SANDEMAN BOSCH Niet één clir. democratische partij! Oorzaak reactie in liet koerspeil: ruime marge in de rendementen SCOTCH WHISKY Voorstellen der nieuwe regering niet niet huid en haar slikken Economische ontwikkeling in V.S. en in ons land is bevredigend Algemene schooltandverzorging een onbereikbaar ideaal? ,Kantliaros van Stevensweert" in cassatie van Hoge Raad Opge/icht 1 maart 1860 Zaterdag 20 juni 1959 Derde blad no. 29774 Voorzitter Berghuis op A.R.-Partijconvenl: „Wij zijn niet mismoedig geworden!" (Speciale berichtgeving) De moderne levensontwikkeling, die zich steeds meer op de steden toespitst, wordt in afnemende mate door de christelijke politieke gedachte gevoed. Tot deze constatering kwam gisteravond dr. "W. P. Berghuis, voor zitter van de AR Partij, in zijn openingsrede tot de voorjaarsvergade ring van het AR Partij Convent, waarvoor gisteren en vandaag talloze leden naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht waren getrokken. De teruggang voor de ARP bij de verkiezingen in de grootste steden Is immers zorgwekkend, ook al houdt men er rekening mee, dat juist daar geestelijk niet aan de ARP-verbonden kiezers in het verleden op de ARP hebben gestemd en thans zijn afgevallen. Wakker geschud! De jongste stembusuitslag verder analyserend noemde dr. Berghuis het een fout, als men eenzijdig zou letten op de na de oorlog geleden verliezen. Dat zou niet alleen onbillijk zijn je gens de wezenlijke, de dragende kern van de partij, die trouw is gebleven. Voorzitter dr. W. P. Berghuis maar ook een miskennen van de fei telijke positie, die de A.R. Partij nog steeds in het Nederlandse volksleven bezit. De ernst van de ondervonden teruggang, als symptoom van een geestelyke afbrokkeling, heeft, naar dr. Berghuis meende, echter menig een wakker geschud. Hij gelooft dan ook dat het A R.-front daardoor weer hechter gesloten is geworden. De soms pijnlijke slagen die de A.R-P. in de na-oorlogse periode heeft moeten incasseren, zijn de A.R. uiter aard niet in de koude kleren blijven zitten. „Men is er echter", aldus dr. Berghuis, niet mismoedig onder ge worden. Ook al moge in het verleden door sommigen wel eens onduidelijk heid van beleid zjjn verweten, dr. Berghuis meende dat men elkander in de A.R.P. de laatste tijd op het punt van de praktisch-politieke rich ting heeft hervonden. Alen zal zich daaraan nu samen moeten houden. „Het kan ons", zo zeide de A.R.-voor- zitter verder, verdriet doen, wanneer soms ook van de eigen geestverwante kring uit publikaties verschijnen, waar in de keuze van onze A-R.-Partij wel heel sterk dubieus of op losse schroeven wordt gesteld. Ik zou hen, die op deze wijze niet alleen kritiseren, maar die in feite voor de kiezer de betekenis van de organisatorische arbeid van onze partij geestelijk relativeren, willen zeggen: neem u in acht. want gij weet wellicht wel, waarvoor gij terecht wilt waar schuwen, maar zijt gij u ook bewust, wat ge in een tijd, dat vastheid nodig is, gaat losmaken? Ook in moeilijke en va'ak afbrekende omstandigheden heeft de A.R.P. nog steeds een grote schare achter zich, die innerlijk gegrepen is door de geestelijke Inhoud van de politieke opdracht, die de anti-revolutionairen als politieke partij in alle gebrekkigheid voorstaan en trachten te beleven. Het besef daar van zal de anti-revolutionairen er steeds voor bewaren om tengevolge van teleur stellingen en tegenslagen te gaan twij felen aan de kracht van de zaak van de A.R.P. of zich inzake de grote lijnen in de war te laten brengen, nu de A.R.P. niet in de mode is. Het gevaar, dat dreigt, is juist dat men zich van zijn a propos laat afbrengen, door de consta tering, dat men niet in de mode is. Het anti-re volution aire k propos is de christelijke belijdenis en dat is nu eenmaal geen modeverschijnsel." Niet richting van C.D.U. zoeken Zonder dat men zirh zonder meer aan elkaar mag ophangen en zonder de werkelijke verhoudingen der Neder landse partijen ten opzichte van el kaar ooit zwart-wit te stellen, zyn in het bijzonder op elkaar aangewezen die partijen, die openlijk en officieel de christelijke grondslagen voor een goed staatsbestuur en een goed volks leven als uitgangspunt nemen. Dat deze partijen elkaar met betrekking tot de hoofdlijnen van een aardse politiek nastaan, is uiteraard niet toevallig. Zij belijden, zij het ook soms op belang rijke punten met ernstige en nimmer uit het oog te verliezen dwalingen, de zelfde bron, waaruit de uitgangen en de normen des levens ontspringen. Dit betekent volgens de ARP-voorzit ter echter nieit, dat als doelsitelling voor de toekomst de oprichting van één christelijk-democratische partij in de zin van de West-Duitse CDU moet wor den genomen. Wat in het na-oorlogse Duitsland ze genrijke gevolgen heeft gehad, past voor ons land niet. De eigen en zelf standige organisafcorisch-politieke ge stalte van de reformatie is historisch en feitelijk in het staatkundig bestel van ons land een wezenlijk element, waar voor wij ook al lijdt zij aan het euvel der gespletenheid ontzaglijk dank baar zijn en waaraan wij ook voor de toekomst zeer grote waarde hechten. Een poging tot realisering van de één- partij-droom zou volgens dr. Berghuis alleen maar ontbindend en verwar rend werken. Een doelbewust samen spel en het op elkaar afstemmen van het beJeid der drie daarvoor in aan merking komende christelijk-demo cratische partijen moet gezocht wor den. Het is zaak om in duidelijke zin met behoud van ieders partij-organi satorische zelfstandigheid en met in achtneming van de mogelijkheid van uiteenlopende standpunten over be langrijke zaken, op een gecoördineer de taakstelling uit <e zijn, hetgeen op een gegeven ogenblik in de richting van een wezenlijk team zal kunnen gaan. Deze doelstelling, zo voegde dr. Berghuis er nog aan toe, is wenselijk en opportuun, indien wij een zo sterk mogelijke praktische doorwerking van de fundamentele uitgangspunten in de politieke ontwikkeling van de mo derne tijd willen bereiken. De A.R.P.-voorzitter sprak vervolgens de hoop uit, dat het afgesplitste gere formeerd politiek verbond weer tot de partij zal terugkeren. Vrij tegenover het kabinet „Zonder te stellen", aldus dr. Berg huis, dat de gedachte van een kabinet met sterkere parlement aire binding dan thans doorons onder alle omstandighe den wordt afgewezen, juichen wij dit extra-parlementair karakter op dit ogenblik bepaaldelijk toe. omdat het, mede in verband met in de afgelopen maanden duidelijk gebleken controver sen op dit punt met de P.v.dA., ge wenst is de eigen positie van regering en staten-generaal ten opzichte van el kaar duidelijk tot uitdrukking te bren gen. Uit deze situatie vloeit voort en dat zal. als het goed is, trouwens even zeer gelden voor een wél zuiver parle mentair kabinet dat de komende voorstellen van de regering zeker niet zonder meer met huid en haar behoe ven te worden geslikt. Er is b-v. zorg over het hangende ontwerp-mammoeth- wet inzake het voortgezet onderwijs, terwijl ook omtrent het punt voetbal toto principiële tegenstellingen in en buiten het kabinet bestaan. Met betrekking tot de ongelukkige huurblokkering sprak dr. Berghuis de Nederlands schip in Scarborough Het is een symbolisch toeval, dat tij dens de Dutch Festival Week te Scar borough het grootste Nederlandse schip, dat ooit de haven van Scarborough heeft aangedaan, daar binnenliep en dat het bovendien nog de naam „Friend ship" droeg. Kapitein L. Ketelaar uit Voorschoten, van nature toch al een vrolijk man, was daarover uitermate in zjjn nopjes. Hij stelde deze prachtige, nieuwe kustvaarder voor bezichtiging open tegen een entree ten bate van de Engelse organisatie voor het reddings wezen en droeg daardoor het zijne bij tot het welslagen van de Nederlands- Engelse verbroedering. Scarborough bezit een haringvloot, die juist enig zeebanket had aangevoerd. Maar de Engelsen lusten geen gezouten haring en de meesten kennen het be staan ervan zelfs niet. Kapitein Kete laar slaagde erin, dank zij een oud vaderlands vriendschapsgebaar waartoe de borrel zich leent, voor zijn beman ning verse haring te bemachtigen, die onmiddellijk aan boord van de „Friend ship" werd gekaakt en mettafelzout verder tongklaar gemaakt, zodat wij ons tijdens het bezoek aan boord nu toch werkelijk in Nederland waanden. wens uit, dat op de kortst mogelijke termijn een einde .wordt gemaakt aan dit uit politieke nood geboren compro mis. „Het gaat overigens thans", zo verklaarde de A.R.P.-voorzitter. „niet direct om een spectuculaire „roer-om"- politiek, maar wel om een waarneem bare accent-verlegging. In het algemeen gesproken zal in de komende periode tot uiting moeten komen een beleid, dat: 1. een christelijk-sociaal stempel draagt, gericht op versterking van het ve ran t woord el ij kheidsbesef 2 de eigen aard en positie der over heid erkent en 3. gericht is op een zo verantwoord mogelijke vrijmaking van het leven van de staat. (Van onze financiële redacteur) Het is voor de Nederlandse belegger geen geheim, dat een omme keer in het koersverloop aan de Newyorkse beurs meestal ook zijn terugslag vindt op de Europese beurzen. Dit bleek in de afgelopen weken ook weer duidelijk uit het koersverloop van onze internationale fondsen en van vele lokale waarden. Uitzonderingen deden zich echter ook deze keer weer voor, als van een maatschappij een goed verslag verscheen, zoals dat van Lucas Bols, Overzeese Gas en Elektriciteitsmij (Ogem), Albert Hein e.d. of als bekend werd dat bij een onderneming een qrote order aan de portefeuille was toeqevoeqd (Amsterdamsche Ballast Mij). De oorzaak van de reactie moet men dan ook niet zoeken in ver minderde conjuncturele vooruitzichten van het bedrijfsleven, doch in andere feiten, die zich voordeden. Reeds lang bestond er in de V.S. een vrij ruime marge tussen het rendement op obligaties en dat van aandelen. De discontoverhoging in de V.S., die zeker niet onverwacht kwam, was de vierde in een veelbetekende reeks van verhogingen. Nog geen jaar geleden (augustus 1958) was het percentage 1% In die maand volgde een verho ging tot 2 in oktober 1958 en in maart 1959 kwamen verhogingen van een half procent en onlangs volgde jeen verhoging tot 3% Deze verdubbeling van het disconto in nog geen jaar tijds toont dus wel op zeer duidelijke wijze de vaste wil van de monetaire autoritei ten in de V.S. om de inflatie zoveel mogelijk te bestryden. Dit was echter niet alleen de reden het disconto drastisch te verhogen. Ook het goudverlies van de V.S. heeft hier aan meegewerkt. Van een hoogtepunt van 23 miljard dollar is de voorraad on langs wederom met 51 miljoen dollar ge slonken tot 20.1 miljard dollar. Sedert het begin van dit jaar zijn de goudvoor raden in de V.S. dan ook met 397 mil joen dollar gedaald. Bijzondere factoren hebben bij deze goudafvloeiing een rol gespeeld. Men denke aan de vele aankopen van par ticulieren in de V.S., maar ook in het bijzonder van de Amerikaanse beleg gingsmaatschappijen van vooraan staande Europese fondsen, verder aan de omvangrijke investeringen op het Europese continent, terwijl ook de Amerikaanse penetratie in de Euro- markt, door het vestigen van dochter ondernemingen op het vasteland van Europa, met veel kapitaal gepaard gaat. Deze discontoverhogingen zijn. zoals te begrijpen valt, ook van veel invloed geweest op de rentestand in de V.S. President Eisenhower heeft het Congres dan ook verzocht de rentelimiet van ZVa voor „saving bonds" en het „rente gamma" van 4Vi voor leningen met een langere looptijd dan 5 jaar te willen opheffen. Vertrouwen niet aangetast Het zijn vooral deze feiten geweest, welke het koersverloop in Wall Street hebben beïnvloed. De reacties welke zich voordeden hebben het vertrouwen van de meeste beleggers echter niet aangetast en van een verontrusting in Wall Street was dan ook zeker geen sprake en evenmin was dit het geval voor onze en andere Westeuropese beurzen. Een inzinking als deze is in aanmerking genomen de maanden lange koersstijging van bijna alle fondsen niet anders dan gezond te noemen. Tevens kan zij het uitgangs punt vormen voor een nieuwe opbouw Omgeven door een grote menigte verkoopt Willy Brandt' burgemees ter van West-Berlijn, speldjes voor het herstel van de Brandenburger Poort van de fondsenmarkt op een steviger basis. De economische toestand in de V.S. laat zich immers nog steeds goed aan zien. De industriële verkopen nemen nog steeds toe, de bouwbedrijvigheid werkt op zeer hoge capaciteit en het indexcijfer van de industriële produktie komt thans uit op circa 147 tegen 126 een jaar geleden. De staalproduktie be weegt zich op het hoge peil van circa 95 der capaciteit. Over de gevolgen van een eventuele staking in de staalindustrie in de V.S. per 1 juli a.s. maakt men zich nog niet ongerust. In het laatste overzicht van de First National City Bank wordt aan gaande deze staking nog opgemerkt dat de staalverwerkende industrieën voorra den hebben gevormd tot ongeveer 11 miljoen ton. Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen met de produktie van een maand. Door dit stootkussen zullen de verwerkende industrieën gedurende een zestal weken zonder moeilijkheden Advertentie Verlaagde prijs: f 13.65 VERKRIJGBAAR BIJ UW WIJNHANDELAAR-SLIJTER (Advertentie) Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking! In AA landen door specialisten voorgeschreven. vooruit kunnen. Mocht de staking niet doorgaan, dan zijn deze aangelegde voorraden niet van dien aard dat men verwachten moet dat de orders van de staalindustrie belangrijk zullen terug lopen. Is de druk op de aandelenmarkt van thans deels een gevolg van de ver hoging van het rendement op de obli- gatiemarkt, anderzijds wyzen de nog steeds toenemende geldbehoeften van overheidslichamen en semi-overheids- lichamen op grote investeringsuitgaven met de mogelijkheid van een toeneming van de orders voor verschillende takken van industrieën, welke dan ook weer hausse-motieven vormen voor de aan delenmarkt. Wisselend verloop Men weet ook dat het publiek en vooral het beleggend publiek in de V.S. de gewoonte heeft snel te reageren op verschillende gebeurtenissen. Meestal volgt hierop een spoedige reactie, het geen ook nu min of meer weer het geval is geweest. Deze feiten hebben zich ook immers voorgedaan in de tweede helft van november 1958 toen het Dow Jones- gemiddelde voor industriële fondsen in enkele dagen daalde van 566.24 tot 540.52. In twee beursdagen klom het percentage weer op tot 557.48. In fe bruari 1959 deed zich hetzelfde feit voor en ook by de jongste reactie kan men hetzelfde al weer constateren. Het blijkt dan ook dat de ervaringen, welke men in het recente verleden omtrent het koersverloop opdeed, ook thans weer hebben gespeeld en nog zullen spelen, als men de eerste dagen nog van een wisselend verloop zal moeten spreken. Hogere dividenden Over de ontwikkeling van de econo mische situatie hier te lande mag het beleggend publiek wel tevreden zyn. Een groot deel van de Nederlandse maatschappijen heeft thans het jaar verslag over 1958 gepubliceerd. De resultaten die werden behaald, enkele uitzonderingen daargelaten, kwamen Tekort aan tandartsen twijfelachtig Toch stimuleren van studie Op de slotdag van het ledencongres der Nederlandscne Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde, gehouden in het Koninklyk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam, zyn vanochtend in leidingen gehouden over de sociaal- organisatorische zijde van de tandheel kundige verzorging van de jeugd. De vice-voorzitter der maatschappij, de heer N. A. K. M. van Erp, sprak over het vraagstuk van de mankracht in de tandheelkundige verzorging van de jeugd. Wanneer thans m het streven naar sociale zekerheid een begrijpelijk verlangen is ontstaan tot landelijke in voering van de schooltandverzorging, maar daarnaast een tot nu toe byna onbeperkte gelegenheid is gegeven tot gebits-sanering voor het gehele verze kerde bestand der bevolking mag, aldus de heer Van Erp, met recht de vraag worden gesteld of hier niet iets beloofd is, waarvan van tevoren vaststond, dat het niet te realiseren was. De gerechte twijfel aan de werkelijke tandverzorgingsgezindheid van onze jeugd en van heel ons volk is de reden, aldus de heer Van Erp, dat onze maat schappy niet ten volle overtuigd is van een werkelijk ernstig tekort aan tand artsen in ons land. In het rapport-Wes- ter van de gezondheidsraad wordt een tekort als vaststaand aangenomen, maar daarbij is, zo merkte spreker op, geen rekening gehouden met de factoren die de verhouding van potentiële tot effec tieve vraag in zo sterke mate beïnvloe den. Desondanks is het standpunt der maat schappij met betrekking tot een vergro ting van het aantal tandartsen niet negatief. In minderheid hebben wy, al dus spreker, ons akkoord verklaard met maatregelen tot stimulering van de tandheelkundige studie en met uitbrei ding van het aantal faculteiten. De maatschappij is een voorstander van vrouwelijke hulpkrachten en wel zij die op preventief gebied werkzaam zullen zyn. Thans is 63% van de Nederlandse jeugd in de gelegenheid om deel te nemen aan de georganiseerde jeugdtandzorg. Men mag echter niet aannemen, zo voegde de heer Van Erp er aan toe, dat de niet daaraan deelnemende geen tandheelkundige verzorging deel achtig worden. Kapitein-luitenant ter zee tandarts J. Hoekstra, inspecteur der tandheel kundige dienst zeemacht, sprak gisteren over de tandheelkundige verzorging dei- militairen als sluitstuk van die van de jeugd. De algemene toestand van de ge bitten der in dienst tredende militairen (per jaar 60.000) blijkt wel mee te val len. Verder blijkt dat 40 507* van de jongelui een verzorgde mond heeft. Het is ons streven iedere militair zo spoedig mogelijk na zijn indiensttreding „den tally fit" te maken en daarna conse quent aan de halfjaarlijkse controle vast te houden. En voorts na het verlaten van de dienst hem dusdanig te hebben opgevoed, dat hy voortaan zijn gebit verzorgt! meestal boven de verwachtingen uit. Uit een gepubliceerde dividendstatis tiek over de eerste vijf maanden van 1959 blijkt dan ook dat in deze periode de dividenden van 279 maatschappijen zijn bekend gemaakt. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 261. Hiervan kwa- m 87 (v.j. 74) maatschappijen met een hoger dividend, 151 (v.j. 123) keren hetzelfde percentage uit, terwijl 41 (v.j. 64) genoodzaakt waren met een lager percentage uit de bus te komen. Het is jammer, dat voor een goed in zicht in de winstcapaciteit van vele ondernemingen, aandeelhouders nog te weinig cijfermateriaal wordt verstrekt. Ook ziet men nog herhaaldelijk of leest men het tussen de repels door, dat voor dat het exploitatie-resultaat op de verlies- en winstrekening wordt opge voerd. reeds diverse interne boekingen hebben plaats gevonden. Te geringe nieuwsvoorziening In tegenstelling met Amerika ko men aandeelhouders hier te lande in lande in de publiciteit van het wel en wee in de vennootschap nog veel te kort. Regelmatige nieuwsvoorziening, zoals in Amerika, treft men hier nog weinig aan, uitgezonderd dan de grote internationale maatschappijen, die ieder kwartaal of per halfjaar iets van zich laten horen en dan tevens komen met een resultatenoverzicht over de verstreken periode. Het slechte nieuws van een vennootschap wordt hier nog vaak verbloemd tot het tyd- stip, dat het jaarverslag wordt uitge bracht. Waarom aandeelhouders tus- tentijds niet ingelicht? Moeten deze in het boekjaar steeds blijven steunen op de vooruitzichten, zoals deze in het begin van het boekjaar worden gezien? Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tei. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 Vroegere eigenaresse in ongelijk gesteld Voor de Hoge Raad is een proces ge voerd over een zilveren beker, die in 1943 bij baggerwerken in de uiterwaarden langs de Maas ter hoogte van Stevens- weert opgedolven en door de vinder ver kocht is aan de kunstschilder L. H. Rulkens te Roermond. Toen de nieuwe eigenaar van deze beker, de z.p. Kantha- ros van Stevensweert. in 1949 overleed is het voorwerp eigendom geworden van mevrouw P. van der Linden te Roer mond. Deze heeft het weer verkocht aan L. Brom, edelsmid te Utrecht. Later heeft de verkoopster voor de rechtbank te Utrecht vernietiging gevraagd van de koopovereenkomst op grond van bedrog, subsidiair op grond van dwaling. De eiseresse stelde namelijk, dat Brom op de hoogte moest zyn geweest van de uitzonderlijk hoge artistieke en histori sche waarde van de beker. Had de eigenaresse deze waarde gekend of ware haar die medegedeeld, dan zou zij een kinderengeheel andere pry's hebben gevraagd. De rechtbank heeft de subsidiaire eis, dus op grond van dwaling, toegewezen. Het gerechtshof te Amsterdam ver nietigde echter dit vonnis. Het overwoog, dat de verkoopster had kunnen beseffen, dat de beker een antiek voorwerp was, dat meer waard kon zijn dan het ge wicht in zilver. Voorts werd overwogen, dat de conservator van het Ned. Goud en Zilvermuseum, keur en ambacht te Utrecht, die de beker voor de heer Brom kocht, slechts deskundig was op het ge bied van zilverwaarde en -gehalte en allerminst op het gebied van antiek- waarde of sierkunst. De koper behoefde dus niet op de hoogte te zijn geweest van de uitzonderlijke waarde van het kunstvoorwerp, dat van Griekse oor sprong was. De heer Brom. die de uit zonderlijke betekenis van het stuk ont dekte, stelde deze in het licht in een uitgave van de mededelingen van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschap pen. Eiseresse is van de uitspraak van het Hof in cassatie gekomen, doch de Hoge Raad heeft dit beroep thans verworpen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11