L leerling-elektromonfeurs zil-sl. kamer BOEKHOUDER ADVERTEERT ÏN DIT BLAD Aaistralië KAMER-WERKMEISJE WOONARK Nederlandse ervaring in dienst van de Surinaamse ontwikkeling Hulp en bijstand niet eenzijdig WRINGERROLLEN ADMINISTRATEUR Nu voor iedereen een rijbewijs in de nieuwe D.A.F. Fokkema's Rijschool, taxi- en verhuurbedrijf SCHOONMAAK- EN HUISHOUDELIJK WERK nette bediende DE JONG'S MACHINEFABRIEK Personeel gevraagd N.V. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN ELEKTRISCHE LASSERS CONSTRUCTIEWERKERS AANBOUWERS HULPKRACHTEN Te koop aangeboden ZATERDAG 20 JUNI 1959 Vriendschap grondslag voor Koninkrijk Type van een Surinaamse arbei derswoning. Een combine aan het werk tijdens de rijstoogst. III en slot De Nederlandse bijdrage aan de ontwikkeling van Suriname be perkt zich niet tot het tienjarenplan en het Wageningen-project. Bij stand wordt verleend door het ter beschikking stellen van deskun digen die de Surinaamse regering van advies dienen op velerlei gebied. Niet vergeten mag worden de belangrijke subsidie welke de Stich ting voor Culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen (Sticusa) in staat stelt zusterstichtingen overzee te steu nen in haar streven het culturele leven te stimuleren en te ver diepen. De betekenis van het werk van de Sticusa kan moeilijk te hoog worden ge waardeerd, vooral nu de invloed van dit werk steeds meer doordringt tot de brede lagen der bevolking. Ten slotte wil ik nog wijzen op de steun, die wordt gegeven aan andere instituten, die dien sten verrichten voor Suriname en de Nederlandse Antillen, zoals het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Suriname en de Nederlandse Antillen Wosuna) PRAKTISCH WERK Deze laatste instelling, die zich ten doel stelt het wetenschappelijk onder zoek met betrekking tot Suriname en de Nederlandse Antillen te bevorderen en het Nederlands hoger onderwijs in de gelegenheid te stellen praktisch werk in Suriname en de Nederlandse Antillen te laten verrichten, heeft in 1956 in Suri name 30 en in de Nederlandse Antillen 22 wetenschappelijke onderzoekingen ge steund. De Stichting beschikt in Suri name over een wetenschappelijk insti tuut en heeft mede de stoot gegeven tot de oprichting van het Caraïbisch Ma rien Biologisch Instituut op Curasao. Zes negers aangehouden in New York wegens aanranding In New York zijn zes negerjongens, in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, gearres teerd. Zij worden ervan verdacht don derdagavond een blank meisje van veer tien jaar te hebben aangerand. Het is in New York zeker al de vijfde keer dit jaar dat blanke vrouwen door negers zijn aangerand. Dit onvolledig overzicht zou de in druk kunnen vestigen, dat de hulp en bijstand waartoe het Statuut de drie landen van het Koninkrijk verplicht, een éénrichtingsverkeer is. Deze in druk zou te kort doen aan de offer vaardigheid waarvan Suriname en de Nederlandse Antillen in tijden van nood herhaaldelijk deden blijken. Gedurende de werèldoorlog werden in de West grote bedragen bijeen gebracht om Nederland na de bevrijding hulp te kunnen bieden. De oprichting van het studenten sa natorium te Laren is mede mogelijk ge worden door een grote bijdrage uit de Nederlandse Antillen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door de heer A. Jonkers, raad-adviseur van het Min. van Zaken Overzee En toen Nederland in 1953 door een watersnood werd getroffen, werd in Su riname en in de Nederlandse Antillen per hoofd van de bevolking een groter bedrag voor de hulpverlening ingeza meld dan in Nederland. GROOT HART Hulp uit Suriname en de Nederlandse Antillen aan Nederland hoe kan het anders blijft beperkt tot gevallen van acute nood, maar wordt dan ook met een groot hart gegeven. Gelukkig heeft de koele onverschil ligheid voor de kolonie in het verleden plaats gemaakt voor warme belangstel ling voor de constant creatieve inspan ning welke het zelfstandige land Suri name zich getroost om een betere toe komst te veroveren. Suriname zal hiervoor nog jarenlang steun van buiten broodnodig hebben. Nederland kan de personele en mate riële middelen opbrengen, om die steun te verlenen. Het zal dit moeten doen, ook indien de omvang daarvan een we zenlijk offer betekent. Blijft het in ge breke dan verzaakt het een opdracht, die het Statuut heeft gesteld. Naar een woord van Emerson is de enige manier om een vriend te winnen: er een te zijn. De toets van waarach tigheid van vriendschap is de bereid heid tot het offer. Dit geldt ook voor de vriendschap, zonder welke de samen werking tussen de drie landen van het Koninkrijk geen hechte grondslag heeft. Nieuw hevig conflict Geruchten over aftreden minister Economische Zaken (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Westduitse Bonds kanselier Adenauer en zijn minister van Economische Zaken en tevens vice-kanselier, prof. Erhard, is het gisteren voor de tweede keer in tien dagen tot een bijzonder scherp conflict gekomen. Erhard voelt zich diep beledigd door een inter view, dat Adenauer met de „New York Times" heeft gehad. Men spreekt nu te Bonn van de zwaarste crisis, die ooit in de regeringspartij, de CDU, is voorgekomen en ge ruchten gaan de ronde, dat Erhard er schoon genoeg van heeft en van plan is af te treden. In het interview met de New York Times liet Adenauer opnieuw blijken, dat hij Erhard voor het kanselierschap totaal ongeschikt acht vanwege diens z.g. gebrek aan politieke ervaring. Gis terochtend explodeerde de populaire mi nister van Economische Zaken als het ware, toen hij het interview had ge lezen: hij dreigde met aftreden, maar kwam van een direct aftreden terug met het oog op een mogelijke splitsing in de CDU, die daarvan het gevolg zou kun nen z\jn. Erhard laat thans zijn aan blijven als minister afhangen van water dichte garanties van de CDU-Bondsdag- fractie tegen nieuwe aanvallen van de Bondskanselier op hem. Erhard heeft zich tijdens de fractie vergadering van gisteren door niets meer laten remmen. De fractie zelf was ver volgens bereid om alles wat in de ver gadering gezegd werd, aan de openbaar heid prijs te geven. Erhard zei o.m.: .Het is ongehoord. Ik zal niet zwijgen. De kanselier vernietigt het Duitse aan zien in het buitenland en in de party. Er is geen strijd ErhardEtzel; er is slechts een strijd ErhardAdenauer". In het interview had Adenauer namelijk gezegd, dat „de strijd ErhardEtzel het aanzien van de partij schaadtEr hard weigerde gisteren ook naast Adenauer plaats te nemen op de minis- tersbanken tijdens de Bondsdagzitting en ging demonstratief op een afgevaar digde-bank zitten! En Adenauer schreed, zonder op te kijken, zonder zijn minister en vice-kanselier een hand te geven, aan deze voorbij naar zijn eenzame plaats op de ministersbanken Adenauer Erliard Als een dreiging Men is er in bepaalde CDU-kringen van overtuigd, dat het Adenauers be doeling met het interview was om Er- hards kansen op het kanselierschap in 1961 te vernietigen. Daar niets duidt op een compromis tussen kanselier en mi nister hangt, als gevolg hiervan, een mogelijk ontslag van Erhard als een reële dreiging boven Bonn. Nog te meer daar de diepere achtergrond van deze tweede controverse Adenauer-Erhard is, dat de kanselier een volstrekt andere Europese economische politiek wenst te volgen dan zijn minister van Economische Zaken, Erhard zou zich ook diep beledigd ge voelen door de reis van enkele dagen ge leden van minister van Financiën, Etzel, naar Londen, waar deze gesproken zou hebben over de Europese integratie politiek en de vrijhandelszone. Adenauer acht Erhard niet betrouw baar op het punt van zijn eigen poli tieke integratieplannen Etzel daaren tegen zou ten deze volkomen achter de kanselier staan. De reis van Etzel naar Londen zou een eerste poging van Adenauer zijn geweest om Erhard uit te schakelen van het werk op het stuk der Europese samenwerking en in het alge meen der buitenlandse politiek. Staalgebrek in Indonesië het buitenland moeten worden inge voerd, heeft de bouw van in totaal 82 kleinere schepen op werven in Indonesië ernstige vertraging ondervonden. Bij verschillende Indonesische scheepswer ven is de toestand zo ernstig, dat men het bedrijf heeft moeten sluiten, in afwachting van de aankomst van nieuw materiaal. V.S.-wapens voor 20 Indonesische bataljons Nieuwe zendingen Amerikaanse wa pens beginnen in Indonesië, aan te ko men, aldus heeft een woordvoerder van het Indonesische leger meegedeeld. Er zullen twintig bataljons mee worden uit gerust. De opstandelingen op Celebes hebben bij de jongste operaties van het leger en de luchtmacht grote verliezen geleden, aldus een legercommuniqué, aangehaald door Antara. Vele dorpen, sterkten en opslagplaat sen van de opstandelingen waren vernie- tigd. Een plaatselijke bevelhebber van de regeringsstrijdkrachten zou hebben ge zegd dat de opstandelingen verhonge ren en aan malaria lijden. Presidentsverkiezing definitief in Berlijn (Van onze correspondent in Bonn) Prompt na het bekend worden van het verdagen van de Geneefse conferentie hakte gisteravond de voorzitter van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer), dr. Gerstenmaier, de knoop door: hij besliste dat de verkiezing van de nieuwe Westduitse Bondspresi dent op 1 juli te West-Berlijn zal plaatsvinden. Daarmede maakte Gerstenmaier een abrupt einde aan bijna eindeloze debat ten over de plaats waar deze verkiezing moet worden gehouden. De Bandsdagvoorzitter liet zich bij zijn besluit gisteravond leiden door de overweging, dat 't bijeenroepen van de Bondsdagvergadering te Berlijn thans door de Russen niet meer aangegerepen kan worden als een middel om de Ge neefse conferentie te doen mislukken. De presidentsverkiezing te Berlijn heeft thans niets meer te maken met de Geneefse conferentie, kan dan ook niet als een Westduitse provocatie wor den beschouwd nog te minder daar de herverkiezing van de huidige presi dent Heuss in 1954 eveneens te Berlijn plaatsvond. Men spreekt te Bonn van een moedig besluit van Gerstenmaier, die zich ten slotte niets meer wilde aantrekken van het touwtrekken tussen enerzijds de re geringspartijen, die gistermiddag nog om uitstel van de beslissing vroegen, en anderzijds de oppositie, die aandrong op een besluit ten gunste van Berlijn. Volgens de grondwet heeft Gersten maier nu eenmaal het recht de Bonds vergadering, die de president moet kie zen. bijeen te roepen daar waar hem dat het beste lijkt. Het is bekend, dat vooral Bondskanselier Adenauer tot het laatste ogenblik gewaarschuwd heeft voor de verkiezingen te Berlijn: vol gens de CDU. omdat hij nog altijd vreest voor gevolgen op buitenlands po litiek gebied, volgens de oppositie om dat. hij bang is dat. verscheidene CDU- leden niet naar Duitsland zullen gaan, waardoor de vereiste meerderheid voor de CDU-kandidaat Lübke in gevaar kan komen. Dit zeer merkwaardige ophaal bruggetje is te vinden in Edam. Voor het moderne verkeer heeft het geen betekenis, maar als beziens waardigheid wordt het in stand gehouden. Franse atoomcentrale voor Nederland? (Van onze Parijse correspondent) Volgens het Parijse dagblad "France Soir" zouden twee Franse onderne mingen, „Indatom" waarin o.a. de Banque de France et des Pays Bas is geinterresseerd en „France Atome" op het ogenblik pogingen aanwenden atoomcentrales te gaan bouwen in Nederland, Italië en West-Duitsland. De beide ondernemingen zouden een goede kans maken; Frankrijk zou het enige land in Europa zijn, dat in dit opzicht tegen de V.S. zou kunnen concurreren. Met de bouw van een atoomcentrale is gemiddeld tussen de 250 en 300 mil joen gulden gemoeid. Voor de Franse economie zouden dergelijke orders dus uiterst belangrijk zijn. „Indatom" is de eerste particuliere onderneming in Europa, die zelfs reeds twee kernreactoren van het zwembad- principe heeft gebouwd. Een ervan, Me- lusine genaamd, is in een voorstadje van Parijs opgesteld. De andere. Triton, te Grennoble. Het zijn kernreactoren van beperkt formaat, voornamelijk be stemd voor experimentele doeleinden. 90 landmijnen op Vlieland gevonden (Speciale berichtgeving) In de zeeduinen op Vlieland bij paal 26 worden 90 landmijnen gevonden. De ontstekers ervan waren grotendeels ver wijderd. Ze lagen erbij in de buurt. Een toevallig op het eiland aanwezige bomopruimingsploeg heeft de mijnen weggehaald en gedemonteerd. Tabaksproces, thans te Bremen De Deli Maatschappij en de Senem- bah hebben gisteren bjj het „Lands- gericht" in Bremen een klacht inge diend tegen het „Deutsch Indonesi sche Tabakhandelsgesellschaft", aldus heeft een Nederlandse woordvoerder medegedeeld. De klacht betreft de wettigheid van de verkoop van 5.189 balen Suma- traanse tabak, afkomstig van genatio naliseerde ondernemingen en door de Westduitse-Indonesische Maatschappij ter verkoop aangeboden. Zoals bekend heeft het „Landsgericht" tweemaal een Nederlands verzoek afge wezen de tabak ter waarde van ca. 10 miljoen maak onder een curator te stellen. Tegen dit vonnis is hoger beroep aangetekend, dat het „Hanseatischen Oberlandesgericht" einde volgende maand zal behandelen. In afwachting van deze uitspraak heeft de Westduitse-Indonesische Ta baksmaatschappij de veiling, die aan vankelijk op 29 mei zou worden gehou den, uitgesteld. De thans ingediende aanklacht treft het wezen van de zaak. Zjj is ook ge richt tegen de Indonesische instantie die genationaliseerde tabaksonderne mingen beheert, de P.P.N. Baroe. Per advertentie zijn adspirant kopers van tabak gewaarschuwd voor eventuele consequenties van de transactie. Daar de nieuwe klacht tot het Bonds- gerechtshof kan gaan verwacht men, dat de behandeling van de gehele zaak een tot twee jaar zal duren. WIST U, dat U versleten wringerrollen bij ons op nieuw kunt laten bekleden Prima witte rubber, nauwkeurige afwerking, snelle levering, f 10.a f 14.per rol. COVERBEDRIJF A. K. B. LEIDEN Lammermarkt 46 Telefoon 24842 Bij de STEDELIJKE FABRIEKEN van GAS en ELECTRICITEIT te LEIDEN kunnen enkele worden geplaatst, in het bezit van het L.T.S.-diploma Electrotechniek. Leeftijd van 17 tot 23 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afd. Per soneelszaken van voornoemde Fabrieken, Lange- gracht 70, Leiden. Dochteronderneming van Amerikaans con cern vraagt voor spoedige indiensttreding plv. in bezit diploma S.P.D. evt. M.B.A. Kennis der Eng. taal in woord en geschrift leeftijd ca. 23—30 jaar GEBODEN WORDT: 1. verantwoordelijke positie 2. ruime salariëring 3. prettige werkkring Vakantie over 1959 kan worden geregeld. Uitvoerige sollicitaties worden gaarne inge wacht onder no. 14260 aan het bureau van dit blad. J Ook voor hen, die steeds afgewezen werden. Koningstraat 60 - LEIDERDORP - Tel. 32400 Houtstraat 2—4 - LEIDEN - Tel. 25207 Rijksgediplomeerd. Vraagt proefles U kunt zich hiervoor steeds melden: op maandag 1011.30 uur 's morgens; op dinsdag 7.309 uur 's avonds; op vrijdag 1011.30 uur 's morgens, 7.309 uur 's avonds, op het adres: NOORDEINDE 38 - LEIDEN. Echtp., m.l. i.b.v. prima sta tioncar, zoekt reisgezelschap voor vakantie van 1 tot 15 sept. Doel der reis: Oosten rijk, Zwitserland of Italië, voor gezamenlijke rekening. Steller advertentie is bekend in buitenland te rijden. Br. no. 14273 bur. van dit blad. Brood- en Banketbakkerij C. F. J. LOOYESTEYN Schoolstraat 72, Wassenaar, tel. 2039, vraagt voor direct In- of extern. Te huur, per 1 juli, gem. tel. en douche aanwezig. Franchimontlaan 37, Leiden, Telefoon 21373 Te koop aangeboden splinternieuwe LLOYD .„Alexander" - 4 takt, 600 c.c. motor met volle garantie voor de speciale prijs van f 4475.Eventueel met inruil. Betaling desgewenst in overleg. A. MAASLAND Papelaan 47 - Voorschoten Telefoon 0 1717—3793 N.V. Hazerswoude - Rijndijk vraagt voor spoedige indiensttreding m bezit van diploma M.B.A., bij voorkeur studerende voor S.P.D. Sollicitaties worden zowel mondeling als schriftelijk ingewacht bij de afdeling Personeelszaken RIJN DIJK 2, HAZERSWOUDE. te LEIDEN vraagt Schriftelijke sollicitaties te richten aan Postbus 56; mondeling bij de personeelsafdeling Zoeterwoudse- weg 1, dagelijks geopend van 8.30—17.45 uur, 's zater dags van 8.3012 uur en maandagavond van 19.30— 20.30 uur. Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Aanmeldingskantoor voor Emigratie VOORLICHTINGSAVOND Het Gewestelijk Arbeidsbureau geeft een voorlichtings avond over met films op WOENSDAG 24 JUNI 1959 in het Gewestelijk Arbeidsbureau, Doezastraat 2a te Leiden. Aanvang 8 uur. TOEGANG VRIJ. Hotel HOLLANDER Noordwijk aan Zee vraagt goed onderhouden (met luxe betimmering). Aanbiedingen onder nummer 14276 aan het c bureau van dit blad. De Jansen's gingen een dagje uit rijden. Pa kreeg een botsing een eind buiten de stad. Hoe bloedde zyn neus, wat moest die man lijden. Hadden zij maar een verbandtrommel van BOERHAAVE gehad. Handige VERBANDDOOSJES, compleet vanaf f 2.50. DROGISTERIJ „BOERHAAVE" Haari«mmerstrt 68 Tel. 20784

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12