Misschien zal Gromyko conferentie in Genève nog een tijdje rekken Strijd tegen branden brengt velen in actie Nationale Eer WEERBERICHT Geheime zitting leverde niets op: Russische minister bleek geen instructies te hebben... Droogte maant tot voorzichtigheid Dienstplichtigen naar N.-Gninea? Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 JUNI 1959 No. 29772 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MEt een prijzenswaardige openhar. tigheid hebben de organisatoren van de wetenschappelijke expedi tie naar Ned. Nieuw-Guinea dezer dagen aan een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse dag- en weekbladen het een en ander verteld over het complex van moeilijkheden, waarmede deze expe ditie te kampen heeft. Na het vele, wat de wetenschappelijke leider dezer onder neming, onze stadgenoot, dr. L. D. Brongersma, daarover in ons Blad heeft geschreven, aangevuld met de medede lingen, welke dienaangaande door het bestuur van de Stichting „Nieuw- Guinea-expeditie" met even grote open hartigheid zijn verstrekt, opende deze persconferentie voor de in het onder werp geïnteresseerde toehoorder eigen lijk weinig nieuwe gezichtspunten. Het doel dezer bijeenkomst was dan ook niet zozeer het geven van voor- en toelichting als wel een gemeenschappe lijke benadering van de vraag op welke wijze de gerezen moeilijkheden zouden kunnen worden overwonnen. ALVORENS op die vraag op deze plaats een antwoord te geven, verdient het aanbeveling ons nog even in de aard van die moeilijkheden te verdiepen. De aandachtige lezer zal uit de recente publikaties hebben ver nomen, dat de moeilijkheden voor het belangrijkste deel voortspruiten uit een tekort aan financiële middelen. Toen de expeditie, na een zesjarige grondige voorbereiding, in maart van dit jaar naar Nieuw-Guinea vertrok, was men er zich van de zijde van het Stichtings bestuur volledig van bewust, dat de beschikbare middelen, ondanks de facili teiten van de overheid en de steun van het bedrijfsleven, nauwelijks toereikend zouden zijn om alle kosten te dekken. Het geraamde tekort was evenwel niet van dien aard, dat het de organisatoren verantwoord toescheen de expeditie nog langer uit te stellen. Tot welk besluit mede bijdroegen de overwegingen, dat le. in de voorbereiding reeds zeer aan zienlijke bedragen waren geïnvesteerd, die men zonder meer niet gaarne wilde prijsgeven en 2e. dat verder uitstel de kosten nóg meer zou doen stijgen. Waar bovendien naarmate de voorbereidselen vorderden, de nationale en internatio nale belangstelling voor deze zuiver wetenschappelijke expeditie toenam, grondde men daarop de optimistische verwachting, dat gedurende de loop der onderneming en mede als gevolg van de publikaties dienaangaande, alsnog de middelen zouden worden bijeengebracht om het geraamde tekort op te vangen. MEN kent het trieste, maar toch geenszins dramatische vervolg. Een reeks van niet te voorziene, voornamelijk technische moeilijkheden en tegenslagen: slecht weer, het uitval len van vliegtuigverbindingen als gevolg van ziekte der bemanningen en motor storing en dientengevolge de noodzake lijkheid om dure droppings uit te voeren en dragers in dienst te nemen, hetgeen niet was geprojecteerd, deed de financiële positie steeds moeilijker worden. Een krediet van honderdduizend gulden, verleend door het Gouvernement van Nieuw-Guinea onder garantie van twee vooraanstaande Nederlandse wetenschap pelijke instellingen t.w. het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap en de Maatschappij voor Wetenschappelijk Onderzoek in de Tropen, ruimde de meest acute hinderpalen uit de weg. Niettemin ziet het Stichtingsbestuur zich ook thans nog geconfronteerd met de klemmende vraag: wat nu? ER zijn voor de opheffing van de huidige impasse verschillende op lossingen denkbaar. De voor velen wellicht meest voor de 'hand liggende is een herhaald beroep op de overheid en het Nederlandse bedrijfsleven, zijnde dit de enige instanties, van wie totdusverre daadwerkelijke belangstelling en mede werking is gevraagd en verkregen. Er zijn aan een dergelijk hernieuwd beroep evenwel zeer reële bezwaren verbonden. Ten aanzien van de overheid geldt het bezwaar dat deze expeditie een zuiver wetenschappelijk karakter draagt en dat door een ruimere subsidiëring vooral naar buitenlands oordeel (Indonesië!) de zaak in het politieke vlak dreigt te worden getrokken. Wat 'het bedrijfs leven betreft, gebiedt een nuchtere be oordeling van de omstandigheden te constateren, dat de onzékere staatkun dige ontwikkeling en toekomst van Nieuw-Guinea, een min-of-meer groot scheepse investering van Nederlands kapitaal weinig aantrekkelijks biedt. Het moge dan waar zijn, dat in vele gevallen de industrie in belangrijke mate gebaat is bij de resultaten van wetenschappelijk onderzoek, in het onderhavige geval is het toch allerminst zeker, dat zij er inderdaad de vruchten van zal plukken. WANNEER wij in het vorenstaande getracht hebben de situatie ob jectief en van meerdere kanten te beschouwen, dan is nochtans één ge zichtshoek onbesproken gebleven, name lijk die van het nationale prestige. Wij achten dat evenwel een bijzonder be langrijk facet. Bij de huidige stand van zaken zelfs het enige, dat een beroep op de gehele Nederlandse samenleving rechtvaardigt. Mede als gevolg van de openhartige publikaties over het verloop dezer expeditie, zijn de ogen van een groot deel der wereld gevestigd op wat zich op het ogenblik in Nieuw-Guinea af speelt. En waarlijk sinds enkele weken Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden. De zelfde of iets lagere temperaturen. Over wegend matige wind tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 19.18 uur; onder: 3.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.29 en 14.02 uur. Laagwater te 9.25 en 22.08 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Genève, 18 juni Het leven van de al dood gewaande Geneefse conferentie is weer met een dag verlengd, voornamelijk omdat de heer Gromyko nog geen instructies uit Moskou bleek te hebben over de vraag of hij de patiënt uit zijn lijden moet helpen, of nieuw leven moet proberen in te blazen. Gisteren werd een korte geheime zitting van de vier ministers gehouden, waarop Gromyko zijn antwoord op het eergisteravond aan hem overhandigde, nieuw geformuleerde Weste lijke plan inzake Berlijn zou geven. Dat plan was eergisteren door de Amerikanen aangeduid als het laatste woord van het Westen en de zitting als de beslissende voor het lot van de conferentie. Maar de heer Gromyko gaf gedurende het samenzijn van een half uur nog helemaal geen antwoord op het plan. Hij vroeg slechts nadere inlichtingen en zo, voor de zoveelste maal, werd het beslissende moment van de con ferentie een dag uitgesteld. Gewoon kiespijn Gromyko had een uur tevoren de ge hele internationale pers in koortsach tige spanning gebracht door zich naar het gebouw te begeven, waar de Ame rikaanse minister Herter zijn kantoor heeft. Maar terwijl journalisten en Amerikaanse diplomaten hem daar te vergeefs zochten, zat de Russische mi nister ergens in dat gebouw in een stoel van een tandarts. Hij had name lijk gewoon kiespijn! Verwacht wordt nu, dat Gromyko, die kennelijk op instructies uit Moskou wachtte, vandaag een antwoord zou geven op het Westelijke plan en wel in een geheime zitting, die te zijnen hui ze wordt gehouden. Wat zal het ant woord zijn? Algemeen wordt aangeno men dat de heer Gromyko noch ja noch neen zal zeggen op het nieuw ge formuleerde voorstel van het Westen, dat weliswaar in plaats van een uit drukkelijke garantie van de Westelijke rechten in West-Berlijn, die rechten niet meer noemt, maar er nog slechts de praktische uitoefening van eist, maar anderzijds nog steeds een zeer lange termijn stelt: te weten de Duit se hereniging. Daar nu is Gromyko las tig voor te vinden ,ook al wordt de bit tere pil enigszins verzacht door het voorbehoud, dat de nieuwe regeling door een viermogendheden-akkoord veranderd kan worden. Aannemelijk lijkt nu, dat Gromyko een aantal punten uit het nieuwe Wes telijke voorstel zal halen als basis voor discussie en daar andere punten uit zijn eigen plan, misschien ook nog weer an dere, die niet Berlijn betreffen, aan toe Schout bij nacht A. van Karnebeek Bij K.b. is met ingang van morgen bevorderd tot schout-bij-nacht kapitein ter zee met de tijdelijke rang van com mandeur A. van Karnebeek. niet meer uitsluitend in wetenschappe lijke kringen. Nederland heeft bij her haling voor het forum der internationale wereld verzekerd, dat het streeft naar een zo snel mogelijke verwezenlijking van het Nieuwguinese recht op zelfbe schikking. En al moge er op het eerste gezicht en ook in wezen! geen enkel verband bestaan tussen de staat kundige ontwikkeling van dit gebieds deel en de resultaten van zijn weten schappelijke exploratie, toch is het, naar onze innige overtuiging, een onweerspre kelijk feit. dat ons nationale prestige een voortijdig afbreken van dit weten schappelijk onderzoek te enenmale niet toelaat. Zonder onzerzijds ook maar in de verste verte er behoefte aan te heb ben, deze aangelegenheid op politiek niveau te brengen, moeten wij er ander zijds toch niet aan denken hoe de Indonesische machtshebbers een even tuele mislukking van deze Nederlandse wetenschappelijke onderneming zouden misbruiken als een politiek propaganda middel om internationaal twijfel te zaaien omtrent de zuiverheid van de Nederlandse bedoelingen met betrekking tot Nieuw-Guinea. HET Stichtingsbestuur heeft ons ver zekerd, dat rekening houdend met menselijkerwijze te voorziene nóg verdere tegenslagen de uiteinde lijk alsnog benodigde som naar schatting driehonderdduizend gulden bedraagt. Wat betekent een dergelijk bedrag, waar de eer van Nederland op het spel staat? Waar deze expeditie voor een aanzien lijk deel een Leids stempel draagt de huidige rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, is voorzitter van het Stichtings bestuur, dr. Brongersma de wetenschap pelijk leider, terwijl voorts meerdere Leidenaren deel van de staf uitmaken hopen en vertrouwen wij, dat onze oproep om dit tekort te helpen aanzui veren, in het bijzonder bij onze lezers kring weerklank zal vinden. Waar wij bovendien de verwachting koesteren, dat meerdere dag- en weekbladen zich met een dergelijk verzoek tot hun lezers zullen wenden, spreken wij als de meest verkieslijke reactie van de zijde van het Nederlandse volk uit, dat de benodigde drie ton bijeenkomt in de vorm van dubbeltjes, kwartjes en guldens. Juist een dergelijk resultaat zou bewijzen hoe zeer dit appèl wordt verstaan als een nationale steun aan een nationale zaak terwille van onze nationale eer. HET gironummer van de Stichting ..Expeditie Nieuw-Guinea" te Am sterdam is 478.000. Wij hopen, dat in de eerstkomende dagen velen dit nummer indachtig zullen zijn en deze gedachte met een daad zullen bekronen. zal voegen .Zo zal hij de Geneefse dis cussie, die de Westelijke delegaties even ver de keel uithangt als de wereldpers en haar lezers, misschien nog weer een eindsweegs kunnen rekken. Het Rus sische diplomatieke geduld is nu een maal groter dan het onze! Eisenhower keert zich tegen „valse leer" Op de vraag wat hij dacht van het Britse streven naar een topconferentie „koste wat het kost", zei president Eisenhower gisteren in zijn persconfe rentie dat hij geen enkel nut ziet in een 'topconferentie wapneer de weg daartoe door de ministersconferentie niet toereikend geeffend is. Er is zich in de wereld een mening aan het ontwikkelen dat de regerings hoofden dingen tot stand zouden kun nen brengen, die niet op andere wijze te bereiken zijn. Maar in de traditio nele diplomatie zorgt de minister van Buitenlandse Zaken of de ambassadeur voor het mechanisme waardoor men tot overeenkomsten kan geraken, aldus Eisenhower. Bij een dictatuur is er slechts één man, die de uiteindelijke besluiten kan nemen. En nu is de naar zjjn mening valse leer aan het opko men dat de gehele diplomatieke proce dure herzien moet worden teneinde b.v. zo om de maand een topconferentie te kunnen houden. De Washingtonse correspondent van de New York Times meldt dat er waar schijnlijk deze zomer in Parijs een Westelijke topconferentie van Eisen hower, De Gaulle en Macmillan zal worden gehouden ,ook al gaat de top conferentie mét de Sovjet-Unie niet door. President Eisenhower verklaarde gisteren op zijn persconferentie, dat hij verlangend is naar een ontmoeting met De Gaulle om het meningsverschil over de Westelijke defensie op te lossen. In verband met de grote droogte is het gevaar voor bos- en heide branden thans bijzonder groot. Gisteren hebben reeds in verschillende delen van ons land branden gewoed. Een dringende waarschuwing aan de bevolking om toch vooral voorzichtig met vuur te zijn is op haar plaats! De brandweren van Zeist, Soest, Huis ter Heide, Bos en Duin, Bilthoven en militaire mobiele eenheden hebben gistermiddag gelijk in een deel onzer vorige oplage gemeld de strijd aangebonden tegen een hardnekkige bosbrand, die in Bilthoven ontstond, zich via kruinen van bomen snel verplaatste naar Den Dolder, waar het vuur voedsel vond in het kurkdroge mos en gras, vliegdennen en opgaand hakhout en in een minimum van tijd een bosperceel van 100 meter breedte en 800 meter diepte tot een smeulende, walmende vlakte maakte. Boven deze vlakte cirkelde een „Har vard" van de. luchtbasis Soesterberg, die via de verkeerstoren in verbinding stond met de mobilofoonwagen, die dicht bij het terrein was gereden, waardoor de leiding onmiddellijk attent kon worden gemaakt op mogelijke uitbreiding van de brand. De algehele leiding was in handen van ir. Overbeek van de technische bosbrandweer. Het getroffen terrein lag omsloten door de Pleineslaan, de Dolderseweg en een bospad, dat parallel loopt met de Soestdijkerstraatweg. Vele kilometers brandslangen moesten worden uitgelegd om de spuitgasten dicht bij de vuur haard te kunnen brengen. Militaire in stanties leverden auto's met pompen, die het water voortstuwden en druk gaven. Ongeveer 150 manschappen van de Luwa onder leiding van eerste luitenant P. E. de Rooy begonnen een brandgang te graven. De soms verrassend draaiende wind dreef de rook laag onder de bo men en soms over de huizen. De nabij heid van woningen maakte extra voor ziening noodzakelijk. Aangekoppelde brandslangen lagen gereed om bij het minste gevaar de woningen nat te houden. Het nablussingswerk nam nog veel tijd in beslag. Bij een brand tussen Beekbergen en Ugchelen in de buurt van de gemeente lijke stortplaats voor huisvuil, is vijf hectaren bos en heide verloren gegaan. Bij het eerste alarm spoedden zich de brandweerkorpsen uit Apeldoorn, Ugche len en Beekbergen, en de bosbrandweer- groepen uit Ugchelen en Beekbergen naar de plaats des onheils. Burgers verleenden hier assistentie en met name Grondslagen gelegd voor een „kleine vrijhandelszone" Op den duur contact met de „zes van de Euromarkt" Volgens betrouwbare bronnen in Lon den hebben de onderhandelingen tussen Engeland. Oostenrijk. Denemarken, Noorwegen. Zweden, Portugal en Zwit serland over de vorming van een han- delsassoeiatie buiten de Euromarkt (Frankrijk, W.-Duitsland, Italië en de Benelux), een bevredigend verloop ge had. Men dceJt mede, dat er hechte grondslagen zijn gelegd voor een open hartige gedachtenwisseling in een bij eenkomst van ministers van deze zeven landen, die medio juli te Stockholm zal worden gehouden. In officiële kringen te Londen wordt opgemerkt, dat de Europese reactie op het nieuwe plan over het algemeen goed is en dat er in Europa weinig of geen vijandigheid tegenover het plan valt te bespeuren. Dit wordt beschouwd als een bemoedigend teken, dat de ze ven landen vam de „kleine vrijhandels zone" en de zes landen van de Euro- markt op den duur onderhandelingen zullen openen over een meer omvat tende economische associatie. talrijke scholieren, die de vrije woens dagmiddag hadden, weerden zich kranig. Het vuur, aangewakkerd door een vrij straffe wind, verspreidde zich snel in het kurkdroge hout. Niettemin slaagde men erin de brand vrij spoedig te be dwingen. Omstreeks negen uur gisteravond is men erin geslaagd een heidebrand, die gedurende de gehele dag het Wester veen tussen Wierden en Nijverdal teis terde, onder controle te krijgen. De brand heeft gewoed over een opper vlakte van ongeveer 1000 hectaren, maar men kon nog niet vaststellen hoeveel er werkelijk verbrand is. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd en geen gebouwen verwoest. Koningin Juliana 25 juni naar Groningen Uiteenzetting ven vijf hoogleraren H.M. de Koningin zal ter gele genheid van het 69ste lustrum der Rijksuniversiteit te Groningen op 25 juni a.s. een bezoek aan Gro ningen brengen. De Koningin wordt te ongeveer een uur aan de grens van de provincie Groningen te De Punt verwacht, waar de Commissaris der Koningin, mr. W. A. Offerhous en de kamerheer in buitengewone dienst, jhr. mr. W. W. Feith ter begroeting aanwezig zullen zijn. Het gezelschap rijd daarna naar het Academiegebouw. Voor het gebouw zal een compagnie flankeurs, gevormd uit de nieuwe, dan juist geïnstalleerde studenten-erewacht, opgesteld staan. De burgemeester van Groningen, tevens curator van de uni versiteit, de heer J. Tuin, zal Koningin P.v.d.A., communisten en P.S.P. tegen (Van onze parlementaire redacteur) Woordvoerders van de P. v. d. A., de communisten en de PSP, heb ben zich gisteren in de Tweede Kamer verzet tegen een wijziging van de dienstplichtwet, waardoor het mogelijk zou worden dienstplichtigen uit te zenden naar Nieuw-Guinea. In 1956 is reeds de grondwet op dit punt gewijzigd, maar artikel 33 van de dienstplichtwet was nog een belemmering voor de uitzending. Alleen de heer Roosjen (AR) verklaarde gisteren dat de voorgestelde wijziging van de dienstplicht wet voor hem en zijn fractiegenoten geen moeilijkheden oplevert. Andere voorstanders die tezamen de meerderheid vormen komen vandaag pas aan het woord. De regering heeft reeds laten weten dat zij er niet aan denkt thans dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea uit te zenden indien de mogelijkheid daartoe zou worden geschapen. Al is de grondwet gewijzigd, daarom dient volgens de heer Wierda (P.v). d.A.) de gedwongen uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea toch onderworpen te blijven aan ef fectieve controle van het parlement. Het openen van de mogelijkheid zou spanningen tussen Nederland en In donesië veroorzaken. Het is princi pieel verkeerd dienstplichtigen uit te zenden zolang een voldoend aantal vrijwilligers beschikbaar is. Het zou beter zijn, zei de heer Wier- da. deze wijziging van de dienstplicht wet te laten rusten in afwachting van de algehele herziening van de verouder de dienstplichtwet. We moeten niet de indruk weKken, dat het onze bedoeling is van Nieuw-Guinea een bolwerk tegen Indonesië te maken. Indien het wets ontwerp niet wordt ingetrokken, zal de P.v.dA. trachten door middel van amendementen het wetsontwerp zo te wijzigen, dat uitzending van dienstplich tigen naar Nieuw-Guinea afzonderlijk aan de orde komt in het parlement al vorens de uitzending werkelijkheid wordt. Een bezwaar van de heer v. d. Veen (PSP) tegen het regeringsvoorstel was. dat daardoor een ongecontroleerde op bouw van een leger in Nieuw-Guinea mogelijk wordt en een nieuwe politiële aotie kan worden voorbereid. Duizen den moeders vrezen dat hun zoons plot seling in een nieuw koloniaal avontuur worden gestort. Zij wensen echter geen conflict met Indonesië, zij willen geen oorlog. Daarom zou de heer v. d. Veen zich met alle kracht in en buiten het parlement tegen de aanneming van het wetsontwerp verzetten. Op ongeveer dezelfde gronden ver zette zich ook de heer Bakker (CPN) tegen het wetsontwerp. Naar aanleiding van de bezwaren van de P.v.d.A. herinnerde de heer Roosjen (A.R.) er aan, dat in het voorlopig ver slag. dat op 13 oktober 1958 werd uit gebracht, ook de leden van de P.v-d-A. vroegen of de minister een verklaring kon geven over het gebrek aan zorgvul digheid omdat men op zijn departement had nagelaten de gevolgen van een grondwetswijziging op de organieke wetten na te gaan De oorzaak van de bezwaren van de P.v.d.A. zag de heer Roosjen in de omslag van de politieke weersgesteldheid. Vandaag wordt de behandeling van het wetsontwerp voortgezet. Dan komt ook in behandeling een amendement van de heer Van Rijckevorsel, die ln de wet wil vastleggen, dat dienstplich tigen, die in de keerkringen dienen, verhoogde militaire inkomsten genieten De regering is van oordeel dat dit moet worden geregeld bij Koninklijk besluit en niet in de wet thuishoort. De jaarlijkse Politie Brabantrit stond dit jaar in het teken van de radioactiviteit. De deelnemers moesten tonen, dat zij weten hoe er omgesprongen moet worden met mensen en materiaal, wan neer er sprake is van radioactieve besmetting bij verkeersongelukken en dergelijke. Op de bovenste foto de „verongelukte" auto, waaruit een hoeveelheid radioactief mate riaal was verdwenen. Onder het controleren van aanwezigen bij het ongelukmet behulp van Geiger-Müllertellers. Juliana in het Academiegebouw ontvan gen. Na de lunch in het Universiteitsge bouw zullen in de senaatskamer vjjf hoogleraren van de jongste ontwikke lingen in vak vertellen. Deze hoog leraren zijn prof. dr. A. Blaauw (ster renkunde). prof. dr. H. Brinkman (experimentele natuurkunde kern fysica), prof. dr. J. Droogleever For- tuyn (neurologie), prof. dr. J. Th. Snijder (psychologie) en prof. dr. H. Tj. Waterbolk (archeologie). Vervolgens vertrekt de Koningin naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin in Groningen, waar het diner wordt gebruikt. Koningin Juliana zal vervolgens in de Stadsschouwburg, de galavoorstelling bijwonen van het toneelspel „Pouf" van Amand Salacrou, op te voeren door het Groninger Stu dententoneelgezelschap „Neem ons zoals wij zijn". Na de voorstelling in de schouwburg zal de Koningin in de ambtswoning van mr. Offerhaus de nacht doorbrengen. De volgende morgen vertrekt zij weer naar paleis Soestdijk. Congres Expogé geopend De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft gistermiddag te Gro ningen het congres geopend dat de Ne derlandse Vereniging voor Ex-politieke Gevangenen, daar tot en met morgen houdt. Bij het oorlogsmonument van prof. Wenckebach op het Martinikerkhof wer den een kruis van bloemen en een aan tal kransen gelegd. Prof. dr. P. A. Stempvoort hield er een herdenkings rede. Na deze plechtige bijeenkomst werden de afgevaardigden en het hoofd bestuur officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur van Groningen ont vangen. In de Stadsschouwburg werd gister avond een herdenkingsbijeenkomst ge houden voor de joodse oorlogsslacht offers in Groningen. Mr. Abel Herzberg uit Amsterdam voerde hier het woord. Omvangrijke staking van Britse typografen begonnen Een staking van typografen, die uit eindelijk 5000 Britse drukkerijen en provinciale dagbladen zal treffen, is gisteravond begonnen toen honderden kleinere drukkerijen moesten sluiten: 200.000 typografen, georganiseerd in tien vakbonden, zijn betrokken bij het ge schil dat is ontstaan door een eis tot hogere lonen en kortere werktijden. De Londense nationale dagbladen en de bladen die in Schotland worden uit gegeven, de Manchester Guardian en avondbladen in Manchester hebben niet te lijden van de staking, die weken kan duren. Tijdschriften, weekbladen en al gemeen drukwerk zullen wel worden getroffen indien de staking niet bijtijds eindigt. De internationale typografenfederatic heeft alle aangesloten vakbonden op dracht gegeven uit Engeland afkomstige drukwerkorders te boycotten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1