NVV uit in adres aan kabinet bezorgdheid over vele zaken KIEKEN Duidelijk constructieve lijn ontbrak in regeringverklaring f Een dronk op allemaal fijne vaders West-Duitsland herdacht waardig Oostduitse opstand van 17 juni AUTOSERVICE DONDERDAG 18 JUNI 1959 „Kritisch maar loyaal" Het verbondsbestuur van het NVV heeft een adres gericht aan de voorzitter van de raad van ministers» waarin het zijn visie geeft op de regeringsverklaring van 26 mei j.l. Die verklaring bevat naar het oordeel van het NVV onvoldoende garantie voor de voortzetting van het naoorlogse, in het algemeen sociaal verantwoorde, beleid. Met geen woord wordt gerept over verruiming van de welvaartsmogelijk heden door opheffing van de bestedingsbeperking voor de werknemers. Maatregelen tot verhoging vooraf van de huren en van de melkprijs zullen bij het NVV op ernstige bezwaren stuiten. Het inslaan van een liberale koers houdt ernstige gevaren in. Het ontbreken van een duidelijk constructieve lijn noopt het NVV tot vergrote waakzaamheid. De verscherpte kritische instelling mag, aldus het verbondsbestuur, niet worden geïnterpreteerd als zou het NVV de regering niet loyaal tegemoet treden. Investerings- en structuurbeleid Het N.V.V. is van oordeel dat een fiscale stimulering van de Investeringen op dit moment conjunctureel gevaren inhoudt en derhalve moet worden afge wezen. De monetaire politiek is in con junctureel opzicht onvoldoende gericht geweest op beïnvloeding van de liqui diteitspositie van de ondernemingen. Terzake van het structureel beleid zegt het adres verder: „Wil men in de probleemgebieden in sociaal, economisch en cultureel opzicht vooruitgang boeken, dan dienen ontwikkelingsplannen op lange termijn te worden opgesteld, waarin alle facetten van de structuur verbetering in hun totaliteit en onder linge samenhang worden bezien. Het verbondsbestuur heeft tot zijn spijt in de regeringsverklaring niet kunnen le zen dat zulk een integrale aanpak van de problematiek door de regering wordt voorgestaan. Het wil met klem aandrin gen op uitvoering van de in het jongste S E.R.-advies vervatte unanieme aanbe veling om per jaar 50 miljoen gulden voor structuurverbetering beschikbaar te stellen". Geen prioriteit voor huurverhoging Het adres wijdt voorts aandacht aan het loon- en subsidiebeleid zoals dat in het laatste SER-advies is behan deld. Het herhaalt allereerst de te leurstelling over de prioriteit, die de regering aan de huurverhoging heeft toegekend, hoezeer de meerderheid van de S.E.R. die niet aanvaardbaar acht. Een interpretatie van de regerings verklaring. die leidt tot de conclusie dat met een verwerking van de huurbijslag 1957 of met een begin van de arbeids tijdverkorting de beschikbare ruimte voor verbetering van loon- en arbeids voorwaarden is opgevuld, zou op ernstig verzet van het verbondsbestuur stuiten. In dit verband herhaalt het bestuur het te betreuren dat de regering de beste dingsbeperking niet door een algemene loonsverhoging ongedaan maakt. Het N.V.V. heeft er volstrekt geen vertrouwen in dat de sociale woning bouw bij particuliere ondernemers in goede handen is. Van de aangekondigde liberalisatie op het terrein van bouwen, vestiging en verhuur vreest het dat de minst draagkrachtigen het slachtoffer zullen worden. Belastingen Terzake van de belastingpoldtiek staat het N.V.V. een heffing op vermogens- winsten voor. Het pleit voor een ver mindering van de ongehuwdenbelasting en evenzo acht het een vermindering gewenst van de belastingdruk op inkom sten van gezinnen, waarin zowel man als vrouw werkzaam is. Italië geteisterd door stakingsgolf Italië wordt door een steeds groter wordende stakingsgolf geteisterd. De be langrijkste staking is op 't ogenblik die van schee ps personeel waardoor ruim 12.000 passagiers zyn getroffen. Er zyn naar schatting meer dan 70 schepen bij betrokken. De scheepvaartlijnen zyn al begonnen met luchtvervoer van de ge strande passagiers. Nu hebben zij zich ook gewend tot de passagierslynen van andere landen om hun mopperende klanten maar naar hun bestemming te krygen. De „Italia lijnen", die het zwaarste door de staking getroffen zijn met hun 14 grote passagiersschepen, die in Italië of elders tot rust zijn gedwon gen, hebben een overeenkomst bereikt met een Franse lyn. om gestrande pas sagiers uit Dakar in Frans West-Afrika weg te krijgen. De banken werken met een kleine staf daar ook de bankemployés in sta king zijn gegaan. Gisteren dreigden de spoorweg mannen dat zy eveneens in staking zullen gaan indien him eisen om hogere lonen en een kortere werkweek vrijdag niet zijn ingewilligd. De vakbonden heb- ben ongewoon hoge eisen gesteld en tonen grote vastbeslotenheid om hun eisen kracht bij te zetten. De indus triëlen beweren, dat er politieke motie ven liggen achter de „onrealistisch hoge eisen". Ook in de s t a a 1- en textielfabrieken heerst arbeidsonrust. Volgens de werkge vers komen de eisen van de arbeiders in de staalindustrie neer op een loonsver hoging van 30 tot 50 procent. De Valera afgetreden als minister-president De Valera is gisteravond afgetreden als minister-president van Ierland. Er zijn gisteren verkiezingen voor het pre sidentschap van Ierland gehouden. De Valera is een van de kandidaten. Poli tieke waarnemers zijn van mening dat De Valera blijkens zyn besluit ervan overtuigd is dat hij zfjn tegenstander, generaal Scan Maceoin, leider van de Fine Gael, heeft verslagen by deze ver kiezingen. De Fine Gael is de sterkste oppositiepartij. De Valera is leider van de Fianna Fail. De Valera blijft aan als minister-pre sident totdat er een opvolger is benoemd. Er zal, volgens dezelfde procedure als bij een algemene verkiezing, ook een nieuwe regering worden gevormd. Landbouw en Sociale Zaken In het hoofdstuk landbouwpolitiek verklaart het N.V.V. zich voorstander van een prijsgarantiebeleid. dat geïnte greerd is met het structurele landbouw beleid. Het struotuur-. pacht- en ga- rantieprijsbeleid dienen een integraal geheel te vormen met als centrale doel stelling dat de landbouw, „zelfsuppor- ttng" dient te zijn. Over de sociale wetgeving zegt het N.V.V. dat de activiteit in de komende regeringsperiode gericht moet worden op o.a. een vernieuwing van de invali- diteits- en ongevallenwetgeving, waar devastheid der uitkeringen, totstandko ming van een algemene ziekteverzor- gingsverzekering „ter vervanging van het reeds te lang gehandhaafde zieken- fondsenbesluit". In het hoofdstuk maatschappelijk werk zegt het adres, dat het terrein van de maatschappelijke zorg tot de kleinst mogelijke proportie moet wor den teruggedrongen door uitbreiding van de sociale verzekering. Het verbond acht het wenselijk het maatschappelijk werk als een afzon derlijke afdeling onder een staatsse cretaris in het Departement van So ciale Zaken op te nemen. Het stakingsrecht besprekend zegt het verbondsbestuur van oordeel te zijn dat op korte termijn een wettelijke voor ziening tot stand moet komen die in het geldend recht ruimte schept voor de werkstaking waartoe door een ver eniging van werknemers wordt besloten, mits die staking niet in strijd komt met een C.A.O. of wat daarmee kan worden gelijk gesteld. Advertentie JONKER FOTO TOE STEL ZEGT cMi Vaderdag geknipt om te fen... om foto-artikelen te geven') Concertgebouworkest naar V.S. en Canada Het bestuur van de Nederlandse Or keststichting deelt mede dat tydens recente te Amsterdam gehouden be sprekingen met Columbia Artists Ma nagement te New York overeenstem ming is bereikt over de voorzieningen die na het overlijden van dr. Eduard van Beinum moesten worden getroffen ter zake van de tournee in 1961 van het Concertgebouworkest naar de V.S. en Canada. De tournee zal nu onder leiding staan van de dirigenten Eugen Jochum en Bernard Haitink. Onder zocht zal worden of aan het verzoek om aan het slot van de tournee nog een concert in Montreal te geven kan worden voldaan. Advertentie Samen met 0 HEINZ en TEO méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. Onderzoek gevraagd van cel-tlierapie Opmerkingen en verzoeken om ad vies welke bij het hoofdbestuur en het bureau der Kon. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst zijn ingekomen, als mede verscheidene publikaties van de laatste tyd, hebben dit hoofdbestuur aanleiding gegeven het volgende schrij ven te richten tot de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid: Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst wil gaarne onder Uw aandacht brengen, dat het de laatste maanden ernstig is veront rust door allerlei publikaties, die er in verscheidene persorganen zijn versche nen over de behandeling met levende cellen, alsmede over de behandeling met H3 (novocaine). Het hoofdbestuur is van mening, dat het resultaat van deze publikaties is, dat er in een aantal ongelukkige ge zinnen, en in een aantal soms tragi sche gevallen, hoop wordt gewekt, die vooralsnog niet door de feiten wordt gerechtvaardigd. Het meent, dat de volksgezondheid er ten zeerste mee ge baat zal zijn, indien een deskundig we tenschappelijk onderzoek zou worden ingesteld naar de waarde van beide bo vengenoemde therapieën. Gaarne geeft het hoofdbestuur aan Uwe Excellentie in overweging, moge lijk via de Gezondheidsraad, een derge lijk onderzoek te doen instellen. Het hoofdbestuur van de maatschap pij, dat het ten zeerste op prijs zou stellen te mogen vernemen of Uw Ex cellentie aanleiding vindt aan boven genoemd verzoek te voldoen, verklaart zich gaarne bereid de redenen voor zijn ongerustheid nader toe te lichten. Zondag stremming in spoorlijn bij Alphen In de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 juni aanstaande zal zoals wij reeds eerder uitvoerig meldden in het spoor wegbaanvak Alphen aan den Rijn Bodegraven een bom worden verwijderd. Aangezien de nodige werkzaamheden waarschijnlijk op zondag 21 juni bij de aanvang van de dienst niet gereed zul len zijn, moet er op worden gerekend dat de reizigers tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven tijdelijk met bussen zullen worden vervoerd. Hierdoor zal ongeveer 10 minuten vertraging ont staan. De treinritten tussen Leiden en Alphen en tussen Bodegraven en Woer den worden normaal volgens dienst regeling uitgevoerd. Voor de reizigers uit Leiden die verder willen reizen dan Bodegraven, rijden tussen Leiden en Alphen enige extra treinen. De bussen die in aansluiting hierop uit Alphen vertrekken, geven in Bodegraven aan sluiting op de treinen van de normale dienstregeling. De reizigers uit Leiden en Alphen moeten ongeveer 15 minuten vroeger vertrekken om in Bodegraven aanslui ting te krijgen op de treinen die onder normale omstandigheden uit Alphen vertrekken. Reizigers uit de richting Bodegraven, die met bussen naar Alphen worden vervoerd vinden aldaar aansluitende treinen met bestemming Leiden. Hr. Ms. de Zeeuw in La Ceruna Hr. Ms. de Zeeuw, het fregat, dat op 1 juni met tweede en jongste jaars adelborsten uit Den Helder is vertrok ken, heeft van 12 tot 15 juni een niet- officieel bezoek gebracht aan La Coruna (Nw kust van Spanje). De opvarenden werden hier op stijl volle en gastvrije wijze in het raadhuis, in de sociëteit en in de Marineclub ontvangen. Voor de ontspanning van de opvaren den was een autobustocht naar Santiago de Compestelo. de plaats waar de apostel Jacobus begraven zou zijn, op het pro gramma gezet. De hoornblazer van het schip en 4 adelborsten-hoornblazers traden in een muziekprogramma voor de radio op. De bemanning liet een zeer gunstige indruk achter. Velen van hen waren over dit bezoek zo enthousiast, dat zij het voornemen hebben opgevat Spaans te studeren. Dit was het eerste niet-officiële be zoek sinds 1903, toen Hr. Ms. Python deze stad bezocht. voordeliger per 3 flessen Norm prijs per 3 II. Spec prijs per 3 II Petit soleil, rouge et blanc 5.25 4.95 Bordeaux superieur, 7.20 6.55 St. Emilion 8.85 7.95 Beaujolais 9.75 8.95 Ch. Simard 13.50 12.15 Niersteiner Domthal (Rijn) 14.25 11.95 Piesporter Michelsberg(Moezel) 14.25 11.95 Vermouth Ricordo,rood en wit 11.25 10.25 Riesling petillant 10.05 9.05 Sherry xander, paledry amontillado lino 12.75 11.85 Douro port rood en wil 13.50 12.15 Statiegeld is met inbegrepen' VROOM A DREESMANN LEIDEN Zeventigduizend mensen voor raadhuis in West-Berlijn luisterden naar prof Heuss „Dag van trouw, troost, moed en hoop" (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepu bliek heeft men gisteren op waar dige wijze de 17de juni 1953 herdacht, de dag waarop de Oost duitse arbeiders in opstand kwa men tegen het communistische regime. Ook al beschouwden velen deze dag als een extra vrije dag om er op uit te trekken, het was toch opvallend, dat de wegen veel stiller waren dan op zon- en feest dagen het geval pleegt te zijn. In Oost-Duitsland zelf was het giste ren een ..dag als alle andere". Terwijl in geheel West-Duits- land en West-Berlijn niemand werkte en de schoolkinderen vrijaf hadden, werd in Oost-Duitsland alles vermeden wat maar in de verste verte leek op een herinne ring aan de 17de juni 1953. Daar bij staat vast. dat het bewind van de communistische leiders Grote- wohl en Ulbricht vaster in het Uit de Maas bij Roermond werd gisteren een tank gelicht, die men onlangs ontdekt had onder de Maasbrug. Het bleek een Duitse tijgertank te zijn, die vermoedelijk te water is geraakt bij de wilde terugtocht in 1944. Bij de opening bleek, dat zich in de tank de stof felijke resten van drie Duitsers bevonden. zadel zit dan ooit tevoren en dat het. steunend op eigen en Rus sische tanks en bajonetten, geen enkele uiting van verzet meer wil tolereren. Niet voor niets is het aantal vluchte lingen sterk teruggelopen. Het betreft thans voornamelijk intellectuelen en kleine middenstanders, die zich niet la ten paaien door de heel langzaam stij gende Oostduitse welvaart en de vele beloften. Waar zes jaar geleden duizen den rebellen riepen „Der Spitzbart muss weg" waarmee Ulbricht werd bedoeld en met straatstenen tegen Sovjet tanks vochten, daar heerste gisteren de grauwe sfeer van alle Oostduitse dagen.1 In Bonn sprak Bondskanselier Ade nauer, die de 17de juni een dag van i trouw, troost, moed en hoop noemde. In West-Berlijn waren gisteravond 70.0001 mensen bijeengekomen op het plein voor i het raadhuis, waar zes jaar geleden de j kisten met de doodgeschoten Oostber- lijnse slachtoffers van de volksopstand j waren opgesteld. Bondspresident Heuss I behoorde hier tot de sprekers: hij nam daarmee als president afscheid van West-Berlijn. Op de graven van de slachtoffers van de 17de juni werden j namens het Westduitse parlement, de j regering, de Bondsraad (Perst Kamer) regering, de Bondsraad (Eerste Kamer) staten kransen gelegd. Een indrukwek kende fakkeloptocht besloot de waardige herdenking in West-Berlijn van de op stand der Oostduitsers tegen het com munistische regime. En zo geschiedde het in bijna alle Westduitse steden. In de Bondsrepubliek deed zich overigens toch één incidentje voor bij deze her denking van de 17de juni en wel te Neurenberg. Daar toonden tydens een rede van een socialistische burgemeester leden van een rechts-extremistische jeugdorganisatie een zwart-wit-rode vlag en een transparant met de woorden „Van de Maas tot aan de Memel, van de Etsch tot aan de Belt", woorden die in het „Groot-Duitsland" van Hitier be paald meer opgeld deden dan thans. De politie greep direct in, nam vlag en transparant in beslag en bekeurde de wilde jongelingen. „Operatie Walcheren" Voor reserve-officieren (Van onze Zeeuwse correspondent) De Vereniging van Reserve-officieren van Antwerpen zal op 20 en 21 juni a.s„ in samenwerking met de Alg. Ver. van Nederlandse Reserve-officieren, een ex cursie houden onder de naam „Opera- tie-Walcheren". Het invasiestrand bij Westkapelle en de slagvelden bij de Duitse verdedigingswerken te Domburg en Vrouwenpolder zullen worden be zocht onder de deskundige leiding van kolonel G. Danloy, die op 1 nov. 1944 als commandant van de Belgische com mando's deel uitmaakte van het 10de lntergeallieerde commando. De belangstelling van Belgische zijde voor de „Operatie-Walcheren" is zeer groot. Enkele honderden reserve-offi cieren zullen aan de excursies deelne men. In middelburg zal een krans wor den gelegd bij het monument voor de gevallenen en op de laatste avond zal het fanfarekorps der genie op de Mid delburgse markt een taptoe geven. Advertentie ELK MERK PRIMA WERK GEBR. v. ULDEN VERDAMSTRAAT 6 Telefoon 23041 Australische premier 29 juni in ons land De Australische minister-president, de heer R G. Menzies ,zal op 29 dezer in ons land aankomen voor een twee daags bezoek. De regering zal een diner aanbieden ter ere van de heer Men zies. Het programma van het bezoek is nog niét vastgesteld. Kosten voor langdurige verpleging in studie De voorzitter van de Centrale Bond Bond van onderling beheerde zieken fondsen, de heer C. J. van Lienden, hëeft te Utrecht uitvoerig de plaats van het Ziekenfonds in de huidige maatschappelijke verhoudingen bespro ken. Het. vraagstuk van de verpleging van langdurige zieken in verpleeghui zen wordt nu in kringen van de Zie kenfondsen ernstig bestudeerd. De heer Van Lienden zei, dat de bU de C.B.O.Z. aangesloten fondsen reeds in beginsel hebben besloten voor de realisering van een verzekering ten be hoeve van de verpleging in verpleeg huizen de nodige maatregelen te ne men opdat in samenwerking met ande re fondsorganisaties op dit terrein de eerste stappen kunnen worden onder nomen. De heer Van Lienden pleitte voor een regeling waarbij de kosten van lang durige verpleging in verpleeghuizen voor 75% worden gedragen door de verplichte- en de vrijwillige verzekering 1 en voor 25% u)t de aanvullende P. C. Heuwekemeijer directeur Ned. Orkeststichting Met ingang van 15 jund jJ. is de heer P. C. Heuwekemeijer benoemd tot di recteur van de Ned. Orkeststicbting tot beheer van het Concertgebouworkest. In verband met deze benoeming is aan de heer Heuwekemeijer op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het Concertgebouworkest. Bij de uitoefening van zijn taak wordt hij ter zijde gestaan door de heren M. Flot- huis, artistiek leider, en mr. H. J. Waage, zakelijk leider. Weer een negerin in de Ver. Staten aangerand In Benton (Arkansas) zijn twee man- nen 26 en 21 jaar gearresteerd omdat zij zaterdag een 21-jarige nege rin hadden aangerand. Zij bekenden onmiddellijk. Het meisje, dat uit Little Rock af komstig is. verklaarde tegenover de po litie. dat de beide mannen haar waren komen halen met een auto om kinde ren op te passen. Zij hadden haar ech ter meegenomen naar een afgelegen plek, waar zij hun misdaad begingen. Kerkelijk L even Ds. D. DRIESSEN 80 JAAR EN NOG STEEDS ACTIEF Ds. D. Driessen te Vlaardingen, de oudste dienstdoende predikant in de Chr. Geref. Kerken, viert maandag zijn tachtigste verjaardag. Ds. Driessen ver bond zich op 1 november 1945 aan zijn tegenwoordige gemeente, waar hy elke zondag nog tweemaal in de dienst des Woords voorgaat. NED. HERV. KERK Beroepen te Ingen (toez.) K. A. Abel- sma te Marken. Bedankt voor Oosterwolde (Gld.) T. Langerak te Vlnkeveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ferwerd J. N. Nammensma te Roodeschool te Zweeloo J. C. W. var. 't Hoffl kand. te 's-Hertogen bosch to Amsterdam als evangellsatlepred. (vac. H U. Buitlnk) G. van Halsma te Hoornster- zwaag te Schoonoord W. Molenaar kand. te Wormer te Ridderkerk H. R. '"'.'.tra te Koudekerk a. d. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5