Erhard nog helemaal niet tevreden gesteld door brief van Adenauer Premier Bolte van Victoria wil Nederlanders in zijn land zien Ook Britten en Amerikanen zijn vertoornd op kanselier De grootste vrijheid toegezegd Mist over zendingsvraagstukken nog niet geheel opgetrokken DINSDAG S3 JUNI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer zond gisteren na bemid delingspogingen van fractie-voorzitter Krone en het invloedrijke Bondsdaglid Pferdmenges, een bekend bankier en vriend van de kan selier, een brief aan de minister van Economische Zaken en vice-kanselier, prof. Erhard. Hierin zou hij uiteengezet hebben, dat het niet zijn bedoeling was geweest met zijn interviews van de vorige week aan Amerikaanse bladen om Erhard te beledigen of te „dekan- selieren", dat wil zeggen ongeschikt te verklaren voor het ambt van Bondskanselier. Erhard is evenwel door deze brief, zo zegt men in Bonn, helemaal niet tevreden gesteld. ningsverschillen in het Westelijke kamp direct zijn opgeruimd". In werkelijk heid, zo bleek gisteren uit een perscon ferentie te Bonn met de Westduitse re geringsperschef, staatssecretaris Von Eckardt, heeft Adenauer dit bepaald niet zo scherp, maar desondanks wel in deze strekking gezegd. De Britten vallen over de inhoud van CDU dreigt in tweeën uiteen te vallen Integendeel, van een verzoening tus sen het hoogste en het op een na hoogste lid van het kabinet is geen sprake. Er is wel sprake van een zware crisis in de regeringspartij, de CDU. Vertwijfeld wordt door alle mogelijke partijleden gepoogd een brug te slaan tussen Adenauer en Erhard, maar ook tussen twee groepen in de CDU, die pro-kanselier, dan wel pro-vice-kanse lier zijn. Krone en Pferdmenges pro beerden gisteren, naar men aanneemt vergeefs, om Adenauer te bewegen een soort excuses aan Erhard aan te bieden en te verklaren, dat hij gegarandeerd geen openbare aanvallen meer op zijn minister zou uitvoeren. Die poging mis lukte gelijk een gesprek van het CDU- fraotiebestuur gistermiddag, dat even eens op niets uitliep. Er werden daar geen besluiten genomen geen voorstel len ingediend. De stemming in het bestuur was. zo werd officieel meegedeeld, bezorgd maar niet zonder hoop Vandaag komt de gehele CDU-frac tie bijeen, waarbij Adenauer en Erhard waarschijnlijk niet aanwezig zullen zijn. Men blijft er in de Westduitse hoofd stad bij, dat er een kans is dat de CDU in twee groepen zal uiteenvallen en voorts dat het aftreden van Erhard als minister en vioe-kanselier tot de mogelijkheden behoort. Wanneer Dulles. Niet slechts Erhard en een deel van de CDU-fractie zijn boos op Adenauer. Ook van Britse en zelfs van Ameri kaanse zijde toont men zich de laa/tste dagen bijzonder ontstemd over de in houd van de interviews, die de kanse lier heeft gegeven. Wat de Amerikanen In'een interview met het Amerikaanse Scripps-Howard-concern werden de Bondskanselier de volgende woorden in de mond gelegd, die bepaald pijnlijk voor de huidige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hert er. moe ten zijn: ..Wanneer Dulles in Genève zou zijn geweest, dan zouden de me- Levenslang voor de blanken die negerin aanrandden Vier blanken zUn gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het aanranden van een negermeisje. Zij werden op 14 juni schuldig bevon den door een jury die geheel uit blan ken bestond. De jury vroeg echter cle mentie. Als geen clementie gevraagd was zouden zij volgens de in Florida gelden de wetten ter dood zijn veroordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elek trische stoel gegaan voor het aanranden van een negermeisje ofschoon een aan tal negers is terechtgesteld wegens het aanranden van blanke vrouwen. Bij het uitspreken van het vonnis zei rechter W. May Walker tot de vier ver oordeelden wier leeftijden variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslange gevangenisstraf had opgelegd wegens aanranding. De veroordeelden verbleekten bij het uit spreken van het vonnis, maar verder toonden zi$ geen tekenen van emotie. Scheepwerf in Israël? KOSTEN 60 MILJOEN In Tel Aviv zijn besprekingen begon nen met een missie van drie deskundi gen, geleid door de heer J. W. Hupkes, directeur van de NV Kon. Mij „De Schelde", over plannen voor een door deze maatschappij eventueel te bouwen scheepswerf te Haifa. Deze werf zou ongeveer 60 miljoen gulden moeten kos ten. Gisteren is een andere Nederlandse deskundige, ir. N. Th. Koomans, direc teur van het havenbedrijf der gemeen te Rotterdam, in Israël aangekomen. Op verzoek van het Israëlische ministerie van Vervoer zal hij advies geven bh de plannen voor de aanleg van een zee haven te Ashed, 25 kilometer ten zui den van Tel Aviv. De kosten hiervan worden geraamd op ongeveer 20 miljoen Engelse ponden. Waarschuwingsstaking van Belgische ambtenareh Ongeveer 160.000 Belgen in overheids dienst zullen morgen een waarschu wingsstaking van een uur houden om te protesteren tegen het besluit der rege ring om de personeelsuitgaven te ver minderen om aan eisen voor een werk week van veertig uur en de vaststelling van een minimum-salarisschaal kracht bij te zetten. Aan de staking zullen o.a. het personeel van de spoorwegen, de burgerluchtvaarten, de radio, alsmede de onderwijzers en leraren deelnemen. INDONESISCHE HANDELSMISSIE NAAR RUSLAND Indonesië zal een handelsmissie naar Rusland zenden tot voortzetting van de handelsbesprekingen die onlangs in Dja karta zijn gehouden. Dit is volgens An- tara door premier Djoeanda meegedeeld. De besprekingen met de Russen in Dja karta waren bevredigend verlopen. De Russen waren bereid bepaalde projecten te financieren door middel van een kre diet van 10 miljoen dollar. hetzelfde interview, waarin Adenauer zou hebben gezegd, dat hij een Weste lijke topconferentie had voorgesteld teneinde de Britse premier Macmillan ervan te overtuigen, dat „wanneer ie mand een bondgenootschap is aange gaan. hij enige van zijn plannen moet opgeven". Letterlijk, zo bleek gisteren, heeft Adenauer voorts gezegd, dat „het moei- lij'ker is, dat Amerika en Frankrijk on geveer hetzelfde standpunt inzake een topconferentie innemen, maar dat Groot-Brittannië er een ander stand punt op na houdt". En dat is volgens Adenauer reeds „een triomf voor Kroesjtsjef Over dit alles zijn de Britten nu zeer boos omdat hieruit tot scherpe kritiek op Macmillan en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gecon cludeerd kan worden, terwijl nota bene de Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Von Brentano, onlangs de Britse delegatie te Genève bijzonder heeft geprezen. Men vreest dan ook te Bonn. dat de pogingen van Von Eckardt gisteren om de gehele zaak te verzwak ken niet de geringste invloed zullen hebben waardoor Adenauer thans niet slechts in het binnenland (Erhard), maar ook naar buiten toe voor grote moeilijkheden komt te staan. Snel heen en weerl Generaal even naar Parijs Om 9 uur vanmorgen verliet de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant- generaal H. Schaper, zjjn bureau in Den Haag om elders een oohtendbe- spreking te houden. Op zichzelf is dit niets bijzonder. Het bijzondere in dit geval was, dat de bespreking zou plaats vinden te half elf in het gebouw van Shape bij Parijs met generaal Norstadt, opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa. Voor 12 uur moest generaal Schaper weer in Den Haag terug zijn, waar hij een lunch afspraak had. Dit snelle ochtendprogram werd mo gelijk gemaakt door een merkwaardige combinatie van langzame en snelle techniek, n.l. van helikopter en straal vliegtuig. Deze techniek stelt iemand, die in Den Haag om negen uur in een auto stapt, die hem naar Ypenburg brengt, in staat tijdig genoeg per straal vliegtuig op het Franse vliegveld Villa- coublay te landen, om vandaar met een helikopter naar de omgeving van Parijs te vliegen, teneinde precies te 10.20 uur in de tuin van Shape uit te stappen, het gebouw binnen te gaan om te half elf uur de bespreking met generaal Nor stadt te kunnen beginnen. Reden der bespreking: de eisen, welke men zal stellen aan de nieuwe Jagers, die te zijner tyd de huidige jagers in de geallieerde luchtmachten van West-Europa zullen moeten vervangen. Vergezeld door een drietal medewer kers Is gistermiddag de premier van de Australische Staat Victoria, de heer Henry E. Bolte met zjjn echtgenote voor een tweedaags bezoek aan ons land met een vliegtuig van de Bea uit Londen op Schiphol gearriveerd. De premier maakt een reis door de wereld met het doel nieuwe industrieën en andere vormen van kapitaalsinvesteringen voor Victo ria aan te trekken. Australië is de nieuwe wereld van de 20ste eeuw, zoals Amerika dat was van de 19e", zei hjj na aankomst. Ons land kan de Nederlandse inves teerder, zowel financieel als industrieel meer bieden dan welk ander land in de vrij wereld ook. Wij prijzen ons gelukkig met de ongeveer 100.000 Nederlandse immigranten, van wie er in Victoria ca. 40.000 een nieuw bestaan hebben ge vonden. Onze effectenbeurs Is sterker dan ooit en met een percentage van 1.7 is de werkloosheid bij ons bijzonder laag". Volgens de premier biedt Australië goede vooruitzichten voor de investeer ders omdat er op de markten in het verre Oosten een enorme vraag naar Australische goederen bestaat, „Of we het nu prettig vinden of niet" zo vervolgde hij. „wij zijn nu eenmaal een deel van Azië. waar jaarlijks op de vele markten een omzet van 1500 mil joen pond sterling wordt bereikt". Hij zegde alle Nederlandse zakenlie den, die hun initiatief in Australië wil len .ontplooien de grootste vrijheid toe. Zonder enige restrictie mogen de win sten aan de moederondernemingen wor den overgemaakt, hoewel hetnatuuriijk zal worden toegejuicht wanneer men dit geld zal gebruiken voor verdere uitbrei dingen van de bedrijven in Australië zelf. Voordelen die de potentiele Neder landse investeerders in Victoria, de kleinste maar tevens dichtst bevolkte staat van Australië wachtten, zijn o.a-, volgens premier Bolte, een stabiele de mocratische regering, die vrije onder nemingen krachtig ondersteunt, directe transportfaciliteiten naar Nieuw-Zee- land en het Verre Oosten, geen vermo- gensaanwasbeiasting. geen restricties op Vrij melkprijsbeleid? In verband met het bericht in ons blad van 17 juni jl. onder de kop „Pro- duktschap Zuivel wil vrij melkprijsbe leid" wijst men er namens het Produkt- schap Zuivel op, dat besloten is, als de mening van het Bestuur van het Produktschap voor Zuivel ter kennis van de ministers van Economisch, Za ken en van Landbouw en Visserij te brengen, dat gelet op de gewijzigde conjuncturele omstandigheden de tijd gekomen is om met betrekking tot een prijsstabilisatie een eind te maken aan de thans nog bestaande uitzonde ringspositie voor consumptiemelk. Ver zocht zal daarom worden de huidige preventieve bewaking van de consump tieprijs te vervangen door een systeem van repressief toezicht, uit te oefenen (en niet slechts voorlopig) door het Pro duktschap voor Zuivel. Met zulk een methode zijn, voordat de economische situatie de regering noopte tot een stringente algemene prijscontrole, in de consumptiemelksector gunstige erva ringen opgedaan. N.-H. kerk te Purmer door brand verwoest Gistermiddag heeft een felle brand het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente Purmer, gemeente Purmer- end, geheel verwoest. De brand ont stond vermoedelijk na het verrichten van loodgieterswerkzaamheden. De kerk was namelijk juist geheel ge restaureerd maar omstreeks het middag uur moest nog een van de loodgieters een klein karweitje aan het dak ver richten. Kort daarna stond het gehele dak in brand en nog voor de vrijwillige brandweer van Purmerend water kon geven, stortte een deel van dit dak om laag. Een kwartier later sloegen de vlammen dwars door de toren. De brandweerlieden, die niet over ladder materiaal beschikten, moesten zich ijlings terugtrekken om niet getroffen te worden door de neervallende brokken puin en brandend hout. Toen ook de toren omlaag was gestort kon worden begonnen met nablussing. Van het meu bilair van de kerk kon niets worden ge red. Slechts enkele kerkboeken konden uit het brandende gebouw worden ge haald. het overmaken van winsten cn geen compleet embargo op de repatriëring van kapitaal. Gistermiddag maakte het Australische gezelschap allereerst in een gloednieuwe Frlendshipmachine van Fokker, die nog afgeleverd moet worden aan de Trans Australian Airlines, een vlucht boven de Zuiderzeewerken, waarna 't zijn in trek nam in het Amstelhotel te Amster dam. 's Avonds gaven de Australische ambassadeur Sir Edwin McCarthy en Lady McCarthy een receptie waar pre mier Bolte leidende figuren uit finan ciële, industriële en commerciële krin gen van Nederland, alsmede vertegen woordigers van de ministeries van Bui tenlandse Zaken, Financien. Economi sche Zaken en Sociale Zaken ontmoette. Vandaag bezoekt het Australische ge zelschap Den Haag en Rotterdam. In het Kurhaushotel te Scheveningen werd de lunch gebruikt die namens de Neder landse regering door dr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken, werd aangeboden. Morgen vertrekken de Australische gasten per trein naar Hamburg. Generale Synode Ned. Herv. Kerk Verhouding tussen Nederlandse en Indonesische regering is niet verbeterd Gisteren is de zomervergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk op Woudschoten te Zeist begonnen. Wegens ziekte van de praeses, dr. A. A. Koolhaas, werd de vergadering gepresi deerd door de assessor ds. P. G. van den Hooff. De synode deed de volgende benoe mingen: lid generale financiële raad de heer J. Suurmeyer te Veendam, lid algemene diaconale raad de heer H. van Duijn te Leersum, lid commissie voor theologisch hoger onderwijs ds. G. Spilt te Utrecht, leden raad voor de eredienst ds. M. E. Ouwehand te Doetinchem en ds. M. Groenenberg te Utrecht, her vormde leden van de commissie voor de voortzetting van het hervormd-Luthers gesprek prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam, prof. dr. A. F. N. Lekker- kerker te Utrecht, prof. dr. M. van Rhijn te Bilbhoven, dr. W. Nijenhuis te Loosduinen, ds. W. Exalto te Brakel, voorzitter van de raad voor de eredienst dr. A. F. N. Lekkerkerker te Utrecht, voorzitter van de sectie internationale hulpverlening van de algemene diaco nale raad ds. J. C. J. Dijkstra te Rotter dam en voorzitter van de commissie kerk en platteland van de raad voor de zaken van kerk en samenleving jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegijn te Vreeswijk. In de middagvergadering werd het jaarverslag van de raad voor de zending en het werkverslag van de Geref. Zen- dingsbond in de Ned. Herv. Kerk aan de orde gesteld. De voorzitter van de raad voor de zending, dr. J. Stelma, leidde de besprekingen in. In het afgelopen jaar is de mist over de zendingsvraagstukken nog niet ge heel opgetrokken, maar er zijn ook verheugende gebeurtenissen te mel den zeide hjj. De verhouding tussen de Nederlandse en de Indonesische regering is niet verbeterd. Terwijl in Nieuw-Guinea de verhouding met de rooms-katholieke missie zorg baart. Verheugend is intussen de groei van het begrip van de kerk voor de zen ding. Tevens zijn er nieuwe mogelijk heden in Afrika. MOGELIJKHEDEN IN AFRIKA Mr. S. C. graaf van Randwfjck, alge meen secretaris van de raad voor de zending, trad in zijn betoog in details ten aanzien van de mogelijkheden in Afrika. In samenwerking met Franse deskundigen van de Internationale Zendingsraad en met afgevaardigden van de jonge Afrikaanse kerken en de in West-Afrika werkende Duitsers heeft men besloten een nieuw werk op het gebied van de ontmoeting met de Islam te beginnen. Zo komt men in oecume nisch verband te staan. Ook zocht men contact met de zogenaamde geloofs- zending, die juist in Afrika krachtig is. In Midden-Nigeria zal dr. W. A. Byle- feld het werk beginnen, want daar is de invloed van de Islam het grootst. De Bazeler-zending heeft voorts ver zocht een Nedertandse zendingspredi kant naar Ghana te zenden. Dit zal in januari a.s. gebeuren. Tenslotte zijn er plannen voor hulp in medische zending in Kameroen. Mr. Van Randwijck deed vervolgens mededeling van besprekingen, die hjj heeft gehad met Indonesische afge vaardigden naar de conferentie van Kuala Lumpur; men vreest, dat ook in de toekomst het zenden van Euro pese kerkelijke werkers naar Indone sië niet gemakkelijk zal zyn. Ds. G. J. van den Burgt sprekend namens de commissie van rapport vroeg of de ontwikkeling van Afrik? niet in dezelfde richting zal gaan als die van Indonesië, waar, door het ontwaken van Azië, de mogelijkheden van de westelijke zending sterk verminderen. Op zijn vraag „Wie heeft in Afrika om Nederlandse zending gevraagd?", ant woordde mr. Van Randwijck, dat de Internationale Zendingsraad de Islam- deskundigheid van Nederlanders voor de Afrika-zending nuttig wil maken. GELOOFSZENDING Ds. P. J. Mackaay, secretaris binnen land, gaf nog inlichtingen over de zgn. geloofszending. Van Amerika uit, waar zij het sterkst gevonden wordt, krijgt deze vorm van zending ook hier in vloed. Veertig procent van de uitge zonden Amerikaanse zendelingen beho ren ertoe. Karakteristiek is: het gaan alleen in geloof. Dit betekent, dat men weinig aandacht schenkt aan de weten schappelijke opleiding. Deze zending heeft een romantische inslag en vindt aansluiting bij mensen van emotioneel type. ook bij de Ned. Herv. Kerk, aldus ds. Mackaay. Dat deze groepen een kanaal voor hun activiteit vinden, acht te hij positief, maar men zou het moe ten betreuren als deze zending een basis in de kerk kreeg. Bij de behandeling van het- werkver slag van de Geref. Zendingsbond, die zijn zendingsterrein in Celebes heeft, werd medegedeeld, dat over het theolo gische verschil tussen deze zendings bond en de Hervormde Raad in sep tember een samenspreking zal worden gehouden. KERK EN ISRAËL In de avondvergadering behandelde de synode het rapport over „Kerk en Israël". Dit stuk was reeds eerder door de synode besproken en het ontmoette toen veel kritiek. De toen gemaakte op merkingen zijn nu echter in het rapport verwerkt. De commissie van rapport, waarvan ds. P. Aalders rapporteur was, had een aantal opmerkingen geformuleerd, die door ds. K. van der Graaff, die een groot aandeel had in de samenstelling van dit tweede rapport, beantwoord werden. Onder meer werd de vraag gesteld of dit rapport als gezaghebbend synodaal stuk dient uit te gaan, een vraag die door de grote meerderheid van de raad van Kerk en Israël bevesti gend beantwoord werd. Ds. Vermaas uit Veenendaal achtte het rapport niet systematisch genoeg. Ook meende hij, dat het weinig schrif tuurlijk is. Hij pleitte er voor dit rap port als studiegeschrift zonder synodale sanctie uit te doen gaan. De praeses stelde voor het rapport uit te geven met een voorwoord van het moderamen der synode, waarin wordt meegedeeld, dat het rapport tweemaal in de synode is besproken, dat er geen eenstemmigheid over gevonden is en dat het als studiemateriaal is aan te bevelen. Ook zal in dit voorwoord de geschiedenis van de totstandkoming vermeld worden, aldus werd met alge mene stemmen besloten. Aan het einde van de vergadering vertelde ds. G. Denee, predikant bij de Presbyterian Church in Nieuw-Zeeland over zijn werk. De secretaris-generaal dr. E. Emmen, zei nog, dat gebleken is, dat het voor emigranten moeilijk is zich thuis te voelen in een Engels ingerichte kerk. Daarom is het nodig er voor een over gangstijd Nederlandse predikanten heen te zenden. Dr. Emmen vroeg ds. Denee of hij het noodzakelijk achtte, dat de synode aan de Presbyterian Church vraagt een speciale emigrantengemeen te te stichten, doch ds. Denee wilde, alvorens tot daden te komen het ver slag afwachten, dat ds. Chambers uit Nieuw-Zeeland zal komen uitbrengen. Geen aftrek vakantiegeld bij sociale voorzieningen iDe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat het vakan tiegeld of de verzilverbare vakantiebon nen, toekomende aan in de sociale voor ziening opgenomen werkloze werkne mers, zomede aan hun eventuele echt genoten en gezinsleden, niet op hun uitkering in mindering zullen worden gebracht. Met deze regeling wordt tegemoet ge komen aan de gedachte, dat he vakan tiegeld in zekere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden gere kend en derhalve niet bij werkloosheid van de uitkering ingevolge de sociale voorzieningsregeling behoort te worden afgetrokken. Baby achtergelaten in een smoorhete auto (Speciale berichtgeving) In Rotterdam zagen twee agenten gistermiddag bij een buitentemperatuur van 25 graden Celsius een baby in een gesloten personenauto liggen. Omdat het duidelijk was dat het kind het zeer benauwd had, werd de wagen openge broken. De baby werd uit de smoorhete auto gehaald en naar een dokter ge bracht, waar het kindje spoedig op knapte. Voor de onverstandige ouders werd een briefje achtergelaten, waarin stond dat zij hun kind bij de politie konden afhalen. Recordopbrengst: 1.320.000 heitjes De in april gehouden padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar een recordopbrengst van f. 330.000 opgeleverd. Er werd f. 17.000 meer ver diend dan het vorig jaar. De opbrengst is bestemd voor versterking van de fond sen van het Nederlandse Padvindsters- gilde, de Ver. de Nederlandse Padvinders, de Nederlandse Gidsenbeweging en de verkenners van de Katholieke Jeugd beweging. Generaal-majoor Reijnierse hoofd Nato-bouwbureau De huidige directeur materieel Lucht macht, generaal-majoor W. J. Reijnier se, is benoemd tot hoofd van het bouw bureau, dat in het kader van de NATO voor de deelnemende regeringen is belast met de coördinatie en controle van de Europese produktie van de luchtdoel- geleide wapens type Hawk. Dit is het eerste project, opgezet o.a. met steun van de Amerikaanse regering, waarbij een dergelijke, volkomen geïnte greerde Europese produktie plaats vindt. Generaal-majoor Reijnierse zal in zijn huidige functie worden opgevolgd door Commodore H. A. Maurenbrecher, thans commandant van het commando tac tische Luchtstrijdkrachten van de Kon. Luchtmacht. Amerikaanse injectie voor Nederlands Ballet Sonia Gaskell weer artistiek leidster (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse ballet, dat door in terne moeilijkheden met ingang van het komende seizoen een flinke aderlating zal moeten ondergaan door het vertrek van o.a. een aantal solisten naar het Nederlands Danstheater is versterkt met een aantal nieuwe krachten, die voorna melijk uit de V.S. komen. Het Corps de Ballet is weer geheel kompleet na een auditie van 90 kandidaten onder wie zich onder meer tien danseressen van Sadlers Wells bevonden. Het verjongde Nederlands Ballet repe teert pu al in zijn nieuwe formatie en men werkt hard aan het overnemen van de balletten, zodat het repertoire, dat in de ruim vijf jaar van het bestaan kon worden gevormd, behouden zal kunnen blijven. Immers de balletten, die op het repertoire staan, zijn exclusief gemaakt voor het Nederlands Ballet en kunnen niet door andere groepen worden ge danst, zo deelde men gisteren op een persconferentie in Den Haag mee. So nia Gaskell zal weer de artistieke lei ding hebben en Jolle Huckriede blijft be last met de zakelijke leiding. Sonia Gaskell heeft kortgeleden een reis naar de V.S. gemaakt en is daar vooral onder de indruk gekomen van de ontwikkeling van de danskunst zoals die zich by Balanchine voltrekt. „Het danspeil is er fantastisch hoog. Het is niet meer de presentatie van een „spectacle", maar een terugkeer naar het serieuze dansen, een godsdienst als liet ware". De eerste pogingen van Sonia Gaskell om Amerikaanse krachten te recruteren leden schipbreuk vanwege het verschil in levensstandaard, maar tenslotte is zij erin geslaagd Karei Shook te engageren als balletmeester. Deze 39-jarige Ameri kaan was o.m. aan Ballets de Monte Carlo en het „New York City Ballet" verbonden. Begin juli arriveert hij in Nederland. De 29-jarige Robert Morrow, partner van Marina Slavenska, zal als solist optreden evenals Peter William Reylley, een 26-jarige Amerikaan die zich in november bij het gezelschap voegt, nadat hij zijn verplichtingen bij de groep van Jerome Robbins is nageko men. Billy Wilson, eveneens geëngageerd, maakt op het ogenblik deel uit van de Amerikaanse bezetting van de in Londen draaiende musical „The West-Side Sto ry". Barbara Ray zal later in het sei zoen als soliste optreden naast Joan Cadzow, die enkele malen terugkomt en Linda Manez, die vast aan het Neder lands Ballet verbonden is. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK' Beroepen te Metslawler-NUawier (toez.) K. Bos .vicaris te Alphen a. d. Rijn; te Nleuw-Lekkerland en te Opheusden A. J. Timmer te Hulzen (N.-H.). Bedankt voor Rotterdam-Feijenoord L. Schellevls te Waalwijk. GEREF, KERKEN Beroepen te Ottoland J. C. W. van 'tHoff kand. te 's-Hertogenbosch. Aangenomen naar Amsterdam als evangellsatiepredi- kant (vac. H. U. Buitink) G. van Hal- sema to Hoornsterzwaag. CHR. GEREF. KEKREN Tweetal te Oud-Beljerland J. H. ear lier te Zutphen en J. J. Rebel te Mur- merwoude. Bedankt voor Edmonton-Red Deer (Alberta, Canada) (Free Chr. Ref. Church) S. Wijnsma te Broek op Lan- gendljk. BAPTISTEN GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Yerseke A. J. Buurman te '6-Gravenhage. Zes dotlen door brand in een Noors hotel Het toeristenhotel Stalheim in het midwestelijk bergland van Noorwegen, zuidelijk van Gudvangen, is heden in de vroege ochtenduren geheel afgebrand. Om half acht waren er zes lijken gevon den. Het hotel herbergde 147 gasten, voornamelijk Amerikaanse toeristen. De brand werd vannacht om 3 uur ontdekt en verspreidde zich snel door het houten gebouw. De brandweer stond voor een hopeloze taak, temeer daar het water in dit hooggelegen gebied schaars is. Het hotel is behalve bij angelsaksi- sche ook bij Nederlandse toeristen erg bekend. Het ligt in een prachtig berggebied tussen de Hardanger en de Sognefjord aan de bergspoorweg van Oslo naar Bergen. Vele gasten sprongen uit de hoger ge legen verdiepingen; 35 mensen moesten naar een ziekenhuis in het nabijgelegen Voss overgebracht worden, maar geen van hen bleek ernstig gewond. De mees te gasten verloren bijna alles wat zij bij zich hadden. Alle auto's in het gebied werden ingeschakeld bi] het vervoer van geredden en redders langs de smalle bergweg. Olivier van Noort-penning voor de heer Eric J. Forbes Het bestuur van het Ned. Emigratie fonds heeft de zilveren Olivier van Noortpenning toegekend aan het schei dende hoofd van de Canadese Immigra tiedienst hier te lande, de heer Eric J. Forbes. Dit is de tweede keer dat de penning is toegekend. De heer Forbes nam deel aan de bevrijding van ons land en keerde in 1949 terug. Eerst als plaatsvervangend hoofd, later als chef van bovengenoemde dienst, had hij een groot aandeel in de emigratie van de meer dan 130.000 Nederlanders, die na de oorlog naar Canada vertrokken. De heer Forbes is thans overgeplaatst naar Vancouver, waar een belangrijke taak in de Canadese immigratiedienst hem wacht. Hij vertrekt 26 juni naar zijn nieuwe standplaats. Eiland Schouwen zit bijna zonder water (Van onze Zeeuwse correspondent) De drinkwatervoorziening op het ei land Schouwen-Duiveland is bijzonder kritiek geworden. Nadat reeds her haaldelijk was gewaarschuwd niet meer leidingwater te gebruiken dan hoogst noodzakelijk, heeft het ge meentebestuur van Zierikzee thans een verbod uitgevaardigd voor het be sproeien van tuinen en het schrobben van straten en stoepen op straffe van boete. De waterleidingmaatschappij op het eiland is niet in staat in de behoefte aan water te voorzien. Vooral in de Westhoek, het droge duingebied, brandt alle groen dood. Het pompstation te Haamstede moet enkele uren per dag zijn waterwinning stopzetten omdat het wingebied dan uitgeput is en aangevuld moet worden met andere ondergrondse waterlagen. WIELRENNEN. Kampioen Van der Lans werd gehuldigd In een bijeenkomst, welke gisteravond door het bestuur van de Ren- en Tour vereniging „Sasseniheim en omstreken" belegd W'as, is Piet van der Lans gehul digd in verband met het door hem be haalde nationale wielrenkampioenschap. Om acht uur opende de heer De Brie deze huldigingsavond welke in het Bruine Paard gehouden werd en richtte een speciaal welkomstwoord tot de heer K. W. van Breda, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigde en de heer Arie van Vliet, die weer op succesvolle wijze als trainer fungeerde. De heer De Brie schetste in het kort de loopbaan van de jonge kampioen, die op 16-jarige leeftijd begon met het kampioenschap van de bollenstreek. Een jaar later bracht hij het al tot kamipioen van Nederland op de 50 km. en thans werd het landskampioenschap achtervolging behaald. Deze successen geven hoop voor de toekomst. Na Van der Lans zijn gelukwensen te hebben aangeboden, overhandigde hij namens leden en donateurs van de Sassenheim- se wielervereniging bloemen, een reis koffer en een sleutelset. Als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur sprak de heer K. W. van Breda, die zioh zeer verheugd toon de over het feit, dat de Sassenheimse kleuren op zo'n succesvolle wijze ver dedigd zijn. Hij wenste Van der Lans succes toe voor de toekomst, speciaal ben aanzien van de in het buitenland te verrijden wedstrijden. Namens de buurt vereniging Beatrix kwam de heer G. Langeveld gelukwensen aanbieden, waarbij hij een portefeuille overhan digde. Namens de bewoners van de Marijkestraat werd een reisklokje aan geboden. Ook Arie van Vliet sprak nog enige waarderende woorden, waarbij hij vooral de karaktervastheid van de kam pioen prees. Nadat de heren Van 't Oever, namens de Ren- en Tourveren, de Bollenstreek en Zoet namens de Wieler vereniging Swift uit Leiden nog het woord hadden gevoerd, bood de heer H. van Veelen, voorzitter van de suppor tersvereniging „De Achtervolger" ten slotte een enveloppe met inhoud aan. Van de gelegenheid de kampioen per soonlijk geluk te wensen maakten velen gebruik. Swift Uitslag recordrlt: A-klasse (34 km.): 1. A. v. d. Kaay 51 min. 37 sec.; B.-klasse: 1. P. Kooyman 52.20; C- klasse (17 km.): 1. A. Kloosterman 26.02; D-klasse: 1. F. Leemans 27.36. Uitslag pelotonrit: A en B-klasse (51 km.) 1. J. Riethoven 1 uur 18 min. 45 sec.; C-klasse (51 km.) 1. F. v. d. Broek 1.18.45; D-klasse (34 km.): 1. F. Lee mans 58.05. Uitslag 2e rit zomercompeti tie: A- en B-klasse (70 km.): 1. C. van Amsterdam 1.59.53; C-klasse (60 km.): 1. A. Steenvoorden 1.35; D-klasse (34 km.) 1. F. Leemans 57 min. HENGELSPORT Viscollege Revue Gezelschap - hield een weds try d in de Vliet. De vangst was heel matig. Uitslag: 1. A. Meyer (met aantal en grootste bliek), 2. C. Groenen dijk, 3. Bauman, 4. A. Lefeber (met gr. voorn), 5. P. Schroef, 6. Filippo, 7. T. Honders, 8. Baxs, 9. K. Schouten, 10. L. de Os. Viscollege „De Brasem" hield zijn ope ningswedstrijd in de Leidse Vaart te Voorhout. De vangst was slecht. Uitslag: 1. G. Lakenvelt 380 gr.; 2. J. Vos 330 gr; 3. H. Vos 250 gr.; 4. J. Hartevelt 230 gr; 5. B. van Helden 150 gr-: 6. N. N. 120 gr: 7. J. de Haas 90 gr.; 8. J. de Wetering 80 gr.; 9. I. Singeling 75 gr.; 10. W. Flippo 60 gr.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4