moresi (Zw.), 107. Traxel (Zw.). 108. Altweck (Did.), 109. Friedrich (Did.), 110. Loder (Did.), 111. Ommer (Did.), 112. Reitz (Did.) Directeur technique: Alex Burfcin. INTERNATIONALE PLOEG: 121. Christian (Oostenr.), 122. Dur- lacher (Oostenr.), 123. Honsson (Den.), 125. Andrews (Eng.), 126. Hewson (Eng.) 127. Robinson (Eng.), 128. Elliott (Ierl.), 129. Sutton (Eng.), 130 Vierucki (Po len), 131. Batista (Port.), 132. Cardoso (Port.) Directeur technique: Sauveur Ducazeaux FRANKRIJK (CENTRAL-MIDDEN) 141. Anastasi, 142. Anglade, 143. Ber- gaud. 144. Bisilliat, 145, Busto, 146. De- jouhannet, 147. Dotto, 148. Forestier, 149. Gauthier, 150. Hot, 151. Rohrbach, 152. Rostollan. Directeur techn.: Adolphe Deledda. FRANKRIJK (PARIJS-NOORD-OOST) 161. Annaert, 162. Hoffmann, 163. Champion. 164. Delberghe, 165 Hoorel- beke, 166. Lach, 167. Le Dissez, 168. Le- febre, 169. Meneghini, 170. Pavard, 171 Robic, 172. Vermeulin. Directeur technique: Jean Mazier. FRANKRIJK (WEST-ZUID-WEST) 181. Bleneau, 182. Bouvet, 183. Gainche, 184. Groussard, 185. Le Buhotel, 186. Mahe, 187. Picot. 188. Pipelin, 189. Que- heille. 190. Saint, 191. Sabbadini, 192 Thomin. Directeur technique: Paul le Drogo. vendien had hij een gevoelig zadel, zoals de Italianen en Fransen dat noemen. De wereldkampioen, die over enkele maanden in Zandvoort zijn titel komt verdedigen, plaatste zich zelf dan ook niet hoog op de ranglijst der kansheb bers der Tour de France van dit jaar. „Ik ben drie kilo te zwaar. Wat mij be treft is Charlie Gaul ook dit jaar de man met de beste kansen en daarna in volgorde Bobet. Anquetil en Riviere. Gissingen, voorspellingen. Het voorpro gramma heeft al weer te lang geduurd. De Tour kan vertrekken. Van Nelle bestellen I Advertentie. Quick Boys te sterk voor Haags Luchtmachtelftal Op Niéuw-Zuid speelde Quick Boys gisteravond de nu bijna traditioneel ge worden wedstrijd tegen een Haags Luchtmachtelftal. Ondanks de warmte werd het een aardige wedstrijd. De luchtmacht was in elk opzicht de min dere van Quick Boys. maar voetbalde met een onverwoestbaar enthousiasme. Van den Oever had al vlak na het be gin met een fantastisch doelpunt 1-0 op het bord gebracht. Verder kon Q.B. het overwioht niet in doelpunten omzetten. Integendeel, bij een vermeend buiten- spelgeval bleef de Katwijkse verdedi ging staan en de gelijkmaker was er. Met deze 1-1 werd gerust. Hoewel na de rust de gasten wat meer in de aan val kwamen en doelman De Hollander enige malen fraai moest ingrijpen, toch was Q.B. ook toen sterteer. Geruime tijd bleef de stand ongewijzigd, maar door van Du ij venbode en van den Oever werd het tenslotte toch 3-1. Het was slechts een flauwe afspiegeling van de Katwijkse meerderheid. Van Nelle bestellen l Advertentie DOSKO en de terugkeer naar het amateurisme In de gisteravond gehouden ledenver gadering van Dosko te Bergen op Zoom werd met algemene stemmen het voor stel van het bestuur om terug te keren naar het amateurisme aangenomen. Dit echter onder restrictie, welke van uit de vergadering werd gesteld, dat wanneer vóór 1 juli f 10.000 con amore aan de vereniging zou worden geschon ken, bovengenoemd besluit niet ten uit voer zal worden gebracht. Op nationale estafettewedstrijden (Van onze atletiekmedewerker) Gisteravond heelt A.V. Holland het gepresteerd om cp de Rotter damse Nenyto-sintelbaan drie (l) Leidse records aan gruzelementen te slaan. Eén ervan, de Olympische es tafette 800-400-200-200 mj, was zelfs een evenaring van het Zuidhol landse record! De 4x200 m. heren werd de eerste triomf voor de Leidenaars. Smit, als eerste loper, wist zowaar de sterke Rot terdammer Jaap Noordenbos (Minerva) achter zich te houden. A.V. Holland bracht vervolgens Van Venetiën in de baan. Voor hem is het niet zo'n succes volle avond geworden, want bij het overgeven aan Selier kwam hij zo lelijk te vallen, dat hij zelfs naar een zieken huis moest. Gelukkig had men hem daar niet al te lang nodig. Minerva was inmiddels naar de eerste plaats opgerukt, maar Frans Beker haalde het daar weer snel vandaan. Tijden resp. 1.30.7 en 1.32.4. Het oude Leidse record 6tond sinds verleden jaar op 1.31.6 NEDERLANDS RECORD De Zweedse estafette (100-200-300-400 m.) leverde een Nederlands record op. De ploeg van Vlug en Lenig uit Den Haag, bestaande uit de lopers De Nie. Hans Smit, Bos en Parlevliet noteerde 1.56.9. Hiermee verbeterde ze het oude record, dat ook al op hun naam stond, met liefst 1.1 sec.! Tweede werd de ploeg van Minerva, die op de laatste meters de Leidse formatie Van der Berg-Smit-Beker-Selier naar de derde plaats drukte. Voor Minerva een Rot terdams record 1.59.-, voor de „onzen" een Leids. Van 2.01.8 werd het 2.00.4 HET MOOISTE NUMMER Iedereen was het er over eens, dat de Olympische estafette de hoofdschotel vormde voor het talrijke publiek. Reeds na een tiental meters namen drie 800 meter-lopers gedecideerd de leiding. Dat waren Leen Suiker (DOS), Bertus Velthoven (Metro) en een bijzonder fris lopende Coos van Royen (Holland). De eerste ronde van 400 m. ging in 56 sec. onder de drie paar spikes door. Ze gaven elkaar geen meter toe, deze drie en zelfs op de laatste 100 m. bleef een schitterend lopende Van Royen, min of meer tegen de verwachting in, by! De tussentijd van de kopgroep was 1.54.5! De 400 m. lopers kwamen in de baan en voor Holland was dat Ab Kingma. Na een gedurfde race gaf hij achter DOS als tweede over. Van der Knaap (DOS) vergrootte de voorsprong op de hierna volgende 200 m. maar heel weinig, daar voor zorgde de oranjebroek Lambert van der Berg. ACHTERVOLGING En toen gebeurde het. DOS, met Aelrichs als laatste 200 m. loper in de baan. lag op 6 meter. Aan Kees Smit de taak deze achter stand om te zetten in winst. In de laatste bocht trok hjj sterk naar de DOS-man toe en wachtte toen op het gunstige moment om over de Rotter dammer heen te gaan. Op 70 meter voor de finish ging hy tot de aanval over. Even leek het er nog op, of Aelrichs het zou houden, maar op de laatste vijf meter moest hy toch buigen. A.V. Holland was eerste in de bijzon der snelle tijd van 3.31.6, een evenaring van het Zuidhollands record van de Trekvogels. Het oude Leidse record stond sinds 1958 op 3.38.2. Een verbete ring dus van maar liefst 6.6 sec. DOS had ééntiende langer nodig. Enkele uitslagen: 4x100 m. dames: 1. Victoria (R'dam) 50.9; 2. LDA (Den Haag) 51.-; 3. Miner va (R'dam) 51.2. 4x1500 m. heren: 1. LDA 16.53.2; 2. Gouda 17.08.8; 3. Minerva 17.40.8. (Advertentie) Van Nelle bestellen I Advertentie Het Zweedse paard „Gibs Bulwark" dat was ingeschreven voor de Grote Prijs der Lage Landen (zesde koers meetellend voor het Europese kam pioenschap draven) op zondag a.s. te Duindigt. is tijdens het transport naar Nederland gewond geraakt en zal niet deelnemen aan de race. Het aantal paarden dat de koers zal lopen Is hier door teruggebracht tot 23. Landskampioenschap Sparta heeft gistermiddag te Bazel in een vriend schappelijke wedstrijd met 3-4 verloren van F. C. Basel. De Zwitsers Huegi (2x) en Staeuble (2x) scoorden voor Basel, terwijl midvoor Daniels, met 3 doelpun ten. de grote man was in de Sparta- voorhoede. Van Nelle bestellen Advertentie. Jeugd deelt de lakens uit op Wimbledon Ook Willem Maris in 2de ronde gewipt Gisteren deelde de jeugd op Wimbledon de lakens uit. De 19-jarige Australiër Rod Laver trok zich bijvoorbeeld niets aan van de reputatie van de Deen Kurt Nielsen, die door de wedstrijdlei ding als nummer zeven was ge plaatst. In straight sets:; 108, 64, 75 schakelde hij Nielsen, die in 1953 en 1955 de finale had bereikt, uit. Het heeft vier uur geduurd voordat Laver stralend van blijdschap het cen tre court met een overwinning kon ver laten. Driemaal moest de partij wegens hevige regenval worden onderbroken. De stand was 33 in de eerste set, toen de beide spelers voor de regen moesten schuilen. Twintig minuten werd gewacht, voordat de partij kon worden voortge zet. Laver doorbrak Nielsens service in de 17e game en met 108 won hij de set. Nu een uur De tweede onderbreking volgde in de tweede set, eveneens bij de stand 33. Nu was het ruim een uur. dat de spelers hun vertier binnen moesten zoeken. Dit is Nielsen niet ten goede gekomen, want onmiddellijk na de hervatting verloor hy zijn service game en met 64 moest hij ook deze set aan zijn tegenstander laten. De Deen herstelde zich in de derde set. Hy had een 30 voorsprong, toen men wederom de baan moest verlaten. Na ruim een uur van nietsdoen versche nen de spelers weer op het centre court. Nielsen had zün oude vorm teruggevon den en binnen korte tijd was de stand 52 in zyn voordeel. Plotseling keerden de kansen echter. Laver passeerde zijn tegenstander met keiharde ballen. De achterstand werd ingehaald en zelfs de servicegame van de Deen werd doorbro ken. Het werd 54 voor Nielsen en in de 10e game kwam hij op 2 setpoints te staan. Een smash van de jeugdige Australiër en een ver buiten het veld ge slagen bal Van Nielsen deden de set points verloren gaan en de stand werd 55. Rod Laver eiste deze beslissende set met 75 voor zich op. Ook Maris Voor onze landgenoot Willem Maris is het Wimbledontoernooi ten einde. De Australiër Bob Howe, die in zijn land als achtste op de ranglyst staat, was te sterk voor hem: 7—5, 6—4, 6—1. waren de cyfers, waarmee de Nederlander werd uitgeschakeld. In totaal, met onderbre kingen voor de regen inbegrepen, heeft het duel 3 uur en 15 minuten geduurd De nederlaag is vooral te wyten aan de slechte backhandslagen van Maris. Hfj stelde zyn tegenstander hierdoor vaak in staat tot volleren aan het net. Enkele belangrijke uitslagen waren voorts: Heren enkelspel, tweede ronde: Candy Austrversl. Baxter (GB) 6—3. 6—2, 6—2; Krishnan (India) versl. Phillips- Moore (Austr) 6—2, 6—2, 6—3; Sirola (It) versl. Kendall (Austr) 9—7, 6—1 1—6, 10—8; Mulloy (VS) versl. Gerrard (Nieuw-Zeeland) 6—3, 7—5, 6—4; Segal (Z-Afr) versl. Frichant (Belg) 64,46 8—6. 6—2; Mackay (VS) versl. Skonecki' (Polen) 6—4. 6-3, 3-6, 6-1; Olmedo (VS) versl. Mandelstam <Z Afr) 6—1, 6~L 6—3; Laver (Austr) versl. Nielsen (Den) 108, 64, 75; Buchholtz (VS) versl. Forbes (Z Afr) 3—6, 7—5, 11—9 10—8; Fraser (Austr) versl. Fernandes (Braz) 63. 61, 62: Ayala (Chili) versl. Paish (GB) 6—3, 6—1, 64' Howe (Austr) versl. Maris (Ned) 7—5, 6—4, 61; Hewitt (Austr) versl. Douglas (VS)' 61, 86, 6 4. Dames enkelspel, tweede ronde: mej. Marsch (Austr) versl. mevr. Hopman (Austr.) 6—4, 6—4; Aria Esther Bueno (Braz) versl. mej. Dittmeyer (Did) 4—6, 6—1, 6—1; Ann Haydon (GB) versl. mej. Young (GB) 6—0, 6—3; Darlene Hard (VS) versl. mej. Ostermann (Did) 7—5, 6—2; Beverly Baker Fleitz (VS) versl. mej. Lazzarino (It) 4—6, 6—4, 6—2. (ook In kleur) Gemeente Nijmegen bouwt tribunes voor intocht Vierdaagse De gemeente Nijmegen stelt ieder jaar voor de aanvang van de Vierdaagse het Goffert-stadion kosteloos ter beschik king van de K.N.B.V.L.O. voor het hou den van de vlaggenparade. De toeschouwers hadden hierby in het verleden altijd vrij toegang, maar de toeloop was zo groot, dat er vaak een chaos ontstond. Thans heeft de gemeente Nijmegen besloten voor dit festijn de toeschouwers 20 cent toegang te laten betalen, waarvoor zij dan een besproken plaats ontvangen. Het ligt in de bedoeling de plaatsen in de voorver koop te brengen. Bovendien zal de gemeente Nymegen ten gerieve van de toeschouwers van buiten de stad op de laatste dag van de Vierdaagse ter gelegenheid van de zgn. gladiolenintocht vanaf het Keizer Karei- plein tot de Franse Straat tribunes laten bouwen van drie verdiepingen. Ook voor deze tribunes zal een toe gangsprijs geheven worden. De gelden, die hiervoor worden ontvangen men verwacht 6000 toeschouwers te kunnen bergen zullen bestemd worden voor de Stichting Zomerevenementen te Nijmegen, een nieuwe stichting waar door de burgerij in staat gesteld wordt in de zomer gebeurtenissen op cultureel en op ontspanningsgebied te organise ren. Van Nelle bestellen 1 Advertentie. T.T.-koorts in Assen Het ging reeds hard in Drente (Van onze Groningse correspondent) We zyn weer begonnen! In Assen, op het circuit van Drente, waar gistermid dag de eerste piloten ten aanschouwe van een achtduizendkoppig publiek hun eerste rondjes draaiden. Ook de cracks, want die komen graag naar de TT-stad. Zij die cracks hadden uiteraard de meeste belangstelling en niet ten on rechte overigens, want het ging weer ontstellend hard. Zo snel zelfs dat As sens favoriet John Surtees, onder het goedkeurend oog van mama Surtees. z'n recordronde van het vorig jaar, 3.24 2, dat betekent een gemiddelde uursnel heid van 135.827 km. bykans evenaarde. Zyn razendsnelle MV ging gistermiddag in 3.24.9 rond! Snelheid J35.363 km per uur. Zijn stalgenoot Venturi deed er 3.39.6 (125.302 km per uur) over. En de Norton? Wel. Bob Brown draaide 3.36 6 (129.849 km) en Derek Minter 3.36.8 (127.933). Formidabele prestaties al weer! OOK LICHTERE KLASSEN Maar ook in de lagere regionen ging het niet bepaald langzaam. De Nortons in de 350 cc-klasse bijv. schoten met een snelheid van om en by de 123.500 over het glimmende wegdek. En in 250 cc- klasse ging het eveneens bijzonder hard. Snelheden van om en naby 125 km. Re cords zijn er nog niet gebroken, maar het scheelde maar een fractie van een seconde bijwijlen. De zijspanners zyn eveneens in de baan geweest. Nog steeds blyft het zy- spanryden. het spectaculairste evene ment en ook gisteravond was dit het ge val in de Drentse hoofdstad, waar de Zwitser F. Scheidegger op BMW de snelste was met 4.04.4 (113.485 km). ONGELUK Het ging reeds hard in Assen. Hier en daar zelfs zo snel, dat de coureur zijn motor niet in bedwang kon houden of het bandenmateriaal te zwaar werd be last. De Oostenrijker Rudolf Thalham- mer op NSU werd daar bijna het slacht offer van. Zijn machine ging in De Strubben onderuit, tegen de stropakken en vloog prompt in brand. Zelf bleef hü ongedeerd, maar zün machine werd vrij ernstig gehavend, hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. De NSU kan evenwel nog worden gerepareerd, zodat hü zaterdag a.s. dus wel zal verschünen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11